Recht, rechteloosheid macht en 1 Drama over het (joodse) vluchtelingenvraagstuk HET SUEZ-KANAAL Wat? De NMB alleen een bank voor zakenlieden? en programma 'Nederlandse omroep het objectiefst DONDERDAG 8 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Meer dan ooit bestaat er vandaag aan de dag reden om in dachtig te zijn aan het juiste inzicht, waarvan onze grote land' genoot prof. mr. C. van Vollenhoven reeds meer dan vijftig jaar geleden blijk gaf in zijn onvolprezen pleidooi voor de schepping en taak van een internationale politiemacht. Genoemde, in 1933 op nog geen zestigjarige leeftijd overleden Leidse hoogleraar, had dat pleit in een reeks publikaties gevoerd, die in 1913 te samen het licht zagen in een nog steeds boeiend en van een uitzonderlijke visie getuigend geschrift, „De eendracht van het land" geheten. Gehoorzaamheid aan internationaal recht Zeer kort samengevat kwam zijn betoog er op neer, dat boven de vérelniteit van elke staat op zich zelf, gehoorzaamheid aan het inter nationale recht moest uitgaan. Daarom zou met het oog op staten- misdadigers, d.w.z. staten, welke de rechtsorde zouden schenden, inter nationale rechtshandhaving door middel van een internationale poli tiemacht geboden dienen te zijn. Als men nu let op wat er tot dus- verre in het Midden-Oosten gaan- de is en in dat verband bijv. alleen j reeds op het al jarenlang a gang zijnde gedoe van de president van Egypte, t.w. met zijn geschreeuw I van de daken om zijn eigen volk dat van andere landen op te hitsen tot vernietiging van de staat Israël j (evenals o.m. Egypte zelf lid van de j organisatie van de Verenigde Na ties), dan is dit al genoeg om te be- Beffen, dat die organisatie, welke op papier, d.w.z. in zijn Handvest, be- I dreiging met geweld ontoelaatbaar noemt, machteloos staat en zich ge- I draagt t.o.v. een dergelijke schen- i ding van een der rechtsplichten, die ook voor het lid-Egypte gelden. Zonder overigens in deze bijdrage stil te staan bij hetgeen er thans gaande is tussen Israël en zijn Arabische buren om maar hele maal te zwijgen over de onrecht matigheid, die met betrekking tot de t.o.v. alle staten te eerbiedigen on belemmerde vaart tussen Eilat (Is raëlische haven) en de Rode Zee, door Egypte wordt begaan door die onbelemmerde vaart te beletten wil ik thans de aandacht vestigen op de volkenrechtelijke regeling in zake het geheel en al op Egyptisch grondgebied gelegen Suez-kanaal. Open voor. alle naties Dat kanaal staat ingevolge de me de voor Egypte geldende verdragsbe palingen zowel in vredes als in oorlogstijd open voor handels en oorlogsschepen van alle naties. Dit, let wel. zonder onderscheid van vlag. Aldus was vastgesteld in het van 1888 daterende verdrag van Kon- 'stantinopel, toen Egypte nog geen zelfstandigheid bezat. Maar zo is het ook tot vandaag aan de dag ge bleven, sinds het Suez-kanaal een Egyptisch kanaal is (in 1956 is die staat tot nationalisatie van het ka naal overgegaan.) Op 24 april 1957 nu heeft Egypte zelf de bepalingen van het traktaat van 1888 aanvaard als verdragsbin dend karakter te bezitten. Daarmee heeft het trouwens o.m. als een inter nationaal rechtsgeldig verbod vast gelegd weten te krijgen, dat het SUez-kanaal niet voor blokkade open zou staan. Zou enige staat daar toe wel overgaan, dan zou Egypte ten volle gerechtigd zijn daar, waar zulks de aangewezen plaats is hetzij bij de V.N., hetzij bij het hoogste rech terlik orgaan van de V.N., dus bij het Internationaal gerechtshof in het Vredespaleis in Den Haag een klacht aanhangig te maken tegen de blokkerende staat. Dr. E. van Ra al te, erkend deskundige op het gebied van de gj M Nederlandse parlementaire ge- g g schiedenis en emeritus privaat- j§ docent in internationale rechts- g organisaties aan de Gem. Uni- g j§ versiteit van Amsterdam, schreef fi M de nevenstaande