Nieuwe commissaris van politie in Leiden Bronnen van spanning: Egypte en Syrië Jolian Zweeps ballon „landde" in Zweden How the west was won Ramses doet vele bekentenissen KRANTENBEZORGERS GEVRAAGD VRIJDAG 2 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Mr. C. Barends geïnstalleerd „Een politiekorps is geen eenmansbedrijf. Zonder uw aller Hnedewerking zal ik het in de toekomst niet kunnen klaren, ids bij voorbaat schenk ik u allen mijn vertrouwen, in de 'érwachting, dat ik ook uw vertrouwen spoedig mag winnen." "et deze woorden richtte de nieuwe commissaris van politie n Leiden, mr. C. Barends, zich gistermiddag na zijn installatie n de Burgerzaal van het Stadhuis tot „zijn'' korps, waarvan de ;taf en vele manschappen deze plechtigheid bijwoonden. j Politiekorps geen sprak eenmansbedrijf „Wi, zijn biy met uw benoeming en heiden ons ervan overtuigd, dat eei goed opvolger van uw voor- sange, de heer J. Dreeuws, zult, :unt n wilt zijn", aldus burgemees- er Vffi der Willigen in zijn installa- ietoepraak tot de nieuwe commis- aris, waarmee hy reeds prettige ontaten in zijn vorige standplaats loofdiorp onderhield. Na een 8-Ja- ige evaring in de Haarlemmermeer zoils bekend komt ook mr. Ba rends uit de Haarlemmermeer Red. bei ik er gerust op, dat wij ook in ieidei een goede verhouding zullen ipbowen, aldus de burgemeester, lie dze benoeming, in een grote tadsgmeente, zag als de kroon op iet verk van mr. Barends. Het zal 'oor J, aldus de burgemeester niet hoge Ijk zijn om het hier in Leiden ille nensen naar de zin te maken, haar moge het toch zo zijn, dat bij jiet ba-eiken van uw pensioengerech- ïgde leeftijd (over negen jaar) ge legd lan worden: „Wij hebben in mr. Jarenis een goede commissaris ge- iad". Hoewel spreker op dit moment het Tilde uitweiden over de vele pro- >lem<n, welke ook een stad als Lei- len lent, gaf hij de nieuwe korps- ihef in overweging: kijk naar alle fantin uit. Leiden is een stad met rele ispecten. U krijgt hier het bevel ivereen korps, waarmee zeer veel te gereken valt. Dr C. N. Peyster, commissaris van "jolitfe in Vlaardingen, die hierna Burgerlijke Stand VAN LEIDEN GEBOREN Jaoflueline Hélène Brigitte, d. v. H. 5VEN3LY EN J. A. B. Boer; Linda )orinj, d v. M. J. Horsman en E. E. an veerlee; Marinus Petrus Gerar- lus Maria z. v. M. A. D. Braat en L J. M H. ter Veen; Gijsbert, z. v. van Driijn en L. van der Plas; Pa cha, d. v J. Koppers en E. van Burk; irnold Willem, A^ Ronald Patrick, en A. de Wilde; Reginald Vic- C. Franken; lanon Elaine, d. v. C. P. f. J. Seekles; Yvonne, d. v. W. F. Jong Q M. de Fey. Al ONDERTROUWD J. Kapsenberg en W. M. I H. A. M. Peek en E. G. W. Kromhout en H. Lepelaar; [ukler en J. Blikman; F. Kamphues n C. Stravers; M. J. L. van Loe en Strijk; Crul; tok; A. A. Mulder Veggel 1 jvi. nar te veii/, L. W. STokkel; A. de Vos; M. W. M M. Nieuwenhoven; W. I. de Wit en M. A. C. Kortekaas; J. I. Poort en J. M. Steeneveld; A. Groe- jeveld en O. H Cavé; J. A. H. Proost ie7i M. W Kemperman; J. J. Boter- Whans en J. W Pont; W. C. H. Lelle- Ield en C. M Wijsman; J. H. F. Koot uvn E. Kraan; J. Heymans en C. G. IP. WeMs. ,lgra; G Leonl en j. M. j. Boom; Onderwater en N. S. Neuteboom; j. M. Focquin de Grave ik; J Hogenhout __nan; b. j Limbr C. Luijsterburg e vin der Walle en M. j. Kurpershoek, f GETROUWD C. Klay en T. van Weizen; A. G. "«[ciarone en B. E. Lauw; j. H. A. Ver- ateioef en C A van Teijllngen; H. j. A. ^oovers en M J. Strijk; j. W. van der "pek en j M. van Steenbergen; H. G. «epenbacb en M. j. Trouwee; M. H. Itavleu en A. Oudshoorn; H. Stam C. M. M. Geertsma; I. L. van Bo demen en C. Heemskerk; T. F. Lut en ■nl. B. Sloot. OVERLEDEN Tan, 69 Jaar, r Petiet; £ian; K Oebol, 79 Jaar. wed r. Sibbes; j. Bonte. 