EIDSCH DAGBLAD ISRAELI'S NADEREN SUEZ Jordaans Jeruzalem heeft gecapituleerd Bevel Veiligheidsraad: „Staakt - het - vuren" Krachtige stijging koersen in New York Inmengiiigskwestie van de baan Vakanties in 1968 Bulthuis pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 7 JUNI 1967 No. 31296 >cteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling:), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 -7>ALS uit de internationale reac- mmf ties uit bijna de gehele wereld -'blijkt, zijn er maar weinigen die loof hebben gehecht aan de be- huldiging van president Nasser n het adres van Amerika en En- land, dat zü actief zouden hebben eigenomen aan de luchtbombar- menten op de Arabische landen. Het streven van Nasser is er se- irt lang op gericht geweest het con- Ct met Israël te in- mationaliseren door er zoveel mo- iljjk landen bij te betrekken. Met jjgende ongerustheid heeft de we id in de laatste dagen toegezien ie Nasser in dit opzicht een on- »erspreekbaar succes oogstte door- jt het ene nabuurland na het an- ire zich onder de Arabische vaan haarde en het aantal aan Israël |andige staten in een ontstellend mpo deed vermeerderen. Zelfs ko og Hoessein van Jordanië, van ler een aartsvijand van lyptische president, was tegen *ns politieke en diplomatieke ma- inaties niet opgewassen en schaar- ND zich aan zijn zijde. .ch jypi Pp het ogenblik dat de gevechts indelingen losbarstten, was Israël alle kanten door vijandelijk ge- omringd, terwijl daarnaast nog groot aantal landen sympathie ligde aan de Arabische zaak dan »1 openlijk steun toezegde, if )E geschiedenis zal uitmaken wie in werkelijkheid de aanval heeft geopend. Merkwaardig is i dit verband wel, dat op hetzelfde [enblik, waarop Egypte de Golf van kaba tot territoriaal vaarwater ver aarde en daarmede in feite het Inflict rechtstreeks in de interna- jnale spanningssfeer bracht, voor ft eerst het woord „agressie" viel. niet - - zoals men zou ver- :hten met betrekking tot de itische republiek, die deze maat- ;1 trof, maar integendeel ten aan- *n van Israël tegen wie deze maat- fgel in de eerste plaats was gericht. iNasser zou wel een heel domme jan zijn geweest, indien hij zich ':t tezelfder tijd had gerealiseerd, de blokkade van de Golf van ia en de Straat van Tiran hem it tevens in onmiddellijk conflict brengen met alle zeevarende mo- idheden, die van dit vaarwater ge- maken, in het bijzonder de irenigde Staten en Engeland. IN» N met Arabische sluwheid be dacht hij toen het plannetje f van de actieve deelname aan M- luchtstrijd door de beide genoem- landen teneinde aldus de wereld- Inie te beinvloeden en ook deze aden van agressie te beschuldigen. tED i overgrote meerderheid van de et rechtstreeks bij het conflict be- okken staten heeft anders gerea- ierd dan Nasser ongetwijfeld moet ibben gehoopt. Ja. het heeft er Ifs de schijn van alsof zelfs de iwjet-Unie, welker sympathie met 5 Arabische landen niet aan twij- Fd onderhevig is, dit spelletje wat al I doorzichtig heeft gevonden, daar- bor iets voorzichtiger is geworden p meer begrip heeft getoond voor |e realistische politiek van de Ver. taten, wier sympathie even ondub- elzinnig uitgaat naar het kleine Is- 4Wfel. Deze laatste conclusie laat zich af- liden uit het gematigde standpunt, 52% de Sowjets gisteravond in de Vei- gheidsraad hebben ingenomen en 'aarbij Federenko niet langer heeft angedrongen op de aanvankelijk estelde eis van een terugtrekken an de troepen op de oorspronkelijke tellingen. Hetgeen er dus op zou (jn neergekomen dat Israël al het eroverde gebied had moeten prijs even, wat strategisch gezien voor Israël toch wel een onmoge- jjke eis zou zijn geweest. E Veiligheidsraad heeft dus f j teravond niet anders gedaan dan een beroep op beide par- .