Uitreiking toneelprijzen Expositie Haags zilve Grandioze creatie in .The Emperor Jones" Alle toegekend aan klassieke toneel Wttarom is iglo sinaasappelsap uniek? Unieke verzameling uit vijf eeuwen Van fascinerende James Earl Jones Groots zangersfeest in Boskoop op stapel Shakespeare zonder enige pretentie KRANTENBEZORGt GEVRAAGD LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 JUNI ripides, bewerkt door Sartre, en ten tonele gebracht door De Haagsche Comedie. Men vond duidelijk herken baar in haar rol dat aan Hekuba zich al het denkbare leed dat een oorlog over een vrouw en moeder kan brengen, hierin tot uiting ge komen was. De jury loofde haar so bere en van grote innerlijke span ning getuigende spel, waardoor zij de figuur van Hekuba tot een diep tra gische en aangrijpende ervaring wist te maken. Het is voor Anny de lan ge de tweede keer dat een derge lijke onderscheiding aan haar werd uitgereikt. kunst Mevrouw E. van Hall-Nijhoff heeft gistermiddag de toneel prijzen voor het jaar 1967 uitgereikt namens de Vereniging van schouwburg- en concertgebouwdirecties. De prijzen zijn dit keer terechtgekomen bij het klassieke toneel. De jury, bestaan de uit mej. E. den Hertog, en de heren Ch. Boost, ds. J. J. van Hille, prof. dr. J. G. A. Ros en A. C. Willink heeft de prijzen dit jaar toegekend aan Anne-Wil Blankers, Luc Lutz, Eric Schnei der en Anny de Lange. Twee prijzen voor Shakespeare- vertolking Anne-Wil Blankers, sinds drie Jaren verbonden aan De Haagsche Comedie, kreeg dit jaar haar Colom- bina voor de rol van Agnes in Mo- lière's „Ecole des femmes". Men vond dat zij met deze rol het hoog tepunt in haar nog maar pas korte carrière bereikt heeft, noemde I haar vertolking allerbekoorlijkst en toch zeer doorwerkt, pril en kuis in de aanvang, maar geleidelijk ontlui kend tot jonge vrouwelijkheid en strijdbare liefde, wat vooral in haar spreken en mimiek tot uiting kwam. Luc Lutz kreeg de Arlecchino voor de rol van Polonius in Shake speare's „Hamlet", uitgevoerd door het Nieuw Rotterdams Toneel. Men noemde zijn rol een volslagen ver rassing, omdat Lutz een totaal ande re Polonius op de planken zette dan de ietwat onnozele kluchtfiguur die meestal van hem wordt gemaakt. Men acht de rolopvatting van Lutz ook merkwaardig veel logischer pas send in het geheel. Eric Schneider kreeg voor de Ham- let-rol in Shakespeare's „Hamlet" de Louis D'or. Deze jonge acteur kreeg unaniem lof toegezwaaid voor deze vertolking. De oorzaak daarvan l7i Amsterdam zijn gisteren de toneelprijzen 1967 uitgereikt. Op de foto de gelukkigen: Anne-Wil Blankers met de Colombina 1967. Luc Lutz met de Arlecchino 1967. Eric Schneider met De Louis d 'Or 1967 en Anny de Lange met de Theo d 'Or 1967. is. naar de mening van de jury. dat Schneider zo voortreffelijk de aan sluiting met deze tijd heeft bewerk stelligd. Men noemde zijn rol een krachtige, diep indringende creatie die het toneel beheerste door hou ding en allure en die Shakespeare's meest universele figuur zeer dicht bij het hedendaagse theaterpubliek heeft gebracht. Voor de tweede keer De Theo D'or werd aan Anny de Lange toegekend vanwege haar rol als Koningin Hekuba in „De vrou wen van Troje", geschreven door Eu- Cultureel conflict in Brabant Onverwacht ontslag (Van onze correspondent) Doniien van Gent hoofd van de tentoonstellingsdienst beeldende kunst van het Brabants Provinciaal Genootschap van Kunsten en We tenschappen is door het hoofdbe stuur van