lEIDSCH m DAGBLAD Israël stuit in Sinai nog ^op Egyptische tegenstand Krachtiger resolutie van Veiligheidsraad 'ust aan het front met Jordanië ïlik in de toekomst EIS;STAAKT HET VUREN KOELKASTEN Radio Plein 16 Gé VERHOOG BOEKHOUDING teuwo Israel en Jordanië wèl Egypte niet bereid _Jpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 8 JUNI 1967 No. 31297 W directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie 21507 Nasser is een mpieren tijger ïen Israëlische woordvoerder ver arde vanochtend over de Egypti- ie aanval In het westen van de ïai, dat de Egyptische strijdkrach- i daarbij een poging deden om er het Suezkanaal te ontsnappen. wilden kennelijk een vluchtweg nen naar Toefik aan het zuidelijk ide van het kanaal. Gisteravond verklaarde Israël, dat t Egypte volledig heeft verslagen. Egyptenaren pogen nog slechts in troepen achter het Suezkanaal ug te trekken en zich daar zo goed igelijk te redden. Israël kan bogen op de volgende icessen in de oorlog met de Ara eren: jezetting van Sjarm el Sjeik, de yptische vesting vanwaar de toe- ng tot de Golf van Akaba wordt estreken; een snelle opmars door de Sinai- pestjjn tot op korte afstand van het uezkanaal de bezetting van de oude ommuur- stad van Jeruzalem, die negentien ir lang in Jordaanse handen is ge est: de val van Jericho aan de Jordaan de verovering van een groot ge- jd in Jordanië, met o.a. Christus' geboorteplaats Bethlehem. Het Ara bische Legioen van Jordanië en een. te hulp gesnelde Iraakse brigade wa ren daarbij, naar de Israëlische staf chef generaal-majoor Rabin mee deelde in de pan gehakt. Het meren deel van de tegenstanders was krijgsgevangen gemaakt. De Israë liërs hebben nu het grootste deel van de westelijke oever van de Jordaan in handen. De Israëliërs hebben met de ver overing van Sjarm el Sjeik hun le vensader naar de Rode Zee heropend en een van hun voornaamste doelen bereikt. Het was de Egyptische ver sperring'van de Golf van Akaba. die tot het huidige conflict leidde. De Straat van Tiran, de toegang tot de golf, wordt nu door de Israëliërs be heerst. Egypte heeft de val van Sjarm el Sjeik toegegeven maar ver klaard dat een Israëlische poging om er parachutisten neer te laten is mis lukt. Egyptische vliegtuigen onder schepten de vijandelijke toestellen en schoten vijf Mirages en twee trans portvliegtuigen neer. Elders in de woestijn waren enkele Israëlische parachutistengroepen vernietigd, al dus een bekendmaking van het Egyptische opperbevel. Intussen is vannacht een officieel bestand tussen Israël en Jordanië van kracht geworden. Nadat het Is raëlische leger grote successen had geboekt, ook aan andere fronten, bleef het vannacht rustig aan het Jordaanse front. In tegenstelling tot Jordanië, hebben andere Arabische landen nog geen enkele bereidheid getoond om aan de resolutie van de veiligheidsraad gevolg te geven. In tegendeel, de hetze tegen Israël gaat van Jeruzalem". Dayan sprak enige uren nadat de oude stad door Israëli sche legereenheden was bezet. „Wij zijn op de heiligste van onze gewijde plaatsen teruggekeerd om er nooit meer van te scheiden", aldus Dayan. De woorden werden kalm uitgesproken, maar vele soldaten weenden van ontroering. „Onze Arabische buren bieden wij zelfs nu misschien nu fermer onze vredeshand aan", aldus Dayan. Tevens zegde hij de Arabieren die onder de Israëlische vlag leven vol ledige bescherming toe. Dayan zei verder, dat Israël had bewezen, dat „Nasser een papieren tijger is" Met nadruk stelde Dayan dat hij persoonlijk een voorstander is van een confederatie bestaande uit Israël en Jordanië. Israël zou een verzoe nend gebaar moeten maken tegen over de Palestijnse vluchtelingen. De minister zei, dat zijn land zich nu zou bezinnen op