Saloon Koningin ontving 600 congres-deelnemers Reorganisatie bij Gaullisten de Vrijwilligers naar Israël Platte t.v.-buis Moderne mens vraagt nieuwe mogelijkheden Terhulst Russisch onderzoek van weer VRIJDAG 2 JUNI 1967 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 13 Jubileum Spaarbankbond: 600 van de deelnemers aan de jaarvergadering van de Ned Spaarbankbond, die op het ogenblik in het teken staat van het 150-jarig bestaan van de oudste spaarbanken in Nederland, zijn gisteren door H.M. de Koningin in het paleis op de Dam in Amsterdam ontvangen. Het werd een bijzonder gezellige bij- jenkomst, waarbij de Koningin zich aan alle 600 gasten liet voorstellen. In het bijzonder met de 60 buiten- mdse gasten van het jubileumcon- res onderhield de Koningin zich n ook met het bestuur van de Bond. Iet de vertegenwoordigers van de ivee oudste spaarbanken in Neder- ind, nl. de Nutsspaarbanken in Wor- um en Haarlem, de heren mr. J. J. !.R. van der Bilt en dr. J.R.A. Bu- ing, sprak de Koningin langdurig, ie vertegenwoordigers van deze oud- te spaarbanken in Nederland over- andigden de Koningin bovendien een adeautje: de heer Van der Bilt de ouden jubileumpenning van de Bond heer Buninb een klein herden- lngsboekje dat de historie bevat van c. spaarbank in Workum die de al- l<ou4ste spaarbank in Nederland is. Rede voorzitter mr. Van der Bilt De inorme ontwikkeling die de spaarbtnken in de laatste anderhalve eeuw lebben gehad wijst er op, dat de roep die van de spaarbanken is uitgefian In ruime mate weerklank heeft gevonden bij het Nederlandse volk. Dit verklaarde mr. J.J.C.R. van ie Bit, voorzitter van de Ned. Spaar- lantoond, vandaag op de jubileum- vtrgdering in het R.A.I. Congres- «entum in Amsterdam. Mi Van der Bilt zei o.a.; „Het Is ret gemakkelijk om te sparen. Voorl voor hen, die slechts over een kleirlnkomen beschikken, is het een hele aad om tot sparen te besluiten, en voral ook om het vol te houden. Maatiaartoe was het ook nodig, dat de saarbanken steeds bij de tijd 1 bleve: door nieuwe spaarmogelijk- |hederen nieuwe spaarmethoden. Spr. meene dat de herhaalde propagan da ea van de belangrijkste sociale fcspecm is geweest van het wek. „D moderne mens vraagt van de ipaarhnk andere mogelijkheden. Hij n de eerste plaats op bedacht, »rde <n regelmaat te stellen op zijn Inandën. Hij wil, dat in de nako- ning ?an zijn geldelijke verplichtin- :en, h de nabije of in verrre toe- omst, behoorlijk voorzien is en dat tan z|n regelmatige periodieke ver luchtingen op tijd wordt voldaan. Hij lijkt Tooruit, niet meer met angst in et hart voor een onzekere toekomst, maar naar wat binnen afzienbare tijd van hem verwacht zal worden. Hij wil, om maar een paar voor beelden te noemen, dat zijn huur. zijn belasting, zijn gas, zijn water leiding en zijn elektriciteit op tijd betaald worden. Hij wil sparen voor een nieuwe auto of een bromfiets, een ijskast of een wasmachine. Hij wil, dat er voldoende geld op de spaarbank staat, wanneer de kolen voor de verwarming moeten worden aangeschaft, of nieuwe kleding of nieuw huisraad. Hij wil ieder jaar een bedrag bijeenbrengen om daar mee in de zomer met vrouw en kin deren met vakantie te gaan. Hij wil. dat er voldoende geld aanwezig is om kinderen te laten studeren en om bij te springen voor een huweiyks- uitzet. En vóór dat alles wil hy by zyn bank, by de spaarbank terecht kunnen". Naar de zes miljard Spr. wees op de medewerking van de spaarbanken aan het girale geld verkeer en achtte het van groot be lang dat de mensen, door hun be sparingen over de spaarbanken te laten lopen en daaruit hun betalingen te doen, hun inkomen evenwichtig Korfbal-programma Programma voor dit weekeinde: Zaterdagmiddag: Zuid West 2 B CrescendoAhoy (3 uur). Zondag: