Blue Diamonds treden weer tezamen op AVRO niet uit op winstbejag Andropow, nieuwe chef van geheime politie en Rokers smikkelen van SMOG Textiel uit Twente voor Indonesië? Profiel van aarde in kleur programma WOENSDAG 24 MBI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Na Mexicaans avontuur (Van i tv-medewerkst-er) De Blue Diamonds zijn terug in ons land. Ruud is na een afwezig heid van bijna vijf maanden weer teruggekeerd. Hij heeft in die tus sentijd in Mexico gezeten. In het land van zijn vrouw Lea Morena, om er werk te zoeken, dat buiten het artistieke vlak moest liggen. Van zijn 15de jaar staat hij al op de planken en dat begon hem te vervelen. Hij kon echter in Me xico geen werkvergunning krij gen. Men w er niet gesteld op bui tenlandse gastarbeiders. Wèl als artiest kon hij aan de slag, maar dat was nu net waar hij geen zin in had. Toen kwam in Mexico de spijt en misschien ook wel wat heimwee. Spijt omdat hij ermee was opgehouden. ..Het is zo gek, maar je kapt er niet zo maar mee. Het lukte me ge woon niet om me daar voldoende los te maken uit de sfeer van alles wat zich aan de andere kant van de zaal, op het toneel, afspeelt. Het bloed kruipt in dat geval toch waar het niet gaan kan. Maar als ik werk had gevonden, dan was ik toch niet uit Mexico teruggekomen. Dit was echter juist het moeilijke: hier heb ben we het financiëel toch altijd ruim gehad, en daar zag ik nauwelijks kans om de kost voor mijn vrouw en dochtertje te verdienen.' „Hier heb ik een paar dagen rond gelopen, in Utrecht, in Amsterdam, in discobars, overal zo'n beetje. Het was ten dele om te ontspannen en ten del om te kijken hoe de boel hier nu is. Nu zijn we weer bij elkaar. Ik vind het heerlijk". Zoeken ADVERTENTIE Minister antwoordt over AVRO-bode-Televizier Minister Klompé van Cultuur, Re. als uitgeefster van de (nieuwe) Tele- J I creatie en Maatschappelijk Werk I vizier niet mogelijk is op grond heeft de besturen van N.R.U. en I van de wettelijke regeling bezwaar I i N.T.S. gisteren uitvoerig geantwoord te maken tegen de overeenkomst, in op hun telegram, waarin bezwaar het bijzonder wat de verdeling der werd gemaakt tegon het eerste num. revenuën betreft, tussen de AVRO het weekblad Televizier, en de N.V. Rotogravure over het uit- NEDERLAND 1 NTS 5.50 uur 7.25 uur 10.40 uur 10.45 uur 10.50 uur NEDERLAND 2 8.05 uur 9.05 uur 10.30 i 10.45 i 11.15 Wonderlijke nachten; kinderprogramma Simverkeer(d?)„Samen iets maken" en „Veilig verkeer" Sluiting Pipo de clown Vakantie in Lipizza; tv-serie Landbouwjournaal De honderdjarige; uitzending van Socutei NTS-journaal en weeroverzicht Politieke zendtijd: KVP The spirit of St. Louis; film over Lindbe oceaanvlucht Laatste nieuws Olympia's tour, samenvatting Sluiting Nieuws Reis naar de bodem van de oceaan; film Kompas; actualiteitenrubriek Geboorteregeling en de katholieke kerk Laatste nieuws en journaal De detaillist als ondernemer (Teleac) Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 FinlandNederland; reportage van de tweede helft van deze wedstrijd. Land te water; Nederland als koopvaardy- 7.30 uur nieuws. Dat is allemaal om de dood eenvoudige reden dat ze een werke lijk ander geluid willen horen. De Blue Diamonds zijn op het ogen blik bezig een plaat te maken. Het zoeken is nog naar een goed eigen nummer en naar een goede interna tionale hit. Want de plaat moet wor den va-kocht en htm naam niet „We willen uit die tiener- hoek", zeggen de Blue Diamonds. Maar hoe? weer worden genoemd. De