Bedankt Piet', zei Gert Bongers De collecte Feijenoord na rust op 3-2 Harde wind en koude regen in lastige eerste etappe van Olympiads Tour SPORT van vandaag 1 Katwijker Varkevisser eindigt als eerste Anderleclit interesse voor Sparta-keepers KRANTENBEZORGERS GEVRAAGD Sporthal BUITENLANDSE PROFS GEKLOPT DONDERDAG 25 MEI 1967 LE1USCH DAGBLAD PAGINA p (Van onze speciale verslaggever) Gert Mongers, wereldrecordhouder op de vijf kilometer tijd- race vor amateurs en Piet de Wit, wereldkampioen bij de amate?r-stayers, vielen elkaar, onmiddellijk na de finish van de eerte etappe van Olympia's Tour om de hals. „Bedankt Piet" momelde de coureur uit Voorst in de stortregen, die de aan komt in Den Haag tot een weinig bezienswaardige attractie maa-te. „Bedankt, waarvoor?" Bongers, in april winnaar van de ionde van Friesland, legde het omstandig en openhartig uit „Wel ik had al een keer gedemarreerd in de kopgroep maar ton kwam ik niet weg. Een kilometer voor de finish probeerde il-het nog een keer en toen kreeg ik een flinke afzet van ploeg- raat Piet de Wit". De Wit grinnikte: „gefeliciteerd met je verwinning Gert, het was verdiend". De Wit had gelijk. Inderdaad .ïeeft Bongers weer een prestatie van formaat geleverd aan het slot van deze door de harde wind en koude regen lastige rit. Tien kilometer lang namelijk heeft Bongers alleen gejaagd in een prachtige achtervol ging om een machtig kopgroepje te pakken te krijgen. Niet ver voor de eindstreep was zijn sprong geslaagd en onmiddellijk probeerde hij al leen door te gaan. De tweede keer lukte het. wat de 20-jarige inwoner van Voorst zijn eerste oranjetrui op leverde. Misnoegen Was Bongers dus uiterst tevreden >ver de hulp van zijn collega, iets verderop stond een druipende Leo Duyndam zijn duidelijk misnoegen kenbaar te maken over Piet de Wit in zy'n voorwiel was gereden, wat hem in ieder geval enkele spaken en wellicht de overwinning gekost had. „Het was natuurlijk geen opzet van De Wit maar het was nu ook niet bepaald plezierig. Ik zeg niet gauw dat ik had kunnen winnen, maar nu ik er praktisch zeker van, want ik voor mijn gevoel heel sterk". De mannen uit het kopgroepje dat op n 20 kilometer voor het einde was ontsnapt konden er over meepraten. Zij hadden er eigenlijk ook al op gerekend dat Duyndam, net zo als vorig jaar, over dezelfde streep als winnaar zou flitsen. Dure dag voor Piet Liebregts De eerste dag van Olympia's f Tour is een dure geworden voor f ploegleider Piet Liebregts. Na f afloop van de rit naar Den Haag f diende hij een protest in omdat winnaar Bongers afgeduwd was f door De Wit. Dat mag inderdaad f in een wegkoers niet, ook al zijn het ploeggenoten. Maar het ge- beurde op meer dan 250 meter voor de finish, vóór een bocht. J De jury van aankomst had het dus niet gezien en de sprint was J verder regelmatig. Bongers zelf f wist niet anders of dat afduwen mocht. Hij was daarover tegen- f over ons zeer openhartig en be- dankte De Wit er zelfs uitbundig J voor. Het protest werd niet toe- gekend, omdat niemand van de jury het duwen gezien had. Het f indienen van het protest kostte f Liebregts tien gulden, maar hü moest ook nog vijftig gulden be- J talen als