Hoofdklasse: Beslissings wedstrijd om één plaats im de Hoofd- klasse: Die Hagihe (Den Haag)Ar chipel (Amsterdam) te spelen op ter rein Zoeterwoudse Singel te Leiden. Aanvang 2 uur. Zuid West 2 B: ReadyOlympla&n. LKB-cup: In de finale hebben zich geplaatst: De AlgemeneKNS en Zuiderkwar tier, die zaterdagmiddag op het ter rein aan de Zoeterwoudse Singel in een halve competitie elkaar deze cup zullen betwisten. Genoegeiykheidscup voor Fluks: De finalewedstrijden gaven de vol gende resultaten: Ons Eiland—Fluks 12; FluksWarmond 00; Ons Eiland—Warmond l1. Na straf- worpen tussen Warmond en Fluks werd Fluks winnaar. kunnen besteden. Uit de grote groei van het lnleggerstegoed biykt dat de spaarders de uitbreiding van activi teiten waarderen. „We zün thans een heel eind op weg naar de zes miljard gulden". By de voorziening in de kapitaalbehoeften van de overheid vervullen de spaarbanken een be- langrüke rol door deel te nemen aan emissies van obligaties, en door gel den te verstrekken op onderhandse leningen. Talryke gasten uit binnen- en bui tenland woonden de jubileumverga dering by. Na de voorzitter werd het woord gevoerd door de minister van Financiën, prof. dr. H.J. Wltte- veen. In het gebouw was een jubi leumtentoonstelling ingericht. Voorts verzonden de bondsspaarbanken en kele tienduizenden jubileum-post stukken met speciaal poststempel naar relaties en georganiseerde fila telisten in Nederland. Gisteravond werd in het concertgebouw een feest- concert gegeven door het Concertge bouworkest onder leiding van Rober to Benzi met de pianist Geza Anda als solist. Morgen wordet het pro gramma afgesloten met een natio nale Spaarbankmanifestatie. ADVERTENTIE ale er bloemen in huie zyn ADVERTENTIE VAN NELLE (Ti schenkt op elk doosje theebuiltjes van 20 stuks VY Randstad wint streektoemooi In Sassenhelm is gisteren voor de laatste ronde van het streektoemooi voor jeugdelftallen de wedstryd VV RandstadLeiden United gespeeld. De in een zeer plezierige sfeer ge speelde wedstryd, die technisch zeer goed voetbal te zien gaf, eindigde in een geiykspel: 33. De Leidse selectie was aanvanke- ïyk iets sterker, zy wisten dit met een mooi doelpunt van v. Laarhoven tot uitdrukking te brengen maar in het verloop van de eerste helft kre gen de Bollenstrekers vat op het spel. Lumoidong (SJC) bracht de stand na een goed kwartier weer in evenwicht. Na de hervatting was het de beste man uit de Leidse voorhoede, Disse- veldt (UVS). die de Sleutelstad weer aan een voorsprong hielp: 12. De fysiek sterkere spelers van de Randstad kwamen fel terug. Doel man Willems (UVS) wist onder een aanhoudend Bollenstreek-offensief van geen wyken. Voor het harde af standsschot van Stein (Foreholte) moest hy echter zwichten: 22. Vier minuten hierna leek de Randstad de wedstryd in haar voordeel te beslis sen. Een snelle combinatie tussen Lumoidong, v. Schooten en v. Veelen Engeland wil geen associatie met EEG Associatie van Engeland met de EEG Is voor de Britse regering aanvaardbaar, zo heeft minister Buitenlandse Zaken, Brown, gisteren in het Lagerhuis verklaard. Het wil alleen volwaardig lid worden. Brown zei dat associatie Engeland verplichtingen zou opleggen zonder het recht te geven aan de besluit vorming in de Europese Gemeen schap deel te nemen. Brown legde deze verklaring af, omdat men in Franse regeringskrin gen verwacht dat De Gaulle by zyn komend overleg met premier Wilson Groot-Brittannië een „overgangslid- maatschap" een vorm van asso ciatie zal aanbieden. rondde laatstgenoemde doeltreffend af: 32. In de allerlaatste minuut kwam Leiden door Disseveldt toch nog naast Randstad: 33. Mede door dit gelyke spel is W Randstad winnaar geworden van he streektoemooi, waarin Flamingo' evenveel punten behaalde, maar door een