gebroe ders De Wolf hebben inmiddels al weer vele uitnodigingen voor optre den buiten ons eigen land binnenge kregen. waarin de AVRO-bode was opgeno men. Volgens N.R.U. en N.T.S. was dit nummer strijdig met het radio- besluit en telejvisiebesluit, waarin I staat dat een omroepvereniging geen j familieblad mag uitgeven. Het belangrijkste aspect van deze kwestie acht de minister de vraag, of de AVRO zich dienstbaar heeft gemaakt aan een commercieel winst streven. Zij komt tot de conclusie, dat het nu de AVRO te boek staat Broer Riem, de jongste van de twee (Ruud de Wolf is 26 en Riem is 24) zegt: „Velen realiseerden zich nauwelijks dat Ruud terug is. Dat is om de doodeenvoudige reden, dat hy te kort is weggeweest om hem helemaal te vergeten". Wat gaat er nu verder gebeuren? De broers kyken een beetje moeilyk voör zich uit voor ze erkennen: „We zitten eigeniyk in een afschuwelijk hoekje, in de teenagerhoek. En op dit punt zit het hele vak in het slop. We wachten allemaal koorts achtig op de band, die iets nieuws verzint. Iedereen zoekt wel wat Weer geding tegen „Ongewijde aarde" Benoeming ivas sensatie in Rusland geven en drukken van het blad. I Hier by is mede een vergeiyking ge- trokken met de contractuele verhou dingen betreffende het drukken en uitgeven van andere omroepbladen, die van kracht zijn of geweest zyn. Niet te ene „Beweg (Van onze Alkmaarse correspondent) Voor de Alkmaarse rechtbank zal morgen opnieuw een kort geding die nen tegen de cineast Jef van der Heyden. Het geding tegen de in Hoorn wonende cineast is aange spannen door de familieleden in 1965 overleden pastoor vi varenbeek, dr. K. de Beer. Van der raat, wordt genoemd, is dat nog Buitenlands expert (Van onze correspondent in Moskou). Wanneer in de Sowjet-Unie een nieuwe chef van het comité voor de staatsveiligheid (KGB), een van de meest ge vreesde instanties van het Hil- communistische Heyden heeft van diens ter aarde- bestelling by een door hem gemaak te speelfilm gebruikgemaakt. Zoals men weet is deze film onder de naam „Ongewyde aarde" in roulatie ge bracht, na aanvankelyk te zyn af gekeurd. Een herkeuring viel echter iet voordeel van de filmmakers uit. De familieleden namen daarmee echter geen genoegen en willen door middel van een rechterlyke uit spraak de vertoning van de film in Nederland verbieden. Op 18 mei be sliste de Tilburgse rechter reeds dat de film in Tilburg niet mag worden vertoond op straffe van een dwang som van f 5.000. De overwegingen op grond waar van nu een aanklacht tegen Van der Heijden is ingediend zyn van an dere aard als die van de Tilburgse zaak. Wanneer de rechter tot een toewijzing vam de eis van de fami lie De Beer zou komen, betekent dat waarschynlijk het definitieve einde van de film in ons land. Kampioenschappen tuinen op de t.v. Zondag 28 mei zendt de N.T.S. van 15.30 tot 17.00 uur op Nederland I een reportage uit van de Europese kampioenschappen turnen voor da- RAI-gebouw in Amsterdam worden gehouden. altijd een sensatie van de eer ste orde. Enkele dagen geleden werd Joeri Andropow, die als secretaris van het centrale partycomité voor de betrek kingen met andere regerende com munistische partyen verantwoordelijk is door het presidium van de Op perste Sowjet tot KBG-voorzitter benoemd. Zyn benoeming was eei even grote verrassing, als het aftre den van de huidige voorzitter, Se- mitschastni. De politieke consequenties ze verandering aan de top staatsveiligheidsdienst zyn voorlopig niet te overzien. Als men