Restauratie Hooglandse Kerk in Leiden vordert Prof. dr. J. Voorhoeve aanvaardt leerstoel 3t ours Koor in september 1968 gereed E^Per jaar plm 20.000 •i; schade aan I straatverlichting jln 2 maanden 600 lampen vernield Mr. dr. Geelkerken wint pleitwedstrijden Hl ^<aaaSfr BRILLANTEN SIERADEN Afrikaanse taalkunde tui BATERDAG 10 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD iivuui AH Bcpiciiiuci x 7uu gcreeu Concert in de Lutherse kerk In de Lutherse kerk heeft de be kwame Leid.se organiste Annie Blan- kenstein-Offenbaoh gisteravond voor een geïnteresseerd gehoor, een orgel concert gegeven, zulks in samenwer king met de Kindercantorij oi.v. de heer H. J. Walvaart. Over dit har monisch samengestelde programma is in ons blad van dinsdag j.l. reeds uitvoerig gerapporteerd naar aanlei ding van hetzelfde ooncert, dat in de Ned. Herv. Kerk in Voorschoten werd gegeven. Wederom heeft Annie Blankensteln veel te genieten gege ven met haar begripvol en door wrochte spel, dat geen twijfel liet aan haar uitnemende kwaliteiten. De medewerking van de Kindercantorij stemde onder deskundige leiding eveneens tot grote verheugenis. Een concert dat uitmuntte door een voornaam niveau. Na het gereedkomen van de restauratie van de vijf kerkhuis- jes, waarvan hier een tekening, krijgt de Moriaansteeg een geheel nieuw „gezicht". sj Kerkhuisjes jg worden tl ontvangst centrum 251- Bet Ingrijpende restauratieplan van de Hooglandse Kerk in Leiden is ,e£ „geruisloos" zijn tweede fase inge gaan. Onder supervisie van de 1 Lelderdorpse architect, de heer P. ▼an der Sterre, werkt het perso- my neel van het Delftse Aannemings- lD 1 bedrijf Huurman hard aan het herstel van het koor en aan de in- wendige afbraak van de uit de 1J zeventiende eeuw daterende kerk huisjes langs de Moriaansteeg, iem waarvan vrijwel slechts de gevels, >eel( doch dan grondig gerestaureerd, lUJ1 bUiVen Staan- Met deze huisjes het zijn er vijf cenl hebben kerkvoogden der Leidse 9 pi hervormde gemeente heel wat l" voor. Achter de nu nog haveloze gevels komt, gelijkvloers gelegen, ceru een ontvangstcentrum, met een u*1 daarop corresponderend keuken complex (koude en warme keuken) toilet- en garderoberuimten en spreekkamer. Vanuit het koor, dat in de toekomst ook zal worden EN8| aangewend voor het inzegenen van huwelijken, kan men straks dit centrum bereiken. Bovendien komt er een ingang aan de zijde van de Hooglandse Kerkgracht. De gedachte heeft hierbij voorgeze ten het complex ook in te schake- len voor niet kerkelijke plechtig- p heden. Het centrum is berekend ei op circa 125 zitplaatsen. Bij ont- ïhel. vangsten kunnen de stoelen uiter aard worden verwijderd. De meu- bilerlng zal worden afgestemd op 1 het karakter van de omgeving; centrale verwarming zal worden ua. aangebracht. Dp de bovenverdieping komt een vergaderruimte annex koffiekamer, mis Voorts is op deze verdieping ruim- mei te vrij gehouden voor toiletten en akt< de inrichting van een kantoor. Eodra de restauratie van het koor gereed is men rekent op sep- tember 1968 zullen de kerk diensten, die thans in het „schip" van de kerk worden gehouden, in j deze ruimte plaatsvinden. Voor de ondersteuning van de gemeente- ;ize zang zal men zich dan bedienen 4" van het pijporgel uit het voorma- U? Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Zoals bekend heeft dit orgel ook tijdelijk dienst ge- TJ', daan in de Marekerk. 