beschouwing over de sluiting van het Suez- H kanaal, waarvoor wij gaarne ij g de aandacht van onze lezers ij vragen. g Wat verboden is Verder is o.a. rechtens verboden het ondernemen van oorlogshande lingen in het kanaal, in de ingangs havens van het kanaal of in een om geving van drie zeemijlen van deze havens. Zelfs is dat verboden wan neer Egypte nu oeverstaat nadat Turkijë dat nog in 1888 was in oorlog is. De doorvaart van oorlogs schepen van de oorlogvoerenden moet in de kortst mogelijke tijd geschie den; zij mogen zich in Port-Said en te Suez niet langer dan 24 uur op houden, behalve in geval van zee- nood. Tussen het uitvaren van vijan delijke oorlogsschepen moet steeds een tijdruimte van 24 uur liggen. Troepen, munitie en ander oorlogs materiaal verschepen of inschepen binnen het kanaal en zijn havens is verboden. Statione ren van oorlogsschepen binnen het kanaal (dit geldt mede voor oorlogs schepen van niet-oorlogvoerende landen) is evenmin toegelaten, daar gelaten, dat oorlogsvaartuigen van niet-oorlogvoerenden wel in de ha vens van Port-Said en van Suez mo gen stationeren, doch niet meer dan twee tegelijkertijd. Klacht bij Int. Gerechtshof Na deze opsomming van een reeks belangrijke rechten, ten dele ook plichten, die voor Egypte evenals voor andere verdragsstaten sedert 24 april 1957 bindende rechtskrachten hebben, nog het volgende. Ingeval meningsverschil met een of meer staten, welke partij zijn bij het Suez- kanaalverdragl), kan Egypte zulk een verschil van inzicht omtrent de uitleg of toepassing van het verdrag aan het Internationaal Gerechtshof ter berechting voorleggen. Genoemde staat heeft nl. op 18 juli 1957 hier voor de verplichte rechtspraak van dat Hof aanvaard. Nu Egypte het Suez-kanaal heeft gesloten, betekent dat een rechts- schending. Ook zou dit het geval we zen, als men tot blokkade van het kanaal was overgegaan. En dan wa re een staat, welke zich daaraan zou schuldig hebben gemaakt en die, ins gelijks, zij het ook zonder speciale vermelding van het Suez-kanaalver- drag, reeds in het algemeen de ver plichte rechtspraak van het Inter nationaal Gerechtshof heeft aan vaard, door Egypte voor het Hof te Wegens elk van de beide onrecht matige daden, zou er deswege een klacht bij de internationale rechters aanhangig gemaakt kunnen worden. 1) Met een groot aantal andere zeevarende mogendheden is ook Ne derland partij bij het verdrag. Zij nu zijn zelfs bevoegd om even tueel, alvorens zulk een klacht defi nitief te behandelen en tenslotte te berechten, om met spoed een voor lopige of beschermende maatregel uit te vaardigen. Daarbij kunnen zij, ter voorlopige bescherming van de kla ger, de beklaagde opleggen terstond een einde te maken aan de rechts- schending, waarvan hij beticht Tegen degene, die zich dan niet overeenkomstig de, voorlopige, uit spraak van het Hof gedraagt, kan de Veiligheidsraad aanwending dwangmaatregelen voorschrijven. Dit geldt trouwens eveneens met betrek king tot niet-naleving van de defi nitieve rechterlijke uitspraak, de Veiligheidsraad bv. internationaal politieel optreden met behulp vai een daartoe samen te stellen inter nationale militaire „politie" tegen zulk een schender van de internatio nale rechtsorde nodig acht, kan dat orgaan daartoe een beslissing nemen. Veto mogelijk Ongelukkig genoeg echter is het ;n koud kunstje voor slechts een ui de vijf grote mogendheden, die k een vaste zetel in de Veiligheids raad hebben, een dergelijk besluit te gen te houden. En wel door tegen het voorgestelde besluit te stemmen. Dat dan als verworpen. M.a.w., in zijn eentje zou bv. Rusland bedoelde methode van internationale rechts handhaving kunnen verijdelen. Wel kan eventueel nog, naar gelang van >mstandigheden, op grond van art. 51 van het Handvest van de VN, het gezamenlijk politieel optreden van een aantal