iuropa zelf schuld van technologische kloof? erika geirriteerd "ver nalatigheid en lortdurend klagen Jongeman rijdt over startbanen Schiphol AO 13 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 16 (Van onze correspondent te Washington) orisch is Europa de moeder der Verenigde Staten en in zou het misschien trots moeten zijn op zoonlief, die het heeft gebracht. Mag dit al in vele opzichten niet het zijn, zeker is trots niet het sentiment dat Europa Ameri- ichnologische superioriteit toedraagt. De statistische ge- l die aantonen hoeveel sneller de Verenigde Staten op aar de „dappere nieuwe wereld'' marcheren dan Europa, in Europa vooral aanleiding gegeven tot bezorgdheid lernis, min of meer tot verbazing en ook irritatie van de kanen. leel hog itgaven voor speurwerk iet die gegevens voor een omstig uit het rapport van de Organisatie voor Eco- Samenwerking en Ontwik- D.E.S.O.), te beginnen: in werken tweemaal zoveel in- en technici aan weten- ijk onderzoek als in Enge- West-Duitsland, Nederland. Frankrijk bij elkaar. Per rdt in de Verenigde Staten ird gulden gespendeerd aan onderzoek, vier maal zo veel Nest-Europa. Jaarlijks kopen ere - JTO'S GEHEEL IfERNIELD NA AANRIJDING chi :oo|ptgeest hebben zich gisteren aanrijdingen voorge- wrby enkele personen een budding opliepen. BH een botsing ontstond geen per- letsel, maar werden de be- auto's total loss. l( itste was het geval bij een lop de kruising Hoefbroeker- jevoort. Een 27-jarige jon- uit Rijnsburg zou, rijdende [oefbroekerlaan. geen voor ben verleend aan een per- 0 in de Langevoort, bestuurd i-jarige inwoner van Oegst- eide, nog vrij nieuwe au- ien zeer ernstig beschadigd, eeks kwart over 6 was er rijding op de splitsing Flora- Salvialaan tussen een 16-ja- imfietser uit Leiden en de er van een bestelauto, een inwoner van Leiden. De op de Floralaan reed, voorrang hebben verleend stadgenoot. De bromfietser dit ongeluk een hersenschud De materiële schade irschotenaar wilde omstreeks ver vijf, komende met zijn van de Rijnzichtweg, het urgerpad inrijden. Bij deze rre zou hij geen voorrang verleend aan een op de gerweg rijdende personenau- gevolg was een botsing waar- Voorschotense jongeman een ihudding opliep, wonden werden per ambu- i Van Nieuwkoop—Beuk Academisch Ziekenhuis in ervoerd. ÖLDERKAMER IN BRAND brand in het pand Wilhel- - 26 in Oegstgeest is gister- inistreeks 6 uur een behoor- lade aangericht aan een zol- bewoond door een 26-ja- iedame. and ontstond bij het aanste 1 een gastoestel, dat normaal impinggebruik is bestemd, lelijk was er een lek in de ingskoppeling. De brand werd door middel van twee nevel- WARMOND .SCHEPERS LID IOOFDDIRECTIE ATSMIJNEN/DSM jemene vergadering ders van de N.V. Nederlandse djnen heeft op voorstel van van commissarissen de heer hepers uit Warmond met in 1 november 1967 benoemd van de hoofddirectie van de pen/DSM. *r Schepers is thans directeur NAM-gas export in Den Haag. rganisatie voor de N.V. Ne- se Gasunie de export van Ne- aardgas verzorgt, de oprichting van de NAM- ort in april 1963 heeft de heer verscheidene functies Imaatschappijen van de Ko- ^/Shell-groep in diverse lan- Europese bedrijven voor naar schat ting 3,5 miljard gulden meer aan pa tenten en procédé's in Amerika dan omgekeerd. Vijf procent van Euro pa's technici en wetenschapsmensen vertrekken naar Amerika om daar te gaan werken, voornamelijk we gens betere carrièremogelijkheden hogere salarissen en aantrekkelijke re researchkansen. Terwijl in Ame rika veertig procent der jonge gene ratie hoger onderwijs geniet liggen deze percentages in Frankrijk, En geland. West-Duitsland en Italië op resp. vijftien, tien, zeven en zeven. En dan