N. Verhoeven staat 'terecht' „Interscolaire" voor Leidse burgemeester Nieuwe Leidse elektrische centrale komt in Zoeterwoude Nog geen oordeel JAARSMA HAARDEN ibch Morssingel krijgt nieuwe verlichting DONDERDAG 1 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Chef Huishoudelijke Dienst nam afscheid In de Burgerzaal van het Leidse Stadhuis diende gister middag voor de „Hoge Pensioenraad der Nederlanden" de zaak Verhoeven, de scheidende chef van de Huishoudelijke Dienst. Alvorens de heer Verhoeven recht op pensioen te verlenen, wenste de raad uitvoerig te worden geïnformeerd over zijn verleden. Veel waardering voor scheidende chef Vanaf de publieke tribune werd deze zitting gevolgd door het Col lege van B. en W., de oud-burge meester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, tal van raadsleden, hoof den van dienst en stadhuisper so - neel. B. en W. van Leiden over het marktplan Naar aanleiding van de publikaties over een eventuele overdekte waren markt in Leiden deelt het Bureau Voorlichting van de gemeente Leiden het volgende mede Het College van Burgemeester en Wethouders heeft zich over het plan van de Centrale vereniging voor de ambulante handel nog geen oor deel kunnen vormen, omdat het plan nog niet bij het College is ingediend. Het is tot dusver slechts ter spra ke gekomen in een tweetal zuiver informatieve gesprekken met respec tievelijk de Wethouders van Openba re Werken en van Financiën. Het is dus bepaald niet zo dat het gemeen tebestuur hetzij ten aanzien van de financiering hetzij wat de plaats van de hal betreft enigerlei beslissing heeft gedaan". Deze mededeling is gedaan „om misverstanden en even tueel voorbarig optimisme over de realisering van het markthalplan te voorkomen". Naschrift van de Redactie. Wy te kenen hierbij aan dat dezerzijds ook op geen enkele wijze is gesuggereerd dat het gemeentebestuur ten deze een eigen standpunt zou hebben ingeno men. Onze publikatie over dit onder werp was niet anders dan een vol strekt objectieve weergave van het geen in de vergadering van de markt kooplieden aan de orde werd gesteld. ADVERTENTIE A. DE WIT'S HANDELSHUIS Oude Vest 111 - Tel. 25328 Wie heeft die fiets Van het Bureau Voorlichting van de gemeente Leiden ontvingen wij de volgende brief: Zondagochtend tussen 10 en 1 uur is er in Oud Ade een Engelse racefiets zoekgeraakt, die tgen de muur van het clubgebouw van de Ren- en tourvereniging Swift stond. Deze fiets behoort aan de Oxfordse wielrenner R. J. Higgs, die in het kader van de uitwisseling Leiden- Oxford naar Leiden is gekomen en zondag a.s. weer terug moet. Het merk is „Condor" en de kleur is grijs. De naam van de renner staat op de fiets. Het is bijzonder vervelend dat een buitenlandse gast op een derge lijke manier gedupeerd wordt. Daar om hoopt het Comité Internationa le Uitwisselingen dat degene die per ongeluk een verkeerde fiets heeft meegenomen, nog tijdig merkt dat hij zich heeft vergist, zodat de plezierige uitwisseling voor mr. Higgs geen bittere nasmaak zal hebben. Onder de vele zaken, die hem ten- laste werden gelegd, nam de aankla ger het de heer Verhoeven vooral kwalijk, dat hij in zijn huidige func tie niet had meegewerkt de woning nood in Leiden op te lossen. Aan de hand van bezwarend materiaal (fo to's) werd aangetoond, dat verdachte zijn assistentie had verleend aan de voltrekking van acht- tot tiendui zend huwelijken. Bruidsparen, die alle woongelegenheid moesten heb ben. Zijn toegewezen advocaat wist echter alle verdachtmakingen te ontzenuwen, schetste zijn cliënt als een zeer toegewijd werker en vroeg vrijspraak. Vrijspraak De rechter uitspraak doende, ver klaarde de heer Verhoeven vrij van schuld en stelde hem in het recht van pensioen. Zichtbaar opgelucht nam de heer Verhoeven, staande in de beklaagdenbank, van deze beslis sing kennis. Het was allemaal scherts, vol humor, gebracht door enkele leden van de