Piet de hoofden Wit van buigt profs uropacup voor liet orfbal KRANTENBEZORGERS GEVRAAGD Moskou beschuldigt Israël van wandaden Jan Buis uit cle baan EL-MIOR Sittarclia voorlopig uit financiële slop Caribiade ,^67 rSlllieliMII Cruijff tekent voor vier jaar bij Ajax JDAO 18 JUNI 1907 -.EIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ndag in Mitcham OP DE WEG KRIJGT EEN RENNER KARAKTER (Van onze speciale verslaggever) toernooisfeer en het spelen in jreemde omgeving maken het he- emaal niet zeker dat de eerste [uropacup voor korfbalteams door tn Nederlands twaalftal gewon- worden, vertelt K.N.K.B.- (cretaris H. M. van Driel. „Op ipier mag onze nationale kam en «toen Ons Eibernest nog wel de lerkste zün, maar de Belgische ti- rfhouder A.T.B.S. of Scaldis uit ntwerpen zou best eens voor een errassing kunnen zorgen. Van En- dse zijde verwacht ik geen te rote concurrentie, al speelt de ampioen Mitcham ook op eigen ïdag wordt op het openbaar peelterreln „Three Kings" in het dense voorstadje Mitcham het erste toernooi om de Europa- voor korfbalteams gehouden. Ie twee in de landelijke competi es hoogstgeplaatste twaalftallen >en eraan mee. Voor België: ,T.B.S. en Scaldis (beide uit Ant- <pen). Voor Engeland: Mitcham Thornton. Voor Nederland: Ons [ibernest en Rohda. Verdeeld over poules (Poule A: Mitcham, lohda en A.T.B.S.) spelen de teams redstrijden van tweemaal twintig nlnuten. De winaars van de pou- iDh spelen om de Cup. Ervaring ervaring moet leren of we dit iwkllen blijven doen", vertelt secre- "%ris Van Driel. „Ook wy korfbal - [rs willen graag een Europacup al tataat „ons Europa" alleen nog naar uit België, Engeland en Ne erland. Het blijft moeiljjk de korf- Dplsport in nog meer landen inge- oerd te krijgen. gemengd karkter van dit spel lijft de grote handicap, vooral in inden waar men de co-educatie, leisjes en jongens, blijft schuwen, ovendien blijft korfbal voor de out- der een moeilijk begrijpbare en reinig spectaculaire sport, als het let grandioos gespeeld wordt. Die aitenstaander weet niet dat het op Q] shockey na de snelste teamsport die een perfecte conditie van de (oefenaar eist. Hier in Nederland roeit de belangstelling voor korf- il nog steeds. Met een goede j.000 beoefenaren is het na voet- il nog steeds de meest gespeelde idsport". Volwassen het eerste toernooi om de Euro- icup in het land met de verhou- ingsgew|js minste beoefenaren houden wordt, heeft als reden at de Engelse korfbalboni dit lar z|jn 21-jarig bestaan viert. Engelsen hechten aan dat aan meer waarde, omdat zjj het als volwassen-worden beschouwen. Iet spelpeil in Engeland ligt nog en goed stuk beneden dat van Hol- ind en België. Ook het Belgische lubniveau ligt lager dan het onze. Nederlands team won bijv. het jdens de paasdagen in Antwerpen ehouden Scaldis-toernooi. beide Nederlandse teams gaan in un sterkste opstellingen naar lOnden. Voor zover mjj bekend laat lechts één speler om studierede nen van Ons Eibernest verstek n. Het zou natuurlijk mooi zijn de eerste Europacupfinale een olledige Nederlandse zaak zou wor- m, maar het zal mij niet verba- m als de Belgische kampioen .T.B.S. het Amsterdamse Rohda reet te wippen. Eigenlijk kan in )'n toernooi met wedstrijden van eertig minuten alles gebeuren. Bjj orfbal geldt niet alleen het ge- een bal kan raar rollen, ook: een korf kan heel nauw De amateur-wereldkampioen Piet de Wit heeft gisteravond bij de wekelijkse wielerwedstrijden in het Olympisch Stadion in Amsterdam de beste Nederlandse prof stayers een gevoelige nederlaag toegebracht. Na vijftig kilometer koers had De Wit al zijn tegenstanders op minstens één ronde gereden. Met ge bogen hoofden verlieten de beroepsrenners, van wie de Neder landse kampioen Jan Legrand zelfs op twee toeren was ge- fiets, de baan. ederlandse rbiters op IF A-lijst 3{ Voor het seizoen 19671968 zijn volgende