Jeruzalem juichte behaalde zege over Frans-Britse motieven voor neutrale houding Moskou zwichtte niet voor druk van Nasser Associatie Israël met EEG Verklaringen van Brown en Couve de Murville Israëlvaarders nog steeds in Frankrijk Nederlandse vertrekt uit kolonie Beiroet DONDERDAG 8 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Van onze reisredacteur mr. H. L. Lejfelaar) Er gingen gisteren geen plezierreizigers op weg naar de heilige oorden in Jordanië door de Mandelbaumpoort, de grens- doorgang vanuit Israël, maar tanks, pantserwagens, kanonnen, en vermoeide Israëlische soldaten. Het oude en historische deel van Jeruzalem dat in Jordaanse handen was, werd na hevige gevechten door Israëlische troepen veroverd en bezet. DP'BERt'JMSE MUUR* VAM JERD7AI PM Laatste fase van zware strijd 8inds maandagmorgen heelt in de orthodoxe jodenwijk van deze gespleten stad een hevige strijd ge woed. Na een urenlang artillerie- bombardement van beide zijden, trokken Israëlische soldaten gister ochtend vroeg het Jordaanse deel van de stad binnen .Vanaf het dak van het stadhuis sloeg ik de laatste fase gade. Het indrukwekkende uit zicht over de oude torens, schansen en kantelen was op deze koude dag een blik op de dood. Bij elk artillerieschot uit de om ringende heuvels steeg een vlucht spierwitte duiven op van het Onze Lieve Vrouwenklooster. Onrustig wiekten zy rond in de heldere lucht en streken dan weer even neer tot de volgende dreunende ontploffing. Beneden in de nauwe straten lever den soldaten man tegen man ge vechten. Recht voor mij uit stond het stukgeschoten dak van de Dori- me Zion kerk, een van de christelij ke bedevaartsplaatsen, als een sta ketsel in de lucht geëtst. Boven Bethlehem in de verte hing de zwar te rook van granaten. Aan de voet van het stadhuis raas den auto's voorbij met nieuwe troe pen. Sommigen werden vervoerd in buitgemaakte Jordaanse legerwagens waarvan de kentekens haastig waren d weggeverfd. Temidden van bloeiende x geraniums op een balkonnetje richt- peij te een soldaat zijn bazoeka op een Jordaanse stelling. Zelden zal een norlogsstryd zijn uitgevochten in een ad en een omgeving waar bijna al- ■s zoveel symbolische betekenis .ïeeft. Overwinningsroes Het was de juichkreet van een jonge Israëliër die het begin inluid de van een overwinningsroes, die kort daarop iedereen overviel. Hij JeI had met zijn verrekijker enkele ïs- e raëlische soldaten waargenomen op mo| een gevreesde Jordaanse stelling, waar vandaan in de afgelopen jaren it vaak op Israëlische bewoners werd -lij» geschoten. Zijn kreet werd spoedig TI.| overgenomen door anderen en toen 4-4 enkele jeeps met Israëlische grensbe- B0j wakingstroepen kwamen aanrijden liePen vrouwen, meisjes en kinderen riji te hoop en juichten hen als helden toe. Kinderen werden opgeheven om door de soldaten aangeraakt te wor den en opgewonden werden vragen rall gesteld over het verloop van de 'poi strijd, maar verderop ratelden de machinegeweren nog en klonken de droge korte knallen van geweervuur, 4 Omstreeks half drie gistermiddag was ik bij de Mandelbaumpoort waar militaire colonnes in een onbeschry- n| felijke verkeerschaos op weg waren naar Jordaans grondgebied. Het Is- roö raëlische douanegebouw, waar en- rif kele dagen geleden een onwezenlijke a stilte heerste, was door enkele gra- 3 naten getroffen. Gebroken glas ver splinterde verder onder de laarzen van voorbijtrekkende soldaten. De gj grensbomen werden nu bediend door Isrf militaire politie, die strenge controle k uitoefende op passanten. J Op eigen risico Even later trok ik zelf de grens over. Een Israëlische kapitein stak zijn hoofd in onze auto en zei: „U gaat op eigen risico naar binnen. Het zit nog vol met sluipschutters". In derdaad klonken steeds salvo's van aid geweren. 