Landschap ernstig door welvaart en in gevaar recreatie 399: uid Holland beoogt reeks van beschermende maatregelen DRIE GROTE DOSDOENERS OMADO PROVO ROEL INLEIDS PRYTANAEUM r In belang van 't kind Vorming van een schooladviesdienst J. J. van Riesen gem. inspecteur Don Bosco in Leiden reikt diploma's uit „Torso" van Jean Arp voor Den Haag jetjeDERDAG 1 JUNI 1967 PAGINA 13 *t wordt met de toenemende en meer re- tie zoekende bevolking en een steeds iende hoeveelheid afval van onze wel- tsstaat eigenlijk met de dag moeilijker vereld leefbaar te houden. In een dicht >lkt gebied als Zuid-Holland, de kern van landstad Holland, wordt in schrikbarende i ook het landschap het slachtoffer van de erne maatschappij. Het is dringend nodig, een halt wordt toegeroepen aan deze aan- ng van het Zuidhollandse landschap, het erende en voortdurend slinkende stukje natuur dat in de miljoenen-Randstad nog iets anders te bieden heeft dan beton, asfalt, staal, glas en benzinedamp, waarin de moderne stadsmens gedoemd is te leven. Het provinciaal bestuur heeft bepaalde plannen, met de uitvoering waarvan deels al een begin is gemaakt, om aan de zorgwekken de toestand het hoofd te bieden. Er zal echter ïog heel wat moeten gebeuren, voordat deze ilannen volkomen kunnen worden gereali seerd en effect afwerpen. »r deze problemen en de voorge- n wegen naar verbetering sprak ^deputeerde mevr. Chr. A. de »r-de Zeeuw gisteren tijdens de jkse persconferentie van Gede- rde Staten bij de verschijning tiet jaarverslag van het college, vr. De Ruyter-de Zeeuw somde kwalijkste aanslagen op het ichapsschoon verschillende vor- van bebouwing, de gevolgen de recreatie en het afvalpro- i (zowel huisvuil als autowrak- glal vindt landschapsontsiering bebouwing plaats uit economi- noodzaak, zoals de steeds toene- le kassen-bouw en de bouw van I llïrne boerderijen met hun bijge- "ren. Het ligt in de bedoeling, op D£»duur de kassenbouw te concen- 'n in vijf uitgestrekte gebieden, •r door bodemgesteldheid en lig- het meest voor in aanmerking >n. Onder meer hoopt men zo'n ;d in Waddinxveen te kunnen seren. Daarbij moet worden ge- >p een doeltreffende beplanting en op de complexen, waardoor goedgunstige invloed van de bouw iet landschapsschoon w.ordt ge- d. Dit laatste dient ook te ge iden bij moderne boerderijen- jlexen, die niet meer de lande- charme kunnen hebben van de boerderij maar strak zakelijke dikwijls lelijke opeenhopingen lelijke bouwsels zijn. Recreatie is eigen vijand n bijzonder storend accent In rrije landschap vormen de gevol- van de drang naar recreatie, •door deze recreatie eigenlijk eigen vijand wordt, bestaat een voortdurend groei- behoefte aan zomerhuisjes, zo- door de groei van de bevolking door de stijgende welvaart die geld en meer vrije tijd mee- gt. Bij voorkeur zoekt men voor zomerhuisje een plaats langs de r van brede wateren of plassen, deze behoeft kan Zuid-Holland er niet voldoen zonder datzelfde men zoekt, de vrije natuur en open landschap, voor iedereen >ren te doen gaan. en zoekt thans naar mogelijkhe- om ook voor deze bebouwing tot concentratie te komen op be de daarvoor bestemde terreinen. »en „wilde" bebouwing, die ont- It in lintbebouwing langs het wa terug te dringen. Dit kan slechts ADVERTENTIE Tip voor handiger huishouden IVLPVAARDIGE LESSENDRAGER sen melk aan de deur nemen ilen in de winkel wordt opeens eenvoudiger als u zo'n handige ado flessendrager hebt. En binnenshuis hebt u er gemak Flessen halen uit de kelder of isiekast? De flessendrager t u. Vervaardigd van stevig To- lic. In geel of wit. Voor 3 flessen 5, voor 4 flessen