koelkasten eiden naast plsrael Nachtelijk transport op de Voorschoterweg Openbare les dr. D. v. Arkel l Niet achter kerkmuren in afzondering: leven Clio en Minerva Geen verontrustende werkloosheidsstijging eOENSDAO 7 JUNI 196'. LEIDSCH DAGBLAD Vanavond betoging 1 9.15 2 wilde 8 ui Gelijk in vele steden in Nederland, 7 (gorden ook In Leiden op het ogen- en 9 l{bllk verscheidene acties voorbereid, minuutje betrekking hebben op de situatie I^ur 1'n het M1dden-Oosten. Reeds van- ouce" werden op sommige scholen in- jndag' j zamelingen gehouden ten bate van Israël. ING EN Uit het docentencorps en de stu- KutjÖcnten van de universiteit is 'n actie- oomité opgericht onder het motto voafiLeiden naast Israël". Dit comité or ganiseert morgenavond om 8 uur een 0 UUJ grote openbare bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal. Tijdens deze byeen- ten ^(koinst zullen o.a. oud-minister prof. ïtheek.dr. I. Samkalden en de oud-staats- -5 uur secretaris van Marine, de heer H. C. /m. 25 W. Moorman, het woord voeren. In het comité van aanbeveling hebben zitting de burgemeester van Lei- M den, mr. G. C. van der Willigen en museuivele vert©8^uwoordigers van de uni- ],versitaire wereld. Een geludiswagen ags i-ral de Leidse bevolking morgenmid dag opwekken om deze samenkomst 'olisenibU te wonen Demonstratie beek ïgeUlki Op initiatief van een groep Leidse S£eij*Jongeren van diverse politieke rich tingen, wordt vanavond in Leiden 17 een pro-Israël demonstratie gehou- den in de vorm van een stille tocht. 7 u.ï-Er zal slechts één bord worden mee gedragen met opschriften, waarbij geselmen wordt opgewekt om zich op te jpen: geven als donor en waarop het giro nummer van de collectieve Israël- i a actie staat vermeld, t/m De demonstranten vertrekken om 5 u^j'8 uur van het Bevrijdingsplein, waar- na zy via de Herenstraat, Doeza- straat, Rapenburg en Breestraat \gT aankomen op het Stadhuisplein. Hier worden zy om kwart voor negen toe- ie geT gesproken door de burgemeester mr. at 35 G. C. van der Willigen en door dr. ireestt g E< Bos> Ud van de joodse ge- meente in Leiden. Dienst DEfi De leden van de Joodse gemeente uu en de N®derlandse Zionistische Stu denten Organisatie komen mor genavond om 8 uur by een in de sy- buisa nagoge aan het Levendaal, waar in emeti verband met de byzondere situatie in bkterj Israël een speciale dienst wordt ge houden. De leden van de Joodse ge- meente en van de N.Z.S.O. zullen zich direct na afloop van de dienst, Ddie met het oog hierop slechts kort duurt, begeven naar de Stadsgehoor zaal om eveneens de protestbijeen- komst by te wonen. Zilveren jubileum o ser, Chr. J. van Seggelen Dg heer chr. J. van Seggelen uit ark", Warmond, schaalbediende by het Leidse kantoor van Van Gend Ka> Loos. zal morgen het feit herdenken, dat hy voor 25 jaar by dit kantoor in dienst trad. (ADVERTENTIE) lekkerrrr koud Tweeënveertig wielen hebben in de afgelopen nacht op de Voorschoter weg in Leiden een ijzeren gewicht van veertigduizend kilogram moeten Het was de klap van de nieuwe Hooghkamerbrug, die thans in ver band met de omleging van de Leidse vaarroute wordt gebouwd. Het kostte veel tyd en moeite om de klap op de juiste plaats te krij gen, maar de nachtelijke operatie slaagde volledig. Het negen meter brede bruggedeelte werd gisteren per schip vajn de N.V. Ned, Staalindus trie in Rotterdam overgebracht naar de Leidse Vlietbrug bij het Lammen- schansplein. Vandaar is het met een tweeën veer tigiviellge dieplader via de voor deze gelegenheid afgesloten Voorschoterweg naar de bouwplaats gereden. Van de zijde van Provinciale Mulo-examens De dames: C. M. Hoogteyiing, H. S. Houweling, M. Huschka, T. Mandi, A. Crama, J. M. Den