Roemenië bereidt zich voor op aantrekken van toeristen Haarlemse Orgelmaand in Holland-Festival Benzine spotgoedkoop [mport Simca stopgezet van 1000 bestel HU Veel aandacht voor Claudio Monteverdi Experimentele 90 cm hoge auto LEroSCH DAGBLAD PAGINA 1 Van wegenwagens, wielen en wat - er-zo- bij - komt Landelijk overleg Roemenië bereidt zich als de zoveelste communistische staat chter het IJzeren Gordijn voor op het aantrekken van auto- ïobilistische vakantiegangers uit West-Europa. Zelf beschikt oemenië nog maar over een personenwagenpark van rond 30.000 wagens tegen meer dan 1.5 miljoen in het veel kleinere 'ederland. krygbare autokaart aangegeven. Om de 50 60 km is er gelegenheid om benzine te tanken. In totaal zijn er ruim 100 benzinestations, waarvan er 60 dag en nacht geopend zijn en de rest van 6-22 uur. In de hoofdstraten der steden ziet en, zelfs op de spitsuren, nog maar iel weinig personenauto's. Zelfs in hoofdstad Boekarest met 1,5 mil- en inwoners heeft by het rood ringen der verkeerslichten nauwe- ks filecorming plaats Voetgangers maken er de wegen k niet druk. want 't vorig jaar rtoefden er maar 780.000 buiten- nders. van wie slechts een klein deelte het land per auto bezocht. Autosnelwegen treft men er dan nog niet aan. De eerste ruim km. lange echte autoweg met reebaans wegen en gelijkvloerse Ifhiisingen van Boekarest naar Pi- iti, waar in '69/'70 Roemenië's eer- e autofabriek (vervaardiging van fienaults in licentie) gaat draaien, istaat alleen nog maar op papier. Wel hoofdwegen 9\ Wel beschikt het land over vol- bende goed geasfalteerde hoofdwe- pn (totaal 7000 km.) om het land 1 alle richtingen te doorkruisen, laar wijkt men van deze hoofdrou- js af dan komt men terecht op er- armelijk slechte open landwegen. De goedberijdbare wegen staan touwens op een aan de grens ver- 1 rijstijl De onlangs van de band gekomen 70 miljoenste door Ford in de Ver. Staten ver- j vaardigde auto, een tioee- deurs Galaxie 500, tuas voor zien van een nieuwe Ford vinding, een „veiligheids schildwacht" (Safety Sen- tinei), die constant een elek- n tronisch oogje houdt op het 3 rijpatroon van de bestuurder I en hem door een luide zoem- -j toon ivaarschuwt als hij y daarvan afwijkt. 1 Beoordelingsfouten van de v automobilist vallen buiten het kader van deze bestuur- dershulp, maar de „schild wacht" kan er hem wel op at- tenderen als hij door onregel- matig rijden zijn kans op ongelukken vergroot. I Het apparaat, dat zich nog I in een experimenteel stadium i bevindt, registreert namelijk het aantal stuuruitslagen per minuut. Als basis hiervoor geldt het aantal stuuruitsla gen, dat overeenkomt met het normale rijpatroon van de bestuurder. Komt hij daarboven bij voorbeeld door te snel of door te dicht op een voorligger te rijden, waardoor geivoonlijk het aantal stuuruitslagen vermeerdert of daaronder (bijvoorbeeld doordat hij op een lange trip vermoeid raakt, tengevolge waarvan zijn reflexen vertragen) dan geeft het apparaat een zoe mend waarschuwingssignaal. De benzineprijs is er, met een toeristenvisum, spotgoedkoop. 32 cent per liter voor normale benzine (ok- taangetal 90) en 38 cent voor super (oktaangetal 98). Aan de grens zijn benzinebonnen te koop van 5,10,15,20 en 50 liter om het tanken vergemakkelijken. Deze bonnen worden door alle benzinesta tions als betaalmiddel aangenomen en men hoeft geen Roemeense getal len te leren om de hoeveelheid ge- wente benzine op te geven. De Roe meense Automobielclub heeft onlangs de Internationale reis- en kredietbrief de" ruimschoots in. i ook bi Roemenië Wegenwacht Dit seizoen zal tevens begonnen worden met een wegenwacht, voor lopig bestaande uit 30 