I Leidse jongeren betuigen hun sympathie met Israël 19 RAIFFEISENBANK Incident - met -4 PSP-ers HORLOGES voor VADER Modieuze JUMPERS Promoties Gouden doctoraat Concierge (30) voerde twee knapen dronken "Alphen gaat zich sterk ontwikkelen DONDERDAG 8 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Mr. G. C. v.d. Willigen: steun aan de regering ADVERTENTIE S. E. Bos (joodse gemeente): moordaanslag is mislukt Ruim vierhonderd Leidse jongeren verzamelden zich gister avond op het Vijf Meiplein om deel te nemen aan een stille tocht als sympathiebetuiging met de staat Israël. Er werd slechts één bord meegedragen met als opschrift een oproep om bloed af te staan voor slachtoffers van de oorlog in het Midden oosten en met het gironummer van de collectieve Israël-actie. Om acht uur zette de stoet zich in beweging om via Heren straat, Doezastraat, Rapenburg en Breestraat de tocht te be ëindigen op het Stadhuisplein. Langs de route hadden zich veel belangstellenden opgesteld om de demonstranten te zien voorbijtrekken. Ook op het Stadhuisplein hadden eró zich al voor de aankomst van de demonstranten velen verzameld om naar de toespraak van de burgemees ter te luisteren. Mr. G. C. van der Willigen zei blij te zijn met deze de monstratie. „Wanneer in Leiden waar het praesidium libertatis is, geen manifestatie zou plaats hebben, I zou het mis zijn met Leiden", zei de burgemeester. „Van velen maakten I zich bij 't vernemen van 't uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten ,n een gevoel meester van machteloos heid. Het enige, dat we nu kunnen I doen is blijk geven van ons mede leven, en dat moeten wij dan ook doen", aldus mr. Van der Willigen. „Juist in Nederland waren wij verheugd dat de joden eindelijk tehuis zouden hebben. Nu dit tehuis van de joden wordt bedreigd, moeten wij met kracht onze regering steu nen in alle pogingen om aan de strijd in het Midden-Oosten een einde te doen komen. Wij kunnen voorts fi nanciële steun verlenen. Bovendien kan men zich opgeven om bloed af te staan voor de slachtoffers, die aan alle zijden zijn gevallen. Dit zijn slechts kleine dingen, die men kan en moet doen". Nogmaals verklaarde de burgemeester dankbaar te zijn voor deze manifestatie, die bedoeld is als steun „voor dit mooie land, waar zo hard wordt gewerkt en waar van de inwoners nu zo hard vechten, „nee moeten vechten", waarin zij ook ons tot een voorbeeld kunnen zijn". ADVERTENTIE JUWELIER - HORLOGER Bijeenkomst in Stadsgehoorzaal In de Stadsgehoorzaal wordt van avond om 8 uur een demonstratieve bijeenkomst gehouden onder auspi ciën van het Comité „Leiden naast Israël". Prof. Samkalden, prof. Berkhof, vice-admlraal b.d. Moorman en de heer Palache van de Collectieve Is- raël Actie in Amsterdam zullen het woord voeren. Tevens zullen inlich tingen worden vertrekt over het ver- loop van de verscheidene hulpacties, die tot nu toe zijn gevoerd en over de manier waarop men het best zijn hulp kan geven. Vervolgens sprak namens de jood se gemeente de Leidse kinderarts, dokter S. E. Bos, de demonstranten toe. „Zoals u allen weet, begroet men in Israël elkaar met het woord „sha- lom", waarvan de betekenis „vrede" is. Zij gebruiken dit woord „vrede" als groet, zoals wij tegen elkaar goeie dag zeggen", zei de heer Bos. „Voor deze groet zijn twee mensen, twee partijen nodig, die met elkaar in vrede willen leven. Deze wens naar vrede, die in Israël zo sterk leeft, is helaas niet in vervulling ge gaan. Het is oorlog geworden. Nas ser en zijn Arabische vrienden heb ben meermalen gezegd met Israël in vrede te willen leven, zolang zij nog niet sterk genoeg zijn om het land aan te vallen. Als u in Neder land door uw buurman wordt