de biogra fische gegevens van de nieuwe chef vergelykt met die van zijn voorgan gers, trekken echter wel een paar opmerkeiyke verschillen de aandacht. Semitschastni heeft sinds 1961 het bewind gevoerd, als opvolger van de in 1958 tot KGB-voorzitter gekozen Sjelepin. Zowel met Sjelepin, die door Moskouse „jonge, harde man" werd beschouwd, als met Semitschastni was indertyd een voorzitter van de communisti sche jeugdbeweging aan de macht gekomen. Beiden bereikten deze posi tie al op betrekkeiyk jeugdige leef tijd, zodat de KGB voor hen een byzonder bruikbaar instrument kon zyn om de verdere politieke loopbaan op te bouwen. Dit feit kan by hun vry snelle aflossing een rol hebben gespeeld. ADVERTENTIE a SMOG 'rokerspastilles 'zijn mild verfrissend en bevatten het j geneeskrachtige anethol tegen heesheid SMOG ic overal verkrijabaar waar tabaksertikelen worden verkocM Ervaren diplomaat Met de in 1914 geboren Andropow is' een man aan de macht gekomen, die tien jaar ouder is dan zyn v ganger. Zyn politieke loopbaan derscheidt zich in zoverre van die der twee voorgangers, dat Andropow de afgelopen tien jaar voornameiyk op het buitenlands-politieke, ideologi sche front in actie is geweest. Als secretaris van het centrale comité (sinds 1962) had hy een belangryke stem by de laatste Russisch-Chinese onderhandelingen in 1963. In 1965 was hy voor overleg in de Noordvietna- mese hoofdstad Hanoi. Het afgelopen jaar begeleidde hij party leider Brezj- new op diens reizen naar Praag, Boe dapest, Sofia en Belgrado en onlangs trad hy als de voornaamste Russi sche organisator op de voorgrond tydens de conferentie van communis tische partyen in het Tsjechoslowaak- se Karlsbad. Ervaring met veiligheidsproblemen (al lagen die dan voornameiyk op het terrein van de buitenlandse politiek) heeft Andropow ongetwyfeld opge daan gedurende zyn tyd als ambas sadeur in Boedapest (1954-1957). In die tyd viel nameiyk de Hongaarse revolutie. Andropow moet een be- langryk aandeel hebben gehad in het neerslaan ervan. Hy deed zich later kennen als een felle tegenstande. van als „revisionistisch" gebrand merkte Joegoslavische communisme. Een andere veiligheidsopdracht heeit Andropow uitgevoerd na de eerste Russisch-Finse oorlog. Hy moest toen in het by de Sowjet Unie geko- Karelië de opbouw van een lo yale partyorganisatie leiden. Zyn elf jarige activiteit daar werd in 1951 gehonoreerd met zyn opneming in het centrale partijcomité. reseeerd waren in de fractievorming binnen de Roemeense party, hetgeen voor verschillende interpretaties vat baar is. Tenslotte is er bij deze wisseling van leider een politiek facet dat de Moskouse leidersgroep betreft. Hoe wel Andropows voorganger Semit schastni ongetwyfeld de anti- Chroesjtsof-groep heeft gesteund, is hy nooit voor 100 procent als een party ganger van de huidige partij leider Brezjnef beschouwd. Hy zou met name op goede voet staan met de al onder Chroesjtsjof wat naar de achtergrond gedrongen Sjelepin, in wie men een concurrent heeft ge zien voor de huidige leiders Brezjnew Kosigin en Podgorni. De verandering zou dus ook een versterking kunnen betekenen van de positie van die „troika". Het algemeen bestuur van de AVRO heeft het RTN-bvrstuurslid J. H. A. Hardeman uit Haarlem be noemd tot lid van het dageiyks be stuur van de AVRO. Prof. dr. A. Chorus uit Oegstgeest volgt de heer Hardeman op als lid van de Raad van Advies van de AVRO. Wat de vraag betreft, of nog wel van een „programmablad" in de zin der