Nieuwe staatssecretaris van Buitenlandse Zaken i Maidenspeech als kamerlid, blijft I in portefeuille "Sleutels Promotie In Leiden 17.586 voor Midden-Oosten Geslaagde leerlingen Rijnlands Lyceum LEIDEN krijgt een schooladviesdienst Boetes in voorrangs- kwesties DINSDAG 13 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD H. J. de Koster door Koningin beëdigd he t X ïlHet leven van een politicus, ook al neemt hij daaraan dan nog afeiaar kort deel, is zeer wisselvallig. Woensdag zou ik in de Tweede Kamer mijn maidenspeech als kamerlid houden. De dagvoorzitter had mij als derde spreker genoteerd. Als woordvoer der van de V.V.D. zou ik spreken over Vietnam. Mijn maiden- v^jpeech blijft echter in portefeuille. Ik zal haar niet houden. In de Staten Generaal neem ik thans een andere positie in". nib Dit vertelt ons de heer H. J. de 9-^Koster, de gisteren door H.M. de uu Koningin beëdigde staatssecreta- van Buitenlandse Zaken. In ÜAeze kwaliteit volgt hij de huidige minister van Economische Zaken, i>/nr. L. de Block op. zj De heer De Koster, die ruim 25 jaar de leiding van Meelfabriek >u« Sleutels" in Leiden in handen lAhad, is met deze benoeming een andere sleutel in handen gegeven. Ij Het is de Nederlandse sleutel tot Tide Europese politiek, welke hij, uiteraard onder hoogste verant- mvjoordelijkheid van minister Luns 7/. te behartigen krijgt. Zo mogelijk zal hij er vele Europese deuren N I wij denken o.a. aan het toetreden van Engeland tot de E.E.G. mee Imoeien openen. De heer De Koster, di eons in het ,1c,'kantoor van „De Sleutels" ontving, y-' -ls nog maar kortgeleden van Jiet M jmeel" naar de politiek overgescha keld. Bij de Tweede Kamerverkiezin- a)!igen van 15 februari jJ. stond hij 1 ^kandidaat voor de V.V.D. „Op een nog niet eens volledig zekere plaats", zegt hij. „De V.V.D. kwam met 1-jieventien zetels uit de bus. Het is met mij in de politiek eigenlijk te ;db|snel gegaan: 15 februari gekozen tot «Wjlid van de Tweede Kamer, 5 juni be- loemd tot staatssecretaris en 12 ju ni als zodanig beëdigd". In tegenstelling tot ztfn vele func- jTfties in het bedrijfsleven, waartoe hij ich rustig kon inwerken, heeft de De Koster in te korte tijd par- mentaire ervaring moeten opdoen. „Het moet", zo vertrouwt hij ons toe, .llemaal nog een beetje wennen". IVoor minister Luns „Ik vind het prettig i n zijn schaduw te mogen iSï werken" is de heer De Koster ech ter geen vreemde. „Onze kennisma king dateert reeds van 35 jaar gele- fden. In hetzelfde jaar begonnen wij ^®aan de Gem. Universiteit van Am- sterdam onze studie. Luns ging rech- JJIten studeren en ik economie. Wij zijn dus jaargenoten". matieke dienst en vervulde o.a. tij dens de eerste wereldoorlog talrijke functies in 's lands belang. De problemen, welke zich thans op buitenlands terrein aandienen, denk ar eens aan het Midden-Oosten Vietnam, zijn overstelpend groot. De heer De Koster noemt het tra gisch, dat wapens moeten beslissen het voortbestaan van Israël. Er wel een wapenstilstand, doch dit betekent nog geen vrede. De V.N. met een oplossing moeten ko men voor een staat, die men zelf in het leven heeft geroepen. Een oplos sing, die in de toekomst iedere oor logsdreiging wegneemt. Zakagenda Na zijn benoeming tot staatssecre taris is de heer De Koster een kan- toorboekhandel binnengestapt om Ht' rich daar van een nieuwe zakagen- ber» da te voorzien. Zijn oude, vol met afspraken en data van buitenland se vergaderingen, brengt geen lijn meer in zijn leven. Zij ligt ergens, verscholen In een hoekje, in zijn bu reau Vrijwel alle