Af cent - hoof dk war tier geopend Israël opgelucht over benoeming van Da jan PSMi Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 JUNI II ADVERTENTIE 6RATIS BOEKJE Vraag per briefkaart gratia gezellig boekje "Rozegeur en Maneschijn*. Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stiehting Kapok-Bureau, Job. Vermeerstraat 19, Amsterdam-2. I 13 I iLiJ kapokmatras Het Stlca-merk I- ktUT is uw garantie voor ;v; kiltM/k de kwaliteit van }gmJras vulling en tijk. Generaal graaf Von Kielmansegg: Nederland verwelkomt Af cent-familie (ds vrienden Hendrik van Nassau- Ouwerkerk kamp (Van onze Roermondse correspondent) Het nieuwe hoofdkwartier voor geallieer de troepen in centraal Europa „Afcent" in Brunssum is gisteren gedoopt tot „Hendrik van Nassau-Ouwerkerk"-kamp. De zon liet bij dit doopfeest verstek gaan. „Het is hier heel wat kouder dan in Rome, maar geluk kig politiek warmer'', zei minister Luns (Buitenlandse Zaken), die met minister Den Toom (Defensie), staatssecretaris J. Haex (Landmacht) en de commissaris van de Ko ningin in Limburg mr. dr. Van Rooy het feest bijwoonde. Hoog boven de feestvierende Afcent gemeenschap wapperden de vlaggen van Nederland, België, Luxemburg, Duitsland. Canada, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten naast de Afcent-banier. Een detache ment van die landen stond aangetreden, het muziekkorps van het regiment Limburgse Jagers daarnaast. De Amerikaanse opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten ln Europa, generaal Lemnitzer en de aecretarls-generaal van het interna tionaal NAVO-secretariaat (tevens voorzitter van de Noord-Atlantische Raad) Brosio waren voor de plech tige inauguratie van Afcent naar Brunssum gekomen. Vijf maanden geleden is aan de mammoetverhuizing van Fontaine- bleau naar Brunssum begonnen. Verschillende gebouwen van de oude kolenmijn „Hendrik" zijn inmiddels tot moderne, goed uitgeruste kan toorruimten omgebouwd. Het nieu we hoofdkwartier heeft echter nog alleszins de aanblik van 'n kolenmijn. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Abraham Petrus, z. v. Immlnk en Schreurs, Abcoude; Paul. z. v. Alexander en Van Proos dij, Aerdenhout; Julia Annette, d. v. Pijn van Draat en Van Bruggen, Eindhoven; Martine Elisabeth, d. v. Van Ligten en Warnsteker, Vlis- singen; Rutger Lodewijk Johan, z. v. Van Ruyven en Lunsingh Scheur leer. New Canaan. U.S.A. Getrouwd: Tom Fris en Elisabeth M. Brussel, Zaandam. OverledenStephina Wouterina Jonckheer-Anerzon, 85 j, Den Haag; Ernst Paul Ferdinand Keiling, 76 j, Den Haag; Johannes Frederik van Hengel, 49 j. Amsterdam; Ida Elise Madier de Montjau-Veltman, 86 j, Bloemendaal; Hedwig Meijers-Keh- rer, Petten N.-H.; Han van den Boo gaard, 61J, Amsterdam. ..Het is een uniek experiment om In tegenstelling tot in Fontaine- zo'n kolenmijn om te bouwen tot mi- bleau wonen de bijna 2500 Afcent- litair hoofdkwartier", zei Afcent-be- officieren en manschappen nu ver- velvoerder generaal graaf Von Kiel-1 spreid in een groot gebied. Dat kan, mansegg. „Maar we zijn geen mi- zo meent generaal Von Kielmansegg, nuut niet-operationeel geweest". I wel eens moeilijkheden opleveren. „Ik heb soms wel tien minuten no dig, maar ook wel eens 25 minuten, om van huis (het kasteel Puth in Voerendaal) naar Brunssum te ko men. Het kan wel eens nodig zijn het hoofdkwartier snel volledig te be- (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) Generaal-majoor Mosje Dajan lag languit in het gras en keuvelde met een kennis en met mij. Even later kwam zijn romans schrijvende dochter Jaelle, onlangs teruggekeerd uit Frankrijk, met een door boodschappen onder de arm. Zij kusten elkaar vluchtig. Beiden waren in uniform zonder distinctieven. Dat was enkele dagen geleden. Nu is generaal Dajan, zoals in 1956, toen hij de blitz-campagne in de Sinaï leidde, opnieuw de hoop van Israël. ADVERTENTIE Vertrouwde