Studentenkamer in Leiden uitgebrand gaat zich zuiveren Begrafenis van burgemeester H. Duiker oord op iinende ouw V.S. wijzigt irplusheffing Avond over Israël in liet Cultureel Centrum REDERIJEN WACHTEN AF door zoon Westduitse justitie gedood - 1 Sporttoernooi politiescholen BIDSTOND VAN GEZAMENLIJKE KERKEN bVsDAG 7 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 2. Een voetqanqer staat al mër één been op de zebra. Moet het verkeer dan ?|voor hem stoppen? 1Wanneer mag men inhalen op kruispunten 3.U leent u^rom. fiets uit en de rem. men zijn niet in orde. Wie is strafbaar? U Mag een bromfiet. ser metéén hand M^nhet stuur rijden? Wat is het verschil in voorsorteren tussen het snelverkeer en het langzaam verkeer bij het linksafslaan bijeen kruispunt? 'japfijaq ap ua jeeuaöja felle, uitslaande brand heeft rond gewoed op de tweede Ing van een woning aan de ivenlaan in Leiden. De brand ïoedelyk door kortsluiting, ont_ ji de kamer van een student achterzijde van het huis. De >eer, die omstreeks elf uur jealarmeerd, was spoedig ter plaatse, maar de studentenkamer stond toen al in lichterlaaie. Op het moment dat de brand uit brak lagen de hoofdbewoonster en een andere huisgenote al in bed. Zjj bespeurden pas onraad op het mo ment dat de verlichting uitsloeg De brandweermannen waren het vuur na ruim een half uur blussen meester. Zy konden echter niet voor komen dat de studentenkamer geheel uitbrandde. Het pand kreeg aanzien lijk waterschade. De inboedel was te gen brandschade verzekerd. Persoon lijke ongelukken hebben zich bij deze brand niet voorgedaan. Op de foto de geheel uitgebrande kamer. (Foto L.D./Holvast) (Van onze Roermondse j correspondent) opsporingsdiensten in de en Nederlandse grensstreek (eerszijden van de Limburgs/ [grens zijn ingeschakeld bij de |p de dader van de gruwelijke I op Louise Lieck (27) uit |rg, nauwelijks 8 km over de indse grens. rmiddag werd de jonge vrouw tuin achter haar ouderlijke tijdens het zonnebaden ge- met een touw en een stuk ad. ader van het slachtoffer deed selijke ontdekking, toen hij chter wilde waarschuwen, dat haar aan de telef oon ver- Hij vond Louise niet meer op -sts, waar ze een uur daarvoor ii de zon lag te genieten, tiental meters verderop ont- aij het geheel ontklede stoffe- trschot van zijn dochter. Om als zaten nog het touw en de tad. Sectie heeft uitgewezen, •vrouw kort voor de moord is Bnd. De moord moet tussen 2 ^ar zijn gepleegd. Van de dader »een spoor gevonden. rianug een ton rergadering van het Produkt- voor Siergewassen in Den heeft enkele zeer positieve pun- jgeleverd. Voor de toekomst is jt belangrijkst, dat drs. R. Zjjl- toorzitter van de CBTB de ilsch-Sociale Commissie van in 'n rapport aanbevelingen gedaan, die behelzen dat men tndel bevorderende heffingen, nder de heffingen voor reclame itenschappelijk onderzoek, zal l te handhaven. Het merendeel Ie commissie is het hier mee tweede punt is, dat men in pe besloten heeft de vak- en peffing te spreiden, waardoor '•fesparing aan extra werk van feer 50.000 tot 100.000 gulden Ijk wordt gemaakt. Een protest 5 veiling HBG tegen een artikel C. Hofman werd ongegrond ard. lurgeiiijke Stand tesenaar: Geboren: René H v. H. J. j. van Veen en J. H. J. wwaard; Marloleine L„ en Edith ïhters van A. J. Hendriks en A. nn; Jurriaan A. M., z. v. H. H. m O. G. Barten; Marcus J., z. v. J. van Brecht en M. T. A. van Petronella A. M., d. v. G. A. «oog en A. M. Vermeulen. Ifertrouwd: L. van Vegten en G. rb W. Donders en A. M. van "up; W. H. Aalbers en C. Boots geest); J. P. Filman (Den Haag) -• M. van der Wal; ouwd: L. B. van der Scheer en Swaay; T. D. Akerboom en M. trnells; P. J. M. van Leeuwen C. T. van Leusden. (geden: C. J. Pickée, 61 jaar. |Haag); e. c. m. Ammerlaan inden, 62 jaar. (Pijnacker); Wed. Stolze- Isselmann, 90 jaar; I. jts, 2 maanden (Den Haag); D. Jns, 13 Jaar. (Voorburg); C. van ,.van Barneveld, 75 Jaar; Wed. Hofman- Dlrks. 