be dreigd vermoord te worden, dan is hier een politie die er voor zorgt dat dit dreigement niet ten uitvoer kan worden gebracht. Helaas zijn de Ver enigde Naties niet in staat geweest om te voorkomen dat de oorlog in Israël is uitgebroken. „De politie ging naar huis toen bleek dat het dreige ment uitgevoerd zou worden." Aanslag „Inmiddels is deze „moord aanslag" mislukt", zo vervolgde de heer Bos zijn rede. Israël is een Jong land, waar hard wordt gewerkt aan de opbouw en dat in vrede wenst te leven, juist met zijn buren. Ook in Nederland is vaker gevoch ten voor dezelfde idealen: „vrede en vrijheid". Hij wekte de Jongeren op om de wereld te overtuigen en te blijven overtuigen dat er vrede moet komen; een vrede waarin de mensen in vrijheid en eendrachtig kunnen samen leven. Hij besloot zijn toespraak met de woorden „Shalom Aleichem": vrede zij met u. Na een langdurig applaus, dat volgde op deze woorden, dankte mevrouw M. Stakenburg namens de organisatoren dokter Bos en mr. Van der Willigen voor hun medewerking aan deze demonstratie en de demon stranten voor hun spontane opkomst. Sleohts bij het begin van de de monstratie vond een klein incident plaats. Tegen de uitdrukkeiyke wens van de organisatoren, om geen span doeken met leuzen mee te voeren, had een groepje pacifistisch-socialis- tiche Jongeren een bord meege bracht, dat door één van de recher cheurs werd verwyderd. Enkele van deze jongelui besloten toen geen deel te nemen aan de demonstratie. Door een paar leden van de S.J., die even min zelf deelnamen aan de stille tocht, werden langs de route pam fletten verspreid. Een van deze pam fletten behelsde een opwekking om deel te nemen aan een te houden V ietnam-demonstratie Ongeveer 400 deelnemers aan ae pro-Israël-demonstratie, die gis teren in Leiden werd gehouden, luisterden geboeid naar de woor den van de burgemeester, mr. G C. van der Willigen, die hen bij aankomst op het Stadhuisplein dankte voor deze manifestatie. (Foto LD7 Hol vast) ADVERTENTIE BREESTR. 137 HERENSTR. 83 Vereniging van belangstellenden in de Lakenhal bijna 50 jaar Ook elder: irs Ook in ander plaatsen werden manifestaties ten gunste van Israël gehouden. Zoals in Den Haag, waar enkele duizenden personen gister avond van de binnenstad naar de Israëlische ambassade aan de Klat- teweg trokken om daar van hun sym pathie te betuigen. Tevoren had de menigte een bijeenkomst in de kerk bijgewoond. Hier werd o.a. het woord gevoerd door burgemeester Kolfscho ten, oud minister Smallenbroek, de kamerleden Geertsema, Aalberse Roemers en Goudsmit. Namens het vroegere Nederlandse verzet sprak ds. P. Slom (Frits de Zwerver). De laatste spreker was prof. dr. H. Berk hof, hoogleraar in de theologie aan de Leidse Universiteit. Oud-minister Smallenbroek moest ontydig de byeenkomst in de Haagse kerk verlaten, omdat hy ook nog het woord moest voeren op de sympathie vergadering voor economische steun aan Israël in de Schiedamse Mar griethal. De heer Smallenbroek was een van de negen sprekers, van wie wy verder nog noemen de ministers van Staat, dr. W. Drees en prof. mr. J. Oud. Alle sprekers getuigden van sympathie en bewondering voor de stryd van Israël, maar hadden ook zorgen voor de toekomst wan neer aan de conferentietafel een op lossing voor het brandende geschil moet worden gevonden. Een inzame lingsactie ter plaatse bracht 15.000 gulden op. Rectificatie Rectificatie Door een misver stand is gisteren een fout geslopen in het byschrift van de huweiyksfoto van de heer J. Ravensbergen. wy bombardeerden hem tot jeugdleider van Z.L.C., waar dit Leidse Boys moest zyn.