Scherpe kritiek op overleg in de EEG k „Verander schrijfwijze bastaardwoorden niet Juwelendieven geschaduwd or Petitie aan minister Veringa Vernederlandsing is 99 functioneel verlies voor wetenschappen VRIJDAG 9 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S Kamercommissie eist nieuw sociaal gesprek (Van onze I parlementaire redactie). er op het gebied van de -liriale voorzieningen binnen Je Europese Economische Ge meenschap niet meer gebeurt |al de hele Europese samen werking de gewone man nooit knspreken. Deze hartekreet van de socialist ■an werd gisteren op een vergade- jng van de vaste Tweede-Kamer- unmissie voor Buitenlandse Zaken [ergenomen door minister Roolvink Sociale Zaken), ie minister was het eens met de mene klacht uit de commissie, het zo droevig is gesteld met de van de sociale zorg in zes aangesloten landen. Mr. Bos (OH) en de heer Van der beg (KVP) merkten sarcastisch op alle rapporten, richtlijnen en be- voorstellen in prachtige kasten len opgeborgen waaruit ze mis- in nooit meer te voorschijn ko- moeten nu in Brussel politieke felissingen worden genomen, zo riep socialist Oele uit en mr Bos egde eraan toe: Anders blijft de sociale activiteit in handen van inocraten". Weinig nieuws Roolvink gaf het allemaal f If toe. Hij wees op de moeite, die zijn voorganger dr. Veldkamp jn gedaan om -het overleg tus- de ministers van Sociale Zaken weer op gang te ka-ij gen. Een derge lijk overleg is er afgelopen maandag geweest. Hoe weinig er in Brussel gebeurt illustreerde de heer Rool vink, d-ie in 't kabinet De Quay (1959- 1963staatssecretaris van Sociale Zaken is geweest, zo: „Er was niet veel nieuws voor me in Brussel. Ik kon zo aanknopen bij de punten, waarmee ik vijf jaar geleden was be zig geweest. Ik had maar twee bijeen komsten gemist". Half september komen de ministers van Sociale Zaken van de zes weer bij elkaar en er is afgesproken, dat ze voortaan eens per jaar zullen overleggen over de werkgelegenheid in de EEG. Ook op andere punten kon de com missie weinig waardering opbrengen voor de vorderingen die in de EEG worden gemaakt. Afgevaardigden van alle partijen hadden scherpe kritiek op het overleg op verschillende ter reinen. dat geregeld vastloopt en dan jarenlang vast blijft zitten. Bijvoorbeeld het gemeenschappe lijke vervoerbeleid. De nieuwe staats secretaris van Verkeer en Water staat, de heer De Keyzer, kon de commissie, die alom had aangedron gen op meer vaart en meer geest drift, flink wat wind uit de zeilen nemen. Hij heeft het initiatief ge nomen om met de ministers van Ver keer op 20 juni een bijeenkomst te beleggen, die het begin moet zijn voor een nieuw overleg. De staats secretaris had er vier van de vijf ministers al toe bereid gevonden. De vijfde, die van Italië, wil hij volgen de week uitnodigen. Euratom Afgevaardigden van D '66 probeer den met een motie de Europese atoomorganisatie Euratom opnieuw van die grond te krijgen. Met een be toog over het grote verschil in tech nologisch niveau tussen Amerika en Europa, motiveerde de heer De Goe de de motie, waarin erop wordt aan gedrongen Euratom te veranderen in een technologisch instituut, dat zich op een veel breder terrein van tech nische wetenschappen zou moeten De motie, die sympathie ondervond bij een meerderheid van de commis sie, stuitte op bezwaren, die details golden. Minister De Block (Econo mische Zaken) geloofde niet in een technologische achterstand van Euro pa. Volgens hem is er alleen een verschil in de toepassing van tech nische