f 3,95, voor ssen f 4,95. f3,45 geschieden via de gemeentelijke uit breidingsplannen in overleg met de provinciale instanties. Woonschepen moeten „uitsterven" De woonschepen, die in verbijste rende mate het landschap reeds thans ontsieren en een grote bijdra ge tot vervuiling van het boezemwa ter leveren, vormen een nachtmerrie voor het provinciale bestuur, zelfs wanneer zij aan zekere welstandsei- sen voldoen. Er liggen In de Zuidhollandse wa teren thans 1700 woonschepen, waarvan er 1100 permanent bewoond zijn. Zij hebben ontelbare kilome ters oever tot een aanfluiting van de vrije natuur gemaakt en dreigen de recreatie op het water en langs de oevers volkomen onmogelijk te ma ken. De provincie kan natuurlijk niet de ligvergunningen intrekken zonder aanvaardbare vervangende woon ruimte te scheppen, waarvoor geen middelen beschikbaar zijn. Men zal ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! dus genoegen moeten nemen met een moeizame oplossing van het pro bleem over langere tijd, en wel vol gens het uitstervingssysteem. Besloten is, dat thans absoluut geen nieuwe vergunningen voor lig plaatsen worden afgegeven in het volledige Zuidhollandse watergebied. De bestaande vergunningen zullen bij vertrek van de eigenaar uit zijn woonboot, of bij overlijden niet aan een nieuwe rechthebbende overge dragen kunnen worden, zodat vertrek of overlijden automatisch betekent, dat een woonboot verdwijnt. Aparte havens Gestreefd wordt naar de inrichting van speciale woonboothavens, waar deze vorm van permanent of tijdelijk wonen niet geheel verloren behoeft te gaan. Bijvoorbeeld in Warmond hoopt men zo'n haven in te kunnen richten. Een deel van de thans her en der verspreid liggende 1700 boten zou daar ook kunnen worden onder gebracht, zodat het „uitstervings proces" wat sneller verloopt. Ook voor caravans, die een nieuwe uiting van recreatie zijn, moet ruim te worden ingeruimd, maar dan niet aan oevers van rivieren, andere grote wateren en plassen. Hun terreinen moeten bovendien door beplanting zoveel mogelijk aan het oog worden onttrokken. Doordat deze terreinen niet aan het water behoeven te lig gen, wil men deze vorm van recrea- u méér tips? Vraag uw winkelier om de lekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan ado, Tomadohuis, afdeling K-, Dordrecht Provo-prominent Roel van Duin trad gisteravond op in het Pryta- naeum onder auspiciën van de Leidse afdeling van de studentenvereniging „Politeia". Hij verklaarde onder meer dat Provo thans als provocerende groep is opgeheven en dat het tijd wordt ondergronds te gaan, dat wil zeggen infiltreren in organisaties als b.v. het leger om daar de betrouw baarheid als instrument voor hand having van de rechtsorde te onder mijnen. Doel van de uiteenzettin gen, was volgens de aankondiging van de bijeenkomst, de redenen voor de opheffing van Provo te belichten. Roel slaagde naar onze mening niet in zijn pogingen daartoe. Niettemin liet de bijeenkomst er o.i. geen twij fel over bestaan of het opheffings- besluit op zichzelf juist was. In dat opzicht waren wij het met de spre^ ker volkomen eens. Curatoren Gymnasium Op grond van artikel I van di Verordening Curatoren Stedelijk Gymnasium treden om de twee jaar op 1 oktober twee leden af. Blijkens de door het College van Curatoren opgestelde rooster zijn per 1 oktober 1967 mevrouw C. O. de Jager-Gala- vazi en prof. dr. P. H. van Laer aan de beurt om als lid af te treden. Laatstgenoemde stelt zich voor her benoeming beschikbaar. Curatoren hebben B. en W. voor de benoeming van ieder van de twee leden de volgende aanbevelingen