in mv Generatie - conflict There's a girl in soup kunst Indonesië heeft nog 2C0 miljoen dollar nodig LEKKER BROOD V erover ingstechniek leed schipbreuk is iglo Haagse kunstenaars helpen Israel PAGINA 6 LE1DSCH DAGBLAD DINSDAG 13 JUNI 1967 Londens toneel in vogelvlucht (IV) (Speciale berichtgeving) Origineel van opzet is Terence Frisby's „There's a girl in my soup*', dat in het Londense Globe Theatre al maandenlang volle zalen trekt. Bij Frisby is de kern van de handeling een verhou ding tussen een jong meisje en een oudere man,'maar hij heeft daar op een geestige manier het conflict tussen de generaties in verwerkt. De amateur-kok Robert Danvers, die gastrono mische artikelen voor damesbladen schrijft en persoonlijk voor zijn lezeressen en andere dames een onweerstaanbare aantrek kelijkheid bezit, ziet zijn geweldige veroveringstechniek schip breuk lijden op een piepjong meisje, Marion. ADVERTENTIE Zij is met hem mee naar huis ge gaan omdat ze ruzie had met haar vriendje, de jazzdrummers Jimmy, maar met zijn quasi-romantische avances krijgt hij geen vat op haar koele, moderne nuchterheid. Het ligt voor de hand dat hij daardoor wer kelijk van haar gaat houden, maar het avontuurtje is gauw voorbij als Jimmy verschijnt: een primitieve volksjongen die niets anders te bie den heeft dan zijn jeugd. Maar dat is precies voldoende voor Marion. En zij laat Danvers achter met het eni ge cadeautje dat zij hem heeft ge geven: een potje huidcrême-met- hormonen, tegen de rimpels van de ouderdom De titel „There's a girl in my soup", die aan een ouderwetse klucht doet denken, past héél slecht bij dit ge noeglijke, frisse en juist helemaal niet ouderwetse blijspel, waar nu eens geen misverstanden in voorko men behalve dan het grote mis verstand: dat de oudere generatie meent, gemakkelijk spel te hebben met de jongere, en daarmee steekt Frisby kostelijk de draak. De opvoe ring, met Donald Sinden als Danvers en Belinda Carroll (nog bijna een beginnelinge als Marion, is geestig, lichtvoetig en in elk opzicht af. Naaktstudies toe nog bar verve-heeft Frank Marcus, wiens comedie „The killing of sister George" („Zuster George moet sterven") het vorige seizoen een van de grootste Londense toneelsuccessen was, is dit voorjaar weer met een nieuw stuk gekomen: „Studies of the nude", dat in het schouwburgje van de Hampstead Theatre Club in Londen wordt ge speeld. Het is haast niet te geloven dat het van dezelfde auteur is als het althans goed speelbare „Sister George", want het is geval, dat af lend wordt. Het gaat over een foto' graaf, Eric Basselt, een brave, nogal zielige man, die zich door zijn kei harde compagnon heeft laten over halen tot het maken van pornogra fische naaktfoto's. Als zij op hun vaste modellen uitgekeken zijn, lokt Basselt op een avond een volksmeisje uit de provincie mee naar huis, zij zou kunnen dienen als model voor een fotoserie, getiteld „The girl of to-morrow". Het meisje, Dol, is naar Londen gekomen op zoek naar haar grote liefde, een beatzanger. Zij voelt er niets voor als naaktmodel te die nen. Maar het toeval altijd goed om een slecht stuk op gang te hou den wil dat de krant juist op dat moment 't huwelijk van de beatzan ger met een ander meisje bekend maakt, en in haar teleurstelling wil Dol dan wel meewerken. Bassett wil van dat zwakke ogenblik echter geen misbruik maken. Hij is trouwens zelf een in de liefde teleurgestelde en sindsdien impotente man. Hij laat Dol dus. tot woede van zijn compag non, teruggaan naar haar provincie plaatsje. Dit oninteressante thema heeft de schrijver ook in de uitwerking niet interessanter weten de maken. Zelfs de toevoeging van een getikte schoonmaakster, die in het laatste bedrijf opeens volslagen krankzinnig wordt (ook al in verband met een oude ongelukkige liefde) maakt het stuk niet boeiender. Alleen het toe gewijde spel van John Stratton als Bassett en Anna Middleton als Dol kon de voorstelling nog behoeden voor een algehele mislukking. „The promise": gevoelig Een van de zeer weinige vertaalde stukken die in Londen worden ge speeld is „The promise", een werk van de nu 59-jarige Russische auteur Eleksei Arbuzow. Het gaat over drie jonge mensen in Leningrad (maar in feite over een hele generatie van Sowjetburgers) tijdens de oorlog, vlak daarna en 14 jaar later. In