afspraken zijn geannuleerd, terwijl de heer De Kos ter zich gaandeweg uit alle nationa le en internationale functies en dat waren er vele heeft terugge trokken. Zijn laatste functie die van voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers stelde hij daags na zijn verkiezing tot lid van r:i de Tweede Kamer ter beschikking. Aan wieg van E.E.G. Als staatssecretaris wacht hem een nieuw en geheel ander leven. Een ,.j gelukkige omstandigheid is daarbij, dat de heer De Koster reeds op zeer 1 Jeugdige leeftijd internationaal leer de denken en dat hij met oud-mi nister Mansholt aan de wieg van de EE.G. heeft gestaan. Een E.E.G., waaraan hij een groot deel van zijn krachten zal moeten schenken. Be- 1 kend is zijn intense belangstelling 5| voor de internationale aspecten van t het organisatieleven en in het I bijzonder voor alles wat samenhangt 5 met de economische integratie van Europa. Thans zal de heer De Kos- ter zich met de internationale poll ui tieke aspecten gaan bezighouden. Di 1! reot na de tweede wereldoorlog nan io' Mansholt hem mee om te ijveren jjj voor een integratie van de landbouw in Europa. Wat toen onuitvoerbaar 6| scheen, is thans reeds ten dele in de 6 E.E.G. gelukt. Om aan deze gemeen- schap verder te mogen bouwen met Engeland interesseren ook vele andere landen zich voor de E.E.G. ziet de heer De Koster als een langrijke opdracht. Daarnaast dient hy zijn aandacht te laten gaan over de problematiek van de Raad van Europa en de West-Europese Unie. Om maar een paar facetten van het werk van de nieuwe staatssecretaris te noemen. Geheel vreemd tegenover de diplo matieke dienst staat de heer De Kos ter niet. In zijn jonge jaren hoorde hij er „thuis" veel over spreken. Zijn vader oud consul-generaal in Singapore was jarenlang in diplo- De weg door het leven De weg van de nieuwe staatsse- •etaris door het leven begon in Lei den in welke gemeente'hij op 5 no vember 1914 werd geboren. Hij stamt ;en geslacht, dat gedurende zes generaties in Gouda een touwslage- rij had geëxploiteerd. Zijn grootva der, A. de Koster, richtte in 1884 in Leiden de meelfabriek „De Sleu tels" op. Zoals gezegd studeerde de heer De Koster economie aan de Ge meentelijke Universiteit van Amster dam, waar hy in 1936 zyn kandi daatsexamen deed. Na verdere stu- in Engeland en de V.S. begon- zijn werkzaamheden bij de meelfabriek „De Sleutels"; eind 1939 werd hij directeur van deze ven nootschap. Onmiddellijk na de bevrijding ver trok de heer De Koster, op verzoek de Nederlandse regering, naar New York om daar op te treden als adviseur van de regeringscommissa- hoofd van het Netherlands Go vernment Food Purchasing Bureau. Medio mei 1946 teruggekeerd in Hol land, werd hy in 1950 als opvolger zijn vader, de heer A. de Koster, benoemd tot voorzitter van de Ned Vereniging van Meelfabrikanten. In 1951 werd hy vice-voorzitter en in 1954 voorzitter van de Internationa le Vereniging van Meelfabrikanten, waarbij thans vijftien landen zijn aangesloten. In deze kwaliteit leidde hij de vergaderingen van deze inter nationale organisatie in acht ver schillende talen. In 1961 werd de heer De Koster als opvolger van dr. Q. den Hollander gekozen tot voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers. Een func tie welke hij bekleedde tot aan zyn verkiezing tot lid van de Tweede Ka- Tot voor kort had de heer De De heer J. W. Roelofs, geboren Velp, gemeente Rheden, is aan Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde natuurwetenschappen op proef schrift getiteld „Structuur en mag netische eigenschappen van enige ternaire overgangsmetaalpnictiden". Promotor was prof. dr. A. E. van Arkel. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge- aagd voor het doctoraal examen notarieel recht de heren A. H. Goos- (Naarden) en J. van Wijngaar den (Delft. Aan de Kath. Universiteit in Nijmegen is geslaagd voor het doet. examen rechtsgeleerdheid de heer J. Th. Duynstee in Leiden. H. J. DE KOSTER Koster ook zitting in het College van Commissarissen van de N.V. Leidsch Dagblad. De nieuwe staatssecretaris is Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Op grond van zijn illegale werk tydens de Duitse be zetting hij was leider van een spionagegroep werd hy onder scheiden met de Bronzen Leeuw. Hij is voorts commandeur in de"* Kroonorde van België op grond van zijn bijdrage aan de toenadering tussen België en Nederland. Vraagt men de heer De Koster of de benoeming tot staatssecretaris het „eindstation" van zyn succesrij ke carrière betekent, dan is hij re alist genoeg om daarop ontkennend antwoorden. „De politiek is altijd nog zeer wisselvallig. Een me ningsverschil tussen kabinet en Ka- kan zo gemakkelijk tot een cri- Intrede ds. J. H. Carlier Chr. Geref. Kerk Leiden Ds. J. H. Carlier, chr. geref. predi kant in Kampen, die een beroep van de Chr. Geref. Kerk in Leiden heeft aangenomen, zal donderdag 22 juni 's avonds om half acht zijn intrede doen als predikant van de Ohr. Ge ref. Kerk van Leiden. Ds. Carlier is de opvolger van prof. dr. W. H. Ve- lema. Geslaagden Chr. Lyceum De volgende leerlingen van het Christelijk Lyceum, Kagerstraat, zijn geslaagd voor het eindexamen hbs-A: Boudy Arentshorst, Sassenheim; Bep vanden Broek, Oegstgeest; Bert Car- stens, Oegstgeest; Elzeliene v. Duyn, Katwijk; Willem Flim, Oegstg Bouke van Gosliga, Rijnsburg; Bert de Graaf, Leiden; Marian Hakken berg, Leiden; Gerda van Klaveren, Rijnsburg; Margriet Kralt, Rijns- burg; Annet Kromhout, Ryns- burg; Jan Kuivenihoven, Rijnsburg; Mar Ja van der Kwaak, Sassenheim; Joost Minnaard, Zoeterwoude; Rik van Osnabrugge, Leiderdorp; Maart je Raaphorst, Leiden; Coby Roest, Zoe terwoude; Maarten Sobels, Oegst geest; Annemarie Venekamp, Kat wijk; Henk Vis, Leiden; Bert Westra, Rijnsburg. Gevraagd naar zijn hobby's geeft hy daarop een resoluut antwoord: ,myn werk is mijn hobby, hoog stens afgewisseld met wat zwem- Prof. Pont veroordeeld aanlei- uitgave van maandag, „Prof. Pont tot 14.000 dollar veroordeeld". Het betreft het kerkverband van de theologen. Prof. Pont behoort tot de Nederduitsch Hervormde Kerk van Afrika. Een van de aanklagers, prof. Albert Gey ser, behoort eveneens tot die kerk, terwijl de andere aanklager, ds. C. F. Beyers Naudé, lid is van de Neder duitse Gereformeerde Kerk, Naast deze twee kerken bestaat er nog de Gereformeerde Kerk in Suid-Afrika; deze drie kerken worden gezamenlijk wel genoemd: de drie .Afrikaanse" kerken. d.w.z. de drie kerken die zich van het Afrikaans (hier in Neder land beter bekend als het Zuidafri kaans) bedienen: tot in de veertiger jaren werd er veelal gesproken van de drie Hollandse kerken. HELMUT WEIGERT. In Wassenaar Geslaagde meisjes Rijnlands Lyceum De volgende leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar heb ben het diploma m.m.s. behaald: Marijke Bakker, Annemarie Beren schot, Joyce Bikkers, Margretha Bie- rens de Haan, Ety Bischoff van Heemskerck, Franciska van den Burg, Moriët Glotzbach, Marijke Drewes, Marina Hanraets, Bregtje Everts, He leen Heyning, Olga Gerritsen, Lise- lot Huiitema, Lavinia de Graaf, Mar ja van Huist, Marijke de