Te trage en slepende preken worden niet meer aanvaard Universitair centrum voor buitenlanders EL-MIOR Tweede lustrum van Teehnische School Geslaagde leerlingen Bonaventura-lyceum Particulier initiatief vormde de grondslag Collecte militaire fondsen ƒ21.239 VRIJDAG 2 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 17 Prof. dr. H. Berkhof over de prediking ADVERTENTIE Het schreven waarmee prof. Hee- ring, dr. Oppenheimer en ds. Kloek rich onlangs tot de kerken richtten in verband met de oorlog In Viet nam werd door de classicale verga dering besproken. Nog onlangs heeft dr. E. C. Blake secretaris van de Wereldraad van Kerken erop gewe zen, dat stopzetting van de bombar dementen op Noord Vietnam de eer ste stap tot oplossing van het steeds omvangrijker wordende conflict be hoort te zijn. Men zal zich herinne ren hoe in deze brief van de Neder landse kerken werd gevraagd open lijk instemming te betuigen met de uitspraken van de Wereldraad van Kerken, deze uitspraken op meer in dringende wijze ter kennis te bren gen van de leden der kerken en het protest niet over te laten aan indi viduele acties en het onbehagen der Jongeren. Het behoort immers tot de opdracht der kerken tolk en stem te zijn van het geweten. De classi cale vergadering besloot met een minderheid van 20 stemmen tegen adhaesie te betuigen met dit schrij ven bij het moderamen van de sy node. Bridgeclub De Sleutels De einduitslag van de integrale competitie van de Bridgeclub „De Sleutels" ziet er als volgt uit: 1. Ro denburg-Wesseling 2039; 2. Biesot- Van Weizen 2005 3. Van Ravenswaay -Engels 1985 4. echtpaar Tijssen 1975; 6. v. d-. Berg-Wesseling 1929; 6 Robbers-Lepelaar 1927; 7. Vrijen- hoek-v Helvert 1925 8. De Vries- Lodder 1920 9. Kammeraat-Van Kempen 1913; 10. Kuyt-Eldering 1906; 11. Koningen-Verwey 1900; 12. dames Stigter-v. d. Ende 1897; 13. Dek-Goedlhart 1894; 14. dames Sier- Van Zijl 1890; 15 Kooyman-Hemmers 1889; 16. Philips-De Miranda 1859; 17. echtpaar Weezen beek 1836; 18. Rompes-Pries 1835; 19. echtpaar De Vrind 1835; 20. Bloemhoff-De Jong 1824 21. De Vries-Biesot sr. 1802; 22. Klinken berg-Smittenaar 1789, middenscore: 1785 23. dames Winkler Prins-Kengen 1775; 24. echtpaar Hol. leman 1724; 25. echtpaar Lauwaars 1707; 26. Vreeburg-Biegstraaten 1706; 27. echtpaar Jansen 1698 28. mevr. VrJJenhoek-Gevers 1633 29. Seller- Bernard 1625 30. Middelham - Beu - geladljk 1598; 31. dames Bernard-Bon 1592; 32. dames Harloff-Den Dekker 1582; 33. echtpaar v. Leeuwen 1561 34. echtpaar v. Kempen 1500 35 mevr. Vroom-Foppen 1479 en 36. Riel •f. Egmond 1307. Nadat de vergadering dit alles in 5 uur had verwerkt, kwam het re feraat van prof. Berkhof als een ver frissende afsluiting. De preek Het onderwerp, waar de hervormde classis Leiden zich in het gebouw „Ontmoeting" in Sassenheim mee bezig hield en dat door prof. dr. H. Berkhof werd ingeleid, „de prediking", neemt in de kerk een bijzonder centrale plaats in. Het lijkt afgezaagd en is tegelijk actueel. „De geschiedenis van de kerk is de ge schiedenis van de prediking" heeft dr. Noordmans indertijd gezegd en dit woord is nog altijd waar. I Classis Leiden N.H. Kerk bijeen De prediking is omgeven met veel kritiek en juist dit bewijst hoe hoog de verwachtingen ge spannen zijn. Ook wanneer men vraagt om actuele prediking