Miljoenen grootse verknoeid bij projecten Gevaren welke generaal Soeharto bedreigen Ongelofelijke economische chaos in Indonesië LEIDSCH Mi DAGBLAD Thuis sparen met rente? Girosparen! Algemene Bank Nederland INDONESIË NA DE STAATSGREEP NSDAO 18 JUNI 1987 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) ei [n Indonesische regeringskringen wordt beraadslaagd over t uitstippelen van een principiële richtlijn bij de weder- bouw van de nationale economie. Het dilemma waarvoor een lossing gezocht wordt, ligt in de vraag of Indonesië het mèt Kinder belangrijke hulp van buitenlandse technici en experts et proberen klaar te spelen .Hoewel deskundigen ertegen ibben geadviseerd, helt men in Djakarta over naar de mening Ojtde Indonesiërs het zelf moeten kunnen rooien. In werkelijk- d zal mettertijd vermoedelijk ook hier een tussenoplossing creëerd worden. Nooit uitgevoerd ABSURDE SITUATIES ort geleden werd in de Indone- ftjhe hoofdstad een vierdaagse con- ntle gehouden, waaraan door 350 egenwoordigers van ambassades iet zakenleven van achttien lan- "werd deelgenomen. De opzet er- was een overzicht te verkrygen lopende contracten en overeen- sten en van hun huidige stand ^taken. Het was niet te verwonde- dat de besprekingen het karakter Pl en van een voorlezing uit een nationaal klachtenboek. Slahaan, de Indonesische voor- j r van de bijeenkomst die onder 'beschermheerschap van generaal larto stond, onderscheidde drie jen met als eerste de Sow jet- en)! en de andere Oosteuropese lan- Japan vormde de tweede groep, derde bestond uit Amerika, •Duitsland, Frankrijk, en andere teuropese landen. De onverantwoorde manier waar op in het verleden met dure en groot te projecten werd omgesprongen, is het best te illustreren met die waar van de opzet in handen waa van de Sowjet-Unle. Deze projecten vormen nu vooral politiek een probleem voor de nieuwe Indonesische bewindslie den, omdat de neiging is welke in vloed van communistische aard dan ook. te weren. De Russen gingen al in september 1956 een „projectenovereenkomst" aan, die in Januari 1959 werd gete kend. In augustus 1961 werd gestart meteen ambitieus ijzererts-project op Borneo, waarvoor een gebied van 4,7 miljoen hectaren vanuit de lucht voor bodemonderzoek in kaart werd ge bracht. Reparatiewerkplaatsen, een krachtstation, laboratorium, zuurstof- fabriek, personeelswoningen en we gen werden gebouwd. Het project ligt al sinds eind 1965 stil. Tot op dat ogenblik werd er 25 miljoen (nieuwe) roepiahs aan uitgegeven. Van het kre- ADVERTENTIE «MEE OP 'V.A.ïC.A.lSJTIE 3c MAAR ALLEEN, als 11 ONZE VOORSCHRIFTEN goed opvolgt. ief| U maakt gebruik van de in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig ïgj Invullen en als brief (gefrankeerd met 20 ot. posteegel) Inzenden, oJ BRIEF te verzenden. Frankeren met 30 el I LEIDSCH DAGBLAD gaat mot U moo - wanneer U dm bon truld aan ons toezendt. SADRESi Kwartaal abonnee Maand Poet Bezorging van om blad in adresband Is POST abonnement. doorhalen wat niet van toepassing ie. VAKANTIEADRES f 'erste dag van toezending: flatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen. diet werd 9 miljoen gulden gebruikt. Een aluminiumproject, dat eind 1961 door de Russen in de buurt van Medan op Sumatra werd begonnen, kwam nooit verder dan geologisch bodemonderzoek. Maar voor een ana lyse van Indonesisch bauxiet in Mos kou werd ruim 800.000 gulden uitge geven. Weggegooid geld Begin 1962 gingen Sowjetrussische experts van start met een superfos faat-fabriek bij Tjilatjap aan de zuid kust van Java. Deze fabriek zou 100.000 ton superfosfaat moeten gaan leveren. Eind 1965 was men tot op de helft gevorderd; het project ligt sindsdien zoals alle andere projecten stil. Kosten tot op dat punt: 80 mil joen roepiahs. Op 12 april 1962 werd een contract met de Sowjet-Unie getekend voor de bouw van een staalfabriek in Tji- legon op west-Java, ten bedrage van ongeveer 1,3 miljard gulden. Men