94 Jaar, alnjaar, 80 Jaar, man. het Landelijk contact hoofdcimmissarissen en, com missarissen en de politiechefs in Zuid-Holland, wees er o.m. op, dat -. Barends. die als plv. korpschef begonnen, vrijwel alle rangen bij de politie heeft doorlopen. Van kleine grote gemeenten. Voorts schonk spreker aandacht aan de organisato rische kwaliteiten van mr. Barends, waarvan het Landelijk Contact en de politiechefs in Zuid-Holland nog veel hopen te profiteren. Drs. I. E. Batenburg heette de nieuwe commis saris hartelijk welkom in het Insti tuut van Hoofden van Dienst. In dertijd voor de drooglegging van de Haarlemmermeer had Leiden, aldus spreker, hier een jacht- en vis recht. Na een benoeming van een burgemeester en een commissaris uit de Haarlemmermeer, kwam het drs. Batenburg voor, dat wij thans te maken hebben met een ander „jacht- recht" ten behoeve van Leiden, uit- door de Kroon. Geen fictie De wnd. hoofdcommissaris, de heer J. C. Hofstede, stelde hierna het korps aan zijn nieuwe chef voor. Na mens dit korps en de reserve ge- meente-politie zegde hij aller mede werking toe. Een medewerking, die zal groeien in een sfeer van weder zijds vertrouwen. Wü hopen, aldus de heer Hofstede, dat de arbeids vreugde in het korps geen fictie zal zijn, doch een levende realiteit. In zijn dankwoord releveerde de nieuwe commissaris de hartelijke ontvangst, welke hem in het Leidse college van B. en W. ten deel was gevallen. Dankbaar is hij voor de benoeming in „een zo sfeervolle stad". Hoewel Leiden, nog meer dan de Haarlemmermeer, door korpsen van de rijkspolitie is omringd, re kent hij op eendrachtige samenwer king met deze korpsen. De prettige verhouding, die zijn voorganger met de universitaire gemeenschap wist te Fiets terecht De racefiets van de Oxfordse wielrenner R. J. Higgs is terecht. De Leidse politie heeft de fiets, na een anonieme tip, gisteravond onbeheerd aangetroffen in de Doezastraat. De twee wielen van de fiets bleken te zijn verwisseld. De Engelse renner was in Leiden in het kader van de Leiden-Oxford. Na de installatie wenst burge meester Van der Willigen de nieuwe commissaris en diens echtgenote geluk met de benoe ming. (Foto LD/Holvast) scheppen, hoopt hij voort te zetten. Voor deze en de Leidse gemeenschap hoop ik alles te doen, wat binnen mijn vermogen ligt, aldus mr. Ba rends. Na een hieropvolgend „muzikaal welkom" van het Leids Politie Mu ziekgezelschap, volgde een zeer druk bezochte receptie. Naast vele burger lijke en politie-autoriteiten waren verder aanwezig mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen, chef van het kabi net van de Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, mr. H. R. de Zaayer, oud-procureur-generaal, tal van burgemeesters uit de randge meenten, hoofden Van