Ieder kind een eigen may o Griezelige kamp-mode a Gina Voorjaarsgroenten :tra ÜTERDAG S JUNI 1067 J LD.-EXTRA S Eigenlijk is het vreemd, dat wij een baby van een paar maanden een eigen „kamertje'' geven en dat we hieraan niet denken als de kinderen wat groter zijn geworden. Met dat kamertje bedoelen we de box, waarin een baby zich heerlijk kan vermaken. In zijn besloten ruimte wordt hij be schermd tegen het buiten-gebeuren en toch kan hij alles waarnemen door de spijlen van zijn kamertje. Zijn de kinderen wat ouder en kunnen zij zich amuseren met tekenen, knutselen, indiaantje of batmannetje-spelen, dan passen zij niet meer in dat eigen kamertje en nemen wij er genoegen mee, dat de woonkamer veranderd wordt in een denkbeeldig rovershol. Natuurlijk moeten er dan enkele stoelen op hun kop worden gezet en nog liever halen zij de hele kamer ondersteboven. We kunnen dit een kind niet kwalijk nemen. De meeste kinderen beschik ken over een ruime fantasie en deze moet uitgeprobeerd, uitgeleefd kunnen worden. Daarom is het zo belangrijk dat wij onze kinderen een eigen kamer geven, als we daartoe in staat zijn. Een eigen kamer, die een rovershol mag worden of alleen maar een veilig plekje om zo nu en dan eens in weg te schuilen, als „al die grote mensen er toch niets van begrijpen". (W)ETENSWAARD Wij geven u een weekmenu waarin voorj aars- I groenten de hoofdrol spelen. U kunt er nu volop van genieten. Hoe een kind aan zo'n eigen plekje te helpen? We moeten ervan uitgaan, dat de kamer geen slaapkamer mag lijken en het bed mag dan ook als slaap plaats geen dominerende plaats innemen. Nemen we bijvoor beeld een bankbedje van 80 cm. breed, waarop we een polyether-matras (denkt u aan de harde ondergrond) leggen, dan zal het bed overdag als bank gebruikt kunnen worden. Bescherm de dekens met een lap gordijnstof. Tegenwoordig is er zulke leuke bedrukte kin dergordijnstof in de handel. De muur abhter het bed kun nen we op verschillende manie ren beschermen. We denken aan plasticleer, hardboard, hout of een lap gordijnstof. Is de kamer niet al te klein, dan kunnen we voor 't raam dezelfde stof ge bruiken. In een kleine ruimte moeten we echter niet te veel en te drukke motieven gebrui ken, ander zou 't kind 's nachts in z'n slaap nog steeds al die poppetjes of kikkers zien! Moeten twee kinderen in één klein kamertje slapen en spelen, overweeg dan eens een modern stapelbedje. U weet wel, twee bedden boven elkaar met een laddertje. Uw kinderen vinden deze oplossing beslist leuk. VLOERBEDEKKING Linoleum of vinyl is voor een kinderkamer een ideale vloer bedekking. Het is niet duur en praktisch onverslijtbaar. En het kind zal het bovendien nog als een heerlijk speelveld kunnen bruiken. Een paar rotanschelp jes en krukjes zullen de kamer Maar zo ver zijn we nog niet. Is uw zoon, zo klein als hy is, een echte hobbyist, die met „grof geschut" van alles in el kaar knutselt, doe hem dan niet 't verdriet om een mooi bureau tje op z'n kamer neer te zet ten, maar geef hem een stevige beukehouten keukentafel waar op hy zich kan uitleven. Zo'n stevige blank gelakte tafel met een lade zal al z'n „gereed schap" kunnen bergen. nog gezelliger maken en kun nen tegen een stootje. Denken we aan oudere kin deren dan mag een bureautje of tafel natuuriyk niet ontbre ken. Ook kunt u een schryf- blad combineren met een wandrek jedat uitgebreid kan worden en waarop in het begin de prille kinderboeken zullen pryken, die later plaats moeten maken voor wat „ste viger" lectuur en de transis torradio. Rotan- en pitrietmeubelen heb ben in de na-oorlogse tyd de markt heroverd. Dit is grotendeels te dan ken aan het feit dat de vormge ving van deze meubelen zich aan de hedendaagse smaak heeft aan gepast. Anderzyds ligt de prijs gunstig. Een gretige aftrek van de ze soort meubelen is er oorzaak van geworden dat er naast kwalita tief goede rotanmeubelen massa- produkten aan de markt zijn ge komen van een vaak ondefinieerba re kwaliteit. Immers in de