LEIDSCH DAGBLAD NASSER BLIJFT AAN ys na Veiligheidsraad lang debat verdaagd BOOT IAMIN! Opperbevelhebber en minister van Oefensie definitief uit functies Loeneitra handen au Israël ZONDAG DNNIGER Westen hoopt op de werkelijkheidszin van de Sowjet-Unie Vermist jongetje (9) liep naar huis Zomerprijzen (9ucJ teuwo pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 JUNI 1967 No. 31299 •cteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Kort voor het ter perse gaan van dit nummer meldde het Franse pers- •eau AFP uit Cairo, dat president Nasser in overleg met het parlement iloten heeft aan te blijven. lan deze nieuwe ontwikkeling ging het volgende vooraf. >t een door emotie verstikte stem maakte de Egyptische president Nasser gisteravond na verpletterende nederlaag van zijn land tegen Israël voor radio en televisie zijn aftreden end, een mededeling die vooral in de Arabi sche wereld als een bom insloeg. Direct na zijn ipraak stroomden in Cairo de mensen de straat op en trok een enorme menigte naar zijn tis onder kreten als „wij willen Nasser". De opperbevelhebber van de marine deed een be- 3 op hem zijn besluit „als een zaak van het grootste gewicht voor de veiligheid van het land" erzien. Nasser, 49 jaar oud en zich al meer d an tien jaar opwerpend als „leider van het Ara- he volk", hield toen een nieuwe rede waarin hij meedeelde zijn besluit te hebben opge- )rt tot vandaag, wanneer hij het parlement wil raadplegen. ussen heeft ook het Egyptische ment zich vannacht in buiten- ne zitting uitgesproken tegen het den van president Nasser. Een it van gelijke strekking is door gyptische regering genomen. had vice-president Mo- In reeds als zijn opvolger aan- j, maar deze weigerde voor- het hoogste staatsambt tc teren. Twee andere Egyptische Veiligheidsraad der Ver. es kwam hedenochtend om rNed. tijd op verzoek van opnieuw in spoedzitting Volgens Syrië duren de ilische aanvallen op zijn dgebied voort. Israëlische Ikrachten zouden Koenei- op 65 km van Damascus, ten ingenomen, nadat zij valschermtroepen hadden gelaten. Van Syrische zijde gesproken van een onge- strijd, waarbij de Israëli- vanuit de lucht steun kre- „zoals alleen een grote mo- Iheid die kan geven". Te- zou Israël met grote aan- tanks aanvallen. Syrische radio liet opge- den geluiden horen. „Broe- dit is uw dag", riep de oeper, „ontplof gelijk een aan, waai als een tornado, lerd miljoen Arabieren achter u. Val de vijand lat uw vuur als een regen hen neerdalen, vernietig oets na kibboets, verbrand stellingen, schiet zijn vlieg- :n neer". De val van Koe- ra bleek met deze woorden te keren. RERBERTCHT (Van onze reerkundige medewerker) enkele plaatsen viel van- fen een bui tijdens de passage ten zwak oceaanfront dat tij- k veel beivolking brengt, n sterk hogedrukgebied bij nd ondergaat een uitbreiding e richting van de Noordzee, •al tot gevolg hebben dat het ag droog en ook wat zonniger 'ijn dan vandaag. Alleen de blijft nog steeds in de koele d-westhoek, doordat de hoge centra nog niet tot boven de 'dzee of West-Europa kunnen breken. t weekeinde zal in de kust- ■den een temperatuur tussen a 17 en in het oosten van het tot ruim 18 graden brengen. 'I is het waarschijnlijk dat weer zondag in zijn geheel lenamer zal zijn dan vandaag. 11 JUNI op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur op: 6.48 uur; onder: uur. ogwater te Katwijk te 5.05 uur 7.32 uur; laagwater te 0.57 uur 1.15 uur. juni hoogwater te 5.47 uur en 3uur, laagwater te 1.35 uur en uur). t nummer bestaat uit 20 pagina's leiders die nauw betrokken de vierdaagse oorlog, die Israëlische tanks aan het Suez-kanaal bracht, traden wèl af. Het zijn de eerste vice-president en opperbevelhebber van de strijdmachten, maarschalk Amer, en de minister van Oor log, Badran. In zijn eerste rede tot het volk bracht Nasser ook uitvoerig verslag uit over de gebeurtenissen van de laatste dagen. Voor de nederlaag van Egypte nam hij de volle verantwoor delijkheid op zich, maar hij weet dat fiasco aan de steun, welke de Ver. Staten en Engeland volgens hem bij gehele nacht en ochtend Israëlische kibboetzim was blijven beschieten. Syrië meldde de aanval met mede delingen dat Israëlische tankspit- sen waren vernietigd en dat de Isra ëlische luchtmacht aanviel. Syrië vroeg secretaris-generaal Thant om een spoedbij eenkomst van de Veilig heidsraad, zeggend dat Israël „on danks zijn aanvaarding van de reso lutie van de Veiligheidsraad een gro te aanval had ingezet". (Vervolg op pagina 7) Nu de strRd in het Midden-Oosten aan het wegebben is, concentreert de Russische politiek zich er zo te zien vooral op de komende di plomatieke