KATWIJKS V.V.V. BESTAAT 70 JAAR F1 Algemene Bank Nederland Veel veranderd in familie-badplaats Elk jaar verongelukt school met kinderen VRIJDAG 2 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II Grootst mogelijke service bieden en het prijspeil zo laag mogelijk houden ken een gedeelte van een woning hu ren. Wel niet aan de Boulevard, maar toch wel in de onmiddellijke nabijheid. Het verhuren nam steeds grotere vormen aan. Dat duurde tot in de tweede wereldoorlog toen de bezetter het toenmalige badcentrum met de grond gelijk maakte. Van de panden langs de Boulevard bleven alleen de Oude Kerk (gedeeltelijk) en hotel „Christina" gespaard. En met die af braak werd de traditie 1 huren van gedeelten afgesloten. Het is 12 juni 70 jaar geleden, dat de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Kat wijl werd opgericht. Ir die 70 jaar heeft de V.V.V. heel veel gedaan om van de vissersplaats een badplaats te maken, dit tot ver over onze landsgrenzen heen bekendheid geniet. Er zullen rond dit veertiende lustrum geen grootse feesten worden georganiseerd. Dat is niet gedaan bij het zilveren jubi leum en ook niet bij het gouden. Wel zullen de in het hoog seizoen te houden evenementen in het teken van dit lustrum staan: het bloemencorso „Flora's kleurenpracht aan Zee", de nationale taptoeparade, de reddingsdemonstraties van de KRB, de strandfeesten en de vuurwerken. De V.V.V. die vooral in de na-oor- logse jaren van zich heeft doen spre ken door het leggen van buiten landse contacten en door het aan bieden van een vakantie-aan-zee aan de weduwen en kinderen van de slachtoffers bij de mijnramp in het Duitse Lengede en aan hen, die deze ramp overleefden met hun gezinnen, wordt reeds meer dan tien jaar krachtig geleid door mr. J. van der Plas en door directeur Chr. Ver- plancke. Deze laatste heeft er door zijn bezoeken aan Duitsland, de Scandinavische landen, Engeland en binnenkort ook aan Frankrijk in niet geringe mate toe bijgedragen, dat Katwijk in een groot deel van Euro pa bekendheid kreeg als de gezellige familiebadplaats. f. 17 miljoen In die zeventig jaar Is het delingenverkeer één van de hoofd bronnen van bestaan geworden voor de Katwijkse bevolking. Waren het in die beginjaren enkele duizen den guldens die „bleven hangen", aan de hand van de gegevens van de laatste jaren blijkt, dat de gas ten nu tijdens het zomerseizoen ze ker een bedrag van een f 17 miljoen gulden in Katwijk „laten". Dat zijn cijfers om van te duizelen. In niet geringe mate heeft de V.V.V. aan deze ontwikkeling gestalte gegeven. Het is goed dit eens te vermelden. Er zijn maar weinigen, die beseffen hoe veel werk er verricht wordt in dat be scheiden kantoor aan de Boulevard. Zeventig jaar V.V.V.-werk wil ech ter niet zeggen, dat er voor die tijd geen badgasten naar Katwijk kwa men om te genieten van zee, strand en duinen. Ook in die tijd al was het pittoreske vissersdorp een geliefd oord voor de rust zoekende stads mens. Het waren echter in de laatste Na de oorlog werd direct met de opbouio van Katwijks badcen trum begonnen. Er ontstond een nieuwe boulevard met veel parti culiere huizen, waarvan de eige naars in de zomermaanden ap partementen gingen verhuren. 25 jaar van de vorige eeuw hoofd zakelijk gasten, die konden beschik ken over een welgevulde portemon- In die tijd waren er ook reeds ho tels. Deftige zelfs. Het Groote Bad hotel, Badhotel „De Zwaan", Hotel- Pension „Van Tellingen", Hotel „Zee- rust" en Rheinischer Hof (Hotel Du Rhin)Dat lazen we in de „Gids voor het badseizoen 1888". Daarin wordt het volgende gezegd over de tarie ven: „De prijzen zijn in deze Hotels, per pension, van f 2,50 tot f 5 per dag; variërende naar de maanden van het seizoen en naar het aantal personen uit één gezin. Kinderen en dienstboden half geld". Maar ook het eerste V.V.V.