EIDSCH DAGBLAD usland ziet kansen voor grotere olie-exporten Ontmoeting Kosigin en Johnson verwacht de fiets die vanzelf gaat benaderd iamoiweer vandaag'* weerbericht NEGERS ROERIG IN DAYTON Bloedige strijd in China duurt voort Israëlische tanker in Eilat weekend-systeem +B alles fl Vlieland Lgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 16 JUNI 1967 No. 31304 ecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 5705B Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 hi Arabische bronnen voor het Westen zijn opgedroogd (Van onze Londense correspondent) Volgens de Engelse Financial Times is de Sowjet-Unie een erkoopcampagne voor Russische Olie in West-Europa begon- !ii om voordeel te behalen uit het afsnijden van de olietoevoer Arabische landen en de moeilijkheden ontstaan door het iuen van het Suez-kanaal. het ogenblik is Engeland het enige belangrijke olie-gebruikende land in West-Europa, dat geen Russische olie invoert en het is lange tijd een am bitie van de Russen geweest om deze markt binnen te breken. Zowel in Engeland, als elders heb ben de internationale oliemaatschap pijen zich altijd fel tegen Russische importen uitgesproken, met als sterk ste argument dat de Russen wegens politieke redenen de aanvoer zouden kunnen stopzetten. Tot zover de Fi nancial Times. Ie Russen hebben, ondanks het al v bestaande Engelse verbod voor "invoer van Russische olie, ook importeurs benaderd. De afge- dagen heeft het Britse ministe- ran Handel een aantal verzoeken een invoervergunning ontvan- die alle werden geweigerd. Offi- heeft het departement van rgievoorziening verklaard, dat de I 'ring geen reden ziet voor een ver- ering van de bestaande gedrags maar wel heeft zij „een open oog de toekomst". Dit is al een wij- g in de traditionele opvatting: nu toe beschouwde de Britse re- het, wegens het grote aandeel Britse maatschappijen in de van het Midden-Oosten, in strijd het Britse belang om de olie uit gebied bloot te stellen aan con- :entie van de Sowjet-Unie. Steeds meer olie uit Sowjet-Unie laatste jaren is Russische olie fl doorgedrongen op niet-commu- :he markten. Vorig jaar stegen isische olie-exporten naar lan- buiten de communistische sfeer f13,7 procent tot bijna 50 procent. dan 70 procent van deze leve- ies gingen naar West-Europa. Op lliemaatschappi jen Benzineprijs oet omhoog onze Haagse correspondent) Nederlandse oliemaatschappijen en de benzineprijs verhogen. Zij ^gen niet, welke eisen zij bij het I isterie van Economische Zaken op Jpl hebben gelegd, maar de ge lde prijsverhoging zou volgens iwijden twee cent per liter zijn. daag nog waren er besprekingen het ministerie. oliemaatschappijen baseren hun I.langens op de moeilijkheden in het Iden-Oosten. Het olietransport om Kaap De Goede Hoop zou een sverhoging rechtvaardigen. Omdat Suezkanaal naar verwachting ■hts gedurende beperkte tijd ge en zal blijven, zal de prijsverho- g tijdelijk zijn. jtet ministerie van Economische voelt niets voor een prijsverho- Het heeft al eerder een beroep aan op de maatschappijen de prij- niet op te schroeven. In Duits- d, waar ook bezwaren bestonden ïn de prijsverhoging, hebben de itschappijen zoals gemeld prijsverhoging van één pfennig liter weten te bereiken. ADVERTENTIE tnondbruin met: hamol ultra t.v m Zonnige perioden Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Over- Send droog weer met zonnige hoden, maar later weer binnen rende wolkenvelden. Overwegend 't'ge wind tussen noord en oost. tëeveer dezelfde temperaturen. Pgeinaakt om 11.15 uur). 