ontwikkelingen. Hij ontraadde de motie bovendien, omdat men met Euratom heel veel kanten op kan en hij zich niet wilde vastleggen cp een bepaalde richting. De motie werd aangehouden. NEDERLAND 1 6.45 uur - De Minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Laurel en Hardv Cartoons 7.05 uur 87th Precinct; politiefilm 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Televizier 8.45 uur De Dean Martin show 9.35 uur Voor de vuist weg; 10.45 uur - Laatste nieuws NEDERLAND 2 - KRO 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Van pothoed en Panama; liedjes uit de twin tiger jaren 8.25 uur Eten in overvloed? 9.00 uur Bonanza 9.50 uur Onze man in Washington 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Kernfysica (teleac) 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: De Italiaanse actrice Gina j den, Sir Robert Bellinger, bij haar Lollobrigida wordt verwelkomd aankomst in Londens Mansion door de burgemeester van Lon- House voor een banket. ADVERTENTIE loeten zendmasten naar IJsselmeer verhuizen feet is niet denkbeeldig dat het in Lopik-IJsselstein over [i aantal jaren naar de IJsselmeer- jders zal moeten worden verplaatst, et deze verhuizing zijn weliswaar Ie tientallen miljoenen guldens ge- ■peid. maar de Nozema (de „Ne- I Hand se omroep zender maatschap- die het zenderpark exploiteert) u tot deze investering Worden ge- ïongen als de gemeente IJssel- èin haar zin krijgt en van gedepu- erde staten van Utrecht onthef- Kl ontvangt om in de buurt van de ders te mogen bouwen. Daarover bestaat thans verschil fel mening tussen de gemeente jsselstein en de Nozema. De ge- een te heeft bij gedeputeerde sta ll ontheffing gevraagd van de ipaling, dat in de buurt van de zen- jrs niet mag worden gebouwd. De pzema tekende daartegen bezwaar fn. Gedeputeerde Staten van j hecht hebben deze week in een i Ei. hoorzitting naar beide partijen I uisterd en zullen op 21 juni hun bndpunt bepalen. J Instellingen krijgen 4zendtijd 'De „Bond zonder naam", dé „Hu- Janitaire en idealistische radio om (HIRO)de „Nederlandse lichting voor morele herbewape- jng" en de „Nederlandse vereniging feor sexuele hei-vorming" krijgen en televisiezendtijd toegewe- Dit heeft de minister van Cul- lur. Recreatie en Maatschappelijk ferk, dr. M. A. M. Klompé, in een Hef aan de voorzitter van de Kamer meegedeeld. De eerste Instelling krijgt 20 mi radiozendtijd per vier weken Ni een uur televisiezendtijd per jaar, tweede twee uur radiozendtijd en i minuten televisiezendtijd per vier (eken, de „Morele herbewapening" len minuten radiozendtijd per vier en een half uur televisiezend- ffed per vier weken en een half uur flevisiezendtijd per jaar, en de voor sexuele hervor- ig" dertig minuten radiozend- en 10 minuten televisiezendtijd 1 vier weken. en gisteren „Onze bezwaren gelden de pretentie van de spellingcommis sie om in te grijpen in de wetenschappelijke terminologie. De zogenaamde „vernederlandsing" zou leiden tot volkomen on hanteerbare en onaanvaardbare woordbeelden, mede door het samenvallen van woorden van geheel verschillende oorsprong en betekenis. De wetenschappelijke en technische termen zijn in hun bepaalde overgeleverde of vastgestelde vorm informatie dragers, waarvan men de vorm niet kan aantasten, zonder te vens de functie aan te tasten". Noodlottige divergentie Dr. Kruyskamp, die voor handte keningen onder zijn petitie een a-se lecte steekproef had genomen op I universiteiten en wetenschappelijke instituten, opponeerde fel tegen de I