SPORT van vandaag Sprinter Ad de Jong denkt al aan Mexico Honderd meter in 10.3 seconden Leidse volleybalteams varen wel bij Sporthal Tourploeg compleet Hill: record gebroken ZATERDAG 3 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ISU-congres in Amsterdam Het congres van de International Skating Union, de Internationale Schaatsenrydersbond, zal van 5 tot en met 9 juni worden gehouden het Minervapaviljoen te Amsterdam. Ongeveer honderd vertegenwoordi gers van 23 landen zullen het congres, dat ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan in Nederland wordt gehou den, omdat in ons land en op initia tief van Nederlanders in 1892 de ISU werd opgericht, bijwonen. Op het congres zullen o.a. de internationale kampioenschappen voor 1969 worden toegewezen. Op het programma staan verder een ontvangst door burge meester en wethouders van Amster dam. een boottocht op het IJsselmeer en een diner op de Pier te Schevenln- gen, de plaats van oprichting van de I.S.U. Wielrenner Piet van der Touw, vierde op de 1000 meter tijdrit bij de Olympische Spelen van Rome, heeft een definitieve streep gezet achter zijn loopbaan in deze tak van sport De Hagenaar zal volgend jaar in df afdeling "s-Gravenhage van de KNVB voetbalwedstrijden gaan fluiten. Voorzitter Van Egmond: sprint na de etappe van 100 km, die de renners van Riccione naar Lido Degli Estensie bracht. De tijd van de Belgische renner was 2 uur, 4 min. en 56 sec. De Nederlander Harm Otten- bros eindigde op de negende plaats. Het algemeen klassement na de veertiende etappe is: 1. Perez Fran ces (Sp.) 70 uur en 29 sec.; 2. Moser (It.) op 28 sec.; 3. Merckx (Belg.) op 50 sec.; 4. Schiavon (It.) op 53 sec.; 5. Zilioli (It.) op 1.03; 6. Motta (It.) op 1.13; 7. Bitossi (It.) op 1.24; 8. Adorni (It.) op 1.28; 9- Anquetil (Fr.) op 1.28; 10. Pingeon (Fr.) op 1.34; 36 Den Hartog (Ned.) op 28.03; 37. Ot- tenbros (Ned.) op 30.22; 75. Tummers (Ned.) op 1.15.15; 88. Lute (Ned.) op 1.36.22. In het weitje achter het gemeentelijk zwembad van Steen bergen, vriendelijk dorp in Brabants westen, wijst Ad de Jong naar een strook waar het gras iets minder hoog staat dan op de rest van het stukje land en zegt: „Kijk, dat is nu de baan waarop ik train." Een amper tachtig meter lange, hobbelige en hier en daar met stenen bezaaide grasbaan is voor sprinter De Jong van de atletiekvereniging „Diomedon" de enige moge lijkheid om in zijn woonplaats aan een constante vorm te wer ken. De voor een topatleet onontbeerlijke sintelbaan is in Steenbergen een utopie. Toch heeft de 20-jarige Ad de Jong. bijna volledig bevoegd onderwijzer, op dat verre van egale stukje gras achter het zwembad de basis gelegd voor een op merkelijk succes. Afgelopen zondag liep de Brabander de 100 meter in 10.3 sec. En dat betekende een evenaring van het 33 jaar oude Nederlandse record van Chris Berger. Ad de Jong leverde in het Zeeuwse Hulst een prestatie die na de explo sie van wylen Berger alleen nog maar door Rob Heemskerk (in au gustus '65) werd verricht. In de club ontmoeting RKHAV-Diomedon, tel lende voor de derde klas-competitie van de KNAU, zorgde hij ervoor, dat de officials na de finish van de 100 meter verbaasd op hun chronome ters keken om vervolgens de lange jongeman uit Steenbergen te vertel len, dat hij een voor Nederlandse be grippen zeldzame tijd had gereali seerd. Nog verbaasder was echter Ad de Jong, die zijn enige tegen stander met ruim èèn seconde ver schil versloeg. „Ik wilde het niet geloven. Het leek waanzinnig. Na tuurlijk, de omstandigheden waren ideaal. Het was goed atletiekweer en ik was ontspannen omdat het een gewone competitiewedstrijd was. Maar dat ik in staat was om 10.3 te lopen had ik nooit voor mogelijk ge houden". Ad de Jong heeft de wind in de rug gehad. Een zwak windje ech ter dat, volgens de experts, het er kennen van zijn prestatie niet zal beletten. In Hulst heeft de vertegen woordiging van de jonge vereniging Diomedon