208 Tegelijk met het koor denkt men te|j ook met de restauratie van de kerkhuisjes gereed te komen. ^^Inmiddels is dan al weer begonnen met de restaurat ie van het noord- dwarsschip, waarop aansluit de to- i tale afronding van deze ingrijpen- de restauratie: het schip der kerk. Momenteel staat deze kerk thans reeds elf jaar in de stijgers. Ver moedelijk komen daar nog negen jaar bij, zodat de totale restaura tie, waarvoor het rijk, provincie en de burgerlijke en kerkelijke gemeen ten in de kosten bijdragen, twintig jaar in beslag neemt. De Hoog landse Kerk is dan, na Pieters- en Marekerk, de derde in de rij van historische monumenten, welke keurig zijn gerestaureerd en voor het nageslacht bewaard. De uit de zeventiende eeuw daterende kerkhuisjes aan de Mo riaansteeg, die grondig gerestau reerd zullen worden. (Foto LD/Holvaet) ^Baldadigheid kost Leiden veel geld H Twee keer per maand wordt door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, zowel 's avonds als overdag, de avond- Sin nachtverlichting gecontroleerd. Sinds medio januari j.l. is 1 ufle openbare verlichting in de gehele stad ongeveer acht keer nagegaan. Dit antwoorden B. en W. van Leiden op vragen, die de heren M. van Aken en J. van Baaren (P.v.d.A.) het College ""«telden inzake de openbare straatverlichting, de straatnaambor d-den en de huisnummering. ntf OW» te". Tijdens deze controle-onderzoeken worden defecte lampen vervangen uuf°°r nieuwe. Indien blijkt, dat de doorlichting niet werkt als gevolg van Itoring of door vernieling, worden de feparatles steeds de volgende dag uit- uufevoerd. tvid In nagenoeg iedere stadswijk wor- lllnÖen als gevolg van baldadigheid re gelmatig lampen vernield. Meestal betreft het incidentele gevallen; er rijn evenwel straten en stadsdelen, "clj*aar zich op grote schaal vernielin- .arï apl gen voordoen, welke ook regelmatig terugkeren. Het komt herhaaldelijk voor, dat na korte tijd soms na één dag nieuw aangebrachte lam pen opnieuw kapot zijn gegooid. Het is vrijwel onmogelijk in deze gebie den, bijvoorbeeld Noord, de Kooi, het Morskwartier, het Houtkwartier, de Oosterkerkstraat e.o., het park Roombufg e.o. en de Haarlemmerweg benoorden het viaduct, de verlichting ongestoord in bedrijf te houden. In sommige straten worden derhalve één of meer keren per maand nieuwe lampen ingezet. Ook arma turen moeten het dikwijls ontgelden. In januari en februari j.l. werden ongeveer 600 lampen vernield, het geen per jaar neerkomt op plm. 3600 stuks. Het herstel van deze schade kost de gemeente circa f 20.000 per jaar. i Door de politie, speciaal de z.g. I „baldadigheidspatrouille", wordt tij dens de surveillance regelmatig toe zicht uitgeoefend ter bestrijding van deze baldadigheid. In vele gevallen is het echter onmogelijk de daders op te sporen, terwijl het onderzoek voorts dikwijls wordt bemoeilijkt, om dat de burgerij zich afzijdig houdt. Klachten zijn voorgekomen, dat men bij terechtwijzing van de meestal minderjarige vernielers op brutale wijze door de daders of door hun ouders werd bejegend. Het aanbrengen van een voldoen de bescherming van de lampen is vrijwel onmogelijk. Ook in de nieu we wijken, waar de lichtmasten van een degelijke armatuur zyn voorzien, komen regelmatig vernielingen voor. Het aanbrengen van een me talen korf biedt evenmin afdoende uitkomst. De op deze wijze bescherm de verlichting in de viaducten, o.a. die aan de Haarlemmerweg en de Maredijk, blijkt ook veelvuldig ver nield te worden. Een plan tot o.m. het verbeteren van de verlichting van de Vogelen wijk verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Twee miljoen Algehele vervanging van de ver ouderde stadsverlichting, welke nog 3100 lantaarns omvat, door lichtmas ten van 6V6 of 8 m lichtpunthoogte, voorzien van gesloten armaturen, zou een vermindering van de vernie lingen met zich brengen, doch plm. f 2.000.000 kosten. Zij zal derhalve slechts in fasen kunnen worden uit gevoerd. De extra-kosten, welke zijn ge moeid met het de gehele nacht op volle sterkte laten branden van de openbare straatverlichting, bedragen rond f 60.000 per jaar. Voor het handhaven van de nachtverlichting geldt geen ander dan het financiële argument. B. en