(jen om zo snel mogelijk te komen l^ot een „staakt het vuren". Veron dersteld al dat dit lukt hetgeen "literaard een eerste vereiste is Israël zet met succes zijn bliksemveld tocht voort. Israëlische tankkolonnes snellen door de Sinai en waaieren uit in de richting van het Suezkanaal. Romana op 40 km. afstand van het kanaal werd hezet. Vandaag werd de oude ommuurde stad Jeruzalem na hevige gevechten op de Jordaniërs veroverd. Jordanië heeft op voorzichtige wijze de Ver. Staten verzocht bij Israël te bemiddelen voor de onmiddellijke totstandkoming van een be stand. Het heeft de resolutie van de Veiligheidsraad aanvaard. Egypte en Irak zeiden vastbesloten te zijn de strijd voort te zetten, ondanks de oproep van de Raad. Egyptenaren op de vlucht De oprukkende Israëlische tankko lonnes bewegen zich zo snel, dat zij hun voornaamste doelen wellicht be reikt hebben nog vóór het van kracht worden van het wapenstilstandsbe- sluit van de Ver. Naties. Dit zeiden Amerikaanse militaire deskundigen, die het mogelijk achten, dat de Is raëli's in minder tijd dan in 1956 een definitieve overwinning op Egypl zouden behalen. Deze oorlog wordt dan ook „de 100-uren oorlog" ge noemd. De Israëlische tank- en rupsband- autokolonnes stoten door langs drie wegen van 250 km. lengte die van oost naar west door de Sinai-woes- tijn lopen van Israëls grens naar hei Suez-kanaal en het noordelijk uit einde van de Golf van Suez. Het Israëlische leger beheerst ook El Koentilla en de wegen, die van daaruit in zuidelijke richting en naar Eilat uitwaaieren. Van daar uit kun nen de Israëli's doorstoten naar het Egyptische bolwerk Sjarm el Sjeikh, dat de Straat van Tiran be heerst Indien deze opmars slaagt, zou een einde gekomen zijn aan de blok kade van de Golf van Akaba. Radio-Israël maakte bekend, dat Israëlische troepen opmarcheren 20rbng' De Arabische landen zullen wel ge- jwongen zijn er zich rekenschap van b geven, dat zij politiek en militair en enorme nederlaag hebben gele- Rjen en dat inzicht zal hun gevoelens fegens Israël bepaald niet milder temmen, maar integendeel hun toch tl diepgewortelde haat doen toene- den. Men kan er dan ook verzekerd élian zijn dat zij opnieuw alles in het _?erk zullen stellen wat in hun ver vlogen ligt, om de hun toegezegde met behulp van gestaakte olie- iveranties, in hun voordeel te doen trslaan. Op papier is het aantal bellinge- en'enten sinds gisteravond weer toege- »omen doordat ook communistisch- ieiChina de zijde van Nasser heeft ge kozen, maar wat zal deze beslissing h de praktijk betekenen? En hoe zal de Sowjet-Unie zich liertegen opstellen? De militaire strijd rond Israël mo- *e hopelijk nog slechts kort duren, er sal nog heel wat water door de Nijl in door de Jordaan moeten stromen 'oordat de situatie van een wapen stilstand in dit deel van de wereld is 'eranderd in een gegarandeerd vei- üg bestaan van het dappere volk van gpaël, waarop de ogen van een groot öeel van de wereld met diepe bewon dering zijn gericht. Hulpactie Israël Nadat bekend was geworden dat er een nationaal comité Landelijke Economische Hulp actie Nederland-Israël was op gericht zijn er in tal van plaat sen in het land inzamelingsacti viteiten ontwikkeld. In diverse steden en dorpen is reeds een actiecomité gevormd, zo deelt het secretariaat van de Lande lijke Economische Hulpactie Ne derland-Israël mede. Deze co- mité's zullen in samenwerking met het landelijke comité een landelijke inzamelingsdag voor bereiden waarvoor medewerking gevraagd van kerkgenoot schappen ,pers, radio en televi- (Het secretariaat van de Landelijke Economische Hulp actie Nederland-Israël is geves tigd in Amsterdam, Joh. Ver- meerstraat 22, tel. 797201, post giro 23434). Voorzitter van het landelijke comité is prof. dr. J. E. Andries- sen, oud-minister van Economi sche Zaken. Inmiddels zijn tot het comité