ulp vragen is voor velen etzelfde als bedelarij... Het Int. Koorfestival trekt grote interesse empelvrees voor Socia Atoomlandeii streven met naar monoi In totfial nemen 70 koren deel GOUDEN SPIKE =f LEIDSCH DAGBLAD lestaat een grote weerstand, een grote drempelvrees tegen i hulp vragen by de Diensten voor Sociale Zaken op grond >n zeker verlies aan zelfrespect. blijkt uit een onderzoek, in 1966 uitgevoerd in opdracht et ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk »fll dan de helft van het aantal aagden by dit onderzoek tn grote weerstand tegen het hulp bij Sociale Zaken aan- .Tussen potentiële cliënten |e zaken bevindt zich duide- emotionele barrière", aldus jclusie uit het rapport, ivraagd verklaarden elf per- in de ondervraagden, dat zij laar de Dienst voor Sociale j>m hulp zouden gaan. Indien Idzakelijk was zou 58 percent in, maar het zou voor hen je stap" betekenen. Slechts 18 zou het niet moeilijk vinden Jilp te vragen, terwijl 4 pet ondervraagden geen antwoord geven. De twee belangrijkste i om nimmer of niet gemak- in hulp naar de Dienst voor Zaken te gaan vormen de j> eigen onafhankelijkheid te 1 en een schaamte om hulp >n. Deze wens tot het bewaren 'onafhankelijkheid komt naar l antwoorden als bijvoorbeeld i gewend mijn eigen boontjes ^en". Met het streven naar het van de eigen onafhanke- hangt het bewaren van een gezinsleven samen: „Ze |je de oren van het hoofd". Huiverig om alles te moeten ver- ,ngst voor de buren en het l men „een geval" wordt, dat Dcht" moet worden, is voor Wi reden, dat men zeer huiverig fgenover de gedachte bij So- &ken aan te moeten kloppen, ndervraagden zeggen zich te li om bij Sociale Zaken aan jen. Zij stellen het om hulp in veel gevallen gelyk aan bedelarij, aan het vragen Bioezen en aan steuntrekkery. Bcludeerd wordt om. dat het en goede functionering van jciale dienstverlening van pang zal zijn, dat het beeld fn van het maatschappelijk leeft in meer positieve zin IOmgebogen. Thans heerst nog png, dat de Dienst van Socia- "Kerkelijk Leven I- NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN F. KERKEN VRIJGEMAAKT epen te Ommen Dr.J. Douma hsburg te Apeldoorn J.H. jbeek te Oosterbeek-Velp. 1 ift van Paus voor lachtoffers Paulus heeft een persoonlijke n 25.000 dollar doen toekomen r.k. liefdadige instelling, die endt naar de slachtoffers van >g in het Midden-Oosten, organisatie Caritas inter- lis had dinsdag gevraagd leesmiddelen en bloedplasma 'iegedeeld, dat de middelen, 'er zij in Jeruzalem beschikt, ichikking zouden worden ge- 'oor de behandeling van ge- 3. leeft per vliegtuig reeds twee (leesmiddelen en „sanitair ma- naar het Midden-Oosten ge- 'aus heeft zijn bijdrage verge- oen gaan van een telegram president van Caritas, mgr. 'dhain, waarin hij uiting gaf jn waardering voor het werk organisatie en opwekt tot ver- lülpverlening aan „alle slacht- van de droevige gebeurtenis- het Midden-Oosten." ndag collecte moderamen van de generale der Ned, Herv. Kerk heeft in 'lef aan alle hervormde predi- kerkeraden en colleges van :n geadviseerd, aanstaande in de hervormde kerken een i te houden voor oorlogsslacht- lit deze collecten binnenkomen- ien zullen door de sectie inter- ale hulpverlening van de N.H. naar gebleken behoefte worden ten behoeve van oorlogs offers in het Midden-Oosten in de Arabische landen als in en aan oorlogsslachtoffers in erre Oosten, met name in Viet- e oproep van de hervormde sy- aan de kerken in het land is ge- om de hervormde gemeenten diverse inzamelingen die den zijn, nog in de gelegenheid Hen in de kerkdiensten hun ga- offeren. Cl le Zaken vooral is voor hen, die problemen