be wijst men daarmee met een ge voel van onbehagen in de wereld te staan. Dit komt o.a. ook voort uit het feit, dat de generaties veel sneller dan vroeger over elkaar schuiven. Wij beleven het geloof heel anders dan onze ouders en grootouders en onze kinderen verstaan het weer op een andere wijze. Voordat prof. Berkhof dit onder werp in de avondvergadering inleid de, hadden de afgevaardigden zich eerst een lange middag met een zwa re en vrij taaie agenda bezig ge houden. Enkele benoemingen wer den verricht: diaken W. Brugge- man uit Lisse werd primus afge vaardigde naar de provinciale kerk vergadering. Met het oog op de of ficiële invoering van de nieuwe psalm berijming is een wijziging van de kerkorde vereist. Wijzigingen in de kerkorde kunnen alleen door 'n dub bele synode worden vastgesteld. Daarom moest een tweede afgevaar digde ter synode worden benoemd. Dit werd ds. P. Kloek uit Leiden, met ds. W.G. Meijering uit Voor schoten als secundus en ds. W.H. Walvaart uit Sassenheim als tertius. De vrouw in het ambt De vergadering moest zich door een ware rijstebrijberg van 46 voor stellen tot wijziging in de ordinan tiën van de kerkorde heenwerken. De belangrijkste daarvan was de vol ledige openstelling van het predi kantsambt voor de vrouw. Met 53 stemmen voor en 31 tegen stelde de vergadering zich achter de synodale voorstellen. Het voorstel om de vrou welijke predikant in geval van huwe lijk te verplichten tot het nemen van emeritaat vond de vergadering te on genuanceerd. Men verzocht de syno de dit nog eens nader te bezien. Het verslag van de classicale zen dingscommissie wees uit, dat de clas sis Leiden f 225.000 voor het zendings werk opbracht. Voor het eerst werd het verslag van het werk in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden uitge bracht door de eigen predikant ds. P. J. D. van Malssen. Hieruit bleek week een positieve mogelijkheden er voor de geestelijke verzorger in een modern neutraal ziekenhuis toch nog openstaan. Vietnam In onze tijd staan de inhoud van de prediking en boven dien de predikant zelf onder druk. Wat de vorm betreft: ten gevolge van de invloed van radio en t.v. zal de preek een grotere verzorgdheid eisen. Te trage en slepende preken worden eenvoudig niet meer aan vaard. Evenmin heeft het zin om op ge zochte wijze actueel te willen zijn. Wat wel gevraagd mag worden is, dat degene, die moet preken theo loog is en daarom vanuit de bijbel op deskundige wijze weet te spreken. nens van de 20e eeuw heeft moeite met de preek als monoloog: hy wil de gelegenheid hebben om te vragen of in de rede te vallen. Het merkwaardige is. dat de oude kerk de prediking veel meer in de vorm het gesprek heeft gekend. Daar- zal de mogelijkheid van de pre diking, die door allerlei kringwerk begeleid wordt, ook meer moeten worden onderzocht. Er is echter niet alleen druk op de vorm maar ook op de inhoud van de prediking. Er wordt veel geklaagd, dat de preek zo weinig met het da gelijks leven te maken heeft. In dit verband wees prof. Berkhof er op dat de zgn. „God is dood"-theologen geen feit, maar teen menselijke bevinding willen vertolken. Een bevinding waar we eigenlijk allemaal aan moe ten lijden. Wij leven in een wereld waarin we veel minder van God merken dan vorige generaties. Wij voelen ons minder