staten plaatsvinden. Dit dan bij wijze van gemeenschap pelijke zelfverdediging. ADVERTENTIE Er is een tijd dat het meisje vóór zaken gaat. Een moderne bank als de NMB heeft daar alle begrip voor. Daarom is de NMB óók de bank voor jonge mensen die op een aantrekkelijke manier sparen willen. Voor iedereen heeft de NMB een persoon lijke service. Daarom voelen zoveel men sen zich thuis bij de NMB. Machteloos Op papier bestaat er allerlei aan recht. In de praktijk stuit echter de internationale rechtshandhaving nog al te veelvuldig op rechteloosheid af. Zo wenste indertijd Hitier-Duitsland het geweld of bedreiging daarmee te doen zegevieren boven het recht. Men denke in dit verband bijv. aan München-1938 en aan wat daarop volgde. Jammer genoeg ontbreekt het ook thans niet aan staten, die boven eer biediging van het recht, aan eigen richting de voorkeur geven. Niet minder jammer is het te moeten vaststellen, hoe machteloos hier tegenover nog steeds de internatio nale samenleving staat. Dr. E. VAN RAALTE. De bank waar ook u zich thuisvoelt! leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwljkkade 1. in van (Van onze rtv-medewerkster) De activiteiten in de Veiligheidsraad rond het conflict in het Midden-Oosten hebben de NCRV doen besluiten het voor vanavond aangekondigde blijspel „De Ring" van Wynyard Browne tot nader order uit te stellen. In plaats daarvan zal worden uitgezonden het documentaire-drama „Die Mission" naar het gelijknamige boek van Hans Habe. Het wordt ge bracht onder de Nederlandse titel „Voorspel zonder vol macht". Aanvankelijk was het de bedoeling dit stuk in de vroege zomer van 1968 uit te zenden. Dan zou het 30 jaar geleden zijn dat de conferentie Evian werd gehouden over wat i toen eufemistisch noemde „het vluchtelingenvraagstuk". De confe rentie van Evian werd op initiatief van de Volkenbond door alle Europe se staten, behalve Duitsland en Ita lië, gehouden om voor elk land op name van een contingent van uit Duitsland gevluchte Joden vast te stellen. Het resultaat hiervan was de oprichting van het Internationale Vluchtelingencomité voor Joodse vluchtelingen en Spaanse republikei nen, dat echter door de tweede we reldoorlog zijn werkzaamheden moest staken. De in 1911 in Boedapest geboren en thans in Zwitserland woonachti ge letterkundige Hans Habe heeft de conferentie destijds als verslaggever van een Praags dagblad bijgewoond. één van de drie journalisten die het onoffibiële voorstel van Duits land om Joden te vervolgen wereld kundig maakte. Het stuk mag van i bijzondere actualiteit worden ge acht, temeer daar het de traagheid de diplomatieke onderhandelin gen met bedreigde mensenlevens als inzet aan de orde stelde. De rol van de Joodse bemiddelaar wordt ver tolkt door Martin Held, een van de meest vooraanstaande acteurs in het Duitse taalgebied. Gesprek „Die Mission" is vervaardigd door de onder Nederlandse directie staan- Duits-Amerikaanse produktle- maatschappij „Intertel" uit Mün- chen. Na afloop van de uitzending De KRO-tv zal zondagavond voor de tweede keer „Die Zigeu nerbaron" uitzenden. De reacties ip deze Bertelmamiproduktie wa ren vorig jaar zeer positief; daar- ~mi is tot een herhaling besloten :an deze operette die zoveel mooie nelodieën in zich heeft. Op de foto een scène uit ?it irolijke werk met van rechts naar inks Elisabeth Schartel als de zi- leunerin Czipra, Rudolf Schock lis Sdndor Barinkay en Karl SchmittWalter als Conté Car- nero. hoopt hoofd drama t.v. bij de NCRV, David Koning, een vraaggesprek te hebben met prof. dr. I. P. Hooykaas, destijds lid van de Nederlandse dele gatie naar deze door president Roo sevelt uitgeschreven conferentie. Doel van het gesprek is te onderzoe ken hoe het in de vertoonde recon structie was gesteld met de verhou ding tussen waarheid en verdichting. Filmprijzen voor Van der Keuken