r. ir. Van Deventer geen gymnasiumleraar meer Rijnlandse Molenstichting koopt de Rietveldse molen Woorden van lof en serie cadeaus GOUDEN RING Orgelconcerten in Leidse Pieterskerk 'AS PRO' snelier* AS PRO' Geslaagd voor liet eindexamen M.M.S. Zeer oude fraaie windmolen L. van Eersel DINSDAG 6 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA ,3 H Aiscr Afscheid van een „type" ADVERTENTIE dU Dr. ir. A. M. van Deventer is geen gymnasiumleraar meer. Hy heeft gisteren afscheid genomen als leraar raa(- schei- en natuurkunde aan het Ste delijk Gymnasium in Leiden, de school die hy sinds 1940 trouw heeft en"; gediend. lur- Leerlingen en docenten hebben hem gistermiddag tijdens een bjjzon- dere afscheidsbijeenkomst in de aula van het schoolgebouw aan de Fruin- laan hartelijk toegesproken en met cadeaus overladen. Al deze woorden m, en al deze stoffelijke blijken van waardering vormden het bewijs dat uu de heer Van Deventer een geliefd docent is geweest en dat men hem v slechts node met pensioen heeft wil- 8 len laten gaan. Het afscheid werd l t o.a. bijgewoond door de Leidse bur gemeester, mr, G. C. van der Willi gen. Het was echter de wethouder van rm, Onderwijs, de heer S. Sannes, die het gemeentebestuur vertegenwoor- o digde, toen hij de loftrompet over de scheidende leraar stak. De wethou der herinnerde er in zijn toespraak aan, dat de heer Van Deventer be halve aan het voormalige Instituut Wullings in Voorschoten en aan de Vakschool voor Meisjes aan het Ra- li penburg aan alle openbare VHMO- °"41 scholen in Leiden les heeft gegeven. „Het is mede aan u te danken dat o'i" het gymnasium is geworden tot een 2 school met een zo eigen plaats in de Leidse samenleving", aldus de wet- lua houder. Hij wees er vervolgens op, I" dat de taak van de scheidende leraar zich niet heeft beperkt, tot „het ge ven van lessen in de perioden dat ua. er geen vakantie is". Namens curatoren bracht prof. dr. ti" e. den Tex de leraar schei- en na tuurkunde hulde voor de wijze waar- tint op hij zijn dubbele taak heeft we- BZC ten te volbrengen. Hij prees de heer Van Deventer niet alleen om zijn menselijke en didactische eigen- 1 schappen maar tevens om de gron- sufi dige beheersing van de fundamentele Oeo theorie van het vak en de zin voor safe het experiment. Voorts waardeerde prof. Den Tex het dat de scheidende leraar altijd cantacten heeft weten te onderhouden met de techniek en met de maatschappij. Ook aan de ail, humoristische levenshouding van de t heer Van Deventer ging de curator "x® niet voorbij. Mej. dr. A. M. M. Smit, die zich als rectrix van het Stedelijk Gym nasium graag bij alle hartelijke woorden wilde aansluiten, kon zich rw niet voorstellen „hoe het straks bij het begin van de nieuwe cursus zon der Van Deventer op school zal ta gaan". De sfeer op onze school is al- ADVERTENTIE <5 zoekt U een voor dame of heer Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Jacoba, d. v. T. van der Geer en J M. Peters; Elisabeth Allda Maria. d. v. P L. Hermans en J. E. Straathof; Cornells, z. v. C. van Duijn en A. Wessel; Jannetje, d. v. C. de Nle en T. du Pon; Linda Florence, d. v. N. Ie Malr en H. de Ridder; Cornells Rel- nardus, z. v. C. J. L. Vermeer en J. E. Tegelaar; Helena Petronella, d. v. S. N. Duivenvoorden en P. Schrama; Vic tor. z. v. V. Vlasman en T. van Velzen; Arnold, z. v. A. van Kesteren en W. F. van de Vosse; Richard Antonlus. z. v. H. van den Berg en G. Boer; Maartje, z. v. M. J. Bal en M. Bruin; Maria Johanna Nicole, d. v. N. H. M. van Gljlswijk en M. E. P. Kuster; Cynthia Johanna Maria. d. v. L. W. Tlllemans en J. H. Groeneveld; René, z. v. I. Arnoldus en C. W. J. Wyten- burg; Wilhelmus Jacobus Joseph, W. G. J. van Meegen en ringen. GETROUWD C. N. Pennenburg en W. J. van der Pluijm; G. W. Steenvoorden en E. E. van Kooperen. OVERLEDEN de Haas, 71 Jaar, echtgenote x Wie- tijd goed geweest