afhankelijk. God is veel meer naar de rand van het be staan verdrongen. De bevinding dat God uit het leven weggetrokken is, is het denk- en leefklimaat gewor den, waarin de boodschap van het evangelie moet worden vertolkt. Het gaat hierbij om zeer elementaire vra gen, waarop de prediker met een nieuwe bescheidenheid en nuchter heid dient in te gaan. Preek geen sluitpost ADVERTENTIE vanaf f 15,90 HERENMODE CONFEKTIE LEIDEN GANGETJE 6 Prof. dr. H. Berkhof de voorbereiding van de prediking sluitpost wordt op de volle agenda van een predikant. Dit werk moet een grote prioriteit behouden. De predikant moet op de studeer kamer zijn geest ook altijd weer kunnen voeden. In dit verband moet een pleidooi gehouden worden voor teamwork onder de predikan ten bij de voorbereiding van de pre diking: ook hierin zal men elkaar moeten dienen met wat men door studie en exegese heeft gezien en ontdekt. In de discussie kwamen nog aller lei vragen naar voren. Praktische vragen over de mogelijkheden van kringwerk naast de prediking vra- Bouw brug over de Zijl In i werd giste- t maken van bestratingswer- tn de westelijke er de Zijl aan n de Willem de de Willem de ren aanbesteed 1 grond, riolerings- e ken voor de aanleg oprit van de brug het oostelijk einde Zwijgerlaan en va: Zwijgerlaan tussen Marnixstraat Floris Versterlaan met bijkomende werken. Er werd als volgt ingschre- ven: J. Mens Lisse f465.000 (min- derprijs f8.500), aannemersbedrijf C. A. Langeveld NV Alphen aan den Rijn f419.000 (f14.000), firma voor heen A. J. Hogeboom Rijpwetering f404.000 (f 10.000), W. Gleijm Rijs wijk f395.000 (f 10.500), NV aanne mingsmaatschappij Bolsenbroek Bloemendaal f395.000 (f7.500), aan nemersmaatschappij D. de Rooy NV f390.000 (f15.000), T. P. de Geus Leidschendam f385.000 (f12.500), ge broeders Schouls NV Leiden f382.000 (f 11.000), L. P. van der Geer en zoon Voorschoten f374.400 (f8.000), han dels- en aannemingsbedrijf J. F. van Vliet Hilversum f349.000 (f8.000), N.V. Aannemingsmaatschappij voor heen Bakker en Van der Klok, Hoorn f347000 (f7.000), firma J. Stam en zoon Voorschoten f335.000 (f9.500), NV J. Visscher en zoon Leiderdorp f333.500 (f 11.000), firma A. Th. Stuifzand Leiden f328.000 (f 10.0003, H. Compeer NV Voorschoten f322.488 (f 10.000). De Gemeentelijke bedrijfstechnische school in Leiden vierde gisteren in de Stadsgehoorzaal haar tweede lustrum. Toen deze school tien jaar geleden werd opgericht, was het een van de eerste technische scholen in Nederland met individueel onder wijs. De directeur van de school, de heer F. C. Mabesoone, was de grote stimulator voor dit schooltype en heeft in dit opzicht min of meer al „pionierswerk" verricht, lang voordat er door de invoering van de mammoetwet meer van deze scholen komen. Cabaret Gistermiddag hebben de leerlingen en gisteravond de oud-leerlingen dit Jubileum op feestelijke wijze gevierd. De Amsterdamse cabaretgroep „Al le zeven" bracht een vrolijke klein- kunstrevue, getiteld „Even anders". Voordat het woord werd gegeven aan de conferencier en leider van het cabaret, Rudie West, hield een van de docenten, de heer W. Zwik- ker, een toespraak, waarin hij in het kort de geschiedenis van de Bedrijfstechnische school memoreer de. Hij noemde het een bewijs van het succes van deze opleiding, dat vele