AAN DE VROUWEN DIE NOG GEEN ECHTE BOTER GEBRUIKEN De eerste spaarbank 150 jaar geleden opgericht HOGE RENTE, VEILIG, ALTIJD DICHTBIJ! Van enkele guldens naar de miljoenen is't eigenlijk niet jammer van dieboterham van die biefstuk Ach, 't was wel goed, maar toch wat saai en gewoontjes... Natuurlijk, u bezuinigt per boterham wel een cent of zo, en per biefstukje misschien zelfs wel een of twee stuiver. Maar eigenlijk bezuinigt u vooral op smaak, op eerlijk gezond plezier-in-1-eten* rc) "Beter met Boter DONDERDAG 1 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD Het jaar 1967 is voor alle Nederlandse bondsspaarbanken een jubileumjaar. Want op 17 december is het 150 jaar geleden dat in Haarlem de eerste spaarbank in ons land werd opgericht. In datzelfde jaar ook werd in Workum eveneens een Nuts- spaarbank opgericht. Dat betekent dat in deze twee plaat thans de oudste spaarbanken van ons land staan. Dit feit heeft men aangegrepen om in de spaarbankcontreien de bloemetjes in juni eens flink buiten te zetten door aan deze gebeurtenissen uitvoerig aandacht te besteden. Hoe is het eigenlijk allemaal be gonnen? Op de dag van vandaag vinden 125.902 bij de Bondsspaarban ken ingeschreven spaarders het heel gewoon wekelijks of maandelijks „als ze gevangen hebben" hun diende geld geheel of gedeeltelijk naar de spaarbank te brengen. By elkaar is dat nu zo'n 165 miljoen gulden, die zijn toevertrouwd aan de spaarbank. Niemand, die zich nog zorgen maakt over zijn spaarcent jes. Althans nauwelijks vergeleken met de tijd dat de spaarpenningen bewaard werden in de beruchte diep weggestopte kous of matras. Hoe het begon Het Is eigenlijk allemaal in het Schotse weversdorpje Ruthwell begon nen. Daar sbiohbte Reverend dr. Hen ry Duncan de eerste spaarbank, zoals wy die kennen, in het jaar 1810 ten behoeve van zijn arme parochianen. ADVERTENTIE Genieten doen we allebei. De Fransman van zijn cognac, wij van B00TZ BRANDY SPÉCIAL Een „Hollandse", door Bootz gemaakt. Vraag er naar, waar dan ook. BOOTZ- BESTE „KONJAK' NEDERLANDS FABRIKAAT f 10,40 PER HELE UTER Het werd een spaarbank, die zich zelf moest kunnen bedruipen. Zijn initiatief had succes. Het spaarza me voorbeeld dat hij had gegeven vond al spoedig navolging in Enge land, dat toen nog groot was. In 1810 was het ook dat de Keizer der Fransen huis hield in Europa en ter doorvoering van het continentaal stelsel het Koninkrijk Holland tot Franse provincie degradeerde. Door de aanwezigheid van Napoleon had Willem van Oranje zijn toevlucht gezocht in Engeland en wathtte daar betere tijden af. Hier maakte hij kennis met de spaarbank. Toen hij drie jaar later naar Nederland als Koning Willem I terugkeerde om de regering op zich te nemen ontwik kelde de vorst initiatieven ter ver betering van de hier heersende eco nomische toestanden. Zo spoorde hij de oprichting aan van de Ned. Bank in 1814 en wekte mensen op het voorbeeld, dat hjj in Engeland om spaarbanken te stichten naar het voorbeeld, dat hy in Engeland had leren kennen. By de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen vond zijn opwekking ingang. In 1817 werd een belangrijk initiatief genomen. Op een vergadering in augustus van dat jaar werd besloten de departe menten van de Maatschappij uit te nodigen tot het oprichten van hulp en spaarbanken over te gaan. Van de departementen, die gehoor gaven aan de oproepen, legden Haar lem en Workum de meeste voort varendheid aan de dag. Nog dat zelfde jaar besloten zy elk een Nuts- spaarbank op te richten. Derhalve valt nu aan de Nutsspaarbanken in Haarlem en Workum de eer te beurt te fungeren als de spaarbanken waarmee alle overige spaarbanken, die zich later hebben verenigd in de Ned Spaarbankbond, tezamen het 150 bestaan van de Bondsspaar banken gaan vieren. Kleine spaarders Er is wel verschil tussen de spaar banken van toen en nu. Komen de spaarders thans voor in alle lagen van de bevolking, toendertijd was de spaarbank toch écht bedoeld voor de kleine spaarders. Dit kwam duide lijk tot uitdrukking in de aanhef van een circulaire, waarmee de nuts- spaarbank Haarlem zich tot de toe komstige spaarders wendde. Zij luidde als volgt: „t Is maar zeker, lieve vrien den, dat als dienstboden en ook eenigszins welvarende werklieden er zich op toe willen leggen, dat zij van het geld, dat zij voor hun ne arbeid en vlijt ontvangen, iets kunnen overhouden. Dit blijkt dui delijk, vooral in den opschik van goud en zilver, waarmede meest alle