85 Jaar. (Den Collectes in Voorschoten morgen en overmorgen In het Cultureel Centrum van Voorschoten is gisteravond ge sproken over Israël. Morgen en over morgen wordt er voor dit land ge collecteerd. ,Wij moeten krachtig proteste ren tegen het onrecht dat een vre delievend land wordt aangedaan", meende burgemeester L. de Kool, „maar we mogen het niet bij het woord laten. Wethouder dr. M. S. Kamminga sprak: „Geen woorden maar daden, maar een woord op de juiste plaats gesproken kan een daad betekenen. Deze avond heeft tot doel het mo biliseren van een publieke opinie". Mevr. Gnodde, terug gekeerd van een reis uit het Midden-Oosten, verhaal de over de ijver en de werklust van de joden in tegenstelling tot die der Lijn 43 naar Lange Mare Met ingang van vrijdag kan het trajectgedeeilte „Oude Singel" te Lei den weer bereden worden. In ver band daarmede wordt het eind- resp beginpunt „Lange Mare" van lijn 43 met ingang van deze datum in gebruik genomen. By beschikking van de directeur- generaal der P.T.T. Is aan de bureauchef van het kantoor Leiden, de heer W. F. Kloots met ingang van 1 augustus a. s. op zyn verzoek eer vol ontslag verleend. WASSENAAR Samenwerking van Rijnlands Lyceum en K. Doorman-ulo Het mag langzamerhand als alge meen bekend beschouwd worden, dat zich in het voortgezet onderwijs be langrijke veranderingen gaan voltrek ken. Het ziet er naar uit, dat de nieuwe wet op het voortgezet onder wijs (beter bekend als de „Mammoet wet") bij het begin van het school jaar 1968/1969 in werking zal treden. In vele gemeenten en op vele scho len is de voorbereiding in volle gang en is men begonnen met experimen ten om na te gaan hoe de doelstel lingen van de Mammoetwet op de beste wijze kunnen worden verwezen lijkt. Een van die doelstellingen is de horizontale doorstroming van leerlin gen zoveel mogelijk te vergamakkelij- ken, d.w.z. aan leerlingen die om welke reden dan ook op een bepaald schooltype minder goed op hun plaats zijn, de mogelijkheid te geven zon der veel extra moeite en tijdverlies over te gaan naar een ander school type. In het kader van deze onderwijs vernieuwing hebben 't Rijnlands Ly ceum en de Schout bij Nacht Door man-uloschool besloten nauw te gaan samenwerken. Een eerste bespreking heeft al plaatsgevonden en in 't ko mende schooljaar zal uitvoerig over leg worden gepleegd over de moge lijkheden het onderwijs op de beide scholen zodanig te coördineren, dat de bovengenoemde doorstroming van leerlingen zoveel mogelijk wordt ver gemakkelijkt, eerst in de eerste klas, maar, naarmate het onderwijs lan ger volgens de nieuwe wet wordt gegeven, ook in de hogere klassen. omliggende staten. De heer Van der Weg toonde de tegenstellingen tussen Israël en de omliggende landen aan door middel van dia's. „De joden kre gen een woestijn en hebben er een vrubhtbaar land van gemaakt, waarin ook nog Arabische groepen in vrede leven. Israël wil vrede". Dr. P. S. Pels wekte de aanwezi gen op financiële offers te brengen voor Israël: „Israël wordt gedwon gen reeds