oud-leerlingen later nog een voortgezette opleiding volgden en dat velen nu ook een werkkring hebben, waarvan zij, toen zy nog op de technische school zaten, niet hadden kunnen dromen. Sfeer Voorts memoreerde de heer Zwik- ker de kerstkaarten-acties en vele andere collecten, die een bewys vor men van de goede sfeer en het so ciaal gevoel, dat leeft onder de leerlingen. „De vertechnisering en de vermaterialisering van onze sa menleving hebben geleid tot een gro te mate van verzakeiyking. Zy zyn er ook de oorzaak van dat de wel vaartsverschillen nog groter zyn ge worden", aldus de heer Zwikker. „Het probleem van nu en van de toekomst is dan obk het leefbaar houden vaji deze samenleving". Hy sprak de hoop uit dat de school een bydrage kan leveren tot het vinden van de gewenste harmonie. gen ook naar de volmacht, het gezag en de inhoud van de prediking. Som migen hadden de indruk dat in tyd de interessesfeer van de de prediking teveel gaat bepalen. Ook dat de inhoud van de prediking te veel op de aarde gericht was. En wat de bevinding van Gods afwe zigheid betreft: moet dit niet als een oordeel gepredikt worden? T.a.v. het gezag van de prediking j wees prof. Berkhof erop, dat dit moet voortkomen uit de prediking en de inhoud van de bijbel zelf. Het is niet de prediker, die het schriftgezag handhaafd, maar de inhoud van de bijbeltekst, die zijn eigen gezag laat gelden, zy die menen dat in de hui dige prediking het eeuwige heil te kort komt mogen niet vergeten, dat Gods wegen en beslissingen met de mens hier op aarde beginnen. En in derdaad zal in de prediking onze nood moeten worden blootgelegd, omdat wy op wegen wandelen, waar op God afwezig is. Wanneer we op deze wijze over de prediking spreken en denken, zal dit voor de predikanten, maar evengoed voor kerkeraden en gemeenteleden, inspirerend en vertroostend kunnen zyn. Schaduwfractie D '66 in raad De onlangs gehouden algemene vergadering in Leiden van D'66 heeft het bestuur opgedragen een drietal werkgroepen in te stellen om het le den van D'66 mogeiyk te maken mee te doen aan en invloed uit te oefe nen op het politieke leven in deze stad en in dit land. De opgerichte werkgroepen zyn: de Werkgroep Nationale Zaken, de Werkgroep Lokale Zaken en de Werkgroep Structuur en Organisatie van de politieke party D'66. De eerstgenoemde werkgroep houdt zich intensief bezig met het opstellen van adviezen aan de 2e kamer-frac tie D'66. De werkgroep Lokale (gemeente- lyke) zaken werkt zich in in de pro blemen van de gemeente, streek en de provincie. Door een studie van be schikbare gegevens en plannen en door het voorlopig nog zwygend en vanaf de publieke tribune volgen van de zittingen van de gemeente raad, wil de afdeling Leiden zo spoe dig mogeiyk komen tot het instellen van een „schaduwfractie D'66 in de gemeenteraad", dieby de volgende verkiezingen daardoor goed beslagen op het gemeenteiyke gladde ys kan komen. De laatstgenoemde werkgroep zal trachten op geheel nieuwe wyze vorm te geven aan een partystructuur voor D'66. Tydens de hierboven bedoelde ver gadering is ook besloten tot het in stellen van een maandelyks spreek uur, dat hedenavond om 8 uur voor het eerst zal worden gehouden in Hotel Central. In de toekomst hoopt de afdeling Leiden ook te komen tot de oprich ting van een Leids