65 Aan de Jordaanse kant van de gJ Mandelbaumpoort was hevig gevoch- ja» ten. Artilleriegranaten sloegen grote gaten in de muren, het wegdek ver- Een kaartje van Jeruzalem, dut door een soort Berlijnse muur in tweeën was gescheiden. Minister Dajan verklaarde gisteren na de verovering van de oude stad met zijn vele heilige plaatsen: „Wij zijn er en wij zullen er blijven". toonde de kuilen van mortierontplof fingen, weggeschoven rollen prikkel draad lagen in die berm, vlakbij een bord „verboden te fotograferen" wa ren de grenspalen afgebroken. Over al slingerden afgebroken telefoon draden en elektrische kabels. Israëli sche soldaten in camouflagepakken stonden met hun zware wapens by de muur van een klooster en wacht ten op het bevel om de stad verder in te trekken en te zuiveren. Ze aten appels en sommigen sleepten dekens en strozakken aan naar een moskee waar de vloer bedekt was met een Centimeters dikke laag van glas scherven. Op het trottoir voor zyn ambts woning stond de Amerikaanse consul Person Hall. Het huis had zeven ar tillerievoltreffers gehad, terwyi de consul, zyn vrouw en haar ouders geen andere schuilplaats hadden dan een van de kamers op de beneden verdieping. Door kalkgruis, brokken cement en gebroken meubilair liepen wy door de kamers waar de grana ten insloegen en gaten ter grootte van een raam achterlieten. Alles was bedekt onder een fijne laag wit ce ment. Om de hoek van het con sulaat gaapten de glasloze ramen van het Ymca-gebouw. Een soldaat met twee parkieten in een kooi slen terde op straat, alsof hy op weg naar huis was. In het gras lag een open gevallen doosje Jordaanse „Special" sigaretten, in de haast achtergelaten oorlogsbuit. Doodmoe terug Vreemd genoeg zyn het onbelang- ryke details, die in een omgeving van totale ontreddering het scherpst by biyven. Misschien dat zy de aan dacht vragen, omdat men andere de tails wil vergeten. Zoals de met een zeil toegedekte dode soldaat in de berm van de weg en het in een gro teske houding verwrongen levenloze lichaam van een burger, half op straat en half op het trottoir Om half zes in de vallende avond trok een colonne langs in tegenover gestelde richting, terug door de Man delbaumpoort naar Israël, het waren soldaten die weerkeerden van hun aandeel in de verovering van Ra- mallah, vijftien kilometer ten noorden van Jeruzalem. Zij zongen Israëlische liederen, zwaaiden met buitgemaakte Jordaanse vlaggen, hieven leuzen aan, of keken dood moe met lege ogen voor zich uit. Terugrydend door Jeruzalem ston den de inwoners in dikke ryen langs het trottoir en applaudisseerden en juichten naar de langs trekkende troepen. Zy «ierpen rozen en gera niums op de tanks, en lachten bö het zien van een portret van de Jor daanse Koning Hoessein voor op een legerauto. Een van de soldaten zwaaide vanuit zijn jsabine terug met een paar zwarte dameskousen. Maar terwyl ik deze beelden voor- by laat gaan, schuiven er andere voor: dat van geblinddoekte gevan genen zittend op de grond van een donker lokaal, van de man die zich overgaf met een grote witte doek en zweette, terwyl hij ondervraagd werd door de Israëlische soldaten, van de rooms-kathalieke priester, die over de weg liep met zyn zilve ren kruis glinsterend in de zon, maar vooral dat van de zingende troepen, terwyi zy langs een Jordaanse sol daat reden by een muurtje op de aarde van Jeruzalem. Hij was dood. Motie kamercommissie (Van onze parlementaire redactie) De vaste kamercommissie voor Buitenlandse Zaken heeft zich giste ren uitgesproken voor associatie van Israël met de E.E.G. In een motie van de liberaal mr. Berkhouwer heeft de commissie er met algemene stem men op aangedrongen om de Israë lische aanvraag, die al jaren loopt, in te willigen. De motie, die aan de voltallige tweede kamer zal worden toegezon den, werd door de commissie met in stemming begroet. Minister Luns ver klaarde de motie te beschouwen als steun voor het regeringsstandpunt. Het handelsakkoord, dat tussen Is raël en de E.E.G. bestaat, achtte minister Luns onvoldoende, omdat de Israëlische economie sterk op Euro pa is afgestemd. Hy gaf de associa tie goede kansen, ook al omdat een rapport, dat binnenkort over de kwes tie verschynt vrijwel zeker positief zal uitvallen. Op voorstel van de socialist Oele aanvaardde de commissie ook nog een motie, waarin wordt