personeelsver eniging van het Stadhuis. Een zeer origineel afscheid Alvorens deze „rechtszitting" plaats vond waren al vele waarde rende woorden tot de heer Verhoe ven gesproken. Burgemeester Van der Willigen, die als eerste spreker de rij opende, merkte o.m. op, dat de scheidende chef in al zijn doen en laten steeds een grote mate van stijl aan de dag heeft gelegd. In het Stadhuis was hij de „ontvangende man". Bij huwelijken en recepties wist hij een bijzondere sfeer te scheppen. In deze Burgerzaal, aldus de burgemeester, hebt u grote triom fen gevierd. Wij allen gunnen u, na 44 jaar gemeentelijke dienst, uw wel verdiend pensioenAls aanden ken aan dit afscheid bood de bur gemeester de heer Verhoeven een ets van het Leidse Stadhuis aan. De gemeente-secretaris, dr. J. v. d. Poel, die evenals de burgemeester in- I.B.B. KEERT 12% UIT Tijdens de gisteren gehouden Al gemene Vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid in Leiden (I.B. B.) is, overeenkomstig het voorstel van de raad van commissarissen, be sloten om over het boekjaar 1966 dividend van 12% uit te keren. Het jaarverslag werd tevens goedgekeurd Ook met de vaststelling van de lans en winst- en verliesrekening het jaar 1966 konden aandeelhouders zich verenigen. De aftredende pre sident-commissaris, ir. F. G. Waller, werd wederom in deze functie benoemd. Bij de behandeling der jaarstukken toonde men zich zee: vreden over de bereikte resultaten en de redelijke orderportefeuille het lopende jaar. „Vader helpen" Twee Israëlische jongetjes j van negen en elf jaar hebben 9, een lange zwerftocht onder- j nomen naar de militaire kampen in de Negev-woestijn 9. .,077i hun vader te helpen", j a Toen ze hem niet konden vinden, boden ze andere sol- 9 laten hun hulp aan Mej Ada van der Bent uit Leiden slaagde voor het diploma A - piano aan het Amsterdams Conser vatorium. ging op de grote liefde, welke de heer Verhoeven voor de muziek aan de dag legt „hij is een uitstekend violist" dankte de scheidende chef voor de assistentie, die hij steeds bij representatieve taken verleende. Met genoegen en groot plezier heb ik steeds met u samengewerkt, waarbij het vooral ook de menselijke contac- waren, die daarbij in het oog sprongen. Als „toegift" bracht dr. Van der Poel op de piano de heer Verhoeven een muzikale hulde. De heer B. de Kier, die als nestor »n de raad het woord voerde, be diende zich van enkele sporttermen. Een scheidsrechter, aldus spreker, is eerst dan goed indien hij de touwtjes flink in handen heeft en is nog beter indien men op het veld bijna niets van hem merkt. Spreker paste deze vergelijking toe op de heer Verhoe ven, die geheel onopvallend zijn werk deed en zich nimmer op de voor grond plaatste. In de raad hebben wjj u ook altijd gezien als de onmisbare figuur op de achtergrond. Op prettige en rustige wijze stond u steeds voor ons klaar. Stij! Drs. I. E. Batenburg, sprekende namens de hoofden van dienst, had al evenveel bewondering voor de stijl, waarvan de heer Verhoeven zich in al zijn werk bediende. „Onder uw leiding was het goed dienen. U was Staande voor zijn „rechters" hoort de heer N. Verhoeven het vrijsprekend vonnis aan. (Foto LD/Holvaat) voor ons niet alleen een humaan chef, doch vooral ook een vriend", aldus de heer D. van der Tuijn, die sprak namens de boden van de Huis houdelijke Dienst. Nadat ook de chef van het kabinet van de burgemeester mr. C. de Jong, aandacht had ge schonken aan de prettige samenwer king met de heer Verhoeven, sloot de heer J. A Krieken namens per soneelsvereniging en jubileumfonds de rij van sprekers. Voor u aldus spreker, treedt morgen een nieuwe levensfase in. Van werkend mens wordt gij een ambteloos burger. Het werk eindigt, doch het is gelukkig, dat de activiteiten u heeft er velen kunnen doorgaan. Met de ambtenaar van de burgerlijke stand hebt u in uw zeventien Stadhuis) a- ren bij de start van honderden hu