Sis van Noorduyn op mars naar de 16 meter-grens Drie zilveren waterpolospelers We hebben geluk nodig Ajax werd gehuldigd KRANTENBEZORGERS GEVRAAGD k ondervind hier helaas geen concurrentie n SDAG 13 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent). lij de aankomst van Els van Noorduyn in Leipzig voor een jnings-stage hebben Oostduitse atletiekcoaches vorig jaar i geschaterd, toen zij hoorden, dat de Amsterdamse niet aan tertraining deed. Na elf dagen glimlachte Els van Noorduyn haar vertrek om de opmerking dat zij goed was voor pres es rond de 17,50 meter. Dat was een prognose over wereld- isse. Concurrentie p van Noorduyn glimlacht een later nog bij de gedachte aan de i meter, maar zij werkt wel con- ieus aan een traiiningsprogram- de Oostduitse stage mo ei ankzij het sportfonds Leo der Kar tot gevolg had. Dit pen moet dat gemiddelde stoten rond 15 meter 60 tot gevolg heb niet uitschieters die bijvoor- nationale recordverbeteringen Den zijn. Els van Noorduyn werkt pelijks meer onder de 15 meter meter 70 was een logisch re- «t, zaterdag in Leiden, tijdens «dstrijden om de Gouden Spike, verbrijzelde de hinderlijke bar die het- nationale record van Boling (15 meter 37) in het prille seizoen leek te betekenen. Geprikkeld Beverwijk, tijdens de drie-dis enwedstrijd, verzuchtte de 21- i Els van Noorduyn een week de wedstrijden in Leiden. ,Jk Bvind geen concurrentie. Ik was geprikkeld". Dat waren woor- ia een prestatie van 14 meter 86, twee meter verder dan de beste chtlngem van de atletes die in riand op haar volgen. Zij ge- enigszins voor de 14 me- 6. „Ik was dit seizoen nog niet de 15 meter gebleven. Het te uit in Leiden. Ik was vreselijk irachtig daar. Dat moet ik zijn, rs komt er geen goede prestatie Daarbij komt, dat de omstan- eden goed waren. Het was warm en dat heb ik nodig. Er was it en dat stimuleert, de gezel- sf actor". Omstandigheden, die van de eigen kogel (wordt iedere wedstrijd gewogen» van terdamse bevorderde. 15 me- [70 was een afstand die vroeger bereikt dan in het plan van en trainer Blankers was op- a. Deze afstand werd later :ht, halverwege juli. Onzin opmars naar de 16 meter grens nu trouwens sneller gaan. Het ook niet meer belemmerd de schroom die in vroeger jaar ilj het kogelstoten bezighield. De im, die ontstond door het beeld 'amara Press vormt. Deze forse die werd afgeschilderd als voorbeeld van de kogelstootster. bger was ik daar erg gevoelig t Nu weet ik dat het onzin is. telstoten en halteren betekenen r een vrouw niet dat er „Press- fcequenties" op volgen". Wel een pzaak, leerde 1 meter 80 lange van Noorduyn in Oost-Duitsland, dat een kogelstootster lang is. stens 1 meter 75. Aan die eis oet zij. Ook aan andere. Byvoor- d, dat een kogelstootster snel zijn. „Dat betekent bij het sto at de snelheid je beweging een- iigd' maakt". Daar kwam bij dat met haar 83 kilo stevig ge- wd is. Redenen te over om haar haar training-stage in Leipzig verblijf van een jaar voor te len. Daarop is z*j niet ingegaan. TT VAN MAN lateren zijn de races begonnen de Tourist Trophy op het eiland De Westduitser Siegfried auzu zegevierde met BMW in de Kinklasse. Hij legde de 182.17 km n de recordtijd van 1 uur 14 min. 40.6 sec. (gem. snelheid 146,32 /u). Zijn landgenoot Klaus En- even eens op BMW, eindigde als le. De Westduitser George Auer- <her noteerde de snelste ronde in 11,2 (gem. 147,56 km/u). Auerba- moest wegens motorpech op- Wereldkampioen Mike Hailwood race van de kwartliters. Hij lakte op zijn 250 cc Honda een tijd 2 uur 11 minuten en 47,6 sec. de 3641/i kilometer. Dat bete een gemiddelde snelheid van kilometer per uur, een nieuw voor de TT van Man. De ronde van Hailwood, afgelegd een gemiddelde van 168,7 per was eveneens een nieuw record, uitslag van de race in de 250 is: 1. Hailwood (G.B.) op 2.11.47,6 (gem. snelh. 