LEIDSCH DAGBLAD V eiligheidsraad leidde tot niets JAMIN Gé VERHOOG RUSLAND EIST TERUGTREKKING AMERIKAANSE EN BRITSE VLOOT (9uc/ êföe, teuwo „Love-in" in Goec< Oe Tliant vandaag terug Nog eens 100 miljoen voor werkgelegenheid Aller ogen zijn gericht op. KOELKASTEN Radio Plein 16 Explorer gelanceerd BOEKHOUDING UVRE Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 MEI 1967 No. 31285 Haagse hopjes niet duur wet heerlijk Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington) Het debat in de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten heeft gisteren tot niets geleid. De Ver. Staten, Engeland, Canada en Denemarken poogden weliswaar de raad ervan te overtuigen dat de situatie dramatisch was en dat de door de twee laatstgenoemde landen ingediende resolutie moest worden aanvaard, maar daarvoor voelden de Russen en de meeste andere landen weinig. In deze resolutie werd steun toegezegd aan Oe Tliant, werden alle staten uitgenodigd zich te onthouden van woorden of daden welke de toe stand kunnen verslechteren en werd de secretaris-generaal uitgenodigd na terugkeer uit Cairo de Raad toe te spreken. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Mei 1867: Maandag a.s. 27 Mei, zal aan de kweekschool alhier weder eene keuring plaats hebben van knapen, die bij 'srijks zeemacht eene ver bintenis wenschen aan te gaan. Wij hopen dat velen zich zullen aanmelden. Aan goede matrozen bestaat bij de marine groote behoefte. Eene vrijwillige inschrij ving te Deventer heeft onge veer f 2000 opgebracht, waarvoor men thans, 2 maal per week, aan minvermogen den soep uitdeelt. onmenselijke handelingen duizenden mijlen weg van de zich daaraan schuldig makende staat. De Israëlische ambassadeur, Rapael. hield zyn betoog rustiger, weerde zich alleen enigszins tegen de Russische kritiek en noemde de Egyptiscne blok kade een ernstige schending van in ternationaal recht en gebruik. Samenwerking vier mogendheden Amerika's ambassadeur, Goldberg, sprak voornamelijk gematigde, maar bezorgde woorden en kondigde aan dat Washington bereid is binnen of buiten de Verenigde Naties met Rus land, Engeland en Frankrijk samen te werken voor een oplossing van de De leerlingenvereniging van het Goese Lyceum heeft besloten het slotfeest van dit jaar in het te ken van de „love-in" te stellen. De Goese middelbare scholieren willen 9 juni lief zijn voor ieder een. Politieagenten en leraren zullen deze dag verrast worden met zuurstokken. Er zal een op tocht door Goes gehouden wor den, waarbij de scholieren in het kader van de „love-in" geen felle leuzen meevoeren, maar ca deautjes en bloemen, voor ieder een die ze lief vinden. Het idee van de „love-in" is uit Amerika naar Goes overge waaid. In Californië verstaat men echter onder dit begrip, dat de „hippies" onder het genot van verdovende middelen lief voor elkaar zijn. Dat is niet de be doeling is Goes. De middelbare scholieren willen zonder verdo vende middelen lief zijn. Ook zullen de leerlingen van het Goese Lyceum een rechtbank voor de leraren oprichten, maar omdat er lief gedaan moet wor den, zullen de rechters geen straffen uitdelen, doch alleen maar de lengte bepalen van de zuurstok die iedere „lieve" leraar krijgt. crisis, zoals in Parijs door de rege ringswoordvoerder Gorse werd geop perd. Maar veel te betekenen leek dit niet te hebben daar de Russen duide lijk maakten helemaal geen belang stelling te hebben voor een dergelijke coöperatie. (Vervolg op pagina 2) Nasser „welwillend" Oe Thant. de secretaris-generaal der Ver. Naties, is hedenochtend per vliegtuig uit Cairo naar New York vertrokken, na een onderhoud met president Nasser en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Riad over het Arabisch-Israëlische conflict. Nasser met wie Oe Thant gister avond vier en een half uur sprak, reageerde gunstig op Oe Thants pogingen om de spanning te be zweren. Volgens zegslieden sprak Thant uitvoerig met Nasser over de mogelijkheid weer een gemengd Egyptisch-Israëlische bestandscom- missie in te stellen. Nasser voelde hier wel voor, maar eiste dat deze commssie zou staan onder toezicht