welijken gestaan. Uw assistentie daarbij was steeds een stijlvolle Tijdens deze toespraken ontving de discotheek van de heer Verhoe ven een sterke aanvulling. Alle spre kers boden een platenbon aan. Na een dankwoord „Het is moeilijk om alles in zo korte tijd te verwerken" werden allen in de ge legenheid gesteld om van de heer en Verhoeven afscheid te ne- Voorstellen aan raad Bijeenkomst voor bejaarden en gehandicapten Bijzonder Kerke werk van de Her vormde Gemeente Leiden houdt in overleg met sociale organisaties van kerken, humanistisch verbond en overheid, met medewerking van vrij willigers op zondag 18 juni in de Stadsgehoorzaal een dagbijeenkomst voor bejaarden, gehandicapten en alleenwonenden. Het programma draagt een alge meen karakter en biedt'veel afwisse ling. In de middagpauze kunnen be zoekers die dit wensen een brood maaltijd gebruiken. Zij die de bijeenkomst geheel of ge deeltelijk willen meemaken kunnen zich melden bij de voorzitter van het Bijzonder Kerkewerk, dr. P. L. Schoonheim, Hoge Rijndijk 144, tel. 30284. Voor vervoer per auto wordt ADVERTENTIE juist in uw vakantie gaarne gezorgd. Particulieren die zich op zondag 18 juni voor autover voer van de bezoekers beschikbaar willen stellen, kunnen zich op genoemd adres melden, Interlokaal schoolblad Met tien anderen Leidenaar naar Kenia Opnieuw is een groep van 12 door de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers opgeleide jeugdige Nederlanders naar Afrika vertrokken om in Ke nia en Zambia de handen uit de te steken. Vijf van hen zullen in Kenia te werk worden gesteld op grootland bouwbedrijven in het district Uasin Gishu, zes gaan naar een koffiepro- ject ten noorden van de hoofdstad Nairobi en één vrijwilliger, de mon teur P. van Dam uit Den Haag, zal doorreizen naar Lusaka in Zambia, De 11 Jongelui die naar Kenia ver trekken zullen zich voegen by 23 vrijwilligers die in deze twee projec ten al werkzaam zijn. Tot de 11 vrij willigers, die gistermiddag van Schiphol naar Kenia vertrokken, be horen de heren A. G. Boogmans, landbouwer uit Leiden en A. P. Voets, landbouwer uit Hazerswoude. Annelies van Amerongen i pelijk schoolblad, „Interscolaire" biedt de Leidse burgemeester een aan. exemplaar van het gemeenschap- (Foto LD/Hoivast) Indien de Leidse raad, die maandag 12 juni bijeenkomt, ak koord kan gaan met een daartoe strekkend voorstel van B. en W., zal de nieuwe elektrische centrale worden gebouwd in de Barrepolder te Zoeterwoude. AANKOOP VAN WEILAND zal door het College nog nader wor den bezien of het geen aanbeveling verdient na het aanbrengen van de parkeerindeling voor dit terrein een parkeerbelasting in te voeren, even tueel door by een aantal vakken parkeenneters te plaatsen. In verband met deze voorgeno men bouw, waartoe onlangs de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland te Den Haag een verzoek tot Leiden richtte, zijn de ge meente in deze polder enkele per celen iveiland, met daarop aan wezige opstallen te koop aange boden. B. en W. stellen de raad thans voor deze gronden aan te kopen. Omstreeks 1970 moet de bouw gereed zijn. In verband met de verbreding van het gedeelte van de Morssingel tus sen de Stationsweg en de rotonde by het Plesmanviaduct moet de openbare straatverlichting aldaar worden vernieuwd. Langs de Morssingel vanaf de Sta tionsweg tot aan de straat naast het belastingkantoor staan tien lan taarnpalen en twee lichtmasten met een lichtpunthoogte van respectieve lijk 4 en 10 m. Deze lichtpunten wa ren te vervangen door dertien licht masten van 8 m lichtpunthoogte, elk voorzien van een armatuur voor kwiklamp van 250 Watt. Eén licht mast zal aan de straatzijde bij de voetgangersoversteekplaats bij het belastinggebouw dienen te worden geplaatst: de overige zullen ter be vordering van een goede verkeersge leiding langs de waterkant dienen komen te staan. De kosten van voering van deze werkzaamheden worden