Universitair staf convent in Leiden geïnstalleerd „Drieluik" van werkexemplaar bij bel vertaler s Goede handel Studie sociologie der niet-westerse volken Gepruttel vindt nu 'n uitlaat Promoties Weinig deelnemers voor stratenloop Misser van Amphis ours gj, ZATERDAG 3 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 18 Weg naar communicatie en overleg Dr. van Belle sprak de wens uit, dat door de instelling van het be stuur van het stafconvent de weg geopend zal worden naar communi- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Wjjckel (toez.): A. E. D. A. Ravesloot te Den Helder de benoeming tot dir. van de stich ting voor kerk. sociale arbeid te 's-Gravenhage J. Germans te En schede. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland: A. Muylwijk te Garden voor Vars- seveld (vac. J. M. de My) (toez.): W. Koole te Leeuwarden. Beroepbaarstelling: de heer G. A. de Groot, theol. kand. te Goude is beroepbaar. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor Groningen: L. Oost te Veendam. Onze stadgenoot, de heer F. van Hoeken slaagde aan de Ryksuniver- siteit te Groningen voor het tand artsexamen. Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd de heer J. A. Michon, wetenschappeiyk medewerker aan het Instituut voor Zintuigfysiologie RVOTNO, tot doctor in de facul teit der sociale wetenschappen op een proefschrift, getiteld „Timing in temporal tracking". Promotors wa ren prof. dr. J. P. van de Geer en prof. dr. G. Zoutendyk. be heer Michon is geboren in Utrecht en woont in Hamersveld. Eveneens aan de Leidse Universi teit is gepromoveerd de heer A. A. Holscher tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift getiteld „Ad sorption studies with the field-emis sion and field-ion microscope." Pro motor was prof. dr. W. M. H. Sacht- ler. De promotie geschiedde cum lau- de. De heer Holscher, geboren in Den Haag, woont in Overveen. catie en overleg tussen wetenschap- peiyke onderzoekers en onderwysge- venden. „Veel gepruttel en gemurmel binnen faculteiten, secties en insti tuten kan nu een uitweg vinden naar boven via het bestuur van het con vent." De taak van het bestuur is echter niet slechts open te staan voor suggesties, maar dient zelf te stimu leren en te organiseren. Dr. van Bel le wees wel op de te verwachten moeiiykheden in de besluitvorming: zo gevarieerd als de samenstelling van het convent is, zo veelvormig zyn de meningen er binnen. Tenslot te deelde de voorzitter mede, dat op korte termyn een vergadering zal worden belegd, die de verkiezing van het staf con vent moet regelen. Eerder had de voorzitter van de senaatscommissie, die de totstand koming van het staf convent heeft voorbereid, dr. C.J.M. Hooghwinkel, ln zyn voordracht opgemerkt, dat in de univer- t bedryfs- matig karakter tendeert, de hoogle raar geworden is tot een team-leider van een werkgroep, belast met we tenschappeiyk onderzoek en onder- wys. In het Academiegebouw van de Leidse Universiteit is gister- de huidige structuur avond het eerste bestuur van het universitaire stafconvent siteit' 016 officieel geïnstalleerd. Het stafconvent is het intern vertegen woordigend orgaan van de wetenschappelijke medewerkers en ambtenaren. Met raadgevende stem hebben in het convent eveneens zitting de wetenschappelijke assistenten, die een doc toraal examen hebben afgelegd alsook de docenten die niet met de term wetenschappelijk medewerker worden aangeduid. Het nieuwe bestuur dat, naar de voorzitter meedeelde, niet is ge kozen, maar gevormd op voordracht van de voorbereidende senaatscommissie, bestaat uit: dr. O. C. van Belle, voorzitter; mr. P. Neleman, secretaris; mej. dr. C. I. van Habraken, mr. G. J. J. A. Delfgaauw en dr. C. Kalkman. Geluid De president-curator, dr. E. H. Ree rink temperde daarna by voorbaat reeds eventueel te hoog gespannen verwachtingen ten aanzien van duidelyk organisatieschema. De wet zelf munt reeds uit door een „hoog gestemde vaagheid". In zyn betoog ter toelichting van betekenis het bestuursreglement lep-' hij de nadruk op de belangrijke f e, die het overleg inneemt in de .