nog een paar hiermee sa menhangende gegevens: zeventig procent van Amerika's grote con cerns hebben belangen in Europese bedrijven gekocht of zelfs nieuwe dochtermaatschappijen in Europa gevestigd. In totaal investeerden Amerikanen voor 57 miljard gulden in Europa. Op drie gebieden spelen Amerikaanse bedrijven in West- Europa de hoofdrol, n.l. in vliegtuig bouw, communicatie via hemellicha men en vreedzaam gebruik van kernenergie. Ook de Europese com- putermarkt is voor 80 procent in handen van Yankees. In Engeland en de EEG-landen rollen dertig pro- Cent van de daar gefabriceerde auto's van banden, die geheel of ge deeltelijk Amerikaans bezit zijn. Plan-Fanfani AI deze feiten, die Amerika's tech nologische voorsprong als ook zijn hogere tempo staven, hebben bezorg de Europeanen tot het produceren van plannen aangezet. Het bekend ste plan is dat van de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Amin- tore Fanfani en het beoogt een grandioze Atlantische technologische samenwerking, waarbij de Ameri kaanse partner via een speciale in stelling zijn patenten op aantrekke lijke voorwaarden aan de Europese partners te koop zou aanbieden, ter wijl daarnaast gezamenlijke Atlan tische researchprojecten zouden moeten worden opgezet, o.a. in elek tronica, ruimteonderzoek, kernonder zoek, waterontzouting en bestrijding van lucht- en watervervuiling. Andere ideeën concentreren zich vooral op beter het hoofd bieden aan de Amerikaanse concurren tie door meer uit te geven aan on derzoek en samenwerking of fusies van bedrijven te stimuleren en het hoeft geen betoog dat deze ideeën in Burgerlijke Stand VAN LEIDEN en K. M. E. van Breemen; Nicole, d. v. P. L. A. Cuppens en J. R. M. Gruyters; Hendricus Nicolaas Johannes, z. v. A. J. Hermans en P. C. E. Slemerink; Carmine Casper Jan. z. v. G. Mastro- cinque en A M. Apeldoorn; Barba ra. Bella Cornelia, dr. v. P. M. Mo lenkamp en J. P. v d Zalm. Johannes Martlnus Maria, z. v. P. M. Sdhelvis en G. M. M. van den Berg; Edwlnus Johannes, z. v. J. Beekman en E. Boetf; Ralph Stefan Arnold, z. v. H. J. Hiep en A. M. G. Smljter; Richard, z. v. B. J. de Wit en C. Ouwersloot. Harm Jan Paul Agathus, z. v. N. J. A. van Oudenhoven en C. G. M. Bouter; Marcel, z. v. P. Mulder en G. M. van der Wal; Guldo Adrlanus Franclscus, z. v. G. C. Schrama en M. W. Reeuwijk; Blrgitta Gisela. d. v. F. van der Touw en B. I. J. Kleer; Petronella Louisa Maria, d. v. L. F. van Steenbergen en D. P. M. van Loon; Nanda Maria Jo hanna, d. v. J. Heemskerk en G. M. de Keizer; Johannes, z. v. J. van VUet en M. A. Bon; Dieuwke Jacoba, d. v. A. Ouwehand en A. M. Schuitemaker; Anna-Marie, d. v. F. van den Bosch en J. van Gemeren; René, z. v. P. J. A. Beekman en N. Kamerman; Wil fred Theodorus Nicolaas, z. v. J. J. Henzing en M. C. A. Kerkvliet; Be- GETROUWD W. B. Ebellng Koning en E. J. M. J. Nieuwenstein; D F. van der Leek en W. Deegens; W. A. de Vroom en D. H. Jaszcz OVERLEDEN P. C. van der Vate, 49 Jaar, ma J. H. Munnlk, 82 jaar, man; A. Tim mermans, 75 jaar, wed. van R. C. van 61 Jaar, echtgenote van L. Kling; J. A. M. Hogervorst. 4 weken, zoon; T. C. E. van Kampen, 2 dagen, dochter; A. N. J. Zwanenburg. 3 Jaar. zoon; A. van Duijvenvoorde, 71 Jaar, man. ftlllUlERI.IJKE STAND Leiderdorp: Geboren: Volkert Pleter, z. v. K. P. Post en F. J. van der Willigen; Marco Alexander, z. v. D. van Sandijk en S. van Visser. Ondertrouwd: J. A. Lock, 24 Jaar, en G. E. Pool. 23 Jaar; G. C. de Boer, 23 Jaar. en C. Fruman, 21 Jaar; J. W. van Wieringen, 21 Jaar, en C. A. P. van den Bosch. 20 Jaar. Overleden: B. Koning. 82 Jaar, wed. van F. D. van wyck. Getrouwd: A. Hoogervorst. 