Toonkunstorkest" in museum ,De Lakenhal' Van Egeraat start nieuwe school voor toerisme Koningin opent nieuwe IJmuider havenmond - solisten Leny Stevens 3 en Rien de Reede Samenstelling en repertoire Centrum' Plannen voor bouw van grote sluis WOENSDAG 7 JUNI 1D67 LEIDSCH DAGBLAD mieeltjes zyr Ide al. te t „{aUtenserini areci Met een Concerto grosso in Es van een Nederlander uit ie aflaydn's dagen opende het „Toonkunt Orkest Leiden" onder tot Henk Briër in de geheel bezette H&rteveltzaal van de Lakenhal Ue Vn jongste concert. Die landgenoot is Pieter Hellendaal, man de jan talent, wiens Concerto's horen laten dat hij Italië bezocht, '"is naar daarom toch niet van oorspronkelijkheid ontbloot is. Na een vloeiende aanvangsfase ver- het pochende de amateurstat.us zich niet, 0D naar reeds in het sterk imitatorische ge vplla breve" trad weer een staging >an de mededelende kracht op. Als ij vjeheel genomen mocht toch van „uit- in deciding", meer dus dan „afbeel- l verP0®"' gesproken worden. De eerste in tpssenaars en andere zijn op voortref- |eU)ke wiJze bezet. Enkele spelers het wat stroever en zo onstaan vertolkingen van wisselend aspect. In acht suite-delen van Telemann's waarin de strijkers met gr ïwee fluiten verrijkt werden, zou men Aet tot uitspraak brengen van de zin gen vaak meer gemodelleerd of ge- Velfder hebben kunnen wensen. Deze iltjes zijn door Telemann niet van grote onderscheidende ka- ;terisering voorzien, maar zo'n rgerie" bijv. mag veel schalkser dachPj"- Toch waren er puike momenten, Het glansnummer voor het orkest na de pauze: „Handel's Concerto grosso op. 6 no. 6 in g. Hier "baadde het Largo affettuoso al dade- Jflk in de gloed van een brandende irzadigde klank. Ook in de Musette ut een musische klank. Het gehele concerto (een meesterstuk) is een no bele, zingende Handel geworden met doorbraken van de expressie. iWki Henk Briër, die alles uit het hoofd e jajlirigeert, had hier in het bijzonder Eureer van zijn werk. uitg, Ongemeen gelukkig is hij geweest zijn keuze van een samenwerking zwetfnet de solisten. Rien de Reede, flui- eldfst, en Leny Stevens, sopraan. De perste in een Vivaldi-concert, niet Rjjfoor fluit maar voor piccolo. Een pic- is een kleine fluit die een oktaaf ortghoger flinkt en waarvan de zuiver- korheid veel moeilijker te beheersen is t»(het toongat is kleiner). Toch haalde U1W de solist er cantabile's uit. De speelse charme, de toonfrisheid, de egaliteit en de fabelachtige zuiverheid, die de ze fluitist uit de virtuoze hoekdelen haalde grenzen aan het onwaar schijnlijke: mechanische precisie ver mengd met allerpersoonlijkst vormge voel. Naar die klank werd die piccolo- taal als vogeltaai. Bovendien: welk een verrukkelijke Vivaldi! Leny Stevens koos de wereldlijke kantate „Non sa che sia dolore", een van de twee op Italiaanse tekst, die op naam van Bach staan. Van de an dere (Amore traditore) wordt de echtheid betwijfeld. Sommigen doen dat ook van de gisteren gezongene. Na een uitgebreide Sinfonia als or kest-ouverture volgen twee recitatie ven en twee aria's. Verder is de hele kantate voorzien van een fluit-obli- gaat. Het Is duidelijk, dat Leny Ste vens ernst maakt met het alzijdig cultiveren van haar stemmiddelen. Hierin is nog voortgaande groei en bloei en verrijping. De partij is bij zonder moeilijk en kwam desniette min totaal gaaf te voorschijn, warm van timbre en uitstekend van dictie. In het duetteren met de fluit (De Reede) werd bewust een strikt instru mentale aanpassing in acht genomen. Het orkest heeft in Vivaldi en Bach heel mooi tegenpartij gegeven