en u had een be langrijk aandeel in het bevorderen en het handhaven van deze sfeer", aldus de rectrix. Zij noemde de heer Van Deventer niet alleen een docent met persoonlijkheid en met groot plichtsgevoel, maar ook een „type". De rectrix gaf de heer Van Deventer een enveloppe met inhoud als af scheidscadeau mee. Namens de leerlingen sprak Tjeerd Rij zijn waardering uit voor de wijze waarop de scheidende leraar les gaf. ,We leerden bij u behalve schei- en natuurkunde ook een stukje van uw levenskunst". Van de leerlingen kreeg de heer Van Deventer o.m. een koffer (voor zijn reis naar Cana da) en een hengel. De heer Van Deventer op zijn beurt zei In een algemeen dankwoord er trots op te zijn aan deze school les te hebben mogen geven. De leer lingen gaf hij de verzekering dat zij hem jong hebben doen blijven. Receptie Het afscheid van dr. ir. Van De venter als gymnasiumleraar werd o.a. bijgewoond door de (85-jari- ge) heer B. M. Noach. De aanwe zigheid van de heer Noach was daarom zo bijzonder omdat de heer Van Deventer een oud-leer ling van deze nu alweer tiointig jaar gepensioneerde hbs-docent is. Bovendien zijn de heren Noach en Van Deventer van 1926 tot 1940 collega's geweest aan het In stituut Wullings in Voorschoten. Op de foto links de oud-leraar Nederlands Noach en rechts de oud-leraar schei- en natuurkunde Van Deventer. (Foto LD/Holvast) het schoolgebouw van de heer Van Deventer afscheid genomen door de oud-leerlingen en ouders van leer lingen. Namens de oudervereniging sprak mevrouw mr. Van Praag-Taconis de scheldende docent toe. Zij dankte hem voor hetgeen hy voor de leerlin gen heeft gedaan. Mevrouw Van Praag schetste ir. Van Deventer als „een leraar van de oude stempel", die zijn leerlingen vcoal door zijn Ook deze zomer wordt er onder auspiciën van K. O. en in samenwerking met het College van Kerkvoogden der Leidse hervormde gemeente in de Pieterskerk een serie orgelconcerten gegeven. Opnieuw zal de Tsjechische organist Jiri Ropek (4 augustus) het Pieterskerkorgel bespelen. Twee jaar geleden gaf deze organist van de St. Jacobikerk te Praag eveneens een concert in Leiden. Ook Nederlandse organisten zullen ln de Sleutelstad komen optreden. Op 21 juli geeft de Wassenaarse organist en diligent Gerard Akker huis een concert in de Pieterskerk. Gerard Akkerhuis is als organist verbonden aan de Nieuwe Kerk aan het Spui in Den Haag en als diri gent aan verschillende oratorium verenigingen. De stadsorgandst van de St. Bavo- kerk te Haarlem, Albert de Klerk, die bovendien hoofdleraar orgel Is aan het Conservatorium en ook zelf componeert, zal op 25 augustus in Leiden optreden. De serie wordt besloten met een concert van Johan van Dommele, or ganist aan de Eusebiuskerk te Am- Metselen met baksteen Tijdens de ln Utrecht gehouden finale van de wedstrijd ln het met selen met baksteen legde N. de Haas uit Noordwijk Binnen, leerling van de lagere technische school in Lei den beslag op een derde prijs. Activiteiten in het Jeugddorp In het Jeugddorp aam de Voorscho. terweg naast Zweminrichting „De Vliet" zal donderdagavond ln het ka der van d Leidsche Jeugdactie een ruilbeurs gehouden worden van post zegels, munten, sigarenbandjes, speldjes, sleutelringen, suikerzakjes, Alle kinderen tot en met 15 jaar, wel of geen lid van enige vereniging zijn, zoals trouwens op alle avonden, harte welkom. hem en leraar ln het orgelspel aan het Arnhemse muzieklyceum. Aan dijt slotconcert verleent bo vendien het vioolduo Bouw Lemkes Jeanne Vos solistische medewerking. Deze solisten, die een echtpaar vor men, waren gedurende zeven jaar concertmeesters van het Utrechts symfonie orkest. Sinds september 1966 geven zij echter uitsluitend solo concerten. ADVERTENTIE Uitnodiging voor gratis advies en een maquillage door een schoonheidsspecialiste van het vermaarde Franse huis grote humor ailtijd wist te boelen. Het