van de Ver. Naties. Dit zou een basis scheppen voor blijvende aan wezigheid van de V.N. Alles wijst er op, dat de Egyptische president eveneens welwillend heeft gereageerd op het voorstel van pre sident De Gaulle om een bijeen komst te houden van de vier mo gendheden (Amerika, Engeland, Rusland en Frankrijk) om te spre ken over de gespannen situatie in het Midden-Oosten. Het Franse voorstel werd hedenochtend offi cieel gelijktijdig in Washington, Moskou en Londen ingediend. Oe Thant wiens gesprek met Nasser hartelijk werd genoemd, zal rap port uitbrengen aan de Veilig heidsraad over zijn bevindingen. Voor een nieuwe bespreking van de crisis zal de Raad waarschijn lijk morgen of zaterdag bijeen ko- (Van onze Haagse correspondent) De regering houdt ter bestrijding van de werkloosheid nog eens 100 miljoen gulden achter de hand, be halve de honderd miljoen gulden die minister-president De Jong deze week in de Eerste Kamer heeft aan gekondigd. Op dit moment wordt al nagegaan, welke projecten kunnen worden uitgevoerd in de probleemge bieden om daar aanvullende werk gelegenheid te scheppen. In een brief aan de Tweede Ka mer zeggen de ministers van Finan ciën en Binnenlandse Zaken, dat het kabinet er zich van bewust is dat de werkgelegenheid zich mogelijk gunsti ger zal ontwikkelen dan nu valt te voorzien, speciaal in de gebieden die nu al een hoog percentage werklo zen tellen. De honderd miljoen zal beschikbaar worden gesteld „zodra daartoe naar het oordeel van het kabinet het juiste tijdstip is geko men". Het bedrag van de regering zal een stimulans geven, die de honderd mil joen ver zullen overtreffen. Op dit ogenblik staat echter nog niet vast hoe hoog het totaalbedrag van de dan mogelijk geworden objecten zal zjjn. Geldzendingen (f. 21.000) zoek bij de P.T.T. in Hengelo (Van onze correspondent) Daar de postale recherche in het belang van het onderzoek geen ruchtbaarheid aan de zaak heeft ge geven, is pas thans gebleken dat bij de P.T.T. in Hengelo omstreeks Pinksteren twee geldzendingen met een gezamenlijke waarde van f 21.000 spoorloos zijn verdwenen en tot op heden nog niet zijn terugge vonden. Vast staat dat van het hoofdpost kantoor in Hengelo voor Pinskteren geldbedragen werden verzonden naar een postagentschap in de Badhuis straat in Hengelo en naar het even eens onder de P.T.T.-Hengelo resor- terende postkantoor in Deurningen. Toen na het pinksterweekeinde bleek dat in geen van beide genoemde bij kantoren het verzonden geld was ontvangen, werd de postale recher che ingeschakeld. Naar de raadsel achtige manier, waarop deze interne zendingen zonder een spoor na te la ten verdwenen, wordt thans een uit gebreid onderzoek ingesteld dat nog niet met succes is afgesloten. ADVERTENTIE Krasse taal van Egyptenaar Behalve de Sow jet-Unie bleken Mali, Boelgarije, India, Ethiopië en Nigerië allemaal min of meer te vin den, dat de Veiligheidsraadzitting overhaast was bijeengeroepen en dat beter op de terugkeer van Oe Thant gewacht kon worden voor verdere ac tie genomen werd. En in die zin werd de raadszitting gisteravond dan ook verdaagd. Voordat Oe Thant terug keert, zal de Raad stellig niet meer vergaderen. Rusland aan Arabische zijde LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721) '412 UW SLAGER voor KALFSLAPJES met kerrysaus. ADVERTENTIE UW POELIER Deze week speciaal aanbevolen JONGE MALSE HAANTJES per stuk f 1,95 DOEZASTRAAT 41—39 TELEFOON 21415 50,- waardebon bij aankoop van een onzer vela 18 merken. 42 modellen. VIJF MEIPLEIN 16 - LEIDEN Even voor de aanvang van de edbijeenkomst van de Veilig- sraad ter bespreking van de atie in het Midden-Oosten ziet hier op de voorgrond links Canadese afgevaardigde Igna- f in gesprek met de vertegen- rdiger van de Ver. Arabische ubliek El Kony. HOGE tourage-ring met een prachtige facetten geslepen donkerrode bp anaat als middelpunt f 144,-. JUWELIERS Lif^N HAAG Lange Poten 11 )TTERDAM Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 STERDAM Kalverstraat 123 gtARLEM Grote Houtstraat 63 s tni EERBERÏCHT Onbestendig s !t KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Over- nd zwaar bewolkt met tijdelijk Matige wind uit uiteenlopen- Weinig verandering temperatuur, gemaakt om 11.15 uur). 