spellingscommissie, die de regerings opdracht om de bastaardwoorden te vernederlandsen, volgens hem, nooit had mogen aanvaarden. „Zij kenden de consequenties van deze opdracht: de invoei-ing van een fonologische spelling over de hele linie, waarnaar de vereniging voor wetenschappelijke spelling streeft. Het comité van actie pleitte bij de minister voor vrijheid van de spel ling van wetenschappelijke termen en terugkeer naar de spelling van vóór 1954, toen de woordenlijstcommissie in ruime mate vei'schillende schrijf wijzen voor een zelfde woord toeliet. Kloof vergroot j Hieruit vloeit voort, aldus dr. Kruys kamp, dat indien de Kamers het ont- i werp voor de nieuwe spelling aan- j vaarden, twee spellingsvormen naast elkaar zullen bestaan. De weten schap zal de traditionele vorm I handhaven, terwijl op de scholen de nieuwe spelling zal worden onderwe zen. Hiermee zal de kloof tussen het wetenschappelijk taalgebruik en dat van het lager en middelbaar onder wijs worden vergroot, waardoor de toegang tot de wetenschap voor die generaties zal worden bemoeilijkt. Het comité van actie bestaat, be halve dr. Kruyskamp, uit prof. mr. R. Feenstra, juridisch hoogleraar in Leiden, dr. G. W. Huygens, leraar Ne derlands te Rotterdam, C. van Duijn jr., hoofd van een biofysisch re- searchlaboratorium te Zeist, jhr. ir. A. N. J. van de Poll, scheikundige te Zeist en dr. J. Hamerlynck (Gent), medewerker aan het Kankerinstituut te Amsterdam. ADVERTENTIE Dit is de kern van een professo rale petitie. Dr. C. Kruyskamp, re dacteur van het Woordenboek der Nederlandse taal In Leiden, heeft deze petitie gistermiddag aan de mi nister van Onderwijs en Wetenschap- pen, dr. S. Veringa overhandigd waarin hij met 128 hoogleraren en ruim 800 wetenschappelijke mede werkers van universiteiten en andere instituten scherp ageerde tegen de nieuwe spellingvoorstellen, zoals die door de bastaardwoordencommissie zijn ontwikkeld. Volgens dr. Kruyskamp zou het vrijwel onmogelijk zijn in de voorge stelde spelling Nederlandse leerboe ken voor de wetenschap te schrijven. Bij het aanvaarden van deze spelling alleen als schoolspelling, zou een noodlottige divergentie optreden tus sen het wetenschappelijke en cultu rele taalgebruik enerzijds en dat van de opgroeiende generatie anderzijds. Op de scholen zou een spelling wor den onderwezen, die niet is afge stemd op de behoeften van de maat schappij. Het zou dan ook naar de mening van de ondertekenaars vrijwel onmo gelijk zijn In de voorgestelde spelling nog Nederlandse leerboeken voor de meeste wetenschappen te schrijven. Daar ook het woordbeeld van tal van Nederlandse woorden op onvoldoend gemotiveerde wijze zou worden aan getast» zouden deze beide factoren leiden tot een toenemende afkeer in wetenschappelijke kringen om nog in het Nederlands te publiceren. ADVERTENTIE weekend en vakantie schoenen BREESTRAAT 165-167 LEIDEN Koninklijk huwelijk in Denemarken 'Voorstel zonder volmacht' De NCRV had besloten het blijspel ..De ring" i.vm. de strijd in het Midden-Oosten te ver vangen door een gespeelde do cumentaire van Duitse oor sprong over de conferentie in Evian in 1938, waar naar een op lossing van het Joodse vluchte lingenvraagstuk werd gezocht. Zonder veel succes, zoals men weet. „Voorstel zonder vol macht" heette dit spel. De hoofd rol werd gespeeld door de uit stekende acteur Martin Held en Seyss Inquart door Richard Münch, die altijd de belangrijk ste rol heeft gespeeld in het sa- tyrische programma „Hallo Nachbarn". Het idee