Nederlandse scheids- Jjiters op de internationale FIFA- 5t geplaatst: ut A. Aalbreoht, A. Boogaerfes, J. F. «pmans, L. van Ravens, P. P. Roo- er en W. J. M. Schalks. De UEFA-liijst ziet er voor wat de sderlanders betreft, als volgt uit: Aalbrecht, L. van Ravens en P. P. oomer. De Amerikaan Charlie Greene «ft donderdag tijdens interuniver- fre atletiekwedstrijden in Provo wereldrecord op de 100 yards ge waard. Greene zegevierde in de fles in 9.1 sec., en tijd die voor hem d)n landgenoten Robert Hayes en n Hines. alsmede de Canadees ury Jerome hebben bereikt. Het was de triomf niet alleen van de jeugd (De Wit is pas 22 jaar oud) maar ook van de theorie van wegcoach Joop Middelink, dat een wielrenner op de weg karkater krijgt en sterk wordt. Van dit hele gezelschap namelijk is De Wit de enige, die regelmatig in grote wegkoersen - en goed ook uitkomt. Hij heeft dan ook sinds het behalen van de wereldtitel duidelijk in kracht grwonnen en is één van Nederlands grote troeven bij de aanstaande wereldkampioen schappen. die eind augustus in Ams terdam plaatsvinden. In regelrechte duels heeft De Wit donderdag zijn grote slag geslagen. Eerst moest na twintig kilometer Jan Legrand eraan geloven. De Ams terdammer bezweek al spoedig on der de eerste aanvallen van De Wit, taakte los van de rol en werd op een ronde gefietst. Het volgende slachtoffer werd Jaap Oudkerk, die na 27 km de koppo sitie van Henk van Campen had overgenomen. Het verging Oudkerk al niet beter, toen De Wit zijn be slissende aanval inzette. Daarna moesten tenslotte Ab Donker en vlak voor het einde ook Henny Ma- rinus wijken voor het geweld van ADVERTENTIE Ronde langs de Zee van Marmora Geen ereplaatsen voor Nederlanders De tweede dag van de ronde langs de zee van Marmora is voor de Ne derlandse amateurploeg minder suc cesvol geweest dan de eerste. Woens dag had ploegleider Herman Krott vijf man bij de eerste tien. Nieuw- kamp werd derde en Zoetemelk vijf de. Donderdag eindigde geen van de Nederlandse renners in de etappe over 136 kilometer van Tekirdag naar Gallipoli op de ereplaatsen. De rit werd in 4 uur 16 minuten en 26 seconden gewonnen door Rifat Kalisan (Turkije). Hij weird gevolgd door: 2. Kotev (Buig.), 3. Cher- chierini (It.), 4. Sivarov (Buig.) en Novak (Tsj.-Sl.). Allen kregen dezelfde tijd als de winnaar. Joop Zoetemelk was gisteren de beste Nederlander. Hij werd in de zelfde tijd als de winnaar achtste. In de algemene rangschikking leidt de Bulgaar Kotev met 7.45.53. Fred van Lachterop staat met 7.49.34 als v|jfde geklasseerd. Henk Nieuwkamp en Daan Holst bezetten met dezelfde tijd respectievelijk de zesde en ze vende plaats. ADVERTENTIE Aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, - Witte Singel I, Leiden. Piet de Wit met zijn coach Zwartepoorte. De foto werd ge maakt in Frankfort nadat De Wit de wereldtitel had veroverd en hij zijn tranen niet meer mees ter was. De Wit, die de vijftig kilometer met een gemiddelde van ruim 76 km per uur reed. Noppie Koch was deze avond de winnende gangmaker, want tevoren had h|j ook de Australiër Kevin Crowe in de amateurrace over der tig kilometer naar de zege gevoerd. Crowe, die bij de strijd om de re genboogtruien het vijfde werelddeel zal vertegenwoordigen was al even overtuigend winnaar als De Wit. De uitslagen zijn: Amateurs: 1. Kevi.. (Austr) achter Koch 30 km 24.59.4 Op een ronde: 2. Stam achter van Roey 3. Ruikers achter Pelser 4. Raats ach ter Stakenburg 5. Romijn achter Walrave Professionals en amateurs: 1. Plet De Wit achter Koch 50 km in 39.31.00 Op één ronde: 2. Marinus achter Pelser 3. Donker achter van Roey 4. Oudkerk achter De Graaf Op twee ronden- 5. Legrand achter Spakenburg Op drie ronden- 6. Van Campen achter Wiersma. PAARDESPORT Prof. L. Seekles stopt met dopingonderzoek De Stichting Ned Draf- en Ren sport is erin geslaagd een opvolger