Steyr-Puchwa gens, die van 6-22 uur op de we gen zullen patrouilleren en gratis hulp zullen verstrekken aan wegen wachtleden van buitenlandse zuster- clubs. Het kan natuurlijk gebeuren, dat men zodanige pech krijgt, dat een nieuw onderdeel moet worden gemonteerd. Er is veel kans dat zo'n onderdeel niet in Roemenië te ver krijgen is. Daarom heeft de Roe meense Automobielclub een afspraak met haar zusterclub in Oostenrijk gemaakt om deze onderdelen per vliegtuig van Wenen naar Roemenië te vervoeren, zodat ze binnen 24 uur op de gewenste plaats kunnen zijn. Voor heel Roemenië geldt een snel heidslimiet van 100 km/u. Voor ste den geldt een claxoneerverbod, maar op de buitenwegen halen de Roe meense automobilisten deze „scha- (Van onze Haagse correspondent) Het ministerie van Financiën heeft voorlopig een einde gemaakt aan de aantrekkelijke mogelijkheid om ons land een volwaardige Simca-1000 auto te kopen voor een bedrag, dat bijna 100 gulden lager ligt dan de-of ficiële verkoopsprijs van di type per sonenwagen. Omstreeks twee maan den geleden' heeft het ministerie meegedeeld, dat 't type Commercial, dat slechts door het ontbreken van een achterbank en enkele verfraai ingen van de normale Simca 1000 afwijkt, niet meer onder de tot dan toe geldende voorwaarden in ons land mocht worden ingevoerd. Enige honderden auto's van het type Simca Commercial zijn sinds de introductie in september vorig jaar aan Nederlandse particulieren ver kocht. De eigenaars hebben voor de ze vierdeurs auto, waarbij een zg. „grijs" vrachtwagenkentekenbewijs werd verstrekt, niet meer dan 4495 gulden betaald. De uitgave van het bedrag voor de aankoop van een ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort vao een zachte! GHIA-FABRIEK VERKOCHT Een der bekende Italiaanse koets- werkfabrieken, die van Ghia, heeft opgehouden te bestaan. Deze fabriek heeft o.a. ook de Karmann Ghia op VW-basis ontworpen. Na de dood van haar directeur Se- gre in 1962 kwam de carrosseriefa- briek in moeilijkheden en sindsdien heeft ze het hoofd nauwelijks boven water kunnen houden. De gebouwen werden opgekocht door de racewagenfabrikant De To- maso in combinatie met een aantal Amerikaanse deelgenoten. achterbank was voldoende om de auto te veranderen in een personen auto, die zonder toepassing van dit foefje 5395 gulden zou moeten kosten. Het vrachtwagenkenteken levert voor de bezitters geen enkel nadeel op, heeft de Haagse Simca-dealer verklaard. Van mogelijke onaange naamheden by grensoverschrijding heeft niet één eigenaar tot nu toe iets gemerkt. Het prijsverschil tussen de Commercial en de „normale" 1000 wordt veroorzaakt door de weeldebe lastingtarieven, die wél voor perso nenauto's en niet voor bestel- en vrachtwagens gelden. De importeur van het merk tracht alsnog met het ministerie tot een overeenkomst te komen. Een der hoofdstraten van Boekarest met opvallend weinig gemotoriseerd verkeer. Water in de benzine Water in de benzinetank kan tot moeilijk op te sporen pechgevallen leiden. De moderne benzinesoorten zijn van een zodanige hoge kwaliteit, dat nauwelijks aan te nemen is, ze ker niet in midden-Europa, dat er met het tanken van benzine tevens water in de tank komt. Wel is dit mogelijk bij pompen met een zeer geringe omzet, zoals in landen waar in het gemotoriseerd verkeer nog in de kinderschoenen staat. Daar is het geen gezeldzaamheid, dat de benzine in de voorraadtank op water drijft. Dat water kan in de voorraadtank gekomen zijn door condensatie van waterdamp in de buitenlucht. Tanken by een dergeiyke pomp levert het gevaar op, dat met benzi ne ook een deel van het water wordt opgepompt. Overigens kan er ook water in de benzinetank