27 Jaar, en T. van den Bosch, 24 Jaar. Amerika meer sympathie oogsten dan plannen, waarbij de Verenigde Staten barmhartigheid met de Euro pese bondgenoten zouden moeten be trachten. De Amerikanen vinden nl. dat als Europa zo achter ligt in technische ontwikkeling en onder zoek het zijn eigen schuld is. Verdeeldheid De voornaamste oorzaken voor de trage gang van zaken op het oude continent, zo kan men hier horen zeggen, zijn Europa's verdeeldheid (met daardoor relatief kleine om vang der meeste bedrijven), de achterstand in managerbekwaam heid om resultaten van wetenschap pelijk onderzoek om te zetten in moderne produkten, de mentale suf heid van vele Europese industriëlen die maar niet internationaal kun nen leren denken en tenslotte het feit dat men niet genoeg geld over heeft voor technologisch onderzoek. Amerika, met een bruto n ationaal produkt dubbel zo groot als dat van West-Europa, geeft drie procent daarvan uit aan onderzoek en ont wikkeling. De Westeuropeanen kwa men tot voor kort niet veel verder dan 1,5 procent. Bovendien is de Amerikaanse re gering veel scheutiger met research- geld tegenover het bedrijfsleven dan in Europa het geval is. Niet meer dan een derde van de 86 miljard, die jaarlijks in Amerika aan onderzoek en ontwikkeling uitgegeven worden, komt uit de kassen van het bedrijfs leven maar het dubbele daarvan komt het bedrijfsleven ten goede door allerlei regeringsopdrachten. In Euro pa ligt dat anders, tenminste op het vasteland. Daar moet het bedrijfs leven de helft of soms zelfs (zoals in Nederland) drievijfde van het totale aan research bestede bedrag opbren gen. Kortom, in Amerika vindt men dat Europa maar duur moet betalen of de handen meer uit de mouwen moet steken als het niet overvleu geld wil worden door Amerika. Een interdepartementale raad onder lei ding van Charles Frankel, hoofd di rectoraat onderwijs en culturele za ken van het State Department, heeft bovendien na een studie van twee jaar geconcludeerd dat als de West- europese landen bezorgd zijn over de aftocht van een deel van hun we tenschapsmensen naar Amerika zij maar moeten zorgen voor betere sa larissen, betere laboratoria, etc. om deze „brain drain", deze vlucht van intellect tegen te houden. Van Ame rika kan geen zinnig mens hulp verwachten, aldus min of meer de conclusie van de raad. Een jonge briljante Amerikaanse economische journalist, Bernard Nos- siter, die een hele serie artikelen in de Washington Post wijdde aan de gaping ln de technische ontwikke ling tussen Amerika en Europa, be sloot zijn beschouwingen, waarin hij natuuriyk ook ruimte gaf aan de hierboven beschreven ergernis over de hele kwestie aan Amerikaanse kant, met twee interessante waarne mingen. Geen aanstalten Het is opvallend, aldus Nossiter, dat de Europese landen helemaal geen aanstalten maken hun technologi sche achterstand in te halen door concentratie op militaire en ruimte vaartprojecten, alhoewel zij heel goed inzien dat Amerika's voorsprong en hogere tempo nauw samenhan gen met spectaculaire ontwikkeling in deze sectoren. Over het algemeen gelooft men in Europa dat de mili taire weg zowel als het pad via d£ ruimte omslachtig en dure straten zijn om de Amerikaanse voorsprong te niet te doen. aldus Nossiter, die zich daarom uiteraard verwonderd over het Westduitse standpunt dat een verdrag tegen verbreiding van kernwapens de technologische voort gang in vreedzaam kerngebruik zou kunnen fnuiken. Andere terreinen Zijn tweede waarneming is nog frappanter en zou een goede bestem ming gevonden hebben als zij in Europese oren geknoopt werd. Euro peanen, aldus Nossiter, zijn als het ware gebiologeerd door Amerika's voorsprong op terreinen zoals tele