165,8 2. Read (G.B.) op Yamaha 3. Bryans (G.B.) op Honda s keerde terug en werkte met trainer Blankers een schema uit, waarin halteren een voorname plaats kreeg toebedeeld. Driemaal in de week is zij in een Amsterdamse sportschool om dat deel te volbren gen. „Het. gebeurt nog steeds niet vanzelf. Ik heb er altijd moeilijk toe kunnen komen om in mijn eentje die halters te pakken. Maar in de sport school helpen twee jongens me reusachtig. Dat halteren is natuur lijk ook domweg nodig". Els van Noorduyn hoopt op nieu we omstandigheden om in wedstrij den nerveus naar de ring te stappen. Bij voorkeur in internationale ont moetingen omdat daar concurrentie zal zijn. Afwaohtend daarop ver deelt zij haar tijd thans tussen werkkring, een drukke sigarenzaak annex afdeling van de gemeentegiro van haar moeder en studie. Trai- ningstyden kan zij zo zelf bepalen. Het- is niet alleen voor het behoud van haar vorm. maar ook. omdat: „ik moet nog veel te veel denken als ik in de ring stap. Dan denk ik, denk erom dat je voelt goed onder je li chaam zit. Breng het lichaam bo ven één been. Mijn techniek kan nu eenmaal nog beter". Bridgeclub VOG De eindstand van de parencompe titie 1967 luidt: Zwart: 1. Prenen-Otto 2017 pun ten; 2. hr. en mevr. Smit 1988: 3. Gans-Vogelenzang 1963; 4. Söhilthui- zen-Belt 1931; 5. mevr. Kukler-v. d. Berg 1904 6. Van Noort-Dofferhof 1879; 7. TJalkens-Wakka 1869; 8. hr. en mevr. Boogaard 1860 9. Meyer- Seller 1857; 10. mevr. Klaren bosch- De Haas 1840; 11. Braakman-Boon 1810; 12. Kersbergen-Buys 1794; 13. hr. en mevr. Galjaard 1749; 13. hr. en mevr. Raar 1741. Rood: 1. dames Hillegehekken- Pr enen 687; 2. Zwetsloot-Schweers 678; 3. Heemskerk-Brouwer 671; hr. en mevr. Dubbeldeman 662 5. De Tomibe-v. d. Burg 661; 6. dames Hor- ree-Tuk 658; 7. hr. en mevr. Kooiker 652; 8. dames Bosse-Raar 646; 9. da mes Bon-v. Riet 64110. hr. en mevr. v. d. Ende 616; 11. mevr. Barendse- Westerman 603; 12. hr. en mevr. Al- tink 601; 13. Planje-De Jong 598; 14. Grommé-Terpstra 588: 15. Van Zan ten-Van Zwieten 580; 16. dames Paes -Van Zwieten 556. Tennistitels West-Engeland T0M0KKERIN TWEEDE RONDE In de eerste ronde van het tennis toernooi om de titels van West-Enge land in Bristol Is Tom Okker goed begonnen. De Nederlandse kampioen versloeg op de grasbanen van Bristol de Engelse jeugdspeler John Clifton in de eerste ronde van het heren en kelspel met 6-0 en 7-5. De nationale kampioen Trudy Groenman had in de eerste ronde van het dames enkelspel vrijwel geen moeite met de Zuidafrikaanse speel- ster Fillian Dove. Trudy Groenman won met 6-3 en 6-0. Lidy Jansen Ven- neooer had nog een game minder nodig om in de tweede ronde te ko men, Betty Irvine uit Rhodesië werd met 6-2 en 6-0 verslagen. Betty Stöve sneuvelde echter in de tweede ronde, die zij zonder te spe len had bereikt. De rijzige Nederland se, die een lange reeks wedstrijden op verharde banen achter de rug heeft, was op het gras niet opgewas sen tegen de eveneens hard slaande Spaanse Maria Aubet. Betty Stöve verloor met 1-6 en 4-6. De Nederlandse tafeltennisploeg, die van 31 juli tot en met 5 augus tus in het Deense Vejle aan Europese jeugdkampioenschappen zal deelnemen, is als volgt samen gesteld: Meisjes: Mieke ten Broek (Naarden) en Mary v. Ruiten (Roe- lofarendsveen) Jongens: Rob Hogendorp (Delft), Rob Joels (Den Haag) en Nico van Slobbe (Schiedam). Leider i« Frits Waser. Els van Noorduyn en haar Oouden