tyd van schaarste direct na de oorlog werd steeds naar „meer" gevraagd, ter- wyi men nu prijs gaat stellen op „beter". De Nederlandse consu ment is „kwaliteitsbewust" aan het worden, ook ten opzichte van rotan meubelen. Hy verlangt nu een ga rantie, die by naamloze massa-ar tikelen niet wordt gegeven. Het is daarom verheugend dat een aantal bedrijven in Noordwolde bakermat en belangryk middel punt van de rotanindustrie het initiatief heeft genomen tot het in stellen van een rotankeur, een kwaliteitsmerk voor produkten van rotting, teen en pltriet. Een verheugend initiatief van be- dryven die geheel achter hun pro dukten staan, welke moeten wor den gemaakt in fabrieken die vol doende bedryfstechnlsch zyn geou tilleerd om kwaliteitsprodukten te maken en over de kennis en weten schap beschikken om de technisch Juist© produktieanethoden toe te ZACHTBOARD passen en die goed op de hoogte zyn met de eigenschappen der te verwerken materialen. Verheugend ook voor de consu ment, die waar voor zyn geld ver langt. Mocht er toch nog een klacht zyn, dan kan hy die indienen by de Centrale Bond van Meubelfabri kanten, postbus 100, Heemstede. Het goede meubel uit rotan of pitriet, dat kwaliteit paart aan he dendaagse vormgeving, zal op vele manieren toepassing kunnen vin den voor gehele of gedeeltehjke meubilering voor kleinbehuisdem zyn er in rotan ideale oplossingen, evenals voor tiener-kamers. Rotan in combinatie met metaal schept weer andere mogelykheden. De hui dige produktie in Nederland ligt tussen de 5 en 6 miljoen gulden per jaar, waarvan in 1966 voor een bedrag van f911.000 werd geëxpor teerd, vooral naar Duitsland en Bel gië. Het ROTANKEUR zal er onge- twyfeld toe bydragen dat de kwa liteit van deze meubelen over de gehele linie zal worden opgevoerd en ook dat komt de consument weer ten goede. Een hapje Zyn uw kinderen verwoede ver zamelaars, dan mag een plaat zachtboard tegen de wand niet worden vergeten. Waar moeten zy anders met al hun speldjes en „beatidolen" naar toe?. Zy zullen het een leuke oplossing vinden en u voorkomt hiermee, dat het behang er binnen de kortst mogelijke tyd ontoonbaar uitziet! En tot slot moeten we ons nog even bezig houden met de verlichting. Een algemene verlichting, in de vorm van een plafonnière is praktisch voor de allerkleinsten. Oudere kinderen zullen een paar gezellige wandlampjes en misschien een bureaulamp be slist al op prys stellen. Heel be langryk by 't inrichten van een kinderkamer is, dat V het kind zelf moet laten meebeslissen. Het kind zal dan misschien kleu ren kiezen, die u helemaal niet lyken, maar die het mooi vindt en dan moet u de moed opbren gen om het z'n zin te geven. Dit geldt vooral voor die by- zonder leuke kindergordij atj es met motieven, ontleend aan sprookjes, kinderboeken en tele- visieverhalen. Tenslotte moet het kind er kunnen wonen, leven en spelen op de manier zoals het dit het liefste doet, eerst dan zal het kind zich gelukkig voe len in z'n eigen domein. En be denk dat een eigen ruimte met eigen spulletjes het voordeel, biedt dat uw woonkamer niet voortdurend als speelkamer be hoeft te worden gebruikt! Gevulde tomatenkip, rabar- bercompote, gebakken aardappelen of frites chocoladevla met schuimpjes Varkenskarbonade bieten, komkommersla, aardappelen cus tardpudding Stamppot rauwe raapstelen, ge haktsaus fruit Vermicellisoep ©1, kropsla met radys, rijst Spinazieschotel griesmeelpud ding met vruchten Gebonden spinaziesoep ge bakken vis, worteltjes, aardappelen Bonensoep met verse groente roggebrood met kaas fruit De gevulde tomaten zyn voor de genen onder u, die niet tegen wat extra werk opzien, de moeite van het proberen waard! De stamppot met rauwe raap stelen is een byzonder smakehjke en tevens voordelige warme maal- tyd. Op 1 kg aardappelen kunt u plm. 2 bosjes (300 gr.) raapstelen verwerken. De gehaktsaus maakt deze stamppot extra aantrekkelyk. Natuuriyk zult u van de jonge spinazie willen genieten, waarom zou u ook niet? Spinazie