in doorzichtig stemmenweefsel. Nederlandse inzending Premio Lissone 1967 De Nederlandse schilders Jacques van der Heyden (Den Bosch), Henk Huig (Amsterdam) en Jacob Zek- veld (Rotterdam) zijn uitgenodigd in oktober deel te nemen aan de 15e Premio Lissone (by Milaan) vooreen schilder onder d'e 40 jaar. Dit ge beurt op advies van een internatio nale commissie waarin voor Neder land zitting heeft dr. L. Gans. De kunstenaars uit de voglende landen worden uitgenodigd werk in te zenden: België, Denemarken, Dui land, Engeland, Finland, Frankryk, Italië, Joegoslavië, Nederland, Noor wegen, Oostenryk, Polen, Portugal, Rusland, Spanje, Tsjechoslowakye, Zweden en Zwitserland. De eerste prijs bedraagt f. 6000,-. Gedurende het seizoen 1967/1968 zal de artistieke leiding van de toneelgroep Centrum zijn samengesteld uit: Egbert van Paridon, directeur, Walter Kous en Peter Oosthoek. De zake lijke leiding is in handen van Menso Carpentier en als drama turg treedt op Hans Roduin met als assistent Carel Alphenaar. ADVERTENTIE Mary Dresselhuys is als gaste aan het gezelschap verbonden gedurende het seizoen. Vier jonge mensen, die dit jaar eindexamen Toneelschool de den horen ook bij de groep. Dit zyn: Cox Habbema, Els de Wijn, Hans Dagelet en Wim van der Gryn. Het gezelschap bestaat verder uit: Bep Dekker, Karin Haage, Ann Hase- toont De veertiende Taptoe Delft, die van 24 augustus t/m 2 sep tember op de Markt in Delft wordt gehouden, krijgt als his torische nummers een scène getiteld „Jagers in verleden en heden" en een gewijd aan 25 jaar korps commandotroepen. In het eerste onderdeel zal men de Garde jagers kunnen zien op treden in de parade-uniformen van 1830, die thans nauwkeurig worden gecopieerd. Verder doen weer alle vaderland se militaire muziekkorpsen, tamboers en pypers mee aan dit militaire mu ziekfestival, waarvan kapitein Rocus van Yperen de algehele leiding heeft. In tegenstelling tot andere jaren, zal men het afzonderlyke optreden der korpsen meer vervangen door grote- AD VERTENT IE S3 Stoika Milanova Mei roken ophouden is Roi in ,.De Doelen" Stoika Milanova, tweede pryswin- nares van het Concours Reine Eli sabeth, zal in het Holland Festival optreden als soliste in het concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart op 27 juni in de Doelen te Rotterdam. i I Stoika Milanova is 21 jaar en Bul- 2/gaarse. Zy zal ten gehore brengen het vioolconcert van Sjostakowitsj ^opus 99, waarmede zij ook de tweede prijs in Brussel behaalde. De reeds eerder voor dit concert aangekondigde violist Cicero is ver- ^hinderd op te treden. Op dit concert worden fragmen ten uitgevoerd van de West Side Sto ry met het Rotterdams Conservato riumkoor en de solisten Henny May, Henriëtte Klautz, Jacco van Renesse en Albert Klora. Kerkelijk Leven J NED. HERV. KERK Beroepen te Moerdyk B. J. Rie- mersma te Parrega en Hielsum te n Opheusden A. Muylwyk te Garderen r. J te Balk F. Moll te Welsum. ;d f ;n, l Aangenomen naar Purmerend radi (vac. B. A. Venemans) (toez.) P. Os- sfe kamp te Den Hoorn (op Texel) w naar Tiel (vaJc. H. E. Sterringa) J. »ge: A. P. Bongaard (voorganger van de iljji afdeling van de vereniging van vry- na? zinnig Hervormden) te Sliedrecht. ,e® GEREF. KERKEN Beroepen te Tuindorp-Oostzaan R. Klynsma, kand. te Weesp. Aangenomen naar Silvolde-Gen- dringen W. Jeroense, kand. te Oud- Beyerland, die bedankte voor Eng- wierum, Heer Hugowaard, Hoger- smilde, Oostwold (Old.) Schiermon nikoog, Schoondyke, Slootdorp en Tholen-Poortvliet. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Bennekom M. Baan te Zeist voor Gorinchem J. Wes- terink te Kerkwerve. ve GEREF. GEMEENTEN Dode-Zeerollen in f Israëlische handen (is Het Palestynse oudheidkundige museum in het Jordaanse deel van Jeruzalem is in handen van de Is raëliërs. Twee Israëlische archeolo gen hebben de beroemde rollen uit het gebied van de Dode Zee onder hun hoede genomen. gemakkelijker geworden en bespaart 550,- New-York Het „Anti-Tobacco Propaganda Center" deelt mede, dat men thans het verlangen om te ro ken kwyt kan raken zonder er zich rekenschap van te geven, dank zy een tablet, dat geleidelijk de behoefte aan nicotine doet verdwijnen. Dank zy dit tablet zijn duizenden Ameri kaanse, Duitse, Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, definitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 verstokte rokers, waaronder talrijke artsen. Resultaat: 88.648 van hen (oftewel 92,8%) hielden op met ro ken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoe ven kopen bespaart men jaarlijks ongeveer f 550. Rokers, die op hun beurt het roken zouden willen laten, worden uitgeno digd zich rechtstreeks te richten tot het Anti-Tabak Propaganda Cen trum (Afd. 213 U), Brugstraat 44, Postbus 1, Roosendaal. Zy behoeven hiertoe slechts een envelop met hun naam en adres aan deze te zenden. Het is geheel re combinaties. Door de uitgebreide repetitiemogelykheden voor de Delft- se Taptoe is dat mogelyk. In de fi nale wordt o.m. de mars „Lunar Or- biter" ten gehore gebracht, die Jur- riaan Andriessen in opdracht het Taptoe-comité heeft gecompo neerd. Voorts staat ook een swing mars op het repertoire. De BBC heeft reeds verzocht .evenals verle den jaar, de taptoe per televisie te mogen uitzenden. In Engeland be hoorde zy vorig jaar tot de hoog ge waardeerde programma's. hele goeie mode de allerlaatste hits en een gezellige bar See you soon in the saloon? >brhnlxt kamp, Margreet Heemskerk, Sara Heyblom, Nell Knoop, Marja Kok In der Molen, Lettie Oosthoek, Els Rooden, Joop Admiraal, Peter Aryans. Jaques Commandeur. Ton van Duinhoven, Jules Hamel. Guus Hermus, Jeroen Krabbé, Dries Krijn, Piet Römer, Aillard van der Scheer. Lou Steenbergen, Ferd Stemeberg. en Frans Vorstman. Regisseurs zyn: Walter Kous, Pe ter Oosthoek en Guus Hermus: gast regisseurs Hagen Müller-Stahl en Paul Vasil. Op het repertoire staan „Yvonne" een stuk van Withold Gombrowicz in een vertaling van Adriaan Mor- riën dat geregsiseerd zal worden door Peter Oosthoek, „Volpone" een co- medie van Ben Jonson vertaald door Erica van Dyk en geregiseerd door Guus Hermus, .Relatively speaking", een blyspel van Alan Ayckbourn, vertaald en geregisseerd door Walter Kous., de comedie van Mo lière „l'Etourdi" in een vertaling van Peter Verstegen., het blyspel •De vrede" van Aristofanes in een bewerking van Peter Harcks en ver taald door Hans Roduin en geregi seerd door Hagen Müller-Sthal uit Beriyn. Uit het Nederlandse reper toire is gekozen ,.Nod", van Ischa Meyer, het resultaat van een opdracht van de minister van Crema ei toneelgroep Centrum aan Lodewyk de Boer en Alain Teister. Uit het oude repertoire wordt door gespeeld „De thuiskomst" van Ha rold Pinter en „Alleen op vrijdag' van Keith Waterhouse en Willis Hall. Brabants Barok Ensemble in de Zuiderkerk Woensdagavond 14 juni a.s. geeft het Brabants Barok Ensemble een concert in de Zuiderkerk aan de Lanmenschansweg. Het Brabants Barok Ensemble bestaat uit de he- Pieter van Veen, blokfluit; Lu cius Voorhorst .fluit en Gerard Dek ker, elavecimbel.; allen als docent verbonden aan het Brabants Conser vatorium te Tilburg. Pieter van Veen