Heeter, J. H. C. Kromhout, Leiden; N. J. C. H. Horsman, Leimuiden;, en de heren: H. Cederhout, Rynsburg; H. Gies- bert, D. B. de Lange, C. G. Koenen, I. Lolkes-de Beer, B. T. Lems, Leiden; A. Kamp, Wassenaar; H. J. Blonk, Valkenburg. Voor het diploma B. slaagden de dames: A. Molema, Koudekerk a. d. Ryn; G. G. v. Royen, Noordwyk; M. Kr alt, Rynsburg;, en de heren: P. G. Schouten, Lelden; C. v. Gru ting, J. Huisman, Leiderdorp; A. Kulk, Katwyk; J. P. A. Hoogen- doorn, Zoeterwoude; L. B. van Kla- tii Met een openbare les getiteld „Cllo en Minerva, sociale geschiedenis en sociale wetenschap." aanvaardde dr. D. van Arkel gisteren zUn ambt van lector in de sociale geschiedenis aan de Leidse Universiteit. Dr. Van Arkel pleitte ln zyn rede i voor een nauw samenwerken tussen sociale geschiedenis en de sociale we tenschappen, in het byzonder de so ciologie. Sociale geschiedenis, om schreven als de geschiedenis van so ciale groepen en hun Interacties, heeft een problematiek, die aan de sociologische nauw verwant Is. Belde wetenschappen bestuderen de mens als sociaal wezen, die enerzyds in zyn handelen en denken beïnvloed wordlt door zyn positie in de maat- schappy, maar die anderzyds ln de maatschappeiyke verhoudingen kan ingrypen en hen veranderen. Daar er echter een groot verschil is ln tech niek van onderzoek, omdat de histori cus zich tevreden moet stellen met wat het verleden hem toevallig aan gegevens heeft nagelaten, zal de sa menwerking, behalve in het uitwisse len van informatie, overwegend op het methodologische vlak liggen. So ciale geschiedenis, opgevat als een pogen, gelijk sociologie, tot generali serende uitspraken over het mense lijk samenleven te komen, kan zich niet meer beperken tot de bestudering van uitsluitend singuliere gebeurte nissen. zy mag evenmin terugvallen in het aprioristische wetmatigheids- denken van vele historici uit de ne gentiende eeuw. Daarom wordt ge pleit voor een historische theorievor ming volgens de hypothetisch-deduc- tieve werkwyze, zoals ook toegepast in de sociologie, die in het historisch onderzoek echter een „retrodictief karakter zal krygen. Als voorbeeld van zulk een theorie vorming door systematische toetsing van hypotheses, door verificatie en falsificatie, wordt beschouwd de be trekking die verondersteld wordt te bestaan tussen discriminatie en ar beidsverdeling. Deze theorie, die in eerste instantie gevormd werd aan de hand van een omslag ten ongunste in de houding van de lekenbevolking van West-Europa tegenover de Jood se minderheid in de 11e eeuw, werd vervolgens getoetst aan de sociale positie van de Chinezen in het Westen van de Verenigde Staten van Amerika toen dit het pioniersstadium teboven kwam. Na afloop van de openbare les re cipieerde dr. Van Arkel in de ont vangstzaal van de Academie. Waterstaat is de verwachting uitge.. foto de ijzeren klap tijdens het tran- sproken dat het wegverkeer half sport in het donker van de nacht september over de nieuwe Hoogka- naar de bouwplaats, merbrug kan worden geleid. Op de (Foto L.D./Holvast) Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden De daling van de werkloosheid op ln het district Leiden als gevolg van het seizoen zette zich in de maand mei voort. Het aantal geregistreerde werkloze mannen liep terug van 468 tot 388 (-80). De jeugdwerkloosheid (werklozen jonger dan 19 jaar) om vatte nog slechts 17 personen (eind mei 1966: 8). Verdere verruiming van de werk gelegenheid leidde tot een daling van het werkloze aanbod van bouwvak arbeiders (-21), metaalbewerkers (-7) visserijpersoneel(-12)verkeersperso- neel (-14), losse arbeiders (-8). Ook de groep minder-geschikte arbeids krachten vertoonde een daling van 15 