ASSISTENTE Nederlandse kunst op Expo trekt duizenden I Spanning rond Golf van Akaba Enorme interesse gevolg van heimwee OUDHEIDKUNDIG MUSEUM IN HAZERSWOUDE INTERESSANT Grote belangstelling voor autoslaaptreinen Paviljoentheater zal zelfstandig worden WOENSDAG 24 MEI 1967 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 9 In het Nederlands paviljoen op de Expo '67 in Montreal wordt de laatste hand gelegd aan de expositie „Kerkelijk leven in Ne derland". Werken van 10 beeldende kunstenaars en een foto graaf zijn bijeengebracht. In, aan en rond het paviljoen zijn bovendien werken van meer dan 25 kunstenaars en ontwerpers te zien. Ons land leverde ook een belangrijke bijdrage aan het themapaviljoen „De mens als schepper". Daar hangen oude meesters uit Nederlandse musea, maar ook Nederlandse mees ters uit buitenlands bezit. In lange rijen Dagelijks staan op- de „Place des arts", waaraan het themapaviljoen ligt ,de mensen in rijen die vaak meer dan 50 meter lang zijn. Vele uren van de dag kunnen de duizen den niet anders doen dan schuifelen langs de kostbare schilderijen en beeldhouwwerken. Een Canadese le> raar oordeelde, dat de enorme be langstelling voortspruit uit een soort cultureel „heimwee". Hij legde uit, dat iedereen in Canada en Amerika dit soort heimwee, bewust of onbe wust, heeft. Hij vond, dat desondanks zijn landgenoten erin zijn geslaagd ook een eigen cultuur op te bouwen, zij het dat er hiaten in de culturele ontwikkeling zijn. Dat was hij zich bewust geworden, zei hij, toen hij over de expositie ,De mens als schepper" was voortgeduwd. Fluwelen Jan Brueghel: f. 27.000 Hoge prijzen op veiling Een klein schilderijtje van Jan Brueghel (de fluwelen) (15681625) voorstellend „De vlucht naar Egyp te" heeft gisteren op de kunstveiling bij Mak van Waay aan het Rokin in Amsterdam 27 mille opgebracht. Het werd verkocht naar Engeland. Zoals gebruikelijk was er ook op deze kunstveiling, waarin o.a. is op genomen een deel van de nalaten schap van wijlen de Haagse kunst- Iiandelaar K. Hermsen, veel belang stelling uit binnen- en buitenland, kopers waren o.a. Engelsen, Belgen en Duitseis. Er werden hoge prijzen gemaakt. Naarmate de veiling voort schreed werd de stemming steeds vaster. Een Vanitas stilleven van Am- brosius Bosschaert n werd verkocht f 10.000, een groot stilleven met kreeft op een Ming-schotel van Jan Davidsz. De Heem bracht f21.000 en stilleven met pruimen in een blauwe Chinese kom op tafel van Jakob van Hulsdonck f24.000, twee schilderijen uit de Italiaanse school samen f13.600,een Amsterdamse grachtenwand van Eduard Karsen f9.800 en een stadsgezicht van Kas- par Karsen f6.000. Voor vijf schil derijen van Isaac Israels werden be dragen betaald die lagen tussen de f2000 en f3000. ADVERTENTIE iet' Want Doublemlnt kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet James Langston Huges overleden De schrijver James Langston Hug hes is maandag in de ouderdom van jaar in een ziekenhuis te New ïork overleden. Hughes, een neger, «chreef o.m. „Black Nativity", „Mu latto" en de liedjes voor de Elmer Rice Kurt Weil musical „Street sce ne". Hughes werd in Joplin, (Missouri) geboren. Hij begon zijn loopbaan als zeeman, woonde in Mexico, Pe- rijs en Italië. Als schrijver verwierf Ml bekendheid toen hij in 1925 deel- nam aan een dichtconcours voor ne gers. IJl Een van Hughes creaties was PI|J •Simple", een filosoof uit Harlem, •lie de opvattingen over rasseninte gratie en het wereldgebeuren van de Khrijver vertolkte. •Laat ik je dit vertellen", zei Sim ple in een artikel, „het leven zal nog TEG ttrder een eind aan ons maken dan )2óJ» de dood". De drommen belangstellenden maakten het hem niet goed mogelijk om by het ene of andere werk wat langer te blyven stilstaan. „Huis van Oranje" In de grote zaal in het Nederland se paviljoen wordt vooral de aan dacht van de vrouwelijke