van financiële aard heb ben. De geconstateerde drempelvrees heeft extra betekenis, nu inmid dels de Algemene Bijstandswet van kracht is geworden en deze wet, wel ke door de Dienst voor Sociale Za ken wordt uitgevoerd, het initiatief Boerenpartij in Rotterdam ook tegen fractie De gemeenteraadsfractie en het volledige bestuur van de Boerenpar tij, afdeling Rotterdam hebben in een brief aan de fractie van de B.P. in de Tweede Kamer geschreven het te betreuren, dat deze zich niet ach ter de motie betreffende Israël heeft gesteld, desnoods met behoud van de door het kamerlid Harmsen ge stelde bezwaren. In hun brief stellen zij, dat het Nederlandse volk eendrachtig gepro testeerd heeft tegen de agressie van het onder communistische invloed staande Arabische volk, dat met al le middelen van geweld een volk heeft aangevallen, dat door de vol kerengemeenschap is gesticht. Geboorteregeling in India De regering van de Indiase deel staat Maharasjtra heeft meegedeeld dat met ingang van 15 augustus 1968 geen leningen, ondersteuningsgelden, schenkingen of subsidies meer zullen worden gegeven aan gezinnen, die hun kinderaantal niet tot drie beper ken. De 15de augustus is de Indiase onafhankelijkheidsdag. De staat heeft een bevolking van 40 miljoen zielen en heeft altijd op de voorgrond gestaan in de beweging voor geboorteregeling. Gezinnen, die ten tijde van de genoemde da tum reeds drie of meer kinderen hebben, vallen buiten de regeling. voor het vragen van hulp bij de bur ger legt. Een ombuigen van het beeld is te meer van belang, omdat bij de Jongeren het percentage, dat maat schappelijk werk gelijk stelt met hulp voor a-socialen aanzienlijk groter is dan bij de ouderen. Conclusies Enkele conclusies uit het onder zoek (3000 personen werden onder vraagd) Het begrip „Maatschappelijk opbouwwerk" bleek 2/3 der onder vraagden niets te zeggen en bij de overigen vaak vage voorstellingen op te roepen. Van de gemeentelijke Dien sten voor Sociale Zaken blijken ne- Verheffing van kardinalen wordt vereenvoudigd Het Vaticaan heeft bekend ge maakt, dat de plechtigheden van het consistorie, waarin de Paus op 26 juni 27 prelaten tot kardinaal zal verheffen, zullen worden vereenvou digd. Tot de nieuwe bepalingen behoort de uitschakeling van een rijk gekle de page voor iedere kardinaal en van een drager van de sleep van de cappa magna. Tot de verandering behoort ook, dat de kardinalen wel de drie. meter lange cappa magna zullen blijven dragen, maar niet in tegenwoordig heid van de Paus. Ook zal de Paus niet de grote ro de hoed op de hoofden van de kar dinalen plaatsen. Deze ceremonie heeft Paus Paulus reeds in het op 22 februari 1965 gehouden eerste con sistorie van zijn regering weggelaten en dit is nu officieel in de nieuwe bepalingen vastgelegd. Andere wijzigingen zijn: alle kar dinalen zullen dezelfde kleding dra gen. Tot nu toe droegen kardinalen, behorende tot kloosterorden, kleren van verschillende kleuren grijs voor de franciscanen, zwart en wit voor de benedictijnen en bruin voor de capucijnen. Voortaan zullen alle kardinalen rood dragen; de kostba re garneersels van gouddraad aan de mantels van de kardinalen zullen worden vervangen door zijde; de kar dinalen zullen slechts één mantel dragen. De wollen mantel wordt af- gen van de tien volwassen Nederlan ders wel eens gehoord te hebben. De medisch opvoedkundige bu reaus en de bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden zijn beiden bij zes op iedere tien volwassen Neder landers bekend, maar de meesten hebben geen idee van de dienstn welke deze bureaus kunnen verlenen. Slechts twee percent meent, dat er