17 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 15.15 u.; onder: 1.38 uur Oogwater te Katwijk te 10.39 en 3.09 uur. aagwater te 6.12 en 18.53 uur. nummer bestaat uit 22 pagina's Ook Venezuela actief Ook Venezuela zit op het olie-vin. kentouw. Functionarissen in Caracas hebben een onmiddellijke toeneming van de Venezolaanse olie-produktie voorspeld met 200.000 barrel per dag als gevolg van de stopzetting der Ara bische olieleveranties aan Engeland en de Ver. Staten Voor de oorlog in het Midden-Oos ten produceerde Venezuela 3.4 mil joen barrel per dag; dit zou tot 4 miljoen kunnen worden opgevoerd. Reeds is een 180-tal putten heropend. Nederlands aardgas De vroegere conservatieve onder minister van Marine, het Lagerhuis lid Fraser, ziet hetzelfde bezwaar in de mogeljjke invoer van Russisch aardgas. Daarom pleit hij voor de eventuele aankoop van aardgas in Nederland, al is dit misschien duur der. Toen Engeland zelf Noordzeegas ontdekte, was er weinig kans meer voor de uitvoer van Nederlands aard gas naar Groot-Brittannië, waarop wij destijds hoopten. Maar de situatie is veranderd door dat Algerië zijn gasleveranties aan Engeland heeft stopgezet. Engeland heeft een 15-jarig contract met Al gerië, dat in 10 procent van Enge- lands gasbehoefte voorziet. De uit voer naar Engeland omvat niet min der dan 85 procent van de Algerijnse produktie, zodat dit land zich door het uitvoerverbod zelf ernstig in de vingers snijdt. De Engelsen geloven dan ook niet, dat het veel langer dan een half jaar zal duren, maar zijn er voorlopig niet erg rouwig om, omdat volgende maand het veel goedkopere Noordzeegas beschikbaar komt. De zomer behoeften zijn laag. Het is daar om mogelijk dat Engeland «op den duur naar andere importbronnen voor aardgas zal moeten omzien. De kwestie van eventuele benzine rantsoenering is voorlopig niet aan de orde. Er is olie genoeg in de we reld, al kan het Britse tekort aan dollars tot moeilijkheden leiden. Ook de gebeurtenissen in het snel als olie land opkomende Nigerië kunnen een terugslag betekenen. Groot feest Kopenhagen In Kopenhaven is vannacht de langste tafel van de wereld - ruim 1 km - gedekt. Vijfhonderd diensters verstrekken daar vandaag de hele dag bier, koffie en pannekoekjes aan de bevolking ter herdenking van het feit dat Kopenhagen 800 jaar geleden gesticht werd. Van het verkeer zullen de eters en drinkers geen last hebben, want de tafel staat in een straat, in het centrum van de stad, waar geen auto's of bromfietsen mogen rijden. Vanochtend vroeg hebben oproeri ge negers een houtloods en verschei dene gebouwen in Dayton (Ohio) met benzine in brand gestoken, aldus een mededeling van de politie. In één wijk stonden vijf huizen in lichter laaie. Ook is melding gemaakt van gooien met stenen en het vernielen van ruiten. Soortgelijke gewelddaden hebben zich woensdagavond voorge daan. De politie meent, dat de agita tie in de stad is begonnen op een bij eenkomst van ij ver aars voor gelijke burgerrechten. Uit de negerwijk van de Ameri kaanse plaats Tampa (Florida) waar het drie dagen lang onrustig geweest is. zijn de leden van de nationale garde gisteren teruggetrokken. Zfj moeten echter contact blijven houden met hun eenheid voor het geval, dat zich nieuwe ongeregeldheden voor doen. De politie in Los Angeles heeft woensdagavond een zestienjarige ne ger doodgeschoten in de wijk Watts, nadat de jongen en zijn broer enkele agenten met jachtgeweren hadden bedreigd. Er verzamelden zich onge veer vijftig personen na het gebeurde, maar het kwam niet tot verdere in cidenten in de wijk, waar in 1965 bloedige onlusten hebben gewoed. V.S. niet gelukkig met V.N.