dit genootschap ontslagen na een langdurig conflict over cultureel geleid. Domien van Gent heeft in 11 jaar tijd, nagenoeg alleen, in 92 Brabant se gemeenten 380 tentoonstellingen van beeldende kunst georganiseerd om het publiek met name in de kleinere gemeenten meer trouwd te maken met schilder en beeldhouwkunst. Ruim 60 kunstenaars onder wie Martien Coppens uit Eindhoven, Aad de Haas uit Schaesberg. prof. Ko Sarneel uit Beek en Marinus van Beek uit Oosterbeek hebben di rect na het bekendmaken var. het ontslag een protestschrijven gericht aan het bestuur van het Genoot schap. waarin zij hun verontrusting uitspreken over de plompe wijze waarop het ontslag is verleend en waarin zij hun vrees uitspreken dat het ontslag de resultaten van 11 jaar cultureel werk in Brabant en daar buiten teniet doet. ADVERTENTIE Het bevat géén conserveringsmiddel Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaak! En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikje! Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje In het Haagse Gemeentemuseum wordt van heden t/m 27 au gustus een grote tentoonstelling gehouden van door Haagse zilver smeden vervaardigde kunstwerken. Deze expositie is uniek, want nooit eerder is een dergelijk totaaloverzicht gegeven van vijf eeuwen wereldberoemde Haagse zilver smeedkunst. Bijna 400 zeer kostbare werken (met een totale waarde van miljoenen) zijn uitgestald. Nassers nieuwe kabinet President Nasser van Egypte heeft, zoals reeds gemeld, maandag een nieuw kabinet gevormd, waarin hij zelf optreedt als premier. Moham med Soleiman. die tot nog toe pre mier was, wordt een van de vier vice- premiers in de nieuwe regering. De andere drie zijn Mohedienne, Sabry Hoessein el-Sjafrei. Als minister van Oorlog in het nieuwe kabinet is Mo hammed Abdel Wahab al Bechri aangewezen; Mohammed Riad blijft minister van Binnenlandse Zaken. (Van onze kunstredactie) gezelschap van negeracte Stoiber Company, heeft gisteravond in de Amsterdamse Stads schouwburg een schitterende opvoering gegeven van Eugène O' Neills „The Emperor Jones", het korte drama waarmee de Amerikaanse toneelschrijver in 1920 zijn eerste beslissende suc ces behaalde. Verjongenskuur „The Emperor Jones" is geïnspi reerd door de eerste kennismaking van O'Neill met de oerwouden van Midden-Amerika en door de geschie denis van de Haitiaanse neger Jacques Dessalines, die zichzelf tot keizer kroonde en zijn rasgenoten twee jaar terroriseerde. Het middelpunt is de negeracteur James Earl Jones, die een onverge telijke creatie heeft gemaakt van de 1 eerst zo zelfingenomen machtswellus teling, die door de confrontatie met de schrikbeelden van zijn verleden zienderogen aftakelt tot een bijna verdierlijkt individu. Met een gewei- dig plastisch ultbeeldingsvermogen j heeft deze échte Jones de drama- Concours Gouwe Sanghers Het tweede lustrum concours van het Algemeen Mannenkoor „Die-Gouwe-Sanghers" vraagt van vrijdag a.s t/m 1 juli de aandacht van alle liefhebbers van zang en muziek. Gezien het grote aantal inschrijvingen, en het deelnemen van het grootste mannekoor van West-Duitsland (Algemeine Sangverein Lau- denbach van 1870) 85 leden, belooft dit een groots feest te wor den. Het bestuur heeft dan ook kosten noch moeite gespaard dit alles tot in de perfectie te organiseren. Vrijdag a.s. n.m. 4 uur komen de gasten aan in Café de Driesprong (einde Zijde). Om kwart voor vijf marcheert de Harmonie Concordia van Hotel