EIDSCH DAGBLAD S.E.R. verschilt van nening met regering jamoiweer ïjndw?'' Kosigin streeft naar vreedzame oplossing Hoofdstad wel tevreden met dr. Samkalden WerKgelegenheid herstel van de betalingsbalans. betalingsbalans gaat bllectie Jolthaus erecht V.S. Congresleden achter Israël ÏE ER BERICHT UITBREIDING OORLOG IN VIETNAM? Unilever9 Philips en KLM doen niet mee aan loonactie-Israel Zomerprijzen BREESTRAAT 173 Ipgerïcht 1 maart 1860 ZATERDAG 17 JUNI 1967 No. 31303 Mrecteur: E. A. E. van Dishoeck goofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: '25041; Redactie 21507 Voor bestrijding van werkloosheid moeten ionderden miljoenen méér op tafel komen (Van onze Haagse correspondent) Werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers, alsmede de lafhankelijke deskundigen in de Sociaal-Economische Raad illen naar verwachting eensgezind het standpunt innemen, itvoor de werkloosheidsbestrijding verdergaande maatregelen oeten worden getroffen dan die, waartoe de regering zich tot jsver bereid heeft getoond. ip/ 1 1 l mogen komen ten koste van het ■a In Den Haag wordt door ingewijden Vnfir fl f* verwacht, dat deze mening sterk naar VUU1 IIC- voren zal komen in het halfjaarlijkse In de SER is men van mening, t er wel degelijk honderden iljoenen guldens méér op tafel (et de arrestatie van drie man- heeft de hoofdstedelijke reoher- de inbraak opgelost, die in de iifc van 4 op 5 juni werd gepleegd de couturier Dick Holthaus aan (an Baerlestraat in Amsterdam, bij verdwenen ongeveer 70 show- lellen met een waarde van onge- f 70.000.en een verzekerde e van f20.000.—. verdachten zijn twee aannemers en 31) en een pompbediende (37), uit Amsterdam. De gehele buit week geleden werd reeds een lachte in deze zaak, een 25-jarige elbediende, aangehouden. De po- kwam hem op het spoor, omdat zich aan exhibitionisme had huldig gemaakt. Hy bleek toen bezit van een van de exclusieve lellen uit de gestolen collectie. De u bekende de inbraak, maar vilde niets zeggen. Gezien de om- l van de buit vermoedde men. er een tweede dader in het spel zodat het onderzoek zich aar- richtte. t)e recherche kwam er slotte achter dat de collectie gis- ïn zou worden vervoerd om ergens ten de hoofdstad te worden ver- )ht. Ook was bekend wie voor het voer zou zorgen. Gistermiddag pfce de verdachte met twee ande> i in een auto, waarna de achter- flSing werd ingezet. De wagen kon rden klem gereden op de Midden - in Amsterdam-Oost. De collectie ek in vijf koffers te zijn gepakt. Ie verdachten houden tot dusver van niets te weten. ADVERTENTIE gezond bruin met: hamol ultra WEINIG VERANDERING Blijkens het weeroverzicht, dat De om tien uur verstrekte, zijn om langgerekt en hardnekkig hoge- fogebied heen met noordelijke len opnieuw uitgestrekte wol- 'elden over de Noordzee ons land engedreven. Ze worden afgewis- door opklaringsgebieden. In deze srsituatle komt het komende et- 1 weinig verandering, zodat ook gen naast wolkenvelden zonnige oden worden venvacht en over- lend droog weer. De wind blijft trwegend matig uit richtingen tus- noord en oost waaien. In de 'peraturen komt niet veel veran- 18 juni op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. op: 16.44 uur; onder. 1.52 uur. *>gwater te Katwijk te 11.43 uur, «water te 7.19 en 19.58 uur. "6 hoogwater te 0.10 en 12.44 uur, '«water te 8.16 en 20.56 uur). It nummer bestaat uit 20 pagina's Een opinieonderzoek onder 438 van de 534 leden van het Amerikaanse Congres heeft uitgewezen, dat een grote meerderheid het stand punt van' Israël steunt. Op de vraag of Israël zich eerst uit de veroverde gebieden moet terug trekken alvoren zijn veiligheid en de vrije toegang tot de Golf van Akaba en het Suezkanaal kunnen worden gegarandeerd, antwoordden 364 Con gresleden ontkennend. Niemand bleek van mening. Dat Israël zich moet terugtrekken zonder die