te vinden voor de Utrechtse hoogleraar prof. dr. L. Seekles, die tot nu toe het dopingonderzoek voor draf- en rensport verrichtte. Het is de stichting echter niet ge lukt- een Nederlands instituut of la boratorium te vinden dat dit onder zoek wil voortzetten. Daarom is men in overleg getreden met de Belgische zusterorganisatie en prof. dr. M. De- backere van de Veeartsenijschool in Gent, heeft zich bereid verklaard het onderzoek op het toedienen van sti mulerende middelen ook voor Neder land te verrichten. Na een bespreking met de besturen van de Pikeursverenigüng en de Ver eniging van trainers en jockeys is besloten bij een geva-l van doping ook een contra-expertise te laten uitvoe ren. De Belgische professor dr. G. R. de Vleesohhouweir van de Rijksuni versiteit in Gent zal zich hiermee belasten. Indien bij een eerste on derzoek een positief geval aan het licht komt, wordt automatisch een contra-expertise uitgevoerd. Bij het resultaat van dit onderzoek zullen beide partijen zich neerleggen. Indien de uitslag in eerste instantie „ver- daohit" luidt, wordt de beslissing over het uitvoeren van een contra-exper tise overgelaten aan de betrokken trainen-, die daartoe binnen 48 uur ecu verzoek moet indienen. ADVERTENTIE hele goeie mode de allerlaatste hits en een gezellige bar See you soon in the saloon? Verhuist De Iswestia, het orgaan van de Russische regering, uitte gisteren de beschuldiging dat, Israëlische troe pen gewonde Arabieren hebben ge dood in de door hen veroverde ge bieden. In een hoofdartikel op de voorpagina van het blad wordt ver der gezegd dat Israël Arabische bur gers, ook vrouwen en kinderen, in het openbaar heeft terechtgesteld. De beschuldigingen wijzen erop dat de Sowjet-Unie de aanvallen op Israël intensiveert, terwijl tevens wordt gestreefd naar het vermijden van een rechtstreekse interventie in het Midden-Oosten ten gunste van de Arabische landen. In het artikel wordt de nadruk gelegd op de druk. die in de Ver. Denen verwijten Nederlandse trainer plichtsverzuim De Deense baanrenners zjjn hun i tevreden. De officials verweten hem Nederlandse trainer Jan Buis kwyt. Ze zullen zich op de wereldkam pioenschappen in Amsterdam indi vidueel moeten voorbereiden, want de Deense wielerbond ziet geen kans meer voor die tyd een nieuwe trai ner aan te trekken. Het boterde al enige tijd niet tus sen de Deense wielerbond en Jan Buis, die op proef de Deense baan renners trainde op de Ordrupbaan ln Kopenhagen. Zijn pupillen waren blij met zijn adviezen en er was de laat ste tijd met de renners ook een goede verstandhouding ontstaan. De Deen se wielerbond was evenwel minder Erewedstrijd Ajax-jeugd Morgenmiddag .aanvang 13.30 uur speelt de Ajax-cricketjeugd ter gele genheid van het 75-jarig jubileum een erewedstrijd tegen een officieel Haags Bonds XI op haar terrein aan de De Kempenaerstraat. Het elftal van Ajax ls als volgt. P. fiarendsen (oapt.), R. v. d. Burg (W.K.), T. A. G. O. von Oven, M. Fontein, Jan Hoes, Jaap Hoes, Sj. Wolters, F. Woort- man, H. Scheer, H. v. d. Wijngaard, F. den Herder, Speler van Atletico al drie jaar in eoma Benefietwedstrijd In Madrid is een benefietwedstrijd gespeeld voor Miguel Martinez, spe ler van Atletico Madrid, die zich al drie jaar in een coma bevindt. Veertigduizend toeschouwers woon den de wedstrijd bij tussen Atletico en een Spaanse selectieelftal, die door de geselecteerden met 2-0 werd gewonnen. De artsen hebben de hoop al lang opgegeven, dat Martinez ooit het be wustzijn zal herwinnen, maar zijn vrouw weigert zich te schikken ln het onvermijdelijke en waakt voort durend aan zijn bed. Niet alleen de toeschouwers hebben hun materiële bijdrage geleverd voor het gezin van Martinez, maar duizenden Spanjaar den die de wedstrijd niet bijwoon den, kochten fictieve entreekaar ten. plichtsverzuimwaarvoor de Neder lander ook reeds in