LEIDSCH DAGBLAD ISRAEL ZIJN VERSTERKT KABINET 1 I Eibert neemt Meester ontslag Israel krijgt wel gasmaskers de fiets die vanzelf gaat é<b briljant (GENERAAL-MAJOOR DAJAN OP DEFENSIE m i 1 vandaag'. BEKENTENIS IN MOORD OP TIMO RINNELT Doden bij incident Colporteurs dringen tehuis binnen Duits kabinet voorkomt bliksemsnel groot schandaal +S alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 JUNI 1967 No. 31292 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ^6 Israël heeft in deze spannende dagen een kabinet g^jvan nationale eenheid gevormd. Tot de regering is ^als minister van Defensie toegetreden generaal- Ö^Jmajoor Mosje Dajan, de „sterke man" van Israël, gsjdie elf jaar geleden in een bliksemactie in de Sina'i- ^Jwoestijn de Egyptenaren een verpletterende neder- Öélaag bezorgde. Hij neemt de plaats in van Esjkol, jKdie behalve premier tevens de defensiepost be dkleedje. Voorts maken Menaehem Begin (Heroeth-partij) en Joseph «j'Dapir (Liberale partij) deel uit van het kabinet. Deze benoe- ïEmingen, speciaal die van Dajan, betekenen een belangrijke ver- wj sterking van de Israëlische regering. VIT' W/ deel der Israëliërs, opgetogen de benoeming van zijn oude wapen- S Toch zeemacht ter breking blokkade? H. J. de Koster staatssecretaris BuitenL Zaken? (Van onze Haagse correspondent) In politieke kring verluidt, dat de uoeraie iweeae-Kameriia itt. J. ae Koster uit Wassenaar tot staatsse- n cretaris van Buitenlandse Zaken. De x heer De Koster (52) was tol merlidmaatschap voorzitter verbond van Nederlandse Werkgevers (J en voorzitter van de Nederlandse ft vereniging van Meelfabrikanten. Als zijn opvolger voor het lidmaatfphap van de Kamer komt in aanmerking mr. A. Geurtsen in Schiedam. ADVERTENTIE ADVERTENTIE hamoivreer gezond bruin met: hamol ultra WEERBERICHT OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke wind. Iets hogere middagtemperatu- ren. (opgemaakt om 11.15 uur). 3 JUNI Zon op: 4.25 uur; onder: 20.52 urn- Maan op: 2.34 uur; onder 15.50 uur. Hoogwater te Katwijk te uur en 12.17 uur; laagwater te 7.44 en 20.25 uur. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's broeder Da.ian. „In deze historische dagen is dat een belangrijke stap. Het land krijgt hiermee een wijze en moedige leiding", zo liet Ben Goerion zich uit Dajan werd in 1915 als zoon van een Russische boerenemigrant op Palestijnse bodem in het dorp Na- hallal geboren. In 1941 verloor hij tijdens zijn diensttijd in het Britse leger in de Libanon één van zijn ogen. In de Israëlische onafhanke- lijksoorlog in 1948 reeds zijn ster snel en van 1953 tot 1958 was hij de onbetwiste leider van de Is raëlische generale staf, die in die tijd Egypte op de knieën dwong. Na 1958 was hij nog enkele jaren minister van Landbouw. Wilson in Canada en V.S. De crisisbesprekingen, welke pre mier Wilson in Ottawa met de Cana dese premier Pearson heeft gevoerd en die hij vandaag in Washington met president Johnson voortzet, met een mogelijk zijsprong naar de Ver. Naties in New York indien dit nodig mocht zijn, hebben voornamelijk ten doel praktische maatregelen te be ramen om een Egyptische blokkade in de Golf van Akaba te voorkomen, indien diplomatieke druk op Nasser niet het gewenste resultaat mocht Hoewel van officiële zijde hard nekkig wordt gezwegen, ligt het zo goed als zeker in de bedoeling een internationale marine- strijdmacht bijeen te brengen, welke de vrije doorvaart in de Straat van Tiran en de Golf van Akaba zou moeten waarborgen. Aangenomen wordt, dat Wilson eni Johnson