gevraagd de besprekingen over de uitvoering van het associatieverdrag met Grieken land op te schorten zolang nog par lementsleden gevangen worden ge houden en de parlementaire demo cratie niet is hersteld. Mr. Luns vond de motie overbodig. (Van onze Londense correspondent) Engeland heeft de Ver. Naties gis teren verzocht een onderzoek in te stellen aan boord van de Brit se vliegdekschepen in de Middelland se Zee en op de bases op Cyprus en Malta teneinde te kunnen vaststellen dat de beschuldiging van de Arabie ren over Britse luchtsteun aan Is raël volkomen uit de lucht is gegre- Dit maakte Brown, de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, gis teravond bekend in een stormachtig Lagerhuis. Terwyl één van de extreem-linkse Labour-parlementariërs, Shinwell, hem onderbrak met de vraag of En geland nu eens niet Israël moest fe liciteren met zijn zege, verzekerde Brown onverstoorbaar, dat zyn land. neutraal is en biyft in dit conflict. De minister gaf toe. dat het Enge land misschien moeilyk zal vallen het verbod op wapenzendingen naar het Midden-Oosten te handhaven, aangezien tot dusver geen enkel land het voorbeeld heeft gevolgd. „Ameri ka en Sowjet-Rusland zetten hun onze politiek moeten herzien", aldus Brown. Voor de Arabische landen, die de diplomatieke relaties met Engeland willen verbreken Syrië, de Soe dan en Irak had hy weinig goede woorden. „Dat is de meest dwaze stap die deze landen kunnen doen". Brown verzekerde het Lagerhuis, dat men zich, ook al is de olietoevoer naar Engeland voor een derde stop gezet door de boycot van vyf Ara bische landen, geen zorgen behoeft te maken. „We zullen zo spoedig mo gelijk een uitweg vinden". Tot zover onze Londense corres pondent. Onze correspondent in Parys tele foneerde hedenochtend: De Franse regering heeft gister middag by monde van de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville dan eindelijk haar stand punt geformuleerd en toegelicht ten aanzien van de oorlog in het Mid den-Oosten in het algemeen en van haar houding jegens Israël in het byzonder. In de uiterst rustige en genuan- leveranties voort en wy zullen wel ceerde styl, die men Beslissing was moeilijk onmiddellijk het vuren werd ge- in Moskou aan, dat er van de zyde staakt. Als aan deze eis geen gevolg zou worden gegeven zouden de diplo matieke betrekkingen met Israël j worden verbroken. Moskou zwenkte j daarmee weer duidelijk in de anti- De Russische resolutie die de Vei- Israëlische en pro-Arabische rich- ligheidsraad gisteren heeft aangeno men en waarin werd geëist het vu ren in het Midden-Oosten met in gang van 21.00 uur Nederlandse tijd te staken, zonder dat daarby werd gesteld dat de troepen zich op hun uitgangsstellingen moeten terug trekken, heeft de politieke kringen in Moskon bijzonder verrast. Hoewel men niet had geloofd dat Moskou erop uit was de Arabische volken directe steun te verlenen, ver wachtte men tooh helemaal niert een dergelyke voor Nasser es. geenszins gunstige resolutie. In het licht van het tot nu toe gevoerde beleid in zake het Midden-Oosten moet de nieuwe Russische houding als een uitdaging worden beschouwd. Wat de politieke consequenties voor de toe komst mogen zijn wat betreft de Russisch-Arabische betrekkingen valt momenteel moeilyk te zeggen. Eerder was er in Moskou enige verwarring ontstaan toen de Russi sche regering van Israël eiste, dat ting. Doordat de Sowjet-Unie even wel kort daarop met zyn resolutie in de Veiligheidsraad kwam, klaarde de hemel weer snel op. De resolutie was namelijk niet alleen tegen Israël ge richt, maar ook tegen Nasser en de aan diens zyde strijdende landen. Troeven uit handen De beslissing van de Sowjet-Unie om samen met het Westen in de Veiligheidsraad tot een oplossing te komen voor de crisis in het Mid den-Oosten moet Moskou niet licht zyn gevallen. Het geeft daarby immers veel poli tieke troeven uit handen. De beslis sing was vooral zo moeilyk daar er ln de Russische hoofdstad de laatste dagen druk diplomatiek verkeer is geweest tussen Moskou en vertegen woordigers van Arabische