geraamd op f 15.500 totaal, Langs het overige gedeelte van d( Morssingel (tussen de straat naast het belastingkantoor en de Morsweg) staan vijf lantaarnpalen met lichtpunthoogte van 4 m. Teneinde een van de Morssingel op de Mors weg goed aansluitende verlichting te verkrijgen, verdient het, volgens het College van B. en W. aanbeveling deze vijf lantaarnpalen te vervan gen door vyf langs de waterkant te plaatsen lichtmasten van het zelfde type als de hiervoor bedoelde mas ten. De hieraan verbonden kosten zullen naar raming f 6.700 bedragen. Parkeervakken Teneinde de parkeercapaciteit van de Beestenmarkt te vergroten, heb ben B. en W. een plan doen ontwer pen voor het aanbrengen van een parkeerindeling. Volgens dit plan zal het plein worden verdeeld in een aantal parkeerstroken, welke plaats zullen bieden aan 98 auto's er motorrijwielen, c.q. bromfietsen. De twee rijbanen aan de noord zijde zullen gehandhaafd blijven. Om te komen tot een vlottere af wikkeling van het verkeer op de Sta tionsweg en de Steenstraat is on langs door het College besloten tot het invoeren van eenrichtingverkeer op deze rijbanen in de richting van de Turfmarktbrug. Hierdoor zal het plein vanaf deze brug en de Oude Singel niet meer te bereiken zijn. Dit verkeer kan echter gebruik ma ken van de parkeerruimte op de Oude Singel (na de verbreding), de Nieuwe Beestenmarkt en het vee marktterrein, terwijl om op de Bees tenmarkt te komen ook nog de weg via 2e Binnenvestgracht Steenstraat mogelijk is. Op het verdere driehoekige terrein van de Beestenmarkt zyn tussen de parkeerstroken twee rijbanen gepro jecteerd, welke uitkomen op de weg langs het water. Overeenkomstig het advies van de Verkeerscommissie zal op deze beide wegen tweerichtingver- keer worden toegelaten. De totale kosten van het plan den geraamd op f 36.000. Gezien deze hoge uitgave er centrale ligging van de Beestenmarkt Kerk in Z.W. Het College van Kerkvoogden der Herv. Gemeente te Leiden heeft ver zocht van de gemeente te mogen ko pen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Brahmslaan in Zuid-West. Het ligt in de bedoeling hier een kerk c.a. te bouwen. Omtrent de verkoopprijs van de grond en de voorwaarden, waaronder deze verkoop zal plaatsvinden, is met koper overeenstemming bereikt. Oud-Hortuszicht en W. hebben een plan doen opstellen voor de aanleg van een vrjje speelgelegenheid voor de jeugd op het terrein van „Oud-Hortuszicht" aan de Witte Singel. In het plan, dat in hoofdzaak be stemd is voor de oudere jeugd, is te vens ruimte vrijgehouden voor een kleuterspeelplaats, welke zal worden verhard en waarop een zandbak, speelwerktuigen en banken zijn ge projecteerd. De aanlegkosten van het project worden geraamd op f24.800. Vogelenwijk Het is al weer enkele jaren gele den, dat de raad het bestemmings plan „Leiden-Pesthuispolder" vast stelde. Daarbij is een weg geprojec teerd, welke de Vogelenwijk zal ver binden met de Wassenaarseweg. Voor de aanleg van de weg, het leggen van een straatriolering, het dempen van sloten enz. hebben B. en W plan doen opstellen. Op de weg „U1- den enerzijds aangesloten de thans doodlopende einden van de Merel straat, de Roodborststraat en de Leeuwerikstraat en zal anderzijds een aansluiting aan de Wassenaar seweg tot stand komen. Door de aan leg van de Blauwe Vogelweg zullen de langs die weg gelegen gronden bouwrijp gemaakt worden. Boven dien zal het terrein, waarop thans de Mytylschool in aanbouw is. daar door worden ontsloten. De aan de uitvoering van hew plan verbonden kosten worden, met inbegrip van die van het aanbrengen Overige voorstellen over te gaan tot de instelling tn een commissie van advies inge volge artikel 75 van de Alg. Bijstands wet; het aanwijzen van kandidaten, o wie in de aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Leidsche Duinwa ter Maatschappij, voor de benoeming commissarissen bij genoemde N.V., de stemmen