Zweden zijn congé zou hebben gekregen. Zondag hakte de wielerbond de knoop door. Baandireoteur Aksel Schandorff kreeg opdracht Jan Buis van de Ordrupbaan te verwijderen. De ren ners probeerden het nog voor hun trainer op te nemen, maar wieier - veteraan Preben Isaksson voelde daarvoor niet, veel. Hij oordeelde de positie van de Nederlander te zwak. Baandireoteur Aksel Schandorff heeft goede hoop tijdens de wereld kampioenschappen in Amsterdam een nieuwe trainer te kunnen contrac teren. Sportsplinters De eerste rit van de vierdaagse etappewedstrijd Midi-Libre in Zuid- Frankrijk. waaraan geen Nederlandse renners deelnemen, is gewonnen door de Fransman Femand Etter. Hij ver sloeg in de sprint na de etappe Per- pignan-Carcassonne (187 km) zijn landgenoot Fouoher. De ex-Wimbledon-kampioene Maria Bueno, die de laatste weken last heeft van een geblesseerde slag arm heeft donderdag in de kwartfi nales van de kampioenschappen van Kent met 75, 57, 46 verloren van de Australische Judy Tegaxt. De Mexicaanse bokser Vicente Saldivar heeft donderdagavond in Cardiff zijn wereldtitel in het veder- gewicht behouden. Saldivar won in een gevecht over vijftien ronden op punten van Howard Winstone (Wa les). De Japanner Yoshiaki Numata heeft ln Tokio de wereldtitel boksen in het lichtweltergewicht- veroverd door de titelhouder Flash Elorde op punten te verslaan. Het was de twee de maal binnen een jaar, dat Numata een titel van Elorde overnam. Tn juni van het vorig jaar versloeg de 22-jarige Japanner Elorde in een gevecht om het Aziatisch kampioen schap. FEIJEN00RDER VENNEKER NAAR NEC Naties op Israël wordt uitgeoefend door de Sowjet-Unie om te komen tot een onmiddellijk en onvoorwaar delijk terugtrekken van de Israëlische troepen. Engeland en de Ver. Sta ten wordt verweten, dat ze hebben verhinderd dat een resolutie van deze strekking ln de Veiligheidsraad werd aangenomen. Israël wordt, ervan beschuldigd de agressie voort, te zetten door het veroverde gebied bezet te houden. Er wordt niet gedreigd met interventie. De Egyptische ambassadeur bil de Ver. Naties in Genève. dr. Khallaf, heeft intussen Israël beschuldigd van ..opzettelijke volkenmoord". „Israël liet tienduizenden Eevotische mili tairen in de hete .Sinal-woestijn zonder water of medische verzor ging creperen". Hij vergat te zeggen, daf Eevpte zelf de busleiding voor de watervorming van de Sinai had afgesneden. Pas drie dagen geleden, na interventie van het Rode Kruis is de toevoer door de Egyptische auto riteiten hersteld. (Van onze correspondent) De 22-jarlge Fe|jenoorder Hans Venneker heeft gisteravond een con tract getekend bij de Nijmeegse ere divisieclub NEC. Verschillende clubs toonden al belangstelling voor de Rotterdamse binnenspeler, zoals ADO, Go Ahead en Xerxes. ADVERTENTIE vanaf f 15,90 HERENMODE CONFEKTIE TOMOKKERIN HALVE FINALES Tom Okker heeft zich donderdag geplaatst voor de halve finales van het tennistoernooi van Bristol. Hij won met 75, 62 van de Australiër Bob Carmichael, die door zijn vrien den wordt aangesproken als „nails", omdat hij vroeger timmerman is ge weest. De andere drie halve finalis ten z|jn de Zuidafrikaan Cliff Drys- dale. de Australiër Bill Bowrey en de Amerikaan Jim Mcmanus. Gemeente springt bij Maar één van de Sittardse ge meenteraadsleden was het donder dagavond na lang beraad in een besloten vergadering niet eens met de plannen om de eredivisieclub Sït- tardia met gemeentesubsidies en -ga ranties uit het financiële slop te ha len. Vijf jaar lang zal de voetbalclub maximaal 35.000 gulden uit de ge meentekas van Sittard kunnen put ten (in de vorm van subsidie) om het exploitatietekort te dekken. Daarnaast ls onmiddellijk een half miljoen gulden nodig voor de finan ciering van de club op langere ter mijn. De gemeente wil zelf geen geld lenen aan de club, maar wel garant zijn voor het betalen van