Haan, Saskia Kerdel, Jaoky Leeflang, Comelie de Roos, Mariëtte van der Leeuw. Ma rina de Ruyter de Wildt, Wiedje van Lookeren Campagne. Marja Samsom, Hilde Samuels de Wilde, Danne Smith, Marie Schetters, Emilie Ver- spyck Mfjnssen, Astrid Starrenburg, Ronny Vink, Henriët van der Velde, Erlandlne Waller, Maggie Venekamp, Mar jo Will, Ilona Zijlmans, Made leine van der Wyck. Er zijn geen kandidaten afgewezen. Nachtvoorstelling voor Israël De directie van het Lido-theater geeft as. vrijdagavond om half twaalf een nachtvoorstelling van de beken de Israëlische film „Beslist niet op zaterdag". De opbrengst van deze voorstelling komt geheel en al ten goede aan de hulpactie voor Israël. In Oegstgeest De volgende leerlingi Rijnlands Lyceum in Oegstgeest zijn geslaagd voor het eindexamen. Gymnasium-A.: Mariëtte Admiraal Oegstgeest; Rudolf Raaff, Oegst geest; Jan Jaap de Graeff, Oegst- Lian Tjoa, Sassenheim; Barbara Vo gelenzang, Oegstgeest. Afgewezen: 1. geest; Annelies de Gruyter, Voor hout; Thijs Kok, Oegstgeest; Jaap Kool. Oegstgeest; Phyllis Kreukniet, Oegstgeest: Frits, Locher. Oegstgeest; het Evert Mol, Oegstgeest; Jan Stienstra, Kleuterleidster Aan de Kweekschool voor voorbe reidend onderwijs in Leiden zijn ge slaagd voor het A-diploma voor kleu terleidster: A. E. E. van Amerongen, Wassenaar; A. S. Bakker, Leeuwar den; A. Bartelsman, Leiden; D. C. van Bergen, Rotterdam; J. Bergman, Leiden; A. P. Bertsch, Rijswijk; A. C. van Beveren, Zoeterwoude; M. A. Bulk, Woubrugge; G. Bunschoten, Wassenaar; I. van Dijk, Voorschoten; M. J. van den Ende, Den Haag; J. van Eyle, Rotterdam; A. Hoogendijk. Aerdenhout; M. W. de Jong, Hemen (gem. Borgharen)J. H. van Keppel, Wassenaar; M. Kraal, Leidsohendam M. Kosten, Leiden; T. J. A. Laros, Alphen a. d. Rijn; J. van der Linden, Katwijk aan Zee; A. M. Nolst Tri- nité, Velsen-N.M. L. Noordhoek, Bodegraven; M. "Önvlee, Leiden; M. C. A. van Os, Amersfoort; W. I. Pa ling, Oegstgeest; M. Pouw, Leiden; J. B. M. van Praag, Noordwijkerhout; B. van der Reijden, Leiden; J. H. J. C. Roosen, Oegstgeest; M. van der Steen, Leiden; J. Uittenbogaard, Noordwijkerhout: A B van der Veen, Oegstgeest; S. J. J. de Vries, Den Haag; M. O. I. van Maasdijk, Den Haag; G. Wolthuis, Uithuizen; Ohr. Vijlbrief, Leiden en J. P. 't Wout, Amsterdam. rot aan vandaag heeft Leiden in to taal een bedrag van f 17.586 by- eengebracht voor de oorlogsslacht offers in het Midden-Oosten. De gisteravond tussen 8 en 10 uur ge houden bliksemactie in de hal van het Stadhuis en in kerkporta len stonden bussen waarin men een gift voor Israël kon deponeren heeft ruim f 5.886 opgebracht. Na sluiting van de bussen hebben zes P.T.T.-vrywilligers het geld geteld. Vandaag heeft de Ned. Midden- standsbank dit bedrag overge maakt op de giro van het Actie comité Vrede voor Israël in Rot terdam (55556). Aan deze collecte ging zondag een inzameling in diverse kerken vooraf. In de Leidse hervormde kerken bracht deze collecte ruim f4.600 op. De sectie internationale hulpverle ning van de Ned. Herv. Kerk zal dit geld naar gebleken behoefte beste den voor oorlogsslachtoffers in het Midden-Oosten (zowel in de Ara bische landen als in Israël) en aan oorlogsslachtoffers in het Verre Oos ten, met name in Vietnam. In de Geref. Kerken in Leiden werd zondag voor Israël een bedrag van rond f 5.800 bijeengebracht. Voor dit zelfde doel werd in de chr .geref. kerk van Leiden een bedrag van ruim f 1.300 ingezameld. BURGERBESTUUR IN NIGERIË Het Nigeriaanse militaire staats hoofd, generaal-majoor Gowon, heeft maandag elf burgers