„Het is zo snel gegaan..." Roofmoord in Utrecht Onderzoek naar hulp aan deserteurs DONDERDAG 1 JUNI 1967 LETOSCH DAGBLAD PAGINA -5 MARIANNE DELGORGE (straks naar Knokke) j (Van onze rtv-medewerkster) „Het is allemaal zo snel gegaan, dat ik nog maar nauwelijks enig idee heb wat er aan de hand is." Dat zegt Marianne Del- gorge, één van de vijf jonge artiesten die straks Nederlands eer in Knokke moeten hooghouden. En ze heeft gelijk het gaat allemaal snel, te snel voor wie niet stevig in z'n schoenen staat. of iets op cabaretgebied. Maar dat werd niets. Juist toen ze alle plan nen voor een artistieke loopbaan op zij had gezet en braaf naar de ge meentelijke universiteit van Amster dam ging. toen kwam de ontdek king Ze wil haar studie in ieder geval afmaken, nog zeven jaar stu deren. Ik moet mijn draai nog vinden Want het zal je toch maar ge beuren dat je op een feestje in een buurthuis je gitaar meeneemt en wat zingt, omdat je dat nu eenmaal zo graag doet en je het een verhoging van de feestvreug de vindt; dat er een fotograaf op je toestapt die zegt dat je in de eerste plaats mooie handen hebt en die in de tiveede plaats later ontdekt dat je goed zingt en speeltdat die fotograaf een vriend heeft die bandjes van je maakt en daar enige bekende muziekmensen in Nederland mee langs gaat; dat één van die gro te jongens" werkelijk verrukt is en je in contact brengt met een grammof oohplatenmaatschappij dat je binnen de kortste keren wordt aangezocht om mee gaan naar Knokke en dat er verschrikkelijk grote langspeel plaat van je wordt opgenomen Het is missbhien wel alledaags Paul van Vliet zong al twee jaar geleden: „En iedere boerenmeid komt op de plaat", al slaat die betiteling bepaald niet op Marianne maar toch in ieder geval enerverend. Verwarrend Negentien jaar is ze en ze kan nog rustig en onbevangen zeggen: „Wat ik met alle publiciteit straks aanmoet? Ik vindt het nogal ver warrend. Ik heb er nog geen kaas van gegeten. Als je jezelf opeens op de t.v. ziet, als je je eigen foto's in de krant ziet staan, als je je eigen stem hoort, dan denk je: Hé, dat ben ik! Het geeft een soort dubbel- effect. Je bent twee mensen, de één kijkt naar de ander, maar toch ben je er één". Goed. Marianne is 19 jaar. Ze is bijzonder op haar ouders gesteld. Haar vader is ingenieur en pa en ma wonen in Aerdenhout. Ze heeft een broer en drie zusters. Toen ze 17 was, legde ze met goed gevolg haar eindexamen gymnasium-a af. In zes jaar. Na het gymnasium was ze een tijd au pair bij een gezin met vier kinde ren in Engeland. Daarna deed ze toelatingsexamen voor de toneel school. Ze wilde iets vaags: acteren Naïef Zal ze opgewassen zijn tegen alle mooipraterjj en alle vleierij die nu eenmaal rond een artiesten-carriè re zweeft? „Ik ben nogal naïef, Iaat me gauw beduvelen. Maar ik zal me niet de glorie naar het hoofd laten stijgen. Als ik kan zingen is dat fijn, maar het is net zoiets als het hebben van blauwe ogen: je hebt ze of je hebt ze niet. En het is niet iets om trots op te zijn." Vinden ze het thuis leuk, de ont dekking van hun Marianne? „Ja, zelfs i ge- Durft ze Knokke straks aan? >rIk weet ln ieder geval wat m wachten staat: champagnedrinkende mensen die klappen als ze niets meer horen. Veel ervaring heb ik natuurlijk niet: ik heb wat school- en studente toneel gedaan en op het ogenblik „Dr. Zjivago" in Rome onderscheiden De film ,Dr. Zjivago" is gister avond in Rome onderscheiden als beste buitenlandse film met de Da- van Donatelloprijs, de belang rijkste jaarlijkse filmondiersciheiding Italië. Bovendien kreeg David Lean de prijs voor de beste regie. „De getemde feeks", die Richard Burton naar Shakespeare maakte, kreeg twee onderscheidingen. Eliza beth Taylor deelde de prys voor de beste buitenlandse actrice met Julie Christie (Dr Zjivago). De prijs voor de beste buitenlandse acteur ging ex aequo naar Burton voor deze zelfde film en naar Peter O' Toole voor „De nacht der generaals". Naar aanleiding van t.v.