van mening zijn, dat de vorming van een internationale ma rine-patrouille de beste kans van slagen zal hebben, indien de Ver. Na ties er hun zegen aan zouden geven. Frankrijk afzijdig Frankryk heeft laten weten, dat het elke suggestie om de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba Dajan, „held van de Sinaï". met geweld te breken van de hand wijst. De regering wil voor alles voor komen, dat Frankrijk betrokken raakt bij een gewapend conflict tus sen Israël en Egypte. Parijs stelt zich op het standpunt, dat er een dag zou kunnen komen, waarop Israël drin gend behoefte heeft aan hulp van een mogendheid, die een krachtig voorstander is van het voortbestaan van de staat Israël, maar zich niet gecompromitteerd heeft door party te kiezen in het conflict. De geregelde Franse wapenleve ranties aan Israël schynen voort te gaan, hoewel bevestiging hiervan ontbreekt. (Voor vervolg zie pag. 15). Telefoonkabel van Katwijk naar Engeland (Van correspondent in Bonn) De moordenaar van de drie jaar geleden om het leven gebrachte Timo Rinnelt uit Wiesbaden heeft zyn schuld bekend. Het is een 26-jarige buurman van de familie Rinnelt. Hy werd begin van deze week ge arresteerd onder verdenking de moor denaar van de toen 7-jarige Wiesba- dense antiquairszoon te zyn. Terwyl de dader aanvankelijk bleef ontken, nen met het geval te doen te heb ben, werd woensdag 't ïyk van Timo gevonden. Het was in een plastic zak geborgen en ging schuil onder stapel oud vuil in een kelder die vroeger tot het huis van de vader van de moordenaar had behoord in 1959 overleden arts. Het bleek dat Timo gewurgd was. Gistermiddag be kende de aangehoudene zyn daad aan zyn advocaat, die onmiddellyk de politieautoriteit op die hoogte stelde. Over het motief van de moord is nog niets bekend geworden. De da der is een eenzelvige jongeman, die de middelbare schooi niet had kun nen aflopen en daarna twaalf am bachten en dertien ongelukken ken de. Het huis waarin zijn ouders ir Wiesbaden woonden, lag niet meer dan 500 meter van het huis vai antiquair Rinnelt. Niet eens met beleid lij van de A rbeid Partij De algemeen-penningmeester van de Party van de Arbeid, de heer Eibert Meester, heeft het bestuur de Party van de Arbeid mede gedeeld, geen kandidatuur voor deze functie voor de verkiezing op het congres in november te aanvaarden verzocht, hem per 1 september ontslag te verlenen uit zyn functie. De heer Meester stelt, dat hy sinds maarü 1965 in toenemende mate moeite heeft gehad om het poli tieke beleid en de aanpak van het partybestuur te volgen. Hy is van oordeel, dat het partybestuur on voldoende Is opgetreden tegen groepsvorming met politieke stel- lingname in de party, met name tegenover „Tien over rood nieuw links". Het gebleken verschil in opvatting over de wyze, waarop het party bestuur dient op te treden in vra gen van loyaliteit en discipline is voor hem aanleiding zyn functie ter beschikking te stellen. De heer Meester heeft gevraagd hem per 1 september ontslag te verle nen, aangezien het onder deze om standigheden onzuiver zou zyn, in dien de algemeen secretaris met afwykende meningen de politieke besluitvorming op het congres moet voorbereiden. Het partybestuur heeft, nu de sinds geruime tyd bestaande verschillen van mening, ondanks de goede per- soonlyke verhoudingen, niet werden overbrugd, het gevraagde ontslag aanvaard. Hy betreurt het ontslag ten zeerste, gelet op de grote dien sten door de heer Meester party bewezen. Bij Israëlisch- Syrische grens By een vuurgevecht