L EIDSCH DAGBLAD }een geld voor meer steun kamerdebat over werkgelegenheid Sowjetrussisch recept voor nieuwe botsing JAMIN Sombere letalings- halans Senaat praat over loslippigheid JEERBERICHT DROOG Sjanghai anti-Mao hamoi V/eer vandaag! BenoemiiigSamkalden deze week verwacht Goldberg over resolutie van de Rus Fedorenko: Familie door geschokt tapijt AMERIKAANSE CAPSULE NAAR PLANEET VENUS Defensie betaalt schade (§uc/ Qlie, euwo gericht 1 maart 1860 (pgerich WOENSDAG 14 JUNI 1967 No. 31302 recteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redacteur) )e regering is niet bereid tot nieuwe uitgaven ter bestrijding de werkloosheid. Er is geen geld voor. Bovendien zouden iu\ve uitgaven nadelig zijn voor het bereiken van het door de ering nagestreefde herstel van het economische evenwicht. ministers Roolvink (Sociale Zaken), Witteveen (Financiën) mink (Binnenlandse Zaken), Schut Volkshuisvestingen Ve ga, (Onderwijs) hebben gisteren de Tweede Kamer in vele toon- rden uitgelegd, dat de regering zijn uiterste best doet om de werk meid zo klein mogelijk te houden en in de gegeven omstandig- len niet meer kan doen. oorstellen uit de Kamer om nieuwe bedragen van honderden miljoenen penderen aan de strijd tegen de werkloosheid, om de fiscale faciliteiten lerstellen en om drieduizend woningwetwoningen meer te laten bouwen den door de bewindslieden vierkant afgewezen. De enige belofte, die de ner te horen kreeg was de besteding van een reeds eerder uitgetrokken rag; van ruim 100 miljoen voor de uitvoering van rijkswerken in provincies werkloosheidsproblemen. Als de werkloosheid aan het eind van deze ind niet merkbaar is verminderd zullen deze werken in uitvoering worden omen. langdurig uitgelopen. Toen na mid dernacht het debat werd geschorst waren er nog geen beslissingen ge vallen. Die komen vandaag als de Kamer de regering van repliek dient en misschien met een paar moties zal komen, die bedoeld zijn om de hou ding van het kabinet te versoepelen. Aan het Binnenhof wordt met enige spanning uitgezien naar de houding van de anti-revolutionairen, die gis teren by monde van drs. Boersma niet alleen om 300 miljoen gulden vroegen voor aanvullende werkgele genheid, maar ook nog eens om de ROEMERS (P.v.d.A.) [- 500 miljoen gevraagd Israël, land van piramiden en van farao's (Van onze Parijse correspondent) Nu de spanning van de oorlog het Midden-Oosten geweken i herneemt in, maar ook buiten sraël de joodse humor zijn Echten. Het bureau van de Is- i lëlische luchtvaartmaatschap- ij El Al op een van de Paryse oulevards heeft, zo zegt men, inds kort een affiche opgehan- en, waarvan de tekst luidt: Bezoekt Israël, het land van t iramiden en farao's". En uit merika is het bericht overge- aaid dat de wereldkampioen i iksen Cassius Clay zyn naam inieuw gewyzigd heeft. In- aats van Mohammed Ali wil zich in het vervolg Izaak Co- laten noemen Van zyn kant moet maar- Ky, die de Zuidvietna- troepen officieel onder zyn ;1 heeft, de Israëlische een- i generaal Dajan advies )ben gevraagd hoe hy zyn 'log tegen de communisten nu i tdeiyk ook eens zou kunnen len. Antwoord van de Isra- :he generaal: probeer eerst i Vietcongs door Arabieren te 'angen. En tenslotte verluidt nog dat president Johnson i opperbevelhebber in Viet- generaal Westmoreland, zwart ooglapje zou hebben ;estuurd bouw van 3000 woningwetwoningen extra. Drs. Boersma maakte het de regering moeilyk door te zeggen, dat zyn fractie desnoods bereid was tot een belastingverhoging om de 300 miljoen gulden op tafel te kry- gen. Een ander kostbaar voorstel was afkomstig van de socialist drs. Roe mers die vond, dat de regering een extra geld-injectie van 400 miljoen