LEIDSCH DAGBLAD Israel voor vrije vaart in de Golf van Akaba Nauwer samengaan van ziekenfondsen bepleit hamoiweer vindij' „Ze waren blij toen het vliegtuig opsteeg''' Katwijk Tweede televisienet wordt volwaardig Zomerprijzen ©ud teuwb Prins Claus naar Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 JUNI 1967 No. 31293 VETVLEKKEN-WEG uit kleding e.d. met ORGA-VLEKWEG VRAAG DE DROGIST. Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie 21507 co ■si a '5 a. CD co o .9> a> Q) N a> a> Verbittering over houding van De Gaulle Israël is bereid een verklaring te tekenen waarin het recht op vrije doorvaart voor schepen van alle landen door de Golf van Akaba wordt bevestigd. De Israëlische regering was uitge nodigd een dergelijke verklaring te tekenen, waarvan de tekst thans door de V.S., Engeland en nog een tiental andere mari tieme landen wordt bestudeerd. In de V.S. verwacht men de publikatie ervan zeer binnen kort. Tot dusver bestond in Washington onzekerheid of Israël aan zo'n verklaring zou willen meewerken. De ontwerp-verklaring zou de vol gende punten bevatten De golf van Akaba is een inter nationale watenveg en doorvaart dient niiet te worden beperkt. van de ondertekenaars wordt ver wacht dat zij hun rechten op doorvaart door de golf 2iullen uit oefenen. Zij zouden streven naar erkenning van het algemene beginsel van vrijheid van doorvaart voor alle naties. ren. voornamelijk omdat Iraakse loodsen bezwaren hadden deze sche pen te helpen. Tweeënzestig schepen, die volgens het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken in 1965 Eilat aandeden, zouden niet-Israë- lisch geweest zijn en als men Nasser zou toegeven dat Israëlische schepen wegens de oorlogstoestand niet door de Golf van Akaba mogen varen maar wel de schepen van alle andere nationaliteiten, zou er voor Israël dus feitelijk geen verslechtering van de situatie ontstaan, aldus kan men in sommige kringen horen zeggen. Neutraal Op een kabinetsvergadering heeft president De Gaulle gisteren beklem toond dat Frankrijk ten aanzien van de crisis strikt neutraal blijft. Het uitbreken van vijandelijkheden zou het ergste zijn wat gebeuren kan en daarom zal het land dat als eerste, waar dan ook. wapengeweld gebruikt, niet op de steun van Frankrijk be hoeven te rekenen .aldus de presi dent. Waarnemers zien hierin een duidelijke waarschuwing, dat Frank rijk dan de levering van wapens en ander strategisch materieel zal stop zetten De luchtmacht van Israël steunt voornamelijk op Franse toe stellen. Ten aanzien van de door Amerika en Engeland voorbereide gemeenschappelijke verklaring van maritieme mogendheden over het recht van vrije doorvaart in de Golf van Akaba zei de Franse minister van voorlichting, dat dit niet past in het raam van het door Frankrijk gewenste en op de kabinetsvergade ring van vrijdag nog eens door De Gaulle bepleite vi er mogendheden - overleg. De noutraliteitsverklaring van De Gaulle heeft in Israël wrevel gewekt. Regeringsfunctionarissen onthielden zich van commentaar .maar in goed- ingelichte Israëlische kringen noem de men het een bittere pil, dat het land, dat tot dusver als een van de trouwste bondgenoten van Israël werd beschouwd, zich nu terugtrekt. De Jordaanse regering riep giste ren haar ambassadeur in Bonn terug. Deze stap stond in verband met de levering van gasmaskers door de Bondsrepubliek aan Israël. Men houdt er rekening mee dat Jordanië, het enige Arabische land, dat zijn betrekkingen met Bonn onlangs her stelde, het diplomatiek contact voor lopig in de ijskast zal zetten. Een dergelijke verklaring zou de Israëlische scheepvaartrechten waar. borgen Het laatste punt, dat volgens het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken betekent dat even tueel veelzijdig tegen de blokkade van de golf zou moeten worden opgetre den, lijkt grote moeilijkheden op te leveren Een aantal maritieme naties voelt niets voor een ondertekening van een verklaring die door