communicatie, cybernetica, lucht vaart, etc. en met alle macht pro beren zij in die sectoren mee te ko men. Veel nuttiger zou het evenwel zijn als Europa zijn capaciteiten in zette op die punten, waar Amerika nog verstek Iaat gaan, zoals: nieuwe vormen van snel stadsvervoer, lucht- reiniging in steden, betere weers voorspelling en weerbeheersing, bruikbaar maken van zeewater en nieuwe voedselbronnen. Juist nu Amerika zijn handen vol heeft aan het spelen van politieagent in alle uithoeken van de wereld zou Europa zijn kans moeten grijpen, al dus Nossiter in het toonaangevende dagblad van Amerika's hoofdstad. LEIDERDORP MEISJE VALT DOOR RUIT Een 20-Jarige inwoonster van Lei derdorp is gistermiddag, omstreeks vijf uur van een trapje gevallen. Het gebeurde aan de achterzijde van een pand aan de Koningstraat. Het slachtoffer maakte een val van on geveer 3% meter. Met de beide benen sloeg zij door de grote vensteruiten van de benedenverdieping. Met zeer ernstige snij wonden aan beide benen is zy, nadat de politie eerste hulp had verleend, overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis ln Leiden. Ds. W. M. Kalmijn overleden Op de begraafplaats Charlois vond de teraardebestelling plaats van het stoffeiyk overschot van ds. W. M. Kalmijn, hervormd predikant te Rotterdam. Ds. Kalmijn (44), die nog onlangs bedankte voor een be roep, dat in de vacature van ds. D. J. Vossers door de Leidse hervorm de gemeente op hem was uitgebracht, aanvaardde het predikambt in 1947 ln de hervormde gemeente van Geer- truidenberg. Sinds 1954 diende ds. Kalmijn de hervormde gemeente in Rotterdam. Autobotsing op Hoge Rijndijk Op de Hoge Rijndijk nabij het via duct van rijksweg 4a botsten van ochtend omstreeks tien uur twee auto's tegen elkaar. De botsing ont stond toen een Zweedse wagen ko mende uit de richting Alphen de op rit naar Den Haag wilde inslaan op het moment dat uit tegenovergestel de richting een bestelauto uit Zoe ter woude naderde. De Zweedse auto werd geheel ver- j nield, de bestelauto zwaar bescha- j digd. De Zweedse automobilist kreeg een shock, een mede-inzittende vrouw enkele gekneusde ribben. Bei den werden door de E.HD. naar het j Academisch Ziekenhuis vervoerd. INBREKERS OP PAD In de nacht van zaterdag op zon dag is ingebroken ln een keet aan de Wassenaarseweg in Leiden. Ont vreemd werden twee boortollen met een gezamenlijke waarde van f 470.-, een slijptol ter waarde van f 550,- en een soldeerbrander ter waarde van f55,-. In de periode tussen 9 en 12 juni is ingebroken in een huis aan de Wasstraat (waaraan de bewoon sters buiten de stad verbleven. Kas ten en tafelladen werden doorzocht, maar voor zover bekend is er niets weggenomen. VOORSCHOTEN Ruim 9 mille voor Israël De in Voorschoten gehouden eollee te voor hulp aan Israël heeft opge bracht f 9.123,88. In voorbereiding is een culturele avond in het Cultureel Centrum op 27 juni. Vele verenigin gen op dit gebied hebben hun mede werking toegezegd. Ook de in Voor schoten woonachtige beroepsartiesten doen mee. Verder verlenen medewer king de zusters van Huize Bijdorp, die hun bekende koor beschikbaar stellen. In Brussel is men nog steeds druk bezig met opruimingswerk op het terrein van het onlangs af gebrande warenhuis „L'Innova- tion". Het warenhuis ging, zoals bekend, op 22 mei j.l. in vlammen op. VOORSCHOTEN Wedvluchten „De Zwaluw" De Voorschotende postdulvenhou- dersvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven van af Noyon. Afstand 302 km. In concours 297 duiven. Gelost 8ul0 met n.o.