bevat weliswaar oxaalzuur, dat de kalk uit de voeding bindt, maar als u uw kinderen ruim hun rantsoen melk en melkprodukten geeft, is dat geen bezaar. Wilt u ten vol le profiteren van de goede eigen schappen van groente, dan is va riatie geboden. Gebruik liever niet op dezelfde dag èn spinazie èn ra barber. Rabarber bevat nameiyk ook oxaalzuur en dat is te veel van het „goede"! Het kooknat van de spinazie kunt u de volgende dag in een gebonden soep verwerken. In het laatste menu kan het vlees rustig ontbreken: het peulvruchten- rogge- en kaaseiwit zyn een goede vervanging! Met fruit toe een voor- treffeiyk maak Gevulde tomaten 4 grote tomaten, 100 g bloem kool, 100 g sperziebonen, 4 eieren (middelgroot», 15 g (1 eetlepel) bo ter of margarine. 2 eetlepels sla olie, 1 eetlepel azijn of citroensap, zout, peper, tomatenpuree. De tomaten schoonmaken, wassen en de kopjes met een scherp mes afsnyden. De tomaten uithollen en er wat zout en peper lnstrooien. De bloemkool schoonmaken, wassen en alleen de kleine roosjes afsny den. De sperziebonen schoonmaken wassen en in kleine stukjes sny- den. De groenten enige minuten in ruim kokend water met zout ko ken, het water afgieten en de groenten koud laten worden. Een sausje maken van de slaolie, azyn of citroensap, zout en peper en de groenten hiermee vermengen. Kort voor het opdoen de tomaten vul len met de groentesla en half be dekken met de kapjes. De eieren plm 10 minuten hard koken, het water afgieten en de eieren afspoe len en pellen. Daarna de eieren in de lengte doorsnyden en de dooi ers eruit halen. Deze met de boter of de margarine uitroeren en ver mengen met de tomatenpuree. De helften bespuiten met de roze-rode eiboter. De eieren en de tomaten schikken op enkele slablaadjes en deze hors d'oeuvre presenteren. Gehaktsaus 250 g gehakt, 50 g mager rook- spek (in dobbelsteentjes gesneden), 25 g boter of margarine, 30 g (4 eetlepels) bloem, 1 ui, 1 theelepel kerrie, 2 eetlepels tomatenpuree of -ketchup, Vz 1 water of verdund bruin van jus, laurierblad, foelie, zout (peper). De ui schoonmaken, fynsnipperen en samen met de dobbelsteentjes spek en de kerrie in de boter of margarine licht bakken. Het ge hakt toevoegen, losroeren en mee- bakken (plm 15 minuten). De bloem met het water of verdund bruin van Jus tot een glad papje roeren, by het gehakt schenken en onder goed roeren laten binden. De tomatenpuree, laurierblad en foelie toevoegen en het mengsel nog plm 20 minuten stoven. Het laurierblad of de foelie voor het opdoen verwyderen. De saus warm presenteren by de stamppot. SALADES op veel gezonde boterhammen MEE NAAR SCHOOL Spinazieschotel 1 1/4 kg spinazie, 1% kg aardap pelen, 100 g geraspte kaas, 2% dl melk, 4 eieren (middelgroot). 50 g boter of margarine, nootmuskaat, zout. De aardappelen schillen, wassen en in kokend water met zout gaarko ken (plm 20 minuten). De spinazie wassen, de zaadjes verwijderen en de spinazie met aanhangend water vlug laten slinken. Na het slinken zout toevoegen en de groente plm 5 minuten koken. De spinazie af gieten en het kookvocht bewaren. Dit kan in de soep worden ver werkt. De spinazie op een plank kleinsnyden. De aardappelen afgieten, fynmaken en met 't grootste gedeelte van de melk, boter of margarine, gerasp te kaas, het zout en de nootmus kaat tot een vry stevige puree roe ren. Een vuurvaste schotel dim besme ren met boter of margarine. De schotel laag om laag vullen met de aardappelpuree en de spinazie. De bovenste laag moet uit spina zie bestaan. De eieren met de rest van de melk loskloppen, over de puree schenken en de schotel middenin een matig hete oven plm 15 mi nuten verhitten. slapen gaan Ieder weet, dat een zware maal- tyd kort voor het slapen gaan leidt tot een onrustige slaap. Tussen de laatste grote maaltyd en het tyd- stip waarop men zich naar bed begeeft moet minstens drie uur verlopen zyn, zodat het verterings proces al een goed eind onderweg is wanneer de nachtrust ingaat. Maar betekent dit nu, dat