zullen worden uit gebracht: een krediet van f 44.000 beschik baar te stellen voor het verlenen aanvullende voorschotten op de de ter plaatse gevestigde gezins colonnes toekomende gemeentelijke subsidies over het jaar 1966; beschikbaar te stellen een kre diet van rond f 107.000, voor schade loosstelling en bijkomende kosten bij de onteigening van de percelen Oude Singel 218 en Haarlemmer straat 238; een bedrag van f75.000 beschik baar te stellen ter aanvulling van het doorstromingsfonds, als bedoeld in artikel 28 van het „Besluit geldelijke steun volkshuisvesting"; -w- het verkavelen van gronden en nabij de Koningstraat; aan de Stichting Leids Vacantie Kinderfeest voor het jaar 1967 bijdrage in het tekort te verlenen tot een bedrag van maximaal f3000 met bepaling dat dit subsidie slechts voor éénmaal wordt verleend; voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Thorbeckeschool, openbare school voor u.l.o. in het zuidwestelijke stads deel, een krediet te verlenen van f18.384; idem van een krediet van f 2.930 voor aanschaffing meubilair voor de r.-k. kleuterschool Haarlem merstraat 30; voor het treffen van voorzienin gen aan het gebouwtje op de binnen plaats van het pand Pieters kerkgracht 9 een krediet beschikbaar te stellen van f 13.600; het brengen van een wijziging in de verordening op woonwagens. In de kamer van burgemeester mr, G. C. van der Willigen van Lelden heeft Annelies van Amerongen gis termiddag het eerste nummer van de 12de jaargang van „Interscolaire" aan de burgervader aangeboden. Eerder op de dag waren reeds exemplaren van dit gemeenschappe lijk schoolblad aangeboden aan de wethouder van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van Den Haag en aan mevr. A. J. Ie Coultre-Foest, wethouder in Wassenaar. „Interscolaire" ls een blad waarin de beste stukken uit schoolbladen van Den Haag, Wassenaar, Leiden, Voorburg en Oegstgeest (in totaal 50 scholen) zijn opgenomen. Vroeger, de afgelopen jaren, is het blad een zuiver Haagse editie geweest in het kader van de „Benelux Youth Press Federation"; met deze laatste uitga ve zetten de redacteuren een in Be- nelux-verband overeengekomen eerste stap op weg naar een werke lijk interscholaire uitgave van een blad. In juni hoopt men te komen tot een blad waaraan alle Neder landse schoolbladen bijdragen zullen leveren. Burgemeester Van der Willigen, die het eerste exemplaar van „Inter scolaire" in Leiden kreeg, had veel waardering voor het initiatief van de scholieren. Hy zei te hopen dat heel Nederland aan dit blad zal meewer ken en dat het blad internationaal wordt. Hij noemde de Leidse scholen die aan de uitgifte meewerken, te weten de Louise de Coligny-h.b.s., het Chr. Lyceum, de Haanstra Kweekschool, het Rembrandt-ly- ceum en het Kon. Genootsch. M.S.G. Uit Wassenaar doen de volgende scholen mee: het St. Adelbert Colle ge en het Rijnlands Lyceum; ook het Rijnlands Lyceum Oegstgeest en het Leeuwenhorst Seiyenarie uit Noord wij kerhout hebben schoolbladen, die meewerken met „Interscolaire". Nadat Leiden was bezocht, werd „Interscolaire" aan de gemeenteraad van Madurodam aangebódén. Herbouw Aberfan op andere plaats? Lord Robens, voorzitter van de Britse Nationale Kolenraad, heeft ge zegd dat het wellicht goedkoper is het rampdorp Aberfan in Wales el ders te herbouwen dan de slakken- bergen, die dreigend boven het plaatsje uitsteken, met de grond ge lijk te maken. Een van die slakkenbergen heeft zich, zoals bekend, op 21 oktober 1966 over het dorp uitgestort een ramp, die 28 volwassenen en 116 kinderen het leven heeft gekost. Voor de ontwatering van de slak kenbergen is reeds 350.000 pond (3.500.000 gulden) uitgegeven. Ge hoopt wordt de veiligheid door deze ontwatering groter te maken. Het zou 3 miljoen pond (30 miljoen gul den) kosten om alle slakkenbergen te Aberfan met de grond gelijk U maken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3