ongehuwde ambachtslieden en gezellen pronken. Geenszins willen wij ook dien opschik of die sie raden berispen of hun afraden maar er blijft hun nog wel eens nu en dan wat geld overig, dat, dat het kleine sommetjes zijn, al ligtelijik door de handen glijdt: aan beuzelingen en aan kleine onnoo- dige verteringen besteed wordt. En dit zal ook nog wel somtijds het geval wezen bij enkele gehuwde en huiszittende ambachts- en werk lieden." Een heleboel vermanende woor den. Maar de circulaiere vervolgt op grootmoedige wijze „Zou het nu niet wenselijk zijn, dat er in den meer bemiddelden stand lieden van eer en goede trouw gevonden werden, die zich om niet, om Gods 'swil, of zoo als men zegt, gratis wilden laten vinden, om van zoodanige dienst boden en werklieden, die somme tjes. hoe klein ook. als in een spaarpot te bewaren, ja hun daar van een behoorlijk interest, als het maar wat bedraagt, te geven? „Ja maar", zegt of denkt gij misschien, „als men dan eens onverhoeds door ziekte of andere omstandigheden dat noodig krygt". Juist aange merkt. Maar als dan de schikkingen van zulk eene spaarbank zoodanig zijn, dat men er het ingelegde al tijd op zyne eerste aanvraag ei- uit kan krijgen: zoo als het geval is by deze spaarbank dan had gydaar, zoo als men zegt, een eitje in het nest en iets tegen de kwaden dag" Die wat spaart En dat alles ging onder het motto: „Die wat spaart in der tijd, vindt wat in den nood". Zo dacht in elk geval Sara Goud- kade er ook over. die als een der eersten haar spaarcentjes naar de Haarlemse Nutsspaarbank bracht. Zü moet zeker de annonoe in de „Op- Zo vieren de spaarbanken feest 1 Juni: Koningin Juliana ont- i vangt in het Paleis op de Dam l Amsterdam tussen vier half zes ruim 600 gasten. Om kwart over acht is er een cert in het Amsterdamse Con- certgebouw onder leiding i Roberto Benzi. 2 juni: In het RAI-Congres- i centrum begint om tien uur besloten huishoudelijke vergade- ring. Voor de buitenlandse gas- ten staat er die dag een rond vaart door de hoofdstad op het programma. In het Congrescen trum wordt vervolgens om kwart i voor één de lunch gebruikt. Om i kwart over twee is er een jubi leumvergadering in het Congres centrum. Na een jubileumrede l i Bondsvoorzitter mr. J. J. C. van der Bilt spreekt de Mi- nister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen. 's Avonds is er in het Hiltonihotel om half acht i een jubileumdiner. 3 Juind: Op het Europaplein bij het Congrescentrum in Amster- dam is er een grote sterrit show met 40 rijdende bijkanto- personeel in klederdracht, de YMCA Pipes and Drums and Highland Dancing Group, groep vendeliers uit Doornen- burg. Om kwart voor twaalf 's middags vertrekt men naar het 666 jaar oude kasteel Ne-1 derhorst den Berg voor een bar- becue. regte Haarlemsche Courant" hebben gelezen, waarin werd aangekondigd dat op woensdag 21 januari (1818) 's avonds om zes uur in het lokaal van het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de Zijlstraat de „Haarlemsche Spaarbank" wordt geopend onder de spreuk: „Die wat spaart Saira had een opvallend hoge in leg: f70. In die tijd een heleboel geld. Volgens het toen geldende spaarbank- reglement mochten er geen hogere bedragen dan f25 worden aangeno men, (het was een bank voor kleine spaarder!), tenzij dit speciaal zou worden gemotiveerd. Het geld van Sara werd aangenomen. Geen bevoogding Toch was er wel een onderscheid tussen de Nederlandse en de Engel se spaarbanken. De Engelsen hadden een soort van bevoogdingssysteem over de spaarduiten van de minge- goede inleggers. En dat was iets, waarvan men in Nederland niets moest weten. Het gevoel van eigen waarde wilde men volledig respec teren. Men koesterde waardering voor de spaarzaamheid en zorgde ervoor dat het geld zo veilig mogeiyk werd bewaard. Zo hadden de banken de beschikking over zware ijzeren kis ten. met drie verschillende sloten, waarvan de sleutels door drie be stuursleden werden bewaard. Van hen kon niemand eigenhandig de geldkist openen. Eveneens Tilt veiligheid werd het geld belegd in Staatsleningen. Op en kele na, hebben de spaarbanken ook de slechte tyden weerstaan. De spaarders werd geen cent tekort ge daan en dat versterkte het vertrou wen in deze instellingen. De oudste Bondsspaarbanken had den een lokaal karakter. Door het stichten van bijkantoren en door fu sies zijn vele uitgegroeid tot streek- spaarbanken. De grootste spaarbank is de Rijkspostspaarbank, die echter zelfstandig is. Niet alle