*. De Vereniging van belangstellen den in de Lakenhal hield gistermid dag in het museumgebouw haar alge mene ledenvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer P. Herfst. Op deze vergadering werd in rui me mate aandacht geschonken aan het probleem van de ledenwerving, waartoe enkele suggesties werden ge daan. De kwestie van de ledenwer ving de vereniging bestaat op het ogenblik uit ongeveer 550 be langstellenden is veel aandacht waard, omdat de vereniging volgend jaar een halve eeuw bestaat. De secretaresse, mevrouw J. M. Oort-Graadt van Roggen, herinner de in haar jaaroverzicht onder meer aan de aankoop van het stilleven van Gabriel Metsu en aan het succes van de Metsu-tentoonstelling in de afgelopen zomer, welke expositie by- na 9300 bezoekers heeft getrokken. Mr. H. A. C. Branderhorst had in verband hiermee als penningmees- ster de boeken over 1966 moeten afsluiten met een nadelig saldo, maar dank zy een inmiddels ontvangen bydrage van de Vereniging „Rem brandt" is er in financieel opzicht een keer ten goede gekomen. Er is nu alweer een voordelig saldo van f 3692,-. Besloten werd om de bontributie voor 1968 te handhaven op zes gulden per jaar. Zowel de secretaresse als de pen ningmeester, die beiden aan de beurt van aftreden waren, werden op deze vergadering by acclamatie herbe noemd. De voorzitter deelde, aan het slot van de vergadering nog mee, dat de heer H. J. de Koster in verband met een verandering van werkkring zyn bestuurslidmaatschap heeft op- Uitwisseling tussen Leiden en Ljubljana Ter voorbereiding van een uitwis seling van studenten van de univer siteiten van Ljubljana en Leiden vertrekken op zaterdag 10 juni me juffrouw N. M. Tulner en de heren J. B. F.' van Hasselt en J. D. Crena de long van de Leidse Studenten- Raad naar Joegoslavië, zy zullen daar gedurende vier dagen de gast zyn van de Studentenraad van Lju bljana. Mulo examens In Leiden zyn geslaagd voor het Mulo-examen A de dames: S. M. v. Rooyen; J. Schalker; J. Sjoerds, Leiden; M. C. Balt, Oegstgeest; M. E. v. Der Mey, Katwyk; J. Corset; A. v. der Mey, Valkenburg; en de heren R. A. Geskus; J. A. Akse; A. G. Akse, geiden; G. A. J. J. van Mar ie, Katwyk. Voor het diploma B mej. E. Ko renhof, Oegstgeest; en de heren: J. Kniper; J. v. Galen; P. U. v. der Laaken; L. Onderwater, Leiden; G. Gesman, Alphen aan den Ryn; A W. G. M. v. der Klugt, Noordwyker- hout. Restauratie van „Volkenkunde" De restauratie-werkzaamheden het Museum voor Volkenkunde in Leiden zyn in een vergevorderd sta dium. De afdelingen China en Japan, die in verband hiermee waren ge sloten, zullen vanaf zaterdag weer ge- deeltelyk voor het publiek toeganke- ïyk zyn. Dienst een uur vroeger In verband met de samenkomst in de Stadsgehoorzaal, is de speciale dienst in de Synagoge van het Le vendaal. die vanavond wordt gehou den. een uur vervroegd. De leden van de Joodse gemeente en de Nederland se Zionistische Studenten Organisa tie komen nu om 7 uur in de syna- byeen. Overdekte markthal Geachte redactie. Ondergetekende van Uw veel ge lezen dagblad was enigszins ver baasd over het bericht van de voor genomen plannen met betrekking tot de bouw van een markthal. De kosten van drieëneenhalf mil joen zyn wel byzonder hoog. Het ware beter geweest als er een over dekte veehal gekomen was. Dit hjkt mij veel dringender dan een markt hal. Het is gemakkelyk gezegd dat de nieuwe markthal makkelijk te berei ken is per bus. Maar weet U dat men met twee personen reeds f 1.50 kwyt is. Dat zulks een dure zaak is. behoeft geen betoog. Neen marktbezoekers, dat is niet de oplossing: laat de markt naar ons komen. Dan is de gulden f2.50 waard. Ruimte is er genoeg. Neem by voorbeeld Z.