gulden zou moeten geven ter verbe tering van de economische onder bouw in de streken met veel werk loosheid. Daardoor zou het aantal werklozen met 25.000 kunnen worden teruggebracht. Domper De grootste domper was gisteren afkomstig van de minister van Eco nomische Zaken, mr. De Block, die de Kamer voorrekende, dat het met de betalingsbalans heel wat slechter gaat dan het Centraal Planbureau indertyd voorspelde. In de eerste vyf maanden van dit jaar vertoon de de betalingsbalans een geschat tekort van enkele honderden mil joenen. Hy noemde het „hoogst twy- felachtig". dat de balans dit jaar het door het Centraal Planbureau voor spelde overschot zal bereiken. By zyn sombere berekeningen hield de bewindsman dan nog helemaal geen rekening met de negatieve ge volgen, die de crisis in het Midden- Oosten vermoedeiyk voor onze ex- MENINGEN VERDEELD Moet iemand, die zyn mond voor bijpraat worden gestraft als hy pri- végeheimen of geheimen van een be drijf verklapt? Met die vraag heeft de Eerste Ka mer zich gisteren uitvoerig bezig gehouden. De senaat, die zich boog over het wetsontwerp inzake de be straffing van de schending van ge heimen bleef het antwoord voorlo pig schuldig. Het wetsontwerp, dat een moeiza me parlementaire behandeling ach ter de rug heeft botste in de Se naat op juridische bezwaren van de socialisten, de C.H.U. en de P.S.P. terwyi de fracties, die het steunden, grote reserves toonden. Het wetsont werp, dat in 1953 by de Tweede Ka mer is ingdiend is óók twee jaar geleden in de Eerste Kamer op gro te bezwaren gestuit. De bezwaren werden onder meer naar voren ge bracht door de toenmalige senator Samkalden, die later als minister van Justitie het wetsontwerp dan ook introk, zyn nieuwe ontwerp, waarin argeloze loslippigheid niet strafbaar wordt gesteld, stuitte evenwel op felle bezwaren van zyn partygenoot Brongersma (P.v.d.A.) Deze hield de Kamer voor, dat er in Nederland elk jaar een miljoen vertrouwelyke rapporten worden gemaakt over men sen en instellingen (door reclassering, kinderbescherming, sociale werkers, medici). De kans, dat die rapporten blyven slingeren, waardoor het pri- véleven van de betrokkenen kan wor den geschonden, is lang niet denk beeldig. Wie daarvoor verantwoorde- ïyk is moet kunnen worden gestraft, zo betoogde hy. Het wetsontwerp wil alleen ingrypen als er sprake is van schuld zogenaamd voorwaarde- ïyk opgezet. De heer Brongersma wees er evenwel op dat de rechts- et KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: roog we ermet aanvankelijk veel, afnemende bewolking. Over- end matige noordeiyke wind. Dig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 1.15 uur). [op: 4.19 uur; onder: 21.01 uur. Pn op: 12.23 uur; onder: 1.12 uur. pater te Katwyk te 8.27 en jH uur, laagwater te 3.59 en 16.29 nummer bestaat uit 18 pagina's Volgens in Hongkong ontvangen be richten, hebben de aanhangers van Mao Tse-toeng de zeggenschap over Sjanghai, China's grootste zeehaven, verloren. De uit zeven miljoen inwoners be staande stad is naar president Lioe Sjao-tsji overgelopen. Diens aan hangers hebben alle sleutelposities in Sjanghai en de omliggende provincie Kingsjoe in handen genomen. ADVERTENTIE gezond bruin met: hamol ultra geleerden al honderd jaar zoeken naar een juiste formulering voor dat begrip. „Moet de wetgever nu bouwen op een aangevochten jurisprudentie??", zo vroeg hy. Nare zaak Minister Polak (Justitie), die zich niet waagde aan een defintie van het begrip voorwaardelyke opzet, zei dat zyn voorganger een keus had ge daan tussen straffen en niet straffen. „Ik straf liever te weinig", zei de bewindsman, „Iemand straffen voor een onzorgvuldigheid