taaLgeBRuiken en -geileken ruiswoordraadsel De man die het veertig jaar geleden al zag om er ACHT-er Hypercorrectie DAG 10 JUNI 1967 Zorry, u kan mij wel niet, maar ik heeft gezien dat u uw lepel neerlag en nou yvraag ik me af of er zuiker in uw zoep lit." Een niet alledaags zinnetje. Wie het mocht 1 ernemen, kan er vrijwel zeker van zijn dat de jpreker of spreekster afkomstig is uit een niet Overbeschaafd Hollands grot est ads-milieu, maar op lat ogenblik, in wat „beter" gezelschap, poogt %jstand te nemen van een paar huiselijke spreek- %algewoonten, zoals het stemloos maken van itemhebbende sisklanken („De see is sout.''), het ftebruik van „hij heb" voor „hij heeft", van mennen'' voor „kunnen' en van „leggen" voor wiggen". t andaar dat deze taalgebruik(st)er, van de weeromstuit naar het andere uiterste over slaand, elke stemloze S stemhebbend naakt („zorry", „zuiker", zoep' ,de vorm „heeft" ok gebruikt waar „heb" op z'n plaats zou zijn en )Iïe vormen van kennenen „leggen" ten onrechte door „kunnen" en „liggen" vervangt. We noemen dat „hypercorrectie" en het is opvallend dat hypercorrecte vormen vaak een indicatie zijn van een gapende kloof tussen „leer" en „leven" inzake taalgebruik. De vaker opzien barende dr. P. C. Paardekooper (van „wetenschappelijke spelling" en „Vlaamse kwestie") pleitte indertijd in „De Nieuwe Taalgids" voor het breken met de schoolsetweedeling in een „als" voor de stellende en een „dan" voor de vergrotende trap, en verdedigde met tal van taal historische en praktische argumenten het gebruik van „als" in beide gevallen (dus ook: groter als" enz.). Op die argumenten ga ik hier niet in; er pleit echter veel voor Paardekoopers theorie, dat bij de totstandkoming van deze „schoolse", deze „papieren" tweedeling een invloed heeft gewerkt zoal geen germanistische dan toch een latinis- tische die aan het levende Nederlands vreemd is gebleven. Hoe vreemd, blijkt als men menig beschaafd Nederlanderondanks krampachtige concentratie op het schoolsedan in de over treffende trap, zich telkens weer hoort „ver spreken" of zelfs vervallen tot de hypercorrectie „even groot dan", „net zo mooi dan". De hyper correctie verraadt ook hier onmiddellijk dat de spreker zijn natuurlijk taalgevoel geweld moet aandoen. TT"! en hypercorrectie die hand over hand toe- neemt, is het weglaten van „om" als in- leiding tot een doel-aanduidende bijzin. Lange tijd was de enige zonde die met „om" bedreven werd, het gebruik ervan, daar waar van geen do el-aanduiding sprake was: „De organi satoren besloten om de feestelijkheden een dag uit te stellen.", „Ons doel is om ook buitenstaanders te bereiken." (De gedeelten na „om''' fungeren hier respectievelijk als object en predicaat het z.g. lijdend voorwerp en het z.g. naamwoordelijk gezeg de bij de eerste delen van de constructies; ze zijn daarbij geen bepalingen van doel, zulks in tegenstelling tot een geval als: „Men stelde het feest uit om ieder gelegenheid te geven eraan deel te nemen."). Plotseling ziet men nu allerwege en vooral in journalistieke taal de hypercorrectie opbloeien-' als in paniek distantiëren tal van auteurs zich van de vaak gesignaleerde fout en vervallen uit louter consternatie in het andere uiterste: „Dit verdrag heeft men gesloten, te komen tot een ver zoening van de tegenstellingen.", „Wij stellen alles in het werk, een andere oplossing te vinden." Een fout, even hinderlijk als zijn tegendeel! JAPIN iigen onder het motto Hl irdraadsel" dienen voor a.s. te 9 uur vm. in het be- van de redactie. Witte- n Leiden. Onder de goede ieu^n stellen wij een eerste f5.