Politiek Café, waar iedereen zal kunnen debatte ren over een grotere politieke een heid in Nederland, een betere be stuurbaarheid, kortom over alle mo- gelyke zaken, welke onze samenleving beter leefbaar maken. De volgende leerlingen van het St. Bonaventura-lyceum in Leiden zyn geslaagd voor het eindexamen: Diploma Gymnasium Alpha: Eddy van Estrik; Jan van Eijden; Peter Grimbergen, Katwyk; Lex Monta- nus; Dan Vennix, Katwyk. Diploma Gymnasium Betha: Sjaak Alleman, Noordwyk; Gert Beuman, Voorschoten; Anton Blom. Alphen- Ryn; Frans van Diemen, Nieuw koop; Leo Douw. Voorschoten; Leo den Hollander, Leiderdorp; Jan Jeu- nink; Loek Koek, Roelof arendsveen; Koos van Niekerk, Bodegraven; Dick van Nieulande; Arnold van der Poel. Zoeterwoude; Henri Rotteveel, Oude Wetering; Jan Ruysenaars. Sassen heim; Pim Slierings, Leiderdorp; Ton van de Valk; Jos Verkley, Al phen-Ryn; Jos Walenkamp. Het examen Gymnasium B., wordt met twee kandidaten voortgezet. Eindexamen H.B.S.-A.: Kees van de Akker, Voorschoten; Ada Bakker, Alphen-Ryn; Jos de Beer, Voorscho ten; Guus Belt, Stompwijk; Walter Biegstraaten; Fia Breedeveld; Frans van Cleef, Oegstgeest; Els Coster; Frans van Duursen; Ton van Gils, Alphen-Ryn; Liesbeth Gordyn, Oegstgeest; Leo Hoogeveen; Fred de Hosson, Voorhout; Marlies de Jong; Peter de Jong; Peter de Klerk, Oud- Ade; Emiel Lohman, Oude Wetering; Judith Pieck, Oegstgeest; Comé Pie- terse, Warmond; Ineke Ponsioen, Al phen-Ryn; Wlm Schouten; René Struiving, Voorschoten; Anneke van der Valk, Katwyk; Willem Valentyn, Ter-Aar; Peter Verberg; Kees Ver- plancke, Katwyk; Marianne de Wek ker; Kees Wilmer. Eindexamen H.B.S. B: Miel Aart- sen, Noordwyk; Jacques van Alphen, Voorschoten; Leen van Amsterdam, Hazerswoude; Barry Bakker; Berry Bakker; Wim van Bameveld; Stef van Beek, Oegstgeest; Jan van de Berg, Leiderdorp; Adrie Beuk, Lei- muiden; Fred di Bon; Gerard van de Boog, Leiderdorp; Ruud Coster; Kees Douw, Voorschoten; Huub van der Erve, Wassenaar; Lex de Groot; Henk van der Haar, Leidschendam; Joost Henneman; Hans Hillebrand, Alphen a/d Ryn; René Hogenelst, Voorschoten; Dick van der Horst, Leidschendam; Lean der Jansen, Noordwyk; Joost Kortekaas, Noord wyk; Johan Lindeman; Jan Luiken, Oegstgeest; Gerard van Noort; Henk Nota; Hans Oiyerhoek, Oud-Ade; Lex Raat; Austin Rooyakkers, Oegst geest; Kees van Ryn; Jan Slegten- horst; Leen Smits, Hazerswoude; Kees Stolwyk; Hugo Verdegaal, Sas senheim; Molly Verdegaal, Sassen heim; Greet Vollebregt, Zoetermeer; Paul van der Vossen, Leidschendam; Kees van Went, Noordwyk; Leo van Wetten, Hazerswoude; Peter van Zonneveld. Waar geen plaatsnaam vermeldt, is Leiden. De Leidse Universiteit is vandaag een „International Cen tre" rijker geworden een centraal bureau, waar buitenlanders die enige tijd aan de universiteit verbonden zijn, te rade kun nen gaan voor allerhande problemen, waarvoor iemand gesteld kan worden in een hem vreemde omgeving, Het is de bedoeling dat het bureau aanvankelijk hoofdzakelijk diensten verleent aan buitenlandse universitaire stafleden en hun gezinnen. Met tertijd hoopt men deze activiteiten ook te kunnen uitbreiden tot de buitenlandse studenten hoewel ook nu studenten niet de deur zal worden gewezen. De opzet moet in het begin was bescheiden worden gehouden, omdat de middelen, die de