Nog vele problemen de Nederlandse tv-reclame wordt er m de Bond De heer J. Woerlee van de Vereniging van Erkende Advertentiebureaus over radio-reclame: „Zo lang Veronica in de lucht zit, krijg je geen adverteerder op Hilversum I, II of III. Het nieuwtje van de tv- reclame t is er af, niet alleen voor de consument, maar ook voor de adverteer der. „In het begin wilde ie dere adverteerder die het zich kon veroorloven, op de tv, omdat het een nieuw medium was", aldus mr. Wil le van de Bond van Adver teerders. Samen met de heer Woerlee van de VEA is hij van mening, dat het aantal branches dat zich van de tv- reclame bedient, kleiner zal worden. De heer Woerlee: „Nu zie je al in mindere mate de winkelbedrijven. De re clame van banken en verze keringen zal ook wel terug lopen." Hij acht het nieuwe medium het meest geschikt voor produkten die dagelijks worden gekocht en gedemon streerd kunnen worden. Bij de STER heeft men al een ander soort verschuiving op gemerkt. Dr. Vogelaar: ,,De 'grote adverteerders zijn ge bleven, in de middengroep zijn er bij gekomen en van de kleine adverteerders zijn er nogal wat afgevallen." Wettkefndbipage Lefdseh Dagblad Zaterdag 10 juni 1967 sinds de première van zijn commercial met „gewone huisvrou wen" zyn omzet zien verdubbelenI Tv-reclame heeft een sterke wer king. weet men by Makrotest uit ervaring, „zelfs een onaantrekke lijke commercial kan toch effec tief zyn". En wat in Nederland aan com mercials op de beeldbuis komt is niet zo byster aantrekkelijk, vindt -mevrouw M. M. Hanselma, pro jectieleidster bij Makrotest. „Er zit* ten wel goede tussen, maar he® meeste is nog probeerwerk". STER-directeur Vogelaar: „Over een aantal commercials ben ik heel enthousiast, een heleboel vind ik middelmaat en dan is er nog een aantal dat ik met opluchting zou zien verdwijnen. Alleen zuiver technisch gesproken liggen we met onze filmpjes nog iets achter op de Duitsers. Qua creativiteit en hu mor liggen de Engelsen beduidend op ons voor. Maar ja, niemand kan tippen aan de Britse commer- ciasl. Voor een beginnend land doen wy het heel behoorlijk". VEA-man Woerlee vindt de Ne derlandse tv-reclame „lekker rus tig", maar volgens hem ontbreekt de finishing touch er nog aan, „het laten rinkelen van een belletje voor de consument". Hy zegt dat men niet zozeer moeite heeft filmers te vinden als wel mensen die in de commercials moeten optreden. Een belangrijk punt is ook „dat wij er varing moeten krijgen met het creëren van tv-reclame". Mr. Wille van de bond van Ad verteerders vindt de commercials „niet slecht en de kwaliteit zal be slist vooruitgaan, de adverteerder moet nog ervaring met het me dium opdoen. Ik geloof, dat de con sument tv-reclame waardeert als informatie en als afwisseling tus sen de gewone programma's. ONBENULLIG Tenslotte het oordeel van een consument, namelijk van mejuf frouw A. C. Fransen, directrice van het bureau van de Nederlandse Consumentenbond. „Volkomen on benullig" luidt haar karakteristiek van de tv-reclame' „er wordt he lemaal geen informatie in gegeven die de consument werkelijk wijze* maakt. Het kan best zyn dat die onbenulligheid uit reclame- oog punt effectief is, maar ik heb lie ver een intelligent verhaaltje dan die loze kreten". Doeltreffende in formatie is volgens haar: de keu zemogelijkheid werkelijk te vergro ten door de specifieke eigenschap pen van een produkt toe te lichten. „De meeste commercials zijn in fantiel. Het bewijs is wel, dat ik van al mijn kennissen hoor, dat vooral de kinderen graag naar de reclame kijken. Zelf gaan ze in die tijd vaak koffie zetten". Ht valt echter niet te ontken nen, dat de tv-reclame bij het grote publiek een zekere po pulariteit geniet. En al is de fan mail die de STER geregeld krijgt, vooral afkomstig van kinderen, er zyn ook volwassenen die brieven schrijven aan „de heren van de re clame". Een enkele keer heel boze brieven, als bij voorbeeld een gead verteerd produkt in de praktijk niet zo best is gevallen. FRITS KOFFUBE&K In Amerika zijn ze, zoals a bekend, wel wat verder a met reclame op de tv dan i hier. Daar worden bijvoor- i beeld verleidelijke tafe- a reeltjes als dit in scène i gezet om de kwaliteiten i van een koelkast te de- i monstreren. i voor dit jaar neerkomt op ruim