LEIDSCH DAGBLAD Tijd werkt tegen Israel 66 Voor Indonesië miljoen Kamerstuk voor spotprijs je Mild vonnis tegen een Berlijns „arts" BIDDAG IN ISRAEL Syrië tegen defensiepact Meisje (13) dood door foutief ingestelde verkeerslichten Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 31 MEI 1967 No. 31290 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Toestand in Midden-Oosten steeds meer gespannen De toestand in liet Midden-Oosten is er de afgelo pen 24 uur niet beter op geworden. Het debat in de Veiligheidsraad heeft tot dusver tot niets positiefs geleid en werkelijke ontspanning is van die kant ook niet te verwachten. Gisteravond stonden de besprekingen in de Raad in het teken van de Arabische eenheid. Niet-permanente leden van de Veiligheidsraad werken achter de schermen aan een resolutie welke een afkoelingsperiode en verdere bemiddelingspogingen van Oe Thant moet bepleiten, maar Rusland en Egypte willen niet dat een dergelijke oproep nu al uitgaat, omdat ze tijd willen winnen. En de tijd werkt tegen Israël. Intussen hoopt men hevig, dat de Israëliërs hun geduld niet zullen verliezen en een oorlog zullen beginnen. Volgens de Daily Mail en de New York Times zou Engeland gereed zijn om met de Ver. Staten, Frank rijk en Canada een viermogendhe- denverdrag af te sluiten om de Egyptische boycot van de Golf van Akaba te breken. AMERIKAANS COMPROMIS Een werkelijke oplossing voor de huidige spanningen lijkt uit een an dere hoek te moeten komen dan die uit de Veiligheidsraad. De Amerika nen zijn druk bezig de maritieme naties te interesseren voor een com promis, waarbij Egypte de Golf van Akaba weer zou openen voor alle in ternationale scheepvaart behalve de Israëlische, waarna op een |?onferen- tie het vreedzaam verkeer van Is raëlische schepen door de Golf gere geld zou moeten worden. In kringen van de Ver. Naties is te horen, dat Israël niet akkoord kan gaan met elke oplossing, welke geen herstel van volledige vrije scheep vaart in de Golf van Akaba waar borgt. Voor Israël zou dit een reden tot oorlog blijven. Maar of Israël een dergelijk hard standpunt zal kunnen blijven inne men als de Amerikanen een derge lijk compromis aan Nasser weten af te dwingen, lijkt velen een open vraag. Het is immers overduidelijk dat de Amerikanen niets voelen voor militaire inmenging in een eventuele oorlog in het Midden-Oosten en als er een regeling met Nasser wordt uit gedokterd, die Washington redelijk acht, zal Jeruzalem zeker te verstaan worden gegeven dat het niet op Ame rikaanse hulp kan rekenen, als het ondanks het compromis het Midden- Oosten in een gewapend conflict stort. Vandaar dat in sommige hoe ken der Ver. Naties te horen is, dat Israël best eens niet zou kunnen Wachten op een eventuele compro mis-overeenkomst, maar eerstdaags al daden bij woorden zou kunnen voegen. Beeld van Bronner voor Utrecht Grootmoeder Kegge" 57 De gemeente Utrecht heeft van de Amsterdamse beeldhouwer prof. J. Bronner aangekocht het in orons gegoten beeld van grootmoeder Keg ge, een bekende figuur uit de Came ra Obscura van Hildebrand. Het voor Utrecht bestemde beeld is een voorstudie van het beeld, dat een onderdeel vormt van het Hilde- brand-monument in Haarlem. Het beeld (1.20 hoog) zal een plaats krijgen in de Camera Obscura-wijk van Overvecht-Zuid, met name in een nog aan te lergen groenstrook gelegen tussen de Suze Noiretdreef en de Oberondreef. Prof. B-onner is 85 jaar oud en was van 1914-1947 hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunst in Amsterdam. Hij wordt de vader van de moderne beeldhouwkunst genoemd. Zoals bekend heeft Nicolaas Beets in Utrecht jarenlang het ambt van predikant uitgeoefend en in die tijd I gewoond in de Boothstraat. Aan de j gevel van het huis waar hij woonde bevindt zich nu nog een gedenkplaat die daaraan herinnert. WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: zwaar