de renten en aflossing van de helft van dat bedrag. Voorwaarde daarbij is even wel, dat de huidige financiers 3 Sittardse zakenlieden ook garant zullen zijn voor het betalen van de annuitelten van het andere kwart miljoen gulden. Sittardia heeft al een schuld van 225.000 gulden aan de gemeente Sit tard. OP DE VUIST IN DETROIT Spelers en toeschouwers z|jn tij dens een wedstrijd tussen Glentoran (Nd-Ierland) en Bangu (Brazilië) ln het toernooi om het Amerikaanse voetbalkampioenschap op de vuist gegaan. Toen de orde eindelijk her steld was liet de arbiter de spelers naar de kleedkamers inrukken. De moeilijkheden begonnen toen Glentoran na bijna een half uur spe len ln de tweede helft een vrije schop toegewezen kreeg. De spelers waren het met de beslissing van de scheidsrechter geenszins eens en zetten hun mening met hun vuis ten kracht b|j. Tenminste 30 toe schouwers renden het veld op en mengden zich in het gevecht. Op het moment dat de orde verstoord werd leidde Bangu met 20. De Brazili aanse club vertegenwoordigt Hous ton en Glentoran verdedigt de kleu ren van Detroit. LEIDEN GANGETJE 6 Els van Noorduyn zondag opnieuw in Leidse Hout Zondag vindt de tweede ronde plaats van de landelijke competitie voor dames en heren. Op de sintelbaan van het sportpark Leidse Hout z|jn de Bataven organisatrice voor dames hoofdklasse en heren eerste klasse. De grootste belangstelling gaat uit naar de eerstgenoemde categorie, waarin zullen meedoen ADA (A'dam), Atmo- des (Haarlem), Sagltta (A'dam), Unitas (Geleen) en de Leidse Bata ven. De ploeg van Sagitta o.l.v. de familie Blankers komt op volle sterk te naar Leiden. Grote troef is Els van Noorduyn, winnares van de Gouden Spike, die vorige week het Neder lands record kogelstoten op haar naam bracht. Haar voorgangster Loes Boling doet zowel aan kogelstoten als discuswerpen mee. Op de 80 meter horden zien we de talentvolle Greet je Hulst, die pas het jeugdrecord brak, de versprlngkampioene Corrie Bak ker, de 400 m loopster Tilly v. d. Made en de sprintsters Clska Janssen en Martha Klaser-Bos. Met ADA-ster Lidy Makkinje-Vonk op de 100 meter, Mleke Sterk en Greet Versterre van Atmodes, Mia Gommers van Unitas op de 800 me ter en uiteraard de Bataven met Truus Hennipman voorop kan een zeer interessante puntenstrijd worden tegemoetgezien Aanvang om 1 uur. A.V. Holland naar Rotterdam Voor de hoofdklasse heren komt Hol land a.s. zondag uit op de sintelbaan het Lange Pad te Rotterdam. ADVERTENTIE duinrell wassenaar 10V4.18 juni Grootse manifestatie, waarin U kennis kunt maken met de Antillen en Suriname. Caribiade'67: 1 dansen op Zuid- Amerikaanse mu ziek en beat (in de openlucht en over dekt); Surinaamse markt en bizondere gerechten uit de Ned. Antillen en Suriname; speciale kinderprogramma's recreatiecentrum sportland bowling midget-golf manege 100 ha. bos en duin en voor de kinderen: speeltuin trampolines spartelvijver won derland kano's gondel enz. Like a puppet without stringshangt hier uitdager Jack Bodell in de tomoen in de tweede ronde van zijn wedstrijd tegen Henry Cooper in Wolver hampton. Kort daarna maakte de arbiter een einde aan het „lijden" van Bodell en werd Cooper, des tijds tegenstander van Cassius Clay, winnaar door „ingrijpen van de scheidsrechter" (Van onze correspondent) Het belangrijkste voetbalcontractennieuws dat landskampioen Ajax te bieden heeft is het feit dat topscorer Johan Cruijff gisteren een contract voor vier jaar heeft getekend. Hij zal dus nog tot in 1971 de roodwitte kleuren blijven verdedigen. Cruijff had een con tract voor twee jaar bij Ajax, maar zijn heldendaden van het afge lopen seizoen hebben hem nu voor het dubbele goedgemaakt. De laatste dagen waren er geruchten over belangstelling uit het buiten land voor Cruijff, maar deze blijken nu achterhaald.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9