garan ties. f Deze stralende Prinses Beatrix tverd gisteren gefotografeerd tij- f f flens het bezoek van haar en f Prins Claus aan Roermond. Het f r prinselijk paar kwam daar naar f f toe om een nieuw naar hun t toon genoemde haven in ge- bruik te stellen. Burgemeester Höppener was f bijzonder zorgzaam voor de f jonge moeder. Hij zorgde voor J f een warme wollen plaid om haar te beschermen tegen een gure t wind. Met de burgemeester toon- J de heel Roermond en velen van f daarbuiten hun genegenheid f voor de Prinses en haar echtge- J noot. Duizenden stroomden te- f f gen half twaalf naar de Markt f !in Roermond. Nog eens duizen- J den Limburgers stonden opeen- gepakt bij de haventerreinen en f talrijke anderen omzoomden de J weg daarheen. Het bezoek duur- f ide niaar kort. Nauwelijks twee J uur. Toen had de Prinses een f monument aan de voet van de J Maasbrug onthuld en had zij f door een druk op de knop een J l groot naambord Willem-Alexan- i der Haven' onthuld. rapport over de economische situatie, dat de S.E.R. binnenkort uitbrengt. Vooral de werkloosheid in de bouw weegt bij de beoordeling van de nood zaak tot verdergaande financiële in jecties zeer zwaar. Binnen de S.E.R. is men het erover eens. dat het streven naar een be talingsoverschot van f.500 miljoen dit jaar geen voorrang mag hebben boven de bestrijding van de opruk kende werkloosheid. Met andere woorden, de S.E.R. is van mening dat de regering in deze tyd van conjunc tuurneergang best een zekere mate van inflatoire financiering mag ple gen. Nog f. 700 miljoen Bij de berekeningen van de nood zakelijke financiering om de werk gelegenheid op een redelijk peil te handhaven, worden bedragen ge noemd tot f. 700 miljoen. Met dit geld zou werk kunnen worden geschapen Schadevergoeding De Israëli sche regering heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad meegedeeld, dat zy de Indiase regering haar leedwe zen heeft betuigd over de dood van 14 Indiase VN-militairen. Maar de Israëlische regering heeft het verwijt van de hand gewezen, dat de mili tairen zyn gesneuveld bij een voor opgezette Israëlische aanval. Israël wil ook de kosten voor verpleging van Indiase gewonden voor haar re kening nemen. voor 21.000 man gedurende een jaar. Nadere berekeningen over de voor een bepaalde werkloosheidsbestrijding no dige financiering worden thans ge maakt door het Centraal Planbureau. De mening in S.E.R.-kringen staat lijnrecht tegenover die van de rege ring, die hooguit honderd miljoen beschikbaar houdt indien deze maand de werkloosheidcijfers somber zouden uitvallen. Hoewel uit de Tweede Ka mer deze week bij de werkgelegen- heidsdebatten om 500 en 300 miljoen werd gevraagd, hield de regering vast aan het standpunt de betalingsbalans boven de werkgelegenheid te stellen. Rus in gesprek met De Gaulle De Algemene Vergadering van de Ver. Naties zal maandag in spoedzitting bijeenkomen voor een debat over de kwestie van het Midden-Oosten, nadat vandaag reeds een korte bijeenkomst over procedure-aangelegenheden werd gehouden. Onder de afgevaardigden bevindt zich de Russische premier Kosigin, die aan het hoofd van een delegatie In Amsterdam is men over het algemeen wel tevreden met de benoeming van de Leidse hoogleraar, prof. dr. I. Samkalden tot burgemeester van de hoofdstad. Het kabinet heeft gisteren besloten prof. Samkalden als zodanig voor te dragen. De benoeming van de nieuwe burgemeester gaat in op 1 augustus. Het Koninklijk Besluit wordt begin volgende week ver wacht. Tijdens een oponthoud in Parijs heeft Kosigin gistermiddag een ge sprek van twee uur en twintig minu ten gehad met president De Gaulle, die zich veel moeite heeft gegeven om zijn gast een meer verzoenende houding jegens Israël bij te brengen. In hoeverre dat is gelukt kan pas volgende week blijken. In Parijs heerste niettemin daaromtrent