VISSERS WAARDEREN HULP VAN „DE HOOP" Eis negen jaar tegen Belgische Duidelijk symptoom van crisis in P.v.d.A. DIERENPARK WASSENAAR Katwijkers bij de kerkdiensten EIBERT MEESTER: „Houding P.v.d.A. niet krachtig genoeg" ONTSLAG VAN EIBERT MEESTER: Betoging tegen Sjah van Perzië in West-Berlijn PAGINA 4 LLiJJöcti IMGtiLAi» ZAFjcjiiDAü 3 Juiü ioól Hospitaalkerkschip voer meer dan 20.000 mijl 'een afstand gelijk aan omtrek aarde (Van onze visserij redacteur) Alleen onze vissermannen weten uit ervaring welk een belangrijk werk het hospitaal- kerkbchip „De Hoop" verricht. Dagelijks worden ze er mee ge confronteerd. Via de zend- en ontvanginstallatie aan boord. Geregeld worden er berichten uitgezonden door schepen, die hulp nodig hebben: geestelijke, medische en technische. Heeft een van de opvarenden een on geval gehad of is hij ziek ge worden en weet men er op de treiler geen raad mee, dan wordt „De Hoop" opgeroepen. In de radiokamer van het hos pitaalkerkschip luistert men dag en nacht. En als „De Hoop" zich meldt, dan kan men horen: „Goedenavond me neer. Ik zou graag de dokter even een adviesje willen vragen, want we hebben een zieke aan boord". De marconist waarschuwt dan snel de arts en deze informeert wat er met de patient aan de hand is. Meestal krijgt de schipper dan, nadat de dokter de diagnose heeft gesteld, de wijze van behandeling en de te ge bruiken medicijnen voorgeschreven. In andere gevallen, zoals voor het trekken van kiezen of tanden of voor het verwijderen van een splinter, wordt de patient poliklinisch behan deld aan boord van het hospitaal kerkschip. Is het een ernstige zaak. dan wordt de zieke opgenomen in de ziekenzaal, nadat hij met de sloep van boord van het vissersvaartuig is gehaald. Datzelfde geldt als er technische gebreken zijn aan het schip of aan de installaties aan boord. De man nen van de technische diensten aan boord van het H.K.S. zijn paraat en zeker niet voor een kleintje vervaard. Ook wordt medewerking verleend als er op de trailers en loggers gebrek is aan gasolie of drinkwater en voorts worden ten behoeve van de scheep vaart weerberichten uitgezonden en weerrapporten doorgegeven aan het K.NM.I. in de Bilt. Ook andere dan vissersschepen kunnen een beroep doen op „De Hoop". En niet te vergeefs! Kerk op zee Een ander zeer belangrijk facet is de geestelijke verzorging. Met iede re reis gaat een predikant mee. die daartoe bereidwillig wordt afgestaan door de kerken. Vroeger waren dat in hoofdzaak dominees uit de vissers plaatsen. Daar is thans verandering ingekomen. In het afgelopen jaar hettben ook predikanten uit plaatsen, die ver van de kust gelegen zijn, ge fungeerd als geestelijk verzorger: uit Berkel, Delft, Ede, Ommen en Bovensmllde. Die predikanten treden zondags op in de „Kerk op Zee", verzorgen dagsluitingen en brengen ..huisbe zoek" aan de vissers op hun vaar tuigen. Voorts bezoeken zy dagelijks de patiënten in de ziekenzaal. Omvangrijk is dus de taak van ,De Hoop". Wij de mensen aan de wal hebben daar geen notie van. Goed, we weten uit de verslagen, die de Vereniging Hospitaalkerkschip „De Hoop" op geregelde tijd uitgeeft en die in tal van bladen worden gepu- De dokter van „De Hoop" weet wel raad met een opvarende van een Engelse treiler. De jonge man werd aan boord aan zijn been verwond en ligt nu in de zie kenzaal. De patiënt lacht weer. Het leed is geleden! bliceerd, dat het H.K.S. er is en dat het op allerlei wijze hulp verleent aan de opvarenden van de schepen op zee. Maar hoe veelomvattend de ze taak is kunnen we niet beseffen als we het niet van nabij hebben aanschouwd. Daarom is het toe te juichen, dat de vereniging eenmaal per jaar een uitvoerig en goed zorgd verslag laat verschijnen, dat aan de donateurs en vele instanties