het eerste jaar van het Duitse beleg van Leningrad ontmoeten een 16-jarig meisje en twee iets oudere jongens, Marat en Leonidik, elkaar in een verlaten en door de bombardementen gehavend huis. Hun aanvangelijke vriendschap groeit in de loop van de tijd tot liefde, maar het valt het meisje, Lika. moeilijk te kiezen tus sen Marat, die dichter en Leonidik, die ingenieur wil worden. Tenslotte kiest zij (net als in Shaws Candida) de zwakste van de twee, Leonidik. Maar hun huwelyk is geen succes. In 1959 is er alleen nog maar sleur van vioww over, want hun idealen zijn ver- stuntelig bleekt. Dan komt Marat terug, hij carrière gemaakt, ook hij heeft het met zijn idealisme op een akkoordje moeten gooien. Nu blijkt Leonidik toch de sterkste van de twee te zijn, want hij brengt de kracht op om weg te gaan en plaats te maken voor Marat. voor wie Lika's liefde nog altijd het grootst is. „The promise" (dat volgend sei zoen in ons land zal worden gespeeld onder de titel „Arme Marat") is een bijzonder gevoelig geschreven stuk, vol fijne stemmingsnuances die soms zelfs ev enaan TsjechoV doen denken en met karakters waarin de kracht en de zwakheden, de idea len en teleurstellingen van de heden- Lika (Judi Dench) verbindt een wond van Marat (Ian Mc- Shane) in Aleksei Arbusovs „The promise". If (HlIf Uil sinaasappelsap uniek? Het bevat géén conserveringsmiddel Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaakl En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikjel Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje daagse Sowjetburger treffend tot ui ting komen. Het werk heeft in het Fortune Theater, onder meesterlijke regie van Frank Hauser, een moeilijk te overtreffen vertolking gekregen: met Judi Dench als een Innig door leefde Lika, Ian Mcshane als een overtuigende, spontane Marat en Ian McKellen (by Nederlandse televisie kijkers bekend als de titelheld uit de laatste „David Copperfield"-serie) in een sterke, geraffineerde uitbeelding van de met zijn dichterschap koket terende Leonidik. Donor-landenberaden zich over hulp aan Djakarta Economie volgens verwachting (Van onze Haagse correspondent) Delegaties uit de dertien landen, die bereid zijn op te treden als finan ciële „donors" voor Indonesië komen volgende week maandag voor een driedaagse vergadering bijeen in het Scheveningse Kurhaus. Het gaat om een van de periodieke bijeenkomsten, waaraan ook wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van internationale organisaties als het Internationale Monetaire Fonds, de Wereldbank en de Jonge Aziati sche Ontwikkelingsbank. De vorige bijeenkomst, eveneens georganiseerd door de Nederlandse regering (die min of meer optreedt als secretariaat van de groep), had in februari plaats in Amsterdam. Doel van de bijeenkomst is precies beeld te krijgen van de ont wikkeling die door de uitvoering van het stabilisatie- en rehabllitatiepro- in Indonesië plaats heeft. Aan de vooravond van de conferentie be staat de indruk, dat deze ontwikke ling zich voltrekt volgens de bere keningen die in februari zijn ge maakt. Het strakke financiële beleid van de regering in Djakarta blijkt voor al ingrijpende gevolgen te hebben gehad voor de prijzen. Was er in januari nog een prysinflatie van 10 procent, in april was dit tot minder dan 1 procent teruggebracht. Ook de groei van de export verloopt naar wens, al wordt er rekening mee ge houden dat de cijfers wat minder florisant zullen zijn dan in de voor spellingen het geval was. Buitenlandse hulp In februari werd vastgesteld dat Indonesië om aan zijn internationale verplichtingen te kunnen voldoen dit jaar buitenlandse hulp zou moe ten ontvangen ter grootte van 200 miljoen dollar. De tot dusver gedane toezeggingen bedragen 187,5 mil joen. Enkele landen van de groep, waaronder Frankrijk, Engeland en België, hebben nog geen concrete beloften gedaan. Bij het genoemde bedrag zijn inbegrepen de 66 miljoen ADVERTENTIE DIJSSELBLOEM Hogewoerd 128, Lelden Pianoduetten voor drie handen Het jongste werk van de Britse componist Gordon Jacob, „Variations on a Theme of Schubert for Three Hands" is op 2 juni j.l. in Londen in première gegaan. Deze ongebrui kelijke compositie werd tot klinken gebracht door de pianisten Cyril Smith en Fhyllds Sellick, die in de afgelopen tien jaar een uitgebreid