per dag drie miljoen dol lar te besteden aan de bescherming van de landsgrenzen. Deze oorlog zorgt voor nog zwaardere financiële offers voor een kleine maar zeer ijvere bevolking. Israël heeft recht van bestaan en Israël moet blijven". Dr. M. van der Stoel wees op de collectieve schuld van alle oudere mensen. „Wij hebben het mogelijk gemaakt dat tijdens de laatste we reldoorlog de joden afgeslacht wer den. Wij moeten thans voorkomen dat dit nogmaals wordt geprobeerd Alle toespraken werden met applaus afgesloten. Om de Kaap of niet? (Van onze R 'damse correspondent) De meeste Nederlandse rederijen nemen nog een afwachtende houding aan voor wat betreft het dirigeren van hun schepen rond de Kaap, nu het Suezkanaal is gesloten. Deze om weg betekent Immers een zeker 17 da gen langere reisduur. De snelle ont wikkeling van de krijgsverrichtingen bij het Suez-kanaal zou wel eens binnenkort een heropening van de vaart tengevolge kunnen hebben. En kele dagen afwachten is het in elk geval waard. Slechts enkele Schepen, die nog ver van PortSaïd of Suez waren verwij derd. hebben opdracht gekregen rond de Kaap te gaan. WcdllWC Wandaden in eigen rijen Een 81-jarige weduwe is vanoch- tend In haar woning aan de Olym- piakade in Amsterdam-zuid door haar 47-jarige zoon vermoedelijk door wurging om het leven gebracht. De ongehuwde zoon, die bij zyn moe der inwoont, is geeseeiyk gestoord, zo deelde de politie mede. De man kwam zelf naar het in de buurt lig gende politieposthuis aan de Stadion- eg om zijn daad te melden. In- middèels is hü opgenomen in een psychiatrische inrichting in Sant- Hy bleek daar, omdat hy vertelde wat hij had gedaan, niet te hand haven. Hij is nu opgenomen in de psychiatrische afdeling van het huis van bewaring aan de Wetering schans m Amsterdam. VOORSCHOTEN Dienstverlening van de gemeente uitgebreid De gemeentesecretarie van Voor schoten heeft de dienstverlening uit gebreid. Toestel 40 van het telefoon nummer 2141 (raadhuis) staat 's morgens 9 uur tot 's middags 5.30 uur gereed om de burgerij van voor lichting te dienen en haar de weg te wijzen in het labyrint van gemeen telijke diensten en afdelingen. Ach ter toestel 40 gaat schuil de heer N. van der Ploeg, chef Algemene Zaken Als algemene regel geldt dat de gemeentelijke diensten secretarie ontvangerskantoor, centrale boekhou ding, openbare werken, gas-, water en elektriciteitsbedrijf en beplanting- dienst) alleen op werkdagen geduren de de ochtenduren voor de burgerij geopend zijn van 9 tot 12.30 uur. In de middaguren kan men in noodge vallen echter ook terecht. Ai proeiregeling De capaciteit van het Voorschoten- se waterleidingbedrijf is niet opge wassen tegen de abnormale water- afname tydens warme perloden. Een algemeen sproieverbod wordt in Voorschoten nog niet afgekondigd, wel een sproeiregeling, waaraan alle verbruikers voordeel hebben mits zy op vrywillige basis willen medewer ken. Sproeien is toegestaan 's morgens van 10 tot 12 uur, 's middags van 2 tot 4 uur en 's avonds van 9 tot 12 uur voor de volgende verbruikers: voor de inwoners ten oosten van de Veurseweg - Voorstraat - Leidseweg uitsluitend op maandag en donder dag; voor de inwoners ten zuiden van de Wyngaardenlaan uitsluitend op dinsdag en vrydag; voor de in woners ten noorden van de wyn gaardenlaan uitsluitend op woensdag en zaterdag. De regeling geldt tot 1 september. WASSENAAR In het sportpark Duinhorst en in het Sportfondsenbad is gisteren door de Politie-opleidingsschool