de Ara bieren gelezen zou kunnen worden als een dreigement met geweld, vooral niet na de reactie van Cairo op ge ruchten over westelijke plannen om Nassers blokkade te doorbreken, die inhield dat Egypte dit als agressie zou opvatten. Zwakker Het ziet er dan ook naar uit dat de uiteindelijke verklaring zwakker zal uitvallen dan de bovengenoemde punten en dat een afdwingen van yrije-doorvaart-reohten er nauwelijks in vermeld zal worden. De moeilijk heid hierbij is evenwel, dat men m de verklaring Israël, dat aankondigde mee te zullen ondertekenen, niet in de kou kan laten staan wat haar rechten betreft in de Golf van Akaba. Anderzijds is zonneklaar dat de Ame. rikanen zowel als een aantal andere Westelijke landen geloven dat een compromis-oplossing gevonden zou kunnen worden als een vrije door vaart met vreedzame bedoelingen zekergesteld zou kunnen worden voor alle maritieme naties behalve Israël, waarmee Egypte zegt in oorlog te zijn. In Washington is hier en daar te horen dat er al sinds jaren geen schip met Israëlische vlag door de Golf van Akaba naar Eilat is geva- Het lijkt alleszins de moeite het opnamebeleid in waard, dat de ziekenfondsorga nisaties zich nog eens ernstig bezinnen op de vraag of een nauwer samengaan is te reali seren. ziekenhuizen en ADVERTENTIE gezond bruin met: hamol ultra WEERBERICHT W olkee velden Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren over zuidwest-Engeland tot boven Scan dinavië, verplaatst zich geleidelijk in oostelijke richting. De luchtdrukver- schillen zyn daarbij klein, zodat er maar weinig wind staat. Op uitge breide schaal is daarbij in de nacht en ochtend mist ontstaan, die gelei delijk overging in laaghangende be wolking. Intussen is boven Engeland het front van een depressie boven de oceaan aangekomen. Dit front, dat de scheiding vormt met vochtige lucht afkomstig van de oceaan, trekt de komende 24 uur geleidelijk oost waarts en zal ons land voorbijtrek ken. Tijdelijk zal dit met wolkenvelden gepaard gaan, waaruit echter geen neerslag van betekenis zal vallen. De wind zal morgen zwak tot matig zijn uit westelijke richting, aldus het weer- overzicht van het K.N.M.I. van 10 uur. 4 JUNI Zon op: 4.24 uur; onder 20.53 uur. Maan op: 2.44 uur; onder 17.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.44 en 13.13 uur; laagwater te 8.40 en 21.15 liur. 5 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder 20.55 uur. Maan op: 2.56 uur; onder 18.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.34 en 13.57 ur; laagwater te 9.26 en 21.58 Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De heer J. G. Leibbrandt deed de ze suggestie vanochtend tijdens de al gemene vergadering van de federa tie V.M.Z. („Federatie van door ver zekerden en medewerkers beheerde ziekenfondsen) in Utrecht. Hij is ge delegeerde van deze organisatie. Wat de interne vraagstukken be treft, dacht de heer Leibbrandt o.m. aan fusies tussen plaatselijke zieken fondsen, die daartoe op eigener be weging wel willen overgaan, doch de keuze van landelijke organitatie als ren ervaren; verdergaande mecha nisatie van de ziekenhuisfondsadmi- nlstraties, die alleen bij samenwer king tussen meer ziekenfondsorga nisaties effect kan sorteren; werk- bediensindeling in het kader van de ruimtelijke ordening en het ontstaan van zgn. satellietsteden; het verza melen en bewerken van statistische gegevens. Eigen risico Het verbaast de heer Leibrandt dat de motiveringen voor het eigen risico steeds van gedaante verwisse len. De ene keer heet het ter stimu lering van de persoonlijke verant woordelijkheid van de verzekerde, op een ander moment spreekt men van maatregelen gericht op beperking van de kosten. Wat de V.M.Z. in het kader van deze problematiek echter irriteert is, dat men zo sterk, bijna eenzijdig, de klemtoon legt op de persoonlijke verantwoordelijkheid van de verzekerde. Alleen de gang naar de huisarts maakt de verzeker de op eigen gezag, maar