dienst en raadsleden. Eindexamen Chr. Kweekschool Leiden Voor het eindexamen van de Twee de Leerkring der Chr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd: de dames: M. Berg, Leiden; W. E. M. Binnen dijk, Rijnsburg: W. E. Daalder, Voor burg J. den Haan; Leiden; G. M. Heijmans, Boskoop; C. E. Horsman, Lisse; M. G. van Hove, Leiden; J. Th. Keijzer, SassenheimE. Kloots, Leiden; J. C. Wassenaar, Leiden; M. E. Westrik Broeksma, Oegstgeest; M. van Wijk, Voorsohoten; M. J. Baaij- ens. Wassenaar; C. O. M. de Heer, Delft: H. S. Holvast, Voorburg; J. W Lock. Leiderdorp; A. M. v. Om meren, Alphen aan den Rijn; C. F. Sluijter, Alphen aan den Rijn; M. Treur. Leimuiden; N. M. de Wolf, Bodegraven; J. H. van Wfjk, Alphen aan den Rijn; en de heren: H. A. Bavelaair, Katvhjk; J. van Boven., Voorburg; B. R. C. Bruyn, Den Haag L. P. v. d. Hooft, Waddinxveen; P. Kruithof, Alphen aan den Ryn; Th. L. J. van Ry, Leiden; P. Smit. Lei derdorp; J. J. Snijders, Sassenheim: C. Vaartjes, Den Haag; J. J. Vente, Hazerswoude: H. A. L. Verbeek, Lei derdorp; A, Verbiest. Leiden; A. A. Zandebregn, Lisse; O. L. Amers foort, Alphen aan den Rijn; P. Barn- hoorn, Noordwijk; J. K. Constandse. Alphen aan den Rijn; J. den Her tog, Boskoop; R. N. den Hertog, Lei den; C. J. van Kempen, Voorburg; W. Kuiper, Hazerswoude; R. A. Se- gaar. Leiden; P. J. Smit, Leiden; C, Tissing, Noordwijk; H. Uittenbogaard Lisse: P. Verra, Oegstgeest; J. M. Walhain, Den Haag en voorts de da mes: A. J. Admiraal, Noordwijk; A. Eogaards, Warmond; E. J. Deelder, Noordwijk; L. M. Th. Dronkert, Lei den; M. R. Heijmans, Katwijk; M. Inen, Noordwijk M. Jungerius, Rijns- burg; G. Klinkenberg, Noord wij ker ft out; F. C. Moene, Noordwijk; A. Tfa. M. Schneider, Voorschoten; G .v. d. Sijs, Leiden; J. W. C. Wassenaar, Noordwijk; J. E. Boer, Katwijk; C. E. M. Breidenbach, Voorschoten; L. B. Houtman, Oegstgeest; J. J. Oli vier, Leiden; Th. Smallenburg, Was senaar; S. N. Sonneveld, Voorburg; F. A. Ch. Vermeiden; L. E. Volbeda en de heren: P. Barendse, Leiderdorp E. J. Boom, Koudekerk; J. H. Brou wer, Katwijk; J. G J3uijsse, Lelden; M. de Jong, Den Haag H. J. Reitsema Katwijk; H. B. Venekamp, Katwijk; J. H. v. d. Werff, Leiderdorp; H. A. L. Wouters. Katwijk; D. C. Zuijder- duijn, Katwijk; D. ten Hooven, Lei den; D. T. C. Jansen, Leiden; J. J. Jansen, Leiden; J. A. J. Jansen Ma- nenschijn, Noordwijk; S. J. Karstens, Leiderdorp; G. D. v. Kruistum, Kat wijk; W. Nieuwenburg, Leiden: P. Paauw, Rijnsburg; J. Sirag, Leiden; M. Trippenzee, Leiden; J. Verheij, Rijnsburg. Afgewezen: 6 kandidaten. Na wedstrijd van Oranjevereniging „Katwijk aan Zee" De Oranjevereniging „Katwijk aan Zee" hield op Koninginnedag een ballonwedstrijd voor de schooljeugd. Er namen zeer veel jongeren aan deel. Vele fraaie prijzen werden be schikbaar gesteld voor de deelnemers. De eerste prys-winnaar was Johan Zweep, Kerklaan 13 in Katwijk aan den Rijn. Zijn ballon landde in Os karsham in Zweden en had een af stand afgelegd van 954 km. Hü kreeg gisteren zijn prijs, een envelop met inhoud. De tweede voorzitter van de O.V., de heer J. den Hollander, reikte Op de foto: de heer Den Hol lander (rechts) overhandigt aan Johan Zweep de waardevolle en velop en de heer Remans kijkt met enige