sfeer van weleer nog steeds bij Hotel-fafé Restaurant „SEINPOST" NOORD WIJK AAN ZEE Kon. Wllhclmina Boulevard 17 Telefoon 017192515 Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte ep onoverdekte terrassen HET GEHELE JAAR GEOPEND Vraag naar een „sterke man" Zijn naam, vaak in één adem met die van Ben Goerion, werd in de af gelopen weken steeds meer genoemd toen duidelijk werd dat Israël niet onmiddellijk, zoals elf jaar geleden, ten strijde zou trekken tegen de Egyptenaren, maar uit noodzaak of uit keuze de voorkeur gaf aan diplo matiek overleg. Door het uitblijven van actie ontstond in brede lagen in Israël een duidelijk gevoel van onbe hagen. Men zoch naar een „sterke In regeringskringen wordt er de nadruk opgelegd dat de toevoeging van generaal Dajan als minister van Defensie aan het kabinet van pre mier Esjkol, „geen verandering van het regeringsbestek" betekent, maar „een verandering in het personeel van de regering". De post van minis ter van Defensie werd tot nog toe bekleed door premier Esjkol zelf. De 52-jarige Dajan was vroeger lid van de Mapai, de regeringspartij van premier Esjkol die nu 45 van de 120 parlementszetels heeft. Sinds het begin van het huidige zesde parle ment ging Dajan echter over naar de Raffi, de oppositie-party van Ben Goerion. Diplomaten in Eilat enkele buitenlandse diplomaten ge arriveerd, onder wie de militaire at- taché's van Engeland en de Ver. Sta ten. Zy lieten zich niet uit over de aard van hun opdracht. In de ha venstad was men nog steeds bezig met beveiligingsmaatregelen voor de bevolking. Ook in Tel Aviv stonden gister avond de ambulances waar men zich kan melden voor het afstaan van bloed, nog steeds laat in de avond op straat. De emotionele malaise van de afgelopen dagen lykt met de terug keer van generaal Dajan in een daadwerkelyke functie nu tydelijk omgezet in een gevoel van opluchting. „Nu gaat het de goede kant op", hoorde ik iemand op straat zeggen. Dat wil zeggen, de kant van de Egyptenaren. Onder schaterend gelach ver telt minister Luns zijn laatste mop over het Midden-Oosten aan (v.l.n.r.) de heren Brosio, Von Kielmansegg en Lemnitzer. zetten. Elke minuut is dan kostbaar. De druk bereden wegen in Zuid-Lim burg belemmeren onze verbindin gen", legde hy uit. Hoeveel de verhuizing van Frank rijk naar Nederland heeft gekost is nog niet precies te zeggen. De kos ten voor de overbrenging van Af cent naar Brunssum en het Shape- hoofdkwartier naar Casteau in Bel gië zyn uit één pot gevuld met een half miljard gulden betaald. Bewijs Generaal Von Kielmansegg put te uit het grote aantal gasten dat de plechtigheid by woonde (achter de metershoge omheining volgden ook ongeveer 300 inwoners van Bruns sum de militaire ceremonie), het be- wys, dat Nederland de Afcent-fami- 11e als vrienden welkom wil heten. Hy maakte er gewag van dat het NAVO-verbond door aanpassing aan veranderde verhoudingen en verdere ontwikkeling nog een reeks moeilyk- heden te wachten staat. „We moe ten er voor biyven zorgen dat alle zekerheid biyft bestaan. De tegen woordige rust en vrede in Europa mogen ons niet blind maken voor feiten die daarin snel en onverwacht verandering kunnen aanbrengen. „De huidige situatie in het Nabye Oos ten is daar een voorbeeld van", al dus de Duitse Afcent-bevelvoerder generaal Von Kielmansegg. ADVERTENTIE SCHUDEL'* DUBBEL BESTOOKTE CITROEN ,eidóe Chr. Toneelgroep „A *4 cjencla plils"Opvoering Leldse Muziekschool. 7.45 gem Oude Vest 13: „Ecclesia". nam Amberge francalce: Café- ntant Lelds Zoldercabaret. 9 uur Schouwburg Leerllngenultvoering balletschool Hendrlchs 8 uur nam. Ver. „Oud-Lelden": Excursie naar Hoorn. Vertrek Garenmarkt. 8 uur van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 nam.; Openbare lezing: 2.30 en 5.15 u. Oude Rijn 5: Gem voor oorspronke lijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr. dhr. W. Meijer van Dordrecht. 