geschenk van de ouders was al bij hem thuisbezorgdzo bleek uit de woorden van mevrouw Van Praag. Prof. dr. P. W. Kasteleijn, een van de oud-leerlingen, vertelde uit eigen ervaring dat er tijdens de les van Van Deventer zowel bij leraar als bij leerlingen altijd een grote spanning heerste over het slagen van de te nemen proeven. Prof. Kasteleijn bood hem namens de oud-leerlingen een schrijfmachine aan. Mevrouw Van Deventer kreeg een fraai bloemstuk. Ir. Van Deventer zelf vergeleek ver volgens zijn manier van lesgeven met de werkwijze van een standwer ker, die eerst een kleine show weg geeft om publiek te trekken, om ver volgens zijn waar te gaan verkopen. „Het verschil was alleen dat ik gees telijke war aan de man moest bren gen", zo besloot hij zijn dankwoord. Tijdens een geanimeerde receptie maakten vele oud-leerlingen en ou ders gebruik van de gelegenheid om de heer Van Deventer en zyn echt genote de hand te drukken, voor dat zij op 12 juni vertrekken voor een reis naar Canada. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit la ge slaagd voor het doctoraal examen. Ned. recht de heer H. D. Tjeenk Willink (Epse). helpt nu werkt nu langer Hoofdpijn, verkoudheid, griep... iASPRO'*^!.. fit.' Aan het St.-Agnes-lyceum in Leiden De volgende leerlingen van het St. Agnes-lyceum in Leiden zijn voor het eindexamen M.M.S. geslaagd Marga Bonnet; Ineke Caspers, Noordwijk; Kitty Geerlings Noord- wijkerhout; Riet Groenewoud, Noordwijk; Gemma Hoogkamer; Le- ny van der Hoorn, Noordwijkerhout; Inge Joannes; Astrid Joannes; Hanneke Josemans, Oegstgeest; Gin- ny Kemmere, Alphen aan de Rijn; Emelien Koumans, Alphen ma; Carla van der Zalm, Warmondj Anneke Zandvliet. Waar geen plaatsnamen vermeld staan, is dit Leiden. Leidse jongeren pro-Israël Een groep politiek geïnteresseerde jongeren uit Leiden, onder wie enke le fractievoorzitters van het Leids Jongerenparlement, hield gister avond een spoedvergadering, waarbij de situatie in het Midden-Oosten werd besproken. De jongelui, die lid zijn van verschillende politieke jon gerenorganisaties, verzonden een te legram aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal van de volgende inhoud: „Leidse Jongeren verontrust! eisen spoed zitting Tweede Kamer ter ondersteu ning Israël Het telegram was ondertekend door de ARJOS, JOVD, JOK VP, CHJO en FJG te Leiden. Mulo-examens In Leiden zijn voor het mulo-exa men A geslaagd de dames W. A. G. van Aelst, G. C. Geysman, Y. L. Franken, W. J. van der Vlist, M. J. Volbeda, H van de Wiel, M. W. J. Been in Leiden; W. A. F. Bierens, Rjjn; Marthie Marcelis', Leiden; Pe- j Noordwijk. en de heren E. Filemon, tra de Ridder; Lian Rodenburg; Thea I R- T- L. Bakx, P. J. Vellekoop, G. Vermond; Elisabeth Vogels; Ineke Spijker, J. H. C. Laman, in Leiden: J. van der Boon en J. van Duijven- bode in Katwijk aan Zee; G. van Duijn, Katwijk, en B. H. Tobé, Oegst geest. L. M. Helmond in Leiden. Voor het diploma B slaagden: mej. M. G. Troost, Leiden en de heren J. Jonk, R. M. Buijs, J. Schouten, in Leiden; A. J. M. Timmermans, Kat wijk a. d. Rijn; R. C. Schaart en W. Zwitser, Katwijk aan Zee. Algemene bond j van Bejaarden De afdeling Leiden van de Alg. Bond van Bejaarden, die volgend jaar twintig jaar bestaat, hield in „Den Burcht" een feestavond, waar voor het Leidse Sempre Avanti de in grediënten aandroeg. Na een inlei- Marian Groot, Leidschendam; Mar- dend woord van de voorzitter, de heer Vreeburg; Maruska de Wit; Mar joke Witte; Renée van Dam, Katwijk; Anneke Dekker, Leidschendam; Mar leen Eysink Smeets, Voorschoten; Els Le Fèvre; Lia van der Hoorn, Leimuiden; Mia van Iterson; Mleke Krom; Brigitte Laken; Dorothé Meyer, Voorschoten; Els van Niekerk, Alphen aan de Rijn; Winny Paar- dekooper, Zoeterwoude; Suzanne van de Poel, Leiderdorp; Marianne van Remundt; Tineke de Rijk, Nieuw koop; Bep van der Salm, Zoeterwou de; Agnes van der