Allemansgeest' door felle brand verwoest Korte,9 maar hevige vuurzee aan de Voorschotense Hof laan KLEUTERKERMIS IN „KLAPROOS' Leidse brandweer hielp bij het blussingswerk Meubilair werd gered Vijf gewonden bij drie ongelukken Zee van water in Leids GGD-gebouw Viswedstrijd van Leidse bedrijven Aanslag op aannemer MAANDAG 19 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Voorschoten en een groot gedeelte van Leiden-zuid-west werden zaterdag avond opgeschrikt door het geloei van de sirenes van brandweerauto's. Er was 0111 kwart voor negen brand uitgebroken in het bekende 17de eeuwse restaurant „Allemansgeest" in Voorschoten. In een half uur tijds werd het historische, onder Monumentenzorg geplaatste pand totaal verwoest. De inboedel kon worden gered. De schade, zaterdagavond nog geraamd op f. 200.000,— tot f. 250.000,—, bleek gisteren aanzienlijk hoger te liggen. „Allemansgeest"' zal waarschijn lijk helemaal herbouwd moeten worden, omdat de nu nog overeind staande buitenmuren ook ernstig zijn aangetast. Het fraaie gebouw en de inboedel waren tegen brandschade verzekerd.Ook had de eigenaar, de heer H. A. F. M. Walenkamp (27), een bedrijfsschadeverzekering afgesloten. Toen zaterdagavond tegen kwart voor negen door wan delaars vuur werd ontdekt in het rieten dak boven de grote eetzaal van „Allemansgeest", dat gelegen is aan de Hoflaan, werd direct groot alarm gege ven. Onmiddellijk rukte de Voorschotense brandweer uit. Zij arriveerde tegelijk met de nok gealarmeerde Leidse be- roepsbrandweer op het terrein de brand. Het rieten dak boven de grote achterzaal (eetzaal) brandde toen reeds als een fakkel en ook had het, eveneens rieten, dak boven de keuken vlam gevat. Met maar liefst twaalf stralen werd het vuur bestreden. De Leidse en Voorschotense brandweer mannen konden echter niet voorko men, dat het vorig jaar gerestaureer de pand geheel afbrandde. Alleen de kleine eetzaal bleef behouden al was daarin aanzienlijke waterschade aan gericht. Een half uur na het uitbre ken van de brand kon reeds het sein „brand meester" worden gegeven. „Allemansgeest", bood toen een troosteloze aanblik. Van de eens zo trotse vroegere boerderij was weinig meer over dan de muren. Het gehele rieten dak van de achterzaal tot aan de koepel aan de „Vliet" was verwoest, de ruiten waren uit de sponningen, die nog nasmeulden, ge sprongen, de dikke balken, die de zol der steunden, waren ook ernstig door het vuur aangetast en ook de rware houten vloer van de eetzaal had zwaar geleden. Ze was bedekt met een dikke laag van brandend riet en hout. Dat de kleine eetzaal gespaard bleef was te danken aan de ingebouwde brandmuur. Vroegtijdig einde van bruiloftsfeest Maar in dat half uur van de brand heeft zich in en rond „Alle mansgeest" heel wat afgespeeld. Er was een bruiloftsfeest aan de gang. De vele tientallen gasten van de Haagse familie Beelaerts van Blokland en de Wassenaarse fami lie Joekes waren juist begonnen met de feestelijke avondviering van de bruiloft van de freule toen het alarm „felle uitslaande brand" werd gege ven. Experimenteel kerkewerk Hoewel ook voor de leiders van het experimenteel kerkewerk der Leidse hervormde gemeente nog een zomervakantie wacht, heeft men al weer voor het komende najaarssei zoen tal van activiteiten op het pro gramma staan. Zo is voor Leiden Z.W. een drie fasenplan uitgedacht. Van begin september tot half okto ber gaat een groep medewerkers pio nieren met ,.De Open Deur" in het Haagwegkwartier, gevolgd door een meer algemeen gerichte campagne t.w. straatbijeenkomsten in dit kwar tier. Als derde fase volgt dan een zondagmorgenbijeenkomst in het ge bouw van de speeltuinvereniging aan de Ten Katestraat. Verder komen er oecumenische „speurtochten" in het Jeugd gebouw aan de Breesfcraat, wel ke onder leiding zullen staan van voorgangers van diverse kerken. Nieuw is ook het „boekenuur", waar in auteurs van een boek op bijbels- kerkelijk terrein hun werk komen toelichten. water, dat met twaalf stralen tegelijk in de baaierd van vuur werd gespo ten, wil hij zo spoedig mogelijk weer voor gebruik gereed laten ma ken. ,,'t Is een ontzettende strop", zei hij, „want het vakantieseizoen staat voor de deur en ik heb vele contrac ten voor diners enz. afgesloten. We zullen trachten de zaak