2 uur de heiligen der laatste ttgcu. opr. dhr. Diender. 10.30 uur zyislngel 2. Volle Evangelie-zending :pr. dhr J. Zijlstra 10 uur nam., vangellesatiefllm ,,In de garage". 7.30 .De detector", 7.301 Lakenhal: Concert Toonkunstorkest, Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, Rijksmuseum voor Volkenkunö Tentoonstelling van Japanse prent* van Kyösaï. Dageiyks 10—17 m 's Zondags 13—17 uur. Rijksmuseum Schilderijen-tentoonstelling i Rueter. Geopend maandag t/m dag van 10 uur voorm tot 5 uur bovendien dinsdagavond 810 EN NACHTDIE APOTHEKEN. Geopend voor spoedeisende gevallei t. Steenstraat 35. t< rdag 3 Juni ls in Le spoedeisende gevalle Apotheek Voorschoten zijn de gehe, week geopend. De Oegstgeest Apothee is op zondag 4 Juni gesloten van 8 uv tot 24 uur. WEEKEIND E-DIENST DÉR HUISARTSEN. Zaterdagsmorgens tot 12 uur raad plege men de eigen hulsarts; daa-ra dokterstelefoon 22222. foon 2 8 2 2 3. Vis over het streekplan Rijnland- West. 12.30 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. Lakenhal: Ledenvergadering Ver. uurbnamgStellen<3en ln de Lakenhal DONDERDAG 8/6 W. de Zwijgerlaan 105: Bahai- gespreksavond. 8 uur nam. BIOSCOPEN Studio „Liefdesbekentenissen", 18 aar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. londag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Operatie derde man", 14 aar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur londag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Zo was het wilde westen", 14 jaar. Dagelijks 2.30 en 8 uur. „Tehuis voor gevallen meis jes", 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. mera „Sex la minuut", 18 Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 urn- lag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. zondag 8 Jtwvl. Zondagmiddag 2.30 uur. „Charge van e blauwe brigade" TENTOONSTELLINGEN Academie: Lelds Acad. Kunstcen- ■um. Grafiek en schilderyen Voet. laandag t/m vrijdag 9 uur voorm uur nam. (tot 13 Juni). 5>*uurlKentlU' 10 0 UUr: eono' Lakenhal: Tentoonstelling in kader rolland Festival van Schatten uit de Leldse Universiteitsbibliotheek. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zondags 1-5 uur nam. (t/m. 25 Juni). N.V. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDEN MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Slachtoffers brand Biykens een opgave van het ministerie van Bin nenlandse Zaken zyn in het eerste kwartaal van dit jaar bij branden 21 mensen om het leven gekomen, van wie 11 kinderen. Het aantal ge wonden als gevolg van brand be droeg in deze periode 158, van wie 47 brandweerlieden. De thans bekende totale directe schade f 34.495.000. particulier bezoek tan Zwitserland. Verboden De regering 1 Jaar geëist tegen bromfietspyromaan De officier van Justitie bij de rechtbank in Groningen heeft te gen een 23-jarige Groninger mastiek - dekker wegens het in brand steken van 20 bromfietsen in de stad Gro ningen een Jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan twee maanden voorwaardelyk, proeftyd drie jaar. Verder werd geëist, dat verdachte een drankkuur zou ondergaan, zono dig een klinische behandeling. Deze bromfietspyromaan was be gin vorig jaar de schrik van alle bromfietsbezltters, voomameiyk ln het noordeiyk stadsdeel van Gro ningen. Geruime tyd waren politie en burgers ln een voortdurende staat van alarm. Als reden van zyn merk waardig gedrag gaf verdachte op dat hy vervuld was met wrokgevoelens, omdat op 11 september 1965 z.yn ei gen bromfiets door iemand anders in brand was gestoken. Uitspraak over veertien dagen. Irak heeft alle werken van de Franse wysgeer en schryver Jean-Paul Sar tre verboden wegens zijn steun aan Israël. Het verbod geldt ook voor de werken van Sartre's metgezellin Si- mone de Beauvoir, die met hem on langs een reis door het Midden-Oos ten heeft gemaakt. i Exodus Sinds het uitbreken van jr 1 Weer vee naar