-uitzending (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie gaat in samenwerking met de ko ninklijke marechausse een onderzoek instellen naar de hulp die in de hoofdstad geboden zou worden aan deserteurs uit het Amerikaanse leger. Het onderzoek heeft plaats in overleg met de procureur-generaal mr. M. Gelinck en de officier van justitie mr. J. Hartsuiker. neemt het micro-theater me geregeld mee om mij wat planken-ervaring te geven. Ik hoop dat. ik daar ook nog na Knokke terecht kan, maar veel tyd zal ik toch weer niet hebben, want er is mij ook nog een rolletje in een filmpje aangeboden". Welk genre ga je ln de toekomst zingen? „Ik heb nog geen idee. Eerst maar alles proberen, dan kijken wat me het meest ligt. Ik moet eerst mjjn draai nog vinden." De drie zangeresjes van de Nederlandse Knokke-ploegIn het midden Marianne Delgorge. Zij ivordt geflankeerd door Con nie Vink (links) en Patricia Paay. (De twee mannelijke leden van onze ploeg zijn Jerry Rix en An dy Starr). LURELEI-2 BEGINT 2 Op 2 oktober zal het tweede ge zelschap van cabaret Lurelei de pre mière geven van de musical „De Stunt" in de schouwburg van En schede. Daarna zal men drie maan den lang op Amerikaanse wijze het land doortrekken en proberen het geheel wat te verbeteren. In de ste dagen van januari hoopt men in het eigen theatertje in Amster dam de grote Nederlandse première te geven. ,De Stunt" is het verhaal van een carriëre-meisje, dat door middel van een vreemde stunt met behulp van haar manager in de publiciteit wil komen. Sommige mensen gunnen haar die publiciteit wel. Anderen niet. De tegenwerking zal, zo ver klaarde Eric Herfst, soms merk waardige vormen aannemen. Het verhaal speelt zich af in Ams terdam. De hoofdrol van deze musi cal, waarvan de idee en de tekst, de dialoog en de liedjes zijn geschre ven door Guus Vleugel en waarvan de muziek en de muzikale leiding in handen is van Ruud Bos. wordt gespeeld door Jasperina de Jong. Zij wordt o.a. bijgestaan door Mary van den Berg, Jack Dixon, Willem Nijholt, Aart Staartjes, Marian Berk, Ger Smit, Trudie Labij en Ad Hoey- Het Lurelei-cabaret zal overigens gewoon doorgaan in Amsterdam. Jasperina de Jong zal uiteraard de- keer ontbreken, het team ziet er >r het komende seizoen als volgt uit: Sylvia de Leur, Annemarie Os- ter, Gerard Cox, Boudewijn Leeu wenberg aan de piano en natuurlijk Eric Herfst. NEDERLAND 1 Oude winkelier neergeslagen Mr. Hartsuiker orienteert zich nog op de vraag op dergelijke hulp strafbaar is. De desertie zelf van buitenlandse militairen in ons land is volgens het ministerie van Defen sie niet strafbaar. Provo's? Het onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van een uitzending van de NCRV-televisie. Daailin werden beelden getoond uit een repor tage over de desertie van Ameri kaanse militairen, die gemaakt was door een Frans-Duitse filmploeg. Op het scherm kwam onder meer, op de rug gezien, een meisje dat vertelde provo te zjjn en Amerikaanse deser teurs aan onderdak te helpen. On zichtbaar, achter een doek, werd ook een man opgevoerd die zei de lei der te zijn van een Marxistisch-Le- ninistische groep die zich bezig zou houden met hulp aan Amerikaanse militairen die om politieke redenen deserteren. Pamfletten In de uitzending werden ook pam fletten met een Engelse tekst getoond, waarin wordt opgeroepen tot desertie uit het Amerikaanse leger. Deze pam fletten zouden op het Centraal Sta tion in Amsterdam worden uitge reikt aan Amerikaanse