onderhandelingen de ne derlaag van de Arabieren tegen Is raël zo klein mogelijk af te schilde ren. De eis van de Russen dat Israël onmiddellijk zijn troepen terugtrekt op die posities, die voor het uitbre ken van de vijandelijkheden wei-den ingenomen moeit dan ook als een eerste stap in die richting warden gezien. Een tweede stap zal zijn, zo meent men in Moskou, dit het zo berust dit verzinsel op een komplot van Nasser en Koning Hoessein van Jordanië Red. L.D.) Wassenaar naar Naaldwijk Frontnieuws In de Sinai-woestijn kwam giste ren een einde aan de stryd na een 'laatste wanhoopspoging van om singelde Egyptische pantser en infanterie eenheden om uit te breken. De aanval was na een uur van verbitterde strjjd afgeslagen en de Israëliërs hebben nu alle sleu telstellingen op de oostelijke oever van het kanaal in handen, zo werd in Tel Aviv meegedeeld. De restan ten van de Egyptische tankmacht, geschat op honderden tanks van alle type, zijn ingesloten en hun lot is bezegeld. Een Israëlische militaire zegsman verklaarde: „Er zit hun niets anders op dan zich over te ge ven". Eenheden van de Israëlische vloot hebben op 7 en 8 juni bij de Israë lische kust drie Egyptische duikbo ten vernietigd, die poogden Israë lische schepen en kustplaatsen, waaronder Herzlyah ten. noorden van Tel Aviv, aan te vallen. Dit is gisteren in Tel Aviv bekendgemaakt. De woordvoerder die de balans op maakte van de strijd ter zee, zei dat een commandogroep kikvors mannen in de nacht van maandag op dinsdag in de haven van Alexan- drië schepen, die uitgerust waren met raketten, heeft vernield of be schadigd. In diezelfde nacht dron gen torpedoboten door tot de rede va Port Said, waar zij een ander met raketten uitgerust vaartuig bescha digden. Israëlische strijdkrachten hebben de Syrische heuvels van waaruit het Israëlische gebied bij het Meer van Tiberias werd bestreden, bezet, zo is gisteren in Tel Aviv vernomen. Eer- op de dag was bekendge maakt dat de Israëlische troepen de aanval hadden ingezet nadat on danks het aanvaarden van de wa penstilstand Syrische artillerie de bereikt dan moet Israël automatisch alle door de afgelopen strijd gewon nen posities prijsgeven, omdat men niet kan toestaan dat een agressor ook maar enig voordeel behaalt door zijn agressie. By de komende diplomatieke on- derhande.ingen mag men dan ook verwachten dat de Sowjet-Unie een bijzonder starre houding zal aanne men. om zodoende te trachten de in vloed, die Moskou zeker voor een groot deel heeft verloren in de Ara bische wereld terug te winnen. Er zijn voor wat betreft de komen de onderhandelingen echter twee lichtpunten. In de eerste plaats zal de neutrale houding die de Weste lijke machten in de crisis in het Mid den-Oosten hebben ingenomen voor Moskou veel problemen opleveren. Het tweede lichtpunt is dat Moskou de crisis bijzonder realistisch heeft belicht. Men hoopt dat deze reali teitszin bij de komende onderhande lingen ook tot uiting komt. Politiepatrouilles, politiehonden, kam peerders en een helikopter van de vliegbasis Valkenburg hebben gis teren lange tjjd gezocht naar een negenjarige jongen, dr4 in het re creatiecentrum en camping Duin- rell in Wassenaar werd vermist. De jongen, Eddy Eggermond uit Vlaardingen, maakte met zijn schoolklas per autobus een tochtje naar dit uitgestrekt recreatiecen trum. 's Middags om half vijf werd hij door de begeleidende onderwij zeres vermist, die na eerst zelf vruchteloos naar hem te hebben ge zocht, de politie van Wassenaar van de vermissing op de hoogte stelde. Nadat naspeuringen door politie patrouilles ook geen resultaat op leverden, deed de politie een beroep op de vele kampeerders op het ter rein om te helpen mee zoeken. Ook politiehonden werden ingeschakeld, terwijl aan de vliegbasis Valken burg werd verzocht om vanuit een hefschroefvliegtuig het terrein af te speuren. Om half tien 's avonds konden de speurders inrukken. Toen kreeg de Wassenaarse politie van haar col lega's in Naaldwijk de telefonische mededeling, dat Eddy daar was af geleverd. Uit zijn verhaal bleek dat Eddy op Duinrell op een gegeven moment zijn vriendjes was kwijtgeraakt. Hij besloot toen maar te voet naar Vlaardingen te gaan, een afstand van ruim twintig km. Eddy volgde nauwkeurig de richtingborden en had het tegen half tien tot in Naaldwyk gebracht. Daar echter trok de eenzaam wandelende jongen de aandacht van een voorbijganger, die hem vroeg wat hij zo laat op straat deed. Eddy vertelde zijn ver haal en werd vervolgens veilig by de Naaldwykse politie afgeleverd. ADVERTENTIE Koningin Juliana, Prinses Beatrix en Prins Claus zijn giste ren in Kopenhagen