ze ventien miljoen gulden). „Die con- pensatieregeling is nog steeds niet uitgewerkt. Laten ze dat eerst doen. Daar hebben we al twee jaar om gevraagd. Dan weten we tenmin ste, waar we aan toe zijn", aldus mr. Nouwen, die vertelt dat de NDP hierover al lange tijd een zijdig, hoofdzakelijk telefonisch en schriftelijk contact met de over heid heeft gehad, maar de laatste drie maanden over deze kwestie niets meer heeft vernomen. „En ook al weten wij het, dan zal het nog wel een jaar duren voor we geld zien". Maar wat volgens mr. Nou wen minstens zo belangrijk is: „Compensatie blijft compensatie. Die regeling zal niet eeuwig duren. De dagbladwereld zal zich geleide lijk moeten aanpassen, maar dan moet zij ook de kans krijgen voor geleidelijke aanpassing. De laatste tien jaar is de stijging van onze advertentie- inkomsten gemiddeld tien procent per jaar geweest, ter wijl niettemin de rentabiliteit de laatste vijf jaar is gedaald. Als die stijging nu te sterk wordt onder broken, zfe.1 bij sommige kranten de hele bedrijfsvoering worden ver stoord". Hij zoekt een vergelijking om dit toe te lichten, vindt dan: „Ook al zou ik een volledige prothe se krijgen, dan heb ik liever dat al leen mijn voet dan mijn hele been wordt afgezaagd". OPLOSSING? De heer Wierlee van de VEA meent, dat uitbreiding van de re clame-zendtijd ook de NTS uit haar financiële moeilijkheden zal helpen. De moeilijkheden zijn al niet gering, maar worden straks nog groter als er een begin wordt gemaakt met kleuren-televisie. Mr. Nouwen ziet echter nog een andere oplossing: verhoging van het kijkgeld van 36 tot 52 gulden „dat zou evenveel in het laatje brengen als uitbreiding van de re clame-zendtijd op het eerste net tot het wettelijke maximum." Die verhoging lijkt hem ook billijk. Sinds 1956 (toen wekelijks tien uur televisie tegen 53 uur nu) is het kijkgeld met twintig procent verhoogd: in dezelfde periode gin gen de abonnementsprijzen van de dagbladen met ruim 65 procent omhoog. (Zoals bekend is vorige week besloten het kijkgeld van 36 op 40 gulden per jaar te brengen). Dat zijn dus, in heel kort bestek, d« problemen van adverteerders, siat en uitvoering van een passender schoeisel in discussie gelast, maar voorlopig kunnen we het wel redden zonder". Adverteerders en reclamebureaus vinden voorts de voorschriften waaraan de commercials moeten voldoen, aan de behoorlijk stren ge kant. „Dat zijn ze ook", geeft de STER-directeur meteen toe. „We hebben indertijd veel regels overge nomen van Duitsland en Zwitser land, waar ze hun nut hebben be wezen. Maar men maakt hier de fout de voorschriften van de STER te vergelijken met de regels die bij andere media gelden. Dat zijn natuurlijk onvergelijkbare zaken. Een krant is een bedrijf. Dat zijn wij niet, al proberen we zo zake lijk mogelijk te opereren. Een krant is blij met nieuwe advertenties en geeft gewoon meer pagina's als er veel komen. Maar wij zitten tegen alle plafonds op". Want ondanks koppelverkoop en ondanks strenge voorschriften „maakt de adverteerder graag ge bruik van tv-reclame", aldus de heer Woerlee", en dan neemt-ie alle moeilijkheden op de koop toe". Dat is wel gebleken, toen de in schrijving voor 1967 werd geopend. Het gedrang was toen zo groot, dat meer dan tweederde van alle aanvragen sneuvelde. Wie het be- scheidenst was, kreeg verhoudings gewijs het meest. „De kleine ad verteerders kregen wat ze vroegen", vertelt dr. Vogelaar. „Maar er wa ren bedrijven die dertig of veer tig keer zoveel vroegen als ze maxi maal konden krijgen. Dat maxi mum (krap een half uur per jaar per merk, wat neerkomt op één spot in de week van dertig secon den) is vastgesteld om te voorko men dat één merk zo sterk gaat domineren dat de concurrentiever houdingen worden verstoord. „Ma joreren in het groot lukt bij ons niet". Van 15 Juli tot 1 september is de jacht weer open, nu voor heel 1968 Thans zijn er al aanwijzingen, dat ondanks de teruggang in de con junctuur het totaal der aanvragen dat van de vorige keer zal evena ren zo niet overtreffen. Dat adverteerders en advertentie bureaus sterk aandringen op meer reclame-zendtijd, „daar hebben óók wij alle begrip voor", al dus NDP-secretaris mr. J. J. Nouwen, die op zijn beurt om begrip vraagt voor het standpunt van de