bezoekers getrokken door de 29 portretten, die Cecile Dreesman borduurde van le den van het Huis van Oranje. Van Charlotte van PaUandt zijn er twee bronzen studies van portretten van Koningin Juliana. „Monseigneur Jacques" siert de tuin- bij het pavil joen. Buiten ligt ook een byzonder grote schroef van een sfchip, die de jeugd kenneiyk uitnodigt er op te klimmen. Aan de gevel van de overhangende zaal is het 28 klokken tellende ca rillon gehangen. Verder zijn in, aan of by het paviljoen nog een in poly ester uitgevoerd beeldhouwwerk van Jan Pieters en „De familie" in brons van Loek van Meurs te zien. Elf gravures en etsen zyn er van Her man Berserik, Henk Huig, Harry van Kruiningen, Frits Lensvelt, Wim Noordihoek, Wily den Ouden, Ap Sok, Auke de Vries en Ed van Zanden, die alle zyn geïnspireerd op de Del tawerken. In het hofje by de kunst matige golfslag liggen in het plavei sel 20 tegels van Annemieke Post over ,De mens en zyn wereld". An der aardewerk is er van Jan van der Vaart en Betty van Lange. Aan de wanden van de ontvangstzaal en andere representatieve vertrekken hangen emaillewerken van Hans Koetsier, geometrische composities van Peter Struycken, een compositie met spykers van Bè van der Heide en drie variaties met cirkels van Ad Dekkers. Een samenstelling van glazen bal len heeft Andries D. Copier by gedra gen. Zaterdag huldiging van Feike Asma Feike Asma, die zoals gemeld zaterdag a.s. zyn 40-jarig jubileum als organist viert, zal ter gelegen heid hiervan in de Grote Kerk te Maassluis, een jubileumconcert ge- 's Middags zal de kerkvoogdU van Maassluis, in de aula van de Ca- land-L.ts., een receptie aanbieden» waarin de jubilaris zal worden ge huldigd. In het erecomité, hebben o. m. Herman Krebbers en Willem van Otterloo zitting. Tij diens een gistermiddag gehou den persconferentie sprak Feike As ma een afkeurend oordeel uit de restauraties van orgels, die zyn mening het orgel niet tot zyn recht laten komen. Nog te veel wor den restauraties aan orgels uitge voerd met de gedabhte dat het orgel een „museumstuk" is, aldus de heer Asma. De eigen klank van een gel dient te prevaleren boven historische verbouwing waarby oorspronkeiyke klank, de ongecorri geerde klank van de bouwer van het orgel, wordt teruggebracht. Ook de verbouwing van het in 1732 gebouw de Garrels orgel in de Grote Kerk te Maassluis, die f 200.000 heeft gekost is volgens de jubilaris onjuist uit gevoerd. Bydragen voor het huldebiyk voor Feike Asma kunnen worden gestort op giro 1399500, ten name van: Kerkvoogdy Hervormde Gemeente „Huldiging Feike Asma" Maassluis. Na een lange tijd van voorbereidende werkzaamheden door de Oudheidkundige Werkgroep Hazerswoude, kan het Oudheid kundig Museum in de toren van de N.H. kerk in gebruik worden genomen. De openingsdatum is 10 juni, waarna belangstellende kunnen kennis nemen van de daar aanwezige stukken van oud heidkundige waarde. Het gemeentebestuur van Hazers woude heeft de Werkgroep een ruim te op de eerste verdieping beschik baar gesteld voor inrichting van een permanente tentoonstelling. De toren, die eigendom van de burgeriyke ge meente is, werd in 1646 tegen het al vele Jaren oudere kerkgebouw ge plaatst. Wat de klokken betreft: de grote (Nicolaes) werd geschonken door een telg van het geslacht Van Bochorst in 1451 en na de bouw van de toren in 1646 op de huidige plaats gebracht. Deze grote klok (middeiiyn: 107 cen timeter) heeft een kleinere broer, die in 1686 in Amsterdam werd vervaar digd. De diameter hiervan: 51 cen timeter. zoekers aan het kerkgebouw zien zich aan de westgevel geconfronteerd Navotaptoe Arnhem Voor de tiende maal wordt van I juni tot 1 juli de Navo-taptoe ln Arnhem gehouden, waaraan dit maal door niet minder dan 722 man zal worden deelgenomen, bijgestaan door 100 man achter de schermen. De grootste attractie gelooft ditmaal te worden het optreden van