is van 1961 tot 1964 leraar aan de Stichting Leidse Muziekschool geweest; van hem ver scheen onlangs een langspeel plaat „Music for recorder") Lucius Voorhorst, lange tyd woon achtig te Leiden, is thans dirigent van het Voorsehotens Kamerorkest. Gerard Dekker komt uit de school van Gustav Leonhardt en treedt, evenals de andere leden, veelvuldig voor de radio op. Het programma van het interes sante concert vermeldt werken Frescobaldi, Sweelinck, van Eyck, Telemann en Quantz. Boven dien wordt er een trio gespeeld van de hedendaagse Nederlandse compo nist Jan van Dijk, die zyn composi tie „Musique pour flüte, flüte Abec et clavecin" opdroeg aan het Bra bants Barok Ensemble. ■c®<3?cK»5S<*<»<ScK»c8aH»<!>KKS<5S<*<»C®»<SC>3cW8CSc*<#o?c»c80ScKS<» Kempische Cultuurdagen In teken van de „Culturele revolutie" Dë 21ste Groot-Kempische cul tuurdagen in Hilvarenbeek die op zaterdag 8 en zondag 9 juli a.s. wor den gehouden zullen in het teken staan van de culturele revolutie die thans gaande is in de ontwikkeling van onze beschaving. In een acade mische zitting die tot thema heeft „Keerpunt der beschaving", zal deze culturele revolutie nader worden be licht door prof. dr. H. L. van Breda, hoogleraar aan de universiteit van Leuven en prof. dr. H. M. M. Fort- mann, hoogleraar aan de universiteit van Nijmegen. De beide lezingen zullen onderbro ken worden door een literair cabaret van Louis VerbeeCk. Aan deze acade mische zitting gaat vooraf de ope ning van de tentoonstelling „Die schoon gedrukte ets" door de Com missaris der Koningin in Noord-Bra bant dr. C. N. M. Kortmann, waarop werken worden tentoongesteld van Schotel, Proost, en Rademaker. Ty- dens de feestelyke Brabantse koffie tafel vinden diverse evenementen plaats waaronder het optreden van de Tsjechische volksdansgroep Olsa- va. In de namiddag van de tweede dag concerteert het Brabant Ka merorkest onder leiding van Pierre Jetteur en vindt de uitreiking plaats van de Hilvarenbeekse literatuurprijs. De dag wordt besloten met een open luchtspel van Jan Naaykens „Paris, of apot niet met de liefde". Een groot waterstaatkundig project, waaraan zes jaar is gewerkt, vindt donderdag: 15 juni, zijn bekroning. Op die dag opent Koningin Juliana de nieuwe IJmuider havenmond en het verruimde Noordzeekanaal. Zij doet dit aan boord van het motor schip „Koningin Wilhelmina" van de Stoomvaartmaatschappy Zeeland, dat normaal is ingeschakeld by de' dagdienst tussen Hoek van Holland en Harwich. Dit is gisteren in Am sterdam meegedeeld tijdens een persconferentie van de stichting j „RUnmond-Noordzee-kanaal" en de I RVD. Ook werd bekendgemaakt, dat op het ogenblik reeds wordt gewerkt aan plannen v.oor de bouw van een nieuwe sluis in IJmuiden. noorderdam werd 1100 meter langer gemaakt. Door binnen en voor de nieuwe havenmond een vaargeul te maken, die met een natuurlyke zeediepte van zestien meter zeven kilometer uit de kust loopt, werd de havenmond geschikt gemaakt voor schepen met een diepgang van 45 voet. In verband hiermee moesten 16 wrakken, die hier in de tweede reldöorlog ais versperring tot zinken waren gebracht, geruimd worden. Dit heeft men gedaan door met zui gers onder en naast de wrakken die pe kuilen te zuigen, waardoor de wrakken tot een diepte van tenmin ste 20 meter beneden de zeespiegel Deze moet het Noordzee-kanaal toegankeiyk maken voor schepen toj; 100.000 bruto register ton, met een diepgang van 51 voet. Op het ogenblik is de maximale diepgang 45 v°et. afzonken. Met de vernieuwing van de ha- venmond en de verruiming van liet j Hel Noordzee-kanaal werd