van de NCRV om het blijspel door deze gespeelde documentaire die sterk verband hield met de staat Is raël, te vervangen, was in prin cipe juist, maar pakte in de praktijk verkeerd uit. Velen zul len ongetwijfeld gekeken hebben, maar ik heb mij laten afleiden door .Achter het nieuws" op de andere zender, waardoor ik de draad wat was kwijtgeraakt en de ware animo tenslotte ontbrak om er naar te blijven kijken. Een ^blijspel kan je in deze (ac tualiteit-dagen" zonder zorg la ten schieten. Juist dit waarde volle spel echter had ik liever van begin tot eind gezien Veel nieuws over Midden-Oosten Zoals te verwachten was kre gen we gisteren meer actualiteit op de beeldbuis dan gisteren. „Attentie" begon een gesprek met prof. dr. J. de Graaf en kamerlid Berkhouwer over de vraag of het gewenst is dat Is raël, zo eenzijdig als nu gebeurt, door het westen moet worden gesteund. Israël moet, om vreed zaam met zijn buren te kunnen samen leven, zijn image van De Deense politie houdt een oog op internationale juwelendieven nu de vele gasten voor het huwelijk van kroonprinses Margrethe met hun ju welen in Kopenhagen beginnen aan te komen. Een zegsman van de politie heeft verklaard, dat de Deense recherche nauw contact onderhoudt met Inter pol over de verblijfplaats en de ver plaatsingen van bekende en ver dachte internationale juwelendieven. Een der bekendste internationale „fi guren" op dit terrein wordt gescha duwd sedert zijn aankomst enkele dagen geleden. De Deense troonopvolgster zal za terdagmiddag in het huwelijk tre den met de Franse fiplomaat graaf Henri de Monpezat. Het huwelijk wordt voltrokken in de 248 jaar oude Holmenskerk. De prinses is 27. de graaf wordt zondag 33. Hij zal de verjaardag tijdens de huwelijksreis doorbrengen op het koninklijke jacht Dannebrog. Behalve Koning Frederik en Ko ningin Ingrid zullen er nog vijf ge kroonde hoofden bij het huwelijk zijn. Het zijn Koning Gustaaf Adolf van Zweden de grootvader van de bruid Koning Olav van Noorwe gen. Koning Boudewijn en Konin gin Fabiola van België, Koningin Ju liana van Nederland en groothertog Jan van Luxemburg. Er zullen twee presidenten zijn, Kekkonen van Fin land en Asgelrson van IJsland. Onder de prinselijke gasten zijn de kroonprinsen van Noorwegen en Zwe den. Harald en Carl Gustaaf, kroon prinses Beatrix van Nederland, prin ses Marina de hertogin van Kent en prinses Margaretha van Zwe den. die met de Britse zakenman John Ambler is getrouwd. Prins Juan Carlos van Spanje en rijn echtgeno te. en de Griekse Prinses Sophie. Gis teravond werd een souper dansant gegeven voor 150 gasten in het zo merpaleis van de koningklijke fami lie, hetslot Fredenborg op 50 km ten noord-westen van Kopenhagen en vanavond is er een bijeenkomst, die begint met 'n diner in een duur res taurant in het centrum van Kopen hagen, Frascati. De avond wordt besloten in 't befaamde pretpark Ti- voli. In totaal zijn bij de huwelijks voltrekking 400 gasten uitgenodigd. ADVERTENTIE EL-MIOR vanaf f 15,90 HERENMODE CONFEKTIE LEIDEN GANGETJE 6 Hilversum 1. 402 m. NCRV: 18.00 Met band en plaat voor U paraat: gevar. platenprogr. 18.55 Op het woord af, praatje. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 R.V.U.: LabyirtatheekEen achttiende eeuws labyrint, door R. A. Cornets de Groot. NRU: 20.00 Granspost: In formaties voor en over vakantiegan gers. 22.05 Parlement, weekoverz. 2225 Humanistisch Verbond. Kort com., ondier red. van en uitgesproken door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Volksmuz. uit Vietnam. 