in Wasse naar een sportdag gehouden voor de cursisten van de zeven opleidings scholen voor gemeentepolitie in Ne derland, namelijk drie scholen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en de vier regionale scholen Wasse^ naar, Lochem, Haarlem en Doenra de. Het programma van dezi sportontmoeting omvatte atletiek- en zwemnummers. In de ochtenduren werden op Duinhorst wesdtryden in kogelstoten en verspringen gehouden, terwyi na de lunch estafettes plaats vonden: 10 x 200 meter en 5 x' 1500 meter. In het zwembad werd 's och tends een programma van 10 meter vrye slag en 10 x 50 meter hekestafette afgewerkt. Omstreeks 4 uur reikte de voorzit ter van het bestuur van de Wasse- naarse school, burgemeester mr. W. J. Geertsema de pryzen uit. De uitslag was (waarin alle resul taten van alle onderdelen verwerkt zyn: 1. wisselbeker van de minister van Binnenlandse Zaken en eerste prys van de Commissaris der Ko ningin: Den Haag, 3460 pt., 2. prys van gemeentebestuur van Wasse naar: Rotterdam, 3417 pt., 3. prys van bestuur van de school Wasse naar: Wassenaar, 3335 pt. (Van onze correspondent in Bonn) In Beriyn begon maandag het pro ces tegen het vroegere lid van Hit- Iers gevreesde „Volkgerichtshof", Hans Joachim Rehse. Met dit proces begint de Westduitse justitie boven dien het onderzoek naar de wanda den, welke in eigen ryen zo uitvoerig tydens de nazi-heerschappy werden De nu 64-jarige Rehse indentifl- ceerde zich met de houding en de be slissingen van de voorzitter van het Volksgerichtshof, Roland Freisler, wiens wangedrag zyn hoogtepunt be reikte tydens de zogenaamde proces sen tegen de ware en vermeende deelnemers aan de Putsch tegen Hit- Ier op 20 Juli 1944. Freisler zelf werd nog voor het einde van de oorlog do- deiyk getroffen door een balk van zyn eigen gerechtsgebouw, dat door Britse bommen werd platgelegd. De nu voor de naoorlogse rechters gebrachte Rehse wordt beschuldigd van moord ln drie en van poging tot moord in nog eens vier gevallen. Tal loze andere moordgevallen waaraan Rehse deel had gaan ver de aanklacht te boven. Volgens een vorig jaar over het Volksgerichtshof verschenen boek moeten het er tussen de drie- en vier honderd zyn. Doodvonnis Tezamen met Freisler onderteken de Rehse het doodvonnis van een priester, die een memorandum over de toenmalige toestanden aan de Zweedse aartsbisschop Eidem had willen verzenden. De man werd ge guillotineerd. Hy kreeg geen kans zich te verdedigen of vragen behoor- ïyk te beantwoorden, bok het dood vonnis van een andere priester onder tekende Rehse. Die had zich tegen over een elektromonteur aan een grap over Hitier gewaagd en de monteur had de priesteriyke opmer king snel gemeld. Op ditzelfde niveau bewogen zich byna alle vergrypen waarmee het Volksgerichtshof zich bezig hield en de doodvonnissen waren er niet van de lucht. In 1934 was deze byzondere rechtbank opgericht, omdat de na- tionaal-socialistische bonzen niet te vreden waren met de afloop van proces over de Ryksdagbrand. Want hoewel Van der Lubbe ter dood ver oordeeld werd, kwamen de medebe- klaagde communisten, vry. Over de oordelen van het Volksgerichtshof was geen hoger beroep mogeiyk. De beklaagde Rehse die al in 1933 tot de NSDAP was toegetreden slaagde er na de oorlog in zich te laten denaziflcieren. Ook was hy nog een jaar hulprechter, maar viel toen met zyn verzwegen verleden door de mand. Sinds februari van dit jaar zat hy in voorarrest. Weinig blijk van schuldbesef