Veld, Oude-Wete ring; Annemieke van Velzen, Rypwe- tering; Marianne Verhart, Katwijk; Kok Waayer, Leidschendam; Agnes Wallaart; Leny Woerde, Alphen_ aan de Rijn; Caty Augustinus, Sassen- heim; Carla Borremans, Zoetermeer; Lidwien Buis; Mirjam Duivenvoor den; Riet van der Geest. Oud Ade; ja Holl; Winny van der Leden, Kat wijk; Liduin Meyer, Oegstgeest; Wil ly van Nierop, Voorschoten; Jeannet- te Noordermeer, Voorhout: Agaath Nouwens, Voorhout; Francien Verha gen, Leidschendam; Gemma Verhoe ven; Marieke van Velzen; Ria Wiers- H. de Graaf, zorgde Sempre Avanti's Jong en Jolig voor een vrolijk af wisselend programma van operette melodieën. Solistische medewerking verleenden Lyda Spaans, Tineke Ar noldus, Gerrit Koolhaas en Wim Brugman. Kostbare aanwinst in Hazerswoiidse polder de Ia facuIté de Lausanne Op 13 - 14 - 15 juni is een van de deskundige esthéticiennes van Payot in onze zaak aanwezig. Zij geeft geheel vrijblijvend advies voor het gebruik van de produkten, vergezeld van een maquillage naar de laatste Parijse mode. Een unieke kans voor de modebewuste vrouw die prijs stelt op een gelaatsverzorging die bij haar persoonbjkheid past. Uw telefonische of persoonlijke afspraak wordt door ons zeer op prijs gesteld. PARFUMERIE HOOGSTRAAT 5 LEIDEN Toen op 22 maart 1966 mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijn land, het nieuw gebouwde ge maal van de Riethoornse Pol der in Hazerswoude officieel in gebruik stelde, waren alle aanwezigen het erover eens dat de uit omstreeks 1648 da terende molen van de voorma lige polder Rietveld, hoewel deze geen functie in de water beheersing meer had, toch voor het nageslacht bewaard diende te blijven. Het zal niemand verbazen, dat de Rijnlandse Molenstichting, die zich ten doel stelt de in Rijnland buiten gebruik gestelde poldermolens aan te kopen, te restaureren en te onderhou den, zich als gegadigde voor deze molen bij het bestuur van de Riet hoornse Polder heeft aangemeld, met het resultaat, dat onlangs de polder heeft besloten de Rietveldsemolen aan de Rijnlandse Molenstichting in eigendom over te dragen. Hier door zal de Stichting een mooi gele gen windmolen als veertiende molen aan haar bezit kunnen toevoegen. De voormalige Rietveldsepolder ls in 1648 ontstaan door samenvoeging van zeven kleine polders, waaronder de Rietveldsepolder. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland ver leenden in genoemd jaar toestem ming tot deze samenvoeging mits een achtkante watermolen zou wor den gebouwd, waarin de molenaar huisvesting moest hebben en de pol der het gehele jaar zou worden droog gehouden, alsmede een twee tal verlaten (schutsluisjes tussen pol der en boezemwater) zouden wor den gebouwd, één bij de molen in de Kerkvaart en één in de Dwars- watering, teneinde het varen met boten in en uit de nieuwe polder mo gelijk te maken. Klachten In den beginnen gaf de afwatering van de nieuwe polder naar de Rijn aanleiding tot klachten van de zijde van de naast gelegen Geerpolder en de „Nieuwe ofte Groote Rietveldse molen" kreeg de schuld en daarom werd in 1659 de Papenvaart of de geer gegraven, die rechtstreeks het overtollige water van de Rietveldse polder op de Ryn loosde. De nieuwe achtkante poldermolen zorgde voor een betere waterbeheer sing, maar dat had tot gevolg dat de vele eendekooien in de polder te wei nig water hadden en daarom werd in 1652 aan de eigenaren toegestaan kleine watermolens te stichten om de kooien van water te voorzien. Mede door de vele eendekooien moet de polder rijk aan natuurschoon zijn ge weest. maar nog altijd is de brede Rietveldsevaart met de daaraan ge legen boerderijen en de poldermolen grote landschappelijke waarde. Met scheprad De omstreeks 1648 gebouwde Riet veldse molen staat er nog altijd. Het ïn forse houten achtkante met riet gedekte, bewoonde molen met ingebouwd scheprad. Hij staat aan de