Israels kortste zijn langste en oorlog week J Israëliërs vechten bijbelse voorvaderen a's Tactiek van verrassing, snelheid en beweeglijkheid V erzadigingspunt thans bereikt Orbiter in lagere baan is Goldberg opmerkelijk rustig tijdens debat in de Veiligheidsraad Werkloosheid is een regionaal probleem ZATERDAG 10 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD kal Meer dan drieduizend jaar hebben de Joden op dezelfde wijze tegen hun vijanden gestreden. Men kan erover lezen in de Bijbel. Telkens en telkens weer pasten zij de tactiek toe van •nelle, verrassende aanvallen door itreng gedisciplineerde afdelingen strijders en van grote snelheid en beweeglijkheid. Op deze wijze dreef Gideon in 107 voor Christus een horde Midianieten in de Jordaan en zo dreven de guer rillastrijders van Judas de Macca- beeër in 1960 voor Christus 30.000 Sy- rlërs op de vlucht. De Israëliërs ,van nu passen nog dezelfde methoden toe als de Israëlieten uit de oude tijd. Het Joodse ondergrondse leger. Ha- ganah, was een moderne versie van de strijdkrachten van de Macca- beeër. De Haganalh streed tegen de Britten en Arabieren zoals hun voor vaderen tegen de Syriërs. Nog maar elf jaar geleden sloeg het Israëlische leger met zulk een snel heid toe. dat het Egypte in 100 urn- de nederlaag toebracht en thans zijn Joodse soldaten in slechts vier da- gen opgerukt van de Jordaan tot het Suezkanaal en van de Gaza-strook ijtot de Straat van Tiran, erm „Voor de heer en voor Gideon", 18 zo luidde de strijdkreet, toen de ben- ivey de van Gideon een leger op de vlucht 35-|joeg dat „talrijk was als sprinkha- !9xKnen" in de vlakte van Jezreël. 12xi Ook de Maccabeeën verlieten zich "„op plotselinge verbijsterende bewe- k, gingen om de nederlaag toe te bren- ^4 gen aan de legers van het machtige 38J Syrische imperium, dat de Israëliti- Jsche godsdienst had verboden, had bevolen aan de afgoden te offeren de tempel van Jeruzalem een altaar voor Zeus te plaatsen. Judas de Maccabeeër, een der vijf 0 zonen van de recalcitrante priester IMathias .organiseerde een guerrilla- I strijdmacht. H: Nederlanders uit Nigeria geëvacueerd Shell/BP gaat alle 550 gezinsleden m haar 325 employees in Nigerië uit voorzorg evacueren. Vanochtend tegen 7 uur is de eerste groep na een vermoeiende reis. die bijna 2 volle dagen heeft geduurd, in een charter vliegtuig op Schiphol aangekomen. waren 23 Nederlandse vrouwen met tezamen 45 baby's kleuters en kleine kinderen. De Oostnigerianen zijn dolblij, dat zij nu zelfstandig zijn", luidde het .er.commentaar. De toestand is er naar ïse verhouding heel rustig. Van onlusten derthebben we weinig of niets gemerkt. we hebben alleen wat optochten en !J demonstraties gezien". •na'i Het besluit tot de evacuatie is door i de Shell/BP Petroleum Development I!Company of Nigeria Ltd genomen op advies van de Nederlandse am- ilf* 'oassadeur en de Britse hoge commis- n saris in Lagos, nadat Oost-Nigeria zich eind mei van de zeven jaar oude Nigeriaanse federatie had afge scheiden en onafhankelijk verklaard onder de naam Republiek Biafra. Naar bekend was Oost-Nigeria dank zij de olierijkdom economisch het sterkste deel van het land. In Nigeria hebben de circa 150 Ne derlandse employé's tezamen onge veer 300 gezinsleden, van wie er thans dus 68 zijn geëvacueerd. De overige 230 zullen in de komende week in ons land terugkeren. Overvaller gearresteerd Bij zijn terugkeer in Nederland -p na een verblijf van twee weken in Parijs heeft de politie een 21- jarige jongeman uit Alkmaar aange houden die op vrijdag 26 mei in zijn woonplaats een overval heeft ge pleegd op de 64-jarige A. Winkel. Gebruikmakend van grotten in de bergen als schuilplaatsen en gewa pend met veroverde wapens, putten de Maccabeeën de veroveraars door bliksemsnelle aanvallen uit, herstel stelden de godsdienstvrijheid en her wonnen de politieke onafhankelijk heid van Israël. De moderne Joodse soldaten ont leenden aan de Bijbel niet alleen