men zich vlak voor het naar bed gaan van elke versnapering moet ont houden? Neen, volgens een onder zoek door Amerikaanse medici. Aan 36 volwassenen werd kort voor het slapen gaan een kleine hoeveelheid voedsel (275 calorieën) een „snack", om het in goed Nederlands te zeggen toegediend. Men ging vervolgens het slaappa- troon van deze personen na en de bewegingen gedurende de slaap Ook werden de reacties nagegaan van dezelfde personen gedurende een periode waarin zy géén voed sel genoten vóór het slapen gaan. Het bleek, dat deze kleine hoeveel heden geen invloed hadden op het slaappatroon van de onderzochte personen. Adriaan was woedend. Het komt vaker voor dat een nuch ter krantebericht hem ergert, maar ditmaal was hij knap kwaad. ,Ret wordt mode", zei hij ra zend. Ramp-model" Als verwoed kampeerster ben ik hevig geïnteresseerd in elke vorm van kampmode, en daar om greep ik naar de krant die hij zo ver van zich had afge- slingerd. „Waar?" vroeg ik gretig. „Daar!" Het woord knalde als een zweepslag. Hij stond op, stampte de kamer uit, kleunde de deur achter zich dicht. Ont goocheld bekeek ik het persbe richt. Het ging over de burge meester, die begaan met het lot van verlaten vrouwen" on voorzichtiger wijze het denk beeld had geopperd om man nen met een a-sociale inslag op te vangen, in een werkkamp onder te brengen en op te voe den tot goede burgers. Overi gens bedoelde de magistraat 't niet precies zó maar daar gaat het hier niet om, het gaat om Adriaans reactie. En die was: ivoede, diepe, he vige, razende verontwaardiging. Omdat sommige mannen zich koudweg aan hun verantwoor delijkheid voor hun gezin ont trekken? Heen omdat iemand alwéér het woord „kamp" had laten vallen. Als de moderne jonkies ergens aller gisch voor zijn, is het roei voor het begrip „kamp". Een oord, omgeven door prik keldraad, met bewakers, en heropvoeders, en dwang, en vrijheidsberoving. Een kamp waarin mensen als wilde bees ten worden afgezonderd van hun medemensen door middel Moederlijke overpeinzing J van hekken, draden en bepa lingen. Kortom: een kamp voor-lastposten. Hu kan ik me levendig in denken dat er argumenten be staan om een werkkamp-voor - lastposten te verdedigen, al zul len de argumenten dan wel héél sterk moeten zijn. Maar als we eenmaal met zoiets be ginnen waar houden we dan op? Ik vrees dat als de kamp mode, zoals Adriaan het min achtend uitdrukt, eenmaal in gang zou vinden, we voorlopig nog niet klaar zijn. Want na dat we prikkeldraadversperrin gen hebben opgericht om pro vo's en a-sociale huisvaders, krijgen we wellicht ook spoedig een kamp voor onwillige leer lingen, voor beat-girls, voor huisvrouwen die geen zin heb ben elke vrijdag hun stoepje te boenen, voor mannen die fouten bij hun werk maakten, voor boekhandelaren die Jan Cremer in de étalage leggen, voor jour nalisten die netelige vragen stellen, voor alle mensen die niet van voetbal bezeten zijn, voornu ja, voor iedereen die het waagt tot een bepaalde ergernisgevende minderheid te behoren. Daarom krijgt Adriaan een woedeaanval als hij het woord „werkkamp" leest, in welk ver band dan ook. Voor zijn gees tesoog ziet hij het afschuwelij ke, mensonterende prikkel draad, dat wordt opgericht tus sen ménsen, tussen u, en mij, en hem. Hooit is er zoveel prik keldraad geproduceerd, af gerold en opgespannen als juist in onze beschaafde eeuw. Ter wijl we ons toch stuk voor stuk steeds meer „wereldburger" be horen te voelen. Maar een we reldburger achter prikkeldraad dat kdn niet. Prikkeldraad en wereldburger zijn doodsvijan den en trachten elkaar voort durend uit te schakelen. Wie achter prikkeldraad zit, wordt wreedaardig, willekeurig, onmenselijk van zijn mede mensen afgesneden. Die kan nog maar aan één ding den ken: hoe kom ik aan een tang om dat draad door te knippen? Een lastpost-achter-prikkel draad wordt geen brave burger, die wordt een tweemaal zo gro te lastpost. Vandaar dat Adriaan het herhaalde, telkens wéér opdui kende geroep om een werk