-be- stuur-oprichters waren de heren H. J. M. Modderman (voorzitter), H. J. Smits. A. van Leeuwen, S. Gong grijp, R. Ouwehand en J. W. Kobus (secretaris) had reeds vroeg bui tenlandse activiteiten ontplooid. In het archief ontdekten we een vier talige folder met foto's, waarin ge wezen werd op het mooie, dat Kat wijk te bieden had: de zee, het strand, de duinen en bovenal, de zui vere lucht. Of men toen ook al te kampen had met luchtvervui ling stond er niet bij. Dat deze folder blijkbaar gefinan cierd was door de vervoersonderne mingen blijkt wel uit de ruime plaats, die was ingeruimd voor de dienst regelingen van stoomtram, stoomboot en trein. Men kon toen reeds 34 keer per tram van Leiden naar Kat wijk! Ook de treinverbindingen met Parijs, Londen, Berlijn en Keulen naar Leiden met de tijden van de tussenliggende stations werden er uitvoerig in vermeld. Buitenlanders Utt alles bleek, dat er ook toen reeds veel buitenlanders naar Kat wijk kwamen: Duitsers, Belgen en zelfs Fransen. Ze hadden het in Kat wijk best naar hun zin. Velen van hen keerden ieder jaar terug, zoals dat gedurende al die zeventig jaar Zo was het eind vorige eeuw in Katwijk. Kinderen van de bad gasten zijn tussen de bomschui ten aan het pootje baden. het geval is geweest. Die mannen van het eerste uur hebben daar in niet geringe mate toe bijgedragen en ook hebben zij gestalte gegeven aan het V.V.V.-wezen in de badplaats. Katwijk bood toen nog een heel ander aanzicht. Er was geen boule vard en op de strandreep lagen de bomschuiten. Dat verhoogde mede de attractie van het verblijf. De gas ten zagen het vertrek van deze vis sersschepen naar de visgronden en de thuiskomst met het verkopen van de vis. Niet in een afslag, maar zo gewoon op het strand. Dit beeld heeft ook tientallen bin nen- en buitenlandse schilders geïn spireerd bij het maken van hun „doeken". De keren, dat Katwijk derwerp van hun studie en werkdrift was, zijn niet te tellen. Enige namen van kunstenaars, die de vissers plaats als hun domein kozen: Willy Sluiters, Blommers, Jan H. B. Koek koek, Jan Toorop, Max Hecker en Stengelin. Voornamelijk schilders van de Haagse School. Ook het Katwijkse gemeentebe stuur toonde veel belangstelling voor het werk, dat deze jonge vereniging in het belang van de gemeente ver richtte. Reeds in 1899 werd een jaar lijkse subsidie van f 50 verleend. Een gering bedrag in vergelijking met wat de gemeente thans voor de be vordering van het vreemdelingenver keer uitgeeft. Maar het getuigde van veel inzicht. Dat staat vast! Vaste koers En zo Is nu 70 jaar geleden dat WV-scheepje gaan varen. Vaak raakte het verzeild in stormen en liep alles beslist niet van een leien dakje. Er waren wel eens van die kleine botsinkjes in het bestuur en. ook met de leden. Dat is thans ook nog het geval. Opbouwende kritiek kan gezond zijn en verhelderend werken. Het scheepje was echter recht en trotseerde het geweld van de zee, zoals dat nu nog en reeds vele eeuwen lang de Katwijkse vissersschepen doen op de vaak woelige Noordzee. Er werd en wordt een vaste koers gevaren. In het be lang van heel de gemeenschap. Reeds lang voor de vorige wereld oorlog kreeg Katwijk faam als fa miliebadplaats. Niet in het minst door de propaganda, die bekostigd werd uit een in het leven geroepen „Annonceerfonds" en uit bijdragen van ingezetenen. De activiteiten strekten zich nog verder uit. Duidelijk werd ingezien, dat er iets voor de