W. overwegen het tijdstip van overschakeling van avond- op nachtverlichting te bepalen op 0.30 uur. De daaruit voortvloeiende meer dere kosten worden geraamd op f 8.500 per jaar. Straatnamen De plaatsen van straatnaamborden en die van masten van de openbare straatverlichting worden in beginsel onafhankelijk van elkaar vastgesteld, omdat de specifieke eisen voor elk verschillend zijn. Niettemin zullen B. en W. doen nagaan of en ln hoeverre het plaatsen van straatlantaarns en het aanbrengen van straatnaambor den meer op elkaar kunnen worden afgestemd. Voorzover de straatnaamborden geheel volgens de genormaliseerde standaardvoorschriften zijn ingericht, voldoen zij aan de eisen van een goede aanduiding. Voorzover dit nog niet het geval Is, zijn B. en W. bereid verbetering, waar mogelijk, te bevor deren. Slechts dan, wanneer de eisen voor de plaats van een lichtmast stroken met die voor een straatnaambord, ls bevestiging van het bord aan die mast doelmatig. Terzake van het aangeven van de huisnummering op straatnaambor den bestaan eveneens genormaliseer de standaardvoorschriften. B. en W. onderzoeken thans in hoeverre het met name uit verkeersoogpunt ge wenst is om binnen het raam van bedoelde normvoorschriften aan een dergelijke Informatie uitbreiding te geven. Zondag collecte in Leidse kerken In alle Leidse hervormde en gere formeerde kerken zal morgen een collecte voor de oorlogsslachtoffers in het Midden Oosten worden gehou den. In verband met deze collecte wordt de schaalcollecte in de her vormde kerken ten bate van het bij belonderricht op de openbare scholen naar een later tijdstip verschoven. ADVERTENTIE Dagje uit met club of de zaak Als U zo'n fijn plan in het vooruit zicht hebt, spitst El tours de oren. <U weet wel dat „kleine" reisbureau met die grote service). Want die zijn óók specialist in het verzorgen van ge- zelschapstochten. Hebben ze goed ge leerd in de harde praktijk van het zélf dagtochten verzorgen. Daardoor wordt U voor hetzelfde geld (of min der) extra verwend en rijdt U in een Super-de-luxe touringcar. U wordt met de bijna spreekwoordelijke El- tours-service omringd. U hoeft zelf niets meer te doen. O ja, natuurlijk wel even een afspraak maken, maar dat is dan écht alles. kiosk hoek Stationsweg/Morssingel, Lelden. Telef. 01718—2690. De Leidse advocaat, mr. dr. N. G. Geelkerken heeft de pleit- wedstrijden, die jaarlijks georganiseerd worden door de Jonge Balie bij de Hoge Raad der Nederlanden gewonnen. Dat is gistermiddag meegedeeld het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag, tijdens de plechtige slui ting van het rechterlijk jaar. Vele vertegenwoordigers waren aanwezig van balies in Frankrijk, Engeland, België en Luxemburg en voorts le den van de staande en zittende ma gistratuur. De minister van Justitie liet zioh vertegenwoordigen door mr. J. V. Nolet. De voorzitter van de Jonge Balie, mr. H. Utermark, heette allen wel kom. Sprekend over het aanzien van het beroep advocaat moest hij con stateren, dat dit vroeger veel hoger in aanzien stond dan nu het geval is. Zij die vroeger toetraden tot de Balie werden verheven in de adel stand, tegenwoordig is er een bepa ling dat zij niet uit de adelstand behoeven, vertelde mr. Utermark schertsend. In de Amerikaanse staat Florida worden tegenwoordig van hen, die toelating tot de balie vragen, zelfs vingerafdrukken genomen, het aan zien van de balie is niet hoog meer. ,.Er is slechts één lichtpunt", aldus mr. Utermark. „Het onvoorwaardelijk vertrouwen dat de cliënt ln de balie van advocaten, bekend wie de pleit- wedstrijden hebben gewonnen. De Jaarlijkse wisselprijs ging. zoals ge zegd, naar mr. dr. Geelkerken. Mr. B. Schultz, mr. E. M. Enschede en mr. H. J. Brandsma (de winnaar van vorig jaar) kregen eervolle ver meldingen. Twee leden van