De eerste procesdag gaf Rehse weinig biyk van schuldbesef. Hy be- LEIDERDORP In verband met de crisis in het Midden-Oosten en de daaruit voort vloeiende gevaren hebben de geza menlijke kerken van Leiderdorp Gereformeerd, hervormd en rooms- katholiek voor hedenavond in de herv. kerk aan de Hoofdstraat een bidstond belegd. De dienst begint om 7.30 uur en zal ongeveer een half uur duren. streed, dat hy zich ergens aan zou hebben schuldig gemaakt en ver klaarde: „Ik heb nooit de indruk ge had, dat wat men van my verlangde niet te verenigen zou zyn met recht en wet." In het proces, dat waarschyniyk 5 weken zal duren, zullen 16 getuigen worden gehoord. Maar zoals by dit soort processen gebrulkeiyk is, redde het befaamde doktersattest veel zwaar belaste oudere heren van de pyniyke opgave zich voor de rechter in moeiiykheden te brengen, vyf van de getuigen waren zo bleek uit de binnengekomen brieven „te ziek" om naar Beriyn te kompp. De vroege re Jurist Löhmann zou volgens het doktersattest zelfs aan „geheugen stoornissen" ïyden, een kwaal, waar mee in oorlogsmisdadigersprocessen niet alleen de oudsten zyn behept. Op algemene begraafplaats in Ka twijk-aa n-den-Rijn Het hoofd van de openbare school aan de Du Rieustraat in Leiden, de heer J. Ravensbergen, is vanmiddag in het huwelijk ge treden met de onderwijzeres Kisa Nieuwenhuis. Daarom was het vandaag feest, niet alleen voor de schoolkinderen, maar ook voor de ZLC-jeugd, waarvan de bruide gom leider is. Op de stadhuistrap vormden de jongelui voor deze bijzondere gelegenheid een ere haag. (Foto LD/Holvast) Op de algemene begraaf-1 plaats in Katwijk aan den Rijn geschiedde hedenmiddag onder grote belangstelling de begra fenis van burgemeester H. Duiker, die zaterdagmiddag op 61-jarige leeftijd na een lang durige ziekte in het Leidse Diaconessenhuis overleed. Vooraf werd in de tot de laatste plaats bezette hervorm de dorpskerk een rouwdienst gehouden, die werd geleid door de hervormde predikant van Katwijk aan den Rijn, ds. A. Baas. Uit het grauwgryze wolkendek viel een lichte motregen toen de rouw stoet omstreeks kwart voor twee ver trok van de ambtswoning aan de Nieuwe Duinweg. Velen sloegen aan weerszijden van de route, die was af gezet door leden van het Leidse po litiekorps en leerlingen van de poli- tie-school in Wassenaar, de stoet ga de, die naar de herv. kerk in Kat- wyk aan den Ryn trok. De gordynen van de meeste woningen waren als teken van rouw wegens het overlij den van de eerste burger gesloten. De rouwstoet, die bestond uit een ïykwagen, een auto vol bloemstukken en zes volgwagens, werd geëscorteerd door de Katwykse gemeentepolitie. Inmiddels hadden zich ln de Dorps kerk ongeveer 500 genodigden ver zameld onder wie de minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beemink, die een vriend van de ont slapene was, de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz en diens echtgenote, alle burge meesters uit de Bollenstreekgemeen ten en collega's uit de verre omtrek. Verder waren er afgevaardigden van de talryke verenigingen en organisa ties, die de heer Duiker tydens zyn leven met grote trouw heeft gediend. Nadat de kist, die gedekt was met twee bloemstukken van roze anjers, voor de preekstoel was neergezet heeft de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz in een gevoelvolle rede het verscheiden van burgemees ter Duiker herdacht. Hy heeft zich, aldus spreker, in zyn meer dan 25' Jarige loopbaan als burgemeester een