zo snel mo gelijk te herstellen, zodat een gedeel- van het bedrijf binnen niet al te lange tijd kan worden voortgezet. Gelukkig dat ik zowel tegen brand- als bedrijfsschade ben verzekerd". .Allemansgeest" is een zeer oud gebouw. Het werd in de 17e eeuw ge bouwd en was toen één geheel met het landgoed „Berbice" aan de Voorschotense Leidseweg. De naam van deze buitenplaats was toen „Rust Wat". Dit grote bezit viel in 1822 uiteen. Het buiten kreeg de naam .Berbice" en de boerenwoning aan het wedde bij de Vliet met daarbij schouw werd „Allemansgeest" genoemd. Perioden van bloei en ver val hebben zich sinds die tyd reeds 145 jaar afgewisseld. „Allemans geest" genoot grote bekendheid, voor al als uitspanning, en de laatste ja ren als exclusief restaurant. Wijlen Koningin Wilheumina heeft vele uur tjes schilderend doorgebracht aan de Vliet bij .Allemansgeest" en daar bij het landschappelijk schoon op het linnen vastgelegd. Tot de velen, die op het terrein van de brand aanwezig waren be hoorde ook Voorschotens loco-burge meester drs. A. F. van der Burgemeester L. de <Vool was uitste- dig. Ter afsluiting van het school jaar wordt ieder jaar op de open bare kleuterschool „De Klaproos in Leiden Zuid-West een Jeest ge organiseerd. Dit jaar ivas het voor de kinderen wel een bijzonder groot festijn. De leidsters en ou ders hadden n.l. vrijdagavond en zaterdag een „echte" kermis opge bouwd. Over diverse klaslokalen verspreid stonden kraampjes, waar van alles te doen was. Een klaslokaal was ingericht als een terrasje, met tafeltjes en parasols, waar limonade en gebakjes wer den uitgedeeld. De 120 leerlingen van de school waren onderver deeld in groepjes van tien. die on der leiding van een kleuterleidster of een moeder om beurten de stands bezochten. In de met slingers en visnetten versierde gangen en klassen kon den de volgende spelletjes worden gedaan: knikkerspel, ringwerpen, hengelen (in een grote bak met eendjes, die aan de staart werden opgevist), touwtrekken, koekhap- pen, zaklopen, ballen gooien, ke gelen, sjoelen, autootjes opwinden en verder was er nog een roulette spel en een grabbelton. De prijzen bestonden uit toeters, hoedjes, snoep en fruit. Aan een speciaal zuurkraampjewaren hartige hapjes te krijgen. Van half tien tot half twaalf konden de kinde ren zich kostelijk amuseren op deze vrolijke „kleuterkermis" De moeders hadden het iets minder gemakkelijk. Het was vooral soms moeilijk om het hele jroepje bij elkaar te houden, ge tuige de verzuchting van een hul peloos rondkijkende moeder „héb ik ze nu allemaal?". Ze waren er inderdaad allemaal en moe, maar voldaan verlieten de ouders en kinderen om half twaalf de school, de vakantie tegemoet Tijdens het weekeinde in Leiden Nachtelijke overstroming Het scheelde niet zo bar veel of het gebouw van de Gemeentelijke Genees kundige Gezondheidsdienst aan de Roodenburgerstraat te Leiden heeft zich zelf in de nacht van zaterdag op zondag verdronken. Op de bovenste etage van dit grote gebouw, waarin vroeger een joods weeshuis was gevestigd, sprong namelijk een brandslang van het spuitstuk af. Als gevolg hiervan stroomden grote hoeveelheden water door het gebouw boven zowel als beneden. De brandweer die omstreeks half drie door een dienstdoende G.G.- en G.D.-er werd gealarmeerd, schakelde onmiddellijk de elektrische stroom uit en sloot de watertoevoer af. Tot na half vijf zijn de brandweermannen vervolgens bezig geweest met het hozen van het water. Er Is in het gebouw nog al wat schade aange richt, niet zoveel aan instrumenten en medische apparatuur als wel aan plafonds en vloeren. Bij drie ongevallen op de weg zijn gisteren in Leiden vijf personen min of meer ernstig gewond geraakt. Het eerste ongeluk gebeurde 's- ochtends omstreeks half tien op de Wassenaarseweg. Een 21-jarige bromfietser uit Leiden slipte daar in het losse zand, waardoor hij kwam te vallen. De jongeman kreeg een hersenschudding en schaafwonden aan handen en gelaat. De EH.D. bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. Op de Voorschoterbrug nabij het Lammenschansplein ont stond gistermiddag omstreeks kwart over vier een ongeval, door dat een 69-jarige voetgangster uit Leiden met haar elleboog, toen zij een zijwaartse beweging maakte een haar voorbijrijdende