kamp voor die of die groep zo griezelig vindt. Méér dan grie zelig: ijzingwekkend! THE A B EC KM AH an* Gina Lollobrigida ontving Vat mij met de woorden: „Ik ben we>en keer in Nederland ge- ^Weest en ik heb er nog steeds r»en zwak voor''. Haar riante )et /illa aan Rome's Via Appia geAntica, omgeven door een in- fnens park, heeft ze geheel eigen smaak ingericht, helpet geheel maakt een wat n kfommelige indruk, in de zin or zvan: „niet goed weten wat bij g0Vat hoort" en „alles laten schlzien wat ze heeft". Voor haar k vis het „mijn huis". „Of het goed is of niet interes- ,rde]jeert me niet',' zegt Gina. Zo, ge- zus^leed in een eenvoudig zwart trui- oe tfje met geruite rok, heeft ze meer oostweg van een huisvrouw die van 2jj ,Jiaar rustpauzes geniet tussen het Omwerk door, dan van een internatio- 'obgpaal befaamde filmactrice. Ze 3r jzegt: ,Jk moet hier wonen en wil n Revert in een huis waarin ik me [n jprettig voel". :ereo Plannen voor een film in de na- trni£ije toekomst zyn er niet, wel erg^ioudt ze zich intensief bezig met •s ^lles wat er om haar heen gebeurt. Perj(ftegelmatig is ze dan ook aanwezig ij premières, bocktail-parties en adere openbare gelegenheden. Z is nu veertig. Ze ziet er nog stbds goed uit, ofschoon de ïynen »i ln haar gezicht haast zonder I ma&yup verscherpt zyn. De laat ste .aren hebben hun tol geëist. „Dit laatste jaren waren voor my een verschrikking, ik moest een besluit nemen dat bepalend ^*1 was voor dat van myn kind. De fort die ik beging was alcohol om de problemen te verzachten. Voor een Italiaanse, die met wyn wordt grooi gebracht, is alcohol funest. Ik zie htt iedere keer als ik voor de spiegëi sta. Maar ik had het no dig, ik moest eruit met myn ge dachten. Het grote besluit om dan toch maar myn man te verlaten onderminde myn zenuwen. Ik was ook byna nooit thuis, kon ner gens rust vinden. Natuuriyk ook niet goed want ik kreeg het stem pel van de op pret beluste Gina, die man en kind maar alleen liet". Haar grootste probleem was en is rog haar zoontje, de negenjarige Milko. „Ons huweiyk was al jaren niet foed, maar het kind, je kunt een find van vier niet zonder ouders aten opgroeien. Ook nu, hy is negen, wat heeft het jongetje mo menteel voor een leven. Op het ogenblik is hy by my, over een paar weken weer naar zyn vader, dan weer naar school, laatst ben ik met hem naar de Rolling Stones gaan kyken. Hy vond het gewel dig, temeer daar hy de gitaar van een der Rolling Stones mocht vast houden. Het is toch nog een kind, maar wat er werkeiyk in zyn hoofdje omgaat kom je niet te we ten". Ze praat onrustig, springt van de hak op de tak. Staat dan op en laat me een gedeelte van het huis zien. Haar grote trots, de kast vol trofeeën van filmfestivals: „Deze onderscheidingen zijn de re sultaten van myn werk. Voor my is het een levensbekroning. Ik zou zonder deze bewyzen het gevoel hebben dat ik niets in myn leven gepresteerd heb", zegt ze fanatiek en kykt me met haar grote brui ne ogen vragend aan. „Ik mag fS het toch wel een prestatie noe- men?' 'vraagt ze dan. S Wat denkt u van uw vak? „Tja, als je begint en je speelt kleine, byrolletjes, zo'n rol kryg je meestal omdat je iemand van de produktie kent, dan is het meer de een aangename tydspassering, die a bovendien aardig wat geld in het r laatje brengt. Het komt er nog niet zo op aan. Zo gauw je de kans krijgt een grote rol te spelen, dan lCI' gaat er iets in je om, je krygt 118 als het ware een zwaar juk op je schouders. Nu ben jy de verant- )U woordelyke persoon. Je moet waar maken, dat je meer kunt dan al- leen mooi zyn en even je gezicht - laten zien. Je moet werkeiyk iets creeëren.- Boven i Kent u de leuk bedrukte kinder- gordynstoffen al? Er is een gro te variatie in dessins. Deze stof fen kunnen ook heel goed wor den gebruikt ter bescherming van de muur achter het bed of de commode. Onder: In de kamer van oudere kinde ren mag een bureautje of tafel niet ontbreken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11