soldaten die hier hun verlof komen doorbrengen. Dergelijke biljetten zyn naar ver luidt op het ogenblik in de hoofd stad in omloop met een stempel van de socialistische jeugd erop. Woordvoerders van de Amster damse politie en de koninklijke ma rechaussee verklaarden naar aan leiding van de tv-uitzending dat by hen niets van hulp aan Amerikaan se deserteurs bekend was. (Van onze Utrechtse correspondent) De 80-jarige Utrechtse win kelier J. J. A. Donse, die een zaak heeft in feestartikelen en snoep aan de Laan van Nieuw- Guinea 88, is door een onbe kende overvallen en beroofd. Een 12-jarig meisje, dat snoep wilde kopen, vond het vreemd, dat de gehele winkel en de kamer daar achter vol rook stond. Zij liep de kamer in en zag de oude man liggen met bloed onder het hoofd. Zij waar schuwde onmiddellijk de buurvrouw nr. 86, de 25-jarige mevrouw Beune, die met haar man een groen tezaak heeft. De burn-vrouw liet de politie en G.G. en G.D. alarmeren. Zij bluste intussen brandende kran en andere papieren by het li efhaam van de oude man. De kast de kamer was opengebroken, even als een geld/kistje, dat leeg was ach tergelaten. Het slachtoffer werd on- mlddefliyk met een ambulance naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht, waar luj later aan zijn ver wondingen is bezweken. Bedrag onbekend Commissaris R. Trip. hoofd de justitiële dienst, die wij 's avonds in de winkel aantroffen, waar recherche met familieleden de toe stand opnam, kon niet zeggen hoe veel er gestolen is. Hoe de kranten in brand zijn geraakt is nog niet be kend. Dat de dader het slachtoffer in brand zou hebben willen steken, wordt door de politie on waarschijn' lijk geacht. Buurman Beune vertelde ons: „De heer Donse woont al vele jaren xn de winkel. Hy was aan één kant ver lamd als gevolg van een beroerte, zy'n kinderen konden hem er niet toe kragen in een bejaardentehuis te gaan wonen. Hij verkocht nog veel feestartikelen. Vuurwerk enzo. Ook snoep aan de kinderen uit de buurt. Er moet voor duizenden gestolen zijn. De kamer zag er vreseiy k uit met alles opengebroken en de oude op de vloer". De grote tent in de tuin van het paleis Fredensborg is gereed gekomen voor het huwelijk van de Deense kroonprinses Mar gr e- the met de Franse graaf Henri de Monpezat, dat 10 juni zal worden voltrokken. In de tent, welke nu permanent wordt bewaakt, zullen bruidspaar en gasten aanzitten voor het huwelijksdiner. In het gehele huisje werden bloed sporen gevonden. Waarschijmiyk heeft de oude man hardnekkig voor zyn leven gevochten. Vergeefs echter. Het voorval wekte in deze anders zo rustige buurt grote opschudding. Het feestartikelenwinkeltje het slachtoffer aan de Laan Nieuw-Guinea in de Dom- Chaos in woning Besfe reclamefilm In het ziekenhuis bleek, dat de oude man werd geslagen met een stomp voorwerp, dat evenwel niet werd teruggevonden in de woning. De heer Donse was een gepensioneerd spoorwegman die gescheiden van zyn vrouw vrijwel alleen leefde. Zyn zoon kwam iedere dag op bezoek om voor hem het eten klaar te maken. Ook kon hy niet zeggen hoeveel er was gestolen, want de oude man ver borg zijn geld in allerlei potjes. De politie vond voorts in de ka mer, behalve vingerafdrukken tal van sigarettenpeukjes die van de da der afkomstig moeten zyn, want de oude man rookte zelf niet. De pogin gen van de dader om de sporen uit te wissen door een stapel kranten in brand te steken liep op niets uit. Er ontstond alleen maar een grote rook ontwikkeling die door het twaalfja rig meisje, dat 's middags snoep wil de kopen, werd ontdekt. De politie wenst de naam van dit meisje niet bekend te maken, omdat het kind nog geheel overstuur is door het ge beurde. De heer Donse had in de buurt de bynaam „Ouwe Cupido", naar de naam op zijn winkeltje. De prys voor de beste in 1966 produceerde Nederlandse reclame film, toegekend aan „Peter Stuyve- sant - New-York", is uitgereikt op de vandaag in Amsterdam gehouden 18de reclameaniddag van het genoot schap voor reclame. De jury wa; overigens van oordeel dat het in he Juryrapport van vorig jaar gesigna- leerde gebrek aan originaliteit in scenario en regie zich heeft voortge zet. ADVERTENTIE MACAO NIET VEILIG MEER Een woordvoerder voor het Ameri kaanse departement van- Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt dat de 110 Amerikaanse burgers in Macao, de Portugese enclave op het vasteland van China, aangeraden is het gebied zo spoedig mogelijk te verlaten. Macao is niet langer een veilige woonplaats voor de Amerikanen en een langer verblijf daar is voor eigen risico, zo heeft de Amerikaanse con sul-generaal in Hongkong, Rice, in een brief geschreven. By de 110 bevinden zich 100 Ame rikaanse burgers van Chinese af komst. De overigen zyn zendelingen en leden van vrijwillige diensten. KOUSENHUIS „GEJO", HAARLEMMERSTR. 8, Grieken mogen niet meer dan premier verdienen Vanaf 31 mei j.l. mogen de Grie ken niet meer verdienen dan hun premier, zo is in de Griekse wet vast gelegd. Op overtreding van de wet staan verhes van betrekking en drie maanden gevangenisstraf. De nieuwe wet is vooral gericht te gen personen die meer dan één be trekking hebben en zowel een sala ris als een pensioen genieten. Zy heeft ook betrekking op Grieken, die in eigen land voor buitenlandse be- dry ven of organisaties werken. 8.00 uur 8.20 uur 8.45 uur 11.10 uur 11.15 uur 11.45 uur NEDERLAND 2 8.00 i 8.05 i 10.15 i 10.30 1 11.00 i De verrekyker Van gewest tot gewest Openbaar kunstbezit: Georges Seurat Toeristische tips Politieke partyen: ARP NTS-journaal AVRO's Televizier De dood van een handelsreiziger Laatste nieuws Teleac: Automatisering (13) Sluiting KRO r Nieuws r De Bill Dana Show r Gamma; vooruitgang in de wetenschap r De Wally show (slot) r Claudio Monteverdi r Laatste nieuws en journaal Dichterbij - Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 —De wilde vaart; hoorspel, deel 4 Hilversum 2 en cjióteren Voetbal Morgen geen voetbal. Dat was iet resultaat van het ene en ?nige doelpunt dat Roth in de verlenging voor Bayern-Mün- ïhen scoorde. ten gerieve o.a. van Celtic, de stadgenoot van Glagow Rangers. U herinnert zich ongetwijfeld dat Celtic le Europacup I voor landskam pioenen won, en dat de leden /an die club het r.k. geloof aan hangen. „Achter het nieuws" heeft ons laten zien hoe knar- eentandend de aanhangers van Je Rangers toekeken toen hun gehate stadgenoot een 1—0 achterstand tegen Inter omzet te in een 21 overwinning. Nu de Rangers nog verloren hebben ook, in de finale om de Eu ropacup II voor bekerwinnaars, is er reden voor dubbele vreug de voor Celtic en voor dubbele smart voor de Rangers. Ook voor ons Is er geen reden tot voldoening De Rangers zyn protestant en daarom vurige aanhangers van onze bloed eigen Willem III. Ook wy, Ne derlanders, hebben gisteravond dus een beetje verloren Een aardig nieuwtje van de Duitse televisie was, dat we als opstelling van de beide elftal len de foto's van de spelers te zien kregen, met hun naam en rugnummer. Ter overname aanbevolen Mr. Moto Voor het overige valt er wei nig te melden. Interessant aan mr. Moto, die uit 1939 da teerde, was hoogstens dat er toen blijkbaar al elektrische filmafleveringen zyn zo primi tief gemaakt, dat mij de ge dachte niet loslaat dat de zon dagsschilder Rousseau de Doua- niere als hij niet geschilderd maar gefilmd had, al deze mr. Moto's zou kunnen hebben ver vaardigd. „Inburgeren" „Inburgeren" stortte zich op het contact tussen