Florida naar café De Driesprong om het Duitse koor met muziek in te halen; het wordt plus minus kwart over vijf aan het ge meentehuis verwacht. Daar zullen de volksliederen worden gespeeld en volgt een ontvangst door de bur gemeester van Deedum. Op het bor des zal het mannenkoor uit Lauden- bach haar eerste nummer tengehore brengen. Na deze officiële ontvangst zal er 's avonds cm halfnegen, een gezellig samenzijn plaats vinden in Hotel Neuf. Het Duitse mannen koor gaat zaterdag naar Schevenin- gen en naar Madurodam, en wordt 's middags om 5 uur weer by Hotel Florida verwacht. Om 7 uur begint het avondcon cours, en om halfacht treedt het Duitse Mannenkoor op voor de wed strijd. Die avond zullen 7 koren op treden welke in de hoogste afdelin gen uit zullen komen. Zondag 25 ju- nu gaat het gezelschap om kwart voor tien naar Avifauna in Alphen a/d Rijn. Tot 12 uur wordt daar het vogelpark bezichtigd, en van 12 uur tot twee zal er de lunch worden ge bruikt. Om halftwee vindt een rond vaart plaats over de Brasem- mermeer. Om kwart over drie wordt het gezelschap weer in Hotel Flori da verwacht, waar het afscheid plaats vindt. Woensdag 28 juni is de tweede dag van het concours, 's avonds vindt een concert plaats, waaraan de plaat selijke muziekvereniging „Excelsi or" en het „Rijnlands Symphonie Orkest" medewerking aan verle nen. Zaterdag 1 juli is de laatste concoursdag, dat om plus minus 6 uur afgelopen zal zijn. De organi satoren hopen op een grote opkomst, wat een bekroning op hun werk zal zijn! JAMES EARL JONES Het is de grote verdienste van het Newyoricse ensemble, maar vooral die van zijn regisseur Gene Frankel, dat dit bekende stuk in hun handen een verbluffende verjongingskuur heeft ondergaan. In deze opvoering is in die visioenen de tekst tot een mini mum gereduceerd, zodat er een bijna pantomimische dialoog is ontstaan tussen de steeds angstiger stame lende Brutus Jones en de woordloze visioenfiguren die door een dans groep met William Louther (uit het ballet van Marta Graham) aan het hoofd prachtig wordt uitgebeeld. Door de regie van Gene Frankel en de choreografische leiding van Louis Johnson is „The Emperor Jones" zo doende herschapen ln een soort dans drama .waarin de visuele elementen en de oerwoudgeluiden, fascinerend weergegeven in de elektronische muziek van Teiji Ito, de boventoon voeren. Een grandioze vertolking, waarmee James Earl Jones ongetwijfeld eenwordt Tn 'ji^aam^van^heTHoC plaats verdient onder de grote in-1 land Festival een tentoonstelling ternationale figuren van de toneel-1 gehouden van Haags Zilver uit uns^- Vijf Eeuwen". Op de foto Anette In het Haags Gemeentemuseum Kriekhaus, studente kunstge schiedenis zij helpt bij het cata logiseren; zij toont hier 'n koeler uit 1756 van de Haagse zilversmid Frangois van Stapele. De medewerking van de elg< was zeer groot, bijna niemand geweigerd werken voor de tent ling af te staan, zo vertelde i persconferentie mr. drs. L. J. I senbeek, directeur van het m Er zijn veel voorwerpen uit zameling van Koningin Julia ook Koningin Elisabeth geland heeft een werk uit# „Het is merkwaardig dat nogi Hollandse families hun zilver t dus zilver dat' speciaal voor h maakt is", zei de heer Wjja Op de expositie is daar zien. Op de tentoonstelling staai bijzondere voorwerpen uitg bijv. de ryk versierde grote die Michiel Adriaensz ter ontving van de Staten va; land. na de tocht naar Ci in 1967. Een schotel uit 16 zijn vervaardigd 'van