Neder landse Dagbladpers: geen uitbrei ding van de televisie-reclame voor 1 juli 1968, tenzy de conjunctuur zich intussen herstelt. Want by de dagbladen is de klap hard aange komen, dubbel zo hard omdat de forse start van de tv-reclame is samengevallen met een con junctuurdaling. De combinatie van beide factoren is er de oorzaak van, dat dé advertentie-omzetten in het eerste kwartaal van dit jaar nau welijks zijn gestegen en sinds april bij veel kranten zelfs met vijftien procent zijn gedaald. Dat een deel van het omzetver lies inderdaad door de tv-reclame is veroorzaakt is buiten kijf. Spre kende voorbeelden zijn Knorr en Verkade, die voor bepaalde produk ten hun budget voor dagbladrecla me 'decimeerden ten gunste van de reclame via de beeldbuis. Overi gens kan men straks met vrij gro te nauwkeurigheid uitrekenen, wat de reële schade is die men van de tv-reclame heeft ondervonden, door na te gaan wat de lystadver- teerders (zy die zowel van de dag bladen als de tv gebruik maken) in 1966 en '67 aan dagbladreclame hebben gespendeerd in vergelijking met die overige adverteerders. Het ligt voor de hand de personeelsad vertenties daarbij buiten beschou wing te laten. Maar waarom maken die dag bladen zich druk? (kan men zich afvragen). Ze worden mettertijd toch schadeloos gesteld uit het fonds waarin veertig pro cent van de netto inkomsten van de tv-reclame wordt gestort? (wat Woerlee ervaring krijgen sy Mr. M. A. Wi lie enkele wensen levisie-recleme is van enorme in vloed op de omzet" Elke maand in terviewt Makrotest elfhonderd Ne derlanders. van wie tachtig orocent wel en twintig procent geen tv-toe- stel heeft. Deze mensen wordt on der meer gevraagd welk merk wasmiddel b.v. men meestal koopt, de voorlaatste en laatste keer heeft gekocht en de eerstvolgende keer gaat kopen. Het verschil in het antwoorden- patroon tussen de groep met en die zonder tv-toestel levert een aardige indicatie op voor de invloed van de tv-reclame. Soms is die invloed zonder meer duidelijk. Croma bij voorbeeld, een merk braadvet, heeft „Commercieel zijn we niet teleur gesteld in de tv-reclame", zegt mr. Wille van de BVA met de voorzich tigheid de adverteerder eigen. By Makrotest, centrum voor mo tivation en marketing research, maakt men minder omslag: „Te- k. |ommigen zijn wat dat betreft ruim van opvatting. „Zo gauw mogelijk uitbreiding van de iS itijd tot het wettelijk maximum le 180 minuten per week" drin- de Bond van Adverteerders en at hereniging van Erkende Adver- n tiebureaus aan. (Thans bedraagt nog 95 minuten). Anderen zou- >r i de vetertjes liefst nog heel it k aangetrokken houden. De Ne- ;e jandse Dagbladpers bijvoorbeeld. >- Drige week is in deze zaak een tagrijke beslissing gevallen. De (heid heeft daarbij de kerk jig netjes in het midden ge- flen: op 1 januari 1968 uitbrei- 11 van de reclame-zendtyd, maar >r tot het maximum, doch met minuten. Voorts komt er per jrtober 1967 op het tweede net volledig nieuwsjoumaal en een tijduitbreiding van zes uur per 1 armee werd voldaan aan de i van de NTS, maar ook aan ockn de adverteerders. Mr. M. A. directeur van het inlichtin- .ukureau van de Bond van Adver- Iers zei onlangs nog: „De ad- ita erder op het tweede net voelt ien bekocht. De kijkdichtheid was imd op 20 procent. De afgelo- maanden is dat gemiddeld ïf'its zes proceent geweest". AANHANGSEL heer J. Woerlee, voorzitter van jv-commissie van de Verenigde jntiebureaus: „Het tweede r_ tot op heden een aanhangsel het eerste gebleken. Het begint mini-journaal, zodat ieder - nieuws wil zien I aanzet; kan nu dus verandering in ook zijn we gelukkig met |fèit, dat de uitzendingen van netten straks gelijktijdig be- Want de mens is een ge ler. Hij schakelt de zender houdt het daar de hele avond Wist u dat tot nu toe tien pro- van de mensen die II kunnen :elen dat nooit doen? Nu e nog afwachten of II ook concurrerend programma brengen". ens van de adverteer- vervulling. Op 1 ja- gaan de advertentietarieven het tweede net omlaag, waar in zich zal baseren op de kijk- ïeidsmetingen van dit jaar de .redelijke verwachtingen" aanzien van dat nieuwe pro- Ook de tarieven voor het 6,te net zullen worden aangepast, geval verhoogd, het ogenblik mogen de ad ds groep niet moppe- "vindt STER-directeur