wordt toegezonden. Het verslag over 1966 is nu schenen. Aan de hand van enkele cijfers en van citaten uit de slagen willen we trachten een in zicht te geven in de activiteiten van „De Hoop". Financiën j Dat de vissers de arbeid van het H.K.S. op hoge prijs stellen blijkt I wel uit de financiële steun, die zjj verlenen. In totaal brachten de op- I varenden van 140 schepen f 10.302,62 I bijeen: 40 schepen uit Scheveningen f4180,56, 32 uit Katwijk f2481,26, 13 uit Vlaardlngen 2009,83, 37 uit Goe dereede-Ouddorp f792,20, 14 uit Urk f452,50, 3 uit IJmuiden f321,98 1 uit Wielingen f 64,28. Ds. A. Vink uit Katwijk aan Zee, die enige malen als geestelijk verzorger optrad, is hier in de rubberboot op „weg" naar een treiler voor het scheeps (huis) bezoek. Aan subsidies, contributies, giften en collecten werd f 844.646,84 ont vangen, aan legaten f 4000.-, van de kerken f26.528.69. van stichtingen f6100,-, van instellingen f 13.548,40, van reders ter visserij f31.875,82 („Vuurbaak" Katwijk f 8300,- en Schipperseigenaren Katwijk f855,82), van reders ter koopvaardij f 1275,-, bijdragen van vissers naar aanleiding van de radio - kerkdiensten f 11,847,77 en vergoeding voor dienst verlening f 38.842,22. In totaal werd f978.664,74 ontvangen, een bedrag dat men dringend nodig heeft, voor al omdat men jaarlijks voor verhoog de kosten komt te staan. Men kan het werk steunen door zich op te geven als donateur door een bedrag van f 2,50 of hoger te storten op postgiro 50375 ten name van Ver. H.K.S. „De Hoop"-Amster dam. De medische staf aan boord van „De Hoop" heeft in het afgelopen jaar niet stilgezeten. Dat blijkt uit het volgende: er werden in totaal 286 patiënten behandeld, het aantal opnemingen bedroeg 80 met 403 ver- pleegdagen, er werden 283 recepten afgegeven, 81 radio-telefonische ad viezen werden verstrekt en 34 patien-1 ten werden aan wal gebracht. Van de patiënten waren er 39 afkomstig uit Katwijk. Deze cijfers gelden voor de twaalf reizen, die vorig jaar wer den gemaakt. Door de „Kerk op Zee" werden in 1966 135 kerkdiensten en dagslui- tingen uitgezonden, die aan boord werden bijgewoond door ongeveer 2000 zeevarende kerkgangers. Van de diensten werden er 82 via de scheeps- zender uitgezonden. Ongeveer 1000 schepen meldden een goede ont vangst en talrijke luisteraars aan de wal gaven blyk, dat er grote be langstelling bestaat voor de geestelij ke verzorging en voor de uitgezon den diensten. De kerkzaal kon meermalen de be langstelling niet bevatten. Er moes ten reserve stoelen worden bijgezet en voorts werd de trap naar boven als zitplaats gebruikt. De predikan ten gingen ongeveer vijftig maal op scheepsbezoek en namen dan lectuur Er werd 872 maal hulp verleend, waarbij ruim 500 maal een advies via de radio reeds uitkomst bracht. In 41 gevallen betrof het schepen van andere West-Europese landen. De technische staf verrifchtte 57 re paraties en gaf 12 maal advies via de radio. De radiodienst zond 400 weerberichten voor de scheepvaart op de visserijband uit en 1300 weerrap porten naar het KNMI in totaal werden er 178 reparaties door de ra dio technische dienst verricht en werden 337 radio-technische advie zen gegeven. De recreatiezaal her bergde 3500 bezoekers. Vergelijken we, aldus kapitein Rog. de zaken met vorige jaren, dan valt bijzonder op het overpompen van gasolie (in 19 maal ruim 200 ton) en van drinkwater (in 29 maal on geveer 190.000 liter). Dit bespaart de schepen tijdverlies en kosten, omdat men dan niet in Cork behoeft bin nen te lopen. Aan het eind van het verslag wordt melding gemaakt van de zeer pret tige samenwerking met de Duitse Het hospitaalkerkschip „D,e Hoop", dat vorig jaar meer da?i 20.000 mijlen heeft gevaren, een afstand gelijk aan de omtrek van de aarde. hulpschepen „Frithjof" en „Meerkat- ze" en met de Nederlandse visserij- poiitiekruiser H.M. „Jaguar". De officier kwam tot deze eis na een urenlange tweespraak tussen de u #x x I President van de rechtbank en de MeUenfeld heeft glütermiddag z(ch briljant in de Franse taal ver- de Utrechtse rechtbank negen werende Belgische verdachte. jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen een 34-jarige Katwijkers Een citaat uit het dagboek van van de predikanten, ds. W. Kool uit Katwijk luidt: „Woensdag 30 novem ber. Het weer is minder gunstig. Ver schillende reparaties moeten worden uitgevoerd en schepen komen langs zij tanken. Tweemaal wordt eer dienst gehouden. Een der schepen ii geheel bemand met Katwijkers (KW 121) en ook uit eigen wijk vinden we verschillende leden der beman ning. 's Avonds wordt in de kerk zaal een dienst gehouden, waarvoor 60 personen aan boord zijn geko men. De meditatie is over Micha 6: 1 e.v. In aansluiting aan de dienst worden liederen uit de bundel Joh. de Heer gezongen. Daar de film van zondagavond wordt herhaald, blijven de bezoekers graag na". („De Hoop" lag toen bij Cobh in de Ier se Zee.). Kaiptein W. F. Rog, die de scep ter zwaait op „De Hoop" en die bij de vissende bevolking zeer gezien is, geeft een onopgesmukt verslag over de in 1966 gemaakte reizen. De assistentie begon in januari 1966 in de Zuid Ierse Zee. De rei zen in de maanden februari tot sep tember gingen naar de Noordzee, merendeels ten westen van Doggers- bank. Van oktober tot december ver toefde men tussen de treilervloot voor de Ierse kust, van Cork tot Wa- erford. Ondanks het feit, dat „De Hoop" de concentraties van de schepen op zoekt en daar blijft, werd meer dan 20.000 mijl gevaren, een afstand ge lijk aan de omtrek van de aarde. Overval Nutsspaarbank Belgische vrouw in verband met de rol, die zjj gespeeld zou hebben bij de op 24 juni 1966 gepleegde gewa pende overval op het bijkantoor van de Nutsspaarbank aan de Leusder- weg in Amersfoort. De vrouw heeft reeds bijna een vol jaar in voorarrest doorgebracht ln verband met deze overval. Er werd rond 42.000 gulden ontvreemd. Verdachte zou een internationaal beruchte bende, van wie reeds enkele leden zijn gearresteerd en hebben bekend, in een door haar in Vierhou ten gehuurde schaapskooi onderdak en medewerking verleend hebben, terwijl zij tevens ten behoeve van de overval nog een Taunus zou hebben gehuurd, die inderdaad bij de bank roof gebruikt is. Bij de RPS van de diverse PTT- kantoren in de Rijnstreek zijn de volgende bedragen ingelegd, resp. uit betaald: Alphen a/'d Rijn 223.000 152.000, Aarlan derveen 4.00 11.000 Langeraar 10.000 6.000, Nieuwkoop 50.000 37.000, Nieuwveen 16.000. 6,000 Noorden 14.000 26.000. Ter Aar 19.000 20.000, Woubrugge 7.000 11.000. Zwammerdam 10.000 15.000, Oudshoorn 3.000 20.000, Zevenhoven 13.000 9.000. BEZOEK MIJ MOGAMBO, EEN VAN DE ZEER ZELDZAME GORILLA'S IN „Het is helemaal niet tragisch. Ik heb een gevoel van opluch ting, nu er een einde aan komt. Ik wil met open vizier en eerlijk de gang van zaken in onze par tij volgen. Het tijdstip is aange broken waarop ik hiertoe niet meer in staat ben". Dit zegt Eibert Meester, die per 1 september ontslag heeft gevraagd uit zijn functie van algemeen-secretaris-penning meester van de P.v.d.A., in een interview met het socialistische dagblad „Het Vrije Volk". „Ik kan mij in deze functie niet langer keren tegen opvat tingen en vragen uit het land, die gericht zijn tegen de groot ste stroming in het partijbe stuur, maar die steeds meer mijn opvattingen en vragen zijn. Ik kom in een knelsituatie. Ik moest dan afstappen van mijn eigen opvattingen. Dat is niet zinde lijk. Politiek hoort zindelijk te zijn. Wij moeten altijd open en eerlijk tegenover elkaar