-West-Vijf-mei en Be- vrydingsplein, daar is voldoende plaats en ruimte. Dit geldt ook voor Leiden-Noord omgeving Willem de Zwygerlaan. en voor het Mors kwar tier. Er komt dan ook enige concurren tie in de buitenwijken. Dit is van zeer veel belang voor de gemeen schap. Dus laat het zo mogen zyn; verdeel de markten in drie of vier parten, ook ten gerieve van de be jaarden in de buitenwyken. Dus marktkooplieden trekt de nieuwe wtjken binnen, oud en jong heet U van harte welkom. En de binnenstad is ontlast van het drukke verkeer. U dankend voor de plaatsruimte, hoogachtend, A. C. PONSTEIN, Beethovenlaan 3, Leiden. De heer F. A. Deierkauf, geboren in Djakarta en thans wonende in Leiden, is aan de Leidse Universi teit gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift geti teld „Veranderingen in het fosfati- denpatroon van de gistcel in ver band met het actief transport van koolhydraten". Promotor was prof. dr. H. L. Booy. De heer D. F. Nyhoff, geboren in Haarlem en thans wonende in Lei den, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift ge titeld „De fotohydrolyse van gesub stitueerde nitroanisolen". Promotor was prof. dr. E. Havin- ga. De heer J. van Vollenhoven, ge boren in Rotterdam, en thans wo nende in Oosterbeek, herdacht gis teren de dag, dat het vyftig jaar ge leden was dat hy in Leiden is gepro moveerd in de rechtswetenschap. Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kandidaatsexamen Duitse taal- en letterkunde de heer P. C. de Jong in Den Haag. met ruim 2 miljoen spaarders. Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. spaarbank en alle bankzaken In Leids clubhuis Het werd voor de Haagse politie rechter niet helemaal duideiyk wat een 30-Jarige concierge van een club huis in Leiden er toe had bewogen twee knapen van resp. 13 en 14 jaar oud dronken te voeren. Hy had aan twee glazen frisdrank zoveel Cognac toegevoegd, dat de jongens onwel werden. Eén jongen bleef half versuft in een stoel van het lokaal liggen en de ander werd op weg naar huls ziek. De ouders waren allerminst over de gedragingen van de concierge te spreken. De man, die ontslagen werd, heeft zich gisteren voor de Haagse politierechter moeten verantwoorden. Een goede verklaring voor zyn ge- Afscheid van ds. E. Haverkamp Ds. E. Haverkamp, gereformeerd predikant in Leiden, die een beroep naar de Ger. Kerk van Assen heeft aangenomen, zal zondagavond 13 aug. in zyn wykkerk (Petrakerk) af scheid van gereformeerd Leiden ne men. Zondag 27 augustus hoopt hy de ambtsbediening in zyn nieuwe gemeente te aanvaarden. Ds. K. P. v. d. Wel, gereformeerd predikant in Assen, zal hem vooraf in zyn ambt bevestigen. Streekplan Rijnstreek- West in Leiden besproken Alphi en 59 Tijdens de gisteren in de Stadsgehoorzaal gehouden lunch- bijeenkomst van het departement Leiden van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft ir. H. van de Vis van de Provinciale Planologische Dienst in Den Haag een toelich ting gegeven op het in de jaarszitting van Provinciale Staten van Zuid-Holland vastgestelde streekplan Rijnstreek-West. Een plan, dat de richtiynen aan geeft waarlangs deze streek zich ver- moedeiyk tot 1980 zal ontwikkelen en waaraan wy reeds enkele malen aan dacht schonken. Het door ir. Van de Vis behandelde streekplan heeft betrekking op het gebied, gevormd door de gemeen- meenten Katwyk, Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Rynsburg, Valken burg, Voorschoten en Zoeterwoude, met een totale oppervlakte van 10.098 ha, waaronder 9.762 ha land, alsmede een zuideiyk gedeelte van de gemeenten Noordwyk en War mond. Momenteel wonen in dit gebied cir ca 190.000 mensen. Verwacht wordt dat dit er in 1980 260.000 zullen zyn. De beroepsbevolking zal in dit jaar naar schatting 96.000 mensen omvat ten, t.w. 