landen. Hoewel er niets over deze (besprekin gen bekend is geworden, neemt men van de Arabieren sterke druk op Rus land Is uitgeoefend om een krachti ger houding aan te nemen of zelfs militaire steun te verlenen. Deze verzoeken zullen echter, de resolutie in de Veiligheidsraad bewijst dat, met geen ai te grote tegemoetko mendheid zyn behandeld. Intussen is wel duidelyk geworden dat Moskou in het geheel geen ge loof hecht aan de berichten, die door Nasser zyn gelanceerd over de hulp die Britse vliegtuigen Israël zouden hebben verleend. Het regeringsblad Izwestia maakte wel melding van de beschuldigingen, maar ze werden duidelyk toegeschre ven aan Egyptische radio-uitzendin gen. Bovendien maakte het blad mel ding van Wilsons ontkenning. Over de beschuldigingen dat Amerikaanse vliegtuigen Israël zouden hebben ge holpen is in de Russische pers nog met geen woord gerept. Dit wijst er duidelijk op dat de Russen overtuigd zyn van de neutraliteit, van het Wes ten ln de crisis in het Midden-Oos ten. KAART VAN HET VERLOOP VAN DE STRIJD IN DE SIN AI- WOESTIJN (Van onze correspondent in Parys) By de negen Nederlanders, die maandag op weg naar Israël in Pa rys al waren gestrand, hebben zich nog 18 landgenoten gevoegd. Maar ook gisteren heeft nog geen hunner de reis naaar Tel Aviv kunnen ver volgen. Zy zyn met zyn allen nu in het Joodse Tehuis in Neuilly by Pa rys onderdak gebracht en een van de vrouwelyke leden van het gezel schap, mevrouw Kroon, uit Amstel veen vertelde ons gisteren, dat ieder een natuurlyk van ongeduld stond te trappelen om weg te kunnen gaan. De „medische afdeling" van de groep, die uit drie dokters en twee verpleegsters bestaat, was gisteren al vroeg naar de Paryse luchthaven Or- ly vertrokken in de hoop een vliegtuig te kunnen vinden, 's och tends waren ze evenwel genoodzaakt geweest weer met „hangende poot jes" naar Neuilly terug te keren Mevrouw Kroon zei ook nog, dat het moreel uitstekend was. dat de ver zorging niets te wensen overliet, maar dat hun weinig concrete in lichtingen over de verdere plannen werden gegeven. By het Joodse de reizen naar Israël voor vrijwil ligers organiseert, zyn nu al ruim 1000 mensen ingeschreven, maar hoe en wanneer ze Parys zullen kunnen verlaten, is een vraag waarop men ons gisteren nog geen antwoord kon geven. Men overwoog wel van ande re vervoersmiddelen dan vliegtuigen j gebruik te maken, maar de situatie i in en vooral rond Israël was giste ren toch nog te onoverzichtelijk om op korte termyn reeds toebereidse- zo verzekerde hy ons, zal elk middel hun welkom zijn om zo spoedig mo gelijk hun reisdoel te kunnen berei ken. wend Is, liet Couve de Murville uit komen, dat Frankrijk zijn bevoor rechte positie als Westelijke mogend heid in de Arabisphe wereld niet lichtzinnig in de waagschaal wilde werpen en bovendien niet alleen de zorgen van vandaag, maar ook die morgen en zelfs van overmor gen in zijn overwegingen had be trokken. Couve verheelde niet dat alle ern stige geschillen die tussen Israël en zyn Arabische buren zich sedert ja ren hadden opgehoopt ook na een verhoopte spoedige wapenstilstand niet in een handomdraai zouden kunnen worden bygelegd. Doch het doel van de Franse politiek blyft, zo verklaarde hy, niettemin de groene tafel en daarom had generaal De Gaulle in zyn ogen weer van veel en hoge staatsmanswijsheid blyk gegeven door jegens beide partyen zyn neutraliteit te betuigen en te onderstrepen. De regering had zich te voren ver zet tegen een debat, dat de volledige oppositie en ook vele gaullisten na Couve's rede hadden verlangd en al leen de socialistische oud-premier Mollet was het recht tot een weder woord toegekend. Mollet hield een beheerst-geëmotioneerd betoog ter verdediging van Israël, een land dat hij in 1957 als premier by de Suez- crisis gewapenderhand te hulp was geschoten. Hy bestreed Couve's ver klaring. dat Frankrijk zich met geen der partyen verbonden had door te wyzen op de belofte die zyn rege ring samen met Amerika in 1957 Is raël had gedaan de vrije doorvaart van de Golf van Akaba te