zijn ver antwoordelijkheid voor alle andere daaruit voortvloeiende hulp en de kosten daarvan (geneesmiddelen, specilalistische hulp e.d.) kan niet anders dan passief zijn. Deze hulp en de kosten worden bepaald door het medisch hande len van de medewerkers, aldus de heer Leibrandt. Hij vroeg zich in dit verband af of er dan geen maatregelen dienen te worden genomen om de persoonlij ke verantwoordelijkheden van de medewerkers te stimuleren. Iedereen is ervan overtuigd dat er veie mil joenen op de gezondheidszorg kunnen worden bezuinigd zonder de verze kerden ook maar in de geringste mate tekort te doen. De heer Leib brandt, die daarbij onder meer dacht aan verspilling van geneesmiddelen, de verpleeghuur, pleitte in dit ver band voor een grotere kostenbewa king. Beneden de maat Het wetsontwerp ziekenhuisbouw houdt geen belangrijke verbetering in omdat het legaliseert wat tot nu toe via het beschikbaar stellen van bouwvolume geschiedt. Hoewel het onder controle houden van het aan- geraamd. tal ziekenhuisbedden als een belang rijke aangelegenheid moet worden beschouwd, is het voor ons een wet telijke regeling van het ziekenhuis wezen ver beneden de maat. Dit zei dr. H. Festen, arts-gedelegeerde van de federatie V.M.Z. De arts H. A. J. J. M. Speleers, voorzitter van de federatie gelooft dat het tekort van de ziekenfondsen over 1966 en zeker over dit jaar gro ter zal worden dan aanvankelijk werd Groep van 89 vakantiegangers opgelucht terug uit Egypte Echtpaar dood door kolendamp In Enkhuizen heeft zich, waar schijnlijk als gevolg van het niet goed functioneren van een haard, een ge- van kolendampvergiftiging met dodelijke afloop voorgedaan. De 79- jarige heer J.G. Kaagman en zijn 81-jarige vrouw werden hiervan het slachtoffer. Toen buren gisteren bemerkten dat het opvallend stil bleef in de woning van de heer Kaagman, waarschuw den ze de politie. Deze ging het huis binnen en vond de heer Kaagman dood in de woonkamer, Mevrouw Kaagman vond men levenloos op bed. Vermoeid, maar opgelucht, Is gister avond met 4 uur vertraging een groep van 89 Nederlandse vakan tiegangers, die twee weken geleden niets vermoedend naar Egypte ver trokken, uit Cairo op Schiphol aan gekomen. Volgens de 23-jarige Peulien Goede- gebeuren uit Den Helder, die na een verblijf van een jaar in Cairo als hostess in verband met het stopzetten van alle vakantiereizen naar Egypte door het Eindhovense reisbureau FIT uit Cairo is terug geroepen, heeft de spanning in het Midden-Oosten het vakantiegenot van de groep danig ondermijnd. „Ze waren net 4 dagen in Cairo, toen het slechte nieuws bekend werd' vertelde ze. „Verscheidene malen hebben we de hele avond en nacht in het pikdonker gezeten, want dan werd de hele stad verduisterd, waren zelfs geen kaarsen. Zoiets maakt de mensen erg nerveus. Ze wilden op het laatst allemaal naar huis terug en ze waren blü toen het vliegtuig was opgestegen". Volgens mej. Goedegebeuren hadden de grote gebeurtenissen in Cairo hun schaduw al ruim een maand geleden vooruit geworpen, dus ver voor Oe Thant midden in mei de V.N.-vredesmacht langs de Egyp- tisch-Israëlische grenzen terugtrok - „De mobilisatie in Cairo was ten minste al twee weken eerder be gonnen", zo meende zij. Volgens haar ligt ook het werk aan de Assoeandam in de Njjl stil en zijn vrijwel alle daar werkzame Russi sche technici en arbeiders naar Beiroet geëvacueerd. Evenals in Israël is het toerisme in Egypte tot stilstand gekomen. Ve le hotels z(jn gesloten. Het Hilton hotel in Cairo heeft nog maar één verdieping in gebruik. Ook vele fa brieken zijn dicht, omdat de man nen onder de wapenen zijn geroe- ,De mensen worden enorm opge zweept door radio, televisie en kranten tegen Israël", zo vertelde ze. „Buiten Cairo, in kleinere plaat sen, waar we nog wel enkele excur sies per bus naar toe hebben ge maakt, weet het ongeletterde deel van de bevolking niet of nauwelijks waar Israël ligt, maar het loopt mee in de