hetzilvi de Zilvervloot. De Haagse zilversmid K. K: op woensdagavonden en op zsl hoe een zilversmid werkt. De sitie is gisteravond door burgei mr. H. A. M. T. Kolfschot! Den Haag die van een ment" getuigde geopend. Bij wijze van experiment het begin van de tentoonstel twee vitrines een miniatuurei opgesteld, die kort en bond overzicht geeft van de Haagse kunst uit vijf eeuwen. Dit m rondgaan over de zeer uitgebi positie vergemakkelijken. Uit niatuurtentoonstelling blijl het zilver uit de middeleeuw! voor kerkelijke doeleinden was. In de zestiende eeuw ook nog zo, maar er kwamt opdrachten bij van particuliisv verenigingen (de Schutterij) zeventiende eeuw kwamen drachten van in volgoi e belangrijkheid kerk. staat den. Het zilver van later tijd! n al gebruikszilver, dat het ki jj[ tin ging vervangen. T( nd Een ryk geïllustreerde catal pj, op drie of vier stukken na w afgebeeld, met een toelich jj geeft een compleet overzit j historie, zilversmeden, meeslt enz. Dit ontlokte aan mej. Jansen, adjunct-directrice i museum de opmerking: „1 eigenlijk met de catalogus no r dan met de tentoonstelling", fn (Van onze correspondent) In de Drentse gemeente Diever (1200 inwoners) waart de geest van Shakespeare weer rond. Kroegbazen van de dorpsca- fe's schuiven de klanten bij elke bestelling een vouwblad van hun openluchttheater, de trots van het dorp, toe. Langs bospa den en hoofdwegen wijzen kleurige affiches en richtingwijzers naar de Bosweg waar het feëriek gelegen theatertje staat. Drie maanden hebben de inwoners 9? van Diever onder leiding van dorps arts Broekema geschaafd aan Trijn tje en Astrid, Janneke en Jacoba, de slager, de gemeenteschilder, de stra tenmaker, het hoofd van de lagere school en tientallen ingezetenen, om hun opvoering van Shake- ADVERTENTIE Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en' adem; Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoé goed Doublemint u doet speares „De getemde feeks" officieel te presenteren voor 12000 bezoekers per jaar. Gisteren is het stuk met succes in première gegaan. „Wij hebben geen erkele artistieke pretentie. Voor ons betekent het jaar lijks openluchtspel een sociaal-spel," zegt de grote stimulator en organisa tor van het openluchtspel, Dievers burgemeester J. C. Meyboom. „De stukken worden gespeeld door verte genwoordigers van een gemeenschap, die graag toneel spelt. Alle 120 leden van onze toneelvereniging hebben enorm plezier in dit jaarlijks terug kerende festijn. Het gaat niet alleen om de mensen, die meedoen Ook de leden, die de kostuums vervaardigen, voor de belichting zorgen, de koffie en warme worstjes verkopen, de pro grammaboekjes verzorgen, kortom, iedereen heeft er plezier in en ieder een heeft zijn verdienste!" Prijzen stijgen van bloemen De prijzen van bloemen gingen de vorige week over de gehele linie om hoog aan de Boskoopse bloemen- en planten veiling. Pioen-, groot- bloem- en babyrozen werden duur der. campanula en iris werden voor een hoge prijs afgedrukt. Ook duizendschoon werd goed gewaar deerd. Het sortiment aan de veiling werd uitgebreid met clematis duranan en nerine, die achtendertig cent per tak opbrachten. Potgoed was uitge breid aanwezig. Het werd tegen goe de prijzen verhandeld. Franse gera nium deed f 1,- tot fl,25 per stuk. Een scène uit Shakespeare's „De getemde feeks". ADVERTENTIE Aanmelden Bureau LEC DAGBLAD, Leiden.' - Witte Si» ei

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10