een gematigd optimisme. De Gaulle had al zyn afspraken direct geannuleerd, 'nadat hem via de „groene telefoonverbinding" te kennen was gegeven, dat Kosigin hem wenste te ontmoeten. Bemoedigend teken Na afloop van de beraadslagingen, Het kabinet had niet lang nodig. De laatste tyd was er voortdurend contact geweest met prof. Samkalden. die zich thans in Engeland bevindt. Daarby zijn de problemen uitvoerig doorgesproken. Prof. Samkalden had van de regering wel geen concrete financiële >eloi- ten kunnen loskrygen, maar hy de principiële verklaring van het ka- bereid in zee te gaan op bsais van de principiële verklaring van het ka binet. dat het open oog heeft voor de byzondere problemen hoofdstad. rIk vind het van het grootste be lang. dat deze man in deze situatie wordt benoemd. Als poitieke figuur staat hij bepaald niet aan de peri ferie van de P. v. d. A. Omdat deze partij de grootste is in Amsterdam is het dus van belang, dat er een burgemeester komt, die deze groe pering kan begrijpen", aldus V.V.D. fractievoorzitter Mr. De Wilde, die de intelligentie en de integriteit van de nieuwe burgemeester waardeerde. Ook KVP-woordvoerder Th. B. Ros sen was gelukkig met de keus ..Wij hebben het volste vertrouwer in zijn persoon en zyn bereid hem alle me dewerking te verlenen by zijn be leid". Drs. Ed. van Thyn, fractievoor zitter van de P. v. d. A. was zeer in genomen met het besluit van de re gering. Hij sprak van „de aangewe zen man". Ook de fractievoorzitter van de A.R. en C.H.U., mr. J. Boots- ma vond de benoeming getuigen van wys beleid van de regering. „Ik heb grote bewondering voor de persoon ran de nieuwe burgemeester". Boerenleider N. Verlaan wilde niets zeggen. Hij gaat protesteren bij de minister omdat zijn partij niet be trokken zou zyn bij ^e benoeming. De PSP was niet onverdeeld ent housiast. „Wij vinden het geen deale keus, maar wy zullen hem niet te genwerken", aldus de heer Brugge- man, die wees op de beslissing "an prof. Samkalden als minister om Willy Lages vrij te laten. De ;.P.N. had liever een ander gezien maar „zal berusten in de beslissing van de regering", aldus woordvoerder Van het Schip. De Amsteiuams'. hoofdcommissaris van politie, de hepi P. A. Jong heeft het volste vertrouwen het besluit we'ke door een intiem diner in het Elysee werden bekrachtigd, verklaar de de Russische premier, dat hy voorstander was van een vredelie vende oplossing van de geschillen tussen de Arabische landen en Is raël. Na de bijna hysterische uitvallen van de Sow jetpers tegenover Israël gedurende de laatste dagen, leek deze uitlating een bemoedigend te ken. In Parijs is men geneigd het of fensief tegen de Joodse staat van de zyde van Moskou nog altyd toe te schrijven op het slechte geweten \fan de Russen met betrekking tot de Arabieren, die nog niet over de ont goocheling inzake de geringe onder linge bijstand binnen de familie der socialistische landen en van Moskou in het bijzonder heen zijn. Ontwapening? Generaal De Gaulle, die premier Kosigin al tweemaal eerder vanwege zyn competentie en zijn onverstoor bare kalmte, had leren kennen waarderen, meent, of althans hoopt, in zyn gast nu een medestander te hebben gevonden voor een politiek van toenadering, die niettemin toch nog geruime tijd zal vergen on raël en de Arabische landen, de vij anden van gisteren, tot begrijpende buren te kunnen maken. Diplomatieke kringen geloven te weten dat Frankrijk mettertijd het voorstel tot een geleidelijke ontwa pening van alle landen in het Mid den-Oosten wil lanceren om langs die weg die potentiële vuurhaard op den duur te kunnen doven en moge lijk heeft generaal De Gaulle pre mier Kosigin over zijn inzichten in die richting gisteren ook al gepolst. Topgesprek nog dubieus Over een topgesprek van de „Grote vier", na de spoedvergadering van de Algemene Vergadering der V.N., moet