talloze demonstraties met spandoeken en spreekkoren en het wil bloed zien. In Cairo zagen I ,.lk geloof dat de autoriteiten in Cai ro die verduistering ten dele heb ben uitgevoerd om aan het fana tisme van de bevolking tegemoet te komen. Nu konden ze zien, dat het echt menens is en geen Don Quichottery". Op 1 oktober uitbreiding zendtijd en volledig nieuws jour naai Naar wij vernemen heeft Prins Claus het voornemen zaterdag 15 juli een bezoek aan Katwijk te brengen om daar de jaarlijkse grote reddingsdemonstraties van de Katwijkse Reddings Bri gade bij te wonen. Lord Tedder (76) overleden De Britse luchtmaarschalk Lord Tedder. In de tweede wereldoorlog plaatsvervangend geallieerd opper bevelhebber onder generaal Eisen hower, is vandaag in de ouderdom van 76 jaar in Banstead (Engeland) overleden. De gezondheidstoestand van lord Tedder was ai enige tijd slecht. Hy was een briljante militaire stra teeg op het gebied van de coör dinatie van luchtmacht en land strijdkrachten in de Noordafrikaan- se campagne ontwikkelde hij het „bommentapijt' het gebruik van honderden vliegtuigen om de vijan delijke mijnvelden en andere defen sie-installaties te vernietigen ten einde een weg te banen voor de op rukkende infanterie en tanks. De zendtijd op het tweede televisienet zal met ingang van k Drie Vietnamese kinderen, die op instigatie van de stichting Terre des Hommes Nederland in Nederlandse ziekenhuizen ver pleegd werden, zijn gisteren gene zen naar hun land teruggekeerd. Het waren twee kleine meisjes en een negenjarige jongen. Het jon getje onderging in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden een hartoperatie en een operatie aan zijn lip. Het jeugdige drietal werd kort voor het vertrek naar Viet nam op het nieuwe Schiphol gefo tografeerd. ADVERTENTIE i BREESTRAAT 173 Uit het Leidsch Dagblad van j 4 juni 1867: 1 De schroefstoomboot j „Katwijk", bestemd voor 1 vaart tusschen deze gemeen- te en Katwijk, is te Capelle a/d IJssel met goed gevolg te 1 water gelaten. Op Hemelvaartsdag heeft te Hengelo de jaarlijksche I ontvangst van brooden ten behoeve van de armen plaats gehad Elk brood moet min- i stens 22 halve Ned. ponden 1 i wegen. Het zwaarste woog 144 ponden. 1 oktober aanstaande worden uitgebreid met zes uren per week. Het begin van de uitzendingen kan op werkdagen zodoende een uur worden vervroegd. Bovendien houdt deze verruiming van de zendtijd rekening met de wens van de NTS ook op Nederland 2 een volledig nieuws journaal te brengen, aldus mededelingen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Beide maatregelen kunnen stimu lerend werken op de belangstelling van de kijkers voor het tweede net, die tot nu toe gering is geweest, on- 'daaiiks de vele goede programma's die over Nederland 2 worden uitgezonden. Meer reclame Aan de zendtijd voor reclame, thans 95 minuten per week, zal met ingang van 1 januari 1968 tien minuten wor den toegevoegd. De verruiming blijft beperkt tot de invoeging van een nieuw blok in de avonduitzending op Nederland 1; de reclametijd op za terdag komt te vervallen. Een ver dere verruiming van de reclamezend tijd is uitgesteld in verband met de moeilijke situatie, waarvoor de pers zich de laatste maanden gesteld ziet door de ontwikkeling van haar ad vertentie-opbrengst, aldus het minis terie van C.R.M. Verhoging kijkgeld Verder is besloten een verhoging van het kijkgeld tot het wettelijk maximum van veertig gulden (thans 36 gld) per Jaar te bevorderen. Het ligt in het voornemen deze verhoging op 1 januari 1968 te doen ingaan, maar het verhoogde kijkgeld zal pas verschuldigd zijn bij betaling van de eerstvolgende termijn. Over de daar voor liggende maanden behoeft geen verhoogd kijkgeld te worden betaald. Ook een wetsontwerp tot verho ging vand e luistergelden wordt voor bereid. Prinses Benedikte van Dene marken en prins Richard vieren vandaag in Kopenhagen hun ver loving.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1