boete omdat hij tijdens de koers als ploegleider niet naar de wedstrijdleiding had ge- luisterd. Een schadepost dus in f totaal van zestig gulden voor f Liebregts die in de Tour als chauffeur van Wagtmans mee- gaat. Wagtmans is in Olympia's Tour collega van Liebregts. Hij leidt de ploeg van het Rotter- damce Euromast. Duyndam en zijn kornuiten had- in voor een boeiende finale van deze matte koers gezorgd. Een koers waar de meesten zich, zjj het met moei te, overeind konden houden. Dat be- ook wel het geringe aantal uit vallers, namelijk twee. Ted Blom, winnaar van de Ronde m Overijssel en Du Bois, triomfator in de Ronde van Noord-Holland, kwamen door defecten en bandbreuk achterop maar met andere achter blijvers, steun van ploeggenoten zo- Roel Snijder en vooral eigen kracht konden zij toch weer na een kilometerslartge strijd bij het pelo ton aanhaken. Vooraan in dat pelo ton kon weinig ondernomen worden, omdat het tempo, zoals gebruikelijk de eerste rit van Olympia's Tour, zeer hoog lag. Zoetemelk en Zoontjes probeerden het wel een paar keer, kregen ook wel goede krachten mee. zoals een Nieuwkamp, een Bols en een Wagt- s. maar het lukte voorlopig nog niet. Pas tegen het einde, toen er van de 163 km. waren afgelegd, ontstond de beslissende afscheiding. Duyndam in de eigen vertrouwde omgeving van de Westlandse broei kassen. Zoetemelk en Rentmeester raasden weg uit de grote groep. Holst Zoontjes hadden de kracht om bij te springen. De Wit en de ster ke Deen Blaudzun (die in Frankfurt deel uitmaakte van het kwartet dat wereldtitel ploegenachtervol- ging greep) lukte het ook nog. Toen scheen het wel gebeurd. Maar de achtervolgingsspecialist Gert Bongers, hoezeer ook geplaagd door rugpijnen („de dokter weet niet pre cies wat het is") en door een dchte armblessure, opgelopen tijdens de Ronde van Zuid-Holland, wilde er zich niet bij neerleggen. Door het moessongordijn zag hy de vluchters op de smalle dijken als wazige figu- afsteken tegen de grauwe lucht. Hij haalde alles „uit de kast" ei het ging. Hij kwam bij de kopgroep en ging door. Wereldkampioen Engeland heeft gisteravond in het Londense Wem- bleysbaiddon met 20 gewonnen van Spanje. De Engelse doelpunten wer den na de hervatting gescoord door Jimmy Greaves en Roger Hunt. Er Waren 97.800 toeschouwers. WIELERFEEST IN ZANDVOORT Op het golvende circuit van Zand poort wordt zaterdag a.s. een groots wielerprogramma afgewerkt, waar aan ook verscheidene renner* uit Leiden, de Rijnstreek en de Bollen- itreek deelnemen. Alles bijeen gaan er meer dan vierhonderd renner* -- adpiranten, nieuwelingen en ama teurs aan de slag. Bovendien zul len de veteranen om de nationale wegtitel strijden. Het wielerfeest in Zandvoort be gint zaterdagmorgen reeds om negen uur. Afscheiding Uitslagi en De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Gert Bongers 3.28.46 met oonifi- catie 3.27.46, 2. Cees Zoontjes z.t. met bon 3.28.16, 3. Cees Rentmeester z.t. met bon. 3.28.31, 4. Daan Holst z.t. 5. Piet de Wit z.t., 6. Werner Blaud zun (Den.) z.t., 7. Joop Zoetemelk z.t. 8. Harry Jansen 3.28.54, 9. Henk Nieuwkamp z.t., 10. Wim Braveboer z.t., 11. Hans Hesen z.t., 12. Stanis- law Gazda (Polen) z.t., 13. Henk Benjamins z.t., 14. Rini Wagtmans 3.28.54, 15. Cor Leunis z.t. Uitgevallen zijn: Guus Zantigh er Toon van der Vlugt. Het sprintklas sement van de eerste dag luidt: 1. Cees Zoontjes, 2. Rini Wagt mans, 3. Leen de Groot. Het ploegenklassement na de eers te dag luidt: 1. Vredestein 10.25.26, I. Ovis 10.26.04, 3. Smith-Acifit 10.26.0! Amstel 10.26.26, 5. Denemarken 10.26.34, 7. Polen 10.26.42, 12. Bel gië 10.26.42, 17. Noorwegen 10.54.15. Leidse Districts Dambond (Van onze dammedewerker) In de laatste ronde van het per soonlijk damkampioenschap van de LDDB is het de Katwijker Varkevis- gelukt beslag te leggen op de ti tel. Voor een overwinning op Van Winkel bleef hij juist één punt voor op Slingerland ,die zjjn indrukwek kende zegereeks gestuit zag door Van der Zwan. Van der Wiel en Van Zuijlen de len de derde plaats en zullen we gens het niet meespelen van Slinger land met Varkevisser, (die al ge rechtigd was) mogen deelnemen aan het kampioenschap van Zuid-Hol land. Door zijn achterstallige partijen tegen Schoonderwoerd en van Eg- mond te winnen was het Slingerland toch nog gelukt om in de voorlaat ste ronde naast Varkevisser te komen. Daar de belangrijke vierde plaats voor Van Zuijlen ook nog niet veilig was. was er de laatste ronde nog vol op spanning te beleven. Hierin won Varkevisser spoedig door Van Winkel schijfwinst af te dwingen en stelde Van Zuijlen zijn plaatsing voor Zuid-Holland veilig door een over winning op Vrolijk. Inmiddels had Slingerland zich een goede aanvalsstand verworven. Een goed verdedigende Van der Zwan gaf hem echter geen kans om door te drukken en toen deze ook nog halve hekstelling innam moest Slin gerland een combinatie nemen die beide spelers damdoorbraak gaf, waarna de party in remise eindigde en Varkevisser (in 1964 en 1965 resp. 2e en 3e) zich kampioen van de LDDB mocht Uitslagen: Van Winkel-C. Varke visser 02; J. Passchier-G. v. d. Wiel 11; A .v. d. ZwanJ. Slingerland 11; P. van Egmond-W. Schoonder woerd 11; G. v. Zuijlen-J. Vrolijk 2—0. De eindstand luidt: 1. en kampi- ;n C. Varkevisser 15; 2. J. Slinger land 14; 3/4. G. v. Zuijlen, G. v. d. Wiel 12; 5. J. Passchier 9; 6. P. van Egmond 7; 7. H. J. J .M. van Win- 6; 8/10 N. Schoonderwoerd, .J Vrolijk, A. v. d. Zwan 5. Doesburg of Van Beveren Een van de twee Sparta-keepers zal waarschijnlijk volgend seizoen het doel van Anderlecht verdedigen, want de Brusselse club heeft inte resse voor Pim Doesburg of Jan van Beveren. De heer Aartse, de voorzitter van het betaalde voet bal van Sparta, wilde er zich nog niet over uitlaten, wie van de twee in het zoeklicht staat van de „paar- ADVERTENTDS Aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, - Witte Singel I. Leiden. van Plm Doesburg zijn genoeg zaam bekend voor Sparta en sinds kort voor het Nederlandse elftal. Maar Jan van Beveren, die nog niet voor het grote voetlicht kwam, doet niet voor hem onder. Hjj wordt beschouwd als de beste jonge doel man van Nederland. Inmiddels Is ook Sparta ijverig op *oek naar nieuwe spelers. Niet voor de verdediging maar voor de voor hoede. Men zou graag voor de in- tertoto-wedstrjjden al wat nieuw bloed in de voorhoede brengen en