leerlingen balangstel- lend toe. (Foto LD/Jaap v. Dufjn, Katwijk/Zee) deze aan Johan uit in de Boorsma. school aan de Voorstraat. Het hoofd van de school, de heer C. Remans, had daar graag toestemming voor verleend en woonde zelf deze uitrei king bij. Vervolg van pag. 1 Boodschap van Esjkol aan Kosigin Egypte heeft gedreigd, dat elk land, dat tracht de blokkade van de Golf van Akaba met geweld te bre ken, als agressor zal worden be schouwd en geen toegang meer zal krijgen tot het Suez-kanaal. Irak heeft hier het zijne aan toegevoegd en Engeland en Amerika gewaar schuwd, dat elke aanval op Sjarm- el-Sjeikh, van welke plaats de Straat van Tiran wordt bestreken, gerekend zal worden als een aanval op het eigen grondgebied en met de grootste kracht zal worden beantwoord. Vandaag heeft premier Esjkol van Israël zijn Russische ambtgenoot Ko sigin laten weten, dat er maar één weg is die naar ontspanning in het Midden-Oosten kan leiden: herope ning van de Straat van Tiran voor alle schepen zonder onderscheid en vermindering van de Egyptische troe penconcentraties in Sinai. De bronnen van spanning, aldus Esjkol, bevinden zich in Cairo en Damascus en niet in Israël. De vergadering van de Veiligheids raad, die op hedenmiddag was ge steld, is verschoven naar middag 15.30 uur Ned. tijd. Koning Hassan n van Marokko, heeft aan alle Arabische landen een boodschap verzonden, waarin hjj voorstelt een topconferentie over de s iin het Midden-Oosten te doen houden. Jordaniërs niet enthousiast Jordaans afweergeschut heeft gis teren het vuur geopend op een Israë lisch hefschroefvliegtuig, dat het Jor daanse luchtruim zou hebben ge- wit V) LIDO Groot waren de ge varen die de pioniers van het wilde westen van het Amerika alt de vorige eeuw bedreigden. Hun stryd om het bestaan in lit onontsloten gebied was hard. Vogelvrij verklaarden maakten bet onveilig en de indianen waren niet van de blanke in- dringens gediend. Deze impo nerende episode uit de Ameri kaanse geschiedenis was het gegeven voor een eveneens in drukwekkende film: „How the west was won". Een film ook met een rolbezetting van vele beroemde sterren, zoals Grego ry Peck, Carroll Baker. James Stewart, Debbie Reynolds en John Wayne. Op boeiende wij ze schildert deze extra lan ge kleurenfilm het leven van de familie Prescott, die haar ge luk in het westen wil beproe ven. Na de verdrinkingsdood van haar ouders blijft dochter Eve op de plaats waar zij zijn omgekomen en begint daar, ge holpen door ex-pelsjager Raw- lings, het land te ontginnen. Eve's zusje Lilith heeft echter schoon genoeg van het woeste gebied en trekt naar San Fran cisco. De jaren gaan voorbij. Dan breekt de Burgeroorlog •rit. Rawllngs wordt gedood: zijn plaats In het leger wordt overgenomen door zoon Zeb. Na ifloop hiervan kan de opbouw /an het land verder gaan. De aanleg van spoorwegen is van grote betekenis, want hierdoor wordft de ontsluiting versneld. De eerste trein voert vele Europe se immigranten aan, die het werk van de pioniers voortzet ten. „Gevallen meisjes REX De titel van de Duit se film, die deze week in het theater aan de Haarlemmer straat is te zien, „Tehuis voor gevallen meisjes", doet heel wat verwachten. Wie denkt dat hem het een en ander over het losbandige