-wind. Aankomst eerste prijs- duif 11.54.33, snelheid 1341.33 meter p.m. De uitslag was: J. J. Heyne 1; H. H. J. van Klaveren 2—4; A. v.d. Eijkel 3-9; J. E. H. Rysdyk 5; J. A. Zandbergen 6; Gebr. Belt 7; A. de Graaf 8; C. Onderwater 10. Tevens hield de „De Zwaluw" een wedvlucht vanaf Orleans. Afstand 510 km. In concours 231 duiven. Ge lost 6 uur met n.w.-wind. Aankomst lste prijsduif 14.43.14, snelheid 976.00 meter pjn. De uitslag was: H. H. J. van Klaveren 16; P. N. van Wissen en Zn. 258; J. Schrijvers 3; J. J. Heyne 4; F. Hendriks 7; Gebr. Belt 9—10. Mr. J Grippeling, kapitein-luite nant ter Zee van administratie en wonende alhier, is benoemd tot fis caal plaatsvervanger bij de perma nente Krijgsraad voor de Zeemacht. GEWOND IN ZWEMBAD Een 13-jarig Leidenaartje kreeg gistermiddag tijdens het zwemmen in „De Vliet" aan de Voorschoterweg in Leiden een hersenschudding toen een andere zwembadbezoeker boven op hem sprong. Het ventje is door de E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Over een oppervlakte van zestig vierkante meter is gistermiddag om streeks zes uur het gras langs de spoordijk ter hoogte van het Haar lemmerviaduct in Leiden in brand geraakt. De brandweer heeft het vuur gedoofd. De oorzaak van dit gras brandje is niet bekend. WASSENAAR VERNIEUWDE STRANDPOST IN GEBRUIK De Wassenaarse Reddingsbrigade beschikt voor het nieuwe strandsei- zoen over een vergrote en anders ingedeelde strandpost. Aanleiding tot de verbouwing van de strandpost was het verzoek van de Wassenaarse Rode Kruis-colonne om 'n nauwere samenwerking met de brigade bij het verlenen van eerste hulp by onge lukken. De colonne beschikt niet over vol doende krachten om permanent de EHBO-post bezet te houden. Bij af wezigheid van Rode Kruishelpsters en -helpers zullen leden van de bri gade, van wie er velen het EHBO- diploma bezitten, eerste hulp bieden. In verband hiermede moest de EHBO kamer in de strandpost van de Red dingsbrigade worden uitgebreid en van deze gelegenheid heeft men ge bruik gemaakt de post wat te ver groten en praktischer in te delen. Tijdens een eenvoudige plechtigheid is de vernieuwde strandpost in ge bruik gesteld door burgemeester mr. W. J. Geertsema. De burgemeester sprak waarderende woorden over de goede samenwerking tussen Reddings brigade, Rode Kruis en politie. Na mens het Rode Kruis, alfdeling Was senaar, sprak de heer K. van der Leeuw. De strandpost staat in het komen de seizoen onder leiding van oud-ad judant van politie W. Recourt. De technische leiding van het werk van de brigade berust, behalve by 't be stuur, by de hoofdagent van politie Zoutendyk. Heimwee naar Nice Een 21-jarige jongeman uit Abcoude, die volgens zUn ouders gisteravond in een wat overspannen stemming met de auto van zUn vader naar sUn oudere broer in Amsterdam trok, heeft vanochtend vroeg op het nieuwe Schiphol opschudding veroorzaakt door zich met de auto op het voor publiek streng verbo den platform te begeven en zich te verschuilen in een Dakota van Martin Air. Personeel van de chartermaatschap- pU trof hem daar vanochtend tus sen 5 en 6 uur aan. Na zyn ont dekking nam hU de benen. Ver bluft oogde het personeel de jonge man na, die in de auto sprong en daarna met gevaar voor het lucht verkeer dwars over het vliegveld Padox voetbalt tegen Van der Wilk Vrijdag zal in Warmond een vriend schappelijke voetbalwedstryd ge speeld worden, tussen een elftal sa mengesteld uit personeel van N.V. Padox en een team van de houthan del Van der Wilk. Deze wedstryd zal worden gespeeld op het terrein ach ter het seminarie en begint om 7 uur. MARKTBERICHTEN BERNARD Rotterdam, Veemarkt) 13/6 1967 Aanvoer totaal 3305. Weekaanvoer 4836. Vette koelen en ossen 100; ge bruikt vee 446; vette kalveren 240; graakalveren 38; nuchterekalveren 1476 varkens 11; biggen 