Duitsland De i de crisis in het Midden-Oosten heb- Korte termijn Westduitse minister van Landbouw I ben ruim 9.000 Amerikanen dat ge heeft een verordening getekend, waarby de invoer van levende var kens, schapen, geiten en runderen uit Nederland in de Bondsrepubliek weer mogelijk wordt gemaakt. BUITENLAND Of met zijn benoeming nu ook het sluimerende gevoel van irritatie zal verdwijnen dat de laatste dagen zo merkbaar was ln Israël over het uit blijven van een militaire actie, zal afbangen van concrete stappen die de Israëlische regering nu op korte termijn zal moeten nemen. Weinig illustreerde dit gevoel zo duidelyk als het tekeningetje dat on langs ln de „Jeruzalem Post" ver scheen. Het toonde een Israëliër in een kiboets met een tuinslang in de hand, bezig met een vruchteloze stryd tegen een laaiende brand op zyn akker, terwijl de Internationale diplomaten uitgebreid van gedach ten wisselden om een ronde tafel. Toen ik generaal Dajan enkele da gen geleden sprak en hem om een vraaggesprek vroeg, weigerde hy la chend, maar het was duidelyk dat zyn opduiken in het hol van de in ternationale pers die hier in Tel Aviv byeen is, er niet op was gericht zyn naam uit het nieuws te houden. Zyn dochter Jaelle. die de rang van luite nant heeft, is het evenmin toege staan interviews te geven, hoewel zy Hittegolf In Gaya in de Indiase staat Bihar zijn donderdag vijf per sonen overleden aan een zonnesteek, terwijl 50 anderen ziek werden door de zon. Het kwik was in Gaya tot 46.3 graden Celsius gestegen. Lieftinck bij Tito President Tito van Joego-Slavië 2heeft gisteren op zijn afgelegen zomerverblijf op het eiland Brioni in het noordelijke ge deelte van de Adriatische Zee de president van de Internationale bank voor wederopbouw en ontwikkeling, Woods en de directeur van de Bank, Lieftinck, ontvangen, die op uitno diging van de regering een bezoek aan Joego-Slavië brengen. Koning Feisal Vertegenwoordi gers van alle Arabische landen, ook van Egypte, waren aanwezig ter verwelkoming van Koning Feisal van Saoedi-Arabië, die na zijn driedaags bezoek aan België te Genève aan bied verlaten. Vóór de crisis verble ven er ongeveer 15.700 Amerikanen. Gcëlektrocuteerd Zes Ameri kaanse soldaten zijn donderdag in Springfield om het leven gekomen toen een tien meter hoge metalen mast, die zij in drassig land hadden geplant, tegen een hoogspanningska bel viel. Alle zes werden onmiddel- lyk gedood door de schok. Verboden muziek Werk van de Griekse componist Mikis Theodora- kis mag in Griekenland niet meer ten gehore worden gebracht, zo heeft de militaire overheid bepaald. Theo- dorakis is voorzitter geweest van een verboden uiterst linkse jeugdorgani satie en parlementslid voor de even eens verboden Eda-partij. Evacuatie De Amerikaanse am bassadeur Mathews heeft Ameri kaanse maatschappyen de raad ge geven, de gezinnen van werknemers in het afgescheiden oost-Nigerië te evacueren. Met ingang van zater dag zal een luchtbrug worden inge steld om ten minste 700 vrouwen en kinderen op te halen. Protest Japan heeft een diplo matiek protest bij Frankrijk inge diend tegen het voorgenomen pro gram van Franse kernproeven in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan. Vrouw zoek Een jeugdige amb tenaar van de Radio Corporation of America (RCA) heeft wanhopige telegrammen gezonden naar de hoof den van de politie te Parijs, Rome en Marseille om hem te helpen zijn vrouw te vinden, die tydens een rondreis op het vasteland is verdwe nen. De vrouw is geboren in Ar gentinië en spreekt vyf talen. Moord om sigaretten De New- yorkse politie heeft een 18-jarige be diende in een worstjestent, in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op twee mannen, die hij in een straat van Brooklyn zou heb ben doodgestoken, omdat zy hem niet de sigaretten konden geven, waarom hy vroeg. Bagage kwijt Jayne Mansfield, die een bezoek aan