tussen een Is raëlische patrouille en een groep saboteurs in de buurt van de Sy- risch-Israëlische grens zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee Israëlische militairen gesneu veld en raakte er één gewond. Ook een Syrische terrorist kwam om het leven, zo deelde vanmiddag een militaire woordvoerder in Tel Aviv mee. Het incident deed zich voor in Gall- lea, een kilometer ten westen van de grens. De patrouille onder schepte de saboteurs toen zij naar Syrië terugkeerden. By het li chaam van de gedode Syriër waren wapens en spullen aangetroffen die in gebruik zijn bij het Syrische leger, o.a. een machinepistool, vier handgranaten, twee ontstekings apparaten voor scherf my nen en een lege mynkist. Volgens Israëli sche legerkringen betrof het hier waarschynlyk een Palestijnse commando-eenheid. Het was de eerste botsing aan de Syrisch-Israëlische grens sinds het uitbreken van de huidige crisis. Daarvoor was er een lange reeks van incidenten geweest. De Israë lische leiders hebben het optreden van Syrische saboteurs en querilla- stryders hcrhaaldelyk als de voor naamste bron van onrust in het gebied bestempeld. Ter hoogte van het parkeer terrein bij restaurant „De Zwaan" aan de Boulevard in Katwijk aan Zee is men vanochtend vroeg be gonnen met het maken van de verbinding tussen de land- en de zeekabel voor de nieuwe telefoon verbinding NederlandEngeland. De landkabel iverd reeds vorig jaar gelegd van de centrale in Oegst- geest naar Katwijk. Wanneer de ze kabel door de zee naar het Bejaarden tekenden ongeivild in op abonnement T.R.O.S.-Kompas Drie colporteurs die poogden nieuwe abonnementen op het radio- en televisieprogrammablad Troskom- pas te werven, hebben grote beroe ring géwekt in een Utrechts bejaar dentehuis. Zonder zich te realiseren wat zy deden, hebben tientallen be jaarden in dat rusthuis hun handte kening onder een papier gezet, dat later een aanmeldingsformulier bleek te zijn voor een abonnement op het Troskompas. Een van de bewoonsters, mejuf frouw E. M. Duverge, vertelt dat in de middag een man by haar aan belde die haar een exemplaar van het Troskompas gaf. Zy nam het aan, waarop de heer haar vroeg: ..Wilt u hier even tekenen?" Me juffrouw Duverge deed het, want zegt zy: Ik dacht dat het reclame (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsrepu bliek zal toch 20.000 gasmas kers aan Israël afstaan, aldus werd op een kabinetsvergade ring in Bonn gisteren besloten. Een dag eerder had een t.v.-com- mentator onthuld, dat de minister Verdediging, Schroder, gewei gerd zou hebben een desbetreffende Israëlische aanvraag in te willigen, omdat het daarby naar zyn mening om „wapenleveranties" zou zyn ge gaan. Het besluit van het kabinet van gisteren moet wel als een bliksem snelle poging worden opgevat om nog net op tijd een groot schandaal te voorkomen. Bondskanselier Kie- singer had zich direct na ontvangst van het Israëlische verzoek voor een snelle en onbureaucratische levering van gasmaskers Ingezet. De regeringswoordvoerder had gis termiddag heel wat woorden nodig, om het gasmaskerbesluit uit te leg gen. Hy vertelde dat het hier ging om „een zuiver humanitaire be scherming van de burgerbevolking". Daarom zal de uitvoering van het besluit aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken worden overgela ten, dat „gewoonlyk optreedt by het lenigen van de nood na rampen". Mocht een Arabisch land om gas maskers verzoeken, dan zou het kabinet dit „grondig onderzoeken", zo werd op een vraag van een jour nalist