bepalingen kan worden ge sproken, deelde de minister mee, dat uit door de AVRO overlegde accoun tantsverklaring ^s gebleken, dat de totale oplaag van haar bladen on geveer 30 pet. groter is dan het to taal aantal leden. De minister is in dit verband van mening dat moeilyk kan worden gezegd, dat. alleen hou ders van radio- of televisiekaarten mogen worden meegeteld. Een zo beperkte interpretatie van het be grip „leden" vindt waar het gaat om de oplaag van het programma blad ook geen steun in de tekst van de wettelijke regelingen. De AVRO blijft op dit punt dus binnen de wettelyke bepalingen, zoals deze zijn geïnterpreteerd in de Tweede Kamer en in de statuten van NRU en NTS. De minister merkt hierbij nog op. dat verstrekking van tijdschrift aan niet-leden in de i van een abonnement onder het be- grip „losse verkoop" valt. Alle om roepverenigingen plegen abonnemen ten van niet-leden te accepteren, zo niet in de praktijk dan toch inprin- cïpe. Familieblad Wat de bepaling betreft, dat een programmablad niet het karakter mag hebben van een familieblad is de minister tenslotte met de NRU en NTS van oordeel, dat het eerste nummer van de met de AVRO-bode gecombineerde Televizier niet de in- druk geeft. dat. men met zorg ge tracht heeft binnen de door de sta tuten getrokken grenzen te blijven. De minister wordt in dit. oordeel ge sterkt door een telegram hierover van uitgevers van familiebladen. Minister Klompé zou het echter niet juist vinden een oordeel het karakter van het blad alleen op het eerste nummer te baseren. De AVRO heeft de minister uitdrukke lijk toegezegd hieraan aandacht rullen geven. Zo niet, dan zal de minister maatregelen overwegen. ging Wanneer je een stuk vlees neerlegt en je zet een hond op een afstandje, dan rent hij er heen. Zet je twee honden neer, dan rennen ze harder. By drie honden rennen ze alle drie nog harden, enz. enz. Zet je daar entegen een kat in de buurt van sen stuk vlees, dan loopt z-j er op haar gemak naartoe. Twee katten lopen nog iets langzamer Dit t l de de verhalen van dr. Dick Hille- nius, dichter en bioloog, die in „Beweging" op zichzelf was los gelaten. „Beweging" kwam in de plaats van het programma over een concertgebouworkest, gehandicapt als irfcn was door een gebroken elleboog van de regisseur. Een ander boeiend onderdeel van ,3eweging" was het ge sprek met de Nobelpryswinnaar voor literatuur, de Israëliër Jo- zeph Agnon, die o.m. het plan opperde een verzameling samen te stellen van wat de joden in de loop der eeuwen over Amster dam hebben geschreven, met Ve netië de stad waar zij zich al- tyd het meest hebben thuisge- voeld. Op Nederland I had „At tentie" zich pryzenswaardig vastgebeten in de onmiddelly- ke actualiteit. Over de brand in Brussel kregen we ooggetuigen verslagen van twee Belgen en een vrij geruststellende verkla ring van brandmeester Riedel, dat rampen van deze omvang minder waarschijnlijk zyn in Nederland bij de genomen vei ligheidsmaatregelen. Een be zwaar van de beide interviews met de Belgen was intussen dat de cijfers die zij noemden (50 doden) allang achterhaald wa ren op het moment dat wij ze te horen kregen Actueel was „Attentie" ook met het gesprek over de (blijk baar nogal Amerikaanse) wijze, waarop bij General Tyres 600 man op straat waren gezet. Tenslotte mag ook nog met waardering gewag worden ge maakt van een programma rond drs. P.. de vreemdste eend in de bijt van de Nederlandse kleinkunst. Een semi-prof, zoge zegd. Half onverstaanbaar dus, met