doen toekomen: a. Vacature me vrouw C G. de Jager-Galavazi 1. mevrouw drs. J. K. Oosterhoff- Sanders, 2. J. H. Pleiter, arts: b. Va cature prof. dr. P. H. van Laer: 1. prof. dr. P. H.. van Laer. 2. dr. J. G. Frielink. De voorkeur van curatoren gaat voor beide aanbevelingen uit naar eerstgenoemden. B. en W. geven de raad in overweging om bij benoe ming met deze voorkeur rekening te houden. Overplaatsing hoofd Op 1 augustus 1967 ontstaat bij het openbaar gewoon lager onder wijs, in Leiden, een vacature van hoofd, in verband met de pensione ring van de heer J. Fluyt, hoofd van de openbare lagere school aan de Damlaan (Jan Ligthartsohool) Met ingang van dezelfde datum wordt de openbare lagere school aan de Da Costastraat (Da Costaschool) opgeheven, als gevolg waarvan het hoofd van deze school, de heer M. D. de Jong, per die datum op wacht geld moet worden gesteld. B. en W. achten de heer De Jong echter uiter mate geschikt om aan het hoofd van de Jan Ligthartschool te staan, zodat zij de raad voorstellen om tot deze overplaatsing over te gaan. Feike Asma Ridder in orde van Oranje Nassau De oud-organist van de Hoogland- Kerk in Leiden, de heer Feike Asma. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Aan de Ned. Econ. Hogeschool in Rotterdam is geslaagd voor het kand. examen economische weten schappen de heer A.G. Snelderwaard in Leiden. Scheveningse haven na verbetering van rijk naar gemeente Na verbetering van de Scheve ningse buitenhaven zal de gemeente deze haven in beheer en onderhoud van het rijk moeten overnemen an ders gaat de verbetering niet door. Deze voorwaarde moet worden aan vaard, aldus B. en W. van Den Haag, met het oog op de grote be langen, die er voor Den Haag aan de verbetering zijn verbonden. Aanvaarding van deze voorwaarde betekent een aanzienlijke verzwaring van het toch al overbelaste gemeen telijke budget, waarom het gemeen tebestuur reeds bij de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën aan de bel heeft getrokken. Overleg tussen de gemeente en direfctie Zuid-Holland van Rijkswa terstaat heeft inmiddels geleid tot oplossing van vraagstukken met be trekking tot het reserveren van werk- en opslagterreinen, kaderuim te, lig- en losplaatsen. Als er gelden worden gevoteerd staat niets uitvoering van het pro ject meer in de weg. Vooraf dient evenwel een wet voor overdracht van beheer en onderhoud tegen een koopsom van een gulden tot stand te komen. De gemeenteraad wordt uitgenodigd te verklaren, dat de nieuwe buitenhaven in beheer en on derhoud wordt overgenomen. tie-wonen niet geheel kwijt zoals het geval is met de woonboten (met uit zondering van de enkele woonboot havens) Vuilverbranding in vijf districten Het aantal stortplaatsen voor huis vuil in Zuid-Holland is ontstellend groot, ver over de honderd. Slechts enkele daarvan zijn niet ontsierend voor het landschap. Tegen dit euvel kan slechts door onderlinge samenwerking van de ge meenten iets worden gedaan. De meeste grote gemeenten hebben de beschikking over een vuilverbran dingsinstallatie. Wanneer de provin cie in vijf districten zou worden ver- deéld met als centra de verbran dingsinstallaties te Leiden, Den Haag, Botlekgebied, Rotterdam en Dor drecht, zou vrijwel de gehele provin cie bevrijd kunnen worden van de vuilstortplaatsen. De provinciale overheid meent, dat een dergelijke situatie middels een tienjarenplan verwezenlijkt zou kunnen worden. Autokerkhoven Een apart hoofdstuk vormen de auto-kerkhoven, die langzamerhand als gordels om de grote steden zijn komen 'te liggen. Het is te verwach ten, dat dit euvel nog zal