toegetreden mevrouw mr. H. Singer-Dekker en de he- ren mr. B. M. Biesheuvel, mr. C. Berkhouwer, L. R. Stallinga, naar Ismalia aan het Suez-kanaal, halverwege tussen Port Said en Suez. Vele Egyptenaren zouden gevangen zijn genomen. Hun tanks en voer tuigen zijn buitgemaakt. Volgens de berichten trekken de Egyptische troe pen hun schoenen uit om ze in de woestijn weg te gooien. Langs de noordelijke weg stootte een tankspits door vanuit El Arisj en bezette Romana. Het gehele basis stelsel van de Egyptenaren schijnt in handen van de Israëliërs te zijn. Tanks en troepen sloten Bir Hasana in aan de weg naar Suez. De strijd tegen Jordanië De oude stad van Jeruzalem is na gevechten van man tegen man in handen der Israëli's gevallen. Hier bevinden zich alle heilige plaatsen. Het Jordaans verzet is volkomen in eengestort. De steden Ramalla en Toebas zijn veroverd. De bewoners van het Israëlische deel van Jeru zalem konden hun schuilplaat sen verlaten. Gisteren is bekend ge maakt, dat 500 personen door Jor daanse bombardementen gedood zijn. Amman is volgens berichten uit Jordaanse bron vannacht lange tijd door vliegtuigen aangevallen. Het front met Syrië Van het derde front, met Syrië, werden minder activiteiten gemeld. Israëlische vliegtuigen en artillerie bombarderen Syrische stellingen in de sector bij de Hoeleh-vallei en de kusten van het Meer van Galilea. Syrische bestormingen van twee dorpen in het uiterste noorden van Israël, Sjeas, Jasjoev en Dan weren afgeslagen, aldus het Israëli sche communiqué. Vervolg op pag. 2 De koersen op de Newyorkse effectenbeurs zijn weer krachtig gestegen. Bijna alle verliezen die bij de forse koersdaling giste ren onder invloed van het uitbreken van vijandelijkheden in het Midden-Oosten waren ontstaan, werden weer goedgemaakt. Er stegen ongeveer vijfmaal zoveel fondsen in koers als er daalden. Aan het eind van de dag waren er ver beteringen ontstaan van fracties tot punten of meer voor de meer kwetsbare fondsen, 's Ochtends was de bedrijvigheid groot. De tikker raakte voor korte tijd achter. Daar na werd de bedrijvigheid aanzienlijk kleiner en bleef de stemming prijs houdend. Vooral de koersen van de olie fondsen gingen omhoog. De verbete ringen bedroegen tot 2 punten en meer. De aandelenomzet bedroeg 9.230.000 stuks, de obligatie-omzet 17.470.000 dollar. Het Dow Jones gemiddelde voor industriefondsen steeg met 14.94 tot 862.71. Israëlische troepen hebben de Egyptische stad Gaza veroverd. Voor zij verder oprukken naar het I Suezkanaal, nemen zij een korte rustpauze. SUEZ-KANAAL BEREIKT? De Engelse B.B.C. heeft om geroepen dat volgens onbeves tigde berichten de Israëlische troepen het Suez-kanaal heb ben bereikt en Sjarm el Sjeikh aan de straat van Tiran hebben veroverd. De B.B.C. schreef de berich ten toe aan „officieuze zegslie den in Tel Aviv". Het bericht zou praktisch de val van het gehele schiereiland van Sinai betekenen. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEllWt RIJN 49 WEFRBERICHT Koel weer Het KNMI in De Bilt verwacht wacht van heden- tot morgenavond: Koel weer met wisselende bewol king en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 4.00 uur; onder: 21.56 uur Hoogwater te Katwijk te 3.15 en 15.38 uur; laagwater te 11.26 en 23.44 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Na intensief overleg achter de schennen (Van onze correspondent in Washington) „Staakt-het-vuren". Tot deze éne oproep aan alle in het mid den-Oosten strijdende partijen is de Veiligheidsraad van de Ver. Naties dinsdagavond unaniem gekomen na intensief voor overleg achter de schermen, waarbij, volgens de berichten, de Sowjet-Unie tenslotte afstand deed van de eis dat Israël wegens agressie zou moeten worden veroordeeld. dere Arabische stemmen, Syrië en Marokko, hadden evenmin een goed