zondag feestgevierd en in Steenbergen is een talentvolle atleet aan het piekeren gegaan. Ad de Jong heeft gedacht aan iets waaraan hij nog nooit eerder had gedacht: Mexi co. Hij dacht aan een plaats in de Nederlandse ploeg, waarvoor hij nog nooit (eenmaal verhinderde een bles sure dat) werd uitverkoren. Hij hoopt op een Nederlands kampioenschap en misschien op het verbeteren van een bijna legendarisch nationaal record. verzekerde zich van plaatsen in de Nederlandse jeugdploeg en Zuidne derlandse ploeg en bereikte het ni veau dat deelneming aan de centrale trainingen rechtvaardigde. Onder handen Ad de Jong is nu ook niet meer af hankelijk van het stukje grasland in Steenbergen. Eenmaal per week gaat hij naar Breda waar bondstrainer Eijckenboom hem onder handen neemt en ook op de estafettetraining Talenten Want in Ad de Jong sluimeren ta lenten, die hem tot een topatleet kun nen maken. En niet alleen op het gebied van de pure sprint. Twee jaar geleden vestigde hij de aandacht op zich door in Roosendaal 7.42 meter ver te springen, een resultaat dat in Nederland alleen door Henk Visser en Leo de Winter werd overtroffen. De man uit Steenbergen legde zich niet verder toe op dit onderdeel van de atletiek, want Diomedon beschikt in het Brabantse dorp ook niet over een springbak. Ad de Jong ging meer en meer zijn aandacht aan de sprint wijden. Hij liep tijden rond de elf seconden, kwam er af en toe onder, Volbloed Derbij Franse tennistitels Lesley Turner in finale tegen Durr De Parijse favoriete Fran^oise Durr heeft met haar onorthodoxe, maar bijzonder efficiënte slagen-arsenaal de dreiging van twee complete Aus tralische slotdagen van de internatio nale Franse tenniskampioenschappen afgewend. De 24-jarige Durr versloeg de 19-jarige Australische belofte Kerry Melville met 86, 63 in 63 minuten. Zij is de eerste speelster van Franse bodem, die de finale van het dames enkelspel bereikt sinds mevr. Nelly Landry, die in 1948 de titel won. In de finale van zondag zal de met vlechtjes en een bril toegeruste Fran- Qoise Durr uitkomen tegen de Aus tralische nummer één. Lesley Turner. Deze had twee minuten minder nodig om haar halvefinaleparty tegen de Zuidafrikaanse Annette van Zijl tot een goed einde te brengen 6—1, 64 en daarmee haar record zij is dit seizoen in Europa nog ongeslagen te handhaven. De Nederlandse kampioen Tom Ok- ker is samen met zijn Australische partner Ray Ruffels uitgeschakeld in de halve finale van het heren dubbel spel. Okker en Ruffels verloren in vier sets 26, 36, 63, 68 van het Australische kampioenspaar John Newcombe en Tony Roche. In de kwartfinales van het ge mengd-dubbelspel leden Tom Okker en Trudy Groenman een sprekende nederlaag togen het Australisch-Ame- rikaanse paar Owen Davidson/Billie Jean King-Mofitt. De setstanden wa ren 6—1 en 6—2. op Duindigt Morgenmiddag wordt op de ren baan Duindigt de Derby gelopen, de grote krachtproef voor 3-jarige vol bloeds over 2400 meter. Van de 33 bij hun geboorte inge schreven paarden zullen 12 deelne mers de strijd aanbinden en wel de 'hengsten Don Camillo, Esquire, Gar lic, Hard Parrot, Padre Bramo, Per seus, Playboy, Ragged Robin, Epirit en de merries Contessa, Honeysuckle Rose en Que Sera. De eerste prijs be draagt f13.565.— Het is een volkomen open koers en het belooft een fel gevecht te worden om de meest begeerde titel voor de driejarigen, van wie Playboy, Garlic, Perseus, Que Sera en Hony- suckle Rose de beste kansen warden toegedacht. De 32-jarige luitenant-vlieger1 Ed F van Bree van de Luchtmacht- zweegvliegclub Eindhoven heeft bij de nationale zweegvliegkampioen- sohappen die in de laatste anderhalve week van Teriet af zijn gevlogen een zo ruime punten-voorsprong behaald dat hem de kampioenschapsm edai 11 e ook dit jaar niet kan ontgaan. In 1962 werd luitenant-vlieger Van Bree voor de eerste maal Nederlands kampioen. In 1964 en 1966 verdedigde hij zijn titel met succes en dit jaar zal hy