staan", aldus de heer Meester, die ver tegenwoordigers van andere dag bladen voor commentaar op zijn ontslagaanvraag naar dit inter view verwijst. Op een vraag over de momen ten die hem moeite hebben ge geven bij het politieke beleid van de partij zegt hy: „Het kabinet- Cals vond ik al geen verstan dige zaak. In de regering stap pen zonder verkiezingenWü waren met Vondeling goed op weg onze oppositie-positie te vinden. Het was aantrekkelijk dat af te maken. Ik heb mij uiteraard zoals steeds ge conformeerd aan de grootste stromingen. Maar in deze func tie met zoveel contacten in het land werd het steeds mociiyker. Eén keer heb ik in het open baar mijn van de grootste stro ming afwykende mening gege ven als parlementslid, toen ik tegen het huweiyk van Prinses Beatrix was. Ik sprak naar eigen geweten. Maar ik deed een be roep niet te demonstreren. De vrijlating van Lages kostte me nog moeite. Ik vind het een foute handeling. Ik heb urenlang met Samkalden gesproken, ik heb een diep respect voor de moed waarmee, en de magistrale wyze waarop hy zijn beleid ver dedigde. De politiek kent ook emotionele momenten. Ik had nog iets te vereffenen met de figuren in Breda. Na de verkiezingen in '66 had den wy geen poot om op te staan. Ophouden, adviseerde ik, uit de regering. Het heeft niet geholpen. Ik was tegen „Zo is het"Overtuigingen van mensen belacheiyk maken is mijn styi niet. Ik ben opgevoed met de „rode valkenwet": heb eerbied voor iedere overtuiging, ook wanneer die niet de onze isIk vind het nodig dat de party zich distantieerde van deze uitzending. Een heel duideiyke, publiekehjke distantie van de partij vond ik nodig by die „Ontbyt op bedbeweging", in Maastricht. Ik heb me dood ge- ergerd. De P.v.d.A. had zich met een verklaring moeten distan tiëren van de rotzooi op 1 mei in Amsterdam. Het plaatsen van een rode vlag op ons monument was een verschrikkelyke zaak, een belediging voor monument en vlag. Er was distantie nodig. Zo'n socialistische Jeugd plakt men aan de P.v.d.A., goed, er bestaat geen enkele relatie, maar leg dat maar eens uit in het land. Ik stelde: lidmaat schap van de P.v.dA. onverenig baar met lidmaatschap S.J. Het is er niet uitgekomen". Over groepsvorming zegt de heer Meester: „Er moest ruim te zyn voor discussie binnen de partij. Het moet niet gaan via clubs als „Tien over rood" en „Nieuw links". Bü het congresbesluit van 1959 is groepsvorming veroordeeld. Dat is nog actueel. Er moet een behoorlyke partijdiscipline zyn. Graag, jongeren in het party- bestuur, maar er zyn ook boven 30-jarigen. Ik vind de houding van de partij niet krachtig ge noeg". (Van onze parlementaire redacteur) De algemeen secretaris-penning meester van de Party van de Arbeid, de heer Eibert,, Meester, heeft per I september 1967 zyn ontslag genomen, zoals wy gisteren reeds berichtten. Hy vindt dat de party niet genoeg is opgetreden tegen „Tien over rood". De ontslagaanvrage is al in het par ty bestuur aan de orde gekomen. De loopbaan van Eibert Meester (48) is sinds twintig jaar nauw ver weven met de Party van de Arbeid. Van 1946 tot 1952 was hy landeiyk Jongerensecretaris van de party, daarna zes jaar lang gewestelijk se cretaris van de P.v.dA. in Zuid-Hol land. Sinds 1958 is hy secretaris- penningmeester van de party. In de ze functie droeg hy de voornaamste verantwoordeiykheid voor het party - apparaat. De heer Meester is sinds 1963 lid van de Eerste Kamer. Jan Nagel Het ontslag van de heer Meester Is een duideiyk symptoom van de crisis in de Party van de Arbeid, die ontstond na de verkiezingsnederla gen van vorig Jaar en het optreden van radicale groeperingen zoals „Tien over rood" en „Nieuw links". Het is geen geheim dat de heer Meester van mening was dat het party bestuur te slap