is een nare zaak. Het gaat vaak om gevallen, waarin mensen alleen maar dom of onhandig zyn geweest". Minister Polak, die zei een groot voorstander van de bescherming van de privé-sfeer te zyn, verwees de Senaat naar de regeringsverklaring waarin maatregelen voor een betere bescherming van het privéleven wor den aangekondigd. Hy deelde mee, dat er op het departement van Ju stitie al aan dergeiyke maatregelen wordt gewerkt. De Senaat, die sterk verdeeld was, zal over 14 dagen hoofdelyk stem men over het wetsontwerp. port zal hebben. Nieuwe geldinjecties ter bestryding van de werkloosheid zouden de slechte positie van de be talingsbalans nog verergeren. Minis ter Witteveen (Financiën) maakte de Kamer duidelyk, dat ons land in een De Tweede Kamer is gister middag begonnen aan een debat over de werkgelegenheid. Hier voor was veel belangstellingOp de foto een deel van de publieke tribune met op de voorste rij o.m. burgemeester Vleer van Enschede (vierde van links). Ook de burge meesters van Hellendoorn, Almelo en Hengelo waren aanwezig. lastige conjunctuurfase zit. Inflatoi re financiering (lenen) zou in deze fase verkeerd zyn. Het streven naar herstel van het economisch even wicht mag niet worden doorkruist door overhaaste maatregelen. De be windsman beloofde de Kamer een „soepel, wendbaar en actief beleid". Een lichtpuntje is, dat de Duitse economie het dieptepunt gepas seerd schynt te zyn en dat na een herziene berekening van het aantal werklozen de werkloosheid er minder slecht uitziet. Vervolg op pag. 2 (Van onze Haagse correspondent) De benoeming van oud-minister Samkalden tot burgemeester van Amsterdam kan nog deze week wor den verwacht. De regering heeft gis teren het advies van de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. Kranenburg, ontvangen, waarin deze bevestigt, dat de verschillende stro mingen in de raad van Amsterdam bijna unaniem met de benoeming van prof. Samkalden instemmen. Slechts de communisten hebben be zwaren tegen de oud-minister in ver band met het feit, dat hy de oor logsmisdadiger Willy Lages op vrije voeten heeft gesteld. In het advies van mr. Kranenburg aan de regering komen tal van wen sen vooral op financieel terrein van de Amsterdamse raad naar vo ren. Deze wensen sluiten enigszins De Veiligheidsraad der Ver. Naties heeft gisteravond beslo ten een uitspraak over een Rus sische ontwerpresolutie, waar in Israël als „agressor" wordt veroordeeld en het land ge] ast wordt zijn troepen uit de be zette gebieden terug te trek- land, met tien stemmen tegen ken, op te schorten. De Sowjet- russische afgevaardigde Fedo renko had de raad gevraagd onmiddellijk tot stemming over te gaan, doch de leden be sloten, op voorstel van Enge- (Van onze Rotterdamse correspondent) Bij een familie in een Lijnbaan flat in Rotterdam hebben zich ge durende enkele dagen vreemde verschijnselen voorgedaan. Let terlijk en figuurlijk zijn de ge zinsleden onder spanning gezet. Het begon allemaal, hetgeen men zich niet direct realiseerde, toen door het hele huis een fraai wol len tapijt ivas gelegd. Een tapijt, dat een bedrag van f140,per m2 kostte. Vreemde verschijnselen beston den onder andere uit het over springen van vonken als men el kaar een hand of een kus gaf. Men raakte geïrriteerd doordat men het gevoel had zichzelf niet meer te zijn. De huisgenoten had den geen trek in eten, ogen raak ten bloeddoorlopen en men trans pireerde hevig. De langharige kat van de familie weigerde nog maar een poot op de vloer te zetten. Hel- dier verplaatste zich sprin gende van stoel tot stoel. Deur knoppen, de wastafels, het bad, het stond allemaal onder stroom. De politie en het G.E.B. werden erbij geroepen. Toen de politie mannen eveneens waren „ge schokt", raadden zij de bewoners aan het huis voorlopig maar te verlaten De familie besloot de nacht op het balkon door te bren gen. 