voor de vierde maal de me daille in ontvangst kunnen nemen Ad de Jong kijkt wat pijn- zend naar. zijn „oefenbaantje" achter het gemeentelijk zwembad in Steenbergen. die Wil Westphal wekelijks in Am sterdam leidt, is hij present. Optimale vorm De prestaties zyn er naar geweest. Ad de Jong liep dit seizoen de 100 meter in 10.7 sec., een tyd die op de Nederlandse banen als zeer respec tabel wordt beschouwd. En ineens, by een wedstrijd die in de clubcom petitie van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie in de schaduw staat van de ontmoetingen tussen de „groten", was hy 0.4 sec. sneller. Voor de tweede maal in 33 jaar tyd werd een, onaantastbaar lijkend Ne derlands record geëvenaard. Ad de Jong is op het ogenblik in een opti male vorm. Of hy Nederland's beste sprinter van het moment is, zal zon dag in Beverwijk blijken als de Bra bander bij de ontmoeting tussen de Zuid-Nederlandse ploeg en het team van de districten Noord- en Zuid- Holland zyn concurrenten ontmoet. Ronde van Frankrijk De Nederlandse ploeg, die op 30 juni in Angers in de Ronde van Frankrijk zal starten, is compleet. Na overleg met de eerder geselec teerde renners, met ploegleider Wout Wagtmans en wegcoach Joop Mid dellink zyn door de sportcommissie alsnog de Brabanders Huub Zilver berg en Bas Maliepaard en de Lim burger Huub Harings gekozen. Van de zeven leden van de „kern ploeg" was alleen Jo de Roo vrij dag- midag niet aanwezig bij een bespre king op het bureau van de KNWU. De Zeeuw is nog ziek thuis na een val in de Ronde van Italië. Wel in Den Haag waren Jan Janssen, Ger- ben Karstens ,Wim Schepers. Henk Nijdam, Cees Haast en Jos van der Vleuten. De sportcommissie heeft ook twee reserves aangewezen: in de eer ste plaats Harm Ottenbros en als tweede Cees Lute. De Brit Graham Hill is tijdens de training van vrijdag op het circuit van Zandvoort met zijn Lotus Ford vijf volle seconden beneden het baan record gebleven, waarvan Jim Clark en Dennis Hulme met 1.30.6 (166.6 km/uur) gezamenlijk houder zijn. De volgorde van de txainingstijden van de eerste dag luidt: 1. Graham Hill (G.B.) met Lotus Ford 1,25.6 (176.2 km/uur)2. Dan Gumey (V.S.) met Aegle Weslake 1.25.8; 3 John Surtees (G.B.) met Honda 1.26.6; 4/5. Jim Clark (G.B.) met Lotus Ford en WATERPOLO LZC klopt met ruim verschil Neptunus: 6-3 (van onze waterpolo-medewerker) Ook in Leiden ls Neptunus niet tot winst kunnen komen. De duidelijk zwakste ploeg van de eerste klasse A kreeg gisteravond in de Vliet met 63 klop van de Leidsche Zwemclub. De ploeg van coach Van der Reyden kon zich in deze onder goede leiding van scheidsrechter Thomson ver speelde wedstrijd veroorloven vele malen een aanval niet goed af te ron den, zodat met wat meer schotvaar digheid de score nog belangrijk hoger had kunnen worden. Voor de verbaasde ogen van het handjevol publiek was het juist Nep tunus dat de leiding nam. Dit ge beurde nadat Dick Timmermans die kans al had gekregen voor LZC maar de bal uit een onzuiver schot naast het aoei zag verdwijnen. Een fout van de Leidenaars in de achterhoede gaf Simon Schoen de gelegenheid doelman Sittert te passeren. Enkele ogenblikken later had keeper Piet de Jong van Neptunus één van zyn wei nige goede momenten en maakte een hard schot van Frank Roelofs on schadelijk. Doelpunten van LZC-zyde konden echter niet uitblijven, daar voor speelde de stryd zien teveel af op de* veldhelft van de Zaandijkers. Een goed aangegeven bal van Dick Timmermans werd door Roelofs even van richting veranderd en De Jong nad het nakyken. De tweede periode bracht een op leving by de Leidenaars. Nico van Sittert die het rode keepersmutsje aan Jan Heck had overgedragen had had weliswaar weinig succes op de midvoorplaats, maar dank zy 'n ma gistrale solo-actie van Roland Koe- uooder, een hard schot van Hans Par rel en een schot ver vanaf de zijkant van Roelofs eindigde de eerste helft met een comfortabele 41 voor- oprong. De derde periode