in zijn regering opgenomen, de eerste sinds de mili taire coups van vorig jaar. maakte bekend dat het verdeelde land nu terugkeert naar volledig burgerbes tuur. Gowon zei het onher roepelijk besluit genomen te hebben om de rebellie in Oost-Nigeria (de republiek Biafra) neer te slaan. Hij zei niets over de oostelijke bewerin gen, dat noordelijke troepen zater dag j.l. al een aanval hadden uit gevoerd, maar met zware verliezer 'waren teruggeworpen. Vertegenwoordigers van vrijwel alle fracties in de Leidse raad uitten gistermiddag hun waardering voor het initiatief van B. en W. om over te gaan tot de vorming van een schooladvies dienst. Zij spraken daarbij de hoop uit, dat deze dienst in de toe komst tot bevredigende resultaten moge leiden. J. J. van Riesen gem. inspecteur voor het onderwijs Zoals bekend heeft het school- maatschappelijk werk in Leiden zich tot dusverre in het algemeen beperkt tot het schoolkind, dat in moeilijkheden verkeerde. Het moest als curatief werk worden aangemerkt. Een schooladviesdienst zal zich ook kunnen bezighouden preventief en voorlichtend werk ten behoeve van de scholen, zowel op pedagogisch- didactisch als op psychologisch en medisch terrein. Voorts kan deze dienst het initiatief nemen tot het instellen van schoolkeuze-onderzoe ken aan het einde van het zesde leer jaar, aan het coördineren van werk zaamheden op het gebied van de selectie van leerlingen van de scho len voor buitengewoon onderwijs en de pedagogisch-didactische begelei ding in scholen voor zwakbegaafden. Indien de taak van de thans ingestel de schooladviesdienst op deze wijze wordt uitgebreid van curatief tot ook preventief en voorlichtend werk en wordt daarby ook het gehele voort gezet onderwijs tot zyn werkterrein gerekend, dan zal deze dienst dienst baar kunnen zijn aan de ouders en de schoolbesturen van het gehele Leidse onderwijs. Het ligt in de bedoeling hierover zullen de raad nog voor stellen bereiken dat de gemeente en de schoolbesturen gezamenlijk het werk leiden, in stand houden en daar voor verantwoordelijkheid dragen. De raad ging er gistermiddag even eens mee akkoord, dat in het volg volstaan kan worden met één gemeentelijk inspecteur voor het on derwijs, die uiteraard nauwe banden met de nieuwe dienst zal onderhou den. In de nieuwe opzet bestaat geen behoefte meer aan een adjunct-ge meentelijk inspecteur. B. en W. zyn voornemens om de huidige adjunct-gemeentelijk inspec teur, de heer J. J. van Riesen, met ingang van 1 augustus a.s. tot ge meentelijk Inspecteur voor het onder wijs te benoemen. HEK Verschil van mening ontstond de ze middag over het al dan niet plaat sen van een hek (dat 's avonds op slot gaat) langs de vrije speelgele- genheid voor de jeugd op het terrein van Oud Hortuszicht aan de Witte van curatoren van het Gymna sium; in de vacature van mevr. C. G. de Jager-Galavazi werd mevr, J. K. Oosterhoff-Sanders be noemd. De heren S. Sannes en mr. C. J» Woudstra werden wederom aangewe- als kandidaten, op wie in de aan deelhoudersvergadering van de N.V, Leidsche Duinwater Maatschappij de stemmen zullen worden uitgebracht. De raad, die slechts een uur nodig had om de agenda af te werken, ging deze middag met alle door ons reeds gepubliceerde voorstellen akkoord. Oegstgeest; Harry Tienstra, Noord wijkerhout; Kees Tjeenk Willink, Noordwijk; Roeland Walburgh Schmidt, Oegstgeest. Afgewezen: geen. H.B.S.