de Gre nadier Guards uit Londen. Wat de Nederlandse deelne ming betreft het fanfarecorps der ge nie, het v.m. regiment wielryders. Verder nemen aan deze Lustrum taptoe deel de Italiaanse Bersaglieri, het zesde Duitse Heeres Musikkorps uit Hamburg. Van Amerikaanse zy- de de uit 70 man bestaande Marching Showband. Ook valt een samengesteld militair orkest uit De nemarken te beluisteren, naast de Nederlandse luchtmachtkapel en als byzonderheid alle tamboerkorp- van de Nederlandse garderegi menten. De muzikale leiding heeft nu weer majoor H. F. W. van Diepenbeek. De gala-avond wordt gegeven op dinsdag 27 juni, waar aan de laatste jaren gebruikelyke uitvoering in Heerlen op 26 Juni vooraf gaat. met het bouwjaar van de toren: twee boogstenen met het opschrift 1646 en een sluitsteen waarop het wapen van Hazerswoude. De ambachtsheren waren tot 1795 eigenaar van de to ren, maar in dat jaar evenwel ging deze over in handen van de gemeen te. Toen in Juli 1966 een oudheidkun dige werkgroep in het leven werd ge roepen werd besloten ernaar te stre ven te komen tot coördinatie van en leiding geven aan het archeologisch en archivarisch onderzoek naar de geschiedenis van Hazerswoude. In de statuten word tevens opgenomen, dat getracht zou worden een museum op te richten. De levensvatbaarheid hiervan bleek alleszins. Daarom begonnen de leden van de Werkgroep enige tyd geleden met de inrichting. De bezoeker zal in dit allerlei voorwerpen van ge schiedkundige waarde aantreffen. Oude prenten en kaarten, di verse wapens van de ambachtshe ren van Hazerswoude, gebruiksvoor werpen en diverse uit de Hazerswoud- se bodem opgegraven andere vond sten. Uiteraard zyn aan de Inrichting van een permanente expositie als de onderhavige enorm veel kosten ver bonden. De ambachtsvrouwe van Ha- Expositie Graham Sutherland De Engelse ambassadeur ln ons land, zyn sir. Peter Garran. zal vrij- dag 2 juni in het Haagse Gemeente museum een overzichtstentoonstel ling openen van het werk van de Engelse schilder Graham Sutherland, die vooral in Engeland en de VB. wordt beschouwd als een van de gro te kunstenaars van deze eeuw.zyn grootste bekendheid verwierf de schilder zich met zyn portretten, o. m. van Churchill, Somerset Maug ham, Adenauer en andere bekende figuren. De expositie, die van 3 juni t/m 30 juli te zien is, omvat in totaal ruim 90 schilderyen, 40 aquarellen en 2 sculpturen. Een kijkje in het interieur van het museum te Hazerswoude. Foto Leidsch Dagblad zerswoude, Jonkvrouwe A. C. van Martelts-Röell, heeft overigens al het goede voorbeeld gegeven door voor de totstandkoming van het mus een bydrage te storten. Voorts kan men het werk van de Werkgroep steu nen door zelf lid te worden. ADVERTENTIE Go Sir! Hebben ze dat wel eens tegen u gezegd? Als u nu van nee schudt, hebben wij dan ongelijk als we vermoeden dat u nog nooit in een Sir Edwin sweater over de Scheveningse Pier gewandeld hebt? Nog nooit in een Sir Edwin badstof shirt een partijtje tennis hebt gespeeld? Sterker nog: zelfs niet eens wist dat Sir Edwin behalve ondergoed ook nog badbroeken, sokken en pullovers maakte? Go Sir! Voor inlichtingen bel 020-67507 Nederland al in vakantiestemming In 1966 hebben circa drie miljoen Nederlanders hun zomer vakantie buiten ons land doorgebracht. Het ziet er naar uit, dat dit aantal in de komende maanden nog met een half miljoen zal worden overtroffen. Het vorig jaar (in zomer en winter) namen 175.000 vakantiegangers het vliegtuig (omzet 89 miljoen gul den), 80.000 reisden per trein (omzet 24 miljoen gulden) en 413.000 prefereerden de touring-car (omzet 58 miljoen gulden). Noord-Afrika en Turkye worden be- Stijging van reizen naar buitenland Mr. A. Borst, secretaris van de Al- tene Nederlandse vereniging van Reisbureaus, verwacht het komende seizoen opnieuw een styging van het aantal vakantiereizen naar het bui tenland. Hoewel 