liep LZC uit tot 1 (treffers van Roelofs en Dick Hamel). Neptunus kwam in de slot fase nog terug tot 6—3. De door de Geïllustreerde Jers georganiseerde verkiezing joor de voetballer van het jaar ging ditmaal tussen Johan Cruyff zn Eddie Pieters Graafland. De loelverdediger van Feyenoord reeg de meeste stemmen. De ajx-aanvaller bood hem in het liltonhotel de jaarlijkse trofee aan. De Brit Graham Hill na zijn record-verbetering op het Zand- voortse circuit. Hij bleef vijf volle seconden beneden het baanrecord. Dennis Hulme (N.Z.» met Repco Brabham, beiden 1.26.2; 6. Jochem Rindit (Oostenr.) met Cooper Mase- ra/bi 1.26.9; 7/8. Jock Brabham (Aug.) met Brabham Repco en Chris Amon (N.Z.) met Ferrari, beiden 1.27.1; 9/10. Mike Parkes (G.B met Fer rari en Mike Spence (G.B.) met BRM beiden 1.27.4; 11. Bruoe McLaren (N.Z.) met Mclaren 1.27.9; 12. Jacky Stuart (G.B.» met BRM 1.28.2; 13 Ludovico Scarfiofcti (It.) met Ferrari 1.28.6: 14. Pedro Rodriguez (Mex.) met Cooper Maserati 1.28.7; 15. Bob Anderson (G.B.) met Brabham 1.29.0; 16. Chris ïrwm (G.B.) met BRM 1.30.6. Oxford atleten te zwak voor sterk Leiden (Van onze atletiekmedewerker» Tijdens de atletiek-ontmoeting tus sen Leidse en Oxfordse atleten, gis teravond op de sintelbaan Leidse Hout gehouden, slaagden de gasten erin op 4 van de 18 nummers de zege te behalen. Het waren de meerkamp- ster Margaret Symonds op de 80 m horden in 12.3 sec.. Ronald Martin op de 1500 m in 4.20.1. de kittige Roza Pavit op de 400 m dames in 62.8 en de boomlange RAF-man Duncan Jen- kerson op de 5000 m in 15.25.-. Op alle andere onderdelen ging de winst naar Leidse atleten, vooral door toe doen van de zwakte van de Engelsen op de veldnummers, zodat Leiden met 7249 punten won. Beste prestatie De beste prestatie van de avond was zonder meer de tijd van 10.7 sec. die Alfred Verhoef op de 100 m liet afdrukken. De Hollandman is bedui dend sterker dan vorig jaar. hetgeen hij ook op de 200 meter tydens de Olympische estafette liet merken. Maar ook de 50.5 sec. op de 4000 me ter van Rob Buining was een goede prestatie, evenals de 100 meter van Charlotte Jaspers In 12.8. de verte- sprong, 6.84 m. van René v. d. Wa ter en de 52.- sec. van de meisjes- ploeg van de Bataven op de 4 x 100 m estafette. Oxford hield aanvankelijk goed bij, na 6 nummers was de stand 18—17 in hun voordeel. De beste prestatie van de Engelsen was die van Duncan Jenkerson. die in 15.25.- voor de 5000 meter een halve minuut onder zyn persoonlijke beste prestatie bleef. Vóór de wedstrijd sprak de voor zitter van de Afd. Leiden, de heer Taekema, de gasten uit Oxford toe. waarna geschenken werden gewis seld en alle gasten een door Rob den Tonkelaar ontworpen en gebakken herinneringstegel werd aangeboden. Elinkwijk, dat vijftien spelers een contract voor het nieuwe seizoen heeft aangeboden, heeft van zijn kernploeg van het afgelopen jaar acht spelers op de transferlijst ge plaatst. Die acht zijn: Van Straalen, Mackaay. Cohen, Middelkoop. Goene, Voogt, Stap en Hoekstra Bij* de ge- contracteerden is niet doelman Cur- cic. Met hem zijn de onderhandelin gen nog niet afgesloten, omdat zijn eisen te hoog waren Ronde van Italië Merckx: weer een ntzege De Belg Eddy Merckx heeft de 14de >tappe van de Ronde van Italië ge- vonnen. Leider in het algemeen klas sement bleef de Spanjaard José Pe rez Frances. Merckx was de snelste in de eind- TRAINING GROTE PRIJS: (Van onze volleybalmedewerker Op de jaarlijkse, als besluit van het competitie-seizoen gehouden alge mene vergadering van de Afdeling Leiden van de Ned. Volleybalbond kon voorzitter van Egmond prettige geluiden laten horen. Op de eerste plaats was daar de verheugende mededeling, dat „de ton voor de sporthal" inderdaad op tafel is ge komen, hetgeen, met betrekking tot de bestaande nood ten aanzien van voor de volleybalsport geschikte wed- strijd-ruimte, in de nabije toekomst hopelijk enig soelaas zal betekenen. In de tweede plaats kan