2; paarden 20; veu- len3 5; schapen of lammeren 75; wei de-schapen 877; bokken of gelten 15; Prijzen: vette koeten (ct. p. kg.) extra kw. 455480;; le kw. 405430; 2e kw. 365—380; 3e kw. 335360; vette kalveren (ct. p. kg) 280—290; 260— 270; 250—260; 230—250; stieren (ct. p. kg. alle kw.) 385430; worstkoelen koelen (f p. st.) 8751325; varazen (f p. st.) 750—975; pinken (f p. st.) 575700 graskalveren (f p. st.) 400 550; nuchtere kalveren (ct. p. kg.) 150170; mestkalveren (f p. st.) 95 170; schapen (f p at.) 90120 lam meren (f p. st.) 100—130; weldelam- meren 80110. vette koeien aanvoer kort, handel kalm, pry zen pryshoudend,; kalf- en melkkoeien matig, stLl, onveranderd; vare koelen als vorige week. slepend, gedrukt; vaarzen en pinken kleiner, rustig, onveranderd; graskalveren Iets korte, strJ. stalrel.: vette kalveren even minder, tamelijk, goed prlJSh.; nuchtere kalveren kleiner, redelijk, prijshschapen en lammeren matig, ta melijk, goed pryaih.; welde- en zuiglam meren minder, goed. Iets stijver. BODEGRAVEN. 13 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 66 partyen. prijzen: le kw. 3.40—3.49; 2e kw. 3.26—3.39; et-ra kw. x3.90. Handel: kalm. Primeurs aan de veiling De heer D. C. van Harten heeft gisteren de eerste aardbeien van de koude grond aan de Ter Aarse vei ling aangevoerd. De prijs was 81 cent per doosje. De koper: groentehande laar A. v. d. Bosch uit Alphen. De vryetydstuinder J. G. v.d. Sluis wist de eerste capdoppers aan te voeren. Commissionair J. Koele- man ging er mee weg voor f.1,30 per kg. Gisteren waren er ook de eerste tuinbonen van de kwekers Th. G. Egberts uit Ter Aar en G. N. Kleijn uit Aarlanderveen, Voor f.l,00-f.l,30 per kg gingen ze met grossier Gebr. van Engelen en groentehandelaar A. v.d. Bosch mee naar Alphen aan den Ryn. Het pistool in het kippenhok Eigenlijk wist een Inwoner van Bo degraven niet, dat hy een strafbaar feit pleegde met het in huls hebben van een pistool. HU had het gevon den onder het kippenhok van zijn buurman. Het wapen verkeerde in niet al te beste staat en was beslist niet schietklaar. Niettemin was het een overtreding van de Vuurwapenwet, waarvoor de Officier van justitie by de Haagse politierechter f.75 boete en verbeurd verklaring van het wapen eiste. De rechter veroordeelde overeenkom stig de eis van de officier. U.D.O. won het juniorentoernooi Het team van de Oegstgeestse voetbalvereniging UDO heeft het toernooi voor A junioren gewonnen, dat de Hazerswoudse voetbalvereni ging St. Bernard us organiseerde ter gelegenheid van het twintigjarig be staan. By de BI junioren bleef de beker in eigen(Ryndyks) huis: St. Bernardus veroverde in deze catego rie de meeste punten. UDO werd dus, zoals gezegd, win naar by de Al jeugd (6 punten). De klasseringen van de andere deelne mers: 2 St. Bernardus 5 pt. 3. Ha zerswoudse Boys 4 pt. 4. MMO 3 pt. 5. SJZ 1 pt. De einduitslag by de BI juniaren: 1. St. Bernardus 5 pt., 2. Hazerswoudse Boys 4 pt. 3. MMO 4 SJZ. via taxi- en landingsbanen in de richting van het oude Schiphol-oost verdween. Naar later bleek had hij vermoede lijk de hele nacht op Schiphol rond gezworven uit heimwee voor Nice, waar hy juist een vakantie van 2 weken had doorgebracht. Pa* gistermiddag was hij per vliegtuig teruggekeerd. Hy bleek een wat onevenwichtig mens te zUn met ongebreidelde fantasie en met een onbegrensde belangstelling voor vliegtuigen. Enkele uren speurde de dienst orde en veiligheid van de luchthaven en de Rykspolitie tevergeefs naar hem tot er om half tien opnieuw een melding van Martin Air kwam: men had hem ditmaal op het oude Schiphol aangetroffen in een Con- vair machine, die ln hangar 6 stond. De jongen had