-.nv taire organisatie; dit is essentieel voor een goede beleidsvorming. Het laat de beslissing en de verantwoor- delykheid daar, waar zij behoren te liggen: het mikt er op dat alleen die ter zake van een bepaald pro bleem kunnen meedenken, hun gelqid laten horen en dait door de mond van de deelnemers aan het overleg: Ook voor het stafconvent is dit over leg geregeld. Het houdt in, dat op tal van plaatsen, op allerlei niveau's de stem van de staf kan worden ge hoord. De voorbereidingscommissie werd onder dank voor de verrichtte werkzaamheden gedechargeerd door de rector magnificus, prof. dr. K. A. N. Hidding. Na afloop van de installatie, die o.m. ook werd bygewoond door bur- Voor de eerste keer zyn afdrukken algemene vergadering op 21 juni in de originele werkexemplaren bijbelvertalers van drie generaties byeengevoegd in een „drieluik", dat is uitgegeven door het huldigingsco mité ds. J. H. Sillevis Smitt, die af treedt als algemeen voorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap. Het zyn gedeelten van het boek Jona uit de Statenvertaling van 1637 de N.B.G.-vertaling van 1951 en van het oecumenisch proefproject, waar mee thans roomskatholieke en pro testantse vertalers bezig zyn. Onder de titel „Het werk gaat voort" is deze uitgave in foldervorm thans ver schenen. In de toelichting by deze afdruk ken is vermeld, dat de bybelvertalers van alle drie generaties hun werk be gonnen uit verlangen, om de bybel te vertalen voor hun eigen tyd. Het oecumenisch proefproject kan het be gin zyn van één bybelvertaling voor alle Nederlanders, ongeacht tot wel ke kerk of richting ze behoren. Vertalen is een nauwgezet, langdu rig werk, dat veel geld kost. In de 17e eeuw heeft de kerk, die toen niet in staat was zelf de lasten te dra gen, zich hiervoor tot de Staten-Ge- neraal gewend. Zo kwam de „Sta tenvertaling" tot stand. Zo gebeurt het niet meer. De vorige generatie heeft de N.B.G.-vertaling in 1951 ge kregen dankzij de steun van de ve len, die het werk van het Neder- landsch Bybelgenootschap mogeiyk maakten. Van onze generatie hangt af, of thans het oecumenisch project zal slagen, zo besluit de toelichting. Sillevis Smitt, die tydens de Amsterdam zal aftreden, zou als af scheidsgeschenk wensen dat „ene gemeenschappeiyke byvelvertaling voor allen" spoedig tot stand komt zonder al te zware financiële lasten voor het N.B.G. (er is f250.000 no dig als aandeel van het N.B.G. in de vertaalkosten). Daartoe is een actie in het leven geroepen onder auspiciën van het huldigingscomité waarvan Prins Bernhard ere-voorzitter is. Er is reeds f 10.000 ontvangen (postre kening 760.000 ten name van de pen ningmeester Huldigingscomité ds. J. H. Sillevis Smitt in Amsterdam). Sportweek in Waddinxveen In Waddinxveen begon gister avond de sportweek die tot en met volgende week zaterdag wordt ge houden. Het is de 22ste sportweek. Wegens uitstedigheid van burge meester C. A. van der Hooft opende wethouder F. M. van Tol het fes- tyn en gaf zodoende de start. Hy roemde het sportweekcomité voor het vele werk, dat verricht is. Hierna gingen de wandelaars van start. Deze mars was georganiseerd door de wandelsportvereniging „WIK", terwyi de muziekverenigin gen Concordia en Voorwaarts en de majorettes van Concordia de mars met muziek opfleurden. Opvallend was de grote belangstelling van de zyde van de inwoners en het grote aantal deelnemers. De afstanden die gelopen moesten worden waren 8 en 12 km. Aan het einde van de mars werd aan iedere deelnmer een her inneringsspeldje uitgereikt. Daarna volgde de voor Waddinx veen geheel nieuw opgezette straten- loop georganiseerd door de Atletiek vereniging AV &65. De deelnemers waren ingedeeld in vier categorieën en de start was naby de benzine pomp op het Koningin Wilhelmina- plein. Voor elke afstand waren drie bekers beschikbaar gesteld en een wisselbeker voor de senioren. Het aantal deelnemend atletn viel te gen. De uitslag op de 570 meter 1. L. Pol AVa65, 2. L. Bolkenstein AV&65, 3. C. Bos, 4. Doelemans. 