Voge- „Over het geheel genomen is jkdichtheid groter dan die het tarief is gebaseerd. Op 'eede net krijgen ze onder- r op het eerste meer- In totaal krijgen de adver- iets meer dan waarvoor zij gt van „enige ontevre- over de voorwaarden 'er wij reclame op de tele- mogen maken. De adverteer- ,t niet in een normale vrije tverhouding tot de STER. or een heel jaar aan- len en bij de toewyziging heeft Slechts de keus tussen alles ac- leren of alles afwijzen". Hy is name niet gelukkig met de kop erkoop die de STER toepast: wie het eerste net opteert, krijgt deel van de gevraagde zendtijd H toegewezen; wie in novem- 'wil adverteren kijrgt ook >laat- fen in september en oktober, fet loslaten van het systeem van pelverkoop is een van de pun- op het verlanglijstje van de ad- ^rders en hun natuurlijk ver pik, de advertentiebureaus. aar het is de STER niet ge geven voor sinterklaas te spelen. „Met het systeem koppelverkoop, dat trouwens ta Duitsland en Zwitserland zullen we het de eerste ja- g wel moeten doen, vree» ik", it aldus dr. Vogelaar. „Als we de be schikbare tijd zo rechtvaardig mo gelijk willen verdelen, kunnen we daar niet onderuit. De meeste ad verteerder willen liever op I. Ieder een wil graag rond acht uur zitten. Voor de maanden oktober en no vember krygen wy tienmaal zoveel aanvragen als we seconden hebben. Zouden we er zonder meer een sim pel deelsommet je van maken, dan zou iemand die voor die twee maanden tien plaatsingen had aan gevraagd, er één toegewezen kry gen. Dat is voor die adverteer der geld in het water gooien, want een commercial moet een aantal malen herhaald worden, wil hy ef fect hebben. Om nu iedereen zo veel mogelyk aan zyn trekken te laten komen, gaan we schuiven, waarby we altyd proberen aan eengesloten campagnes te ma ken. Iemand die voor oktober en november heeft geopteerd, laten we by voorbeeld alvast in augus tus, september beginnen. Dat doen we natuurlyk niet met typische winterprodukten zoals dekens en schaatsen. Het overboeken van het eerste op het tweede net gebeurt om dezelfde redenen. Dr. G. A. M. Vogelaar tegen alle plafonds op Ook op het andere punt moet dr. Vogelaar de adverteerders teleur stellen: een zogenaamd zwevend reclame-blok, ergens tussen kwart voor negen en half tien, stuit „niet zozeer op principiële als wel prak tische bezwaren in verband met de programma-indeling van de om roepen". GAPEN Een opmerking van de heer Woerlee: „Wy zyn er niet op ge brand om altyd by het nieuws te staan, wy willen meer mogelykhe- den dan nu. Als men blyft vasthou den aan dat idee van alleen- by-het-nieuws, krygen we straks een reclame-blokje achter het nieuws van half elf. Iedereen zit dan te gapen en wil naar bed en dan moet jy reclame gaan maken". De heer Vogelaar: „Een blokje na het laatste journaal? Over myn lyk! Dat zou een kykdichtheid heb ben van nog geen twee procent. Er zyn heus nog wel andere mogeiyk- heden voor uitbreiding. Tussen Pipo en het journaal in kan nog een blokje en ook vóór het laatste journaal op I. En als straks II eer der begint uit te zenden, heb je weer meer mogelykheden. Het kan natuurlyk best, dat over enkele ja- *en een zwevend blokje wordt in» advertentiebureaus en dagbladen met betrekking tot de tv-reclame. Problemen die toch wel in hoofd zaak achter de schermen spelen, of om in styl te blyven: achter de beeldbuis. Er voor zit de man of vrouw, voor wie de tv-reclame is bedoeld en wie het verder een zorg zal zyn, of de was van mevrouw Jansen op het eerste of het tweede net nog eens wordt gewassen, of de soep in augustus of november wordt opgediend, of hy Verkade nou op de tv of in de krant ziet. De kyker doet wat van hem wordt verwacht: hy kykt af en toe. ke kinderschoenen waarin de Nederlandse televisie- h i/ reclame nog staat, passen niet zo erg. Dat is nu wel de n j algemene ervaring na vijf maanden praktijk. Onze jnmerciële ether-kleuter huppelt er wat onevenwichtig in n (id, heeft om alvast één knelpunt te noemen nu eens d (luidend minder, dan weer meer bekijks dan vadertje STER i_ gedacht. Een nieuw paar schoenen zou dan ook alles- (ïalve een luxe zijn daarover is iedereen die met het kind e maken heeft het eens. De tegenstellingen bloeien op, zodra

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9