en Jan Boon De Van der Rijn-prijs 1967, een aanmoedigingsprijs voor jonge Ne derlandse filmers, is ex aequo door de jury toegekend aan Johan van der Keuken voor de film „Herman Slobbe" en aan Jan Boon voor de film „Incident". De prijzen, f 2.000 elk, zullen op zaterdag 17 juni 1967, In het Rem- brandt-theater in Arnhem worden uitgereikt door de directeur-generaal van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, dr. J. Hulsker, waarna de twee films zullen worden getoond. NEDERLAND 1 NCRV 6.45 uur Voor de kleuters: Minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur De verrekijker, internationaal jeugdjournaal 7.10 uur Van gewest tot gewest 7.30 uur Mensen in de sport 7.53 uur Toeristische tips 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Attentie 8.45 uur „Voorspel zonder volmacht" 10.15 uur Jazz met Jacobs 10.45 uur Laatste nieuws 10.50 uur 11.00 uur Teleac: Automatisering 11.30 uur - Sluiting NEDERLAND 2 - VARA 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Coronation Street 8.55 uur Achter het nieuws 9.20 uur Heart song: „Werk in liedjes" 9.45 uur Avontuur; documentaire 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Dichterbij; godsdienstige begrippen 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 11.15 uur HILVERSUM 2: Veel rugby Gisteravond zonden op het zelfde moment beide zenders beelden uit van eenzelfde sport. Op Nederland I was het niet echt, namelijk rugby als onder deel van de uitstekende film .This sporting life", op Neder land n wel. want daar vertoon de de AVRO (die zoveel kei harde sport door zijn pro gramma's mengt) een fascine rende documentaire over het Amerikaanse beroepsvoetibal, dat slechts heel in de verte doet herinneren aan ons beroepsvoet bal. De beelden maakten het wel begrijpelijker dat Kootje Prins naar Amerika is gegaan om daar beroepsvoetiballer te worden, want het is bij zo'n wedstrijd een complete oorlogs toestand, terwijl de training eerder aan een militaire, dan aan een sporttraining doet den ken. De AVRO rondde deze af levering van zijn „Sportpano- rama" af met een klassieke bokswedstrijd tussen Sharkey en Sühmeling, zodat we, na al het oorlogsgeweld van eergisteren uit het Midden-Oosten, ook gis teren weer niet te klagen had den. Mr. Toxopeus Merkwaardigerwijs was het aan het televisie-front iets rus tiger dan dinsdagavond. Er werd wat gepraat over de hulp actie van de Stichting van de Arbeid die een percentage wil afstaan voor de economische wederopbouw van Israël, en ook het journaal was weer erg ac tief, maar voor het overige hield men het rustig. Wel moet nog vermeld worden dat mr. Toxo peus uitstekend op dreef was in d'e zendtijd van de WD, uiter aard ook over de strijd van en tegen Israël, en later op de avond zou de AVRO beelden overnemen van de zitting van de Veiligheidsraad. Maar daar naast bleef toch nog tijd voor de hoofdfilm, voor „The man from U.N.C.L.E." en een teken filmpje van of liever over de Beatles, erg actueel, want gis teren was voor het eerst hun nieuwe plaat in Nederland ver krijgbaar. Daar bleef het echter bijvan het middenoostelljk fronst was minder nieuws dan verwacht mocht worden. VOOR DONDERDAG 8 JUNI Hilversum, 402 m NCRV: 18.10 Sportrubrlek. 18.30 Halte prog^ voor twintigers. 19.00 19.30 leiding: geestelijke liederenr 2000 Lichte gram.muz. 20.10 De wilde vaart detective-hoorspel (dl. 5 - herh. vai woensdag jl.) 20.35 Avondpermissie gevar. progr. voor de militairen. 22.15 Dagsluiting. 22.30 Nws. 22.40 Boekbe spreking. 22.45 Kerkorgelconcert: kl. kl. kamer- 24.00 Nv Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Stereo: Metropole orkest. 