een stem die doet in de tijd van de slin ger van de koffergrammofoon, wat mooi uitkomt bij een man die ook oude prentbriefkaarten verzamelt. Zyn teksten klinken .chter als hy ze zelf ln de microfoon gammelt, maar ze klinken be ter als Gerard Cox ze zingt. denken Mes snijdt aan twee kanten; werk en ontwikkelingshulp Mogelijke verschuiving Deze aspecten zouden erop duiden, dat de K.G.B. in haar werk de komende tyd meer de nadruk gaat leggen op ideologische zaken en wel in het byzonder op de invloed die ontwikkelingen in buitenlandse com munistische partyen zouden kunnen hebben op de Russische-party. On langs heeft de Roemeense partylei der, zonder zich duidelyk tot een be- bepaald adres te richten, verklaard dat „buitenlandse krachten" geïnte- Op verzoek van de Nederlandse Katoen-, Rayon- en Linnenindustrie met medeweten van de regering, vertrekt dr. W. T. Kroese, directeur de Kon. Textielfabrieken Nyver- dal-Ten Cate in Almelo, vrydag naar Indonesië om, zoals hij ons meedeel de, „uit de onzekerheid te komen in zake de door de KRL-industrie ge dane suggestie om f20 miljoen van de door de Nederlandse regering uit getrokken f 450 miljoen ontwikke lingshulp beschikbaar te stellen om Indonesië met textiel te helpen". Gisteren had de heer Kroese een gesprek met prof. dr. J. Tinbergen, die advseur is van de regering in Djakarta. Laatstgenoemde heeft in dertyd verklaard dat levering van goederen, o.a. textiel aan Indonesië van betekenis zou zijn om aan de ontstellende inflatie in dit land een halt toe te roepen. Wanner Twente, in het kader van de ontwikkelingshulp. 20 miljoen aan textiel zou leveren via een zoge naamde gebonden lening (zoals ook Engeland en Amerika doen) zou dit werk betekenen voor 1300 man ge durende een half jaar. Het mes zou aan twee kanten snijden. Deze wjjze van hulpverlening ligt echter in Nederland politiek nogal moeilijk. Eventueel zal dr. Kroese nagaan of een industriële opzet van de textiel industrie in Indonesië mogelyk is, of dat hulp kan worden verleend aan de batikindustrie, die vroeger grond stoffen uit Twente betrok en waar aan de herinnering vandaag de dag nog levend is. Dr. Kroese kent Indonesië goed. Hij is er geboren en onderhoudt goe de relaties met verschillende autori teiten. De Nasa, het nationale Amerikaan se bureau voor de ruimtevaart, heeft de eerste kleurenfoto's vrijgegeven die ooit gemaakt werden van het pro fiel van de aarde tegen de zon, waar genomen vanaf de maan. De foto's werden 24 april genomen door de Surveyor III vanaf het sta tion op het maanoppervlak toen de aarde tussen de zon en de maan pas seerde. Op aarde was het een maans verduistering. Vanaf de maan gezien was het een zonsverduistering. De Surveyor III zond twee series foto's van de verduistering die met een tussenpoos van 38 minuten ge nomen werden. Zy laten de zwarte schijf van de aarde zien met daar- VOOR WOENSDAG 24 MEI. Hilversum 1, 402 m. NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muz. li fanfare-orkes 18.50 Stereo: Lichte 19.45 Wereldpanorama- 19.55 Reporta ge van de 2de helft van de voetbal wedstrijd Flnland-Nederland. 20.50 Ste- Concertgebouworkest (gr)mod. muz. 21.15 Land te water: introduktie van een progr.serie van NCRV en NRU over Nederland als koopvaardijna- tle. 21.30 Oorzaken: gevar. progr. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. Lichte gram.muz. 22.55 Sexuele voorl. school?: Pedagogische ether- 23.15 Lichte gram.muz. 23.55- op 4.