- Assemblee (Van onze. correspondent in Washington) New York bereidt zich ietwat ge agiteerd voor op de komst van de Russische premier Kosigin en even tuele andere regeringsleiders. De Vei ligheidsproblemen binnen en buiten de Ver. Naties zijnenorm en ieder een die de hocus pocus heeft meege- maakt toen in I960 Chroesjtsjow New York bezocht, voelt zijn haren ten berge rijzen bij de herinnering aan de verwarring, opstoppingen en emoties van toen. Of president Johnson ook in de Ver. Naties zal verschijnen, is nog niet bekend. Mochten president De Gaulle en premier Wilson komen zoals sommige geruchten willen dan 2al het Amerikaanse staatshoofd wel niet weg kunnen blijven, maar voor Kosigin alleen zal Johnson waar schijnlijk niet gaan. Eerder lijkt'te verwachten dat de Amerikaanse president de Rus dan zal uitnodigen voor een bijeenkomst in Washington of in het presidentiële zomerverblijf in Camp David, waar Eisenhower en Chroesjtsjow eens zulk een harmo nisch samenzijn hadden, of op Johnsons boerderij in Texas. Of de Amerikaanse president ove rigens verschrikkelijk happig is op 'n ontmoeting met Kosigin op dit mo ment valt te betwijfelen. Uit uitla tingen in het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken is zeker geen enthousiasme op te ma ken, wellicht omdat men vreest dat zowel de situatie in Vietnam als in het Midden-Oosten thans een ont moeting in dienst van verdere Oost- West-ontspanning in de weg staat. Voor en tegen Assemblee Inmiddels is wel zeker dat de door de Russen gevraagde spoedbijeen- komst der Algemene Vergadering bijeenkomt. Voor een dergelijke ver gadering moet een meerderheid, dat wil zeggen 62 der VN-leden haar in stemming aan secretaris-generaal Oe Thant kenbaar maken en dit getal lijkt makkelijk haalbaar, daar haast vonden kunnen worden. Washington alle communistische en Arabische staten ook de meeste Afrikaanse en Aziatische en trouwens ook Scan dinavische landen voor deze spoed- bijeenkomst voelen. Vanmorgen ont brak nog slechts één stem. Het enige land dat liet weten be zwaar te hebben tegen de spoedas- semblee, was de Ver. Staten en wel met het argument dat volgens Hand vest en traditie van de Ver. Naties een kwestie van internationale vei ligheid alleen van Veiligheidsraad naar Assemblee overgeheveld kan worden, als het debat in de Raad hopeloos is vastgelopen. Dit is vol gens Amerika nog helemaal niet het geval. Reeds vier resoluties werden door de Raad in de afgelopen twee weken unaniem aanvaard en Cana dese en Amerikaanse resoluties lig gen nog op tafel te wachten op be handeling. De Russische ambassadeur Fede- renko heeft evenwel het standpunt ingenomen dat het raadsdebat vast zit sinds zijn resolutie, die vroeg om veroordeling van Israël als agressor en om terugtrekking der Israëlische troepen uit de Arabische buurstaten, niet werd aanvaard doordat de meer derheid van de raadsleden zich van stemming onthield. Dit maal verwacht men niet van de bedaarde Russische premier dat hij het voorbeeld van zijn voorgan ger Chroesjtsjow zal volgen en met een schoen op zijn lessenaar slaan om zijn betoog kracht bij te zetten, maar wel lijkt enig anti- Westers propagandavuurwerk komst. Federenko heeft al gezegd zijn in de Veiligheidsraad niet aan genomen resolutie aan de Assemblee te zullen voorleggen en daar zou er best eens een meerderheid voor ge- ie Amsterdam heeft zich weer opgemaakt voor de ontvangst van