gasten moest worden ge daan tijdens hun verblijf in de bad plaats. Maar wat? Omdat er zoveel kinderen onder de gasten waren werd besloten tot het organiseren vai strandfeesten, bestaande uit kinder spelen, het bouwen van forten en het leggen van zandfiguren. De onmis bare hulp van de ouders bij het ganiseren werd verkregen en talrijke aardige prijsjes werden beschikbaar gesteld. Die spelen worden thans nog tijdens het badseizoen georganiseerd onder leiding van Jan van Rijn, die zich op dat punt ook een knap or ganisator heeft leren kennen. Meer en meer nam de stroom van badgasten toe. De bevolking liet de woningen opknappen en ging verhu ren. We kennen families die jaren lang terugkeerden op hetzelfde adres en later weer kwamen hun kinde ren met de kleinen enige weken als gasten. Er ontstond een hechte band. Ze kwamen uit het gehele land, maar voornamelijk uit de provincie Utrecht en uit Rotterdam. Dat zou later anders worden. Een paar cijfers uit die „goede oude tijd". Voor ongeveer f 100 kon men reeds voor de duur van zee we- Opb« 'OUW Na de tweede wereldoorlog werd door de gemeente met spoed begon- met het herstel van het centrum de zeekant. De bunkers langs de boulevard werden gedeeltelijk ge ruimd en daarna bedekt met zand m duin te vormen. De res- de afbraak werden verwij derd en er werd een plan ontworpen, dat niet de hotels, maar huizen, waarin men gelegenheid kreeg ka- te verhuren, centraal stelde. Er werd hard, heel hard gewerkt en het resultaat was. dat er een jaar of vijf de bezetting weer volop verhuurd kon worden. Tussen die huizen door verschenen enige hotels, die over gebrek aan be langstelling niet hadden te klagen. De verhuur kwam weer op gang. Uit alle delen van het land en uit het buitenland kwam men weer naar dat vertrouwde Katwijk, dat welis- belangrijke gedaantever wisseling had ondergaan, maar dat zich toch weer de faam van familie badplaats wist te veroveren. Er was werk aan de winkel. Zeker voor de V.V.V., die al het mogelijke deed om de badplaats weer een wel luidende naam te bezorgen. Dat lukte. Het werk nam zo toe, dat het bestuur besloot een directeur aan te trekken, die de leiding kreeg over een toen nog klein kantoor aan de Boulevard en die van 1956 af zijn ADVERTENTIE Neem uw guldens mee uit sparen 4% Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon ƒ2.000,per maand: één maand opzegging voor hogere bedragen 4% Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4%% Spaardeposito Drie maanden opzegging AV2% Spaardeposito Zes maanden opzegging 5% Spaardeposito Eén jaar opzegging 51/2% Spaardeposito Achttien maanden vast 6% Spaardeposito Twee jaren vast U kunt een spaarrekening of spaardeposito openen bij een A.B.N. kantoor In uw omgeving. U kunt nu ook storten op postgirorekening no. 757800 t.n.v. Spaarrekening Algemene Bank Nederland, Amsterdam, onder vermelding van de gekozen spaarvorm: Spaarrekening (minimumbedrag f 10,-) of een der vijf Spaardeposito's (minimumbedrag 100,-). schouders onder het werk zette. Daarbij stond de vraag centraal hoe men het de gasten aantrekkelijk kon maken om hun vakantie in Katwijk door te brengen. De heer Chr. Verplancke is daar met zijn medewerksters en medewer kers en met de steum van het be stuur volledig in geslaagd. Talrijke evenementen werden er georgani seerd. Het in binnen- en buitenland bekende bloemencorso „Flora's kleu renpracht aan Zee", de taptoe-para de met deelneming van vele bekende korpsen, zoals de wereldkampioenen K.N.G. en de Trommelaere van Roo- sendaele, de lampionoptochten en de wekelijkse strandfeesten, alsmede de vuurwerken op zaterdagavond Voorts