1967 geen sensatio nele records zal gaan opleveren, re kent mr. Borst toch op een toene ming van het aantal vlieg-, trein- en busreizen met tien tot twintig pro cent. Een algemene en duideiyk waar neembare tendens is volgens de heer Borst de verschuiving van de zomer vakanties naar de maand juni. En trein- en touringcarkringern hoort ten geen pessimistische geluiden. Het dalende aantal vakantiegangers dat zich per trein naar het vakantie oord laat vervoeren, wordt nameiyk in belangrijke mate gecompenseerd door de grote vlucht, die de boekin gen voor de autoslaaptreinen de laat ste maanden hebben genomen. En kele reisbureaus menen, dat dit soort vakantievervoer ongekende mogelijk heden biedt. Zo zyn de autoslaaptrei nen naar St. Raphael en Narbonnen voor het komende hoogseizoen vry- wel geheel volgeboekt. Het toeristisch vervoer per auto bus beweegt zich nog altyd in sty- gend© lijn. In toenemende mate wordt de toerwagen nu ingeschakeld by de gecombineerde trips als aanvulling op het vervoer van toeristen per schip en per vliegtuig. Veel Ameri kanen en Japanners laten zich in Nederlandse bussen door Europa ry den, waarbij onder meer landen als Rusland, Bulgarye en zelfs ook Opera naar Circustheater? Het paviljoen-theater in Scheveningen het v.m. Kurhaus- paviljoen krijgt het komende seizoen een zelfstandige be tekenis. Het wordt een écht theater, dat niet langer slechts een zaal van het Kurhaus zal zijnwaar af en toe toneeluitvoerin gen plaatsvinden. Het krijgt een nieuwe ingang, uitkomend op het Gevers Deynootplein. De vaste bespeler van het theater wordt de toneelgroep Arena, terwyi ook de toneelgroep Studio regelmatig zal optreden. Het is de bedoeling dat dit theater vooral door de jeugd wordt bezocht; de programma's zullen zich sterk op de jongeren richten. Dit is gistermiddag meegedeeld door mr. P. van Dusseldorp, directeur van de Maatschappij Zeebad Scheveningen (MZS), welke het Paviljoentheater exploiteert. Wat de definitieve bestemming zal worden van Circus-theater en Kur- zaal kon de MZS-directeur nog-niet mededelen. Zoals bekend gaat het Residentie-Orkest in 1969 in het dan voltooide Congresgebouw spelen. Mr. van Dusseldorp ziet voor de dan vry- komende Kurzaal drie mogelykhe- den: ze kan de centrale lounge wor den voor hét Kushaus-complex, ze kan een functie krygen als cultu reel centrum. De derde mogebjkheid is dat het Residentie-Orkest blyft. Jaariyks geeft het orkest ongeveer 60 concerten, waarby nog ongeveer 10 concerten van het Concertgebouw orkest en andere orkesten komen. Het kan moeiiyk worden om regel matig 's avonds de grote zaal het Congresgebouw vry te maken voor concerten. „Ik vind het belangryk dat het or kest beschikt over een eigenhuis", zei de heer Van Dusseldorp. De Kur zaal moet dan wel worden ver bouwd, want in de huidige toestand is ze beslist niet geschikt voor een symfonie-orkest. De akoestiek kan worden verbeterd". Dit is echter niet meer dan een gedachte", zei de heer van Dusseldorp. Beslissingen zyn nog niet genomen. Mr. Van Dusseldorp hoopt dat de Ned. Opera naar Den Haag aal ko men. Het komende seizoen vinden in het Circustheater vele repetities en enkele uitvoeringen plaats. Het thea ter kan voor een bedrag van f3,5 miljoen geschikt worden ge maakt voor opera-uitvoeringen. De bouw van een dergeRjke zaal In Am sterdam zou f 35 miljoen kosten. Zo lang er ln Amsterdam geen beslissing genomen Is over de bouw van een Operagebouw wil de MZS uiteraard geen geld in het Circustheater in vesteren. Noord-Afrika zocht. By de ANWB-kantoren loopt het deze maanden weer storm van al degenen, die informaties willen hebben over een vakantiereis. De be langstelling by de ANWB is, zoals gebruikeiyk het grootst voor West- Duitsland, België en Luxemburg en in mindere mate voor Spanje en Ita lië. Opvallend is echter, dat de Bal- kanlanden steeds meer in trek ko- Een