waardig magistraat getoond en een man, die gesierd was met grote be kwaamheden. Ook voor de burgery is hy een bur gervader geweest in de ware zin des woords. In dagen van rouw en vreugde stond hy naast hen. Nadat mr. Klaasesz woorden van deelneming had gesproken tot me vrouw Duiker en haar twee zoons, sprak hy de stellige verwachting uit dat de heer Duiker die in zdjn leven zo vurig gestreden heeft voor een Katwykse haven, thans zelf de veilige haven bereikt heeft. De rouwdienst werd begonnen met het zingen van Gezang 53 1, 2 en 3 „Wees gergoet gij eersteling der da- MODELVLIEGTUIG STORTTE NEER Enkele kampeerders van het kam peerterrein Goedkamp in het Lange- veld in Noordwyk kregen de schrik van hun leven, toen opeens een mo delvliegtuig op het kamp afstoof en j neerstortte. j Het ongeveer één meter grote mo- del behoorde toe aan een technicus uit Den Haag, die daarmede ope reerde op het naby gelegen zweef- vliegveld. Door een stevige windvlaag raakte het radiografisch bestuurde toestel uit de koers. Het sloeg tegen de grond en werd zwaar beschadigd. De eigenaar bleek in het bezit van de vereiste bescheiden. De kampeer ders hebben om maatregelen ver zocht teneinde ongevallen te voorko men. gen", waarna ds. Baas in gebed voor ging en Marcus 16 las. Voorafgaande aan de prediking zong de gemeente Gezang 51 vers 1 tot 3 „Middelpunt van ons verlangen". Ds. Baas bepaalde zyn gehoor by de woorden uit Marcus 16 1 tot 3 „Wie zal ons de steen afwentelen van de ingang van het graf". In zyn preek schetste hy het grote verlies, dat Katwyk en in het byzonder me vrouw Duiker en haar kinderen heb ben geleden. Maar ondanks alle droefheid is er hoop, want we weten dat Christus eens de steen zal af wentelen van het graf en alle din gen nieuw zal maken. Dan zal er eeuwige vreugde zyn. Als antwoord op deze prediking werd gezongen Gezang 64 1, 2 en 3 ,.Ik zeg allen dat Hy leeft, dat HU verrezen is, dat Hy te midden van ons leeft en eeuwig by ons is". Nadat ds. Baas in dankgebed was voorge gaan, werd deze aangrijpende rouw dienst besloten met het zingen van Psalm 43 3 en 4 „Zend Heer Uw licht en waarheid neder". Toen de kist met het stoffeiyk omhulsel het kerkgebouw werd uit gedragen speelde de organist „U zy de glorie". Daarna geschiedde de be grafenis op de algemene begraaf plaats achter de Dorpskerk. Voor stelen van een jasje f 100.- boete De officier van Justitie by de Haag se politierechter meende, dat een 24- jarige man uit Rypwetering als een „slappe figuur" moet worden aange merkt, omdat hy zich zou hebben laten ophitsen een suède jasje uit een café te stelen. In de zakken van het jasje, dat een waarde van ruim f 100,— had, vond verdachte een nota van f 1389.— „Toen dacht hy zeker, dat iemand, die een dergeiyke nota kan betalen, ook het jasje wel kon missen," ver onderstelde de Officier van justitie. Het kledingstuk was inmiddels in be slag genomen en de Officier stelde voor dat aan de eigenaar terug te geven. Omdat verdachte nog niet eerder is veroordeeld eiste de Officier f 100,-- boete en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. De politierechter wilde volstaan met alleen de gevraagde geldboete op te leggen. kemt u. deverkeérsregeis? j j j i i U3J3J JOSJOOA 6euj jw>jj3a iueez6up| '/aocr/ jaapaApus5 -jaoA ap jpuiAaq ajhpïjaM jueM'er l '4j|aq6aM Ga6i3 ap do jpaiqasaö uaieq -ui jaq ua -jöuajq jeeAab ui jaiu jaavpaA 3J3PUE W SIV N3QH00MINV

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11