LEIDSCH DAGBLAD Voor textiel 150 miljoen classic Kredieten voor investeringen Verkoop warenhuizen sterk gedaald Nasser houdt voet bij stuk BOOT Schoorsteen- platen JAMIN DEN HAAG ZAL TWENTE STEUNEN Goedkope import beperken Vrouw 64 overvallen Haringprijsvraag I (9ucf Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 MEI 1967 No. 31287 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) Met kredieten tot 150 miljoen gulden springt de regering-De Jong de textielindustrie bij, die ongeveer een maand geleden ernstige noodkreten naar Den Haag zond. In een nota aan de Tweede Kamer, die in een eerste ge sprek dat minister De Block (Economisch Zaken) erover had met de werkgevers en werknemers in de textielindustrie gunstig bleek te vallen, wordt uiteengezet hoe het kabinet de bedrijfstak in de komende drie jaar wil helpen. Door de kredieten krijgt de katoen-, rayon-, en linnenindustrie de kans om weer diepte-investeringen te doen. Het grote probleem in de bedrijfstak is namelijk, dat door de teruglopende winstecn van de laatste jaren niet kon. Kredieten via banken waren er bij de wankele omstandigheden niet bij. Daarom helpt de regering op dit punt met kredieten (looptijd maximaal 15 jaar) ivaarvoor de staat hoofdsom en rente garandeert. Het ls de bedoeling daarmee de levensvatbare takken van de katoen rayon- en linnenindustrie nieuw le ven in te blazen. Bij deze kredie ten zal ook niet—zoals anders— een garantieprovisie van een half pro cent per jaar in rekening worden gebracht. De Nationale Investerings bank, die de kredieten zal verstrek ken, zal bovendien een zo laag mo gelijke rente bedingen. Andere voordelen die de in aan merking komende bedrijven zullen genieten: Er hoeft de eerste 3-5 jaa.r geen aflossing te worden betaald. •fr De mogelijkheid bestaat in be paalde gevallen-- om ook rentebe taling de eerste 3-5 jaar op te schor ten. Mocht een betrokken bedrijf nog kredieten bij banken hebben lopen, dan kan de aflossing van de lening van het rijk daarbij worden achter gesteld. 240 miljoen VerwaJcht wordt, dat er de komen de drie jaar 240 miljoen gulden in de k.r.l.-industrie zal moeten wor den geïnvesteerd. Het rijk wil daar toe de helft bijdragen, terwijl de mo gelijkheid bestaat kredieten tot 70 procent te verlenen. Een commissie van drie deskundigen (onder wie ze ker één vertegenwoordiger van een werknemersorganisatie) zal de in vesteringsplannen beoordelen. Ver der nog enkele bijkomende maatre gelen. Zo ls een verzoek om steun aan technische en commerciële research in welwillende overweging genomen voorgelegd aan de Commissie Opvoering Produktiviteit. Verder wordt gedacht aan maat regelen om de invoer te beperken WEERBERICHT Regenjas bij de liand (Van onze weerkundige medewerker) In de oostelijke helft van ons land begon de dag zonnig, maar in het westen en midden vap Nederland hing vanmorgen mist. die later op de ochtend optrok. De zuidelijke wind voert iets warmere lucht aan, maar het ontbreken van een hoge- drukgebied boven het vasteland is er oorzaak van dat de depressies via de Golf van Biskaje nog steeds vrije toegang houden. Het weekeinde zal daardoor onstabiel zijn met van avond in het westen al weer enige regen. De depressie, die morgenoch tend tussen ons land en de Engelse oostkust wordt verwacht zal morgen onstabiele lucht met enkele buien veroorzaken. Dit betekent, dat zon nige perioden met goed meiweer door buien wordt afgewisseld, zodat het op stap gaan tijdens deze zonni ge perioden zonder regenjas niet verstandig is. 28 MEI Zon op: 4.30 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 1.04 uur; onder: 8.30 uur. 18.45 uur; laagwater te 2.03 en 14.27 Hoogwater te Katwijk te 6.15 en bestaat uit 20 pagina's uit een aantal landen, die goedkope textiel op de markt brengen, zoals Hongkong, Japan, India, Pakistan. „Wij kunnen die invoer niet hele maal afkappen," zo lichtte mr. De Block toe, „Omdat ze vaak samen hangt met export naar betrokken landen". Bovendien kan het beleid ten aanzien van de ontwikkelings landen niet worden doorkruist. Wel wordt in het algemeen het toezicht op de invoer van goedkope textiel verscherpt. (Van onze Alkmaarse correspond.) Een tot dusver onbekende jonge man van ongeveer 20 jaar vervoegde zich gisteren ten huize van het echt paar Winkel, dat in Alkmaar in een woning van het bejaardencentrum „Nieuw-Kranenbroek" woont. De heer Winkel was niet thuis. De jon geman zei tegen mevrouw Winkel, die opendeed, dat hij even over de verzekering kwam praten en stoof meteen naar binnen. Daar overwel digde hjj de 64-jarige vrouw die hij op de grond smeet, met een mes be dreigde en door zyn hand op haar mond te drukken belette hulp te roepen. „Je geld of je leven" riep hij de vrouw toe, die in haar angst naar een laatje van het dressoir wees. Met medeneming van het zich hierin be vindende bedrag (vermoedelijk circa 2000 gulden) wist de dader te ontko- Staatssecretaris voorC.R. en M. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van mr. H. J. van de Poel, in Den Haag, tot staatssecreta ris van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschapplijk Werk. De heer Van de Poel is hoofd directeur van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds en lid van de K.V.P. Indonesië Verder is gisteren een groep des kundigen naar Indonesië vertrokken om de mogelijkheden te bestuderen of er textielveredelingsbedrijven met Nederlandse kennis en grondstoffen kunnen worden opgebouwd. Tenslotte wordt onderzocht in hoe verre het Rijk —gedacht wordt spe ciaal aan het leger— zijn textielin- kopen zoveel mogelijk bij Neder landse bedrijven kan doen. Overigens is minister De Block niet pessimistisch, waar het Twente betreft. Hij verwacht dat het eco nomic he klimaat daar veerkrachtig genoeg zal zijn om de teruglopende werkgelegenheid in de textielindus trie op te vangen. Daarom vindt hij het ook niet nodig om de streek tot probleemgebied te verklaren. In de afgelopen jaren zijn 6700 personen, die in de textiel overbodig werden, geruisloos elders onderdak gekomen. Een kwart van de personen, die bij Van Heek en Co op straat kwamen te staan, hebben reeds ander werk. De bewindsman verwacht, dat ook personeel, dat in de komende jaren zal moeten afvloeien, zonder al te veel moeilijkheden weer aan de slag zal kunnen komen. Zo niet, dan zul len tijdig maatregelen worden ge- Er zijn reeds veel inzendingen voor de „Haringprijs- g vraag" van het Leidsch Dagblad binnengekomen. De f directie van het L.D. heeft voor deze prijsvraag be- i langrijke geldprijzen ter beschikking gesteld. De inzendingen moeten vóór maandag 29 mei per briefkaart, voor- zien van het opschrift „Haringprijsvraag" en van de naam en het x- adres van de afzender, aan ons bureau (Witte Singel 1, Leiden) q worden bezorgd. Inzendingen, die later binnenkomen, worden niet meer geaccepteerd. De vraag luidt: Wat is de prijs van het eerste kantje xj haring, dat 29 mei aan de Katwijkse afslag wordt ver- h kocht? o 1ste prijs 50, S 2de prijs ƒ25, 3 3de prijs ƒ20, J 5 prijzen van 10, 10 prijzen van ƒ5, O Voor de prjjzen komen uitsluitend in aanmerking abonnees van M het Leidsch Dagblad (één inzending per gezin), alsmede zij, die 3 thans een proefabonnement ontvangen. Over de uitslag, die bindend a is, kan geen correspondentie worden gevoerd. Na de brand in in Brussel rinnovation (Van onze Brusselse correspondent) Een van de gevolgen van de brand in rinnovation is dat de verkoop in de Brusselse warenhuizen en ook die in dergelijke magazijnen in andere Belgische steden in hoge mate is afge nomen. zakelijk is. Zij blijken zich te haas ten naar de afdelingen waar zij iets willen kopen en zij keren dan direct terug naar de uitgang. Vermisten terug Dat is vooral het geval met een in hen dat in de buurt ligt van rinnovation en dat is gehuisvest in aantal samengevoegde oude en we gebouwen met een zeer on overzichtelijk stelsel van uitgangen. Het is echter in tegenstelling tot het afgebrande rinnovation wel be schermd door e en sproeiinstallatie. Sedert gisteren zijn op alle ingangs deuren grote papieren geplakt waar op staat dat er in het warenhuis niet mag worden gerookt. De omzetten van de Brusselse wa renhuizen hebben de afgelopen da gen nauwelijks tien procent van de normale bedragen en het bezoek is dienovereenkomstig klein. Op een dag als vrijdag plegen de levensmiddelen afdelingen bijvoorbeeld zeer druk te worden bezocht. Zij lagen er gisteren il en verlaten bij. Opvallend is ook dat deze klan ten niet langer winkelen dan nood- ADV ERTENTIE HET HOUTPALEIS Herenstraat 20 Telefoon 32648 Een over haar Canadese reis