23.00 Radio Kamerorkest (opn): klass. muz. 23.20 Radiorama: Veertiendaags mini-magazine. 24.00 Nws. Hilversum 2. 298 ra. VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termijnen, praatje. 18.20 Uitz. van de Pac. Soc. Partij. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Lichte grammuz. 19.30 Lezen en schrijven: literaire kroniek. 20.00 Nws. 20.05 Gewoon anders. 20.30 Licht or kest. 20.45 Het Jaar 2000 is in zicht: lezing over de act. van de Fondation Européenne de la Culture. VARA: 21.00 Stereo: Klass. gewijde muz (gr.) 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Zaal-Club- Cabaret. licht progr. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e lfln) van 18-20 uur. Voor vrijdag 9 juni 1967. Eugène d'Albert. „Tlefland". Muziek drama in 1 voorspel en 2 bedrijven op tekst van Rudolph Lothar naar Angel Guimera. Personen: Sebastiano. een rijk grondbezitter. Paul Schöffler. ba riton. Tommaso, de dorpsoudste. Oskar Czerwenka. bas. Moruccio. molenaars knecht Eberhard Wachter, bariton, Martha) Gré Brouwenstijn. sopraan. Pepa) ln dienst. Judith Hellwig, so praan, Antonia) van Ruth Nixa. so praan, Rosalia) Sebastiano. Kerttu Metsala, alt. Nurl, Dodl Protero, so praan. Pedro), Hans Hopf. tenor. Nan do). Waldemar Kmentt, tenor, beiden herders. Verder: het Koor van de Weense Staatsopera, en het Weens Symphonic Orkest; Dirigent: Rudolf Moralt, KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Oude muz. (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Geestelijke liederen (opn.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws 8.10 Djinn: gevar. progr. (8.30 Nws.; 8.32- 8.45 Touringclub: informaties voor vakantiegangers; 9.35 Waterstanden). 12.25 Markber. 12.27 Med. voor land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Over- heidsvoorl.: Geven en nemen. De fami lie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.50 Zonder Grenzen: een rubriek over missie en zending. 13.00 Radio Rally '67. 13.03 Vliegende schij ven: verzoekplaten voor de militairen. 14.00 Radio Rally '67. 14.03 P.M.: fa milie magazine. (Tussen 15.00-16.00 Verzoekplaten Rallyrijders Radio- Rally '67). NRU: 16.30 Franse les. KRÓ. 17.00 Carlonca: radio voor tie ners. Hilversum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. Nws. 8.10 Lichte gram.muz. (8.30-8.; Van de voorpag.. persoverz.) 9.40 Jeugdkoor: volksliedjes. 10.00 Z.O. 135. gevar. progr. (Om 11.00 Nws.). 12.15 Loon naar werken, lezing. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tussen start en finish: act. sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-varla. 13.15 Voor' de Jeugd. 14.15 Voor de twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.30 Ikke: een geluidscollage. 16.00 Nws. 10.02 Oost- europese kroniek. 16.25 Volksliederen en -dansen (gr.). 17.05 Amateursprogr. 17.30 Radioweekjournaal. Hilversum 3. 240 m. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klass. gram muz. 10.00 Nws. 10.02 Operafragmen ten. 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3-ver- tissement. 11.30 Leger des Heilsmuz. 12.00 Nws. 12.02 Wegwijzers. Wenken en Wetenswaardigheden Voor een Vro lijke Vakantie ln eigen land. 13.00 Ns. 13.02 Tienerama. 14.00 Nws. 14.02 Ti.- nerama. 14,30 Ramblers Radio Repri ses. 15.00 Nws. 15.02 Live!: mod. Ame rikaans amusements. 