slechter doelgemiddelde met tweede plaats genoegen moesten men. ADVERTENTIE Modeminnaars. Muziekliefhebbers. Allen die kleding èn klanken-van-deze tijd zoeken. Opgelet! Want morgen gebeurt er wat. Midden in Leiden opent de Young Fashion Saloon haar heel bijzondere deuren. Stap binnen en je weet niet wat je ziet. (En hoort.) Een belachelijk grote sortering fijne snelle pakken. Leuke kleurige en witte keurige hemden. Fijne jasjes. Slanke broeken. Allemaal dingen waarmee je jezelf graag in de spiegel ziet., Wat je hoort zijn de laatste hits. En wie dorstig wordt van al dat kijken en luisteren bestelt gewoon een drankje. De gezellige bar in de hoek is er voor. Even onthouden dus: Morgenmiddag en alle volgende dagen - Breestraat - muziek en hele goeie mode. Iedereen is welkom. See you soon in the Saloon? Mystiek geloof in één enkele man (Van onze Parijse correspondent) Ten huize of beter ten paleize van Kamerpresident Chaban-Delmas is gisteren in Parys besloten de gaul listische party, de Unie voor de nieuwe republiek (U.N.R.) te reor ganiseren. De vroegere secretaris-gene raal Baumel, die intussen Kamerlid is geworden, werd vervangen door een vlerhoofdig politiek comité, dat door premier Pompidou, Kamervoor zitter Chaban-Delmas en de beide minister Debré en Frey wordt ge vormd. Naast dat viermanschap werd ook nog een secretariaat-generaal van vyf leden ingesteld, dat de da- geiykse leiding over de party mag voeren. De greep van Pompidou, dis op Doden bij gevecht in dorp bij Aden By vuurgevechten, die gisteren de gehele dag voortduurden tussen Brit se militairen en Arabische nationa listen by Aden, zyn negen doden ge vallen. Daaronder bevond xich 1 Brit. De anderen waren Arabieren. De schietpartyen vonden plaats in Sjeik Othman, een 16 km van Aden gelegen plaats. Een Britse woord voerder zei dat de nationalisten pro beerden het dorp in handen t# kry- gen. Weer brugongeluk in België Te Ougree bij Luik is donderdag de eerste boog van een nieuwe brug die over de Maas wordt gebouwd, in gestort. Een veertigtal arbeiders werd in de val meegesleurd, doch er deden zich geen persooniyke onge lukken voor. De ingestorte brugboog had een vloer van gewapend beton van 600 vierkante meter en woog 400 ton. Zy stond op een buizenstel, dat rustte op drijvende caissons. De ze laatsten hebben het begeven, hoe wel ze kort voor het ongeval nog ge controleerd zouden zyn. zyn beurt zyn macht aan De Gaul le ontleent, is thans door deze reor ganisatie bekrachtigd. Voor Monique is Nederland een sprookje Haar leven lang heelt Monique Mulder, een blond 18-jarig meisje uit Umina bij Sidney in Australië, haar ouders horen -praten over het onvergetelijke Nederland en nu vanochtend zette ze voor het eerst voet op haar geboortegrond. „Voor mij is Nederland een sprookjesland," zei ze, al noemde ze het uiteraard ja fairy country". In 1949 werd ze geboren in Haar lem, maar haar ouders emigreer den twee jaar later met haar naar Australië en hebben er nu een kapperszaak. Het sprookje werd vorige maand werkelijkheid voor Moni que, toen ze in de nationale geld inzamelingsactie voor het Austra lisch centrum voor spastische kinderen in twee maanden tijds in haar eigen bazaar, ingericht in een hotel, meer geld bijeen bedel de dan honderden andere concur renten, n.l. f 7500,-. De beloning was dat ze als een van de speci ale gasten van de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas de officiële openingsvlucht mocht meemaken op de nieuwe lijn SydneyLonden met als laatste tussenstation Amsterdam. Wel deed ze haar best op Schip hol. doch met het Nederlands kon ze niet goed overweg, al verstond ze het uitstekend. Mijn vader en moeder spreken thuis nog altijd Nederlands tegen elkaar," vertel de ze in het Engels. Die