teveel aan maatschappelijk werk wordt gedaan. Bijna de helft van de ondervraagden meent, dat er te wei nig wordt gedaan. Ongeveer een kwart van de ondervraagden (26 pet) meent, dat er genoeg wordt gedaan en nogmaals 26 pet heeft hierover geen mening. Rimnerij schept wantoestand in Scheveningen en Den Haag De jarenlange strijd van de hotel- en pensionhouders in Scheveningen en Den Haag tegen kapers van po tentiële klanten door zg. runners zal een nieuwe injectie krijgen. Dit is besloten op de ledenvergadering van de plaatselijke VVV, die beaamde, dat de runnerij een wantoestand heeft geschapen. De VVV zal bij de overheid aan dringen op maatregelen om het kwaad de kop in te drukken. Daar naast zullen organisaties van hotel- en pensionhouders zich eveneens tot het gemeentebestuur wenden om dit doel te bereiken. De gemeenteraad moet nog be raadslagen over de nieuwe algemene politieverordening voor Den Haag. Langer dan acht jaar wordt er ge ijverd voor een optreden tegen de runnerij, maar er kan volgens VVV- leden met de huidige verordeningen in de hand weinig tegen worden ge daan, zo is in de praktijk gebleken. Kernenergie voor commerciéel doel De Amerikaanse afgevaardigde ter ontwapeningsconferentie in Genève, Foster, heeft gisteren met kracht de veronderstelling afgewezen, als zou den de VS naar een niet-ver- spreidingsverdrag streven om het commerciële kernmonopilie van de atoomgrootmachten de Sowjet-Unle en de VS zelf te beschermen. Hij betoogde in de in verwarring geraakte ontwapeningsconferentie van vertegenwoordigers van 17 lan den. dat die landen, die kritiek op het beoogde akkoord hebben, om te beginnen de keus moeten maken, of zij willen dat de gevaarlijke versprei ding van atoomwapens doeltref fend wordt bestreden of niet. Foster maakte in het bijzonder ge wag van de eisen van de minder ont wikkelde landen om het recht te heb ben, zelf vreedzame kernexplosies tot stand te brengen. Deze eisen zijn in 1500 medeiverkenden: De belangstelling voor het Internationaal Koorfestival, dat van 26 juni t.m. 1 juli gehouden wordt in het Circustheater, het Kurhaus en de Oude Kerk in Scheveningen, is bijzonder groot. Ongeveer 70 koren zullen deelnemen aan het Festival. Vijftig daarvan doen mee aan het concours, de overige geven concer ten. Behalve Nederlandse koren zijn er koren uit Zweden, Enge land, Italië, Joegoslavië, Finland, Tsjecho-Slowakije, West- Duitsland, Polen, Bulgarije en de V.S. Ongeveer 1500 zangers en zange ressen moeten logies in Den Haag of Scheveningen vinden. Dit zal ge makkelijk lukken, dankzij de werk zaamheden van het damescomité, „Den Haag ontvangt de koren". Een nauwe samenwerking tussen de Fe deratie van Nederlandse Zangersbon den (die het Festival organiseert) en de regeringscommissie voor muziek- opdrachten heeft geleid tot speciaal voor het Festival geschreven compo sities. Dit zijn: „Motet ecce gratum" van Piet Ketting, voor gemengd koor., „Suspice flos florem" van Nico Schuyt, voor gemengd koor., „Miser catulle" van Oscar van Hemel voor mannenkoor., „Sanctus" van Kors Monster voor mannenkoor., „Ecce Gratum" van Herman Strategier voor vrouwenkoor, „Laudent van tera" van de Marez Oyens voor jeugdkoor., „Varia Latina" van An- toon Maessen voor militair koor., en „Vivat musica", eveneens voor mili tair koor van Kors Monster. De heer Antoon Krelage, lid van de adviserende muziekcommissie, zei dat deze commissie bij het kiezen van de opdrachten bewust voor de dilettantenkoren die aan het festival .Holland" vertrok uitgewuift door Helderse schonen in zeventiende eeuwse klederdracht, vanuit Den Helder naar Engeland om daar van 10 tot