van uw auto komen als er by regen getankt wordit en er een waterstraaltje van de lak in de tank opening stroomt. Of als men zonder tankdop in de regen rydt. Water laat zich in nauwe leidin gen van de motor met name in de fyne boringen van de carburateur, moeiiyk door benzine verdryven. Hierdoor ontstaan waterkussens in de carburateur, die zelfs by het ryden op topsnelheid nauweiyks weg te kry- gen zyn. Waaraan kan men nu merken, dat er water in het brandstrof-systeem zit? Dat komt er meestal niet plot seling, maar geleideiyk aan in. Het gevaar is het grootst als men de tank helemaal leeg rydt. De water deeltjes in de carburateur vernau wen de doorstroomruimte. Het gevolg hiervan is, dat de motor tydens het ryden onregelmatig trekt en in de vryloop blyft stilstaan. Als men water in de carburateur ontdekt, dan is dat een aanwyzing, dat ook de benzine in de tank „ver- Jeugdfestivals Instellingen, die Jeugdfestivals or ganiseren, hebben het nationaal overleg inzake Jeugdfestivals opge richt. Het initiatief daartoe werd geno men door het bestuur van de Stich ting „Festival voor de werkende jeugd" in Tilburg. De Nederlandse Stichting voor kunstzinnige vorming in Amersfoort is de organisatie van het overleg toevertrouwd. Het overleg staat open voor ver tegenwoordigers van instellingen, die reeds eerder een Jeugdfestival orga niseerden of plannen hiervoor heb ben. By het eerste overleg is geble ken, dat deze samenwerking op prys wordt gesteld en belangryk wordt geacht, vooral overleg over en uitwis seling van organisatorische gegevens en permanent beraad over zaken als: doeleinden, programmering, subsidië ring en neveneffecten van festivals. Dorothy Parker - 73 - overleden Dorothy Parker, de Amerikaanse schryfster van korte humoristische verhalen en gedichten, is gisteren op 73-jarige leeftijd in New York over leden. Zy werkte mee aan tijdschrif ten als Vogue en Vanity Fair en stond bekend om haar bijtende hu mor. Enkele van haar boeken waren „Here lies" en „Laments for the li ving". Dorothy Parker heeft ook filmsce nario's, toneelkritieken en literaire kritieken geschreven. Ze is waar- schyniyk het bekendst geworden door haar couplet: „Men seldom ma ke passes at girls who wear glasses". Haar scherpe pen was berucht. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van eeu zachte! Russische schilders j exposeren in Rome In Rome is een eerste tentoon* stelling van onconventionele Russi sche kunstschilders geopend in „EI Segno". Vertegenwoordigd zijn o.a. Oskar Rabin, Wladimir Nemoechim, Dmitri Plawin6ky en Lew Kropow- nitsky. Op de tentoonstelling zyn uitslui tend tekeningen en collages te zien, aangezien „El Segnc" zich daarin gespecialiseerd heeft. De eigenares van deze kunsthandel, Angelica Sa- vino de Chirico, heeft de werken in oktober rechtstreeks aangekocht van 15 kunstenaars. De tentoonstellling zal tot juli te bezichtigen zyn. Daarna zal vermoe- delyk een tournee door Oostenryk worden gemaakt. (Speciale berichtgeving) Wat orgelmuziek betreft, zal het Holland Festival zich dit jaar afspelen in Haarlem, Alkmaar, Amstelveen, Oosthuizen (bij Hoorn), Santpoort, Zandvoort, Bloemendaal en Beverwijk. Orgelstad Haarlem is het middelpunt. Daar wordt de orgel maand op dinsdag 4 juli geopend met een uitvoering in de St. Bavokerk van Monteverdi's „Vespro della beata vergine''. Drie dagen later vindt de jaarlijkse improvisatie-wedstrijd plaats. Op 15 juli klinkt er eigentijdse orgelmuziek op de Grote Markt. Van de andere plaatsen speelt vooral Oosthuizen een belang rijke rol waar op 10 juli een concert wordt gegeven op het oud ste bespeelbare orgel van Nederland, gebouwd in 1521. Nieuw onder de