kunnen onmogelijk goed Engels spreken Ze hebben nog altijd een ontzet tend leuk Nederlands accent." Monique gaat in ons land vele ooms en tantes opzoeken. „Ik hoop hier een maand of twee te blijven. Als ze me tenminste zo lang willen hébben." Praktisch echter is er niets ver anderd aan het fundamentele ka rakter van de U.NR., die een reus op lemen voeten is. De Gaullisten vormen weliswaar elektoraal de grootste macht van Frankryk, als organisatie betekenen ze weinig. Generaal De Gaulle voelt niets voor politieke partyen. Hy verwacht, dat zyn aanhang hem blindelings volgt en alleen dan nog maar als hy om die steun verzoekt. Het Gaullisme is trouwens nooit veel meer geweest als een mystiek geloof in de onfeilbaar heid van één enkele man. Charles de Gaulle geheten, en het is dus dui- deiyk dat op die wankele basis moe4- ïyk een party programma, laat staan een politieke filosofie te formuleren valt. Begin volgende week (Van onze Amsterdamse correspondent) De eerste groep Nederlandse vrijwilligers vertrekt volgende week naar Israël. Zij zullen daar worden ingeschakeld in de burgermaatschappij, waar een groot aantal plaatsen is opengevallen doordat tiendui zenden Israëli's in militaire dienst zijn opgeroepen. De vrywilligers twintig in to taal reizen maandag of dinsdag naar Parys. Vandaar worden zy met groepen vrywilligers uit andere lan den naar Israël overgebracht. De uitzending heeft plaats via de „Jewish Agency for Palestine" Amsterdam. Vrywilligers, die zich by de ambassade van Israël in Den Haag of het consulaat in de hoofd stad aanmelden worden daarheen verwezen. ADVERTENTIE Ge*1 gen** het „laatste woord" Chauffeur Britse autobus in arrest Tegen de chauffeur van de Britse autobus die woensdag op de autoweg StuttgartMUnchen verongelukte, •n arrestatiebevel uitgevaardigd. De politie verwyt de chauffeur dat hy de maximum-snelheid voor auto bussen op autowegen 80 km per niet in acht heeft genomen. Toen het ongeluk gebeurde, zou de bus tenminste 120 km per uur gere den hebben. By dit ongeluk zUn twaalf mensen om het leven géko- en zeven zwa#ir gewond. Twee Amerikaanse hef- schroef vliegtuig en hebben histo rie gemaakt met de eerste non- stopvlucht over de Atlantische Oceaan. Zij hebben 6850 km ge vlogen in 30 uur en 48 minuten van New York Tiaar Parijs. De twee helikopters van de red dingsdienst van de Amerikaanse luchtmacht zijn van het type Si korsky HH-32 Sea King. Op hun vlucht van het Newyorkse ma- rineluchtvaartstation in Brook lyn naar Le Bourget in Parijs werden zij door een C-130 tanker toestel negen keer in de lucht van brandstof voorzien. Op de foto de helikopter-ont werper Igor Sigorsky met de Amerikaanse piloten Herbert Zehnder flinks) en Donald Maur- ras rechtsna aankomst op Le Bourget. Op de achtergrond een der toestellen. Van Japanse makelij Hayakawa Electric Co., een van de grootste elektronische industrieën van Japan, heeft een televisiebuis ont wikkeld, die van voren naar achter slechts 12.5 cm meet. Hayakawa zegt, dat dit de eerste buis van zyn soort ter wereld is en dat hy het mogeiyk maakt een tele visie-ontvanger te bouwen, die een derde van de diepte van de conven tionele televisie-ontvanger heeft. Terwijl het elektronische centrum van de conventionele televisie-ont vanger de elektronische stralen di rect op het scherm afvuurt, zo zegt Hayakawa, lopen de beeldiynen van de platte televisiebuis parallel aan het scherm alvorens door een afbui- gingselektrode op het scherm te wor den gebracht. Een voordeel van de platte t.v.