de gevechtsmethoden, maar maakten ook gebruik van de bijbelse gegevens om de routes voor aanval en verde diging uit te stippelen. Verscheidene militaire leiders van Israël zijn ook oudheidkundigen, die bekend zijn met de wegen en passen en ondergrondse tunnels, welke in de bijbel zijn beschreven en die zij soms hebben opgenomen in hun militaire plannen. In de strijd om Jeruzalem ten tijde van de stichting van het mo derne Israël vond een leider van de Haganah eens een geheime tunnel, die hem uit oude gegevens bekend was en daardoor was zijn groep in staat uit een val te ontkomen. Wat deze bekendheid met het ter rein en met kortere dan de gewone wegen alsmede de snelle, in de oude bijbelse tijden ontstane verrassings strategie betekent is duidelijk gewor den in de jongste strijd van Israël tegen de Arabieren. „Meldt NBBS in Leidendat vluchten uit Israël nonnaal doorgaan In de Goza-trook is de strijd I gestreden. Een Israëlische soldaat waakt over Egyptische krijgsge vangenen. RODE „TOP" CONTRA ISRAEL De leiders van de regeringen en partijen van de communistische lan den zijn gisteren in Moskou bijeen gekomen om zich te beraden over de toestand in het Midden-Oosten. Volgens Radio-Moskou hebben de landen, die aan de conferentie heb ben deelgenomen, zich volledig soli dair verklaard met ..de rechtvaardi ge strijd van de Aarabische volkeren waaraan zij alle hulp zullen geven die voor de verdediging van hun on- Jeruzalem. Zijn krabbelde: ..We zijn de hele nacht j afhankelijkheid nodig is", j geweer in de hand. „Holland trekt opgerukt. Meldt NBBS dat alle j De communistische landen, aldus Voor Israël was het de kortste oorlog en de langste week. 1 altijd een rechte lijn. ik wou dat wij die begon met luchtalarm en sirenes en eindigden met Israëli- 7X3 kond€n zijn" (Door reisredakteur mr. H. L. Leffelaar). soldaat. sche vlaggen, die op de trottoirs te koop werden aangeboden om 1 ik" stond de overwinning te vieren. „De tijd van de profeten is aangebro- l een paar honderd meter op Jordaans ken", zei een winkelier, „zij hebben het voorspeld. Er zijn won- grondgebied achter de Mandelbaum- deren gebeurd. Het is ongelofelijk". P°ort. terwW er een konvooi troepen Het was de week, waarin Israël na 2000 jaar het oude Jeru- zalem binnentrok en het Joodse volk bezit nam van zijn heilig- afzienbare rij vehikels een opst/-/»- dommen. Om te begrijpen wat dit voor Israël betekent, kan P»ng te verwerken kreeg, raakte k alleen een beeld dienen uit de honderden taferelen van de afge- jin ?esPrek met een soldaat in de lopen dagen. Het is het beeld van Israëlische soldaten, die t-en TaarT van enkTle^dagem 3 terwijl de gevechten nog aan de gang zijn bij de eeuwenoude gezicht was zwart van het vuil, zijn Klaagmuur in de bezette wijk hun gebeden zeiden. ogen vluchten vanuit Israël weer op nor- Radio-Moskou, eisen dat Israël zijn male voet zullen worden georgani- agressie direct beëindigt en al zijn seerd". Zijn naam was Rabon. troepen terugtrekt". Miisschien dienstzaken i het ook de enige voelden. Bij de troepen in opmars i minister van Gods- Jordanië, bij belegerde burgers rol speelde. Dr. fen kibboets, aan de Syrische grens Ongeveer 80 jongeren naar Israël Vervolg van pag. I Israël is bereid Arabische leiders te ontvangen De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Eban, heeft gisteren bij aankomst uit New York in Londen gezegd, dat de Israëlische regering bereid is de leider van welke .Arabi sche regering ook te ontvangen, pre sident Nasser van Egypte incluis. Is raël voert het devies: „Grootmoedig heid bij een zege". Volgens Eban is het plotseling terugtrekken van de VN-troepen on der omstandigheden die van vitaal belang waren voor Israël een erva ring die Israël niet kan vergeten. Eban heeft er verder de nadruk op gelegd, dat de eenheid van de stad Jeruzalem nu is hersteld en dat Is raël over de heilige plaatsen zal wa ken. De politieke commissie van de Raad van Europa heeft