personen. Het aantal openstaande aanvragen liep niet onaanzieniyk op en wel van 476 tot 626. De toegenomen vraag heeft goeddeels betrekking op jeug digen. Verschillende bedryven dien den aanvragen in voor vakantiehul pen. Daarnaast was de vraag gericht op jeugdigen die binnenkort de scho len gaan verlaten. Indien men de componenten van de regionale arbeidsmarkt van mei ver geleken met die van een jaar gele den dan valt een verruiming van het aanbod te constateren by de beroeps groepen bouwvakarbeiders, metaal bewerkers en handels- en kantoorper soneel. De werkloosheid van minder- geschikte arbeidskrachten verdubbel de. Gezien naar het kwantitatieve as pect (8 werklozen per 1000 beroeps beoefenaars) en naar het kwalitatie ve aspect (ruim 1/3 is minder ge schikt) kan bezwaariyk van een ver ontrustende werkloosheidsstyging worden gesproken. (Uit. mei 1966 wa ren 208 mannen werkloos.) Wat betreft de jeugdigen die bin nenkort de lagere technische scholen zullen verlaten kan worden opge merkt dat de jongens met 'n metaal opleiding gemakkeiyk in het arbeids proces zullen kunnen worden inge schakeld. Naar verwachting zullen problemen ryzen by de plaatsing van timmer lieden en metselaars. Indien de bouwmarkt zich verder gunstig ontwikkelt zal de geregi streerde vraag nog wel toenemen. Niettemin laat het zich aanzien dat plm. 50 timmerlieden niet in het eigen beroep zullen kunnen worden geplaatst. De werkloosheid van vrouwen bleef ijwel hetzelfde niveau (van 76 naar 79). De toeneming van de vraag van 380 naar 434 had vooral be trekking op jeugdigen. Met autowrak aanrijding in Leiden veroorzaakt „U dacht zeker: weg wezen voor dat de politie komt", veronderstelde de Haagse politierechter. De 30-jari- ge bestuurder van het autowrak uit Koudekerk aan den Ryn ontkende dat niet helemaal. Hem was medegedeeld, dat hy f 25 kon incasseren voor hetgeen als „auto" werd aangemerkt, toen ver dachte daarmee in Leiden naby de Spanjaardsbrug een aanrijding ver oorzaakte. Volgens verdachte had hy de dag- tevoren door de rem van de auto ge trapt. Niettemin verscheen hij de volgende dag opnieuw met het voer tuig op de weg. Bovendien waren er twèe gladde banden. „Er gebeuren al genoeg ongeluk ken met auto's die wel een rem heb ben, wanneer daar ook nog auto's zonder rem by komen, wordt het al te gek", zo constateerde de officier van Justitie. Na de aanrijding was verdachte doorgereden en dat nam de officier hem zeer kwalyk. De eis luidde f300 boete, een jaar ontzegging der rijbevoegdheid en twee weken gevangenisstraf voor waardelijk. De rechter veroordeelde tot f 155 boete- totaal en verder overeenkom stig de eis. Geslaagd aan het Rembrandt-lyceum De volgende leerlingen van het Rembrandt-lyceum in Leiden zyn ge slaagd voor het eindexamen Gymna sium-Alpha: Harm Hollander, Lei derdorp; Lenno Jacques, Leiden). (Met 2 kandidaten wordt het examen voortgezet) Voor het eindexamen Gymnasium- Beta: Lonneke Alsema met lof. Leiden; Sacha Bolhuis, Voorschoten; Hans v. d. Broek. Leiden; Henk Eg berts, Leiden: Iet LubaCh, Leiden; Hans de Nys, Leiden; Pauline Qualm, Leiden; Flip Wirth, Zoeter woude. (Met 1 kandidaat wordt het examen voortgezet) Leidse Spaarbank In de maand mei ('67) werd er by de Leidse Spaarbank ingelegd f 5.985.984.57 en terugbetaald f 4576.189,98. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 381 en het aantal afbetaalde boekjes 441. Op 5.361 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f180.798 bygeschreven. Er werden 1257 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een ge zamenlijke inhoud van f 53.732.16. Het tegoed der 63.038 inleggers be droeg aan het einde van de maand f 79.078.606.48. Christian scientisten in Boston(V.S.) bijeen LEIDEN 8URGERLUK.E STAND han, z. v. C. van der Meet en C. van Haastrecht; Ronald, z. v. G. H. Tesse- en A. C. Stelnmetz; Pieter Hen drik. z. v. P. A. van Engelen en M. L. mits; Catharlna Jacoba, d. v. P. J. G. Jansen en A. W. Laterveer; Esther Elisabeth, d. v. J. Smit en E. Verhoog; Pennlnkhof; Johan Rosa Berendlna, d. v. K. E. Schuchhard en B. van den Burg; Stephanie, d. v. J. Visser en H. Kuipers: Robert Jan, z. v. L. de la Rie en C. Bosch; Robin John, z. v. J. Kerkvliet en M. A. Heemskerk; Ga- brlelle Maria Christina, d. v. J. P. Bakker en C. Oudshoorn. GETROUWD L. J. P. Luyten en T. H. M. Lampo; I. W. B. Ruitenberg en A. K. Gorter; J. P. Geertsma en M. M. T Tegelaar; I. J P Muusse en P M. Broekhof; L J. A. Douglas en E. van Velzen. OVERLEDEN J. C. van der Mey, 65 Jaar, wed. van Ongeveer achtduizend christian scientisten uit de gehele we reld waren maandag naar Boston (VS) gekomen om daar in de Moeder-Kerk en een nabijgelegen theater de jaarvergadering bij te wonen. Aan deze vergadering ging in de ochtenduren een bescheiden plechtigheid vooraf. Voor de bouw van het nieuwe, 26 verdiepingen tellende administratiegebouw werd de eerste spade in de grond gestoken. Opdracht ligt in de wereld Het gebouw maakt deel uit van een nieuw kerkcentrum in de wyk Back Bay, waarvan de kosten op 15 miljoen dollar zyn begroot. Het middelpunt blyft de kerk, waarin men gisteren byeenkwam. De aftredende president Erwin D. Canham, hoofdredacteur van The Christian Science Monitor, merkte in zyn openingsrede o.m. op, dat ieder persoonlyk een missie in de verza meling van menselyke gedachten en ervaringen heeft. Wij moeten niet terzyde biyven staan, ingenomen met onszelf en in afzondering levend achter onze eigen kerkmuren. Onze opdracht, aldus spreker, ligt in de wereld. Wy moeten het woord en het bewijs van geesteiyk voedsel en genezing aan een hongerige en verlangende mensheid brengen. Wy moeten uitreiken als nooit tevoren. komende jaar. beschreef de Chris tian Scientisten als „geïnteresseerd in een goede regeringsvorm, in recht vaardige wetten en in de verbete ring van het lot van alle mensen". Wanneer zich voor iemand een ge legenheid voordoet zich dienstbaar te maken in burgeriyke-, nationale- of internationale organisaties en wan neer men vindt dat een constructieve bydrage kan worden geleverd, moet men niet aarzelen dit te doen", al dus mevr. Thayer Pittman. Thomas E. Hurley, las als voorzit ter de boodschap van de Raad van Directeuren voor. „Heden ten dage zyn er vele aanwyzingen, dat wij een nieuw tydperk binnengaan", zei hy tot de leden. „Vooruitgang heeft door de jaren heen plaats gehad en dit had een voortgaande uitbreiding van de kerkorganisatie tot gevolg". Hy sprak van de tydelyke ver plaatsingen van de administratiekan toren gedurende de laatste vyfen- dertig jaar. „Kerkactiviteiten hebben dit gebouw niet slechts gevuld tot het uiterste, doch zy hebben ook het hoofdkwartier verdeeld over zeven andere gebouwen. Toen de plannen voor de nieuwbouw zich ontwikkel den, bleek dit ook een bydrage van Een maquette van het nieuwe 26 verdiepingen tellende admini stratiegebouw (rechts) waarvoor de eerste spade de grond inging. Links de Moeder-Kerk waarin de jaarvergadering werd gehouden. betekenis te zijn voor de gemeern schap", zei hy. Mr. Hurley haalde tenslotte de doorden van Mary Baker Eddy aan die „Christian Science" ontdekte en grondvestte en daarmee voorzag in de sleutel tot succes in deze voor waartse stap: „Liefde tot God en de mens is bij het genezen en het on derrichten de ware drijfveer. Liefde geeft bezieling, verlicht, wyst den weg, en gaat ons voor. Zuivere be weegredenen geven vleugelen aan de