bromfiet- Bruiloftsgasten en personeel mee. Zelfs wist men uit de acliter- üaagden erin het meubilair van „Allemansgeest" in veiligheid te brengen. (Foto LD /Holvast) Eerst werden de vrouwen en kin deren in veiligheid gebracht. Het leek wel een tafereel uit de „Sabijn- se maagdenroof. De vele honder den belangstellenden, die op het alarm naar „Allemansgeest" waren ge sneld, zagen $e vrouwelijke gasten verschrikt over de Hoflaan rennen. De fraaie toiletten, die zij droegen, waren door het water en ook door de neerdalende vonkenregen vaak on herstelbaar beschadigd. Maar omdat iedereen het hoofd koel hield deden er zich gelukkig geen ongelukken voor. De mannelijke bruiloftsgasten en ook de omstanders lieten zich verder ook niet onbetuigd. Zij hielpen de heer Walenkamp met het in vei ligheid brengen van het antieke meu bilair, de fraaie schilderyen en an dere kunstschatten en de onver vangbare kleden en gordynen. Ook het restaurantpersoneel en le den van de brandweerkorpsen hiel pen dapper met deze „ontruiming" Balorige Leidenaar in arrest Terzake van opruiing tegen het openbaar gezag ls gisteravond om streeks kwart voor zeven een 17-ja- rige Leidse schoorsteen bouwer aan gehouden. De jongeman werd in de Tomaten- straat door een politieagent staande gehouden in verband met een ver keersovertreding. Dè knaap, de zich byzonder recalcitrant gedroeg, ruide een aantal jongens in de straat op de politie een pak slaag te geven. Zover kwam het niet maar de ba lorige Leidenaar moest wel mee naar het politiebureau. zaal een „pierement", dat tot verho ging van de feestvreugde was gechar terd, te bevrijden. Inbraken Herbouwen In de nacht van vrydag op zater dag is ingebroken in de kantoorark van een Leidse kolenhandel aan de Herensingel. Nadat aan de straatzy- de een ruit was geforceerd werden met behulp van een pook en een brievenopener de laden van enkele houten bureaus opengebroken. Ont vreemd werd een schryfmachine ter waarde van ruim vierhonderd gul den. De volgende nacht werd ingebro ken in de kantine van een sportvere niging in de Kikkerpolder. Een ruit in het dak van de kantine bleek te De brandweerkorpsen van Voor-m ingetrapt. De buit bestond in schoten en Leiden stonden bij het dit gevaI mt enkele comumptie-ar- blussingsioerk voor een bijna ho- tikelen peloze taak. (Foto LD/Holvast) Ontdaan, maar niet versla gen stond de restaurant-eige naar Walenkamp by de puinhoop van zUn zo trotse bezit. Het ontbrak hem (gelukkig) niet aan energie. Hij vertelde, dat hy zo spoedig mogeiyk het gebouw weer In zijn oorspron- keiyke staat wil laten herstellen. De kleine eetzaal, waarvan het plafond ernstig heeft geleden door het ser raakte. De bromfietser, een 57- jarige Leidenaar, verloor zün even wicht en viel, evenals zyn achter- opzittende echtgenote. Man en vrouw liepen by de valparty schaafwonden aan hun benen op. De voetgangster kreeg een hersenschudding en een snywond in de nek. zy moest door de E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. Het echtpaar kon na ter plaatste te zijn verbonden naar huis terugkeren. Een 22-jarige Leidenaar reed gisteravond omstreeks kwart over elf zo hard door de bocht van het Le vendaal naar de Plantagelaan dat zyn wagen tegen een boom vloog en vervolgens over de kop sloeg. De jongeman kwam daarby onder de wagen bekneld te liggen. Hy had di verse hoofdwonden en moest door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis worden vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Rembranclt-lycenin Geslaagd voor eindexamen De volgende leerlingen van het Rem brandt-lyceum in Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen hbs A Teun Akkerman (met lof), Henriet Bakker, Leiderdorp; Jacques Bave- laar; Marijke Bernet, Leiderdorp; Max Bosselaar; Piet de Bruin; Bou- dewijn Chorus Oegstgeest;, Joop Dée; Bert van Eist, Voorschoten; Lilla Gorter; La de Groot; Peter Janssen; Henny Jaspers; Yvonne Kapteyn, Leiderdorp: Henry van der Meer; Rob van Nes, Noord wijk; Boy Ny- hoff, Leiderdorp: Henk Punselie; Wim Schelvis, Noordwyk; Wijnoudt Taconis; Koos van Weerlee. Alsnog geslaagd voor het eindexa men gymnasium A: Guido Dirks en Ronnie Muijzert en voor gymnasium B: Fred van Ben ten. Daar waar geen plaatsnaam by vermeld is, is dat Leiden. Aan de Ned. Economische