en met 18 juni langs de rivier de Medway feestelijkheden bij te wonen ter herdenking van de befaamde tocht naar Chatham van admiraal Michiel de Ruyter, 100 jaar geleden. Overigens trachtte de Britse narine-attaché in ons land, de heer Clayder gisteren nog roet in het eten te gooien, toen admiraal De Ruyter en zijn mannen aan boord van de jager Holland wil den gaan. De Jantjes overmees terden hem echter en de marine- ittaché werd in de boeien gesla- 7en, zoals de foto hiernaast toont. Rechts „admiraal De Ruyter", de heer F. P. J. de Ruyter de Wildt, zen nazaat van Michiel Adriaens- zoon de Ruyter. deelnemen een brug heeft willen slaan naar de hedendaagse muziek. Vooral de buitenlandse koren zullen de bovengenoemde composities uit voeren, de Nederlandse koren prefe reren buitenlandse werken. Voor het concours is de volgende jury samengesteld: voorzitter Henk Badings, leden prof. dr. Siegfried Borris Berlijn en Vis Nees uit Meche- len. Er zijn prijzen uitgeloofd door de gemeente Den Haag, de culture le afdelingen van de Duitse en Tsje chische ambassade en door het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. de conferentie herhaaldelijk gesteld, in het bijzonder door Inda en Bra* zilië. Foster betoogde, dat een zoge naamde vreedzame explosie gelijk waardig is aan een atoomwapenex plosie. Vreedzame ontploffingen voor het opblazen van bergen en het gra ven van grote kanalen zijn nog niet verder dan de tekentafel. Een feit noemde hij het, dat de VS nog niet hebben aangetoond, dat de technolo gie tot welke vreedzame toepassing van kernexplosies dan ook technisch en economisch in staat is. Gesprek over Gibraltar afgebroken De besprekingen tussen Engeland en Spanje over Gibraltar zyn don derdagavond na vier dagen van bij eenkomsten van hun deskundigen van beide landen afgebroken. Hoewel geen officieel communiqué is uitgegeven, is bekend, dat hoofd zakelijk is gesproken over het Spaan se vliegverbod boven een brede strook Spaans gebied langs de grens met Gibraltar. Dat vliegverbod, dat voor zowel burgerlijke als militaire vliegtuigen geldt, werd op 15 mei van kracht. De Engelsen hebben krachtig ge protesteerd tegen het verbod, maar de Spanjaarden betogen, dat het vliegveld van Gibraltar op Spaans gebied is aangelegd en in wezen mi litair van aard is. De Britse afvaar diging heeft de zaak uitsluitend als een probleem der internationale bur gerluchtvaart gesteld. Engeland zal de kwestie voorleg gen aan de internationale organisa tie voor de burgerluchtvaart in Mon treal. Mocht dit niets opleveren, dan zal Engeland zich wenden tot het Internationale Gerechtshof in Den Haag of tot een hof van arbitrage, zo deelde een Britse woordvoerder Atletiek-top komt morgen naar de Leidse Hout De sintelbaan Leidse Hout zal mor genmiddag het trefpunt zijn voor de beste atleten van Nederland, die deel zullen nemen aan de strijd om de 7e Gouden Spike. Deze nationale wedstgjjd van de A.V. „Holland", heeft in de loop der jaren een uit stekende naam verworven. Bovendien zullen na de Gouden Spike de da mes- en herenploegen moeten worden samengesteld, die over enige we ken deel zullen nemen aan de strijd om de Europa-cups. Op de 100 meter staan 24 gerenommeerde sprinters klaar, on der wie Ad de Jong, die twee weken geleden opzien baarde met een tijd van 10.3. maar vorige week met 10,9 weer tegenviel, Rob Heemskerk, die in 1965 in Leiden 10.3 liep. Jaap Smit. Wim Blom. Popma en de Leid se coming-man Alfred Verhoef. Ook op de 400 meter voor de eerste maal dit seizoen een ontmoeting tussen de grootmachten v. d. Heuvel, v. Her pen, Lievense, Tel, Mahien, terwijl op de 800 meter