werd door de V.V.V. mede werking verleend aan talrijke cultu rele manifestaties, zoals de concer ten in de Nieuwe Kerk en de laatste jaren ook in de Triomfatorkerk (zang en orgel), die vele honderden bezoekers trekken. Naar het buitenland Als het badseizoen ten einde was werden eerst de zaken geordend en daarna ging de heer Verplancke zo tegen het eind van hot jaar naar het buitenland. Het bestuur had reeds lang gezien, dat men relaties moest kweken. Er kwam een nieuwe vorm van verhuur, namelijk van kamers met ontbijt. Dat sloeg in. De heer Verplancke lanceerde dit idee het eerst in Duitsland. Het gevolg, was, dat er duizenden oosterburen naar de badplaats kwamen om hun vakan tie ver van het door de fabrieken on zuivere Roergebied door te brengen. De Katwjjkers zagen in die vorm van verhuur wel wat. Toen de Duitse markt veroverd was werd het oog gericht op Scan dinavië en later op Engeland. Thans is men ook bezig vaste voet onder de grond te krijgen in Frankrijk. De eerste resultaten waren tijdens het afgelopen bollenseizoen zicht baar. Juist dat voorseizoen was be langrijk. Het was de start voor het eigenlijke badseizoen. Honderden toeringcars komen de laatste jaren tijdens de bollen weekeinden naar de kust met gasten en van Engeland uit worden chartervluchten georga- neseerd. Het is dan overvol in de badplaats en zeker in Katwijk waar men te kust en te keur over bedden }4, -8^ f .Tr De Katwijkse boulevard werd I gelijk gemaakt. Alleen de ont- tijdens de tweede wereldoorlog hoofde Oude Kerk bleef staan, door de bezetters met de grond i ADVERTENTIE 'Dure'auto? Voordelige auto? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1301/1501? Dan hebt de nieuwste Simca, auto-couture uit Parijs. De wagen met de dure snit en met het dure zitcomfort. En ailes wat u verder zoekt. Bagageruimte? Makkelijk zicht? Makkelijk sturen? Makkelijk schakelen? Makkelijk optrekken en remmen? Stuk voor stuk karaktertrek ken! En voor de caravanbezitter: ook de trekkracht is geweldig! Daarom een auto die technisch en praktisch duidelijk 'duurder' is dan hij kost. Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 130X1501 VANAF f 7795.— SIMCA TAW NEDERLAND NV. V67-0 Voor LEIDEN EN OMGEVING AUTO BIERMAN N.V. SIMCA Stationsweg 1117, Leiden TeL 01710—40447 SIMCA Voor NOORDWIJK. KATWIJK e.o. AUTOMOBIELBEDRIJF VERHART van de Mortelstr. 98, Noordwtjk - Tel. 01719—2829. kan beschikken. En als die stroom voorbij is, komt het seizoen. Wat zijn de verwachtingen? Het kan weer een goed seizoen worden al zal men er op moeten rekenen, dat de economische teruggrang in vele lan de ook door zal werken op 't bezoek v. d. gasten. Nederland is niet meer 't goedkoopte eila/nd van weleere. Er zijn andere gebieden aan de kust, o.a. Spanje, Italië, Portugal etc., die thans mede een gooi doen naar de gunst van de vakantiegenieters. Het is daar niet duur en door middel van het vervoer per chartervlieg tuig kan men veertien dagen de zon opzoeken voor niet al te veel geld, zeker is men niet duurder uit dan neer men in eigen land de va kantie doorbrengt. En dat wordt nog erger als straks vliegtuigen met een accommodatie voor zo'n 500 passa giers in de „Vaart" worden gebracht. Concurrentie Katwijk en geheel het Neder landse toerisme moeten aan deze concurrentie het hoofd weten te bie den. Ons land heeft altijd de naam gehad het vakantieland bij uitstek te zijn. Waar heeft men een zo gescha keerde kuststrook met breed strand duinen en hoe mooi zijn onze bos- u Helaas wordt de trek minder minder. De toeristische betalings balans vertoont zorgelijke plekken. Tegen over de ontvangsten staan, wat het