aangekomen. Zij wonen daar vandaag de huwe lijksvoltrekking bij van Prinses Margarethe van Denemarken en de Franse diplomaat Henri de la Borde graaf de Monpezat. Op de foto de Koningin geflankeerd door Koningin Ingrid en Koning Frederik van Denemarken. Achter koningin Ingrid gedeeltelijk zicht baar Prins Claus en Prinses Bea trix. Israël ontkent nadrukkelijk Arabische beschuldigingen (Van onze correspondent in Washington) Het regende beschuldigingen aan het adres van Israël tijdens de Veiligheidsraadbijeenkomst van gisteren. De Syrische am bassadeur Tomeh meldde dat Israëlische tanks, ondanks aan vaarding door Israël van een eerder op de dag door de raad aan vaard de wapenstilstandsresolutie, bij het plaatsje Massadah een aanval waren begonnen en kennelijk naar Damascus oprukten. Israëls vertegenwoordiger Rael ontkende dit. De Syriër zei ook dat burgers door Israëliërs beschoten werden, dat Damascus gisteren gebombardeerd was en dat Israëls vliegtuigen nog altijd door Syrië's luchtruim suizen. Rafael ontkende ook dit. De Egyptische ambassadeur, El-Kony, deed daarop zijn duit in het zakje en zei dat Cairo en de Suez-kanaalzone gebombar deerd waren. En ook dit werd door ambassadeur Rafael ont kend. In deze verwarde situatie wist de Veiligheidsraad na eindeloos debat, waarin tussen de Russen en de Ara bieren enerzyds en de Israëlische gedelegeerde anderzijds veel lelRke woorden vielen, niet veel beters te doen dan te verdagen tot vanmiddag, maar voor het zover was werd er wel een oproep gericht aan de strijdende partijen om waarnemers van de Ver enigde Naties ter plaatse alle moge lijke medewerking te geven, zodat se cretaris-generaal Thant een over zicht van de situatie aan de raad kan voorleggen. In Syrië zouden de waarnemers van de Israëlisch-Syrische gemeng de wapenstilstandscommissie aan het werk tygen, terwijl generaal Buil, de hoogste vertegenwoordiger der Ver enigde Naties in het gebied, door zal geven wat hy van de waarnemers hoort. Voor communicatie met New York moet Buil evenwel weer worden toegelaten tot het kantoor van de Verenigde Naties in het zogenaam de Government House, dat in Jeru zalem in de gedemilitariseerde zone ligt. Dit gebouw is echter bezet door Israëlische troepen en de raad vroeg Israël dan ook Buil weer tot zyn Kantoor toe te laten en hem en zyn mensen volledige bewegingsvrijheid te geven, waaraan het de afgelopen dagen gehaperd schynt te hebben. Het debat in de raad, die gisteren drie keer bijeenkwam, was groten deels een vermoeiende en weinig ver heffende zaak. De Arabieren en de communisten bleven er op hameren dat Israël wegens „agressie" veroor deeld moest worden en Moskou's am- oassadeur Frederenko ontzag zich zelfs niet Israëls optreden te ver- geiyken met de „Blitzkrieg" en de fascistische agressie van de nazi's en hy beweerde zelfs dat Israëls leiders als oorlogsmisdadigers op een zelfde soort beklaagdenbank zouden moeten zitten als in Neurenberg. Op een ge geven moment citeerde Federenko bovendien een in Moskou gepubli ceerde verklaring, waarin Rusland. Polen. Hongarije. Bulgarije. Tsjecho- Rlowakye en Joego-Slavië hun steun aan de Arabieren toezeggen, Amerika veroordelen als helper bij agressie en Israël dreigen dat als het zyn troe pen niet terugtrekt de socialistische staten al het nodige zullen doen om de Arabieren te helpen bij het af slaan der agressie en het herstellen van de vrede. Veel indruk maakte deze verkla ring evenwel niet in de kringen van de Verenigde Naties, want het viel iedereen op dat elke concrete toe- egging van hulp aan de Arabieren rin ontbrak, zodat zij niet vergele ken kon worden met het dreigende ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28 Telefoon 01726-2541 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. rammelen met raketten en vrijwilli gers, dat premier Chroesjtsjow op het hoogtepunt van de Suez-crisis in 1956 liet horen. (Vervolg op pagina 7) ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE INTERIEUR VERZORGING PAPL^BUPGgS2E£H3PUNSBUP6 Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken. Ruime parkeergelegenheid. Uit het Leidsch Dagblad van 12 juni 1867: De regens van de vorige week hebben aan de te veld. staande gewassen zeer veel goed gedaan. In de omstre ken van Rijnsburg, Valken burg en Katwijk staan de granen, de bloemkool, het vlas en het koolzaad uitmun tend. (Advertentie) Nieuwe Stoombootdienst Amsterdam —Leiden. Kapiteins J. J. Flippo en Gebrs. Verhoef. Vanaf Dinsdag 11 Junij a.s.: Van Amsterdamda gelijks 's morgens 6 uur. Van Leiden: 's morgens 5 uur. De Directie.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1