gisteren in een ontwerpresolutie de 18 lidstaten op geroepen mee te werken aan de ope ning van een rechtstreekse dialoog tussen Israël en de Arabische landen. De commissie stelde verder voor in het Midden-Oosten permanente vor men van samenwerking op te rich ten ter verbetering van de sociale en economische levensomstandigheden van de bevolking en oplossing van technische problemen, o.a. bij be vloeiing. Alle buitenlandse luchtvaartmaat schappijen hebben besloten hun vluchten op Israël te hervatten, al dus is in Tel Aviv vernomen. Deze vluchten, in het bijzonder de geregel de, zijn vier dagen onderbroken ge weest. Het eerste lijn vliegtuig van de KLM zal zondag om 12 uur van Schiphol vertrekken. De KLM onder houdt drie wekelijkse vluchten tussen Nederland en Israël. hand en begon opgewonden te pra- jongere Zerah Warhaftlg kondigde aan dat bij collega-journalisten „it Israël, bij ten He) blcek da, hjj Tanuit Israël lijn thans aatregelen getroffen en een groep van 20 standigheden is Israël Is vertrokken, totaal ongeveer tachtig Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft be kendgemaakt, dat de baan welke de satelliet Lunar Orbiter IV om de 1 maan beschrijft, door 't in werking stellen van de raketmotoren is gewjj- I zigd. De grootste en de kleinste af stand tot het maanoppervlak, die resp. 6.160 en 4.560 km bedroegen, zijn nu 2.600 en 76 km. De satelliet wat deze hulp be- beschrijft nu een zelfde baan als heilige plaatsen te beschermen, en dat erediensten gehouden zouden worden voor alle gezindten. Terwijl zjjn collega's in het kabinet nog hun handen vol hadden aan de oorlog, schreef hij brieven aan Joodse lei ders in het buitenland en vroeg hen pelgrimages te stimuleren naar de bevrijde heilige oorden. Het was ook een week waarin de wereld de adem inhield over het lot van dit land met zijn twee en een half miljoen inwoners, waarin de regeringen van Egypte, Jordanië en Syrië een politieke achtergrond voor zich zagen doemen, en Israël een vriend vond in zijn nood. Deze vriend was Holland. Keer op keer in de afgelopen da gen verscheen er een glimlach op de gezichten van de Israëliërs toen zij vroegen waar ik vandaan kwam. „Ah Holland" was dan meestal de reac- tie. Meer niet, maar het was ge noeg om de gevoelens te raden van mensen die zich in de steek gelaten Vliegers naar Sowjet-Unie werkte voor het Nederlandse Bureau personen door bemiddeling van ae \an Buitenlandse Studentenbetrek- Nederlandse Zionisten Bond naar kingen (NBBS) m Leiden, een j Israël gestuurd. organisatie die studentenreizen orga- niseert r meIden Z!ch no8 steeds veel Het konvooi knatn al weer in be- Personen aan voor uitzending naar weging toen hij op een stuk papier Israel. Gezien de op dit ogenbbk snel en voor Israel gunstig gewijzigde om- Vervol" van pao;. 1 De eerste slachtoffers van de beschieting van het Amerikaanse hulp-oorlogsschip US'S Liberty toerden gisteren per helikopter overgevlogen naar het Ameri kaanse vliegdekschip USS Ame ricaergens in het oostelijke ge deelte van de Middellandse Zee. Een zwaargewonde wordt op een brancard weggedragen. Bij dit in cident (de Liberty werd per abuis door Israëlische vlootstrijdkrach ten onder schot genomenvielen negen doden. Drie bestuursleden van de „Vere niging van Nederlandse verkeersvlie- gers" V.N.V.) gaan dit najaar voor 14 dagen naar de Sowjet-Unie. Het zijn de heren A. van Ommen, voor zitter van de V.N.V. M. L. van der Stroom en L. Blomberg, allen in dienst van de K.L.M. Het drietal gaat naar Rusland op uitnodiging van 'n orgaaiisatie, waar in allen zijn verenigd die in Rus land bij de luchtvaart betrokken zyn. Doel van het bezoek is een oriëntatie op de arbeidsvoorwaarden die in Rusland voor piloten gelden. I>it is gistermiddag meegedeeld door 't bestuur der „Vereniging van Ne derlandse verkeersvliegers". Men zei ook dat de K.L.M. de komende win ter het vliegerskorps weer gaat uit breiden. Na de moeilijkheden, waar in de K.L.M. enkele