Spike. Schakers verloren van Westduitsers West-Duitsland heeft maandag in Leysin het Clare Benedict-toernooi gewonnen. De Westduitsers versloe gen in de laatste ontmoeting Neder land met 13. uitslagenNederland-West Duitsland 13, Donner-Unzicker Prins-Darga 0-1, Kuyper-Schmid 01, Langeweg-Besser Spanje Oostenrijk 2%—1%, Engeland-Zwit serland 2%1. De einlstand: 1. West-Duitsland 13 pnt., 2/3 Spanje en Engeland 11 pnt., 4. Nederland 10 pnt., 5. Oos tenrijk 8 pnt., 7. Zwitserland 7 pnt. De uitslagen van de wedstrijden, die giifaberaivond werden gespeeld voor de zomercompetitie van de KNZB luiden: hoofdklasse: de Meeu- wen-Neptunus Arnhem 53, Neptu- nus Amersfoort-AZPC 8—4, DZV-De Robben 2—5, HZPC-Zian 3—4. Rusland heeft voor de eerste maal het wereldkampioenschap basket bal gewonnen. In de laatste wed strijd van het toernooi versloegen de Russen Zuid-Sla/vië met 7159, na by rust reeds met 3326 de leiding te hebben gehad. SLEUTELSTAD Na de 101 overwinning van de Zyi op de Maas kwam het gister avond in de Vliet opnieuw tot een treffen met een korfbal-uitslag. Dit maal was het Sleutelstad dat in de wedstryd tegen HZC tot een zeer ho- score kwam en een 162 zege veroverde. ondervonden de Leidenaars by zonder weinig tegenstand van de Hilversumse ploeg en toen na de stand 10 ook nog de midachter wegens wangedrag uit het wa ter werd gestuurd en een vervanger ontbrak was het hek van de dam. Scheidsrechter Mali had nauweiyks voor de eerste maal gefloten of de stryd ontspon zich reeds op de HZC- helft. Doelpunten kwamen er echter nog zo snel niet. Schoten van Wim van Zyi. Hans Hilkhuyzen en Jan Breedeveld leverden niets op. Vanaf het achterveld werd de eerste tref fer geborenCees van Hooidonk bracht de bal op en Hilkhuyzen hoefde hem er alleen nog maar in te leggen. Hierna verdween de Hilver sumse midachter uit het water en begon het lieve leven. Iedere speler mocht prysschieten en dat er nog wel eens wat gemist werd deed er niet zo veel toe. Hilkhuyzen schoot nog tweemaal met scherp, zodat de tweede periode met een 30 voor sprong beogn. Weer via Hilkhuyzen en Johnny Bekkering werd het 50 voor HZC, mocht profite ren van een blunder in de Leidse de fensie. Na een doelpunt van Wim van Zijl scoorde HZC voor de twee de en laatste maal. Het spel was en bleef verder in handen van de Sleu telstad. Aad Kapaan maakte er juist in de tweede speeltyd nog 72 van, voor achtereenvolgens Bekkering, Cock van de Wilk, nog eens Bekke ring en Cees van Hooidonk het elf tal volschoten in de derde periode. De laatste minuten gaven Wim van zyi met twee en Cobk van der Wilk met drie doelpunten de gelegenheid de eindstand op 162 te brengen. Stoke City te sterk voor AD0 Het Haagse ADO heeft in Cleve land met 1—4 verloren van de Engel se eerste divisieclub Stoke City. Het was de vierde wedstryd van de Ne derlanders in de competitie van de United Soccer Association. By de rust leidden de Engelsen met 10 door een doelpunt van Maurice Set ters. In de 51ste minuut scoorde Pe ter Dobing het tweede doelpunt en een kwartier later maakte dezelfde speler er 30 van. Nadat Roy Ver non in de 71ste minuut de voor sprong tot 40 had vergroot, kon Kees Aarts in de 28ste minuut het enige ADO-doelpunt aantekenen. Trainer Fins elftal: Per Finnair-Caravelle is maandag- haalden, een streep door de rekening middag op Schiphol het Finse voet- betekende balelftal aangekomen, dat woensdag avond op het Vitesse-terrein in Arn- „Ik heb nog zelden een amateur- hem de uitwedstrijd tegen de Neder- ploeg zo sterk zien spelen", vulde landse amateurploeg speelt in de niet zonder trots de secretarls-pen- voorromde