geantwoord- Tot zover onze vorrespondent in Bonn. Van andere zyde wordt ge meld: De Arabieren zullen de Westduitse de leverantie aan Israël ongetwyfeld als onvriendeiyke daad opvatten, zo was de reactie van de plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Nofal. Volgens hem zouden de Arabische staten haar zien als een schending van de dins dag door minister Brandt uiteenge zette neutraliteitspolitiek van de Bondsrepubliek in het Arabisch-Is- raëlisch conflict. was. waarby ik even voor ontvangst moest tekenen". Later in de middag sprak zy an dere dames uit het rusthuis die ver telden dat zy ook zo dom waren ge weest te tekenen. Zy hadden achter- af pas begrepen wat zy eigenlyk ge tekend hadden: een abonnementop- gave. Zuster W. Prins, directrice van het bejaardentehuis, vertelt dat zy die middag een stafvergadering had dat zy werd gealarmeerd door verzorgster, die meldde dat er drie mannen door het huis liepen. Direct gaf zuster Prins enkele mannelyke personeelsleden opdracht de drie mannen by haar te brengen, zy be greep er niets van hoe de mar binnengekomen zouden zyn, omdat iedereen via de portier het rusthuis, betreedt. Een van de „aangehoudenen" ver telde haar dat de mannen door de dienstingang waren binnengekomen en toen via de keuken en de perso neelsafdeling op de gangen kwamen, waar de kamers van de bewoners uitkomen. Mejuffrouw Prins hoorde van de bewoners dat de mannen zonder te bellen de kamers van de bejaarden waren binnengekomen. Als zy om een handtekening vroe gen, legden zij hun hand over het papier zodat de tekst niet te lezen was. Een bewoner vertelde dat de tekst was: hierby meld ik my aan als abonnee. Mr. J. M. Landré, voorzitter van de TROS, toonde zich niet verrast door deze gebeurtenissen. „Ik heb al meer klachten gekregen over de col porteurs, onder andere uit Amers foort, Vlaardixigen en Tilburg. Het is een heel moeiUjke zaak, want de colportage wordt verzorgd door een apart bureau. Ik ben bly dat ik dit nu weer hoor, want ik ben toch al van plan de samenwerking op te zeggen". (ADVERTENTIE) Kom de Cady bekijken bij: Kan ook gefinancierd worden in 6 - 12 18 maanden.. Ie aanbetaling van f 90, Gebr. HUISMAN LEIDEN Engelse plaatsje Covehethe aan de Engelse oostkust is doorgetrok ken en de verbinding tot stand is gebracht wordt het telefoonver keer met Engeland met 480 prak' tische gespreksmogelijkheden uit gebreid. Ook vanuit Scheveningen en Domburg liggen kabels naar Engeland. De kabellegger Pool ster" was betrokken bij het ma ken van de aansluiting. (Foto LD/Jaap v. Duijn, Katwijk/Zee) ADVERTENTIE GRASMAAIER 34.50 een prima handmaaier, met een vol seizoen garantie, kogel-lagers stelbaar. Eén van de tientallen merken gras maaiers voor elk gazon MOTOR. EN ELEKTR. MAAIERS demonstreren wy vrijblyvend bij U thuis op Uw eigen gazon. KOOP BEWUST KOOP GOED VRAAG ADVIES BIJ ERVAREN VAKMENSEN Nieuwe Rijn 50 Tin 2 0824 (017 IQ) ADVERTENTIE Solitair-ring in geel of wit goud. Afhankelijk van de grootte van de briljant van f115,- tot f 5.000,-, en hoger. JUWELIERS DEN HAAG Lange Poten 11 ROTTERDAM Stadhuisplein 24-23 Coolsingel 50 AMSTERDAM Kalverstraat 123 HAARLEM Grote Houtstraat 63 Leidsche belangen. Mijn heer de Redacteur! Het is voorzeker belachelijk, om van Hollandsche zinde lijkheid te spreken in onze steden, waar de grachten t open riolen zijn; geld en goe- de zin om dat te verhelpen. zijn thans nog niet te vin- j den; daartoe is de bescha- i ving nog te weinig gevor derd! L.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1