in Parijs niet gesproken zijn. De kansen daarop werden in de Franse hoofdstad tamelijk gering ge acht. De Britse regering hoopt dat het tot een dergelijk gesprek zal komen, waarbij ook Vietnam en de controle over kernwapens besproken zou kun nen worden. In sommige kringen in Londen heerst wantrouwen, dat De Gaulle en Kosigin het samen op een akkoordje hebben gegooid voor een regeling in zake het Midden-Oosten. Ook presi dent Johnson toont weinig geestdrift voor onvoorbereide onderhandelin gen met Kosigin of voor een plotse ling Russisch initiatief. Het is zeer de vraag of Wilson zich naar John son zal richten. Volgt hy een zelf standige lijn, dan maakt hem dit sterker a.s. week in zyn onderhoud met de Franse president over Enge- lands toetreden tot de EEG. De Russische premier Kosi gin (links) in gesprek met de Franse president De Gaulle. In bevoegde kringen te Washing ton is men van mening dat een nieu we uitbreiding van de oorlog in Viet nam niet uitgesloten is. Dezer dagen vertrekt een aantal hoge functionarissen naar Zuid-Viet- nam, naar het heet voor een perio diek bezoek ter bestudering van alle aspecten van de stryd. Het zyn on der meer minister van Defensie Mc- Namara, onderminister van Buiten landse Zaken Katzenbach, chef van de commissie van stafchefs generaal Wheeler en minister van Marine McNaughton. Het aantal Amerikaanse gesneuvel den in Vietnam is de 11.000 gepas seerd. Elke week komen daar onge veer 300 en vaak meer by. De con centratie van Noordvietnamese troe pen in de gedemilitariseerde zone tussen noord en zuid brij ft aanzien- lyk. Deze strydkrachten veranderen voortdurend van tactiek en de infil tratie naar het zuiden gaat voort. Generaal Westmoreland heeft pre sident Johnson in april laten weten, dat hy de voor eind 1967 voorziene 470.000 man onvoldoende acht. De Zuidvietnamese generaal Ky is van mening, dat er 600.000 Amerikanen nodig zyn om de overwinning te kun nen behalen, dat is 138.000 meer dan er nu zyn. Drie grote bedryven Unilever, Phi lips en de K.L.M. doen niet mee aan de uurloonactie voor Israël, waartoe het Nederlandse bedrijfsleven door de Stichting van de Arbeid is opge roepen. Het wordt aan het personeel overgelaten of het al dan niet een deel van zijn loon voor Israël wil af- De Stichting van de Arbeid had voorgesteld, dat het verzamelde be drag door de directies van de bedry ven zou worden verdrievoudigd. Ge bleken is dat meer bedryven, onder andere de Hoogovens, daar niet voor in een goede samenwerking met drvoelen. De directies van Philips en nieuwe burgemeester. I K.L.M. hebben bekend gemaakt, dat Zie ook pagina 7 zy namens het bedryf wel een gift zullen verstrekken aan de Rode Kruis hulpactie voor slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. Bij Unilever wodrt over zo'n gift nog over leg gepleegd. De drie grote bedryven hebben nooit deelgenomen aan dergelijke collec tieve acties en aan het besluit om de uurloonactie voor Israël niet te steu nen behoeft men dan ook geen poli tieke uitleg te geven. Van de zyde van de KIM, is echter wel opge merkt, dat de bestemming van het geld te beperkt wordt geacht. De di rectie van Philips had het besluit om niet mee te doen aan de actie voor gelegd aan de ondernemingsraad, die ermee heeft ingestemd dat het af staan van geld voor Israël geheel aan het initiatief van de werknemers zelf moet worden overgelaten. j ADVERTENTIE ADVERTENTIE (§ud Qföeuwo Uit het Leidsch Dagblad van 19 juni 1867: De 52ste verjaardag van den slag van Waterloo werd heden alhier door het uitste ken van vlaggen zoo van openbare als van sommige particuliere gebouwen ge vierd. (Advertentie) J. de Vries, heelkundig tandmeester en vervanger van kunst-tanden enz. Geoctrooijerd door Z.H. den Koning der Belgen. Hoo- gewoerd, no. 468 te Leyden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1