plaatsen van de orgelmaand is voorts Zandvoort, waar in de n. h. kerk zal worden gespeeld. Maria- vespro Felix de Nobel, oud Haarlemmer, dirigeert de Mariavespro van Mon teverdi. De keuze van een werk van deze meester ligt voor de hand. Dit jaar is een Monteverdi-jaar, omdat waterd" is. Biykt dat inderdaad het geval dan zal de tank geheel leeg gemaakt moeten worden. Chevrolet heeft een nieuwe ex perimentele wagen, de Astro I, geïntroduceerd. De slechts 90 cm hoge wagen is voorzien van een volkomen nieuw instap-systeem. Normaal zou het in- en uitstap pen bij zo'n laagbijdegrondse wa gen nogal moeilijkheden opleve ren, maar daarin is voorzien. De Astro I heeft namelijk geen deu ren. Men heeft deze vervangen door een motorkapdak, dat zich elektrisch opent. Deze kap over dekt niet alleen de achterin gele gen motorruimte, maar ook de twee passagierszetels. Bij het ope nen van het dak komen op het zelfde ogenblik de twee stoelen omhoog. Hebben de inzittenden op de verhoogde zetels plaats genomen, dan gaan door het indrukken van een knop én dak én stoelen om laag. De passagiers bevinden zich dan in het ultra lage voertuig in een half-liggende positie, die ge lijkt op die van ruimtevaarders in hun capsule. Wil men uitstappen, dan kan men door een druk-op- de-knop de stoelen weer omhoog laten gaan. Het dak opent zich dan tevens vanzelf Het passagier scompartement van de Astro I betekent een nieu we stap op de weg naar een volle dige bescherming van de inzitten den in een tegen ongevallen ge capitonneerde capsule. Wanneer zich een zware schok voordoet, blijven de inzittenden in hun stoel bevestigd door veiligheidsriemen. De stuurkolom is op de gebrui kelijke wijze energie-absorberend. Inplaats van een stuurwiel zijn twee handgrepen gemonteerd. De ze zijn evenals het pedalenstelsel, in de hoogte verstelbaar. Het gehele interieur is in mat- zwart uitgevoerd. Een mechani sche veiligheidsinstallatie contro leert de ontgrendeling van het dak. De carrosserie van glasvezel is in vuurrode metallic-lak uitge voerd met een matzwarte mid- denstrook. Deze experimentele tweeper soons-automobiel ivordt aange- j dreven door een achterin geplaat ste motor, welke gebaseerd is op de zescilinder boxermotor van de Corvair, doch met één bovenlig gende nokkenas per cilinderrij. By 7200 omw./min. levert hij 240 SAE-pk. De in rubber cellen verdeelde benzinetank bevindt zich in de rechter carrosseriedrempel, met het doel het gewicht van de be stuurder te compenseren. Het spits en laagaflopende voorste ge deelte van de wagen is bedoeld, om het bij hoge snelheden om hoogkomen van de neus, tegen te gaan. Aërodynamische remkleppen komen bij noodremmingen auto matisch te voorschijn en kunnen bij hoge snelheid dienstdoen om de stabiliteit te verhogen. De beide koplampen bestaan elk uit drie, achter opklapbare pa nelen verborgen lampen. Achter de stoelen is een veiligheidsbeugel gemonteerd. Ook de omlijsting van de panoramische voorruit vormt een sterke beschermings- boog. Als achteruitkijkspiegel doet een op het dak gemonteerde groothoek periscoop dienst, de éénarmige ruitewisser is wegklap- baar. Claudio Monteverdi deze Italiaanse componist, die in de muziek de grens markeert tussen de middeleeuwen en de moderne tyd in 1567 werd geboren, 400 jaar gele den. Dirigent De Nobel juicht de keu ze van de St. Bavokerk toe omdat daarin een wyze van uitvoeren mo gelijk is, die overeenkomt met die, welke in de tijd van de barok werd toegejuicht. Karakteristiek voor barok-concer- ten was het gebruik van de ruimte. Men liet byv. een engelenkoor zo hoog mogelyk in de kerk zingen. Om een zo veelzydig mogelyk gebruik van de kerk te maken, zul len de