Zweden heeft ge bracht, is op het traject Stockholm- Londen drie koffers met juwelen etc. kwytgeraakt, waarvan de waarde wordt geschat op 40.000 dollar. Dit werd te Stockholm bekend gemaakt door Scandinavian Airlines System (SAS). Er ls een jacht door de ge hele wereld georganiseerd om ze te vinden. Toerisme in Italië Van de bui tenlandse toeristen die in 1966 Italië hebben bezocht, waren de meesten Westduitsers, nl. 5.507.000. Vervolgens kwamen de Fransen (4.689.700), de Zwitsers (3.673.000), de Oostenrijkers (2.622.400), de Britten 1.843.400de Nederlanders (1.353.800), de Noord amerikanen (1.245.000), de Joegosla- ven (1.224.400) en de Belgen (1.006.200). Uit de overige landen kwamen elk minder dan een miljoen toeristen. >ndag 1-5 uur) Molen „de Valk": Molenmuseum ge opend dinsdag t/m. nam. Maandags gesloten Rijksmuseum «rooi Volkenkunde Ten toonstelling: ..Ball beeld en droombeeld" Geopend dagelijks 10— Dure wyn Bij Christies in Lon den is een 210 jaar oude fles Kaapse wyn uit Holland voor 55 pond (f 550) geveild. De koper was een Ameri kaan, die de fles wil aanbieden aan de gouverneur van de Canarische eilanden. 500.000 dollar in valse tien-dollarbil jetten in beslag genomen. Het valse geld werd gevonden in een flat en in een motelkamer. Er zijn vier arres taties verricht. 103 jaar De oudste inwoonster van Curasao, mevrouw Anita Be- nita Alvares Thomasa, ook wel Jaja Evertsz genoemd, is op 103-jarige leeftijd overleden. Zij bezat de bron zen eremedaille behorend by de orde van Oranje Nassau. Pokken in India In de afgelo pen zes maanden zyn in de Indiase staten Bihar, Oettar Pradesj en Ma- harasjtra ongeveer 6000 pokken overleden. Dode bij muur Berlyn heeft een niem geëist. Oostduitse schoten een man Jaar dood, die poogde by de Sand- krugbrug de grens tussen Oost-Ber- lyn en de Britse sector van West- Beriyn te overschrijden. Rust voor Mendes De Franse oud-premier Mendes-France moet om gezondheidsredenen zyn politie ke activiteit twee maanden lang sta ken. zyn artsen hebben hem twee maanden volkomen rust voorgeSchre- ADVERTENTIE Goed voor de huid het gehele jaar door AGENDA H A AG S E VRIJDAG 2 JUNI Kon. Schouwburg, 20.15 uur; Haag ache Comedie: „Lied ln de schemering „Het Paradijs", 22.30 uur: Werkgroep Haagsche Comedie: „Het Masker vai de Boze". Palels-promenade, 12.30 uur: Kon 's-Gravenhaagse Politie Muzlekver „Onderling Kunstgenot". Promenade. 20.00 uur: Boerenkape] Apollo". Kurzaal, 20.15 uur: Kon. Militair» Kapel. Kloosterkerk, 13.00 uur: Bernard Renooy, orgel. ZATERDAG 3 JUNI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haag sche Comedie: „Ik zoek Mloussov". Dlllgentla, 20.00 uur: Leerllngenult voering balletschool van Tanja Anthinp Vogel. „Het Paradijs", 14.30 uur: Werkgroep Haagsche Comedie: „Het Masker var de Boze". Oude kerk. 20.00 Koor en Orke ntheater Fra s Muziekmannetjes", na de, 20.00 uur: ;ter- en pyperkorps Theater ln de Steeg, 21.00 uur: „Sal- sche Comedie: „Je kunt 't nade: 13.00 i Caecilla". Theater ln de Steeg: 20.00 i en Chanson. MAANDAG 5 JUNI Kon. Schouwburg. I Kon. Schouwburg, 20.15 sche Comedie: „De vrouwei r Podiumvorming, 20.00 .Anatevka". „Freule Julie" Boeing". OENSDAG 7 JUNI Kon. Schouwburg. 20.15 s Comedie: „De dans vf Poppentheater Frank Kooman, 14.30 ir: „Het Aardmannetje'* WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) Amsterdam Den Helder Ypen-burg Vllssingen Eelde De Bilt geh. bew. 18 11 4 geh. bew. 18 11 0.3 geh. bew. 16 11 0 w slachtoffer grenswachten ongeveer 35 bew. 20 10 O motregen 15 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg geh. bew. 12 Parijs Bordeaux Grenoble Nice Ben 11 n Frankfort MUnchen Zurich Genève Locarno 13 10 0.1 half bew. 16 5 0 half bew. 23 10 0 zwaar bew. 20 12 1 zwaar bew. 6 0 zwaar bew. 15 12 5 half bew. 29 21 0 onbew. 21 10 0.4 half bew. -21 12 0

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2