met de opgave van de spelers aan de K.N.V.B. heeft men met opzet wat speling gelaten. Drie dagen voor de officiële lan- denwedsbrijd tegen Duitsland hebben de Indische hockeyers woensdag in Wuppertail met een 22 gelijkspel genoegen moeten nemen tegen de plaatselijke Oberligaclub Goldweiss. De voetbalvereniging „Chicago", lid van de erkende Amerikaanse voetbalbond, heeft de 26-jarige Ne derlander Werner Schaaphok (ex- Ajax, ex-Blauw Wit en ex-AGOVV) en de Poolse international Jan-usz Kowali'k (23 Jaar) gecontracteerd. Piet Tesselaar ging naar huis De Pool Zenon Czechowski heeft woensdag de vijftien en voorlaat ste etappe van de wegwedstrijd War schau - Berlijn - Praag gewonnen. Czechowski. die de eindsprint van een groep van ruim veertig renners won, legde de 155 km van Liberec naar Hradec Kralove af in 3 uur 35 minuten 52 seconden. Voor Piet Tesselaar, een van de meest actieve renners, was woensdag de strijd afgelopen. Tesselaar, die zich ln voorgaande ritten teveel had in gespannen, verscheen in Liberec niet aan de start. De beste Nederlander was woens dag Fred Niemeijêr, die in de eind sprint de zesde plaats voor zich op eiste. De Belg Marcel Maes behield de leiding in het algemeen klasse ment. Ronde van Italië Belgische ritzege De Belg Willy Pianckaert heeft woensdag de vijfde etappe van de Ronde van Italië, een 220 kilometer lange rit van Rome naar Napels, ge wonnen. De Italiaan Michele Dan- celli nam de leiderstrui van de Span jaard Gomez del Moral over. De uitslag van de vijfde etappe luidt: 1. Pianckaert (Belg.) 220 km ln 5.24.52; 2. Basso (It); 3 Dancelli (It)4. Armani (It)5. Amni (It) 6. Bodrero (It.), 7. Brands (Belg.), 8. Maino (It) allen z.t. als Pianckaert; 9. Bifferi (It) 5.25.07; 10. Vicentini (It); 39. ex aequo: Tummers (Ned), Ottenibros (Ned)72. Den Hartog (Ned.); 73. Van Looy (Belg.); 92. De Roo (Ned)98. Derboven (Belg)100. De Wolf (Ned) allen z.t. als Bifferi; 104. Lute (Ned) 5.26.51; 117. Leyten (Ned.) 5.28.03 Het algemeen klassement na de vijfde etappe luidt: 1 Dancelli (It) 25 uur 10 min. 01 sec.; 2. Perez Fran ces (Sp> op 15 sec.; 3. Taccone (It) op 16 sec.; 4. Moser (16) op 18 sec.; 5. Sohiavon (It) op 1 min. 14 sec 6. Poggiali (It) op 1.17; 7. Zandegu (It) op 1.24; 8. Merckx (Belg) op 1.28; 9. Altig (WL>ld.)10. Carletto (It); 29. Den Hartog (Ned) 25.12.35; 43. Ottenbros (Ned) 25.23.58; 71. Van Looy (Belg) 2537.03; 75. De Roo (Ned) 25.37.40 81. Tummers (Ned) 25.41.34; 97. Lute (Ned) 25.45.21; 101. De Wolf (Belg) 25.45.57; 111. Derbo ven (Bëlg) 25.53.42; 112. Leyten (Ned) 25.54.07. Het Nederlandse militaire v balelftal heeft gisteren in Velsen met 23 van Telstar verloren. Zaterdagelftal van Afdeling tegen Utrecht Het zaterdagelftal van de Afdeling Leiden van de KNVB, dat onlangs voor het afdelingentoernooi Amster dam versloeg, komt in de tweede ronde uit tegen Utrecht. Deze wed strijd wordt op 3 juni in Alphen ge speeld. De winnaar kwalificeert zich voor de kwartfinale, welke op 17 ju ni in Zeist wordt gespeeld. SPORTHAL LEIDEN Vrijdag: 7 uur: huis-aan-huis-col- lecte; 8 uur: slot beatfeest, Kaiser- straat met The Keystones, Nou en, The W:-old Spendours en Armand; 9 uur: Stadhuis: Vanity