15.30 Toernee: muzikale zwerftocht. (16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow: sport en lichte muz. Westers land kwijt zien te ra ken, meende prof. De Graaf. Mr. Berkhouwer vond dat als je eenmaal gekozen had (voor Is raël), je geen nuanceringen meer moest aanbrengen. Hij wilde Israël juist naar het Wes ten toetrekken. Het gesprek werd onderbroken voor de me dedeling dat Egypte het bestand aanvaard had, waarna beiden onder leiding van de gespreks leider rustig voortgingen, alsof er niets gebeurd was John Peereboom interviewde vervolgens in Londen twee ken ners van het Midden-O06ten, een Engelsman en een Ameri kaan. Het was wel een gesprek waar wat uitkwam, al was het wat verouderd door het plotse linge besluit van Egypte het vuren te staken. Daarna kregen we via Early Bird beelden uit de Veiligheidsraad, waar de Israë lische minister Eban de Russi sche resolutie ontrafelde. Later onderbrak „Attentie" het spel voor een extra uitzending, waar in commentaar van dr. Korte- weg werd voorgelezen, terwijl we ook nog beelden te zien kregen van VARA's Achter hetnieuws- team uit het Jordaanse deel van Jeruzalem, inclusief de gedode Jordaanse soldaten op straat. Mooiere samenwerking kan al niet, want op hetzelfde moment zat de VARA zelf nog uit te zenden op Nederland II. Men vermoedde blijkbaar dat op dat moment meer mensen naar Ne derland I zaten te kijken, van daar dat overstapje. Tevoren had dr. L. de Jong al slagvaar dig op het even eerder bekend gemaakte nieuws van Egypte's knieval gereageerd. Verder voorzag „Achter het nieuws" ons van Engelse inter views met Ben Goerion en pre mier Esjkol, terwijl het ook in teressant was te zien hoe de Londense persattaché van de VAR zich in bochten wrong om uitspraken van zijn regering te verzachten. Tenslotte kan nog gemeld worden dat prof. Hooy- kaas bevestigde dat het docu mentaire spel in grote lijnen aan de werkelijkheid beantwoordde. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 15.30 Nws. in 't kort. NTS: 15.34 Weekjournaal, met titels voor slechthorenden. VPRO: 16.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.45 Voor de kleuters: De Minimolen. 18.50 Journaal. VPRO: 19.00 Filmrep. over dieren. 19.25 Sandle on a string; zang en dans. NTS: 20.00 Journaal en weer- overz. VPRO: 20.20 Speciale bericht geving. Provo, een poging tot protest. 20.45 Charles Aznavour 1967: Franse chansons. 21.30 Onaantastbaar. TV- fllm. 22.15 Randfiguren, gewijd aan de Duitse dichter Christian Morgenstern. NTS: 22.50-22.35 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. NCRV: 20.05 Progr. over hout. 20.20 Politie museum (Das Krlminalmuseum er- zahlt) dl. 7. Het etiket. TV-film. 21.30 Klass. cello-recital. 21.50 Druk-werk, gesprek over meningen en mlsverstan- over geloof, kerk en christenen. NTS: 22.15—22.30 Journaal. Blokkade van Oost-Nigerië Cameroen en de federatie Nige- rië hebben het onderlinge vrije ver keer van mensen en goederen opge schort, een maatregel, die door waarnemers wordt gezien als een ver scherping van de economische blok kade van oost-Nigerië, dat zich heeft afgescheiden. De opschorting van een overeen komst van 1963 op grond waarvan visa afgeschaft waren, is een tijde lijke maatregel, die verband houdt met de in Nigerië afgekondigde nood toestand. Oost-Nigerië heeft zich op 30 mei afgescheiden en rich tot de onafhan kelijke republiek Biafra uitgeroepen. Cameroen was daardoor de enige open grens met de buitenwereld ge worden. Het federale bewind in Ni gerië heeft een economische blokka de te land en ter zee ingesteld en da post- en telegraafverbindingen met) oost-Nigerië afgesneden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5