garande ren. Te hoge prijs Ook sprak de socialistische leider scherpe woorden aan het adres van de VN-secretaris-generaal Oe Thant. die op eigen gezag de „blauwe hel men" uit Egypte had teruggetrokken om zo de weg voor een nieuw avon tuur van Nasser te openen. De controverse tussen gaullisten en oppositie heeft, ofschoon dat punt niet met name ter sprake kwam, zich in feite vooral toegespitst op de vraag welke rol voor Frankryk by een wereldconflict vandaag nog kan zyn weggelegd. Generaal De Gaulle heeft, net als premier Wilson, vanaf het begin ge hoopt als bemiddelaar te kunnen fungeren en aan dat verlangen wer den de fundamentele rechten en zelfs de levensbelangen van een klein land als Israël wel wat al te vlot opgeofferd. Opnieuw is nu ge bleken dat de beide super-groot machten, de VS en de Sowjet-Unie. géén behoefte hebben aan bemidde laars en vla de rode telefoon of langs andere weg het directe contact zo nodig ook wel weten te vinden en te leggen. In de woorden van Mollet klonken zo dan ook wel gevoelens van diepe verontwaardiging door. omdat presi dent De Gaulle in naam van Fran krijk opnieuw 'n waandenkbeeld had nagejaagd waarvoor de solidariteit met het bedreigde, doch dappere Is raëlische volk als een te hoge prijs was betaald. De Nederlandse kolonie in Beiroet heeft van de Nederlandse ambassade aldaar hte dringende advies gekre gen Libanon zo spoedig mogelijk te verlaten. Op speciaal verzoek van de ambassade heeft de KLM vergun ning gekregen om gisteren reeds een eerste groep uit Beiroet te evacueren. Gisteravond kwam deze groep van ongeveer 120 Nederlanders op Schip hol aan. Onder hen bevond zich de 60-jarige geoloog prof. Th. Raven uit Utrecht, die jarenlang als hoogleraar verbonden is geweest aan de Ameri kaanse universiteit in Beiroet. Hij was het die bovenstaand nieuws bij Agentschap, dat J zjjn aankomst op Schiphol aan de hem omringende verslaggevers me dedeelde. „Men verwacht in Beiroet grote onrust en mogelyk ook nog gevech ten," aldus de professor, die zich zelf overigens geen moment druk heeft gemaakt. „Gisteravond heb ik zitten bridgen en heb nog groot slem geboden en gemaakt." vertelde hy vol trots. Niet alleen de Nederlanders trek- len voor een reis te kunnen tref- ken weg uit Beiroet, ook de Ameri kanen. Die gingen zelfs al eerder. Alleen de drie Nederlandse artsen, die deel uitmaakten van de groep hebben kunnen verder reizen. De heer De Bruin uit Leiden, een ander lid van de groep vertelde ons dat vanmorgen. Of de drie medici in Israël waren aangekomen en mei welk middel van vervoer ze waren vertrokken, wist hy ook niet. Maar ln elk geval waren ze gisteren vanaf het Paryse vlieg veld niet meer in het Joodse Tehuis teruggekeerd. Over de mogelykheid van trans port via de Nederlandse charter maatschappij was de heer De Bruin niet op de hoogte maar natuurlyk, Pan American World Airways heeft gedurende de afgelopen drie dagen volgens schatting van andere terug gekeerde reizigers, die de vliegtuigen telkens over hadden zien komen. 10 tot 20 vluchten uitgevoerd. „Pan Am neemt echter uitsluitend Amerikanen mee." vertelde prof. Raven. „De Fransen willen ook graag weg, maar de luchthaven is nog steeds officieel gesloten en voor iedere vlucht moet eerst een officiële vergunning worden aangevraagd by de Libanese over heid. Het gevolg is. dat de Fransen niet weg kunnen, want Air France krygt geen vergunning, vermoedelyk wegens de levering van wapens aan Israël." Prof. Rave al tien jaar hoog leraar uu7i de Amerikaayise uni versiteit in Beiroet werd giste ren op Schiphol vele microfoons voorgehouden. Naar gemeld heeft Libanon ook Duitsland een vergunning voor vluch ten van de Lufthansa geweigerd, mo gelijk wegens de levering van gas maskers aan Israël. In het KLM-toestel vanavond zaten ongeveer 160 passagiers, waarvan 115 met de Nederlandse nationaliteit. De KLM-persdienst deelde na de aan komst mede. dat over een tweede vlucht naar Libanon nog niets te zeg gen viel. Vergunning daarvoor was nog niet ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7