fair. Laatste acte: Ruim 500 sportmensen zullen morgenavond Leiden instromen vooir de laatste acte van onze Actie: De Collecte. Een bliksem-collecte waar we heel erg veel van verwachten. Het doel: Leiden een sporthal is meer dan voldoende door de pers belicht. We mogen veronderstellen dat iedere Leidenaar er diep van door drongen is, dat het beschamend zou zijn als wij er niet in slagen de ton op tafel te leggen. Het is daarom dat wij, zij het met schroom, een suggestie willen doen aan alle inwoners van onze Sleutelstad. Als ieder huis waar morgenavond tussen 7 en 8 uur de bel zal gaan en de collectebus u voorgehouden zal worden f 2.50 f 5.oplevert, dan zouden we toch nog slagen in onze opzet. Dit kan en dit moet. Zij die meer kunnen missen graag natuurlijk. Wij vragen geen offer van u, maar als alle vaders, moeders, zoons en dochters, een» iets dieper in hun beurs tasten, dan komt het bedrag er. Met z'n allen de schouders eronder. Stel ons niet teleur, wij reke nen op U. Namens het Actiecomité J. v. Egmond, penningmeester. Ploeg van Swift in de Flevo-toer Aan de zesde Flevo-toer voor nieu welingen, die zaterdag 27 mei over een afstand van 84 kilometer door de Kamper Wielrenclub wordt georgani seerd, zal ook een ploeg van „Swïft" uit Leiden deelnemen. Het team wordt gevormd door Gerard van Velzen, Bert v.d.Hulst, Jan Witteman, Jan Zwaan en Liek de Jong. Ploeg leider is Cok van Leeuwen. Voor de internationale wieler-avond zesdaagse, die van 19 tot en met 24 juni wordt gehouden en waarvan de finale weer ln Leiden plaatsvindt, heeft „Swift" een voorlopige selectie gemaakt. Voor de A-ploeg zal een keus gemaakt worden uit de ama teurs Peter de Jong, Ton v.d.Valk, Leo van Velzen, Leo Wassenburg, Louis Witteman, en Joop Zoetemelk en voor de B- ploeg komen Peter Akerboom, Wlm v.d.Berg, Siem Brandt, Peter v.d.Lans, Cees Schijff en Cees Vermeulen ln aanmerking. Het programma voor de avondze#- daagse luidt: 19 Juni: Soheveningen (Boulevard), 20 Juni: Rozenburg (Ko- ninginnelaan)21 Juni: Den Haag (Bouwlustlaan)22 juni: Nieuw Ven nep Schollstraat)23 juni: Purme- rend (Koemarkt) en 24 juni: Leiden (Rooseveltstraat). De laatste ronde in Leiden begint 's middags om half vier en gaat over een afstand van 100 km. Voor de andere rondes wordt 's avonds om zeven uur het start schot gelost en bedraagt de afstand steeds 80 km. Op zondag 28 mei wordt de wed strijd om de „Zes April-beker" voor A- en B-aspiranten van „Swift" over gereden. De start is om tien uur ln Oud Ade. Van Beuningen wint zeilrace naar Harwich De ln Antwerpen wonende Rotter» dammer Harry van Beuningen heeft met zijn jacht Hestia de Hoek van Holland-Harwlch-race gewonnen. Voor deze traditionele zeezeilwed strijd gingen dinsdagochtend onde* ideale weersomstandigheden 26 jaoh ten in Hoek v. Holland van start. In de nacht van dinsdag op woensdag wakkerde de wind aan tot windkracht zes él zeven, maar slechts èèn Jacht haalde de Engelse kust niet. Na toepassing van de handicap-for mule bleek „Hestia" van Van Beu ningen winnaar, gevolgd, door het jacht „Tlna", dat vorig jaar de One- Ton-Cup heeft gewonnen en voor de ze race door de Amerikaanse eige naar was uitgeleend aan Van