woord voor de resolutie over. Vooral omdat er geen terugtrekking van de troepen naar de stellingen van voor de vijandelijkheden wordt gevraagd en Israël niet als agressor veroor deeld wordt. De resolutie kwam tot stand na een druk achter de schermen confe reren, vooral tussen Amerika's am bassadeur Goldberg en diens Russi sche collega Fedorenko Het duurde een etmaal waarin het steeds duide lijker werd dat Israël bezig was de oorlog te winnen en de Arabieren beschuldigingen van Inmenging ren bate van Israël stapelden op de hoofden van Britten en Amerikanen. Gisteravond hadden in verband hiermee voor zover bekend a) Egypte. Algerië, Syrië. Irak, Jemen en Soe dan de betrekkingen met de Ver. Staten verbroken. Washington en Rus deed water in de wijn Secretaris-generaal Oe Thant kreeg opdracht de Raad nauwgezet op de hoogte te houden van de situatie De president van de Raad, de Deen Ta bor, verzond de tekst van de reso lutie meteen naar de hoofdsteden van de strijdende staten De eerste reacties van de betrok kenen op de resolutie waren evenwel weinig hoopgevend. Israëls minister van Buitenlandse Zaken Eban ver klaarde het raadsbesluit te verwel komen .maar zei dat de tenuitvoer- ing van de volledige aanvaarding van de Arabieren zou afhangen. Egypte liet niets van zich horen maar Irak noemde de resolutie een capitulatie voor Israël ,en twee an- Londen wezen alle beschuldigingen echter met de grootste stelligheid van de hand en minister Rusk sprak boze en bittere woorden over volgens hem „boosaardige aantijgingen". 9 Vervolg op pag. 2 (Van onze Haagse correspondent) Het bedrijfsleven de Stichting van de Arbeid) en de regering zijn het eens geworden over de verdeling van de vakantieperioden voor vol gend jaar. Er zal op worden aange drongen dat bedrijven die tussen be gin juli en half augustus sluiten, zich aan de spreiding houden, waarbij uiteraard ook de medewerking van de scholen nodig is. Het voorstel is dat van 1 tot en met 13 juli 1968 de bedrijven in noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelder land ten noorden en westen van de rivieren, alsmede de metaalindustrie in het hele land, vakantie houden (dit jaar gaan deze groepen van 31 juli tot en met 12 augustus). Van 15 tot en met 27 juli 1968 zou den het oosten en noorden van Ne derland plus de gehele bouwvakken en de textiel met vakantie moeten gaan (dit jaar 3-15 juli). Van 29 juli tot en met 10 augustus i68 zou de periode worden voor col lectieve vakanties van bedrijven be zuiden de grote rivieren. Het is de be doeling dat de gebieden en bedrijven elk jaar over de vakantieperioden rouleren. Daartoe is al een schema voor zes jaar opgesteld. De belangrijkste man in de Veiligheidsraad was gisteren de Russische afgevaardigde Fede renko. Van zijn land hing het wel en wee van de wereld af. De Rus (links) ziet er niet naar uit, dat hij een nieuwe oorlog wil ontke tenen. Men ziet hem hier in ge sprek met de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Deen Tabor. ADVERTENTIE VOOR DE ZEKERHEID Omdat wij er alles van weten en u misschien nog niet, en omdat Luxaflex aluminium jaloezieën zoveel Onzichtbare extra's hebben, daarom krijgt u vanaf nu bij aankoop een zichtbaar extraatje: een derde koordknopje met twee rode hartjes (als sleutelketting). Voor de zekerheid. aluminium jaloezieën BOTERMARKT 23 TEL. 20854 ADVERTENTIE (9uc/ Frankrijk. De groote wed- rennendie Zondag in het Bois de Boulogne hebben plaats gehad, werden door niet minder dan 500.000 toe schouwers bijgetvoond. De eerste prijs werd behaald l door het paard Fervacques van den heer Montgommery. Rechtszaken. Gewezen 1 vonnissen door het Kanton gerecht te Leiden: o.a. 12 wegens zich op straat in 1 kennelijken staat van dron kenschap te vertoonen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1