jaren geleden kwam te verkeren, is verklaard dat dit pas in 1969 zou gebeuren. In eer ste instantie zal de K.L.M. contact opnemen met 40 tot 50 vliegers die enkele jaren geleden de K.L.M. heb ben verlaten. Sjaloomgr treft een soort verzadigingspunt be reikt, aldus de bond. Men raadt daarom een ieder aan. die zioh bij het bureau in de Johannes Vermeer- straat in Amsterdam wil melden, zioh eerst met het bureau telefonisch in verbinding te stellen. Dit om te leurstelling te voorkomen. Op verzoek van de Verenigde Staten heeft de Nederlandse regering op zioh genomen de Amerikaanse diplomatieke belangen in Soedan door de Nederlandse ambassade in Khartoem te laten behartigen. De diplomatieke betrekkingen tus sen de V.S. en Soedan werden on langs verbroken. De regering van Soedan heeft met deze belangenbe hartiging door Nederland ingestemd. straks de vijfde Orbiter moet gaan volgen. Volgens de Nasa heeft het apparaat zijn eerste taak 99 pro cent van de maan te fotograferen vorige week voltooid. De Amerikaanse ambassadeur. Goldberg, was gisteren opmerkelijk rustig en hij greep maar zes keer in het debat in, tegen zijn Russische tegenspeler maar liefst twintig maal. Maar de laatste keer. dat Goldberg van zich liet horen was het bepaald interessant. Hij verklaarde namelijk met veel nadruk namens zijn hoogste chef te spreken en zei toen dat Washington vasthoudt aan 't stand punt dat president Johnson op 23 mei jl. over de situatie in het Mid den-Oosten formuleerde. En dat Bij deze overval onder bedreiging a an een stiletto zou de jongeman i •i volgens zijn verklaringen een bedrag van 1.400 gulden hebben buitgemaakt maar de familie Winkel mist echter een bedrag van 3.200 gulden. De jon geman wordt er bovendien van ver dacht 1300 gulden te hebben gesto- VVD introduceert („kiezer-gekozene" standpunt houdt in dat Amerika zich nog gebonden voelt aan de oude, uit 1950 daterende verplichting de on afhankelijkheid en territoriale inte griteit van alle, lees: alle staten in het Midden-Oosten, overeind te houden En dat de Verenigde Staten elke vorm van agressie, openlijk of verborgen, verwerpt. Elke goede verstaander beluisterde Mr. W. J. Geertsema. tweed ka merlid voor de VVD heeft gister avond de deze week door zijn party ingestelde commissie „Kiezer-gekoze ne" voor het eerst in het openbaar geintroduceerd. Hij deed dat op de zomerconferentie van de „Jongeren- organisatie Vrijheid en Democratie" 1 i die gedurende drie dagen in een aJ conferentie-oord in Dalfsen wordt ge houden. De commissie, die bestaat uit des kundigen op het gebied van het kies stelsel. journalisten, vertegenwoordi gers van provincies en J.O.VD.-ers stelt onder meer ten doel het partij blad te verbeteren en de wenselijk heid van een wijziging van het kies stelsel te bestuderen. Er zijn drie werkgroepen ingesteld, die zich zul len bezighouden met staatsburgelijke vorming, de communicatie kiezer-ge kozene en het kiesstelsel. hierin een waarschuwing adres van Israël zich te matigen niet te rekenen op Amerikaanse steun bij gebiedsaanspraken, die op recente veroveringen gebaseerd zijn. In Washington is dan ook te horen I dat president Johnson niet van plan Israël te helpen bij het vergroten van zijn gebied, al lijkt hy een paar grenscorrecties, die Israëls vorm wat .stroomlijnen, niet onredelijk te vin- j den. In principle gelooft men in Wash- ington echter dat Israël niet al te boog van de toren moet blazen om krijgen, wat hier gezien wordt als de basis van een redelijke vredesre geling: erkenning van Israëls bestaan via vredesverdragen met buurstaten (vooral Jordanië en de Libanon ziet I rnen als mogellijk verzoeningsgezinde buren); garanties voor vrije door vaart van Israëlische schepen door net Suezkanaal en de Golf van Aka- ba en internationalisering van Jeru- t.alem met vrije toegang voor Israë lische en Jordaanse burgers, waarin de resoluties van de Verenigde Na- ties van twintig jaar geleden al voorzagen. Bovendien