's Morgens kwam het T.N.O. uit Delft polshoogte nemen. Ir. W. H. Westerberg, die het onder zoek leidde, had al gauw door dat het tapijt de schuldige was. Het merkwaardige is echter, dat het hier geen vloerbedekking van kunststof betreft, welke vrij in tensief statische elektriciteit ont wikkelt. „Maar"", zei de heer Westerberg, „Bij wol kan het ook wel, maar dan moeten de omstandigheden extreem zijn. Een ervan is, dat het bijzonder droog is in een ruimte, hetgeen het in dit geval inderdaad ivas. Voorts was het ta pijt in de Lijnbaanflat op een iso lerende kurklaag geplakt, ivaar- door de stroom die de vezels op laadden (alle vezels hebben die neiging) niet kon worden afge voerd. De spanning liep op tot ze ker 100.000 volt. Over het alge meen is die voltage bij een lage stroomsterkte niet gevaarlijk. Onaangenaam is het uiteraard wel. Het is gebleken dat de stof feerders bij het leggen ook al stroomstoten hebben gekregen. Inmiddels heeft de leverancier het tapijt laten weghalen en door een nieuw laten vervangen. Vanochtend om 7 uur Ned. tijd heeft Amerika van Kaap Kennedy een onbemande son de, de Mariner-V, voor een ver kenningsvlucht naar Venus ge zonden. Maandag hebben de Russen hun vierde sonde in de richting van deze planeet ge lanceerd, die bijna vijfmaal zo zwaar is als die van de Ameri kanen. De controle op de Mari- ner-V is in handen van het Jet Propulsion Laboratory in Cali- fornië. In ons blad van gisteren heeft onze redacteur ruimte vaart een uitvoerig artikel aan dit onderzoek van de planeet Venus gewijd. Het bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA) maakte later bekend dat de Mariner-V zich van de Age- na-draagraket had losgemaakt en een goede koers naar de planeet Venus volgde. De lancering had om kwart voor zeven Ned. tyd moeten plaatsvinden, maar werd 14 minuten vertraagd ten gevolge van communicatiemoeiiykhe- den met twee varende volgstations in het zuidelyke deel van de Atlantische Oceaan. drie en twee onthoudingen de bijeenkomst te verdagen. De Amerikaanse ambassadeur Goldberg verwierp de Sowjetrus- sische revolutie, die hij „een recept voor vernieuwde vyandelykheden in het Midden-Oosten" noemde. Hy zei dat de resolutie neerkwam op een eis aan Israël alles te laten zoals het voor 5 juni was. „Wat zou de toe stand zyn? Opnieuw zouden troepen tegen over elkaar komen te staan klaar voor de strijd. Opnieuw zou er geen internationaal apparaat zyn om ze te scheiden. Opnieuw zou Aka- ba worden geblokkeerd en opnieuw zou niets gedaan worden om het ge schil op te lossen dat de aanleiding tot het conflict was". Goldberg be toogde dat dit aanleiding zou geven tot een nieuwe bewapeningwedloop in het Midden-Oosten. Hij voegde hier aan toe: „Als er ooit een recept voor vernieuwde vyandelykheden was ge weest, dan zou de Sowjetrussische resolutie dat recept zyn. Werkterrein verlegd Onze correspondent in Moskou meldde hedenochtend: Het Kremlin heeft zyn werkterrein verlegd. Wat in de Veiligheidsraad niet is gelukt wil men nu in een Al gemene Vergadering van dt Verenigde Naties proberen: namelyk een veroordeling van Israël en de eis dat Israël zyn troepen terugtrekt achter de bestandslynen. De Sowjet- Unie heeft daarom een verzoek inge diend om de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in spoedzit ting byeen te roepen om de situatie in het Midden-Oosten te bespreken. Secretaris-generaal Thant heeft inmiddels de Russische ambassadeur by de V.N. Fedorenko laten weten dat hy het