toenemen, wanneer er niets aan gedaan wordt. Verbodsregelingen blijken niet te helpen en er zijn bovendien allerlei juridische voetangels en klemmen die een optreden tegen deze ontsie rende afval van de welvaartsmaat schappij in de weg staan. De provincie heeft plannen om bij Rotterdam en Den Haag grote ter reinen in te richten waar de erkende autoslopers him materiaal kunnen concentreren en behandelen. Voorts zou een door de overheid bekostigde ophaaldienst in het leven moeten worden geroepen, terwijl met de jus titie samenwerking moet worden ge zocht om te komen tot snelle berech ting bij overtredingen inzake het achterlaten van autowrakken waar bij recidive de mogelijkheid van in beslagneming mee zou moeten bren gen, hetgeen de mogelijkheid van vernietiging opent. Meer beplanting Wanneer al die maatregelen om het landschap te beschermen uitein delijk effect beginnen te sorteren, is volgens mevr. De Ruyter-de Zeeuw van het grootste belang, dat tot intensievere beplanting van het landschap wordt overgegaan, omdat daardoor voorkomen wordt dat men zich steeds aan de horizon of he laas dichterbij) omringd ziet door kolossale flatgebouwen en industrie complexen. Al deze plannen en voorgenomen maatregelen verkeren nog in een stadium van voorbereiding of het prilste begin van uitvoering, maar de hoop is gerechtvaardigd, dat binnen een beperkt aantal jaren de eerste resultaten te bespeuren zullen zijn. Het zal echter nog lang, zeer lang duren voordat de situatie is bereikt, waarmee Zuid-Holland tevreden zou kunnen zijn. ADVERTENTIE de harde matTas met alle comfort van een zachte! Het onderwijs in ons land heeft, in het algemeen gezien, lange tijd een vrij statisch karakter gedragen. In de na-oorlogse periode is in steeds bredere kring de overtuiging gegroeid, dat op velerlei punten het onderwijs vernieuwing behoeft en in de laatste jaren komen ingrijpende wijzigingen in een snel tempo tot stand. Ook voor de Sleutelstad dienen de gewijzigde inzichten tot veranderingen te leiden. Zoals bekend hébben B. en W. in de afgelopen maanden de aan dacht gevraagd voor de aanpas sing van het openbaar voortgezet onderwijs aan de structuur van de Wet op het voortgezet onder wijs en voor de aanstelling van een adviseur voor dit onderwijs. Aan de volgende leerlingen van de avondschool van de R.K. Technische school „Don Bosco" in Leiden is een diploma uitgereikt: aid. Houtbewer- ken 3-jarige cursus, P. H. v. Abs- woude, Oegstgeest; P. S. M. Captein, Zoeterwoude; J. v. Dam. Langeraar; F. C. Hoogenboom, Roelofarendsveen. C. Koenen, J. Vooys Katwijk. Afd. Metaalbewerken 3-jarige cur sus: W. J. K. Cortenbach, Voorscho ten; R. J. Nieuweniburg, Voorschoten; A. S. Looy; W. J. Hoogeveen, Wasse naar; R. Slats, Wassenaar. Afd. Autoherstellen 3-jarige cursus: K. Brouwer, Noordwijk; P. M. Frankhuizen; Th. P. M. Koelewyn, Noordwijk; H. A. H. M. Opdam. Afd. Elektrotechniek 3-jarige cur sus: M. J. M-. Aartman, Noordwij - kerhout; F. A. Bracké; J. G. M. v. d Burg; A. F. P. Groenen, Voorhout; W. J. Luyben, Oegstgeest. Afd. Autogeen lassen beginners: P. G. M. v. Haasteren, Oegstgeest; Th. G. v. d. Hulst, Oud Ade; A. L. Janson. Stompwijk; J. G. Nieuwen - huis; K. Trouwee. Afgewezen: 1. Afd. Autogeen lassen gevorderden: G. BUkman; A. v. Dijk, Katwijk; P. A. W. Ober, Oegstgeest; A. v. d. Rey- den. Afd. Elektrisch lassen beginners: P. v. Haasteren, Oegstgeest; J. H. I ving van de Ned. Maatschappij van Moenen; K. Trouwee; A. P. Verstee- Nijverheid en Handel de erepenning ge, Noordwijk; J. A. Corel, Wasse- met