dacht tegen eind 1967 in produktie te gaan met betonijzer, constructie- staal en staaldraad, waarmee 20 pet van de nationale behoefte gedekt zou zyn. Deskundigen berekenden dat dit een deviezenbesparing zou opleveren van een 50 miljoen gulden per jaar. Ook dit project ligt al ruim ander half jaar stil en is niet verder ge vorderd dan op ongeveer een kwart van de plannen. Van de door de Rus sen aangevoerde machinerieën is niet meer dan 5 pet. geïnstalleerd. De rest ligt op het terrein te roesten in de pakkisten, voorzover deze niet zyn gestolen en doorverkocht. De kosten bedragen tot nog toe een 30 miljoen gulden. Eind februari dit jaar had de Rus sische ambassadeur D. Sitenko een dringend onderhoud met de Indone sische minister voor de Industrie, ge- neraal-majoor Mohammed Joesoef. Het ging om het prestige van Mos kou. Minister Joesoef wist niets be ters voor te stellen dan de Russische kredieten te heropenen voor deze pro jecten om deze, omgezet in roepiahs, de roepiahkosten te laten dekken. Het fiasco van deze ondernemingen kan verveelvoudigd worden met het aantal landen, dat in de afgelopen jaren geprobeerd heeft soortgelijke overeenkomsten met Indonesië af te sluiten. Hongarije bouwde drie kool- zuur-fabrieken (in Medan, Makas sar en Semarang), en moet de eer ste afbetaling nog krijgen. De Ja panners klaagden op de conferentie over de grootscheepse diefstallen van aangevoerde materialen uit de haven Tandjong Priok, en zeiden vaak niet te weten bij welke instantie zij zich voor hun projecten moesten melden. Soms raken de voorgestelde plan nen kant noch wal. De Sowjet-Unie stelde zich voor een superfosfaat-fa briek in Takengon in het hartje van noord-Sumatra te bouwen. Omdat er geen haven in de buurt is en ook omdat de grondstoffen ervoor niet in deze streek te vinden zijn, was het voorstel dat deze vanuit Noord-Viet- nam per vliegtuig of over land zou den worden aangevoerd. In Palem- bang werd een urea-complex ge bouwd, maar de zuurstofflessen die er gebruikt worden moeten over hon derden kilometers naar Medan ver voerd worden, om daar gevuld te worden. door de Ver. Staten werden gebouwd en waarvoor de roepiah-financiering ook voor Washington werd uitge voerd. Hetzelfde geldt voor een aan tal Franse projecten. Keuze maken Schipbreuk Ook Nederlandse projecten en' voorstellen lüden vaak geheel of ge deeltelijk schipbreuk op de verwilder de Indonesische bureaucratie en eco nomie. Een Hollandse expert, uitge zonden voor de inrichting van een laboratorium voor fysica en bio-che- mie waarvoor het instrumentarium door de Nederlandse regering werd geschonken aan de universiteit Pad- j ad jar an in Bandoeng, moest zich 15 maanden bezig houden met thereti- sche lessen, omdat er stagnatie was opgetreden in de door de Indonesiërs op te zetten constructie van het ge- gebouwencomplex Door trage en lakse medewerking by de inklaring van goederen voor het laboratorium bleek bovendien, toen de zending eenmaal werd vrij gegeven, een deel van de instrumen ten te zijn gestolen. Experts die uit Nederland hun eigen auto meebren gen, moeten in Indonesië nog eens 20 pet. van de marktwaarde in roe piahs betalen aan de zogenaamde .re gistratie-belasting", nog afgezien van de steekpenningen, die eraan te pas komen om de auto los te krijgen uit de opslagplaats van de haven. De enige projecten waarvan in het verleden iets terecht is gekomen, zijn die welke in Indonesië bekend staan als ,sleu telomdr aai- pro j ecten, ofwel die compleet door het buiten land werden afgeleverd. Dit is het ge val met een cementfabriek by Gris- see, een viaduct in Djakarta, een kun6tmest-fabriek bij Palembang, die (ADVERTENTIE) NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 TEL. 01710—25036 Ir. Siahaan zei ter conferentie, dat de ervaring met deze „sleutel-om- draai" projecten inderdaad goed was. Maar, zei hij, het nadeel is voor In donesië dat het vreemde land de lakens uitdeelt. Uit een