de Jonge Balie, mr. S. V. Langeveld en mr. J. Y. Groene- veld hielden deze middag een rede over rechtskundige onderwerpen. Na afloop recipieerde de Jonge Balie in Leiden. Verkeerslichten Warmonderbrug In verband met de aanleg van een verkeerslichteninstallatie op het kruis punt Warmonderbrug-Rünsburger- singel-Maresingel hebben B. en W. van Leiden een aantal verkeersmaat regelen getroffen voor straten in die omgeving. Een stopverbod is vastgesteld voor: 1. de Rijnsburgersingel tussen Schut tersveld en Haarlemmerweg aan de zijde van de bebouwing; 2. de Maresingel tussen Haarlemmer weg en Pasteurstraat, aan de zijde van de bebouwing; 3. de Maredijk tussen Rijnsburger singel en Aloëlaan aan beide zijden van de weg; 4. de Haarlemmerweg tot een afstand van 85 m. van het kruispunt. Verder zijn de kruispunten Korte Mare - Vestwal en Korte Mare - 3e Binnenvestgracht als voorrangskrui singen aangewezen (voorrang voor verkeer op Korte Mare). Tenslotte zullen voetgangersover steekplaatsen worden aangebracht op de Warmonderbrug en op de Rijns burgersingel. De voor deze maatre gelen benodigde borden en aandui dingen zijn inmiddels reeds aange bracht. Mr. Dr. N. G. GEELKERKEN ADVERTENTIE Moderne diamantcollectie- Ringen met brillant reeds vanaf f 75, Ook verlovingsringen JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Met een rede ln het Groot Audito rium over de Afrikaanse linguïstiek aanvaardde prof. dr. J. Voorhoeve gistermiddag het ambt van buiten gewoon Lelds hoogleraar in de Afri kaanse taalkunde, in het bijzonder de talen van West-Afrika, aan de Leidse Universiteit. Er bestaat, zei prof. Voorhoeve, een sterke linguistische traditie die Iedere taal ziet als een eigen univer sum, waarbinnen specifiek voor de taal geldende regels werkzaam zijn. Het gevolg is dan ook, dat men steeds dieper probeert door te drin gen in dat ene universum, en het volle accent bij de studie komt te liggen op taalbeheersing en filologie. De algemene linguistlek wordt een hulpwetenschap. Bij nader onderzoek blijkt, dat ta len ook beschouwd kunnen worden als variaties op een algemeen the ma. Achter alle menselijke taal ont dekt men een algemeen patroon. Dit werd geïllustreerd door een vergelij king van de toonsystemen van drie zeer verschillende Westafrikaanse ta len: Bamileke, Hausa en Igbo, talen die slebhts 2 toondistincties (laag en hoog) gebruiken en het verschijnsel van een niveauverlaging van de ho ge tonen in het verloop van de zin gemeen hebben. Dit type van zgn. terrastoontalen is pas sinds 1959 be kend geworden, hoewel het in Afrika veel voor komt. Nagegaan werd wel ke specifieke regels dit type toonta len heeft toe te voegen aan een uni versele toongrammatica. Op grond van deze ervaring werd ook aandacht besteed aan het onder scheid tussen toon- en klemtoontalen. Ervaringen met het Westafrikaanse Mandinka, enkele Oostafrik aan se bantoetalen en het Saramakaans (een creolentaal in Suriname) leiden tot de veronderstelling, dat er geen ab- luut onderscheid bestaat tussen tooxv- - en klemtoontalen, maar dat ook klemtoontalen door de universele toongrammatica kunnen worden voortgebracht. Er dient dan echter een regel toegevoegd te worden, die bepaalt welke taaleenheid (woord groep, woord of lettergreep) de toon- distinctie draagt. Indien de Afrikaan se linguïstiek op deze wijze wordt beoefend, blijkt dat zij waardevolle nieuwe gegevens heeft aan te bieden aan de algemene linguïstiek en een beter inzicht geeft ln het verschijnsel van de menselijke taal. Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd beslo ten, recipieerde prof. Voorhoeve in de ontvangstzaal van de Academie. Prof. Voorhoeve wordt tij dens de receptie na de oratie ge lukgewenst door prof. dr. A. G. H. Bachrach. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3