zich in het toilet verschanst en riep de mon teur, die aan de deur morrelde, toe dat het vliegtuig van hem was. Men moest de deur met een steek- sleutel openen om hem er uit te krijgen. Tegenover de Rykspolitie deed hy zich door Frans te spre ken eerst voor als een buitenlan der, maar dankzU het nummer van de auto had men inmiddels allang telefonisch met zyn vader gespro ken en wist men dus wie hU was. Raadsels blijven Theaterbureau doet organisator Pipo- proces aan Het Amsterdamse theaterbureau Charles Aerts voelt zich door de Leidse Plpo-affaire in zyn eer en goede naam aangetast. Het heeft daarom besloten om de penningmees ter van het actiecomité Leidse Sport hal. de heer J. van Egmond, die de organisatie van de Plpo-middag had, een proces aan te doen. Volgens de heer Aerts zUn de mede delingen van de heer Van Egmond over de „Plpo-verwisseling" een ver draaiing van de feiten. „De heer Van Egmond heeft aan- vankelijk Inderdaad om de Pipo van de televisie (Cor Witschge) gevraagd, maar hy is later tydens een bespre king over de samenstelling van het kinderprogramma volledig akkoord gegaan met een andere Pipo", aldus de heer Aerts, die voorts nog her innert aan de „buitengewoon slechte accommodatie" in de oude fabrieks hal („Geen plano, geen gordynen, geen decors, geen schynwerpers"). Gevraagd naar de naam van de an dere Pipo noemt de heer Aerts die van de clown Johnny van Essen, één van de twee Kamé's. Johnny van Essen heeft echter on langs nog verklaard, dat hy op de bewuste kindermiddag niet in Lelden is opgetreden, maar op een middag ln Noordwijk, georganiseerd door de N.V. De Landbouw Noordwykerhout, de gezamenlyke melkdetailhandela- ren en het Ned. Zulvelbureau. Mevrouw Kieft-Karreman van het Leidse advocatenkantoor De Ruyter de Wlldt, gevraagd naar de stand van zaken met betrekking tot het voornemen van het actiecomité Sporthal om een proces te voeren te gen het theaterbureau; spreekt van een „opgeblazen zaak" waarop zij verder geen enkel commentaar wil geven. Opbrengst van acties voor Israël Ten behoeve van de hulp aan Israël worden deze week in de gemeente Oesgtgeest geldinzamelingen gehou den. Op verscheidene plaateen wor den bussen geplaatst (ook in het raadhuis en in de scholen). Leerlin gen van het Rynlands lyceum zul len voorts collecteren. De actie wordt afgesloten op zondag 18 Juni met de plaatsing van bussen in alle kerken. De actie voor Israël heeft in Zoe- terwoude-dorp f 1140,65 opgebracht. Dit werd bUeengebracht via een huis aan-huiscolltpte. In Leiderdorp was de opbrengst gisteren f 2073,50 In Warmond werd eveneens een huis- aan-huiscollecte gehouden (uitgaande van de gezamenlijke kerken) die f 1660 opleverde. De inzamelingsac tie in Wassenaar zorgde gisteravond voor een opbrengst van f4.212,95 Reeds eerder was f 1325,22 byeenge- bracht, zodat het totaalbedrag f 5538,17 is. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Suzanne Hllde, d.v. .Mees en Veth, Rotterdam; Wilhel- mine Frédérique, d.v. Van Lidth de Jeude en VanBeeck Calkoen, Baarn; Jorien, dv.. Waanders en Giebel, Am sterdam; Steven Anthony Nanoo, z.v. Geerling en Van Dorssen, Schiedam. Getrouwd: A. Kasfikis en Annet A. Edelman, Athene; Earl Compton en H. L. M. Bentinck, Parys; C. G. A. M. Broos en Marianne Geubels, Den Haag. Overleden: Henricus Francois Carl Theodoor Jacomette, 66 j, Breda; Johannes Petrus Stephanus van der Cammen, 99 j, Rotterdam; Teunis den Breejen van den Bout, Heem stede; Ernst Macimiliaan Dirksen. 62 J. Amstelveen; Albert J. F. H. Kuntze, 74 j, Den Haag; Andries Frederik Weinberg. 79 j. Den Haag. Jeane Regina Swaan-Hering, 65 j. Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15