oorkonde, naar; C. M. J. Kouwenhoven. Rijp- wetering; A. J. v. Leeuwen. Hoog- made; P. A. W. Ober, Oegstgeest; L. C. Witteman, Rijpwetering. Afge wezen: 4. Afd. Elektrisch lassen gevorder den: H. A. de Best, Oegstgeest; A. v. d. Reyden; J. W. v. Nobelen, Noordwijkerhout; J. M. v. Schie, Noordwijk. Afd. Scheepsbouw 2-jarige cursus afd B: L. J. Beugelsdijk, Warmond; C. A. v. d. Burg, Noordwijkerhout: M. P. Cozijn, Llsse; C. J. Duindam, Noordwijk; D. Haasnoot, Katwijk; F. A. v. d. Ham, Voorschoten; A. M. M. Hoogeveen, Noordwijk; J. A. Hozee, Roelofarendsveen; J. D. Hulsbos. Zoeterwoude; J. A. Koeleman, Ter Aar; K. Roest, Sassenheim; J. W. M. v. d. Star. Rijpwetering. Afd. Elektrotechniek 2-jarige cur sus afd. B: W. J. M. v. Abswoude, Oegstgeest; A. A. l'Ami, Wassenaar; J. C. Borst, Oud Ade; R. F. A. v. Dun, Katwijk; C. G. Juffermans, Oegstgeest; H. N. v. d. Lely; R. C. Röllng; A G. M. Streng, Oegstgeest; H. Ven; H. v. Voorst, Lisse. Afgewe zen: 1. ADVERTENTIE COMFORTABEL EIM CHARMANT, DE BROMMER VAN AUTOKLASSE: Mooi, makkelijk en modern, dat Is m'in Peugeot. Met één vinger onder de duim. Knap werk van autocon. PEUGEOT strucleurs. Veilig, comfortabel en werkelijk charmant. En dat voor'n heel sympathieke prijs... Kijk maar eens bij de Magneet-handelaar. Van alle gemakken voorzien staat er een Peugeot voor een proefrit bij ons klaar J. STAM, Terweeweg 60-62, Oegslgeesf, telefoon 52815 J.J.v.d. GEEST, Pieferskerkgracht 4-6 (achter Trianontheafer), lel. 21775, Leiden Molorhome „DE WATERTOREN", Hoge Rijndijk 184, telefoon 24963 Moforsporlhuis BEN DE: GEEST, Narmstraat 3, telefoon 31586, Leiden De gemeente Den Haag heeft het I in 1957 maakte, ten geschenke ge- Arp VAN ZIJP, Haarlemmerstraat 295, Korevaarsfraal 6, Brahmslaan 16-18 kregen. Schenkster is mevrouw M. Arp-Ha- I genbach uit Locarno-Solduno in vindt de schenking een bjjzonder I Motorrijwielbedrijf WALENKAMP, Turfmarkt 5, telefoon 01710 - 20050 waardevolle aanvulling van de ge- meentelijke kunstverzamelingen. Het afgelopen voorjaar werd in het Haagse Gemeentemuseum een overzichtstentoonstelling van het werk van Jean Arp gehouden. Ppunenf-riMlpr I v DOlAMEh Vijf Meiplein 128 Telefoon 31534 en Keugec. ua.er J. V. PULAncN, Haarlemmerstraat 201 - Leiden - Tel. 31853 Thans vragen B. en W. de belang stelling van de raad voor een an der belangrijk aspect van de ge meentelijke zorg voor het onder wijs: de uitbouw van het school maatschappelijk werk tot een schooladviesdienst en de daarmee verband houdende reorganisatie van de gemeentelijke inspectie van het onderwijs. Kort voor zyn overlijden voltooide de heer B. Swanenburg, Gemeente lijk Inspecteur van het onderwijs, met medewerking van dr. P. van den Broek een rapport dat als titel draagt „Van bureau schoolmaat schappelijk werk tot adviesdienst voor het schoolkind." In het rapport wordt beschreven, hoe het school- maatschappelijk werk zich onder lei ding van de commissie voor school- maatschappelijk werk heeft ontwik keld. Duidelijk komt naar voren, dat dit werk door de multidisciplinaire benadering en het gebruik maken van de vele mogelijkheden, die de Leidse Universiteit biedt, langzamerhand de gehele geestelijke en lichamelijke zorg is gaan omvatten voor het schoolkind, dat in moeilijkheden ver keert. Met het rapport zijn B. en W. van oordeel, dat de inhoud van het werk niet meer wordt gedekt door de naam schoolmaatschappelijk werk en z(j menen, dat beter van een „school adviesdienst" kan worden gesproken. Het schoolmaatschappelijk werk in onze gemeente heeft zich tot dusver re in het algemeen beperkt tot het schoolkind, dat in moeilijkheden ver keert en moet dus als curatief