-A.: Sjaak Biemond, Abbe- ?s: Arthur Broekstra, Sasenheim; Annelies de Bruyn, Leiden; Adriaan Dol. Lisse; Piet Jan Gaillard, Lei den; Marianne den Haan, Rijns- burg; Jan Hofstee, Leiden; Flip Kromhout, Rijnsburg; Helleen v. d. Mey, Oegstgeest; Emilie Pauli, War mond; Aart v. d. Perk, Oegstgeest; George Ruygrok, Leiden; Noor Sam- kalden, Oegstgeest; Steven Spaarga- Leiden; David Taudin Chabot, Leiden; Rob Tibboel, Lisse; Pieter van Vlaardingen, Waddinxveen. Afgewezen: twee. De examens zijn afgelopen. H.B.S.-B.: Nanning Anes, Oegst geest; Jan Piet Bertz, Katwijk; Piet Blanken, Leiden; Tonnie Evers, Oegstgeest; Jaap Frijling, Leiden; Arend Hagedoorn, Oegstgeest; Tjeb- be Jager. Voorhout; Joost Kist, Oegstgeest; Ernst Koningsveld, Oegstgeest; Dirk Meijer, Sassenheim; Ed Reidsma, Katwijk; Els Schimmel, Noordwijk; Jaap van Toorenburg, Oegstgeest; Arjen van Vemde, War mond; Maarten Hagenaar, Oegst geest; Olof Koekebakker, Oegstgeest Zeno Lampe, Leiden; Tineke van Lo- chem, Voorhout; Nelleke Maan. Oegstgeest; Jan Willem Mayer, Kat wijk; Renske Modderman, Oegst geest; Sonja Neervoort, Oegstgeest; Ar ja Olivier, Oegstgeest; Kees Rik- kert, Noordwijk; Diederik Schaberg, Leiden; Herman Vonk. Noordwijk; Karei Zwarenstein, Oegstgeest. Afgewezen: zeven. De examens zijn afgelopen. VOORKEUREN AANKOMENDE MEDICI Bij de plaatsingscommissie eerste jaars studenten geneeskunde w op 1 juni j.l. 1729 aanmeldingen ge registreerd. De eerste keus plaatsing ging als volgt uit naa verschillende faculteiten: Rotterdam 337, Utrecht 381, Groningen 248, Lei den 204, Amsterdam Gem. Un. 201, Nijmegen 198, Vrije Univers. Amster dam 160. Voor de tweede keus Leiden met 286 gegadigden tweede achter Utreoht (452)Vorig jaar wer den 1707 aspirant-studenten in de geneeskunde door genoemde commis sie als volgt over de zeven facultei ten verdeeld: Utrecht 312, Leiden 257, Groningen 257, Amsterdam (G.U.) 254, Nijmegen 249, Amsterdam (V.U.) 218, Rotterdam 160. Rotterdam was op het moment van die verdeling nog niet een volwaardige medische facul teit. J. J. VAN RIESEN Singel. De heer Versnel (PvdA) er tegen, de heer Van der Klugt (KVP) voor. Bovendien vroeg de heer Lamers (Prot. Chr.) een deugdelijke afscheiding met het oog op het be jaardencentrum „Groenhoven". Wet houder Menken, die bij afwezigheid van wethouder Piena het voorstel verdedigde, merkte op, dat B. e een hek van belang achten. Primair gaat het er om om vernielingen te gen te gaan. Voor het openen en slui ten van het hek wordt nog naai oplossing (persoon of gem. dienst) gezocht. Enkele door de heren Portheine (WD) en Roorda (PvdA) gedane suggesties in verband met de te brengen parkeervakken op de Beestenmmarkt (rijwielverkeer, par- keermeters en het duidelijk aangeven van het parkeerterrein) zullen in de verkeerscommissie besproken wor den. Nu er een commissie van advies komt voor de Algemene Bijstandswet brak de heer Lamers (Prot. Chr.) een lans voor een goed samenspel tussen de gemeent een de commis sieleden. Er zijn vele onderwerpen van beleid, die straks de aandacht vragen. Wethouder Menken rekende daar reeds bij voorbaat op. Van bei de kanten dient de wil aanwezig te zijn om er iets van te maken. Het hoofd van de met 1 augustus te sluiten openbare lagere school aan de Da Costastraat, de heer M. D. de Jong, werd met ingang van de zelfde datum overgeplaatst naar de Jan Ligthartschool aan de Damlaan (a.s. vacature van de heer J. Fluyt). Prof. dr. P. H. van Laer werd we derom benoemd tot lid van het Col- Leidse kantonrechter Dat nog zeer vele automobilisten zondigen tegen de voorrangsregels, bleek gisteren weer uit het grote aantal „voorrangszaken" aarin de Leidse kantonrechter, mr de Bruyn, vonnis moest wijzen Zo