1140 meter: 1. Amesz Olympia Gouda, 2. J. van Leeuwen AVa65, 3. Van Geer, 4. J. Droog AVa65. 2280 meter: 1. Verbley wisselprys, 2. Buitelaat Sportclub Reeuwyk, 3. Van de Lans en 4. J. v. d. Lans. De stryd van de meisjes op de 880 meter vond geen doorgang omdat er maar 2 deelneemsters waren. In to taal waren er 29 deelnemers. Schilderij van Braque gestolen In het vorige weekeinde is een schildery van Georges Braque tij dens het vervoër van Boekarest naar Dublin gestolen. Het doek zou met 113 andere ten toongesteld worden in de Franse am bassade. De Ierse politie heeft Interpol ver zocht een onderzoek in te stellen. „Vader heeft 'n bok geschoten" Iedere Jager, die „op de reebok" gaat, heeft altyd sterke verhalen over zyn belevenissen by die gebeur tenis. Nog nooit hoorden we éch ter zo'n verhaal als ons door B. Ho- man-Free en F. Dorst wordt opge dist in „Vader heeft een bok gescho ten". Dit stuk werd gisteravond door de christelijke toneelgroep „Amphis" opgevoerd in „De Burcht". Het gekste is nog niet gek en het onwaarschynlykste nog niet onwaar- schynlyk genoeg. Zonder dat zyn vrouw of zijn beide dochters er iets van weten verkoopt meneer Jansen zyn huis met toebe horen en vertrekt met zyn gezin uit de stad naar het platteland. „Terug naar de natuur" is zyn devies gewor den. Hy wil gaan boeren, maar aan gezien hij daar- geen verstand van heeft, schaft hy zich eerst 'n knecht en daarna nog een bedryfsleider aan. De laatste is een berooide baron. Om het huis zwerft ook nog een vriendje van Els, de jongste dochter. Deze jongeman laat op de onmoge- ïykste ogenblikken zyn gezicht zien. Enfin, als de schryvers ons dit ver teld hebben, gaat de baas op de bok- kejacht. Dat loopt natuuriyk allemaal fout. Deze hele zaak raakt in een knoedel, maar wordt tot slot gelukkig ontrafeld. Het is „Amphis" wel gelukt de lachers op de hand te krygen, maar spelen was er, op een enkele uit zondering na, nauweiyks by. Men sprak veel te ongenuanceerd en kreeg de tekst, en dan bedoelen we de zaken waar het op aankomt, de zaal niet in. Ada do Geus-de Konnig, Simon Kraan en Jaap van Ek waren gun stige uitzonderingen. Wanneer het de bedoeling van Amphis is om als gewone toneelver eniging te biyven voortbestaan, zal men moeten beginnen met aandacht te gaan besteden aan de technische kant van het toneelspelen en veel gaan oefenen. gemeester mr. G.C. van der Willigen werd in de receptiekamer een dronk uitgebracht op het nieuwe bestuur. ADVERTENTIE Halen en brengen naar Valkenburg als U daar op vakantie gaat, kunt U zich snel, loxueus en zonder zorgen met al uw bagage laten brengen en halen door een luxe touringcar. En dat bovendien nog heel voordelig! Heen en terug f 17,— p. p. Kinderen tot 10 jaar f 11,p. p. Enkele reis f 9,— p. p. Blinderen tot 10 jaar f 6,p. p. (Deze 4 arrangementen ook met 2 buitenlandse dagtochten). Dat is zo maar één van de vele voorbeelden van Eltours' Service. Het „kleine" grote service. reisbureau met de St Kiosk Stationsweg/hoek Morssingel Leiden. Telefoon 0171026960 Eindexamens Chr. Lyceum Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium-Alpha: Martien Diemer - Leiden; Gerrit Goslinga - Leiden; Koen Goudriaan - Nieuw-Vennep; Rien de Jonge - Leiden: Annelies Littooy - Oegstgeest; Annelies Matze - Leiden; Christiaan van der Meulen - Wassenaar; Loek Schipper - Rys- wyk; Wim van Veen - Katwyk. (Het examen wordt voortgezet). •r het eindexamen MMS: Son ja Beekman - Leiderdorp; Ineke van Beelen - Katwyk; Ria Bergshoeff - Alphen a/d Rijn; Cok van Berkel - Voorschoten; Karin Besjes - Leiderdorp; Hanny Dom burg - Alphen a/d Ryn; Hanneke Enserink - Leiden; Carla Korenhof - Voorschoten; Hanneke Nutbey - Al phen a/d Ryn; Janny Otto - Alphen a/d Rijn; Gineke Pluimgraaf - Kat wyk; Mieke Postma - Leiden; Marja Pruis - Voorschoten; Anneke de Ru - Leiden; Annelies Rührwiem - Lei den; Aike van de Staay - Sassen- heim; Elly Verkade - Leiden; Ellis Verruyt - Alphen a/d Ryn; Tanneke Vogelaar - Wassenaar; Hester van Walraven - Voorhout; Marjolein Wiessenberg - Leiden; Joke van Min nen - Katwyk. Saint Tropez: een hartig hapje voor drie mooie „missen" die zich, al zonnebadend in het warme zand, voorbereiden op de komende verkiezing van „Miss Europa 1967". V.l.n.r. Miss IJs land, Gudrun Petursdottir, Miss Holland, Irene van Campenhout en Miss Noorwegen, Gro Goskor. In de nacht van woensdag op donderdag is van een winkelmuur in de Leidse Mauritsstraat een auto maat met speelgoed en een bedrag an ongeveer f 32,- afgerutk. Uit een sigarettenautomaat op de Oude Ryn zyn in dezelfde nacht dertig pakjes sigaretten met enig wis selgeld ontvreemd. Van het Pieterskerkplein ver dween woensdagmiddag een auto, ge kentekend MD 31-40, eigendom van een Alphense vertegenwoordiger. Met ingang van 1 juli is be noemd en aangesteld bij het wa pen der artillerie, majoor J. A. P. Diében uit Leiden. LEIDSE VEEMARKT Onder prachtige weersomstandig heden werd gisteren in Leiden markt gehouden. Als totale indruk kan wor den vastgesteld dat de handel goed was. De aanvoer was gelijk aan die van de vorige week, met uitzondering van de wolvee-afdeling waar nogal wat minder aanbod was. Door het afwisselende weer van de laatste weken is de grasgroei enorm, zodat de beesten meer dan genoeg voedsel hebben en een gevolg hier van is dat de boeren en mesters geen haast hebben om vee af te zetten. Eerder is men geneigd om er nog iets by te kopen. De weideperiode loopt nu al weer enkele weken en hierdoor geeft het weidevee geen hoge pryzen te zien. Die weiders die gewacht hebben met hun inkopen en dit nu doen, hebben iets beter (goedkoper) kun- Toch is het prysverschil niet groot en men verwacht ook geen schokken de dingen in het prijsverloop. De kwaliteit speelt dat spreekt ADVERTENTIE LET OP AFA ACCU-SERVICE NU OOK IN LEIDEN! Vanaf 20 mei jJ. is het nieuwe AFA ACCU depot gestart. Levering van alle typen start-accu's is nu in de vertrouwde handen van de Fa De Jong Zoon, Middelstegracht 83, telefoon 0171032702/40713. Deze bekende auto-elektrische specialisten bieden u voortaan ook alle AFA-service en -kwaliteit ACCU de enige met Kema-Keur vanzelf - een grote rol Gisteren wer den ook in Leiden de melkkoeien rus tig tegen de oude pryzen verhandeld en bü de Vare koeien waren de goede beesten prijshoudend, terwijl de min dere lager in prys lagen. Het aantal jongvee dat was aangevoerd, was niet om over naar huis te schrijven. De pryzen van zowel de graskalveren als de pinken bleven op hetzelfde niveau. De aanvoer van nuchtere kalveren voor de fok nam af, mogeiyk mede op grond van de hoop dat de uitvoer van vette kalveren naar Italië weer zal worden hervat. Toch werden er goede pryzen betaald. Notering: melkkoeien f.950. f.1250.1525.varekoeien f.575. f.1000.—, f1350.— pinken f450.—, f.650.f.700.nuchtere kalveren f. 70.—. f90.—. Slachtvee. Het aantal slachtrunderen was be perkt, maar dit gaf geen aanleiding tot meer handelsactiviteiten. Ook de pryzen die moesten worden betaald, lagen niet hoger. Er ls nogal wat in voer van dieren uit andere landen en dit drukt de handel, zowel op do markten als op de slachthuizen. Vette kalveren. Er is ondanks alle beloften nog geen enkele wyziging gekomen in de onhoudbare toestand op de vette kal- verenmarkt. Er is geen exportvraag dan alleen uit Duitsland. Italië is nog steeds gesloten. Het is onbegry- pelyk maar waar. De kleine aanvoe ren zyn oorzaak dat alles nog wordt verkocht, maar het gaat maar kalm aan met aflopende pryzen. Notering: slachtstieren f.3.90, f.4.30; runderen f.3.50, f.4.50, f. 4.90; vette kalveren f.2.25, f.2.50, f.2.75. Schapen. De wolvee-afdeling was minder groot bezet dan de vorige week. Toch was er nog een behooriyk aantal. De handel van vette schapen en lamme ren was goed. Ditzelfde kan gezegd worden van de aangevoerde lamme ren, zowel de Texelse- als de Noord hollandse lammeren gingen goed van de hand en er was evenals de vorige week een goede belangstelling. Notering: vette schapen f.80. f. 120.