werk worden aangemerkt. Daarnaast zou een schooladviesdienst zich naar de mening van het college ook kunnen bezighouden met preventief en voor lichtend werk ten behoeve van de scholen, zowel op pedagogisch-didac- tisch als op psychologisch en medisch terrein. Tot een schooladviesdienst als hier aangegeven, zullen functionarissen kunnen behoren, die in een volledige of gedeeltelijke dagtaak voor het on derwijs ter beschikking staan. Hierbij kan b.v. worden gedacht aan school maatschappelijk werksters, logope disten, pedagogisch-dldactische me dewerkers, psychologen, psychiaters, consulenten voor zangonderwijs of creatieve vakken en een bioloog. Wordt de taak van de schooladvies dienst op deze wijze uitgebreid van curatief werk tot ook preventief en voorlichtend werk en wordt ook het geheel voortgezet onderwijs tot het werkterrein gerekend, dan zal de schooladviesdienst dienstbaar kunnen zijn aan de ouders en de schoolbe sturen van het gehele Leidse onder wijs. Het komt B. en W. voor, dat het bij verdere uitbouw van het werk aanbe veling verdient, duidelijker dan tot dusverre is geschied, vast te leggen, dat schoolbesturen en gemeente ge zamenlijk het werk lelden ,in stand houden en daan'oor verantwoordelijk heid dragen. Dit kan het beste ge schieden door een bestuur van do schooladviesdienst te vormen, dat be staat uit vertegenwoordigers van ge meente en schoolbesturen. Reorganisatie By de gemeentelijke inspectie van het onderwijs was de taakverdeling in grote lijnen aldus, dat de heer Van Riesen, adjunct-inspecteur van het onderwijs, zich In hoofdzaak bezig hield met de normale inspectietaak voor wat betreft het kleuteronderwijs en het lager onderwijs en dat wijlen de heer Swanenburg zijn aandacht vooral gaf aan het buitengewoon on derwijs, het schoolmaatschappelijk werk en het pedagogisch-didactisch werk. Voor de toekomst komt het B. en W. gewenst voor, dat een dui delijke scheiding wordt gemaakt tus sen het inspectiewerk en het leiding geven aan de schooladviesdienst. Bei de taken eisen een verschillende in stelling en verschillende kwaliteiten, waarvan niet verwacht mag worden, dat zij in één persoon zullen zijn ver enigd. Bovendien zijn beide taken zo omvangrijk, dat zij elk voor zich de werkkracht van één persoon geheel zullen opeisen. Voorts menen B. en W., dat aan de vertrouwensrelatie, die tussen een school en de functio naris van de schooladviesdienst be hoort te bestaan, afbreuk zou kunnen worden gedaan indien dezelfde func tionaris ten aanzien van die school tevens een controlerende en inspec terende taak zou moeten vervullen. Deze overwegingen hebben B. en W. tot de conclusie gebracht, dat het aanbeveling verdient, dat de gemeen telijke inspectie van het onderwijs zich in de toekomst beperkt tot de zuivere inspectietaak. Volstaan zal dan kunnen worden met één gemeen telijk inspecteur en er zal geen be hoefte meer bestaan aan een adjunct gemeentelijk inspecteur. Het werkterrein van de gemeente lijk inspecteur zal het kleuteronder wijs. het basisonderwijs en het bui tengewoon onderwijs omvatten. De gemeentelijk inspecteur houdt zo doende een duidelijk afgebakende, maar nittemin nog zeer omvangrijke taak. Voor de functie van Gemeentelijk Inspecteur van het onderwijs is de huidige adjunct-gemeentelijk inspec teur de heer J. J. van Riesen, aldus B. en YV., zonder enige twijfel de ge schikte persoon. De heer Van Riesen heeft zich bereid verklaard de nieuwe functie te aanvaarden en B. en YV. zijn voornemens hem als zodanig per 1 augustiw 1967 te benoemen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13