j bewolkt met regen, maar later van het noordoosten uit enkele opklarin gen. Matige tot krachtige wind tus- sen noordwest en noordoost. Dezelf- de temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 JUNI Zon op: 4.27 uur; onder 20.49 uur. Maan op: 2.14 uur; onder 13.31 uur. i Hoogwater te Katwijk te: 10.13 en 22.45 uur; laagwater te 5.38 en 18.18 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het doel zou zijn een speciale ma rine-strijdmacht in de Rode Zee te vormen, welke tot taak zou krijgen schepen door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran te escorteren. In Londen acht men het zeer on waarschijnlijk, dat voor een der gelijk pact op de steun van Frankrijk, dat zich tot dusver onzijdig hield in het conflict, te re kenen zou zijn. Voorlopig hoopt Lon den echter, dat alle pogingen tot een vreedzame regeling binnen het kader van de Ver. Naties dienen te ge schieden, hoe teleurstellend deze tot nu toe zijn geweest. Vervolg op pagina 15. Zeer bekwaam maar zonder opleiding Een Westberlijnse rechtbank heeft veroordeeld, omdat hij zich geduren- dinsdag de 44-jarige Walter Günther tot anderhalf jaar gevangenisstraf Tivee leningen en gift van 22 miljoen gulden De Nederlandse heeft besloten „in het kader van een nauwere economische samenwerking" 66 miljoen ter beschikking te stellen aan Indonesië. Deze financiële steun moet volgens het wets ontwerp dienen ter voor ziening in de meest dringende behoeften van het land. Het bedrag bestaat uit drie pos ten. Een bedrag van 4 miljoen gul den wordt verstrekt in de vorm van een door de Nederlandse Investe ringsbank af te sluiten lening, waar bij de rente 3 pot. bedraagt met een aflossingsvrije. periode van 25 jaar. Particuliere Nederlandse banken verstrekken met een garantie en een rentesubsidie van de staat een lening van 40 miljoen gulden, voor een pe riode van drie jaar. Gedurende die regering periode hoeft Indonesië geen aflos singen te doen. De regering heeft toegezegd de Staten-Generaal voor te stellen, dat over uiterlijk drie jaar aan Indonesië een lening wordt verstrekt van eveneens 40 miljoen gulden, waarmee Indonesië de le ning aan de banken weer kan af lossen. Dit wordt gedaan „gezien de financiële positie van Indonesië en de daaruit voortvloeiende noodzaak nieuwe schulden niet op korte ter mijn te behoeven af te lossen". Een bedrag van f. 22 miljoen gul den wordt verstrekt in de vorm van een gift. De regering heeft hierbij overwogen, dat een deel van de hulp aanwending in de consumptie ve sector zal kunnen krijgen gezien de situatie van ontwrichting en ge brek in het land. Een te zware ver plichting tot terugbetaling zou kunnen leiden tot hernieuwde be hoefte aan hulpverlening of afrem ming van het economisch herstel. de 20 jaar valselijk als arts had uit gegeven. De rechtbank moest toegeven, dat Günther in het medische beroep een man was geweest, die succes had en eerbied afdwong, maar het medische beroep moest beschermd worden te gen misbruik. Zijn onbetwistbare ken nis was reden voor het milde vonnis. Günther had verklaard zijn me dische loopbaan in 1945 te zijn be gonnen in een Tsjechoslo waaks ge vangenenkamp. Daar had hij met de primitiefste middelen operaties uitge voerd, zonder daarvoor enige oplei ding te hebben gehad. Zijn medege vangenen beschouwden hem sinds dien als arts. Na zijn vrijlating bleef hij op grond van enige vervalste documenten, als medicus werkzaam. In 1951 werd hij directeur-geneesheer van het zieken huis in de Westbex-lijnse wijk Neu- kölln, dat tot een van de modern ste klinieken van de stad maakte. Het bedrog kwam aan het licht, toen de autoriteiten een onderzoek instel den naar a&ineiding van een pen sioenaanvrage van Günther. Zelf ver klaarde hij, dat het succes, dat hij ais arts had gehad, het beste bewijs was, dat hij geen misdrijf had be gaan. Günther, die in de tweede wereld oorlog beide