worden geconstateerd, dat de Afdeling Leiden nog steeds groeit: het aantal teams dat aan de competitie heeft deelgeno men was ook dit jaar weer groter dan in afgelopen jaren. Tot de minder prettige mededelin gen behoorde de aankondiging van de heer van Egmond, dat hy, en met hem zyn medebestuursleden, de heren Klinkhamer en De Wejjert, zich by de aanstaande bestuursverkiezingen in september niet meer herkiesbaar zullen stellen. De heer van Egmond achtte het juist dit nu reeds mede te delen, opdat de leden-verenigingen zich bijtijds zullen kunnen beraden over de opvolging van deze drie he- Bokstriomf van Polen in Rome Polen is de meest succesvolle natie geweest bij de 17e Europese amateur- bokskampioenschappen in Rome, waarvan vrijdagavond de finales plaatsvonden. Polen behaalde drie gouden en twee zilveren medailles. Rusland moest zich in het „Palazzo Dello Sport" tevreden stellen met drie gouden en een zilveren medaille. Dat is een grote achteruitgang ver geleken met de kampioenschappen van 1965 in Oost-Berlijn, toen de Russen acht van de tien titels ver overden. In Rome werden verder twee titels veroverd door Italianen, terwijl de overige titels naar Roemenië en Tsjeoho-Slowakije gingen. SPORTTOTO Niet plezierig De tweede minder plezierige mede deling was, dat de beide Leidse kam pioenen, het dames- en herenteam van de vereniging Rijnsburg zich niet voor promotie naar de overgangs klasse hebben kunnen kwalificeren. Inhakend aan deze mededeling stelde de heer van Egmond meteen het cen trale probleem van deze avond aan de orde: het feit dat de kwalitatieve groei van het volleybal in Leiden geen gelijke tred heeft gehouden met de kwantitatieve groei. Dit betekent dat er in de nabije toekomst veel ge daan zal moeten worden aan het vor men van technisch kader en een goed scheidsrechterscorps. Ijskast Voor de nieuwe competitie van vol gend jaar werd door het bestuur voorgesteld, het systeem van twee kleine competities met dus tweemaal promotie- en degradatiemogelijkhe den per seizoen, voorlopig weer in de yskast te doen en weer over te gaan tot één competitie over het hele sei zoen. Door de heer Passchier van de vereniging Rijns burg werd voorge steld om, alleen voor de eerste klas, na de helft van de competitie een A- en een B-groep in te stellen. Na enige discussie werd besloten tot een tussenoplossing: na de eerste helft van de competitie zal door het Afde lingsbestuur, in overleg met de Afde- Technische Commissie, worden bezien of het op kwalitatieve gronden nood zakelijk is tot splitsing van de eerste klassers over te gaan of niet. Voorts werd besloten de 5e klas af te schaffen en niet verder te gaan dan de 4e klas, waarin eventueel pa rallelafdelingen kunnen worden ge vormd. Betreffende het hierboven reeds aangestipte scheidsrechterspro- bleem werd besloten tot het houden van vervolg-cursussen voor reeds fungerende scheidsrechters; een en ander naast de gebruikelijke jaarlijk se cursus voor beginnende scheids rechters. Het deelnemen aan de ver volgcursus zal voorlopig op vrijwillige basis geschieden. Mocht dit niet tot het gewenste resultaat leiden, dan zal dit verplicht worden gesteld. Hierna werd met de gebruikelijke rondvraag de vergaderin afgesloten. De cijfers van sporttoto 48 luiden: deelnemers: 448.734; bruto inleg: 602.241.60 gulden. Prijzenbedrag: 198.740 gld. Eerste prijs: 109.307 gld, 6 deelnemers, bru to 18.217,80 gld. Tweede prijs: 59.622 gld, 177 deel nemers, circa 339 gld. Derde prys: 29.811 gld, 336 deelne mers. per kolom 89 gulden. Amphilex-postzegel Van de spe ciale serie Amphilex-postzegel die de PTT ter gelegenheid van de vo rige maand in Amsterdam gehou den internationale postzegeltentoon stelling „Amphilez 67" heeft uitge geven zijn circa 1.6 miljoen series verkozht. Deze verkoop heeft de ver wachtingen verre overtroffen. zo heeft het uitvoerend comité van „Amphilez 67" medegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7