universiteit ter beschikking stelt, vooralsnog beperkt moeten zyn. Het Leidse centrum is het eerste van dien aard in ons land. Helpende hand bij acclimatiseren De inrichting van het centrum, dat gevestigd is in een bescheiden ka mertje op de hoogste verdieping van het gebouw aan het Stationsplein waarin ook het bureau van de Uni versiteit is gevestigd, is eigeniyk het gevolg van een particulier ini tiatief. Dit initiatief bestond uit de oprichting van de Internationaal Neighbour Group in 1963 naar een voorbeeld van een organisatie van de Universiteit van Michigan (Ann Ar bor. VS). Deze groep stelde zich ten doel de vrouwen van tydelyk aan de universiteit verbonden stafmedewer kers enerzyds te helpen by de accli matisering in het vreemde milieu, maar ook op velerlei wyze ontspan ning te bieden in de vorm van sa menkomsten, excursies en recrea tieve uitjes etc. De Leidse Neighbour Group heeft in dit opzicht ln de laatste vier jaar zeer veel op deze terreinen gedaan. Door de bank genomen waren er altyd wel ongeveer 125 dames, die door en in deze groep tot een vlot tere acclimatisering kwamen. De groep heeft als een belangrijk onderdeel van de zelf aanvaarde taak gezien om huisvestingsproble men op te lossen. Daartoe behoor den ook de diensten, die een meu beldepot kon verlenen by de (tyde- lyke) inrichting van woningen. Voorbeeld Na de pauze wenste de heer C. Sweris namens de commissie van toezicht de directeur van de school, de heer F. C. Mabesoone, geluk met het tien-jarig bestaan van de school. Hij noemde deze school een voor beeld voor vele andere scholen in Nederland. In het bijzonder stond hy stil by het aandeel, dat de heer Mabesoone en de leraren hierin hebben gehad. „Uw naam wordt ge noemd als die van de man, die in dit onderwijs in Nederland het ini tiatief heeft genomen tot een gro te stap vooruit", zei hy tot de di recteur. De heer Mabesoone dankte de heer Sweris voor zyn woorden en sprak de hoop uit nog als directeur te mo gen meemakn dat de school in het nieuwe gebouw wordt gevestigd. „Alle zeven", die voor de pauze een gevarieerd programma hadden gebracht, besloten de voorstelling met een musical, getiteld „Avontuur in Italië". Bredere taak De universiteit heeft thans officieel onderkend, dat hier een officieel uni versitaire taak bestaat, zodat thans dit centrum opgericht werd. dat een veel bredere taak heeft dan de op zet van de oorspronkeiyke particu liere „group". Daarom werd het reeds genoemde centrum ingesteld, dat vandaag officieel in het leven werd geroepen in een zeer beschei den vorm. Vermoedeiyk zal de naas te toekomst leren, dat de opzet te bescheiden is geweest en dat het doel een royalere opzet rechtvaar digt. In de openingstoespraak gaf de presidente van de Neighbour Group mevr. F. J. Teeuw-de Vries uiting aan de dankbaarheid van het be stuur voor de oprichting van het centrum door de universiteit, waar mede een begin gemaakt is van een betere, meer efficiënte en meer al gemene hulpverlening dan waartoe de oorspronkeiyke particuliere orga nisatie ln staat is. twee belangryke biyven nog be staan: het ter beschikking komen van twee of meer panden voor een financieel verantwoorde huisvesting van buitenlandse academici en hun gezinnen die hier voor kortere tyd verbiyven, en vooral een verplichte registratie