Kerkweg, daar waar de Kerkvaart of Vliet, de Papenvaart of de Geer en de Rietveldsevaart bijeenkomen. Dat is ten westen van 't café „Klein Giethoorn". De molen is gelegen op de grens van de zich tot aan de Rijn uitstrekkende weilanden en de kwekerijen, die tot in Boskoop rei ken. Van 1791 tot 1925 werd de molen bemalen door vijf leden avn het mo lenaarsgeslacht Van den Bosch. In 1791 nam Bouwer (Boudewijn) van den Bosch de bemaling van Gerrit van Kampe over. Boudewijn van den Bosch werd op 6 maart 1763 in Kou dekerk geboren; hij was getrouwd met Grietje van der Veer, die in janu- werd geboren. Haar vader was melijk molenaar op de Rietveldsemo len van 1745 tot nevember 1787. Boudewijn van den Bosch werd op gevolgd in 1814 door zijn zoon Dirk en bijna vijftig jaar bemaalde hij deze molen. In 1863 werd Pieter van den Bosch de molenaar. Van 1905 tot 1923 bemaalde Arie den Bosch de molen, opgevolgd door Jan P. van den Bosch die tot 1 jaar 1925 de molenaar was. •en 23 oktober 1884 in Hazeirswoude. itamde uit dit molenaarsgeslacht. Ds. Van den Bosch was van 1916 tot 1940 predikant in Den Haag. In de familie Van den Bosch is herinnering bewaard gebleven uit de Patriottentijd. De boeren in het Riet veld hadden een andere opvatting de politiek dan een van hun voorvaderen, die de molen bemaal de. Eens vond deze een pop bij zijn molen met een brief. Hij las de brief, na hij deze verbrandde zonder de inhoud daarvan ooit aan de familie te willen vertellen. Zo luidt het familieverhaal, dat on getwijfeld juist is, want uit het ar chief van Rijnland blijkt dat de bo venvermelde Pieter v. d. Veer in de maand november 1787 „door omstan digheden van bedreigingen te dien tijd in de noodwendige noodzakelijk heid is gesteld geworden, dat zijn verblijft op dezelver molen vylig- heydshalve aldaar niet langer konde duuren en uyt dien hoofde voor de gedane bedrijgingen de molen heeft bedankt". In 1790 blijkt Van der Veer te zjjn overleden en in een besluit van de polder over een door hem gebouwde schuur by de molen staat dat de „overleeden Pieter van der Veer uit hoofde van zaeken voor hem onaan- genaame en dangereuse voorvallen in de maand September 1787 hy vy- ligheydshalve genoodzaakt was ge worden de bemaling dezes poldermo len te quiteeren". Hierdoor weten we nu dus eindeiyk de strekking van de verbrande brief. De Rijnlandse Molenstichting heeft de Rietveldse Molen in Ha zerswoude aangekocht. Het is de veertiende molen, die thans ei gendom is van de stichting. fo§oH^o§<$<^o§<3<siogaK^ Wie de Rynlandse Molenstich- ting met een jaarlijkse bijdrage Tl wil steunen zende een briefkaart naar het secretariaat, Rijnlands huis, Breestraat 59, Leiden. Men ontvangt dan het zo juist verschenen geïllustreerde jaar- verslag 1966. De laatste De bekende Hervormde predikant I De laatste molenaar 1 ds. Dirk Arle 1 den Bosch, gebo- l lingerhout, die de molen van 1925 tot voor kort bemaalde. Hy was mo lenaar in hart en nieren. Heel veel maalde hij ook 's nachts, soms we ken achter elkaar. De molen stond vroeger bekend als een uitstekende palingmolen, het geen betekent dat de molenaar 's nachts tydens het malen veel paling op de molen ving. Mogelyk is dat de reden dat het polderbestuur tot ongeveer 1905 jaarlyks na de Grot© Schouw de traditionele schouwmaal- tyd in de Rietveldsemolen hield, waar het gezelschap na gedane ar beid 's ochtend reeds tussen tien en half elf uur aankwam. Molenaar Van den Bosch en zyn vrouw zorgden voor de maaltyd, uit sluitend bestaande uit dikke moten paling met sneedjes wittebrood en daarby werd een goed glas wyn ge dronken. Eerst te ongeveer vier uur tegen melktyd was het gezelli ge samenzyn ten einde. Dat alles ls nu verleden tyd, maar de oude molen met zijn mooie gave molenkamer zal, naar wü hopen, nog lang behouden blijven. I A. Bicker Caartem,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3