gedachte en kracht en vrijheid aan woorden en daden". Uit rapporten aan de vergadering bleek dat de oplaag van The Chris tian Science Monitor, het internatio nale nieuwsblad van de Kerk, met 10 procent is toegenomen; ook bleek van een toename van het aantal ra dio uitzendingen en van nieuwe pu- blikaties in de belangrykste Afri kaanse talen. Er zyn vyf Christian Scientisten nieuw aangesteld als veldpredikers by het Amerikaanse leger, de vloot en de luchtmacht. Voorts ls er byzondere steun ver leend aan verscheidene landen waar onder Italië, Wales, Tasmanië, Tur- kye en de Verenigde Staten. Gitkering ineens gem.personeel Met ingang van 1 juli 1967 zal de regeling van het pensioensbijdrage- verhaal voor ambtenaren in de zin van de Algemene burgeriyke pen sioenwet worden gewyzigd. Lag het aanvankelijk in de bedoe ling van de regering om bovenge noemde wyziging van het pensioens- by dragever haal op 1 januari 1967 in werking te doen tredfen, om admini stratief-technische redenen moest deze inwerkingtreding worden uitge steld tot 1 juli 1967. Voor degenen, voor wie de nieuwe verhaalsregeling voordeliger zal zyn dan de oude, in het algemeen de lagere en middel bare ambtenaren, is dit uitstel uiteraard nadelig. In verband met het vorenstaande heeft de regering besloten om aan het betrokken rijkspersoneel ter compensatie van het ondervonden nadeel over het eerste halfjaar 1967 een uitkering te verlenen. De uitkering bedraagt voor hen, die op 1 mei 1967 een salaris genie ten van a. f642 of minder: f22.50 per maand b. meer dan f 642 maar niet meer dan f 828: f 17.50 per mnd.; c. meer dan f 828 maar niet meer dan f1045: f 12.50 per mnd.; en <L meer dan f 1045 maar niet meer dan f 1270: f 650 per mnd. B. en W. van Leiden zyn van oor deel, dat ten behoeve van het daar voor in aanmerking komende ge- meentepersoneel eenzelfde voorzie ning behoort te worden getroffen. ADVERTENTIE V<SL^ zoekt U een GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f 800,- JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle pryzen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens doctoraal II geneeskunde mevr. G. M. H. de Haan-v. d. Werf (Oegst- geest) en de heren D. Brussaard (Rotterdam). J. A. v. d. Does (Arn hem). J. H. Fast (Rotterdam), M. H. Ferrier (Leiden), J. M. Sepers (Haarlem) en W. J. v. d. Ven (Velp); semi-arts de heren B. W. Onger- boer de Visser (Den Haag), J. H. F. Schellart (Den Haag) en C. A. Veldhuizen (Helmond) artsexamen mevr. M. E. Beyer-Boon (Woerden), mej. J. E. Kentie (Den Haag), mevr. A. Wintzen-van Toledo (Den Haag) en de heer P. W. van Gelderen (Lei den). Eindexamens Chr. Lyceum De volgende leerlingen van het Christelijk Lceum in Leiden zyn geslaagd voor het eindexamen Gym nasium-Alpha: Mart je van Nes, Sassenheim; Onno Zyistra, Wasse- Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium-BetaZenitha Alders- hoff, Oegstgeest; George Bordewyk, Leiden; Jacques van Egmond, Ryns- burg; Max Gerzon, Wassenaar; Jim Groeneveld, Leiderdorp; Henk den Haan, Oegstgeest; Jan Peter Kosteiyk, Oegstgeest; Harm Jan La- mers, Voorschoten; Lodewyk Palm, Wassenaar; Eddie Priester, Katwyk; Hadewey Reyenga, Nieuwe Wete ring. Op zebrapad overreden De tien jarige Jaak Evers uit Herkenbosch werd gisteravond by het oversteken van de Nieuwe Keulsebaan in Her kenbosch op een zebrapad gegrepen door een auto, bestuurd door een 23- jarige Joegoslaaf, die een s-elheid had van 100 kilometer. De jongen werd zwaar gewond. Een jonger broertje van h.. slachtoffer, die te vens de weg overstak, bleef onge deerd. In de loop van de avond ls de Jon gen in het ziekenhuis in Roermond overleden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3