benen aan het Russische front had verloren, is lid geweest van de naziparty en van de communis tische party en toen hy door de mand viel, was hij lid van het West berlijnse parlement voor de socialis ten. Het Israëlische opperrabinaat heeft donderdag aangewezen als vas ten- en biddag in dit beslissende uur voor Israël. De Israëlische Arabische Moslims (ongeveer 202.000 van de 2.5 miljoen inwoners van Israël) zijn ook door hun geestelijke leiders aangespoord in de 80 moskeeën van Israël voor de wereldvrede te bidden. Syrië, aartsvijand van Hoes sein, schijnt het helemaal niet eens te zijn met het tussen Jordanië en Egypte sloten defensiepact Dit betekent een scheuring in de Ara bische gelederen. Nasser heeft het pact gesloten zonder Syrië er in te kennen. De socialistische pers, radio en t.v. van Syrië weigeren de overeenkomst te erkennen. De aanvallen op Jordanië werden voortgezet. De Gaulle bij Paus Paus Paulus en president De Gaul le hebben elkaar vandaag in het Va- ticaan ontmoet en de Europese een heid besproken. Het was het eerste officiële bezoek van het Franse staatshoofd aan de 69-jarige leider van de R.K. Kerk. Voor de 79-jarige De Gaulle was het derde bezoek aan het Vaticaan. Op 30 juni 1944 werd hij ontvangen door Paus Pius XII en vijftien jaar later ontmoette hij Paus Johannes XXIII. Koning Hoessein van Jordanië in militair tenue, compleet met pistool omhelst president Nas ser van Egypte. Beide staats hoofden hebben in Cairo een de fensieverdrag gesloten. Vijandige teksten over joden uit r.-k, leerboeken Bljjkens een rapport van de voor zitter van de Raad van bestuur van het Amerikaanse Joodse |comité, Phi lip E. Hoffman, zijn grote vorderin gen gemaakt in een gemeenschappe lijk streven van r.k. en Joodse lei ders naar het verwijderen uit r. kat holieke godsdienstige leerboeken van vijandige teksten over de Joden. Op grondslag van een driejarige studie is onder meer vastgesteld, dat 80 procent van alle Spaanse r.k. gods dienstige leerboeken, waarin vroeger een vijandige gezinhdeid jegens de joden tot uiting kwam, zijn herzien en dat anti-semietische illustraties eruit zijn verdwenen. Het ligt in het voornemen, de re sultaten van de studie in de komende herfst te publiceren. Behalve op het verwyderen van beledigende passages is de studie ook gericht op het leggen van de grondslag voor een veelomvattende herziening van het algemene gods dienstige onderrichtsproces met inbe grip van de opleiding van leerkrach ten, de seminaries, de prediking, li turgische commentaren, de kennis van het nieuwe testament en pro gramma's van colleges en universi teiten. Bombardem enten op Noortl-Vietnam Amerikaanse vliegtuigen hebben vandaag brandstofopslagplaatsen en goederendepots op vijfeneenhalve km van het centrum van de Noord- Vietnamese havenstad Haiphong ge bombardeerd. Dinsdag nog was in persberichten uit Washington ge zegd, dat de V.S. besloten zouden hebben, voorlopig de aanvallen op de centra van Hanoi en Hauphong te beperken. Dit zou dan betrekking hebben op gebieden met een straal van ongev. 16 km. van het hart deze steden. Foutief ingestelde verkeerslichten op het gereconstrueerde en vergrote De Monchyplein in Arnhem-zuid Israëls reizende ambassadeur, Mi chael Comay, die zeven jaar lang vertegenwoordiger voor zijn land bij de Ver. Naties is geweest, is gister middag per El Al-lijnvliegtuig uit Tel Aviv op Schiphol aangekomen als politiek adviseur voor de Israë lische minister van Buitenlandse Za ken. In verband met de crisis in het Midden-Oosten gaat hij in enkele West-Europese landen overleg ple gen met de daar gestationeerde Is raëlische ambassadeurs, waarbij hij eventueel ook contact zal opnemen met de regeringen der betrokken landen. Nederland is het eerste land, waar heen hij zich op deze reis heeft be geven. De heer Comay noemde de vrije doorvaart, door de Golf van Akaba van eminent en