moest o.a. een 24 -jarige mon teur uit Leiden zich verantwoorden, omdat hy op het kruispunt Lange Mare-Oude Vest geen voorrang had verleend aan een van rechts komen de auto. De bestuurder hiervan bot ste by een uitwykpoging tegen een paal. ,Ik heb hem niet gezien en vind het hoogst onwaarschijnlyk, dat ik hem heb gehinderd", voerde ver dachte tot zyn verdediging aan. Hy voelde zich dan ook volkomen on schuldig aan het hem ten laste ge legde feit. De officier, mr. J. D. Lulofs, ont hulde. dat het de opsporingsambte- veel tyd en moeite had ge kost verdachte te achterhalen. De- had nameiyk onmiddeliyk na het gepleegde feit zyn auto verkocht. Bovendien veranderde de wagen nog viermaal van eigenaar zonder dat hiervan officieel aangifte werd ge daan. Achteraf bleek, ook dat ver dachte onverzekerd had rongereden. De officier achtte het feit, dat ver dachte roekeloos het kruispunt was opgereden, afdoende bewezen. Hy eiste een geldboete van f 100 subs, 20 dagen. Verdachte vond het bewys van zyn schuld niet geleverd en de ge ëiste boete te hoog. De kantonrechter liet het ditmaal nog by een boete van f75 subs 15 dagen. Een 19-jarige monteur uit Oegst geest stond terecht, omdat hy met door hem bestuurde auto op de Burggravenlaan geen voorrang had verleend aan een van rechts uit de De Laat de Kanterstraat komende auto. Verdachte ontkende ten stelligste abnormaal hard te hebben gereden. De kantonrechter eiste een boete in f. 75 subs. 15 dagen. „Ik heb zelf ook ruim f 1300 scha de te betalen", omkleedde verdachte zyn verzoek om uiterste clementie. Hoewel de kantonrechter van oor deel was, dat verdachte deze scha depost geheel aan zichzelf te wyten had, kwam hy hem tobh iets tege moet en vonniste met f. 60 subs. 12 dagen. „Hy zat waarschyniyk net in een dode hoek van m'n auto, want an ders had ik hem wel zien aankomen", aldus verklaarde een 29-jarige chauffeur uit Leiden de reden waar om hy met zijn auto komende vaf de Koninginnelaan geen voorrang had verleend aan een auto, die op de Lammenschansweg reed. Verdach te verzekerde de rechter voorts nog, dat hy „eerst wel degeiyk goed had uitgekeken alvorens de weg over te steken". „Uw schuld staat wel vast en ik vraag my dan ook af, waarom U het transactiebedrag van f 50 niet be taalde", informeerde de officier ter loops. „Omdat my nog nooit zoiets is overkomen, vond ik die f. 50 veel te veel", antwoordde verdachte. Het baatte hem echter niet, want de kantonrechter legde, conform de els van de officier, een boete van f 50,- op. Het „voorrangs-menu" werd afge wisseld door de zaak tegen een 19- jarige fabrieksarbeider uit Noord- wyk, die zyn bromfiets had uitge leend aan een nog geen 16 jaar zyn- de buurjongen. By diens aanhouding op de Lammenschansweg kwam te vens aan het licht, dat verdachte dermate aan z'n bromfiets had zit ten „knoeien" dat het geheel meer van een volwaardig motorrywiel weg had. Twee processen-verbaal en de ln beslag neming van vele door ver dachte zelf gemonteerde onderdelen (alleen het frame bleef buiten de beslagneming) waren het gevolg van een en ander. De Jeugdige overtreder kon geen enkel excuus aanvoeren. Wel verze kerde hy de kantonrebhter, dat hy zich nu een „normale" bromfiets had aangeschaft. De officier vorderde twee geldboe ten van f 40 subs 16 dagen en ver nietiging van rykswege van de in beslag genomen onderdelen. De kantonrechter vonniste met een totale boete van f. 80 waarvan f. 20 voorwaardeiyk met een proeftyd van 2 jaar en de geëiste vernietiging van

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3