—; vette lammeren f. 85. f. 137.50, f 150.Texedse lammeren f. 110.f. 130.i lammeren f 90.s f.115.—. Ook de zogenaamde zuiglammeren werden vlug verkocht. Varkens. Sedert de openstelling van de var- kensmarkt gaat het nog niet op een florerende handel aan. Er moet weer heel wat gebeuren om deze afdeling op het oude peil te brengen. De handel In slachtvarkens is moel- lyk te overzien. Onze indruk echter is dat op de beurzen en via de tele foon er iets meer (0.06 per kg) werd betaald. In tegenstelling tot de slachtvar kens was de handel in biggen en lichte varkens gisteren op de markt goed. Deze dieren waren duur, maar de koop en verkoop was vlug beklon ken. Notering: zeugen f.375.—, f.400.— lichte varkens f.95.—, f. 105. f. 115.—; biggen f.78.—, f.82.—, f.86.—. Kaas. Iets meer aanvoer. Notering: Leidse f.4.25 per kg. Oratie prof. Speckmann Met een rede getiteld „De sociologie van de niet-westerse volken", aanvaardde prof. dr. J. D. Speckmann gistermiddag zijn ambt van gewoon hoog leraar in de empirische socio logie van de niet-westerse vol ken aan de Leidse Universiteit. In zyn oratie besteedde de nieuw benoemde hoogleraar aandacht aan de ontwikkeling van de sociologie van de niet-westerse volken. Deze studierichting, voortgekomen uit de Indologenopleiding, richt regio- pro/. Speckmann wordt geteli- naai haar aandacht op de buiten- - - Europese samenlevingen, terwyi the matisch vooral het proces van mo dernisering in de niet-westerse we reld haar belangstelling heeft. Be studering van de ontwikkelingspro blemen in de niet-westerse maat- schappyen vormt een belangryk on derdeel. Ten aanzien van het sociologisch onderzoek in de niet-westerse landen werd beklemtoond, dat de socioloog hierby voor zeer specifieke proble men wordt gesteld. In zyn oratie ging prof. Speckmann nader in op enkele moeiiykheden, die zich by de toepassing van de enquête-techniek voordoen, waarby hy zich vooral ba- citeerd door prof. G. W. Locher. (Foto LD/Holvast) seerde op zy'n ervaringen in Surina me en Afrika. Aan het slot van zyn rede bepleit te de hoogleraar een inschakeling van universitaire instituten en in stellingen by projecten op het ge bied van de ontwikkelingshulp. Een nauwe relatie met het ontwikkelings werk kan bevruchtend werken, zo wel op de opleiding van de student als op de studie van de niet-westerse wereld in het algemeen. Na de oratie, die met de gebruike- ïyke toespraken werd besloten, reci pieerde prof. Speckmann in de ont vangstzaal van de academie. De bijbel bij kruispunten en mijlpalen „Wie in de bijbel naar toepasse- ïyke teksten, voor allerlei levenssi tuaties wil zoeken, zal in de regel teleurgesteld worden. Ze bestaan na- melyk niet. Wel wil de bybel voort durend duidelijk maken, dat het ge wone alledaagse leven niet bulten God omgaat". Deze opmerkingen zyn vermeld in een byzonder rooster „De bybel by kruispunten en myipalen" een nieu we uitgave van het Nederlandsch Bybelgenootschap. Dit rooster geeft een aantal bybel- gedeelten, die by verschillende be- langryke levensgebeurtenissen gele zen kunnen worden: geboorte, ver jaardag en doop, ziekte en ongeval, genezing of overiyden, huweiyk en ook by het betrekken van een nieuw© woning of het aanvaarden van een nieuwe werkkring.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3