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. VARA: 18.00 Nws. de Partij i 18.30 Sterf sch orgelsj begeleiding (gr.). (Het progr. kan tussen 19.00 en 19.30 uur worden o derbroken voor: Olympia's Tour dc Nederland, verslag le etappe v Amsterdam naar 's-Gravenhage.) 19 Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 gevar. platenprogr. 20.45 U maarwedstrijdpro - 21.15 De Roverssymphonie. re platen, nieuwe muz. 23.55-24.00 Nws. VOOR DONDERDAG 25 MEI Hilversum 1. 402 m .30 Nws. 8.32 Hoogmis. 9.35 Water tanden. 9.40 LicI Stereo: Aubade: Voor de zieken. VPRO: 1L30 Klass. orgelmuz. en -kamermuz. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie, praatje. 12.45 Op verhaal komen, lezing. 13.00 Klass. Nederlandse ensembles (opn). VPRO: 7.55 De- dankbaar beroep, filmrep 22.30 Gltear- zang. NTS: 22.45 Journaal. Samenvatting Olympia achter verborgen de zon met een hel licht rond de aarde. De Surveyor III zond ook kleuren foto's van de maan zelf. Daar de i vlak van kleur is en grys, to- de meeste foto's ervan weinig kleurennuances. Maar tydens de ver duistering kreeg het maanoppervlak oranje kleur. Verder zond de Surveyor III kleurenfoto's van een kleine hoeveelheid maanmaterie, grys I ven. medische fiimrep uit" Rusland" tegen het witte oppervlak van de voet ass^..rNTS: 22 de Surveyor. Lector filmkunde (Van onze correspondent). Dr. J. M. L. Peters uit Bussum, directeur van de Ned. Filmacademie, heeft gisteren een openbare les over ,De blik van de camera of de schijn gestalten van de film" zyn buiten gewoon lectoraat in de filmkunde aan de Universiteit van Amsterdam offi cieel aanvaard. de tweede lector in de film ons land. In Nymegen is ~l. van Domburg kunde als zodanig al in functie. dag. AVRO: 8.00 Nw 8.10 Act. 8.15 35 De g de vrouw). Je: klass" muz. 10.00 Voor de kleuters. ÏÖ.lÓ"Ar- enverzoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws.). 11.15 Be 12.00 Promenade orkest: mod. ioo 1 tb v- land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Dansorkest en zangsolls- ten. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Muzl- fj1® toeristenroute. 14.30 Voordracht. Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De'groeii- leman, praatje voor de vrouw). 8.50 jjding. 9.00 Stereo: Instr. en- "•30 Lichte gram.- leuters. 10.10 Ar- rzoekplatenprogr. Nws.). 11.15 Beursber. 14.45 Omroepdameskoor: mod. liede ren (stereo) 15.00 Voor de zieken 16.00 Nws. 16.02 Muz. uit Suriname, de Ne derlandse Antillen en omringende lan den. 16.30 Les Dragons de Villars, ko- vorrrU °pera' (ultvoerlnB ln verkorte Hilversum 3. 240 m. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte voc muz. 10.00 Nws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten n.oo Nws. 1102 Lichte gramplaten. 12.00 Nws. 12 02 i «1x™Nws )- 14 30 Orkestraal al- Klelr 5S5.L--,0® A^s-.}5 02 Act- 15 05 16.05 Nws. 17. platenprogr Klein chanson. 16.00 Nws. 16.02 Act. m RRRrrrr: tienershow. 17.00 17.05-18.00 Verzoek- TELE VISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: Eurovisie: 17.25 Rechtstr. ;p. van de finale om de Europa-cup oor landskampioenen Inter Milaan Celtic te Lissabon. Tijdens hp riiet- Journaal en reel. 19.20 Pipo u 19.25 Van gewest tot gewest. 19.5 Hct.cnK. NTS; 20.00 Joiirriaal. 20.45 .50 - 22 55 ulJ1111Jm Tour. 23.0023.30 Teleac Automatise ring (12 - herhaling van maandag jl). (Ierland II NTS^ 20.00 Nws. in 't kort. NCRV: dan buitenle- 20.05 Geen TV-film 20.30 rendez-vous 21.35 Strijd Internationaal

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5