leven van „gevallen vrouwen" uit de doeken zal doen. komt echter bijzonder be drogen uit. Iets pikants is er in het gehele werkstuk niet te zien. Het is dus ook hier weer, zoals met zovele andere met veel tam-ram aangekondigde seks- films, dat de vlag de lading niet dekt. Bovendien is de inhoud van de film nog op een onaan gename wijze moraliserend. De leidster van het tehuis vindt alle meisjes slecht, een (Jonge) pastoor toont haar aan dat er ln ieder mens nog wel iets goeds zit. Hij plaatst zich zelf te nadrukkelijk op de ach tergrond om te laten blijken dat alleen wie in God gelooft voor zichzelf op aarde een paradijs kan scheppen. Als de pastoor zich dan ook nog ontpopt als een psycholoog met feilloze in zichten wordt het (door de re gisseur waarschijnlijk als se rieus bedoelde) onderwerp iet wat ridicuul. Het verhaal gaat hoofdzake lijk over een meisje (Karin) 3at denkt de chanteur van haar noeder, en daardoor de moor- lenaar van haar vader, te heb- oen gedood. De Chanteur heeft ïaar bovendien doen gewennen aan marihuana. De pastoor tracht dan het meisje te red den. Hij vertelt haar dat hij verslaafd is geweest aan mor phine, zodat hij zich wel kan in denken wat voor hel zij door maakt. Door haar vast te bin den op bed kan hij het meisje beletten te roken en tenslotte verliest zij daar ook de lust ln. De andere meisjes in het tehuis komen er achter dat Karins ver meende slachtoffer nog leeft en zo heeft ook deze film een vro lijk einde. Seks a la minuut CAMERA - „Seks la minuut" (tweede week) ls in de eerste plaats een film met onvoorstel baar dwaze gebeurtenissen die naarmate het slot nadert steeds gekker worden. In de tweede plaats is dit Deen se werkstuk te beschouwen als een satire op politici, politiek en ie overdreven aandacht die de seksualiteit op dit ogenblik wel eens krijglt. Het verhaal gaat over een klein Deens eilandje, (dertig bewoners) dat zich onder leiding van een warhoofdige theoreticus los maakt van Denemarken. Debbie Reynolds en Gre gory Peck in Jiow the west was won" Irma la douce TRIANON Hoelang houdt „Irma la double" zich nu al staande? Deze „lichte" vrouw uit Parijs, haar geestige belevenis sen in de wijk van de Parijse hallen, hebben al duizenden bioscoop-bezoekers in vuur en vlam gezet en nóg is de stroom van de kijlustigen niet ten ein de. Als er ooit een film is ge weest, die tot een enorm kas succes werd, dan is het wel de ze Zelfs de reprise ervan doet deze film wekenlang op de re pertoire staan. Zo ook nu! STUDIO Het duo Wim Verstappen (regie) Pim de la Parra jr. (produktie) heeft voor deze film een formule ge hanteerd, die bijna zo oud is als het verschijnsel film zelf. Een acteur of actrice is op een bepaald moment erg in trek. ..Hy of zij is in" heet dat te genwoordig. Dan bouw je snel een film om hem of haar heen. De la Parra heb ben dat gédaan met Ramses Shaffy. Hij trekt thans overal in het land volle zalen. In de bioscopen zal hy het dus ook wel doen. Hoe hy wordt gepresen teerd is dan minder belangrijk dan het feit, dat hij wordt ge toond. Het scenario van zijn „Liefdesbekentenissen" heeft in feite dan ook bijna net zo wei nig om het lijf als de vele vluch tige vriendinnetjes, waar hy ln de film mee optrekt. Die da metjes vormen dan