gehele land betreft, veel grotere uitgaven door een zeer in tensieve propaganda, die enorme be dragen vergt. Wil men de markt be houden, dan zal alles op alles moe ten worden gezet om door accom modatie, service en aantrekkelijke prijzen een vinger in de toeristische „pap" te houden. Ook Katwijk staat voor enorme problemen. Door de geweldige uit breiding van de gemeente zijn er veel meer huizen gekomen, waarvan de eigenaar een graantje willen mee pikken van de toeristische markt. Er moeten dus meer gasten worden aangetrokken om al deze panden te bezetten. Voorts is het noodzakelijk, dat Katwijk aantrekkelijker gemaakt wordt. Spoedige realisering van het badcentrum - de plannen zijn reeds lang klaar, maar het wachten is nu weer op een rapport van het E. T. L is gebiedende eis. Daarbij komt ook, dat er attracties moeten komen. Vooral de buitenlandse toeristen vra gen er naar. De verhuurders van kamers zul len alle zorg moeten besteden aan de inrichting van hun huizen door de kamers te voorzien van warm en koud stromend water en van vol doende bad- of douchegelegenheden. Kortom de grootst mogelijke aan dacht moet worden geschonken aan de inrichting van de woningen, die gedeeltelijk voor verhuur bestemd zijn. Wanneer dat het geval is behoeft Katwijk, waarvan het V.V.V.-bestuur de meest aangename betrekkingen I onderhoudt met tientallen reisbu reaus in het buitenland en met be vriende y.V.V.'s, zoals Arnhem, de toekomst niet zorgelijk in te zien en zal het zijn naam als de gezellige familiebadplaats die nu al zeventig jaar lang met ece wordt gedragen behouden. IN HET VERKEER „Ik vraag mij af hoelang het nog zal duren voor de wetgever de mo gelijkheid schept om aan ernstige verkeersovertreders een ontzegging van de rijbevoegdheid voor het leven op te leggen" Dit zei gisteren de Rot terdamse officier van Justitie, mr. W. D. Meeter, tijdens de behandeling van de zaak tegen een 30-jarige chauf feur uit Rotterdam, die voor de rechtbank in de Maasstad terecht moest staan wegens het veroorzaken van een verkeersongeluk. In november van het vorig jaar was de Rotterdammer met zrfjn 20-tons tankauto door een rood stop licht gereden en had daarbij een zes jarig jongetje uit Schiedam geraakt. Het slachtoffertje liep ernstig letsel op. De officier stelde in zijn requi sitoir vast, dat er vorig Jaar in Ne derland 2612 verkeersdoden te betreu ren waren. Onder dit aantal waren 120 kinderen van onder de vijf jaar en 274 kinderen tussen de vijf en vijftien jaar. Gevreesd moet worden, dat het aantal kinderen bij verkeers ongelukken nog zal stijgen. Dat sal dan niet alleen het gevolg zijn van een toenemende verkeersintensiteit, maar ook door het toenemende aan tal rauwe en onverschillige chauf feurs. Veel kinderen kunnen worden gered als de volwassenen eens wat beheerster zouden rijden", aldus mr. Meeter. De officier vond het te dwaas om te stellen, dat 400 verkeersdoden in de leeftijd van drie tot vijftien Jaar als een normale tol van het verkeer moeten worden beschouwd. „Laten we niet vergeten dat 400 kin deren in deze leeftijd overeenkomen met een bevolking van een grote school in een stad". Aan het slot van zijn requisitoir in de zaak tegen de Rotterdamse chauffeur zei de officier nog, dat men dit jaar rekent op .900 1000 verkeersdoden in de leeftijd van drie tot 21 jaar. „Het merendeel van hen leeft nu nog", liet mr. Mee ter tijdens de rechtzitting waarschu wend haren. Tegen de chauffeur eiste de offi cier van Justitie drie maanden ge vangenisstraf en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaren. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11