grote uitschieter is dit jaar Hongarye. Frankrijk De bond vindt het nogal opvallend, dat Frankryk nu weer in „opmars" Ja een teruggang in de laatste jaren (mede als gevolg van de dure benzine door opheffing van de toe risten-benzinebonnen, waardoor dit land het duurste vakantieland van Europa werd) schynt nu toch de be langstelling weer te zyn toegenomen. Het hockey-elftal van India, dat zaterdag ln Amstelveen met 21 van Nederland verloor, heeft dins dag in Essen met 3—0 van een ste delijke formatie gewonnen. By de rust stond India met 10 voor. Het was de eerste overwinning van de Indiërs in hun Europese tournee. Zondag speelden zy met O—O gelijk tegen België. Schrijvers verdedigen socialistisch realisme" „Socialistisch realisme", de Sow jet- vorm van cultuur die het bommunis- me verheeriykt, werd op het schry- verscongres te Moskou verdedigd. Tot dusverre wordt het congres beheerst door de conservatieven onder d© schrijvers. Sprekers leverden ook kritiek „op de monsteriyke anti-marxistische opvattingen in de literatuur, de beel dende kunst, het humanisme enz. di© geproclameerd worden door de Mao Tse Toeng groep en niet alleen ge proclameerd maar ook in praktijk gebracht om de Chinese literatuur t© doen verstikken". Eerste vonnissen in Griekenland De byzondere militaire rechtbank in Athene, die op grond van de staat van beleg na de staatsgreep werd in gesteld, heeft de eerste vonnissen ge veld. Wegens belediging van da staatsinstellingen en het toebrengen van lichamelijk letsel werd een man tot drie jaar en twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Een an der kreeg een jaar wegens het niet opvolgen van een militair beveL Tot geldboetes of straffen tussen een maand en anderhalf jaar werden acht personen veroordeeld wegen» belediging van de Koning, versprei ding van onjuiste berichten en an dere strafbare feiten. Ook werden enkele personen wegens het illegaal bezit van wapens gevonnist. Het Griekse ministerie van open bare orde maakte gisteren bekend dat een eerste groep van 2000 gede tineerden, die naar het eiland Jaro® waren gebracht, zal worden vrijge laten. Binnen acht dagen zouden nog 1500 van de 0000 politieke gevange nen volgen. ADVERTENTIE Op onze aid. ADVERTENTIEADMINISTRATIE Is plaats voor een in het bezit van U.L.O.- of gelijkwaardig diploma en vlot kunnende typen. Leeftijd ongeveer 20 Jaar. Enige kantoorervaring ls gewenst. Schriftelijke sollicitaties te richten aan directie LEIDSCH DAG BLAD N.V« Witte Singel 1, Leiden (postbus 54). De slechts vierhonderd meter brede scheepvaartweg tussen de Egyptische kust en het eiland Tiran aan de in gang van de Golf van Akaba is *n be langrijk crisispunt geworden. Alle van de Rode Zee naar Eilat varende schepen moeten de zeeëngte passe ren. De Arabische landen beschouwen de golf als binnenwater, verdeeld in Egyptische, Saoedi-Arabische en Jor daanse territoriale gebieden. De scheepvaart door het Suezkanaal is Israël allang onmogelijk gemaakt. De V S. hanteren nog steeds het door de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Dulles gestelde principe, dat het vrije scheepvaartverkeer van en naar de Israëlische haven Eilat niet gehinderd mag worden. De haven werd als poort van Israël naar Afrika en Azië in 1948 uit de ka le kustbodem gestampt. Van de Straat van Tiran naar Eilat moeten de schepen nog ongeveer tweehon derd kilometer afleggen. De Egyptenaren beheersen met hun artillerie de Straat. In Sjarm el Sjeik I en Ras Nasrani op de kust van het I schiereiland Slnai en op de daarte- genover liggende eilanden Tiran en j Senafir hebben zy geschutsstellingen ingericht. Eilat ia vooral belangryk voor de olie-invoer. Verder is het een veelbezochte toeristenplaats. Tien Jaar geledein was hét nog een slapend stadje; nu wordt in de haven Jaariyk» 400.000 ton verscheept.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9