repertoire voor deze combinatie bijeen hebben gebracht. Het werk van Jacob is opgedragen aan dit pianis ten-echtpaar dat muziek in deze vorm begon te arrangeren nadat Cy ril Smith een beroerte had gehad, waardoor hij zijn linkerhand niet langer kon gebruiken. Hun eerste concert waarbij van dergelijke arran gementen gebruik werd gemaakt werd op 2 juni 1957 gegeven. Het echtpaar heeft vele arrangementen gemaakt van werken die oorspronke lijk voor vier handen werden ge schreven en transcripties van or kestwerken. Beeld gestolen in Blarieum yan de tentoonstelling „Beel den in Blarieum" die wordt ge houden in de tuin van de open bare school aan de verbin dingsweg in Blarieum, is een beeld van prof. P. Gregoire uit Laren gestolen. Dit beeld heet de „ontvoering van Europa", en stelt een man voor die op de rug van een stier wordt ont voerd. Het beeld heeft een waarde van f2.000,Volgens de politie zou het beeld zondag morgen nog zijn gezien; 's mid dags te twee uur werd de dief stal ontdekt. Buitenlandse organisten bij „Pro Organo" De Stichting ,„Pro Organo" in Den Haag een stichting van en organisten heeft de komende maanden zes orgelconcerten georga niseerd in de Lutherse kerk, n uitsluitend beroemde buitenlandse organisten zullen spelen. De Neder landers komen dit jaar niet aan bod, omdat de Stichting vreest dat er moeilijkheden kunnen ontstaan wan neer de een wel en de ander niet uit genodigd wordt. De buitenlanders die in Juni, juli en augustus zullen concerteren zijn Arno Schönstedt (West-Duitsland), Warren Schmidt (V.S.), Anton Heil ier (Oostenrijk), Wolfgang Kamer (West-Duitsland)Marie Duf our (Zwitserland) en Heinz Wunderlicht (West-Duitsland) XJeiek Belgisch shegbeeld bracht 11.000 pond op Een zeldzaam houten schegbeeld van een Vikingschip, dat uit de modder van een Belgische rivier is opgedregd, is gisteren bij Sotheby's in Londen geveld voor 11.000 pond. Het beeld, dat iets meer dan een meter meet, dateert uit de 9de eeuw van onze jaartelling. Het werd gekocht door een Lon dense handelaar die als pseudoniem J. F. Johnson opgaf. „Een dergelijk Arisch voorwerp dient het eigendom van het derde rijk te zijn", zo zou hij verklaard hebben. Hij bood aan het schegbeeld te rui len voor een kostbaar Vlaams schil derij van Karei de Stoute, Hertog van Bourgondië, dat de nazi's uit het mu seum van Dijon hadden gestolen. Het schegbeeld is Ingezonden door Salvaire Galardi, een oud-journalist die in Parijs woont. Het schegbeeld heeft een fascine rende geschiedenis. Volgens de woord voerder is het zo zeldzaam dat er nog nooit eerder een exemplaar op de vei ling is verschenen. Het werd in de eerste jaren van de tweede wereld oorlog in de riviermodder te Moerzeke bij Ter Monde in België gevonden. Het schegbeeld bestond uit een g- styleerde kop op een drakennek. In 1944 besloot Heinrich Himmler, de nazi gestapo chef, dat nazi Duits land het schegbeeld moest hebben. MIES BOUWMAN ZAL VEILEN Het schilderkundig genootschap Pulchri Studio efi de Haagse Kunst kring hebben gezamenlijk een spon tane actie op touw gezet om Israël te helpen. Veel andere Haagse kun stenaars hebben zich zonder beden ken aangesloten. Deze week wordt van morgen t/m zondag in Pulchri Studio een ver kooptentoonstelling gehouden, waar de leden der beide kunstenaars verenigingen en andere kunstenaars gratis werken beschikbaar hebben ge steld. Zij hebben zelf de prijs vast gesteld waarvoor deze kunststukken verkocht moeten worden. Reeds zijn tientallen inzendingen in de zalen van Pulchri Studio opgesteld. Particuliere verzamelaars, die hoor den van dit initiatief der Haagse kunstenaars, hebben waardevolle werken van bekende meesters ge schonken. Deze worden a,s. zater dagavond geveild. Als veilingmeesteres treedt op Mies Bouwman, met hulp van notaris J. W. Th. Küller. De veiling wordt voor afgegaan door een uur optreden van Theo Olof (viool), Nelly Wagenaar (piano) en Elisabeth Andersen (de clamatie). De verkooptentoonstelling wordt morgenavond geopend door de Haagse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, drs. II. J. Wilzen. Achter de actie heeft zich een groot comité van aanbeveling gesteld. Bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten van Den Haag is beschermheer. Verder hebben in het comité o.a. zit ting de ministers van staat