verzoek van de Sowjet- Unie aan de 122 leden heeft doorge geven. Als 62 landen zich met het verzoek akkoord verklaren zal Thant een speciale zitting byeenroepen. In Moskou verwacht men dat minister van Buitenlandse Zaken Gromiko de Russische delegatie zal leiden. (Zie verder pag. 2). aan by de voorwaarden, die prof. Samkalden heeft gesteld voor het aanvaarden van de burgemeesters post. Hy wenst vooral financiële steun van het Ryk voor de hoofdstad, in het byzonder voor het Amster damse politiekorps, dat reeds jaren met een groot bemanningstekort kampt. Ook zou prof. Samkalden meer geld willen hebben voor het jeugdwerk en voor ontwikkelingspro jecten in Amsterdam. In wetenschappelyke kring ziet men het vertrek van prof. Samkalden als wetenschapsman met lede ogen aan. De hoogleraar was sinds kort weer leider van het door hem opge richte instituut voor Europees Recht in Leiden en wetenschapsbeoefenaren menen, dat hy op die plaats beter tot zyn recht zou kunnen komen dan als bestuurder van Nederlands hoofd stad. Ook wyst men er op, dat prof. Samkalden een politieke carrière af- snydt. Men name wordt hierby ge dacht aan het feit, dat dr. Mansholt over enkele jaren gepensioneerd zal worden als lid van de Europese uit voerende commissie in Brussel. Men meende, dat prof. Samkalden zeker in aanmerking zou komen om hem op te volgen, als hij nu niet de benoe ming tot burgemeester van Amster dam zou hebben geaccepteerd. Explosie kruitschip (Van onze Utrechtse correspondent) Het ministerie van Defensie zal de schade betalen welke niet door ver zekering is gedekt. Dit heeft majoor De Geus van het ministerie van De fensie die belast is met de regeling van de schade die is veroorzaakt door de ontploffing van het kruitschip in de Kernhaven op het industrieterrein Lage Weide in Utrecht, gistermiddag meegedeeld op een byeenkomst in het stadhuis van Utrecht. De beslissing over de uiteindelyke aansprakelyk- heid kan pas worden genomen zodra de resultaten van het onderzoek be kend zyn. De Kamer van Koophandel voor Utrecht en omstreken heeft een tele gram aan de minister van Defensie gezonden, waarin de Kamer er met de meeste nadruk op aandringt het overladen van munitie in de onmid- dellyke nabyheid van bevolkings- en bedryfsconcentraties onmiddeliyk stop te zetten. De Kamer vraagt verder om af doende maatregelen ter beveiliging van leven en goed van de bevolking en de bedrijven. Op het ogenblik bevinden zich nog 21 ernstig gewonden in twee Utrecht se ziekenhuizen als gevolg van de explosie van het munitieschip. Zy be vinden zich niet in levensgevaar. Men is inmiddels druk bezig met de opruimingswerkzaamheden op het met granaten bezaaide terrein. Dit is een tydrovend werk. Allereerst zal het terrein onder leiding van experts zo snel mogeiyk gezuiverd moeten worden van kwahjke stoffen en daar na zal de haven worden onderzocht. Er zullen loopgraven worden ge maakt, waarin de explosieven zo lang kunnen worden gedeponeerd. ADVERTENTIE engelse snijcaramels niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 15 Juni 1867: Tot waarschuwing voor allen, die misschien lust mochten gevoelen om naar Amerika te gaan, deelen wij het volgende mede uit een brief van een landverhuizer aan een zijner vrienden te Groningen: „Waarlijk Ameri ka is niet het Eldorado, dat velen zich voorstellen, 't is hier werken en zwoegen, en, al ontvangt men ook hooge dagloonen, wat blijft er van over! Nederland is een goed land; gij verbetert u hier niet In Louisiana is een ste- f deke dat Homerus heet. Al- f daar verschijnt 'n tijdschrift f onder den titel: de Ilias 9 van Homerus. t

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1