spaarbanken zy'n door het Nut opgericht. In 1870 maakten de Nutsspaarbanken onge veer viervijfde deel uit van het to taal. Zo zijn er ook vakbonden geweest, die spaarbanken hebben opgericht, welke zijn aangesloten bij de Ned. Spaarbankbond. Het Ned. Kath. Vak verbond beschikt het langst over een eigen spaarbank. Deze is in 1920 op gericht en genaamd Centrale Volks bank. Alle doorstaan! De andere vakbonden volgden pas veel later. In 1959 richtte het N.V.V. de Algemene Spaarbank voor Neder land op en een jaar later het C.N.V. de spaarbank voor Protestants Ne derland. Vooral na de tweede wereld oorlog heeft de spaarbank een grote ontwikkeling doorgemaakt, die nog Is in volle gang is. Crises als de krach van de New Yorkse effecten beurs, de crisisjaren en de oorlog hebben de spaarbanken weten te doorstaan. Tot in de zomer van 1911 werden spaarbankzittingen gehouden het Nutsgebouw aan de Zijlstraat. In dat jaar echter trok men naar een eigen pand in de Jansstraat, waar- ten nog steeds zetelt. In de Zijl straat, waar 150 jaar geleden werd begonnen staat thans een modem ge bouw. Het kleine begin met een inleg vat 10 is uitgegroeid tot een inleg van miljoenen. Ook de eisen zyn sinds 1817 veranderd. Onder het motto: .►Hoge rente, veilig, altijd dlohtbij" willen de spaarbanken ook in de toe komst betrouwbare instellingen zijn, waar gezinnen hun geld in bewaring kunnen geven. ADVERTENTIE Schilder Isidoor Opsomer ie Aetwerpee ©verleden (Van onze correspondent) De schilder Isidoor Opsomer is op 89-jarige leeftijd in Ant werpen overleden. Hij was reeds lange tijd ziek. Opsomer werd in 1878 in Lier geboren. Hij ontving o.m. zijn opleiding aan de Antwerpse Academie, waarvan hij later zelf directeur werd. Tijdens de eerste wereldoorlog week hij uit naar Nederland, waar hij het werk van Breitner leerde kennen. Dit is van grote invloed op zijn kunst geweest. Hij was een tijdgenoot van Tyt- gat en De Smet, iets ouder dan Permeke, Brusselman, Rik Wouters en Servaes. Opsomer is het brede impressionis- e steeds trouw gebleven. Hij schil derde voornamelijk portretten en landschappen. By de portretten zyn (ADVERTENTIE) NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 TEL. 01710—25036 Chinese agitatie in Indonesië De Indonesische regering zegt drie pseudo-ondernemingen ontdekt te hebben, door middel waarvan Pe king ondermijnende activiteit in In donesië zou hebben ontplooid. Er is aantal arrestaties verricht. On der de arrestanten zou zich „het brein achter de Chinese ondermij nende activiteit in Indonesië" be vinden. Volgens het officiële Indonesische persbureau Antara heeft kolonel Is- kandar gezegd, dat de gearresteer den gewerkt hebben onder dekking er vele van het Antwerps patriciaat en van bekende Vlaamse figuren, als Kamiel Huysmans, August Ver- meylen en anderen. Van Koning Al- bert I van Beligë heeft hij enige, meer dan levensgrote statieportret ten geschilderd. Opsomer heeft daar in de traditie op gelukkige wijze voortgezet en vernieuwd. Studierichting archeologie Bij KB ia het Academisch Statuut gewijzigd en de studierichting der archeologie ingesteld. Als grondslag voor het doctoraal examen kunnen dienen naar het oordeel van de sub faculteit in aanmerking komende kandidaatsexamens. Ten aanzien van het doctoraal ex amen bevat het examenprogramma mogelijkheden tot differentiatie, zulks naar gelang van de aard van het afgelegde kandidaatsexamen. Naast deze nieuwe studierichting zijn gehandhaafd de mogelijkheden voor de studie in de archeologie, welke reeds aanwezig zyn in het ka der van de studierichting der kunst geschiedenis en archeologie en die der klassieke taal- en letterkunde. Het besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 sept 1966. van twee reisbureaus. Deze bureaus en een derde onderneming stonden rechtstreeks onder het bewind van Peking. Kolonel Iskandar sprak de hoop uit, dat door de arrestaties de Chi nese agitatie aanzienlijk zou vermin deren. \Sj de beste chef-kok kan üw boterham j niet verbeteren als er \Q' heel gewoon echte boter op zit A'"'-. .•>-.> \D;f sN' y j tiw kippetje W thuis, mevrouw. kan z0 f'in en 'e'<'<er smaken alsof het in de beroemde Franse keuken is klaar gemaakt. Ij-»*** 't Recept is simpel:braden in echte bóter UJj v Jia?é kt .vl waarom denkt i dat men spreekt_ van botermalse biefstuk? U weet het best: zo'n sappig stuk vlees wordt immers alleen maar echt fijn met echte bóter.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11