- buis is de grotere mogelijkheid om het toestel aan de wand op te hangen of als een koffertje mee te nemen. Wanneer een transparante afbui- glngselektrode wordt ontwikkeld, zal het mogeiyk zyn een tv-toestel te bouwen, dat aan beide zyden beeld geeft. Voorlopig worden alleen joodse jon geren naar Israël uitgezonden. Om als vrywilliger uitgezonden te kun nen worden mag men niet jonger dan 18 en niet ouder dan 35 Jaar zyn. Waar het om gehuwden gaat wordt als voorwaarde gesteld, dat men geen kinderen heeft. De eerste groep Nederlandse vry willigers bestaat uit enige verpleeg sters. twee ingenieurs en een aantal studenten. Het is de bedoeling, dat een week na het vertrek van deze groep opnieuw een aantal vrywilli gers naar Israël gaat. Het aantal aanmeldingen loopt inmiddels in de honderden. Hulpactie Een negentiental bekende Neder landers heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een landelijke economische hulpactie Nederland— Israël. De bedoeling is een geldinza meling te houden om de economi sche nood in Israël te helpen leni gen. De initiatiefnemers zyn mej. C. W. I. jonkvrouwe mr. Wttewaal van Stoetwegen, prof. M. A. Beek, prof. dr. J. E. Andriessen, drs. J. M. den Uyl, mr. N. Drost, J. H. J. Grundmeyer, ds. H. J. Kater, dr. P. J. Koets, H. van Kuilenburg, H. J. Lankhorst, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, mr. J. A. Mommersteeg, drs. W. Norden, mr. A. Stempels, mr. M. van der Stoel, J. Tabak mr. E. M. Toxopeus, K. Voskuil en P. J. E. van Weezenbeek. Deze en alle andere acties zullen worden gecoördineerd door de col lectieve Israëlactie, die alle binnen gekomen (al enkele tonnen) en nog te verwachten geldbedragen ter be schikking zal stellen van de rege ring van Israël en de Jewish Agency. Reorganisatie bij de NAVO De Italiaanse admiraal Luciano Sotgiu is met ingang van 5 Juni as. benoemd tot NAVO-marine bevelhebber zuid, zo heeft de NAVO-opperbevelhebber in Europa, generaal Lemnitzer bekendgemaakt. De benoeming van de Italiaanse admiraal is onderdeel van een reor ganisatie, waarbij het marinecom mando zuid wordt ingesteld ter ver vanging van het hoofdkwartier van de NAVO-strydkrachten in het ge bied van de Middellandse Zee, dat tot op heden op Malta was gevestigd en dat werd geleid door de Britse ad miraal Sir Hamilton. Admiraal Sotgiu wordt direct ver- antwoordeiyk aan de NAVO-opper bevelhebber zuid-Europa, de Ameri kaanse admiraal Griffin, die zyn hoofdkwartier in Napels heeft. Daar wordt ook het nieuwe NAVO-com- mando zuid gevestigd. De reorganisatie is een onderdeel m de vereenvoudiging van de NAVO-bevelvoering, waarby het aantal ondercommando's in Europa an vier tot drie (Napels, Brunssum •n Oslo) wordt teruggebracht. De Russen lanceren elke woensdag van het eiland Heis in de Barentsz- Zee raketten die gedurende veertig minuten foto's nemen en andere weermetingen verrichten, zo meldt het Sowjet-persbureau Tass. De lan ceringen maken deel uit van een in ternationaal program van weeronder- zoek. Tezelfdertijd worden nameiyk in de V.S., Frankrijk, Japan, Austra lië en India soortgelijke raketten de lucht ingeschoten. Op het eiland, binnen de poolcir kel, bevinden zidh de lanceerplaata en een observatorium waar Sovjet geleerden hun onderzoekingen ver richten. Tass meldt verder dat de Kosmos- satellieten 144 en 156, die in februari en april jl werden gelanceerd, deel uitmaJken van een ingewikkeld sy steem van weeronderzoek. De kunst manen kunnen in één etmaal weer gegevens verzamelen omtrent een ge bied dat zestig procent van het aard oppervlak beslaat. Doordat de satel lieten met een interval van enige uren boven bijvoorbeeld Afrika ver schijnen worden verschillende gege vens over hetzelfde gebied verkregen welke via een computer worden ver werkt. De resultaten worden onder meer gebruikt voor het kiezen van de beste routes voor Russische koop vaardij- en vissersschepen. ADVERTENTIE 20 gaven «n p 9<>ÜT 1

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13