maar liefst 22 men sen staan genoteerd, onder wie de Ned. kampioen Anton Blok, Haico Scharn, Henk Snepvangers, Henny Smit en Wijnand Bladt, die vorig jaar winnaar werd van de Gouden Spike door zijn prestatie op de 800 meter. Het Leidsch Dagblad heeft voor dit nummer enige bekers beschik baar gesteld. Piet Beelen en Arie Meeuwissen behoren tot de favorie ten op de 5000 meter, met GIjs de Bode en Aad Steylen. Lustruuitoernooi Rouwkoop Ter gelegenheid van haar zevende lustrum organiseert de voetbalver eniging .Rouwkoop" morgenmiddag in Voorschoten een junioren-toernooi waaraan wordt deelgenomen door Sparta (Rotterdam), VUC (Den Haag), U.V.S., S.V.L.V. en Rouwkoop. Aanvang 2 uur. De Amerikaanse Kathy Kusner heeft in Pontainebleau het eerste springconcours voor het Europese kampioenschap springen voor ama zones gewonnen. Kathy Kusner, die „Untouchable" bereed, kwam het parcours met 15 hindernissen fout loos rond in 79.2 seconden. Josje Ernst met „Blacky" kwam niet ver der dan een gedeelde zevende plaats. Portugal heeft donderdagavond in Oslo een wedstrijd voor groep twee van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap voor landen teams met 2-1 gewonnen van Noor wegen. Bij de rust was de stand nog gelijk 1-1. Het was de eerste over winning voor het Portugese team in dit toernooi. Ook de dames komen uitstekend voor de dag. Op de 100 meter zien we Truus Hennipman van de Bata ven tegen o.a. Ciska Janssen, Mie- ke Sterk, Martha Klasen-Bos en op de 400 meter Tilly v. d. Made- v. d. Zwaard. Ongetwijfeld zal de forse Amsterdamse Els v. Noordduin weer een poging doen de laatste centime ters naar het Ned. record te over bruggen. Grote belangstelling gaat uit naar het hoogspringen heren waarbij de Ned. recordhouder Ed de Noorlander (1,96) het zwaar te verduren zal krijgen van de Hollandman Jan Borsje (1.93) en de Deventenaar Kanis, die vorige week het Ned. re cord reeds deed wankelen met 1.95! Op de nummers kogelstoten, discus en 110 m. horden zal men getuige kunnen zyn van het heroptreden van Eef Kamerbeek, de beken de oud-tienkamper. Met zoveel kanshebbers is het on mogelijk te voorspellen wie de groot ste gegadigde is voor de 7e Gouden Spike. Het zal de Commissie, waar van deel uit maakt de legendarische Leidenaar en oud-Europees kam pioen Wim Slijkhuis, de nodige hoofdbrekens kosten. De wedstrijd begint om half vier. De Zijl ondervond weinig tegenstand Het was me het avondje wel. Het publiek, dat de tocht naar de Vliet had gemaakt voor de waterpolowed- strijd tussen de Zijl en het Rotter damse de Maas, is getuige geweest van niet minder dan elf doelpunten, waarbij 10 van Leidse zijde. De Maas had geen enkele verweer tegen het Leidse geweld, ook al om dat de techniek vooral bij de bal behandeling zeer duidelijk te kort schoot. Het heeft de rood-witten dan ook bijzonder weinig moeite gekost deze grote overwinning tot stand te brengen. Keeper Joop Bodt had een rustige avond. Vooral hij zal het warme wa ter van de Vliet op prijs gesteld heb ben. Slechts éénmaal moest hij het hoofd buigen voor een doelpunt uit een straf worp, terwijl hij enkele mi nuten daarvoor kans had gezien zijn heiligdom schoon te houden bij een penalty. De Leidenaars begonnen vry rustig. Tot de stand 20, dankzij doelpun ten van Kees Pont en Loek van Kam pen, begon het lieve leven pas. Eerst nadat de stand 60 was bereikt, door treffers van Wim Bergman en drie van Van Kampen, scoorde van Win gerden het enige doelpunt voor de Maas. Het tiental werd volgeschoten door Kees Pont (uit een straf worp), van Kampen en Wim Bergman (2x>,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9