zeer enthousiaste Koningin is vanmorgen met Prins Bernhard in ons land teruggekeerd. Prinses Margriet en haar echtgenoot waren op Schiphol ter begroeting aanwezig. Op de luchthaven leg de de vorstin een korte verklaring voor de pers af, waarin zij uiting gaf aan haar waardering voor de overweldigende ontvangst in Ca nada. Het niet-officiële aantal doden en vermisten bedraagt momenteel 317. Gisteren zijn 47 mensen, die na de brand als vermist te boek stonden eer op komen dagen. Familieleden, die hen maandag wel als vermist hadden opgegeven, hadden er na thuiskomst van de betrokkenen niet weer aan gedacht, dat ook de autoriteiten van die te rugkeer op de hoogte dienden te wor den gebracht. Dodelijk spel met bom Een tien jarige Oostduitse jongen heeft met een bom uit de tweede wereldoorlog zo lang tegen een mum- geslagen, dat deze ontplofte waarbij ]j en nog drie kinderen om het le- :n zijn gekomen. De jongen had de bom gevonden onder een brug over de Elbe in de stad Boizenburg. De drie andere kinderen zaten in de buurt op een bank en zijn om het leven geko- door rondvliegende scherven Golf van Akaba: In de situatie ten aanzien van het Midden-Oosten is weinig verandering gekomen. President Nasser heeft verklaard, dat Egypte zyn rechten op de Golf van Akaba niet zal opgeven. Als Israël een oorlog begint, zal het een totale oorlog zijn met het doel Israël te vernietigen, aldus de president. HERLEEFDE HOOP Functionarissen van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken hebben verklaard, dat de blokkade de Golf van Akaba spoedig moet worden beëindigd. Kringen van de Ver. Naties in New York geloven evenwel niet dat Israël de blokkade op de proef zal stellen. De Sowjet-Unie heeft een beroep gedaan op de V.S., Engeland en an dere westelijke mogendheden hun invloed aan te wenden om aan zo zegt Moskou „de Israëlische pro vocaties tegen de Arabische landen halt toe te roepen". Intussen zei woordvoerder van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie ook, dat Rusland bereid is zijn invloed te ge bruiken om te pogen de crisis te re gelen. Het Franse plan tot het hou den van een vier mogendheden conferentie, zo werd verklaard, zou nog een punt van overweging uitma ken. Minister Brown van Engeland is niet ontevreden uit Rusland in Lon den teruggekeerd. Het bezoek ein digde zonder zichtbaar concrete re sultaten, maar niettemin had hij bij de Russische leiders, aldus Brown, de wil geconstateerd olie op de gol ven van het Midden-Oosten te gie ten. De Veiligheidsraad wacht op het rapport van Oe Thant. Dit zal ver moedelijk vandaag worden aangebo den. Met het oog op de bestudering van het rapport zal de Veiligheids raad zeker niet voor maandag op nieuw bijeenkomen. Het is, al met al, wel duidelijk geworden, dat de twee belangrijkste partijen Israël en Egypte niet van plan zyn het op een openlijke strijd te laten aankomen, zodat men het weekeinde met enige gerustheid tegemoet kan gaan. Arrestaties na goudroof Twee mannen en een vrouw zijn vrydagavond in staat van beschul diging gesteld wegens medeplichtig heid aan de kortgeleden in de wijk Islington in Londen gepleegde dief stal van 150 staven goud. Het drie tal zal zaterdag voor een rechter verschijnen. ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28: Telefoon 01726-2541 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. Miss Holland, de 20-jarigè Haagse telefoniste Irene van Camp enhout is gisteren van Schiphol naar, Nice vertrokken om daar deel te nemen aan de strijd met andere lieftallige jon gedames om de Europese titel. ADVERTENTIE Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE Heeft U onze collectie ai gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken. Ruime parkeergelegenheid. ADVERTENTIE Haagse hopjes niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 27 Mei 1867 Sedert eenige dagen wordt alhier de 14-jarige zoon uit een achtingswaardig gezin vermist. Wij vernemen zoo juist, dat de jongeling ont dekt en gevat zou zijn op een schip te Liverpool, waar hij plaats genomen had naar New York. Het prov. gerechtshof van Zuid-Holland heeft J. Kooi- t man van Giessen-Oudekerk ter dood veroordeeld wegens f brandstichting. 1 Uit het Leidsch Dagblad van f 28 Mei 1867:

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1