optrad tegen de activiteiten van deze groeperingen. De recente moeiiykheden met het hoofdbestuurslid Jan Nagel hebben de crisis-situatie nog verscherpt. Het partybestuur meende aanvankeiyk dat Nagel na zyn uitlatingen over de 1 mel-byeenkomst van de Partij van de Arbeid de consequenties uit zyn kritiek moest trekken en ontslag ne men. Het conflict werd echter ge sust, maar uit het ontslag van Mees ter biykt dat de vrede niet door ie dereen is getekend. Het vertrek van de heer Meester zal door „Tien over rood" als een overwinning worden gezien. Meester was de felste tegenstander van deze groep die hy beschouwde als een re gelrechte ondermyning van de party. Algemeen bestond de verwachting dat het op het komende partycon gres van de PvdA in november van dit jaar tot een open conflict zou ko- Ook na het vertrek van de heer Meester is die mogeiykheid niet ver dwenen. Vooral onder de oudere par tyleden heeft de heer Meester vele medestanders, die evenals hy zelf een afrekening met „Tien over rood" wensen. De kans bestaat dat de kri tiek op de onduideiyke houding van het partybestuur nu een kristallisa tiepunt gaat vinden in het ontslag van de heer Meester. Het partybestuur zal binnenkort maatregelen treffen om tot aan het komende partycongres te voorzien in de vacature van de heer Meester. Het partybestuur zal in september de voorstellen voor het congres de afdelingen zenden. De nieuwe cretaris-penningmeester zal op het november- congres gekozen moeten worden. Zakelijk Aan de kritiek op de heer Mees ter lagen niet alleen zuiver politieke redenen ten grondslag. In vele krin gen van de Party van de Arbeid was de mening groeiende dat het se cretariaat ook zakeiyk niet zo goed werd geleid. De band met de leden werd daardoor losser. Zo is er in de party nogal wat te doen geweest over de gebrekkige toelichting die de leden kregen by een bestuursvoorstel om de party-contributie te verhogen. Voorts bestond in een deel van de party bezwaar tegen de cumulatie van functies van de heer Meester, zyn functie van secretaris-penning meester was ln oorsprong een zuiver zakeiyke. Maar in de loop van de jaren werden er elementen van po litieke invloed aan toegevoegd die byvoorbeeld „Tien over rood" deden pleiten voor een aparte politieke se cretaris. Han Lammer8, een van de voor naamste figuren van „Tien over rood", toonde zich gisteren verrast over het besluit van de heer Meester. Tegen de Sjah van Perzië gerichte betogingen hebben gisteravond in j West-Berlijn een grote omvang aan genomen toen honderden studenten I zich tussen de duizenden kyklustigen mengden, die voor het gebouw van de opera de komst van het keizer- ïyke paar gadesloegen, zy gooiden met eieren, tomaten, gevulde zak ken melk en rookbommen onder het uiten van de kreet „moordenaar". Toen een van de betogers de ver sperring doorbrak, werd hy door poli tiemannen neergeknuppeld. Het kwam vervolgens tot politiecharges tegen de opdringende menigte, waar- by verscheidene gewonden vielen. De bezoekers van de opera sloegen tij dens de pauze vanuit de ramen het tumult gade. Een der by de gevechten met de politie gewonde betogers, een 26-ja- rige student, is later in een zieken huis overleden. Vijfentwintig perso nen zyn met verwondingen opgeno men en vyfendertig werden gearres teerd. „Ik wist wel dat er spanningen wa ren" aldus de heer Lammers, „wat my opviel is de motivering van het besluit. Noch in persooniyke ge sprekken noch in byeenkomsten waar over dit soort zaken toch wel wat werd gezegd, heb ik iets gemerkt van de bezwaren van de heer Mees ter". De heer Lammers noemde ove rigens de beslissing niet van die orde dat zy invloed zal hebben op de koers en werkwyze van „Nieuw links".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8