principieel belang en zei dat in de afgelopen tien jaren meer Nederlandse schepen naar Eilat waren opgevaren dan van welke andere natie, met uitzon- dering van Israël zelf. Nu de mannen opgeroepen zijn om de grenzen te bewaken, maakt Israëls jeugd zich verdienstelijk met het graven van loopgraven en schuilgangen. Mr. Biesheuvel ernstig ziek Mr. B. W. Biesheuvel, fractielei der van de Anti-Revolutionaire Par tij in de Tweede Kamer, is vrij ernstig ziek. Tijdens een vakantie reis door het Midden-Oosten heeft hij een paar weken geleden een vi rus-ziekte opgelopen. Mr. Biesheu vel, die in een ziekenhuis in Haar lem wordt verpleegd, zal nog onge veer drie maanden niet mogen wer ken. De ARP-fractie wordt in die tijd geleid door de aarnemend frac tievoorzitter, mr. W. Aantjes. Koekoek biedt rapport-Enschede te koop aan (Van onze Haagse correspondent) De fractieleider van de Boerenpartij, de heer Koekoek, heeft gisteren in Haagse parlementaire kring enige opschudding verwekt door een ad vertentie in zijn partijorgaan „De Vrije Boer", waarin hij „enige eer ste interimrapporten" van de com missie-Enschede over Amsterdam te koop aanbiedt. aldus de ad „be slaan 500 pagina's en kosten in de boekhandel f 18. Daar ze voor ons als Kamerlid geen enkele waarde hebben bieden wij ze aan voor de gereduceerde prijs van f5 en zal de opbrengst gebruikt worden voor de slachtoffers van de p.b.o.". De advertentie is ondertekend door H. Koekoek. Het feit, dat een volksvertegenwoor diger op een dergelijke wijze munt tracht te slaan uit de voordelen, die hij als Kamerlid trekt, heeft in Den Haag verontrusting gewekt. De heer Koekoek en zijn geestverwan ten ontvangen de kostbare boek werken als Kamerlid gratis tenein de zich op de hoogte te stellen. Mochten zij geen behoefte aan de rapporten hebben dan had men de ze toch terug kunnen sturen, zo re deneert men op het Binnenhof. Toxopeus reageerde gisteren met een: „Ik ben verbijs terd. Dit is ver beneden de waar digheid van het kamerlidmaat schap". Zijn collega Den Uyl zei: „Dit is gewoon belachelijk". En tenslotte de heer Schmelzer: „Het lijkt me niet de moeite waard hier over meer te zeggen dan dat het nauwelijks iets anders kan zijn dan een mislukte poging tot een smakeloze grap. Oe verwachting bestaat, dat het pre sidium van de Kamer zich over deze handelwijze van de heer Koe koek zal beraden. hebben geleid tot de dood van de dertienjarige Jozefien Beerling uit Westervoort. Het meisje werd vo rige week vrydag bij het overste ken met haar fiets van het plein aangereden door een vrachtauto en was op slag dood. Ze meende te kunnen oversteken, omdat het licht voor haar op groen stond. Bij een door de politie ingesteld on derzoek is nu gebleken dat het ver keerslicht voor de wielrijdster op groen had moeten springen 1.16 se conde nadat het licht van de vrachtwagenchauffeur van geel op rood sprong. In werkelijkheid be droeg de marge door de route pro grammering van de verkeerslich ten slechts 0.3 seconde. De marge is nu gebracht op 7 seconden. Naar aanleiding van het ongeval gaat de politie, in samenwerking met gemeentewerken en 't elektri citeitsbedrijf, ook andere kritieke punten in het verkeerslichtensys teem in Arnhem nader onderzoe ken en zonodig verbeteren. ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud (§ud ^ÏUeumb Voor de loterij ten behoe- ve der nieuwe Herv. Kerk te Voorschoten is door H.K.H. I prinses Frederik der Neder landen ten geschenke gege- ven een prachtig kanapé- kleed en f 10 voor loten 1 Dames die voornemens i zijn naar Parijs te gaan worden gewaarschuwd voor hunne chignons (haar- i wrong). Men heeft ontdekt, c 1 dat ook dit hoofdsieraad al I voor smokkelarij wordt ge- i bruikt, weshalve het niet zel- den gebeurd dat het dames- I kapsel aan de grenzen aan een ernstig onderzoek wordt J onderworpen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1