dr. W. Drees en mr. J. M. L. T. Cals, de Commissaris der Koninign in Zuid- Holland. mr. J. Klaasesz, de burge meester van Voorburg (jhr. mr. A. Feith), Wassenaar (mr. W. J. Geert- sema) en Rijswijk (drs. Th. A. Bo- gaardt). Groot repertoire Brabants Orkest Het Brabants Orkest dirigent Hein Jordans heeft zijn program ma voor het seizoen 196768 gepre senteerd. Dat dit orkest nog steeds hard werkt aan de uitbreiding zijn repertoire, blijkt uit het feit dat van de 33 werken die op de concert series van de grotere steden worden uitgevoerd er 18 voor de eerste maal door het orkest worden gespeeld. Het seizoen wordt geopend met Hertog Blauwbaar ts Burcht van Bela Bartok, welk werk in Breda, Tilburg en Eindhoven scenisch zal worden uitgevoerd. In de komende week geeft het Brabants Orkest in Brabant drie concerten in het kader van het Holland Festival waar orn. Oedipus Rex van Stravinsky wordt uitgevoerd, met medewerking van het Koninklijk mannenkoor „La bonne experamce" uit Eindhoven, en solisten. In het komende seizoen zal het Brabants Orkest weer meewer ken aan de produktie van de opera „Le comte Ory" van Rossini door de Ned. Opera. In maart 1968 gaat het Brabants Orkest weer een buiten landse tournee maken waarbij con certen zullen worden gegeven in Ha- nau by Frankfort, Bonn, Trier, Frankfort, Biel (Zwitserland) en waarschijniyk ook in Luxemburg. CJ gulden die Nederland de Indone siërs reeds vorig jaar heeft aangeboj den en waarvan nu 52 miljoen ee: bestemming hebben gekregen, feit dat aan het in februari gesteldi doel praktisch is voldaan, verzekei de Indonesiërs van de Amerikaans hulp van 65 miljoen dollar, reed voorwaardelyk aangeboden in Am sterdam. Tien miljoen vat Nederlant De conferentie, die vrijwel zeke zal worden voorgezeten door de N« derlandse minister voor Ontwikke lingshulp, Udink, zal de delegatie de gegevens moeten opleveren om d regeringen te kunnen adviseren om trent de financiële hulp voor 1967. Nederlandse deskundigen schattei dat deze wat Den Haag betreft nimaal tien miljoen dollar groot zyn. Een afzonderlyk punt van bespre king zal ongetwyfeld het sche plan opleveren om per 1 ja nuari 1969 te beginnen aan een pro gram voor planning op midden-langt termijn. De opzet van de groep do nor-landen is geweest in eerste inj stantle hulp te verlenen op korlj termijn en via de periodieke confe renties en rapporten van onder meel het I.MP. (Internationaal Monej tair Fonds) voortdurend de vinger aan de pols te houden. Afgewacht zal moeten worden of de Indonesiër aangevoerd door de heer H. A. Pao delaki, een van de naaste medewerj kers van presidium-minister Hamen?) koe Boewono, er hun gesprekspart ners van zullen kunnen overtuigd dat na 1968 kan worden overgegaa: tot- planning op langere termijn, i In het programma van de conffl rentie is ruimte gelaten voor ever tuèle gesprekken tussen over het probleem van de Indones: sche buitenlandse schulden. Neder land en Indonesië hebben dit pro bleem reeds onderling geregeld. Veel belangrijks op Antiekbeurs De Oude Kunst- en Antiekbeuij die van 22 juni tot 12 juli voor dl 19de keer in het stedelijk muzeum lu- Prinsenhof te Delft wordt gehoudei zal zoals gemeld woensdag 1 juni s' avonds om 8 uur worden gf opend door de burgemeester van Dn Haag mr. II. A. M. T. Kolfschotfi Het aantal deelnemers aan deze is vrijwel gelijk aan dat van de beurzen en bedraagt 29 Wat er aan belangryke stukkei wordt gebracht blyft zoals gewoon lyk weer grotendeels geheim tot op i\ avond van de opening. Hier en das! is echter wel een tipje van de sluis! opgelicht. De verwachting is dan oc| dat er in alle rubrieken weer belang rijke voorwerpen zullen worden aarj geboden. By de schilderyen verwaclj men een groot rivierlandschap mi vee van Albert Cuyp, een landscha met volk voor een herberg van Jai Steen en een landschapje, gestoffeerj met figuren van Izaac van Ostadf In de andere rubrieken verwacht mej als byzondere stukken o.a. een zilvfj ren Nautilusbeker van ca. 1630, achtkantige gegraveerde brandewynkom van een meester uit 1649 en een aantal langryke stukken Delfts aardei Als voorzitter van de Stichtii Oude Kunst- en Antiekbeurs dit jaar op de heer J. Schulman, t wyi de organisatie weer in ha: is van de heer Marcel B. Keezer i Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6