Wely, De uitslagen: Klasse 12t 1. „Na- Jade", Van der Griendt zeiltijd IT uur 46 min. 45 sec.) 2. „Pierette", Pierrot (17.53.48) ;8. „Tulla", Simon de Wit (18.06.02); klasse 3i L tla", Harry van Beuningen Jr. (10, 51.37); 2. „Tlna", Van Wely <16.5*, 13); 3. „Poinoiana", Vinke (17.23.30), Vrijdagavond start in Harwich de „North Sea race", waaraan naast de nederlandse jachten nog 80 andesa Jachten zullen deelnemen. Burgemeester en wethouders wan Den Bosch zullen op die eerstvolgen de zitting van de gemeenteraad een voorstel indienen om de stichting FC Den Bosch '67 een renteloze lening van 100.000 gulden te verstrekken, af te lossen in vijfentwintig gelijke jaar lijkse termijnen. Prins Claus negeerde pluvius en stapte zonder regenjas de grasmat van het Feijenoord-stadion op om de buitenlandse profs en de Feijenoord-spelers aan zich te laten voorstellen. Deze 22 spelers hadden zich gisteravond bereid verklaard voor een goed doel bevordering van de volksgezondheid een wedstrijd te spelen. De Rotterdammers waren thuis gebleven. Amper 7000 toeschouwers hadden de tocht naar het stadion ge waagd. De stadiondirecteur De Kimpe en Feijenoordpraeses Kieboom zagen het een uur voor de wedstrijd maar som ber in. De regengootjes konden het niet meer verwerken en op het veld stonden kleine meertjes. Toen de wedstrijd begon was het nog steeds druilerig, maar het spel viel bijzon der mee. Merkwaardigerwijs waren het de buitenlanders, die zich het Een handdruk van Prins Claus voor Coen Moulijn. Derde van rechts BeertjeKreyennaat, die gisteravond zijn come-back maakte in Feijenoords topjorma- tie. best bij het Hollandse klimaat aan pasten en dan ook voor de rust een volkomen verdiende 0-2 voorsprong veroverden. Beide doelpunten kwamen op naam van de Deense G.V.A.V.-er Fritsen. Het eerste na 22 minuten uit een pass van de in Xerxes spelende Zuidslaaf Radovic, het tweede vijf minuten voor de rust uit een voor zet van d P.S.V.-er Cebinac. Venneker Na de rust kwam 'Feijenoord te rug met Venneker in plaats van Harry Bild. Bij de buitenlandse profe was Curcic onder de lat vervangen door Schobert en rechtshalf Sorensen door Libuda. Wij willen niet zeggen, dat deze veranderingen de opleving van Feijenoord verklaarden, maar het was wel spoedig „Viva Venneker". Op een kopbal van Kindvall hoog in de hoek kon Schobert zijn krach ten beproeven. Maar een klein schui- vertje van Venneker - na tien minu ten - was hem te machtig. Moulijn had echter het voorbereidende werk gedaan en Venneker behoefde slechts zijn schoen tegen de bal te drukken* 1-2. Come-back Dit doelpunt inspireerde Feijenoord geducht en met name Kreijermaat - die na zeer lange tijd zijn come back deed - kreeg zijn oude strijd vaardigheid terug. Open doekjes van het publiek klonken hem als muziek in de oren. Na 23 minuten was het Jansen, die de gelijkmaker inluidde. Van zijn schoen kaatste de bal .enig naar Moulijn, die Venneker vrR sag staan en het was 2-2. De buitenlandse profs kwamen niet meer in hun ritme terug en door een ongelukkige terugspeelbal van Bergstein (M.V.V.) kreeg Geels de kans het winnende doelpünt te sco ren: 3-2.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9