bestuur en burgers, 'by „Inburgeren" wor den de verschillen langzamer hand zo subtiel, dat de ene uit zending op de andere gaat ly- ken. maar dat is natuurlijk maar lekenpraat: de samenstel lers zullen, nauwelijks overeen komsten zien tussen het ene en andere programma! Milo Anstadt Tenslotte Nederland-n. Co ronation Street en een samen vatting van de documentaire die Milo Anstadt maakte over Hongarije, Tsjecho-Slowakye en Polen. Het ligt in de bedoeling dat Anstadt het volgend seizoen doorgaat op dezelfde toer, die zo succesvol en aantrekkeiyk is ge bleken. Rusland is één van de landen die hiervoor op de no minatie staan. „Achter het nieuws" bood het hoofd aan de voetbalconcurrentie met een portret van Sir Francis Chi chester, de Engelsman die ver voor de oorlog al als „tweede" een eenzame vliegtocht naar Australië maakte, en daarom hetzelfde nog eens wilde doen in een bootje. Het tweede on derwerp was de handel in twee dehands automobielen, altyd handig als je zoiets by de hand hebt i gaatje op te vullen. NCRV: 18.10 Sportrub lalte: progr. voor twintl Iws. en weerpraatje. 19.10 20.35 Avondpermissie, progr. de Prot. Militaire club orgelconcert: mod. zonder midden: ul 23.15 Wonen le aandacht verdie- tol: lichit progr. uit :sproken brief. 19.00 zaken, die nen. 18.30 Tout a Parijs. 18.55 De g Stereo: Cello en plano: mod. IKOR: 19.30 Mens en Bijbel: bijbel- gesprek. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Kunstkroniek. 20.30 Stereo: Radlophilh. orkest solist: klass. en mod. muz. 21.10 Veel liefs van Karen, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Lichte gram.muz. 23.55 -24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 2 JUNI Hilversum 1402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende s.). 7.55 Overweging, hte gram.muz. 8.30 1 w vakantiegangers. 9.45 Waterstanden. 9.50 Schoolradio. 10.10 Stereo: Aubade klass. gram.muz. 11.00 Voor de zieken 12.00 Stereo: Metropole-orkest en zang soliste: lichte muz. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 12.50 Platennws. 13.00 Stereo land, Duitsland en Sicilië (gr.j. 14.00 Promenade -or kestamusements: 14.30 Schoolradio. 15.00 Pizzicato: zlkaal middagmagazine met ber. boekbespr. 17.00 Coda: muz.progr. 'mge mensen. Hilversum 2. 298 m. (7.30-7.35 Van de voorpag., persover zicht.) VPRO: 7.55 Deze week. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. 9.00 Stereo: Klass. Italiaanse kamermuz. gr.). 9.35 Stereo: Planorecital: mod. RO: 11.30 Lezing ove uit Spanje en Portugal. 2.00 Licht lnstr. ensemfc volksmuz. uit Beursber. 12.0 en zangsoliste. 12.27 Med. t.b.v er op de hedendaagse muz.: muzikale zing. 14.10 Poëziekroniek. 14.20 Show- •ond, gevar. progr. VPRO: 15.30 Thuis, praatje. 16.00 Nws. 16.02 Namiddag- :rt: A. Radiokamerork. en solist: Stereo: Muzikale aanwinsten. 17.45 12.00 Nws. 12.02 Uit de bultenl. pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buitenl. pers. 13.05 El pée: gevar. platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenl. pers. 14.05 16.30 Sorbet: licht pla- rlkaansc tenprogr. 17.00 Nws. 17.0_ 18.00 Pop-Party. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS/NOT: 10.20-11.35 Schooltelevi sie. NTS: 18.45 Plpo de Clown. 18.50 Journaal. VARA: 19.00 Fanclub. NTS: ipannlngen Black zang. dans Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. NCRV: 20.05 Eén horizontaal, quizprogr. 20.20 t'~^ iSSÈB kwartet. 20.35 Nu! en Licht ADVERTENTIE Want Doublemint Jouwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk, en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem; Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en j merk zelf hoe goed Doublemint u doet.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5