-- en twee prijzen van chikbaar waarnaar alleen kunnen mededingen. ooi" )SSING VAN GE OPGAVE prijs van f 5,- werd toe- de heer L. Kuit, Rem- 92 in Voorschoten, de ten van f 2.50 aan de heer Kneppelhoutstraat 45 in i acht afwijkingen in de belde bovenstaande tekeningen juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. Kom er ACHT-er 1. hengsel van emmer 2. draad is langer 3. vrouw heeft horloge 4. pet van man links 5. schoenveter van man rechts 6. raam uit huisje op schilderij 7. scharnier in deur 8. lade in kast vlegel snelle wat de acteur te zeggen heeft voorzetsel kleur herexamen boom gemeente op de Veluwe dashond bloedverwant meisjesnaam niet weinige buigt iemand die idealen nastreeft naar beneden vetarm houtrolletje vrouw van Jacob rustend tijdelijk gebruik op ons lijkende dieren soortelijk gewicht .Ned. Protestantenbond half ten leggenbeschuldigen uit Ierland afkomstig maaltijd noviet foedraal deel van het lichaam haakje met puntige uiteinden hemellichaam meisjesnaam opening in het ijs lokspijs kneedbak titel Engels bier voorzetsel de handeling van het dringen dagblad kleine aardappeltjes deel van de rug persoonlijk voornaamwoord troef negen een lood-oxyde godsspraak bloedverwant titel van een prins paradijs i. eten en drinken zijaanzicht zie 16 horizontaal boom vulkanisch produkt waarvan geen tweede is natte aangeslibde grond lidwoord lucht in de longen rivier in noord-Spanje onstoffelijk deel van de mens langzame, vadzige god van de liefde hoogste punt veel meer dan een nauwelijks muziekteken in de psalmen naaldboom Australische struisvogel verbinding van twee stukken goed stukken een of ander ding weekdier Sociaal Economische Raad van nut zijnde insect in een hooiberg moeilijk te vin den oorzaak maand voegwoord voortbrengsel van brandende stoffen vragend voornaamwoord Engels bier sta stil jongens- en meisjesnaam voegwoord vanaf Eibert de Herder met een van zijn schilderijen. REGEN EN ZON IN NEDERLAND f Den Helder 0 Gem aantel '.ren zöt per dag (indien zom-.ig) 1 I Gem aantel dagen per maand met regen CD Gem. temperatuur in *C Gem. aantel uren zon per dag I Gem. aantel dagm per maand met regen CD Gem temperatuur m *C (Alles berekend over het totaal van mei-sept) Q Gem, aantel uren zon per dag D Gem. aantal dagen per maand met regen GD G*"1- temperatuur in *C (Alles berekend over het totaal van mei-sept) REGEN EN ZON IN ZWITSERLAND Harderwijk, een historisch stadje aan de voormalige Zuider zee. Maar ook: stadje van de familie De Herder, waar de zoons van de legendarische Eibert de Herder bijna alle toeristische troeven in handen hebben. Waar achter strandbad, speeltuin, dolfinarium, rondvaarten en het grootste horecabedrijf de naam De Herder staat. Vader Eibert bij genaamd „de vaargeul'' was niet alleen een felle vechter tegen de afsluiting van de Zuiderzee, hij was ook de onver zettelijke en dynamische figuur, die al in 1924 inzag, dat de toekomst van het stervende stadje in het toerisme lag. O Gem aantel uren zon per dag ii Gem aantel dagen per maand mei regen CD Gem lemperaluur in *C (Alles^erekend^over^Te^hoteaUapgr|f^gpl)^ Iedereen verklaarde hem toen voor gek, maar Eibert de Herder heeft het by het rechte eind gehad: vorig jaar bezochten tweemiljoen toeristen Harderwijk. Hij heeft het werk dat hij begon, niet meer kun nen afmaken. HU stierf in 1950, maar zyn zoons hebben het voort gezet, alleen Wie was Eibert de Herder? Zoon Frits: „Als hy eenmaal iets in zyn hoofd had, gaf hy dat nooit prijs. Al was het soms in zyn eigen be lang. Hy kon nooit schipperen. HU was niet soepel genoeg en daarom heeft hy veel tegenwerking onder vonden". En Egbert: „By hem ver geleken zyn we letteriyk en figuur- ïyk maar kinderen. Hy was nooit thuis, sliep soms op kantoor en liet de opvoeding van de kinderen aan moeder over". Eibert de Herder werd in 1876 geboren. Zyn vader bewoonde een boerderijtje in Hoophuizen, een ge hucht tussen