vele duizenden toeristen in het zomerseizoen. Een deel van de oude binnenstad heeft door dui zenden lampjes en lichtbakken avonds een feëriek aanschijn gekregen. Hier een stukje van de Amstel met op de voorgrond de Magere Brug. vindt de ontwikkeling dan ook hele maal niet prettig en de bezorgde ge zichten hebben in de Amerikaanse hoofdstad weer de overhand gekregen De bloedige gevechten tussen voor- en tegenstanders van partijleider Mao Tse-toeng in verscheidene gedeelten van China duren nog steeds voort, zo bericht de Pekingse correspondent van het Japanse blad „Jomioeri Sjimboen" In Tsjeng-Toe In de pro vincie Szetsjoean zijn tussen de twin tigduizend en dertigduizend tegen standers van Mao in gevechten ge- De 20939 ton metende Samson Is donderdag als eerste Israëlische tankboot sinds de heropening van de Golf van Akaba in de Israëlische havenstad Eilat aangekomen. Het schip kwam uit Perzië. Een dag te voren waren vier vrachtschepen in Eilat aangekomen. De haven is nu weer een en al bedrijvigheid. ADVERTENTIE wikkeld met Maoïsten. Daarbij zou den veel doden en gewonden zijn ge vallen. Muurkranten in Peking melden voorts, dat als gevolg van „gevechten op grote schaal" in Woeman, ii provincie Hoepei, de enige brug ter plaatse over de Jang-Tse, die de be langrijkste schakel vormt in de han delsroute naar het zuiden van China, gesloten is. Het „Centrale comité van de cul turele revolutie" heeft gelast de vij andelijkheden in de stad Tsjang-Sja, provincie Hoenan,- onmiddellijk te staken. Het door Maoisten beheerde radio station in de Oostchinese provinchie Anhwei heeft gisteren de hulp van het leger ingéroepen in verband met vechtpartijen en plunderingen in deze provincie. Het radiostation maakte geen melding van doden of gewon den. YDVERTENTCE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I (ADVERTENTIE) Kom de Cady bekijken bij; Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 18 maanden.. Ie aanbetaling van f 90, Gebr. HUISMAN Koningin Juliana necji gis termiddag met de simpele woor den ,fliermee open ik de nieuwe havenmond van het Noordzeeka naal" en een ruk aan de scheeps- fluit van het m.s. Koningin Wil- helmina" de nieuwe havenmond van IJmuiden officieel in gebruik gesteld. Honderden binnen- en buitenlandse gasten woonden deze plechtigheid bij. In de sluis van IJmuiden debarkeerde onze Vorstin. Haarlemse bloemenmeis jes vormden een erehaag. ADVERTENTIE VERLANGLIJST VAN VADER Een fjjne spade 5.9521.75 Hark, smal of breed 2.8013.90 Gras/bladhark 1.2512.90 Verplantschopje 0.953.95 Gieter (plastic) 4.757.95 Snoeischaar 5.2541.50 Graskantschaar 7.2516.95 Slanghaspel 2.25— 8.50 Gazonsproeier 4.9539.25 Heggeschaar6.7521. Zaad/drinkautomaat2.756.45 Aquariumpompje 9.7517.50 Napoleon's, per paar 3.95 TUgervinkjes, per paar3.95 Jap. meeuwtjes, per paar 6.50 GRASMAAIER, 35 cm sntfbreedte en kogellagers 34.50 TUINKABOUTER, 73 cm hoog, een knots van een ding14.45 Nieuwe R*jn 50 - Tel. 2 08 24 (01710) (§ud Qfóeuwo Uit het Leidsch Dagblad van 18 juni 1867: De academische bibliotheek is dezer dagen in het bezit gekomen van de „Ordinaris Leidsche couranten", die van 30 Maart tot 31 December 1686 alhier op 't Rapenburg, driemalen in de week, wer den uitgegeven door Daniël van Gaesbeeck. Oostenrijk. De begrafenis stoet van de aartshertogin Mathilde ivas 60.000 perso nen groot. Het hart der prin ses is in de Lorettokapel, ingewanden zijn in de Sta- phanuskerk en het lijk is de Capucijnerkerk bijgezet. de

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1