chauvinis tisch oogpunt bezien, heeft ir. Sia haan gelijk. Wil Indonesië echter nog iets van de achtergelaten Soekarnis- tlsche chaos redden, dan zal het voor lopig moeten kiezen tussen nationale trots - nttionale chaos, totdat op nieuw bekwame, integere en gedis ciplineerde ambtenaren en experts van eigen bodem zijn opgeleid die op verantwoorde wijze hun land willen dienen. ADVERTENTIE U kunt storten op postgirorekening no. 757800 tn.v. Spaarrekening Algemene Bank Nederland, Amsterdam, onder vermelding van de gekozen spaarvorm: Spaarrekening of een der vijf Spaardeposito's. 4% Spaarrekening Direct beschikbaar f 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Minimum storting en -saldo f 10,— 4%%" Spaardeposito Drie maanden opzegging Minimum storting en -saldo f 100,— 4Yz%' Spaardeposito Zes maanden opzegging Minimum storting en -saldo f 100, 5% Spaardeposito Eén jaar opzegging Minimum storting en -saldo f 100, 51/2%. Spaardeposito Achttien maanden vast Minimum storting en -saldo f 100,— Spaardeposito Twee Jaren vast Minimum storting en -saldo f 100,— (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) Met het aan de macht komen van generaal Soeharto is in Indonesië een periode aangebroken, waarvan het allerminst vaststaat, dat nu inderdaad de politieke en economische ge varen die het land bedreigen, zijn bezworen. Wel staat vast, dat de speciale banden die ook door de figuur van Soekarno tussen Nederland en Indonesië bestonden, een ander karakter gaan krijgen. Nederland zal voor Indonesië steeds meer een mogendheid worden als ieder ander buitenland. Nieuwe generatie nog niet aan bod Met de figuur van generaal Soe harto is in Indonesië een genera tie naar voren gekomen, die weinig of geen van de speciale banden met Nederland heeft waardoor de vorige generatie zich vaak desondanks liet leiden. Figuren zoals Mohammed Roem, Roeslan Abdoelgani, Moham med Natsir, sultan Hamid van Pon- tianak, Boerhameddin Harahap en Soebardio, die voor vele Nederlan ders nog het „bekende" Indonesië vormen, behoren in feite al niet meer tot de generatie die het nu voor het zeggen heeft. Hun belangrijkste rol is uitgespeeld. Zij behoren al tot een deel van de geschiedenis van de be wogen eerste jaren van de Indone sische republiek. Hatta De enige uitzondering hierop vormt dr. Mohammed Hatta, de voormali ge en enige vice-president die Indo nesië ooit gehad heeft. Maar ook dr. Hatta weet dat hij een leeftijd heeft bereikt, waarop hij slechts nog enkele Jaren het land, dat hij met lede ogen in verval zag raken, kan dienen. Het liefst zou hy de door hem voorge stelde nieuwe Islamitische Demo cratische party alleen als adviseur dienen, maar hy heeft zioh erp in gesteld dat hy misschien in de begin- tyd zelfs als leider en hoofd van de party zal moeten optreden. Het is daarom onjuist, zoals de neiging is in bepaalde Nederlandse kringen, die zich moeilijk los kunnen maken van het Soekamlstische Indonesië, dat nu voorgoed voorby is, om dr. Hatta als een nieuwe „redder des vaderlands" te zien, die zyn tyd heeft afgewacht en nu steeds meer op de voorgrond zal gaan treden. Dr. Hatta, die altyd een zeer groot plichtsgevoel heeft gehad als dienaar van een democratisch Indonesië, is bereid ook nu mede te werken aan een nieuw Indonesië. Hy is zelfs bereid om, wanneer hy daartoe wordt uitgenodigd, in de regering zit ting te nemen. Maar hy is zich zeer bewust van de beperkingen die zyn leeftyd en gezondheid hem opleggen. Hoewel hy zich lichameiyk in con ditie houdt door regelmatig te gol fen, gaat eyn gezichtsvermogen achteruit. De komende leiders Het typeert deze overgangstijd in Indonesië dat zich aan de politieke hemel nog geen biyvende veelbelo vende nieuwe namen hebben aange diend. De generaals Soeharto en Na- soetion, minister van Voorlichting Diah, minister van Buitenlandse Zaken Malik, minister van Finan ciën Seda en sultan Hamengkoe Boe- wono van Djokjakarta zyn de meest bekende