Harderwyk en Nun- speet. Daarnaast had hy een beurt- vaartbedryf op Amsterdam en een houthandel. Tot 1910 bleef Eibert varen op de Zuiderzee, toen ves tigde hy zich in Harderwyk, waar hy een gamalenpellery begon, die later werd uitgebreid tot de eerste vismeelfabriek van ons land. Hy werd er miljonair door, maar door een ongelukkige transactie in de eerste wereldoorlog kwam hy weer straatarm op de keien te staan. Eibert de Herder was echter niet iemand, die gauw by de pakken neerzat. Hy trouwde met een meis je uit de Betuwe en met het geld van zyn schoonvader begon hy een steenfabriek. Dat duurde tot 1935, toen werden de stenen zo goedkoop dat de fabriek gesloten moest wor den. In 1939 was hy weer eigenaar De appels vallen niet ver van de boom en drie zoons van Ei bert. die by hun vader in de redery werkten, richtten in 1948 by wyze van hobby de Verenigde Har- derwykse Toeristenbedryven op, welke naam later veranderd werd in „Verenigde Toeristenbedryven. E. W. (Egbert), E. F. (Frits) en C. A. de Herder, begonnen met een speeltulntje, een strandje en een groenteschuit, die ze ombouwden voor rondvaarten langs de Zuider zeewerken. In 1949 werd het grote hotel-café-restaurant „IJsselmeer" erby gekocht. FEL VERWEER Ondertussen had hy zich fel ver weerd tegen het afsluiten van de Zuiderzee en het droogmalen van de polders. Hy was nooit verder ge komen dan de lagere school, maar hy was een man van de praktyk. Hy vocht als een leeuw, Schreef er elf brochures en drie boeken over en liet op eigen kosten een twee uur durende Zuiderzee-film maken. De afsluiting en inpolderingen gingen toch door. Maar voor het zover was de Afsluitdyk kwam in 1935 klaar had Eibert de Her der al andere, voor die tyd revo lutionaire ideeën. Harderwyk zou als vissersplaats een langzame dood sterven, maar hy zag nieuwe mogeiykheden. In 1924 begon hy met de Holland-Veluwe-iyn, een lyndienst tussen Amsterdam en Harderwyk. Hy kocht een oude ra derboot en verzocht de gemeente de vaargeul van het piepkleine Harderwykse haventje uit te diepen. De gemeente dacht, dat die geul weer snel zou verzanden en voelde er niets voor. Toen deed hy het maar voor eigen rekening, waarop hy prompt de bynaam „De vaar geul" verwierf. Dat was het begin van het toe risme in Harderwyk. In 1925 kocht hy er een tweede boot by en in 1926 liet hy de „Kasteel Staverden" bouwen, een salonboot, waarop by- na iedere Nederlander al eens een tochtje heeft gemaakt en die nu nog vaart. De belangstelling voor het Velu- wemeer kwam op gang. Er werd een enorme speeltuin aangelegd en de beide broers liepen met plannen rond voor iets, waardoor de aan- trekkeiykheid van het geheel niet afhankeiyk zou zyn van het weer. De ideeën voor een dolfinarium groeiden. Eerst werd begonnen met zeehonden en leeuwen en toen leer den zy dr. Dudok van Heel ken nen, die een speciale studie van dolfynen maakte. Overigens, de gebroeders De Herder hadden nog nooit zo'n beest in levende ïyve ge zien. Er werd een expeditie uitge zonden naar Denemarken om bruin vissen te vangen, maar deze die ren voldeden niet. In 1964 ver klaarde dr. Dudok van Heel echter dat hy het wel met dolfynen aan durfde. In 1965 arriveerden de eer ste „flippers" en vorig seizoen draaide de show al. Er is nog meer wat aan de va der De Herder herinnert. Ei bert de Herder zag, ondanks zyn drukke bestaan ook nog kans om te schilderen. Geen meester werken. Schilderijen, waarop alle mogeiyke aspecten van de Zuider- zeevissery voorkomen. Die schilder werken zullen een ereplaats krijgen in het vernieuwde Veluws museum, zodat ook de vreemdeling herin nerd zal worden aan de man, die meer dan 40 jaar geleden voorspel de wat de toekomst voor Harder wyk zou zyn.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13