35.000 in de industrie (in 1960 24.000), 5.000 in de landbouw en vissery (5.190) en 56.000 in de dienstverlenende sector en de over heid (34.000). Voor de toenemende vraag naar industriële werkgelegen heid is een bruto oppervlakte van 240 ha gereserveerd om nieuwe be- dryfsterreinen aan te leggen, waar van de belangrykste zyn: Zoeterwou de 135 ha. Katwyk 60 ha en Leider dorp 20 ha. Ir. Van de Vis maakte duideiyk, dat de voor de bevolking van het streekplangebied nodige re creatie zo veel mogeiyk aansluitend aan de woongebieden dient U wor- Alphen a.d. Rijn gaat volgens spre ker een sterke ontwikkeling doorma ken. Het zal een deel van de over- spil uit Den Haag en omgeving moe ten opvangen. Dit ondanks alle be- boellngen, welke de overheid met Zoeterwoude heeft. Hoewel de opheffing van het vlieg veld Valkenburg t.z.t. niet tot de on- gemogeiykheden behoort, verwacht te ir. Van de Vis niet. dat deze op heffing voor 1980 'n feit zalz yn. Pla nologen zyn de mening toegedaan, dat het vliegveld in deze agglome ratie op den duur niet valt te hand haven. By de discussie merkte ir. Van de Vis op, dat dit streekplan slechts richtiynen aangeeft. Het is niet bin dend. Wyzigt zich de ontwikkeling de Estec in Noordwyk is daar een voorbeeld van dan zal een her ziening van het plan noodzakelyk zyn. Bovengrondse elektriciteitsmas- ten achtte ook spreker storend voor het landschapsschoon. Hieraan valt veelal niet te ontkomen omdat een ondergrondse aanleg een veel hogere (3 tot 5 maal) investering vergt Ir. E. RUmpol, voorzitter van het departement Leiden, dankte ir. Van de Vis voor zyn interessante uiteen zetting. drag kon hy echter niet geven. De officier van justitie zei, dat hy in zyn praktyk nog nimmer het wets artikel 252, dat strafbaar stelt het verschaffen van sterke drank aan minderjarigen, had behoeven toe te passen. Hy vond het een ergeriyke geschiedenis. Omdat verdachte in middels ook is ontslagen, wilde hy volstaan met f.100 boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaar- delyk. De rechter veroordeelde con form die eis. Plezierritjes op de brommer kost jongeman f 100.- De officier van justitie by de Haag se politierechter vond het twyfelach- tig of een jongeman in Leiden zich niet aan diefstal van de bromfiets had schuldig gemaakt, dan wel aan „plezier ryden". Verdachte had een bromfiets weg genomen en reed daar één dag op, waarna hy het karretje ergens neer zette. Toen het er de volgende dag nog stond, maakte hy er opnieuw gebruik van en zo ging het twee da gen door. De officier geloofde niet dat er ge vaar aanwezig is, dat verdachte iets dergelyks zal herhalen en eiste daar om f.100 boete en twee weken ge vangenisstraf voorwaardeiyk. De rechter legde alleen de gevraagde boete op. ADVERTENTIE FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE. EN SCHIPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN. In ruime keuze en de beste merken. HORLOGER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig 's Maandags gesloten. Examen handenarbeid In het clubhuis „Inde Vrooiycke Arke" en het Leidse Volkshuis heb ben twintig kandidaten, die een L.J.A.-cursus handenarbeid B volg den, met gunstig gevolg het examen afgelegd. De namen van de geslaag de zyn: Mevr. C. Schriever-Otto, hr. G. Schoots. hr. H. Spoelstra, hr. J. G. de Ronde, mej. I. Heemskerk,, mej. M. A. M. Schoots, mej. E. Noorder- meer, mej. I. Jansen, mej. E. Broek huizen, mej. C. Boer, mej. E. Insje, Mej. H. Paans, mevr. C. A. Otto- Wubben, mej. J. Plomp, mevr. M. Geul, mej. J. v. Poelgeest, mej. A. Smallenburg, mej. H. Aalsbersberg, hr. c. v. d. Stel, mej. G. Oost en mej. C. Sikking.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3