26 MEI op: 4.32 uur; onder: 20.42 uur. op: uur; onder 6.04 uur. [water te Katwijk te 4.36 en 17.06 laagwater te 0.33 en 12.58 uur. nummer bestaat uit 22 pagina's Van de basis Vandenberg *n Ca- lifornië is gisteren met een Thor- Delta-raket een kunstmaan van 74 kilo gelanceerd, die in een sterk el liptische baan moet komen. Wanneer de lancering is geslaagd wordt de kunstmaan Explorer-34 genoemd. De maximumafstand van de aarde zal dan 325.000 km bedragen. Met de kunstmaan zullen elf proeven wor den genomen, in hoofdzaak oetref- fende de invloed van de zonnestra ling op de aarde en omgevende ruimte Zij is tevens een prototype van de kunstmanen die over twee of drie jaar de ruimtevaarders moeten waarschuwen voor zonne-erup- ties,, wanneer zij op weg zijn naar de maan. VERLIEZEN IN VIETNAM De Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam hebben vorige week de hoogste verliezen uit de oorlog gele den. Het hoofdkwartier maakte be kend dat er 337 doden eri 2.282 ge wonden gemeld waren. Door deze ongekend hoge week- verliezen is het totaal aantal doden opgelopen tot 10 253; het aantal ge wonden tot 61.425. Volgens Amerikaanse opgaven sneuvelden vorige week 2.464 Viet- congstrijders en Noordvietnamezen De Zuidvietnamese regeringstroepen verloren 241 doden, de andere bond genoten 50 man, eveneens een re cordgetal. De Gaulle naar Paus Paulus De Franse president De Gaulle zal 31 mei door de Paus in particuliere audiëntie worden ontvangen. De Gaulle zal de Paus bezoeken na de tweedaagse top-conferentie van de E.E.G. in Rome. De Russische ambassadeur Fede- renko stelde de zaken nóg wat scher per door te zeggen dat de NAVO- landen kennelijk de situatie drama tiseerden en opbliezen om een perialistische interventie ten bate van de oliemonopolies op touw te kunnen zetten, maar dat leek meer koude- oorlog-taal dan ernst. De Rus bepleitte de verdwijning van de Britse en Amerikaanse vloten uit de Middellandse Zee. Wanneer Washington en Londen werkelijk de spanning in het Midden-Oosten wil len verminderen, moesten ze in de allereerste plaats hun vloten die een van de ernstigste spanningsbron nen vormen uit het gebied terug trekken, zo zei Fedorenko. De Russische benadering van de crisis is kennelijk, dat het door het Westen gesteunde Israël de grote boosdoener in het Midden-Oosten is en de Arabische staten slechts defen sieve acties ondernemen. Federenko zegde voor het geval van een Israëli sche agressie steun toe aan de Arabi sche landen, maar sprak met geen woord over de kwestie van de Golf van Akaba en van de internationaal- rechterlijke problemen daarbij. In V.N.-kringen werd er evenwel op gewezen dat de Sowjet-Unie naast Engeland en de Ver. Staten tot de 22 staten behoorde die in 1964 de Ge- neefse conventie ondertekenden, waarbij een door verschillende staten omzoomde golf, leidend naar open zee, tot een internationaal water werd verklaard. De ambassadeur van Egypte, El- kony, die op eigen verzoek de Raad toesprak, zorgde voor een portie opge wonden en krasse taal. De ontwerp- sesolutie noemde hij een poging om Oe Thants missie in Cairo te doen mislukken en scherp trok hjj van leer tegen Britten en Amerikanen. Vooral de Ver. Staten moesten het ontgelden, zonder twijfel als reactie op presidents Johnsons kritiek op de blokkade van de Golf van Akaba. Een niet mis te verstane toespeling werd gemaakt op Vietnam met de woorden, dat de verontwaardiging der wereld gemeenschap was opgewekt door de BELASTINGZAKEN Roep de hulp van experts in voor het verzorgen van uw boekhouding en belastingzaken. Ook in uw gemeente zijn we reeds sinds 1932 werkzaam. Maandelijks bezoek. Gezamenlijke Accountantskantoren Koninginneweg 51, Amsterdam Telefoon 020 - 72 56 23 „Stop, de grens ligt voor U" staat op een bord op het strand van Israels meest zuidelijke ha venplaats Eilat, waar een jong ge zin, ondanks de spanning der laatste dagen, verpozing zoekt aan de Rode Zee

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1