de klei ne intermezzi in zyn tweestryd tussen twee wat grotere liefdes, waarvoor Shireen Strooker en Kittie Courbois moeten teke nen. Het oude recept-in-de-mo- derne-vorm vereist ook een fikse dosis sex. Zonder dat lykt vandaag de dag geen film com pleet. Maar ja, in Nederland kan je dat van bekende actri ces niet verlangen. De liefdes scènes van Shireen e n Kittie zyn dus zeer decent. Voor de no dige sex moeten onbekende sterretjes zorgen, die wellicht op deze wijze proberen de goed be talende bekendheid te verwer ven. Alles by elkaar kunnen wU niet zo by ster enthousiast zijn over dit produkt van Ne derlandse bodem, waar men de Britse acteur Michael York by heeft gesleept om wellicht wat gemakkeiyker over de grenzen verkoopbaar te zyn. Het he le produkt ademt zo'n duideiy- ke commerciële geest, dat wy hem maar voor kennisgeving zullen aannemen. Wie Ramses Shaffy graag wil zien kan by zyn „Liefdesbekentenissen" het hart volledig ophalen, want voor hem is deze film gemaakt. Voor niets of niemand anders. „Derde man LUXOR „Operatie derde man" is een Duitse film van Alfred Weidenmann, die hier in een Engelse nasynchronisatie is uitgebracht, waarvan de bios coopbezoeker overigens niet al te veel merkt. Een super-geheime agent moet een gestolen uitvinding een nieuw besturingsmecha nisme voor raketten, opsporen. Hy trekt daarvoor van Parys naar Wenen, waar zich dan merkwaardige taferelen afspe len. Eigen agenten en ondoor- grondeiyke Chinezen spelen hem parten, maar onze man in Wenen weet het uiteindelyk toch te klaren. Af en toe wordt er een gor- dyn op een kier gedaan, waar na een geweerloop verschijnt, een schot klinkt en er een dode meer is. Dat zyn van die ef fecten, die van de film een thril ler moeten maken, want dat pretendeert de film te zyn. An dere effecten: een groot deel van de film speelt zich af in het Palladium in Wenen, een cir cusgebouw vol artiesten, gla- mourmeisjes, schemerige gan gen, trappenhuizen en gewelven. Verder veel sluipwerk in de Prater, de eeuwige kermis in Wenen, met zyn spooktenten en reuzenrad. Het is jammer dat de filmmakers enkel in deze attributen hun heil hebben ge zocht; menselyke spanningen, dramatische hoogtepunten ont breken. Nu is deze „thriller" die geen thriller is geworden, ge strand in een op zichzelf niet onaardige, soms wel span nende, maar ook wat verwarde spektakelfilm. De superheld is Pierre Brice die al by zyn eer ste schreden van zyn onover- winneiykheid biyk geeft; Da- liah Lavi die een zangeres uit beeldt, hebben wy in Lord Jim beter zien spelen. schonden. In de buurt van de Man- delbaumpoort in Jeruzalem zyn eni ge schoten gehoord. In de Jordaanse sector van Jeru zalem worden wel betogingen geor ganiseerd ten gunste van het pact tussen Jordanië en Egypte, maar het ls niet gelukt het volk enig enthou siasme by te brengen. Toeristen, die vla de Mandelbaum- poort uit Jordanië de Israëlische sec tor waren binnengekomen, vertelden onze correspondent, dat de Jorda niërs erg bang zyn in het vooruit zicht van een oorlog, waarby zjj I waarschUniyk de eerste klappen zou- I den moeten opvangen. ADVERTENTIE Aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, - Witte Singel I, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15