mlgeBRuiken en -qeBneken ruis woordraadsel Grootste transportabele reuzenrad ter wereld Kom er ACHT-er ,D Dat nodeloze ge-„maar Rad geeft plaats aan 120 personen ÏDAO 8 JUNI 1967 ^e fabrikant wees alle verantwoordelijk heid. af, doch het onderzoek dat door enige deskundigen werd ingesteld, wees echter duidelijk uit dat hier van een constructie fout sprake was." Dit citaat bevat een veel voorkomende fout- de dubbele uitdrukking van een tegenstelling. Met andere woorden: nodeloos ge-„maar". De tegen stelling wordt hier immers eerst aangegeven met „doch" en later nog eens met „echter". 99 Overeenkomstige gevallen vinden we in-' Hij wist niet hoe hij zich bij die gelegenheid moest gedragen, want hij had namelijk nooit eerder zoiets meegemaakt." en: ,Hij had nooit eer- der zoiets meegemaakt, zodat hij dus niet wist hoe hij zich bij die gelegenheid moest gedragen." In - deze zinnen is het respectievelijk het verklarende en het gevolgaangevende element, dat dubbel wordt omschreven. De constructie van beide laatste voorbeelden is zodanig, dat de woorden waarom het gaat („want" en „namelijk"; ,^odaf' en „dus"), zeer dicht bij elkaar staan een situatie waarin men de fout misschien iets minder makkelijk zal maken. Meer oppassen is het in gevallen als dat van ons eerste citaat, waarin de woorden ,„doch" en „echter" door zoveel andere zijn gescheiden, dat de schrijver het eerste alweer vergeten is als hij het tweede neerschrijft. Over „maar-en" e.d. gesproken: ik heb ook iets tegen zinnen als „Hij riep mijn medewerking in. Maar ik voelde er niets voor hem te helpen"; „Ik voelde er niets voor hem te helpen. Want ik had al te veel met hem meegemaakt"; „Ik had al teveel met hem meegemaakt. En bovendien vond ik dat de anderen ook maar eens iets moesten doen." Mijn bezwaar is hier gericht tegen het zinloze ge bruik van de voegwoorden „maar", „want" en „en" aan het begin van op zichzelf staande zinnen. Ze „voegen" daar immers niets! Het voegwoord ver vult ten opzichte van een zinnenpaar dezelfde func tie als de cementvoeg ten opzichte van twee stenen: die voeg hóórt bij geen van beide, maar verbindt ze. Geen zinnig mens smeert cementspecie op een steen, als hij niet van plan is die steen met een an dere samen te voegen. Menig overigens zinnig schrijver heeft daarentegen wel de gewoonte een zin die hij niet met de voorgaande verbindt, te „versieren" met een voegwoord. Mzn kan hier kiezen uit twee mogelijkheden. Of men verbindt de zinnen („Hij riep mijn medewerking in, maar ik „Ik voelde er niets voor hem te helpen, want ik,Jk had al teveel met hem meegemaakt en bovendien öf men vervangt „want" door „namelijk" of „im mers" ergens binnen de zin, vervangt op dezelfde wijze „maar" door „echter" en laat „en", dat toch geen eigen betekenis heeft, vervallen (Hij riep mijn medewerking in. Ik voelde er echter niets voor „Ik voelde er niets voor hem te helpen. Ik had na melijk (c.q. „immers") al te veel „Ik had al te veel met hem meegemaakt. Bovendien Dit alles neemt niet weg, dat het me juist lijkt een uitzondering te maken voor literaire e.d. taal, waar in men het hier gekritiseerde gebruik van voeg woorden wel toepast, omdat men er een bepaald stijleffect mee beoogt. Als dat effect dan ook maar wordt bereikt-' J apin ,e jssingen onder het motto swoordraadsel" dienen voor lf dag a.s. te 9 uur v.m. in het er te zijn van de redactie, Witte- gt 1 te Leiden. Onder de goede jk dngen stellen wij een eerste er van f 5 en twee prijzen van u_ beschikbaar waarnaar alleen iet lees kunnen mededingen. i (LOSSING VAN RIGE OPGAVE eerste prijs van 1 5 werd toe- ïd aan mevr. P. J. van Wate- I linschooten Jan van Goyen- 19 te Leiden, d$ twee prijzen f 2,50 aan de heer J. Aniba, Irwoudseweg 162 te Leiden en aan de heer J. Koning, Merelstraat 20 te Lelden. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders In dit nummer. Kom er ACHT-er 1. mes 2. glas van man rechts is kleiner 3. zak in colbert van bruidegom 4. schoen van man links 5. bordjes op tafel 6. figuurtjes op mouw van bruid 7. vlinderdasje van man rechts 8. glas links op tafel is gevuld HORIZONTAAL 1. slordige vrouw 6. suffe, vervelende 11. bergje 12. catechisatie 14. Silicium, afk. 15. Griekse letter 16. groente 17. antwoord betaald 19. erg vochtig 21. meer (in muziek) 22. voedsel tot zich nemen 23. rund 25. agrariër 26. alvorens 28. zie 26 30. een zekere 31. mannelijke bediende 33. min 34. eveneens 35. lidwoord 36. tot onze tijd behorend 40. uitzicht in de toekomst 44. eerste vrouw 45. verouderd wapen 47. een heer onder de bijen 48. erkentelijkheid 49. ziekte na dronkenschap 50. gindse 51. wandversiering 54. Ned. Aardolie Mij. 55. element nikkel 56. zoetwater vis je 58. niet een 61. bloedverwant 62. mannen van adel 64. weinige in getal 66. dunne stang 67. zuiver VERTICAAL 1. element selenium 2. plooisel, soort van manchet 3. voorbij 4. keurig 5. gebrek aan doortastendheid 6. dracht van bruiden 7. dunbladig gesteente 8. delen van het hoofd 9. zie 33 horizontaal 10. voegwoord 11. gapingen, leemtes 13. strook grond langs rivieren 14. gemeente in Friesland 18. aardappelgerecht 20. tedere 21. rond zitkussen 24. Europeaan 27. esdoorn 29. snibbige 32. houten vat 33. vrouw van Jacob (bijbel) 36. bewoners van Medië 37. toejuiching 38. ritmische beweging van het lichaam 39. opening in het ijs 41. Hof van het paradijs 42. rustbank 43. deelteken op een klinker 45. slangvormige vis 46. onware mededeling 52. elke 53. maakt wakker 56. -overgrootmoeder: de moeder van onze overgrootmoeder 57. lidwoord 59. zie 30 horizontaal 60. zie 4 verticaal 63. titel 65. vorm van onderwijs In de Duitse stad Remscheid, zo'n tien kilometer ten zuiden van het eens door Toon Hermans uitbundig „bewupperde" Wuppertal, draaide onlangs het grootste reuzenrad dat ooit op een kermis heeft gestaan. Een dertig meter hoog gevaarte met een capaciteit van 120 passagiers. In de avonduren to rende het rad als een lichtende schijf boven het kermisgewoel uit: daarvoor zorgden zesduizend lampen van 25 watt. klopte een kermis-exploitant bij het NLB aan die graag een rups- baan wilde hebben. „Ik heb hier de tekeningen. Kunnen jullie zo iets bouwen?" In Nijmegen zeiden ze geen nee. al stelde de na-oorlog- se materiaalschaarste hen wel voor problemen. Van stukken zoeklicht en afweergeschut en oude tank- wielen maakten we een rupsbaan", vertelt de heer Braam, „en die loopt nog steeds". „In de kermiswereld kent ieder een elkaar en zo ging het snel rond dat wij kermisattracties kon den bouwen". En in Nijmegen merkte men het. Met soms korte, soms lange tussenpozen volgde de ene opdracht na de andere („sinds die rupsbaan maakten we zelf alle ontwerpen"), maar alles bij elkaar leverde het toch niet veel meer op dan de belegging op het brood, dat het NLB met gewoon con structiewerk moest verdienen. Dat veranderde pas radicaal toen men in 1959 een reuzenrad Dit stalen staaltje van technisch vernuft en vakmanschap is van Nederlandse makelij. In