van buitenlandse mede werkers aan de universiteit; dit laatste vooral omdat ook assistentie verleend behoort te worden aan die gezinnen, die met een verheugend gevoel voor eigenwaarde en zelfstan digheden niet gauw ergens om hulp aankloppen en zich wellicht daardoor minder makkeiyk acclimatiseren dan de zelf hulpzoekenden. Vanouds en nog steeds, aldus be sloot spreekster is studie te Leiden voor mensen uit de gehele wereld een begerenswaardige belevenis. Het is goed dat de Leidse Universiteit door de oprichting van het Interna tional Centre haar bereidheid be- wyst ln het groeiproces van interna tionale wetenschappeiyke contacten by de werkeiyke hulpverlening-men sen en middelen ter beschikking te stellen. Nadat namens het college van cu ratoren en het senaatsbestuur het woord was gevoerd door resp. dr. J. F. van Royen en prof. dr. P. Mun tendam, gaf de Indiase fysicus dr. T. F. Bose, wetenschappeiyk amb tenaar van het Kamerlingh Onnea Laboratorium, op grond van zyn persoonUjke ervaringen een indruk van de betekenis van hulp als die van de International Neighbour Group en het thans opgerichte cen trum voor buitenlandse academici. ADVERTENTIE NACHTKLEDING in batistof nylon BREESTR. 137 - HERENSTR. 83 Wensen Nieuwe uitgaven Tynset, door W. Hildesheimer. TrebUnka. De opstand van een vernietigingskamp, door J. F. Stei- ner Grote Beren. Nitg.: A. W. Bruna en Zoon, Utrecht/Antwerpen. Wy spelen buiten. Honderden spel letjes in kort bestek. De keuken der 4 jaargetyden. Deel 1; Lente. Maraboe-uitgaven. A. W. Bruna en Zoon. Utrecht/Antwerpen. Lente is een nieuw begin, door J. Walsh Alglund. Uitg.: Zomer en Keunlngs, Wagenlngen. Vele wensen van deze oorspronke- Aan de Hogere Textiel School te ïyke organisatie zyn in de loop der Tilburg slaagde Reinhold Th. jaren in vervulling gegaan, maar Kollmann uit Leiden. Op de Leidse veemarkt is van daag een nieuwe methode gede monstreerd om machinaal scha pen te wassen. Drie jaar geleden is deze methode voor het eerst toegepast op boerderijen in Fries land. Dit jaar wordt deze ont- smettings- en bestrijdingsmetho- de in de omgeving van Leiden ge ïntroduceerd door het bedrijf van de heer W. Jansze. Er kunnen 50 schapen per uur worden behan deld en het wassen kan op het be drijf zelf plaatsvinden. Deze schapen-wasmachine" is een vinding. (Foto LD/Holvast) De in de tweede helft van de maand mei gehouden collecte voor de Gezameniyke Militaire (Steun) Fondsen heeft in het Rayon Leiden de volgende resultaten opgeleverd: Leiden f 6202.11, Alkemade f 529.39. Alphen a. d. Ryn f 1841.20, Benthui zen f 56.72, Bodegraven f 665.95, Bos koop f925.28, Hazerswoude f175Al. Hillegom f572.79. Koudekerk f 175.51 Leiderdorp f 543.42, Leidschendam (Stompwyk) f 1101.95, Leimuiden (Rijnsaterwoude) 2 240.80, Lisse f707.17, Moercapelle f 133.19, Nieuw koop f504.59, Nieuwveen f37.89, Noordwyk f941.70, Noordwykerhout (De Zilk) f 632.90, Oegstgeest f 650.47, Rynsburg f 1240.74, Sassenheim f 963.63, Ter Aar (Langeraar) f 187.89, Valkenburg (Katwijk) f 772.24, Voorhout f274.10, Voorscho ten f 1103.53, Waddinxveen f809.43, Warmond f 246.63, Woubrugge (Hoog- made) f 148.59, Zevenhoven f97.97, Zevenhuizen f 178.76, Zoetermeer f561.42. Zoeterwoude f269,72. Totaal f 21239.02,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3