voor het volgende Olym- ningmeester van de KNVB. H. A. pische voetbaltoernooi. „We hebben geluk nodig als we willen winnen", aldus de trainer Al- fo Lintamo, voor wie het 00 gelyke spel, dat de Nederlandse amateurs drie weken geleden in Helsinki be- Burgwal, daaraan toe. Samen met voorzitter Meuleman kwam hy de Finse gasten op Schiphol afhalen. Finland kent nog geen beroepsvoet bal. Algemeen had men daarom de Nederlandse amateurploeg weinig kans gegeven. Na het gelyke spel in Helsinki kunnen de Nederlandse ama teurs woensdagavond echter vol goe de moed de bal thuis aan het rollen brengen. De winnaar van deze voorronde zal als volgende tegenstander Frank rijk ontmoeten. De Finse spelers zyn ondergebracht in het sportcentrum van de KNVB in Zeist. Hun ploeg is nog niet sa mengesteld. Het Nederlands elftal zal ongewyzigd blyven, tenzij de bles sures van linkshalf Leget(UVS) diens vervanging noodzakeiyk maken. (Op zo'tl moment denkt hij beslist niet aan WF) Met nog 3 minuten te spelen blijft elke gedachte aan kVial natuurlijk ver buiten de lijnen. Tot het eindsignaal. Dan wordt de overwinning door 65.000 supporters en 5 miljoen tv kijkers uitbundig gevierd met JONGE ES GENEVER Want in de feestvreugde van iedereen die de wedstrijd heeft gezien speelt tyjai van zelf mee. Een rondje WF, daar is iedereen vierkant voor. JONGE B53 GENEVER in de handige" kneep fles" 10.45 per hele titer. WYNAND FOCKINK C4mu> 1679 JONGE EN OUDE WF GENEVER, CITROENBRANDEWIJN, WF HALF EN HALF, BESSEN, KERSEN EN FRAMBOZEN VAN FOCKINK. WF-SPECIALITEITEN: RUMBERRIES, ROYAL ORANGE, HUBERTINE. India overschreed Engels totaal Op de vierde en voorlaatste dag m de eerste testwedstryd tegen ngeland, heeft India zyn vrijwel uitzichtloze achterstand in runs op Engeland ingelopen. Met nog twee wickets in handen staat India, dat in de eerste innings voor 164 all out was. op een totaal van 476. Engeland had z{jn eerste innings gesloten op 550 voor vier. India dankt zyn herstel aan zy'n aanvoerder, de Nawab van Pataudi. die de Engelse aanval weerstond met een schitterende century. Toen de stumps maandagmiddag werden ge trokken, had hy 129 runs verzameld en zijn wicket stond nog. Het begin van de vierde dag was overigens weinig hoopvol voor het Indiase elftal, want nadat op de stand 198 voor twee was begonnen, vielen de wickets van Wadekar (91 en Borde (33) binnen een uur. Daar na kwam Pataudi in actie en met goede steun van Hanumant Singh (93) bouwde hij de aantrekkelijke score van 134 voor het vyfde wicket op. Aan het sterke batten van Pa taudi, die vijf uur lang strijd leverde met de Engelse bowlers, een zes en dertien vieren sloeg en zyn zesde century in testcricket scoorde, heb ben ook Ramesh Saxena (16) en Erapalli Prasanna (19) zich opge trokken Daardoor is de beslissing tot de laatste dag uitgesteld en al ver speelde Engeland zijn kansen op een overwinning met innings, Engeland is nog steeds duidelijk favoriet voor de overwinning. „We hebben even gewacht zodat we u ook wegens het behalen van de KNVB-beker hulde konden bren gen", zed wethouder A. A. Verhey, die burgemeester Van Hall verving, maandagmiddag in de raadzaal van het Amsterdamse stadhuis tot be stuur en spelers van landskampioen Ajax. De heer VerheiJ zei ook dat Ajax een stuk nationaal bezit is ge worden. „Uw resultaten zyn geba seerd op een krachtig bestuur, een knap elftal en een goede trainer". Rinus Michels reeds met vakan tie ontbrak overigens op deze ont vangst evenals trouwens Plet Keizer, die vandaag in het huwelyk is ge treden en de Zuidslaaf Vasovio (,HU verstaat er toch niets van", zei een bestuurslid) Voorzitter