Nijmegen werd de afgelopen maanden dit grootste transportabele reuzenrad ter wereld ontworpen en gebouwd. Door een firma die al jaren gele den de commerciële perspectieven van het kermisjoiyt doorvorste en nu een van de belangrijkste produ centen van grote attracties is met afnemers in Amerika, Canada, Duitsland en Scandinavië. Toen in het vroege voorjaar van 1945 in een nog slechts voor een deel bevrijd Nederland het Nij meegs Lasbedrijf van de grond kwam, dacht directeur L. G. H. Braam nog in de verste verte niet aan kermisattracties. Zijn bedrijf hield zich de eerste tien jaar in hoofdzaak bezig met het normale constructiewerk en het lassen van pijpleidingen. De eerste keer dat men van het traditionele werkpatroon afweek, was niettemin al in 1947. Toen verkocht aan een Nederlander die daarmee de Duitse kermissen ging afreizen. „Toen ging het heel snel. Toen de Duitsers eenmaal hadden ontdekt dat wij grote kermisattrac ties bouwden, kwamen de orders achter elkaar los. Nu is het zo, dat de produktle van het NLB voor negentig procent uit kermisattracties bestaat. Het NLB heeft ook een keer een inklapbare spookbaan gemaakt en een achtbaan. Duitsland is verre weg de beste klant, terwijl ook de Scandinavische landen vrij gere geld orders in Nijmegen plaatsen. Andere Europese landen kopen ook wel NLB-produkten, maar meestal tweedehands van de Duitsers „die er soms meer geld voor terugkrij gen dan zy zelf hebben betaald". Vroeger kochten de Duitse ker- mis-exploitanten hun spektakel stukken in Zuid-Duitsland. Waar om tegenwoordig in Nijmegen? De heer Braam: „Omdat we goedko per of beter zijn, dat weet ik niet. We staan er wel om bekend, dat onze aandrijving goed is. Maar het is langzamerhand zo gegroeid, dat iedereen zijn eigen produkt maakt. Onze specialiteit is grote draalen- de kermisattracties. Weinig concurrentie dus volop werk, zelfs, nee. Juist nu *r een neergaande conjunctuur is. „In een hausse-periode zie je de tendens, dat de mensen caravans, tenten en camera's kopen en grote buiten landse reizen maken. Nu Wijven veel mensen thuis; ze hebben te weinig geld om een verre reis te maken, maar wel genoeg om er de kermis mee op te gaan. Op het ogenblik is het kermisbezoek in Duitsland zonder meer beter te noemen. En dat merken wij. Onze orderportefeuille is nog nooit zo vol geweest! En dat terwijl de gewone constructiebedrijven allemaal in de knel zitten". Volop werk. Op het ogenblik is 't NLB bezig met de bouw van een tweede reuzenrad met een hoogte van dertig meter, dat 29 Juni in Darmstadt moet draaien. Weer is de klant een Duitser. „Een Neder landse kermisexploitant zou to'n rad nooit kunnen betalen. Het ding kómt compleet met gondels op 450.000 gulden. En dan heb je nog zes pakwagens nodig om hem te vervoeren Kan men in Nijmegen een transportabel reuzenrad bou wen dat nog hoger is dan der tig meter? Dat zou ik nog liever niet openbaar maken, lacht de heer Braam, maar dan: „Ja, dat is wel mogelijk, maar Je moet met een paar factoren rekening houden: je moet zo'n rad redelijk snel kunnen opzetten, het mag op de grond niet al te veel ruimte in beslag nemen (maximaal 25 by 25 meter) en het moet met niet al te veel pakwa gens of per trein vervoerd kunnen worden". Toch houdt men er in Nymegen al rekening mee, dat binnenkort die dertig meter-grens zal worden overschreden, want er is altyd wel een Duitse kermisexploitant die z'n concurrenten wil overtroeven.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13