hetgeen er gedaan moest worden om een herhaling van de strijd te voorkomen. Dayan bood de vredeshand aan de omringende Arabische naties aan, maar zei op dit punt weinig illusies te koesteren ten aanzien van Egypte. „Wij willen een rechtvaardige vrede' zei hij, „maar dat zal ook betekenen dat w« bepaalde garanties moeten eisen om ons leven voort te kunnen leven. Wij willen daarom ook vooral in vrede leven met Jordanië; dit land heeft slechts één grote vijand: Egyp te. Wij zjjn de enigen die Jordanië tegen die bedreiging kunnen bescher men." Vervolg op pag. 2 Dp strijd in de Sinai-woestjjn is nog niet geëindigd. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv lerklaarde vanochtend, dat de overwinnende Israëlische troepen in het westen van de Sinai op are Egyptische tegenstand zijn gestuit. Globaal gesproken zijn de Israëli's echter na een ^Vernietigende slag van zestig uur tegen het Arabische Legioen van Jordanië en tegen Egyptische ink- en infanterie-eenheden heer en meester in een gebied ter breedte van 500 km: van de estelyke oever van de Jordaan tot aan het gebied van het Suezkanaal. Volgens Radio-Caïro ibben „vijandelijke vliegtuigen vanochtend aan vallen gedaan in de omgeving van Cairo, waar- j zes toestellen werden neergehaald. Drie Isr aëlische vliegtuigen werden voorts vernietigd, ïen zij een aanval deden in de kanaalzone". Nog is Israël niet op adem van de successen van de strijd van de afgelopen da gen. Maar op politiek niveau begint men zich nu bezig te houden met de vraag wat er thans moet gebeuren om een herhaling van de oorlog met de Arabieren te voorkomen. Israël lijkt niet onbereid om de naburen de vredeshand f toe te steken en om zich te heraden over compensaties aan de Palestijnse vluchte lingen, maar daartegenover zal het land zeker een aantal territoriale eisep stellen. Men rekent er hier bijvoor- A beeld op dat het oude Jeru- I zalem een en ondeelbaar Joods zal moeten blijven. IGeen minister of regering zou nu weer de oude stad durven afstaan aan de Jor- daniërs. Ook zal de corridor van Tel Aviv naar de grens loei verbreed moeten worden, omdat Israël zich niet kan permitteren dat het land bij e een herleven van de strijd in tweeën gesneden zou worden. Men koestert zich geen illu- sies ten aanzien van een goedkeuring daarvoor van de grote mogendheden, evenmin als over de bereidheid van de meeste Arabieren om in tegenstelling met hun eigen belangen de aangeboden nummer bestaat uit 20 pagina's Onverzoenlijk Egypte's ambassadeur El Kony vroeg de raad alleen maar Israël te veroordelen, een wapenstilstand af te dwingen en de troepen te laten terug trekken. maar hij zweeg in alle talen over Egypte's bereidheid aan een stopzetting der vijandelijkheden mee te doen. Die bereidheid ontbrak dan ook. want het Egyptische persagent schap en de radio roepen nog steeds op tot onverzoenlijke strijd met Is raël. waarop Eban dan ook aankla gend wees. Behalve de V.AJt. heb ben ook Irak en Saoedi-Arabië de resolutie van de hand gewezen. Hernieuwde ontkenning Amerika's ambassadeur Goldberg nam gisteren nogmaals het woord om met alle stelligheid hernieuwde beschuldigingen van de Arabieren in zake Amerikaanse steun aan de Is- 50,- waardebon bij aankoop van een onzer vele 18 merken. 42 modeller VIJF MEIPLEIN 16 - LEIDEN ADVERTENTIE UW SLAGER UW POELIER DÓEZASTRAAT 41—39 TELEFOON 21415 BELASTINGZAKEN Roep de hulp van experts in voor het verzorgen van uw boekhouding en belastingzaken. Ook in uw gemeente zijn we reeds sinds 1932 werkzaam. Maandelijks bezoek. Gezamenlijke Accountantskantoren Koninginneweg 51. Amsterdam Telefoon 020 -72 56 23 Israëlische militairen wachtten na de verovering van het vlieg veld van El-Arisj in de Sinai- woestijn niet lang met het hijsen van hun vlag aan de paal, waar aan voordien de Egyptische vlag waaide. Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721) - 412 ©uaf ©föe, Bij een winkelier te Am sterdam kon men in het be gin der week voor zijne gla zen lezen: „Een jongen ge vraagd". Des avonds werd aan zijn verzoek voldaan door de bestelling van een langwerpig mandje, waarin een „kleine frissche jongen", zeer zorgvuldig was ingepakt en tevens een briefje: „gelie ve dit jongetje met veel zorg en liefde op te voeden". (Advertentie) Warmon derhek. Tioeede Pinksterdag 10 Junij 1867, bij gunstig we der muziek van het 3e bataïl- lon jagers, 's middags ten 5y2 „Geen scheiding" De Israëlische minister van Defen sie, Mosje Dayan, heeft gisteren bij de klaagmuur in de (Jordaanse) oude stad van Jeruzalem verklaard, dat Israël „nooit meer zal scheiden Waarnemer V.N. omgekomen Een Iers lid van de organisatie van de VN die toezicht moet houden op de naleving van het bestand tussen Syrië en Israël, is gisteren om het leven gekomen. Hij werd tussen Da mascus en het dorp Qoeneitra door een geweerkogel getroffen. Wie het schot heeft afgevuurd is niet bekend. Lof voor Nederland in Israël Het is opvallend hoe iedereen in Israël over Nederland spreekt. Je hoort niets dan lof voor „dat land, dat zich van het begin af achter Is raël schaarde". Dat was een opmer king van een Israëlische soldaat, die onze reisredacteur in Jeruzalem hoorde, maar die hij met talloze an dere dergelijke opmerkingen zou kun nen aanvullen. EERBERICHT Zonnige perioden Deze foto van een Egyptische krijgsgevangene temidden van Is raëlische militairen is symbolisch voor de militaire verhoudingen: Israël heeft korte metten ge maakt met de Egyptische agres sie en het land van Nasser op de knieën gedwongen. (Van onze correspondent in Washington) Gistermiddag heeft de Veiligheids raad opnieuw een resolutie aanvaard, ditmaal ingediend door de Sowjet- Unie waarin een wapenstilstand werd geëist, ingaande om 21.00 uur Neder landse tijd. De resolutie was in krach tiger bewoordingen gesteld dan de vorige, toen van een „oproep" sprake was. Israël en Jordanië hebben de re solutie aanvaard. Ondanks dat, dreig de de Russische ambassadeur Fedo- renko Israël met afbreking van de diplomatieke betrekkingen en andere maatregelen als Israël de opmars en de „agressie" niet zou stopzetten. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Eban evenwel was juist degene, die de wapenstilstandsreso lutie verwelkomde en zei te aanvaar den. terwijl soortgelijke geluiden uit bleven uit de Arabische hoek. raëlische militaire actie van de hand te wijzen. Goldberg herhaalde daarbij zijn aanbod om een groep onpartij dige VN-waarnemers toe te laten tot de vliegdekschepen van de Zesde Vloot ter verificatie van zijn ontken ning. De Veiligheidsraad verdaagde de zitting gistermiddag om zich achter de schermen te beraden over een Canadese resolutie, die beoogt de Raadspresident Tabor en de secreta ris-generaal Oe Thant te machtigen tot het nemen van maatregelen voor de ten uitvoerlegging van de wapen stilstandresoluties. De communisten zijn altijd terughoudend tegenover dergelijke aan vredestichtende acti viteiten grenzende machtigingen, zo dat het Canadese voorstel niet zon der een fiks debat zal worden aan vaard. KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Zon- perioden en slechts enkele ver- voorkomende buien. Zwakke wind, in hoofdzaak tus- west en noord. Koude nacht. overdag dezelfde temperatu- als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 JUNI op: 4.21 uur; onder: 20.57 uur. op: 4.41 uur; onder: 22.5^ uur. Hoogwater te Katwijk te 3.49 en 14 uur; laagwater te 12.03 uur.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1