uitvoerenden, zowel koren als solisten, herhaaldelyk van plaats moeten veranderen. Het orkest komt voor het koorhek, hoger daarachter het koor. dat in tweëen kan worden gespleten. Een van beide tenor-so listen staat voorop, de ander zal hoog vanuit de kerkruimte voor echo fun geren. Ook is een passage met bege leiding door een onzichtbare harp in de verte. Nieuw voor de uitvoering van dit werk is de aanwezigheid van liefst vyf continuo-instrumenten. Voor elke Monteverdi-uitvoering is een bewerking van de partituur nodig. De overgeleverde afschriften geven soms de samenstelling van het or- Rijbewijzen met beperkte duur In Noorwegen heeft men de duur van rybewyzen beperkt. Voor ver lenging van dit document zal men opnieuw een theoretisch examen moe ten afleggen. Tot 60 jaar is de geldigheidsduur van een rybewijs beperkt tot 10 jaar. tussen 60 en 75 jaar tot 5 jaar en boven 75 jaar tot 1 jaar. kest, maar welke instrumenten een passage moeten spelen wordt niet vermeld. Er staat byv. alleen maar „voor vyf stemmen". De uitvoeren den mochten zelf uitmaken wie wat speelde. Er werd gespeeld met de instrumenten die ter beschikking wa ren, met wat de Duitsers noemen een „Zufallsorchester". Voor deze uit voering koos Felix de Nobel de be werking van de Amerikaanse diri gent Walter Goehr, die het meest de barok-styi benadert. Orgelconcours Aan het 17e internationale orgel- concours nemen deel Guy Bovet uit Geneve, Andre Isoir uit Parijs, Nico van den Hooven uit Den Haag en Oleg Jantsjenko uit Minskin (Sowjet- Unie). Het vorig jaar bezocht deze Rus Haarlem vanuit Wenen, waar hij studeerde. Niemand weet nog of hjj aan de uitnodiging gevolg kan ge ven. Als vervanger is alvast aange zocht Hans Martin Corrinth uit Schwelm in West-Duitsland. Komt de Rus alsnog, dan zijn er dit jaar vijf mededingers. De beroemde organist en compo nist Olivier Messiaen heeft weer niet positief gereageerd op een uitnodi ging om naar Haarlem te komen. Zo dra er weer een aanleiding is, zal men de invitatie herhalen. Een modern concert wordt op 15 juli gegeven ondanks de geringe belangsteling hiervoor van vorig jaar. De wel aanwezigen, onder wie zeer kritische luisteraars waren toen en thousiast. Zomer-Akademie De Zomer-Akademie voor organis ten, van 9 tot 28 juli belooft een groot succes te worden. Er zyn al 64 aanmeldingen uit 19 landen. Vooral de V.S. leveren een groot contingent. Kunst - en antiek in Dordrecht Op de kunst- en antiekveiling by Mak in Dordrecht, is een stilleven van Joris van Son geveild voor f 12.000 gulden „Kaarslicht" van Jo hannes Rosierse bracht f 5800 op en „Valkenjacht" en „Ruiter by rivier" van Th. Micheau f 5000. „Winter" van Andreas Schelhout ging voor f 5600 van de hand. By de moderne schilderyen werd voor een piassen- landschap van Willem Maris f 1900 geboden. ,31oeiende vruchtbomen" van Jan Toorop ging voor f 960 en een riviergezicht van I. Opsomer voor f 880 van de hand. By de oude meubelen werd f 3000 betaald voor een Louis Seize hoekkastje van ahorn- met palissander- en satijn hout. Een wortelhouten dames- schryfbureautje ging voor f 1800 onder de hamer door. f 2800 werd ge boden voor twee Queen Anne maho niehouten armstoelen en zes stoelen en f 2200 voor eenzelfde stel in Em- pirestijl. Een staande klok met speel werk bracht f 6000 op. Voor het por selein werden goede pryzen gemaakt, evenals voor de perzizche tapy£en. Drie familleroze schotels brachten f2000 op en een diepen ly zenschotel ging voor f 1050 van de hand. ADVERTENTIE na iedere maaltijd.. mm 't-x 25 c Want Doublemlnt kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemlnt reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11