18.55 Gespro- ,5Joszef Katus onderscheiden De Nederlandse speelfilm „De min der gelukkige terugkeer van Joszef Katus naar 't land van Rembrandt' vervaardigd door Wim Verstappen en Pim de la Parra, heeft op het in Pesaro in Italië gehouden film festival de grote prijs gewonnen. De film deelt deze prijs met de Brazi liaanse inzending „A opiniao publi- ca" van Arnaldo Jabor. Bij de prijsuitreiking in Pesaro wa ren - behalve de makers - aanwezifi de actrice Shireen Strooker, die in de film een belangrijke rol speelt, „Joszef Katus" - waarvan de titel rol wordt vertolkt door de acteur Rudolf Lucieer - ontving ook de prijs van het Italiaanse filmblad „Cinema en films". .55 Van alle nieuwsuitzendingen waren die van de Nederlandse omroep als geheel de objectiefste en gaven ze het volledigste beeld van de toestand in het Midden-Oosten. Deze vleiende uitspraak heeft het secretariaat van de „Internatio nal broadcasting society", de wereldorganisatie van radio- en tele visievakmensen, gedaan. De organisatie heeft gedurende 48 uur, di rect na het uitbreken van de vijandelijkheden in het Midden-Oosten de nieuwsuitzendingen van een aantal omroeporganisaties gevolgd. Door het secretariaat is een brief met gelukwensen gezonden aan de directie van het ANP, aan de heer A. B. Roosjen, voorzitter van de NRU en aan de heer E. A. Schüttenhelm, voorzitter van de NTS. De tweede plaats kwam toe aan Radio Europa I. Onder de gevolg de uitzendingen waren die van „The voice of America", AFN, BBC, ORTF (Frankrijk), Westdeutsche Rundfunk en andere Westduitse stations, BRT-RTB (België), Radio Luxemburg, verscheidene pira tenzenders en Oosteuropese omroepstations. Nws. 20.05 God die leeft e: om God. AV Kunstkroniek. rium. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.5 reo: Discotarla: nieuwe gram.platen. 23.55-24.00 Nws. i werkt .-gedichten RO: 20.00 Nw 20.35 Samson. VOOR VRIJDAG 9 JUNI ersum 1. 402 m. 7.15 Stereo: Lichte ork. (gr.). 7.30 Nws. 7.35 Radiokrant 7.50 Stereo: Lichte orkestmuz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz, 8.30 Nws. 8.32 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Klass. grammuz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Stereo: Klass. gram.n 12.50 Balletmuz. (gr.). 13.45 Orgelcon cert: amusementsmuz. 14.05 School radio. 14.25 Promenade-ork. en Radio koor: operettemuz. 15.00 Voordracht 15.30 Stereo: Alt en piano: klass. lie deren. 16.00 In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. 17.00 Stereo: Klan- Zuid-Amerlka. 17.30 Neder landse militaire orkesten: militair con- HUversum 2. 298 ra. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte grammuz. (7.30-7.35 Van de voorpag., persoverz.) Nws. 8.10 Lichte grammuz. 9.00 Ste- VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 reo: Clavecimbelrecitalklass. muz. 10.00 VPRO: Schoolradio. VARA: 10-20 Lichte grammuz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Kerkorgel- concert: klass. en mod. muz. 11,55 Beursher. 12.00 Licht orkest. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Over- heidsvoorl.: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Act. Schakeringencult. J 'luz. 14.2^ voor de progr. 'ws. 16.0 zangsoliste: mod. Voor de kinderen. 17.10 Stereo: Muzi kale aanwinsten. 17.45 Act. Hilversum 3. 240 m. en FM. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat maar raak!: vrolijk ochtendpro gramma. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvi- verzoekplatenprogr._ (11.00 tenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de bui- tenl. pers. 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15.02 Muz.kantjes: licht NTS: 18.45 Voor de kleuters: De Minimolen. 18.50 Journaal. TROS: - Hardy - the square cop, 20.00 Journaal. A' Televlzier. 20.45 jor >-22.50 Journaal. De weg. NTS: 22.4 Nederland n NTS: 20.00 Nws. in 't kort. KRO- i.05 Van pothoed en panama: liedjes i plaatjes uit de twintiger Jaren. 20.25 Eten in overvloed, doc. over nog niet aangeboorde voedselbronnen 21.00 Bo-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5