gelooft Washington dat i de situatie in het Midden-Oosten alleen definitief gestabiliseerd kan worden als met de Russen een over- eenkomst zou worden getroffen over het beperken van wapenverkopen aan de staten van het gebied en als S^ultinationale ontwikkelingsprojec- ien van de grond zouden komen. Voor Egypte's president Nasser ziet de Amerikaanse regering geen rol in deze toekomstplannen. En men hoopt hier dan ook, al wordt het niet offi cieel gezegd, dat de in Amerika zo onpopulaire Egyptische president in derdaad van het politieke toneel zal verdwijnen. De Sjaloomgroep in Nederland heeft in een communiqué gepleit voor een radicale vrede in het Midden- Oosten, een ..sjaloom salem", die al leen kan bestaan als zij allen, Ara bieren en Israëliërs omvat. Deze vrede wordt al twintig jaar onmo gelijk gemaakt door een conflict dat door wapenleveranties is aangewak kerd en door drie Arabische neder lagen slechts is vergroot. Dit conflict wordt thans nodeloos belast door een kritiekloze eenzijdigheid en een sim plificatie van de problemen die we Nederland aantreffen. Wij delen Meisje in ziekenhuis hersenschudding Een 17-jarig meisje uit Katwijk is op de voetgangersoversteekplaats op de Zeeweg bij het Waterloopje door een personenauto aangereden. De be stuurder van een personenauto gaf het meisje gelegenheid om over te steken. De bestuurder van een an dere wagen merkte haar niet op. Een botsing kon niet worden verme den. Heit slachtoffer is met een her senschudding en schaafwonden over gebracht naar het St. Elisabeth-zie- kenhuis in Leiden. het de bezorgdheid om het geluk gedemonstreerdmaar zijn ernstig verontrust dat- deze solidariteit tot een ongenuanceerde goedkeuring van Israëls politiek aanleiding geeft. Wij missen pijnlijk een besef van de schuld, die wij op ons geladen heb ben door onze jarenlange steun aan een ontwikkelde welvarende Westerse natie, opgedrongen aan een laag ont wikkelde arme Arabische wereld. Al- het I dus een gedeelte van het commu- Joodse volk die thans overal wordt niqué van de Sjaloomgroep. Nota over werkgelegenheid De huidige ontwikkeling van de werkloosheid moet voorna melijk als een regionaal probleem worden gezien. „Pas bij een werkelijke inzinking in de conjunctuur, die voorshands niet waarschijnlijk lijkt, zullen ook de westelijke provincies en het midden des lands een terugslag ondervinden". Aldus een nota over de werkgelegenheid die de regering aan de Kamer heeft gezonden. De nota geeft een uitvoerige ana lyse van de ontwikkeling van de werk loosheid. de maatregelen die de af gelopen maanden zijn genomen en cijfermateriaal over de beroepsgroe pen en gebieden die het zwaarst door werkloosheid zijn getroffen. De afkoeling van de conjunctuur werd in de helft van het afgelopen jaar merkbaar. De geregistreerde ar beidsreserve steeg van 37.400 in mei 1966 tot 97.000 in mei van dit jaar. doch voor de kentering, in maart vorig jaar, had de werkloosheid in Nederland, met 0,9 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbe volking, „een historisch minimum" bereikt, aldus de nota. De grootste stijging van het aan tal werklozen deed zich voor onder de bouwvakarbeiders het werklo- zental steeg In een jaar tot het zeven voudige. van 2.400 eind mei 1966 tot 17.100 een jaar later Ook onder de metaalbewerkers Is een betrekke lijk grote stijging waargenomen. De grote toeneming van de jeugdwerk loosheid is verontrustend, doch tot nu toe blijkt deze werkloosheid over het algemeen van korte duur te zijn. Vorige maand hadden 74.000 buiten landers. of twee procent van de be roepsbevolking. 'n arbeidsvergunning. „Deze mensen verrichten groten deels ongeschoolde arbeid, waarvoor Nederlandse arbeidskrachten niet of moeilijk te vinden zijn", aldus do nota. Eind mei waren 1.500 buiten landse arbeidskrachten als werkloos geregistreerd, ca. twee procent van de totale geregistreerde arbeidsro*

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7