onder- oordzeekanaal is in 1961 begonnen. I tussen verbreed tot ongeveer 300 me In de eerste plaats werden nieuwe ter, met een bodembreedte van 174 havenhoofden aangelegd. De zuider- meter. De diepte werd aangepast dam werd met 200 meter verlengd aan d^e van de noordersluis in kleine drie kilometer. De IJmuiden, vijftien i (Van onze Bredase correspondent) Breda ontwikkelt zich tot een centrum van toeristisch onderwijs. Na de start van het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme (NWIT), een jaar geleden, dat zich enige maanden geleden ontdeed van zijn directeur dr. L. van Egeraat, begint er in september een dagopleiding aan de gloednieuwe Internatio nale School voor Toeristische Vorming, onder directie van dezelfde dr. Van Egeraat. Een poging van een verbitterd man, die na conflict met zijn school bestuur een concurrerende opleiding wil beginnen? „Geen sprake van. Ik ben weliswaar wat teleurgesteld over hetgeen bij het N.W.I.T. is ge beurd, maar zeker niet verbitterd. Wat ik nu ga doen is iets, dat myns inziens ten onrechte niet gebeurt by de N.W.I.T. Men leidt daar op voor hogere functies, terwijl mijn nieuwe school zich beperkt tot de vorming voor lagere en middelbare func ties in de toeristische wereld. Ik ga een gat vullen. De beide scholen zullen ieder op een eigen terrein wer ken en elkaar geen concurrentie aan doen". Brede basis Het secretariaat van de Internatio nale School voor Toeristische Vor ming is in afwachting van de aan koop van een gebouw in Breda voorlopig gevestigd in het riante landhuis van toeristische veelschry- ver Van Egeraat in het verrukkelyk mooie grensdorp je UI venhout. De naam van het plaatsje is in de ar tikelen, boeken en radio- en t.v.- praatjes, waarmee Van Egeraat tienduizenden Nederlanders naar na bije of verre recreatieoorden heeft agd, maar weinig genoemd. („Er zyn plekjes, waarover je beter niet kunt praten. Ik zou het betreuren als UI venhout een V.V.V. kreeg, want dan zou men niet lang meer alleen heeriyk kunnen dwalen in dp bossen"). Het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme is destyds opgericht op initiatief van de Bre dase V.V.V. en enige andere toeris tenorganisaties. Dr. Van Egeraat werd aangezocht als directeur. „Ik heb dat graag gedaan, omdat ik niet tot in de eeuwigheid toeristische boe ken kon blijven schrijven en nu de kans kreeg in mijn vak te biyven. Maar ik zag wel enkele bezwaren in het N.W.I.T., die later in het con flict over het beleid ook een rol hebben gespeeld. Ik vond het on juist. dat men zich beperkte tot de opleiding voor topfuncties, waarvan er in de praktijk maar enkele te ver geven zijn. Voorts is de driejarige cursus niet aantrekkelyk voor vrou- weiyke leerlingen, werd er een te grote nadruk gelegd op de bedrijfs economische kant van het toerisme en is men teveel nationaal ingesteld. De nieuwe school krijgt een bredere Dr. L. van Egeraat nog eens nieuwe school Kortgeleden verscheen de eerste advertentie. Een dag later stroom den de aanmeldingen van aspirant- leerlingen binnen. Toen wij bij hem binnenstapten was bet aantal ge groeid tot 180. Tydens ons gesprek rinkelde de telefoon onophoudelijk met verzoeken om nadere inlichtin gen. En bij ons afscheid was het aantal gegadigden gestegen tot 182. „Ik wist, dat er een grote be hoefte aan deze opleiding bestaat, maar ik had deze stormloop niet verwacht. Ik hoop te kunnen be ginnen in Breda, Utrecht en Ant werpen tegelijk, maar meer dan 80 leerlingen zullen wy het eerste jaar toch niet kunnen verwerken. Er zal de komende maanden een strenge selectie