Jaap van Praag riep de medewerking van het gemeentebe stuur in voor de plannen die Ajax heeft inzake de accommodatie. Bin nenkort zal hierover uitbreiding van de tribunes en de bouw van een motel vlak voor de deur op ge meentelijk niveau een bespreking worden gehouden. Na de ontvangst begon voor de meeste spelers pas de vakantie, die tot 10 Juli de eerste trarningsdag duurt. De eerste oefenwedstrijd tot nog toe op het programma van de landskampioenen is de strijd in Watergraafsmeer op 6 augustus tegen Anderiecht. Drie spelers van de Sleutelstad werden gisteravond in het zonnetje gezet: Bert van Hooidonk (42 jaar), Jan Dool en Piet Erades, beiden 44 jaar, die in deze competitie hun 25ste water- polojaar volmaken. Gedurende deze tyd is er uiteraard heel wat veranderd, maar beslist niet ten goede vond Piet Erades, voorzitter van Sleutelstad. „De inzet van de jeugd voor de sport is veranderd. Vroeger was er geen enkel excuus voor een af schrijving, nu blijft men soms zonder meer weg". Jan Dool is een man die hiervan kan meespreken en hij ook heeft het meest treffende voorbeeld: „Op de avond dat ik voor de eerste maal vader werd, kreeg ik van mijn vrouw toestemming om mijn wedstrijd te gaan spelen!" ADVERTENTIE Aanmelden DAGBLAD, Leiden. Bureau LEIDSCH - Witte Singel I, Alle drie spelers begonnen in 1942 hun carrière by de Leidse Water- vrienden. In deze donkere jaren speel de men in een noodcompetitie van de kring Den Haag, maar eerst na de bevryding begon het echte waterpolo. Reeds in het jaar 1946 gingen de spelers met het Nederlands zevental van de Watervrienden op tournee door Zwitserland. Enige tyd later ont stond echter de Sleutelstad, als zui vere sportvereniging en hier kwamen deze „oudgedienden" terecht. Dat dit oudgedienden met een korreltje zout moet worden genomen, bleek wel uit de wedstryd, die de heren gister avond speelden. OZV 2 moest met 8-2 het hoofd buigen voor Sleutelstad 3, waarby de meeste doelpunten van het duo Erades-Dool kwamen! Sleutelstad mocht na een proefwed- stryd in het Haagse Regentessebad gaan spelen in de derde klasse van de KNZB. Langzaam werd er om hoog geklommen, maar „benjamin" van Hooidonk heeft dit niet allemaal medegemaakt. Hy kwam in Indië te recht. van eind 1947 tot half 1950, maar bleef uiteraard wel actief met waterpolo bezig. In deze jaren maakte hy deel uit van het militaire zevental aldaar. Nadat hy terugge keerd was kwam in 1953 de felbe geerde promotie naar de eerste klas se. Hard moest hiervoor worden ge werkt en er werd dan ook flink ge traind. Iedere zaterdagmorgen om 6 uur was het zevental van Sleutelstad te vinden in de Overdekte en dank zy deze inspanningen volgde automa tische promotie. Lang heeft dit eer- ste-klasserschap echter niet mogen duren, maar in 1956 was het weer zo ver, nu na een beslissingswedstrijd in Utrecht. Ook deze promotie en die in de jaren zestig waren slechts een kort leven beschoren. Een brede glimlach verschynt op het gelaat van Piet Erades als hy den volke konde doet van zyn mooi ste doelpunt. Dit was in een wedstryd tegen Nereus, gespeeld te Heemstede, waar hy met de voet scoorde. Niet tegenstaande dit staaltje acrobatie i de ontmoeting verloren. Ook goed voor een lachertje is het ver haal van de reeds lang vervlogen po- lodagen in Utrecht. Onder by zonder slechte weersomstandigheden vonden deze wedstryden plaats en keeper Jan Visser verscheen dan ook in zyn doel, compleet metparaplu. Drie zilveren waterpolospe lers, v.l.n.r. Piet Eradus, Jan Dool, en Bert van Hooidonk. (Foto LD/HoLvastt. MONSTER ZEGE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9