politieke leiders. Maar ook *y behoren niet meer tot de gene ratie, die het land binnenkort zal moeten gaan besturen. Deze nieuwe generatie zal voor een deel zyn leiders vinden onder de studenten, die zich in de afgelopen ADVERTENTIE Want Doublemint Jcauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlyk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en" adem. Koop vandaag nog pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Ook in het hoge noorden van de Sowjet-Unie is eindelijk het voorjaar gekomen en grote ren dierkudden zijn op weg naar de Poolzee. Door de sneeuw gaan de rendieren, in totaal meer dan 130.000, op weg naar hun zomer weiden in het noorden. anderhalf jaar een politieke macht van betekenis hebben getoond, en deels onder de nu nog jongere of ficieren van de strijdkrachten. Uit de KAMI-studenten-groepering is de laatste maanden de figuur van Cos- maa Batoebara steeds meer naar vo ren gekomen. Hij is een Suma- traan van geboorte en heeft een ka tholieke achtergrond. Het was Batoebara, die in de maanden vlak na de mislukte staats greep van 1965 hét contact onder hield tussen studenten en striJd- krafchten en die zich sindsdien ont popte als de belangrykste van de le den van het KAMI-presidium. Hy heeft nu namens KAMI zitting in het Indonesische parlement. Onzekere factor Moeiiyker is het om in de stryd- krachten officieren aan te wyzen die straks mogeiykerwys een belangryke rol in het politieke leven van Indo nesië gaan spelen. Niet alleen maakt de hiërarchie, waardoor de jonge ren lang onopgemerkt biyven, dit zo goed als onmogelyk. Maar ook om dat het streven ernaar is het naar voren schuiven van bepaalde officie ren (en daarmee ook hun eenheden) te verhinderen. Het is op dit punt dat de Soeharto-regering in de toe komst moeiiykheden en conflicten voorziet. Want omdat generaal Soeharto, ook al heeft hy nu alle presidentiële machten en bevoegdheden, niet over de immuniteit beschikt die Soekarno wel had als by na magische eerste president van het land, is het gevaar van nieuwe machtsgrepen eerder toe- dan afgenomen. Een dergeiyke coup zal dan zeer waarschynüjk vanuit een groepering binnen de stryd- krachten plaats vinden. Daarvoor is weinig meer nodig dan een generaal of een hoofd-officier, die van mening is dat Soeharto te snel en te weinig gerechtvaardigd carrière heeft ge maakt. Het gevaar van onderlinge ri valiteit binnen de strydkrachten is een onzekere fafctor in de huidige Indonesisch® politieke constellatie. Verbeteringen op korte termijn Deze factor zal aan onzekerheid verliezen naarmate de huidige de plorabele economische toestand te lang duurt en ontevredenheid onder de bevolking gaat ontstaan. De be volking is voorlopig bereid nog gro tere ontberingen te lyden dan al het geval is geweest, In de hoop dat de nieuwe regering spoedig een oplos sing zal vinden voor de nationale janboel. Maar de regering Soehajrto- is zich er van bewust, dat duide lijke verbeteringen op korte termijn moeten worden aangebracht om deze potentiële haard van politieke onrust uit de weg te ruimen. Daarnaast spelen nog twee ande re factoren een belangryke en ge- vaariyke rol: de te verwachten her groepering van de communistische party-kaders die door de coup van 1965 uiteen vielen en een mogelyke verscherping van de tegenstellingen tussen Islamieten en Nationalisten. Dr. Hatta was van mening dat de meest waarschynlijke methode die door de communisten gevolgd zal worden voor een come-back", de ge leidelijke infiltratie zal zyn van de linkervleugel van de Partai Nasional Indonesia, die tot voor kort als de meest pro-Soekarnitische party werd gezien. Het was de ex-minister van Bui tenlandse Zaken dr. Roeslan Ab doelgani, die erop wees dat de tegen stellingen tussen Islamieten en Na tionalisten over de vraag of Indo nesië een Islamitische staat dient te worden, nu al aan het toenemen wa ren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11