plaatshebben. Dr. Van Egeraat heeft een lange ïyst van organisaties, die hem steu nen in zyn plannen. Er is een raad van advies gevormd, waarvan o.a. deel uitmaken luchtvaartmaatschap- pyen als Martins Air Charter. Olym pic Airways, de Portugese T.A.P.. verkeersbureaus (onder andere het Spaanse, Tsjechische en Oostduitse», buitenlandse V.V.V.'s en grote hotels in het buitenland. Zij allen zorgen docenten, die colleges zullen ge in de praktyk van het toerisme. Daarnaast is een raad van mede werking gevormd van soortgelyke organisaties, die hebben toegezegd gastcolleges te zullen geven. Toeloop Enkele weken geleden rees het plan tot oprichting van de Interna tionale School voor Toeristische Vor ming. Dr. Van Egeraat meent te moeten beginnen met minstens ze ven opleidingen: Reisleider (ster), gastvrouwe. toeristisch secretaresse, hotelreceptionist (e), reisbureaume dewerker (ster), informatrice en toe ristisch journalist (e). Panden Op het a.s. zang- en muziek concours van het Algemeen Man nenkoor ,JDie Gouwe Sanghers" zal ook het Duitse mannenkoor Laudenbach 1870" vertegenwoor digd zijn. Dit koor uit Laudenbach West-Duitsland. Het treedt regel- reeds een oplossing gevonden. Het matig voor de radio op. Het pro- koor bestaat uit 104 leden. Het bleem was het onderbrengen van tiende concours van ,J)ie Gouwe deze gasten van „Die Gouwe I Sanghers" belooft door de grote te worden. Het concours vindt plaats van 23 juni t/m 1 juli a.s. Hierboven het koor uit Lauden bach. De bestuursvorm van de Interna tionale School voor Toerisme zal een naamloze vennootschap worden, waarin behalve dr. Van Egeraat twee onderwysinstellingen zullen participeren. De belangrijkste vesti ging wordt Breda, waar ook het se cretariaat en de bibliotheek worden ondergebracht. Men hoopt spoedig te besluiten tot aankoop van een van de drie panden, die men in optie heeft. Het ligt in de bedoeling de pendances te vestigen in Utrecht en Antwerpen. Het lesrooster is nog niet concreet uitgewerkt. „Wel staat vast, dat de duur van de cursus twaalf maanden wordt, de vakanties niet inbegrepen. Het vak toerisme staat centraal, ge volgd door het talenonderricht. De leerlingen, die allen een middelbare schoolopleiding achter de rug moe ten hebben, dienen vier talen te kie zen uit Frans. Duits, Engels, Itali aans en Russisch. Buiten het dagon- derwys dienen zy voorts een schrif- teiyke cursus te volgen. Voor de ho telreceptioniste is dat een cursus es peranto, voor de reisbureaumedewer ker een cursus boekhouden. De leer lingen zullen tenslotte ook stage lo pen by een van de aangesloten orga nisaties." Dr. Van Egeraat zegt met opzet geen instellingen te hebben benaderd die reeds meewerken aan het N.W.I.T., zoals de KL.M. en de V.V.V.'s Over de plaatsingsmogelyk- heden van de afgestudeerde cursis ten maakt hy zich geen zorgen. „Vooral omdat wij ons internatio naal willen bewegen is het plaatsen van 80 mensen per jaar geen enkel probleem. Reisbureaus, toeristenor ganisaties en hotels in heel Europa hebben dolgraag Nederlandse mede werkers, omdat deze de talen zo goed beheersen. Bovendien hopen wy een grote dosis vakkennis te kun nen meegeven, die hen een grote voorsprong geeft op anderen." De Internationale School voor Toe risme is de enige in zijn soort in Europa. „Uit de reacties, die ik met name uit het buitenland heb gekre gen, geloof Ik. dat de nieuwe school een succes wordt. Ik vind het heer iyk om myn enthousiasme voor het toeristische vak op een jonge gene ratie te kunnen overdragen."

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7