Hoge school in Rotterdam zijn geslaagd voor het prop. examen de heren P. F. Segaar, J. L. Spierenburg, A. van 't Zelfde en H. J. Popken in Leiden. Aan de Vliet De personeelsverenigingen van veer tien Leidse bedryven organiseerden zaterdag voor de tweede keer een hengelwedstryd in de Vliet voor hun leden, in samenwerking met het Leidse Volkshuis. De zeventig deelnemers van elk bedrijf mochten er maximaal vyf hengelaars worden ingeschreven zochten om half tien een mooi plekje aan de Vliet uit, waar zy tot 11 uur mochten proberen de meeste en grootste vissen te vangen. Om half twaalf kwamen organisa toren, controleurs en deelnemers weer bijeen in de kantine van Royal MacBee voor de prysuitrelking. De wisselbeker werd uitgereikt door de schenker van de beker, de voor zitter van het bestuur van het Leidse Volkshuis, prof. dr. L. de Klerk. Voor de winnende bedryven waren zeven bekers beschikbaar gesteld. De eerste prys werd behaald door Gemeente- reiniging met 575 gram en 9 stuks, die hiermee tevens winnaar was van de wisselbeker. De verdere uitslagen waren: 2. Den Holder, 435 gram en 10 stuks: 3. Ge meentewerken met 350 gram en 6 stuks; 4. Royal MacBee met 243 gram en 4 stuks; 5. Kon. Ned. Grof smederij met 223 gram en 5 stuks; 6. Van den Berg met 203 gram en 3 stuks: 7. Rotogravure met 200 gram en 2 stuks. Dverse bedrijven hadden nog extra prijzen beschikbaar gesteld voor per- soonlyke prestaties en voor de tom bola. De persoonlijke pryzen werden uit gereikt door de heer D. den Haan, voorzitter van de samenwerkende personeelsverenigingen. Winnaar van het grootste aantal was de heer Van der Zwam met 4 stuks en een gewicht vain 220 gram. De zwaarste vis werd gevangen door de heer E. van Houten met 135 gram. Controleur van het grootste aantal was de heer F. v. d. Berg (400 gram) en van het grootste gewicht de heer Siebens (380 gram). Wèg benzinetank... Opgewekt kocht zaterdagavond een jeugdige inwoner van Nieuw-Vennep aan het loket van een Leidse bio scoop een kaartje voor de film. Te voren had hy zyn bromfiets in een zysteeg van de Haarlemmerstraat neergezet. De filmliefhebber uit Nieuw-Vennep heeft daar nu spyt van, want toen hy zich na de voor stelling met zyn brommer huiswaarts wilde begeven bleek de benzinetank van het voertuig te zyn afgeschroefd. De jongeman heeft zyn avondje- uit besloten met het aangifte doen van diefstal van een bromfietstank (waarde vyf tig gulden) aan het Leid se bureau van politie. Engelse diensten Met ingang van a.s. zondag zullen wederom in de Oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel diensten worden gehouden uitgaande van de Church of England. Deze diensten, die iedere laatste zondag van de maand worden gehouden, vangen 's avonds om half acht aan. Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht is geslaagd voor het tand artsexamen de heer B. J. W. Louwe in Leiden. In Utrecht zyn geslaagd voor het diploma coupeuse de dames H. F. A. de Lange.Van der Linde en L. Berkhout—Harteveld in Leiden. (Van onze Roermondse correspondent) Zeven schoten uit een 7,65 mm FN-pistool, afgevuurd vanuit een ry- dende auto, hebben in de nacht van zaterdag op zondag voor de vierde keer in twee maanden de ruiten ver nield van de woning van aannemer K. Schwarzer (35) in Echt. In de maand mei werden er al 3 keer ste nen door de vensters van dat huis aan de Weidestraat gegooid. Zes van de zeven schoten drongen in de be nedenverdieping. Daarvan sloegen er vier door de ruiten in de woonkamer. Een werd afgevuurd op een slaapka merraam aan de straatkant. De aan nemer en zyn vrouw en twee kleine kinderen bleven voor de kogelregen gespaard, omdat ze al enige tyd sa men op een slaapkamer aan de ach terkant van het huis slapen, vyf ko gels werden teruggevonden. De politie van Echt is zwijgzaam over de schietpartij. Vast staat, dat ook de politie van Geleen by het on derzoek is betrokken. De identiteit van de pistoolschutter is nog niet achterhaald. De politie denkt eerder aan een wraakneming op de heer Schwarzer dan aan een regelrechte poging tot moord. De aannemer zelf heeft wel een vermoe den, waar zyn belagers gezocht moe ten worden. Zyn kennis van de wa- pensmokkelwegen is, zo meent hy, niet vreemd aan deze zaak.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3